Osmancık

8,2/10  (197 Oy) · 
873 okunma  · 
146 beğeni  · 
4.331 gösterim
Cihan devletini kuran irade; şuur ve karakter. Tarık Buğra, esere ikinci bir başlık tarzında bunları yazmıştır. Konu, Osmancık'ın (yahut Kara Osmanın) Osman Gazi olarak tarih sahnesine çıkışını ve Osmanlı Devleti'nin kuruluşunu anlatmaktadır. osmanlı'yı cihan çapında büyük yapan bir devlet ve insan anlayışının ilk tohumlarının roman çerçevesinde ele alınışını okuyacağınız bu eser, TV'de Kuruluş adıyle dizi film olarak da defalarca yayınlanmıştır.
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  356
 • ISBN:
  9754370799
 • Yayınevi:
  Ötüken Neşriyat
 • Kitabın Türü:
Bekir İstanbul 
28 Oca 10:56 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 10/10 puan

Şuan saat 00:52. Dün başladığım kitabın 83. sayfasındayım ve okuyorum. Çok uykum geldi ama uyumak istemiyorum. Osmanlı Devletinin kuruluşunu, Osman Gazi'yi, Osmancık'ı okumak istiyorum. Okuyacağım da, zamana, geceye ve uykuya inat. Çok sevdim ben bu kitabı. Bir an önce bu yazıyı bitirip okumama devam etmek istiyorum. Çok akıcı, çok edebi bir anlatım... Yaşar Kemal'in "Ağrı Dağı Efsanesi" kitabından aldığım tadı aldım...

Ve Bitti...

Gündüz yoğunluklarından dolayı geceleri okuduğum bir roman oldu. Ve saat 02:00.

Osmancık en sevdiğim üç kitap içine girdi. Herkesin mutlaka okuması gereken bir eser diye düşünüyorum...

Osmancığı Osman Beğ yapan, alınyazısıdır, gücünü ve cesaretini sabrı ile yoğurmasıdır, babası Ertuğrul Beğ Gazi'dir ve Şeyh Ede Balı'dır...

- "Dinle oğul" dedi Ertuğrul, doksanı bulan yaşına rağmen dinçliği zedelenmemiş sesiyle, ''Ede Balı'nın terazisi doğru tartar, dirhem şaşmaz. Bana karşı gel; ona gelme. Bana karşı gelirsen üzülür, incinirim; ona karşı gelirsen gözlerim bakmaz, baksa da görmez olur. Ede Balı soyumuzun ışığıdır. Var git şimdi. Şu dediklerimi de vasiyetim say, unutma."

Muhammet Çelik 
 29 Oca 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 10/10 puan

Tarık Buğra son yüzyılın Dede Korkut'udur. Bu kitapta onun en güzel eseridir.. Osmanlının kuruluşunu bu kadar iyi tasvir edebilecek üstüne üstlük efsanevi öğeler katabilecek başka bir kitap bulamazsınız. Ayrıca töre ve tarih bilinci bakımından da kitap iyi bir örnek..
Osman Beye kutun inişi rüya Malhun Hatun, Edebalı, Bay Koca, Savcı Bey, Cankız Ana, ve diğer bütün kahramanlar sanki bir masal gibi ama gerçekten yaşanmış ve koca Osmanlı bu değerler ile kurulmuş.

Okunmak icin com güzel bir kitap Osmanli padisahi Osman Gazi anlatiyor gördügü ruya ile koca devleti 600sene sürdüyorAnadolu 'da yaptigi isleri kurgulayarak one sürülüyor

Avni Okan 
10 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Okuduğum en keyifli kitaplardan biri. En iyi karakter gelisimini anlatan bir kitap. Osmanciktan Osman beg'e Osman Beg'den Osman Gazi Hana taşınan bireylesim serüvenini anlatir. Gelişim gosterememis bir insan psikolojisi güçle, enaniyet duygusuyla egoyla ve kibirle kuşatılmış bir insanin yaşamından bahsediyor. Osmancik , güç, cesaret, kararlılık konusunda zirve noktada ama Osmancigi var eden zayiflatan, eksilten, temel noktasi ruhunun bilge tarafıyla tanismamis olmasidir.

İsmail 
04 Eki 2016 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 8/10 puan

Osman Bey'in hayat hikayesinin anlatıldığı tarihi bir roman. Osmanlı Devleti'nin kuruluşunda yaşananlar anlatılıyor. Osman Bey'in bey olmadan önceki ve sonraki kişiliğindeki değişimler , onun kendisi için değil beyliği için yaşadığının kanıtı.
Şeyh Edebali gibi büyük bir zatın sözleri ise örnek alınabilecek hayatımıza yön verebilecek öğütler.

ışıl zambak 
25 Eki 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Osmancık ile osman beğ arasında kalmış bir adam var. Çok ince çizgide Osman Bey .Ya var olacak yada yok olacak ama boyunduruk altına girmektense ölmeyi tercih eden bir yürek.

