Ankara Bütün Eserleri 10

7,5/10  (71 Oy) · 
287 okunma  · 
60 beğeni  · 
1.834 gösterim
Millî Mücadele yıllarında hiçbir çıkar gözetmeksizin yurtları için çalışan bazı subayların ve politikacıların zaferden sonra “sermaye çevreleriyle ilişkileri” ya da “arsa spekülasyonu”, “taahhüt işi” gibi girişimlerle zenginleşmeleri, “inkılap”a boşvermeleri. Romanın kadın kahramanı Selma’nın yaşamı izlenerek Millî Mücadele inancının ateşli dönemleri ve sonrası anlatılıyor.
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2018
 • Sayfa Sayısı:
  252
 • ISBN:
  9789754701340
 • Yayınevi:
  İletişim Yayınları
 • Kitabın Türü:
failimuhtar 
27 Kas 2016 · 7/10 puan

Güzellik/beğeni konusunda, hızlı başlayıp hızlı biten bir roman oldu benim için Ankara; yani, demek istiyorum ki, başlarda ne kadar beğendiysem, sonlara doğru o kadar beğenmedim. Tabii bu "Korkunç bir yazın, hiç olmamış!" manasına gelmiyor, aksine, sonlara doğru giderek fenalaşan kısımlarına karşılık, hala güzel bir kitap Ankara.

Simgesel olarak Selma Hanım'ın hayatındaki üç erkekle Ankara arasında bağ kurulmuş, bu esnada Selma Hanım, yer yer düşünceleriyle birlikte insanı fikren tatmin etmiş ve hatta Yakup Kadri'nin bir kadını böyle incelikle düşünebilmesi insanı şaşırtmış, fakat sonunda, kısaca söyleyebilirim ki olmamış. Çünkü eksik kalmış; Yakup Kadri, olaylara bir inceleme yoluyla mı yaklaşsın yahut bir romanın bütün inceliklerini mi kullansın bilememiş sanki. Belki daha uzun olsaymış?.. Bilemiyorum, açıkçası bir şey eksikti bu romanda.

Bir başka husus, yazarın beklentisi, beklentileri... Onlar doğrultusunda birtakım şeyler vermek istemiş, ancak verememiş, bir türlü olduramamış gibi. Mamafih, doyurucu tahlilleri, dikkat icap ettiren gözlemleriyle önem verilmesi gereken bir kitap. Dikkatli okumalar.

Afşin 
02 Oca 02:43 · Kitabı okudu · 11 günde · 6/10 puan

Yakup Kadri'nin okumakta en çok zorlandığım eseri bu oldu. Hani Kemal Tahir'in "Devlet Ana"sı Türk Dil Kurumu ödülü almış ya bu kitapta eğer haberleri olsaydı Fransız Dil Kurumundan kesin ödül alırdı. Yerli yersiz kullanılan fransızca sözcükler ve batı kültürüne ait atıflar ile okurken çok fazla kopmama sebep oldu. Ayrıca kitabın dilinin de sadeleşmesi gerekiyor. Kurgu olarak da çok başarılı değil. Yani kısacası yazarın külliyatını okumak amacında olamayanlar için okunmayacak bir eser.

Hatice Aslan 
12 Nis 14:09 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Ankara eşi benzeri olmayan eşsiz bir şehir bunu çoğu insan anlayamaz Sevgisi,havası,ortamı,insanları Bambaşkadır Bizim memleketimiz .......................

ihtiyar 
25 Ağu 2015 · Kitabı okudu

Tarihi bir romanda denilebilir. Üç kısımdan oluşan roman başkarakter Selma Hanım üzerinde Ankara’da yaşananlar anlatılmıştır. Kitabın başında yazarın bir notu var, bu not başka bir söz söylemeyi gerektirmiyor bence. Ben sadece Yazarın 1923 yılında Mardin ve 1960 yılında Manisa milletvekili olarak mecliste bulunduğunu söylemek istiyorum. Üstelik 5 farklı ülkede elçilik görevlerinde bulunduğunu da belirteyim ki aşağıdaki not daha anlam kazansın.
“Otuz yıl öne yazdığım bu romanı, üçüncü baskıya vermek üzere, gözden geçirirken bir düş görüyor gibi oldum ve bana öyle geldi ki, burada hikâye ettiğim devri bir uyurgezer hali içinde geçip gitmişim.
Fakat, bu halim çok sürmüyor; uyanıyorum ve kendimi toparlayarak etrafıma bakıyorum, o devirden bu yana ne kalmış diye. Kitabın birinci bölümünde belirtmeye çalıştığım Milli Mücadele ruhundan hemen hiçbir iz bulamıyorum.
Ya son bölümde hayalini kurduğum Türkiye’nin gerçekleşmesine doğru bir gelişme olmuş mudur? Ben, o zamanlar, bir gün gelip öleceğini aklımdan bile geçirmediğim Atatürk’ün öncülüğü ve rehberliğiyle bu ideal Türkiye’ye yirmi yıl içinde varacağımızı umuyordum. Şimdi, o yirmi yıl üstünden bir yirmi yıl daha geçmiş bulunuyor. Fakat, biz sosyal, kültürel ve ekonomik devrin şartları bakımından, hala romanımın ikinci bölümünde verdiğim ve karikatürünü yaptığım Ankara içinde tepinip durmaktayız.”

Süleyman Uygur 
21 May 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Milli Mücadele yıllarından sonra kazandırılmaya çalışılan değerlerin savaşın içindeki kişiler tarafından dahi nasıl yanlış anlaşıldığını anlatan harika bir kitap.