Yasin KARADAĞ 
27 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

zevkli sıkıcı olmayan ve bir o kadarda sürükleyici bir kitap okunmasını tavsiye edeceğim kitaplardan
elinize aldığınızda bırakmaya kıyamayacaksınız

Kader Babayiğit 
29 Şub 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Üniversite döneminde tarih hocasının sınavda sormak üzere zorla okuttuğu kitaptan bir tanesiydi. iyi ki okumuşum dediğim bir kitaptır. Osmanlı devletine saygı duymamı sağlamıştır bu kitap. Kesinlikle okunması gerekli.

Azze 
20 Ara 2016 · Kitabı okudu · 10/10 puan

hayatımda tarihe dayalı okuduğum ilk ve en güzel kitap bana tarihi sevdirdi ve osmanlının kurucusu osman beyi tanımamı sağladı doğumundan evliliğine savaşlara kadar herşeyi ço çok sade ve güzel bi dille anlatmıs

oya yts 
05 Kas 2016 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Osmanlı Devleti'nin kuruluş dönemini çok güzel anlatan bir eser. okuduktan yıllar sonra bile hala aklımda anlatılanlar. bu kitaptan sonra yazarın diğer kitaplarını da okumaya karar verdim.

4 /

Kitaptan 41 Alıntı

Uğur Erdoğan 
01 Kas 2014 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Ey Osmancık; beğsin. Bundan sonra öfke bize, uysallık sana; güceniklik bize, gönül alma sana; suçlama bizde; katlanma sende; bundan böyle, yanılgı bize, hoşgörmek sana; aciz bize, yardım sana, geçimsizlikler, uyuşmazlıklar, anlaşmazlıklar, çatışmalar bize, adalet sana; kötü göz bize, şom ağız bize, haksız yorum bize, bağışlama sana...

Osmancık, Tarık Buğra (Sayfa 121 - Ötüken yayınları)Osmancık, Tarık Buğra (Sayfa 121 - Ötüken yayınları)
FatihTub* 
04 Eyl 2014 · Kitabı yarım bıraktı · 4/10 puan

Sev... Sevgin ayak bağı olmasın. Nankör olma...Vefan ayak bağı olmasın.

Osmancık, Tarık Buğra (Sayfa 123)Osmancık, Tarık Buğra (Sayfa 123)
Oktay Şen 
18 Şub 21:40 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Başımın bahtı, günlümün tahtı
Göz açıp gördüğüm
Gönül verip sevdiğim

Osmancık, Tarık BuğraOsmancık, Tarık Buğra
Bekir İstanbul 
 26 Oca 01:33 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Ben derim ki, kardaşlarım, Rum'a her şey satalım; pazara halımızı; kilimimizi, yağımızı, balımızı, velhasıl, ektiğimizi, biçtiğimizi, yaptığımızı, ürettiğimizi götürelim; amma Rum'a aygır satmayalım, koç satmayalım, tezgah satmayalım. Yün satalım, boyalı iplik satalım, boya satmayalım. Tohum satmayalım.

Osmancık, Tarık BuğraOsmancık, Tarık Buğra
Avni Okan 
24 May 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

''Dünya'yı bize büyük gösteren bizim küçüklüğümüz, oğul. Hırsımız, sabırsızlığımız, bencilliğimiz.''

Osmancık, Tarık Buğra (Sayfa 11)Osmancık, Tarık Buğra (Sayfa 11)
Derya Deniz 
 30 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi

"Engel çoktur. Çok olsa da aşılır. Amma bir engel vardır ki, onu aşan görülmemiştir. O engel nefis'tir. Nefs'in eline düşen hiçbir yere varamaz."

Osmancık, Tarık BuğraOsmancık, Tarık Buğra

Düşünce ağırlaştı mı, insan hiç sanır. Ben öyle sanırım. Konuşmak kolay..düşünmeyen, derdi olmayan, bir meseleyi derd edinmeyen, hiç demez; konuşur.

Osmancık, Tarık BuğraOsmancık, Tarık Buğra

Doğru; dünya büyüktür. Çok, çok büyüktür. Fakat bir ömür için, bir tek insan içindir bu büyüklük. Bir soy için değil; bir soyun benimseyeceği, bir soya benimsetilecek bir amaç, bir inanç, bir ülkü için değil!

Osmancık, Tarık BuğraOsmancık, Tarık Buğra

Dünyayı bize büyük gösteren bizim küçüklüğümüz,oğul.Hırsımız,sabırsızlığımız,bencilligimiz.Önce bu yüzden küçülüyor,sonra da Dünya'yı çok büyük görüyoruz.

Osmancık, Tarık Buğra (Sayfa 11)Osmancık, Tarık Buğra (Sayfa 11)
5 /