Elif Özcan 
 18 Oca 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · 8/10 puan

Milli mücadele yılları ve sonrasına tanık olmuş bir kadının (Selma hanımın) gözünden Ankara. İstanbul'dan sonra yerleştiği Ankara'ya, buranın adetlerine alışamayan Selma hanımın Ankara'da geçirdiği ilk yıllar kitabın ilk kısmını oluşturuyor. İkinci kısımda mücadelenin kazanılmasını takip eden yıllarda yaşanan değişim ve bu değişimin kişiler üzerindeki sancıları konu edilmiş. Üçüncü ve son kısım ise Cumhuriyet'in kuruluşunun 10. yılı törenleriyle başlıyor, inkilapların halk tarafından benimsendiğinin ve içselleştirildiğinin, gerek kültür gerekse ekonomi hayatında yaşanan (yaşanacağı düşünülen demek daha doğru, çünkü eser 1934 yılında yazılmış) gelişme ve değişimlerin anlatıldığı bir fonda sona eriyor. Yer yer eski Türkçe veya yabancı dillerden kelimelere yer verilmiş olsa da okunması zor olmayan, özlenen bir dost ile sohbet niteliğinde bir roman.

Selim 
 27 Oca 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

Eski ve yeni devri bir arada yaşamış cumhuriyet dönemiyle birlikte değişim geçirmiş insanlardan yola çıkarak, devrin muharrer aydın karakteri Neşet Sabit ‘in bakışını yansıtan, değişen ve değişmeyen şeylerin zıtlıkları üstüne felsefi tartışma ve gözlemlerle dolu nitelemeler içeren tahlil dolu bir roman: 'Ankara'

Not:Osmanlı Türkçesinin kavram bolluğu, çoğunun eş anlamının açıklanmamış olarak kalması, okurunun okuma hızını biraz yavaşlatabilir.

Mehmet Y. 
08 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Fethi Naci’ye hak vermemek elde değil; Ankara, Yakup Kadri’nin en kötü romanı…
Milli Mücadelenin sadeliğinden sonra tenkit edilen İstanbul’un Beyoğluvari rezilliklerinin Ankara’da da görülmesinin eleştirilmesi gayet yerindeyse de Y.Kadri’nin ütopya Ankara’sında bile demokrasiye ya da halkın görüşlerine ehemmiyet vermeden, tepeden inmeci bir inkılap anlayışını savunması o kadar gereksiz!

feylesof: 
05 Oca 05:24 · Kitabı okudu

Ankara romanını Yakup Kadri'nin Politika'da 45 Yıl isimli anı kitabıyla birlikte okuyunca daha iyi anlıyoruz.
Cumhuriyet kurulduktan sonra Ankara yeni şehirleşmeye başlayınca ortaya çıkan ''aferistler'' Kurtuluş Savaşı idealizmini taşıyan Yakup Kadri de bir hayal kırıklığı uyandırır...
Bir ütopyaya kaçar Yakup Kadri...

Gülümşah Öztekin 
24 Eki 2014 · Kitabı okudu · 10/10 puan

o yıllar çok güzel anlatılmış. Bir kadın kahraman penceresiyle verilen dönemin izleri çok keskin. Akıcı üslubuyla hemen okunup bitecek bir eser.

2 /

Kitaptan 42 Alıntı

Çalışmak,çalışmak.Bir şeye yaramak,bir şeye yaradığını hissetmek,işte,yaşamanın yegane manası.

Ankara, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Sayfa 87)Ankara, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Sayfa 87)
İrem Yurdakul 
11 Kas 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Benim gördüğümü sen de görmüș olsan mutlaka inanirdin. Hiç ümitsizliğe düșmezdin. Ben, ilk sedyelerin hastaneye nasıl geldiklerini gördüm. Hiç birinde ne bir pişmanlık, ne bir azap, ne de bir korku emaresi vardı. Hepsinin yüzünde okunan şey, yalnız azim, yalnız metanetti. "Hanım abla şu yarayı sar da dönüvereyim."

Ankara, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Sayfa 85 - İletisim Yayınları)Ankara, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Sayfa 85 - İletisim Yayınları)
Neşe Tunç 
22 Şub 17:54 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

"Zira, görüyorum ki, siz ona hükmedemiyorsunuz, o size hükmediyor."

Ankara, Yakup Kadri KaraosmanoğluAnkara, Yakup Kadri Karaosmanoğlu
#Hzsynp# 
01 Nis 11:27 · Kitabı okudu

Hanımefendi, marifet koşturmakta değil, kafileyle beraber yürüyebilmektedir.

Ankara, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Sayfa 57 - İletişim Yayınları)Ankara, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Sayfa 57 - İletişim Yayınları)
M. ϜϓſϞ ^-^ 
25 Tem 2017 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Anadolu'nun hemen birçok yerinde yeni yapılan evler, nazar değmesin diye yarım bırakılır. Hiç değilse beş altı yıl.

Ankara, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Sayfa 30)Ankara, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Sayfa 30)
karacahil 
08 Eki 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Neşet Sabit:
“Bütün lüksünüz, bütün danslarınız, çaylarınız, kahkahalarınız ruhunuzun sefaletini örtemiyor” dedi.

Ankara, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Sayfa 162 - İletişim Yayıncılık)Ankara, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Sayfa 162 - İletişim Yayıncılık)

“Bütün lüksünüz, bütün danslarınız, çaylarınız, kahkahalarınız ruhunuzun sefaletini örtemiyor” dedi.

Ankara, Yakup Kadri KaraosmanoğluAnkara, Yakup Kadri Karaosmanoğlu
Kübra OCAK 
17 May 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Anadolu ordusunda asker kadınlar yok mu? Vatan hizmeti Türk kadınını yalnız evlerin çatısı altında mı bekliyor?

Ankara, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Sayfa 70)Ankara, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Sayfa 70)
5 /