Osmancık

8,3/10  (254 Oy) · 
1.068 okunma  · 
199 beğeni  · 
4.727 gösterim
Cihan devletini kuran irade; şuur ve karakter. Tarık Buğra, esere ikinci bir başlık tarzında bunları yazmıştır. Konu, Osmancık'ın (yahut Kara Osmanın) Osman Gazi olarak tarih sahnesine çıkışını ve Osmanlı Devleti'nin kuruluşunu anlatmaktadır. osmanlı'yı cihan çapında büyük yapan bir devlet ve insan anlayışının ilk tohumlarının roman çerçevesinde ele alınışını okuyacağınız bu eser, TV'de Kuruluş adıyle dizi film olarak da defalarca yayınlanmıştır.
 • Baskı Tarihi:
  1982
 • Sayfa Sayısı:
  356
 • ISBN:
  9789754370799
 • Yayınevi:
  Ötüken Neşriyat
 • Kitabın Türü:
aLoNe 
03 Nis 08:57 · Kitabı okudu · 4/10 puan

Osman Han küçüklüğünde inatçı, laf zöz dinlemeyen bir karakter olarak kendini korumuştur. Kişiliğinin farkına varmaması adeta aynada yansıma yapamayan bir ışık durumuna gelmiştir. Bir süre geçer hiç değişmeyen, yıllar su gibi damla damla akıp bardağı doldurur. Her zaman sözünü esirgemeyen, kendinden emin, dikkatini sadece aklındakine veren bir karakter olarak tanınmış artık genç bir yetişkin olmuştur. Bir insan karşısındaki bir insanda ancak aklını, karakterini ve düşüncelerinin dikkatini çekebildiğinde önemsemeye başlar. Ede Balı, bilgin olarak görünse de başlarda Osman Han' ın dikkatini pek çekmez. Bir süre sonra her sözünde anlam, her anlamda dikkatini çekecek bir konu bulur. Düşüncelerinde dalgalanır, hata ve davranışları ile göz göze gelir. Osmancık bir süre sonra Ede Balı' nın kızı Maltun Hatun' a aşık olur. Kızını ister fakat Ede Balı vermez çünkü Osmancığın değişmesini bekler. Bir süre sonra kızını Osmancığa emanet eder.
Artık Osmancık ölüm döşeğindedir ve bunun uzun zamandır farkındadır. Arkadaşları, eşi bir bir hayatlarına veda ederler. Sonunda sıra Osmancığa gelir. Gözü arkada ölmek istemez, oğlu Orhan' ın Bursayı alması en büyük arzularından biridir. Oğlu Orhan Bursa' yı alır ve babasının son isteği üzderinde kalır, öldükten sonra istediği yere gömülmek...
Artık ölüme nefesi sayılacak kadar yaklaşır. Aldığı son nefesi oğlunun galibiyet gururu ile verir. Geride bıraktığı oğlu ve torunu artık hayata en büyük emaneti olarak kalmıştır.
Daha fazla kitabı açıklamak hevesinizi kırabilir :)) Düşünceler, istekler, arzular üzerine yazılan Tarık Buğra' nın bu değerli eserini tüm omkurlara tavsiye eder huzurlu okumalar dilerim... :))((:

Bekir İstanbul 
28 Oca 10:56 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 10/10 puan

Şuan saat 00:52. Dün başladığım kitabın 83. sayfasındayım ve okuyorum. Çok uykum geldi ama uyumak istemiyorum. Osmanlı Devletinin kuruluşunu, Osman Gazi'yi, Osmancık'ı okumak istiyorum. Okuyacağım da, zamana, geceye ve uykuya inat. Çok sevdim ben bu kitabı. Bir an önce bu yazıyı bitirip okumama devam etmek istiyorum. Çok akıcı, çok edebi bir anlatım... Yaşar Kemal'in "Ağrı Dağı Efsanesi" kitabından aldığım tadı aldım...

Ve Bitti...

Gündüz yoğunluklarından dolayı geceleri okuduğum bir roman oldu. Ve saat 02:00.

Osmancık en sevdiğim üç kitap içine girdi. Herkesin mutlaka okuması gereken bir eser diye düşünüyorum...

Osmancığı Osman Beğ yapan, alınyazısıdır, gücünü ve cesaretini sabrı ile yoğurmasıdır, babası Ertuğrul Beğ Gazi'dir ve Şeyh Ede Balı'dır...

- "Dinle oğul" dedi Ertuğrul, doksanı bulan yaşına rağmen dinçliği zedelenmemiş sesiyle, ''Ede Balı'nın terazisi doğru tartar, dirhem şaşmaz. Bana karşı gel; ona gelme. Bana karşı gelirsen üzülür, incinirim; ona karşı gelirsen gözlerim bakmaz, baksa da görmez olur. Ede Balı soyumuzun ışığıdır. Var git şimdi. Şu dediklerimi de vasiyetim say, unutma."

Muhammet Çelik 
 29 Oca 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 10/10 puan

Tarık Buğra son yüzyılın Dede Korkut'udur. Bu kitapta onun en güzel eseridir.. Osmanlının kuruluşunu bu kadar iyi tasvir edebilecek üstüne üstlük efsanevi öğeler katabilecek başka bir kitap bulamazsınız. Ayrıca töre ve tarih bilinci bakımından da kitap iyi bir örnek..
Osman Beye kutun inişi rüya Malhun Hatun, Edebalı, Bay Koca, Savcı Bey, Cankız Ana, ve diğer bütün kahramanlar sanki bir masal gibi ama gerçekten yaşanmış ve koca Osmanlı bu değerler ile kurulmuş.

ışıl zambak 
25 Eki 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Osmancık ile osman beğ arasında kalmış bir adam var. Çok ince çizgide Osman Bey .Ya var olacak yada yok olacak ama boyunduruk altına girmektense ölmeyi tercih eden bir yürek.

Okunmak icin com güzel bir kitap Osmanli padisahi Osman Gazi anlatiyor gördügü ruya ile koca devleti 600sene sürdüyorAnadolu 'da yaptigi isleri kurgulayarak one sürülüyor

Sude 
06 May 22:13 · Kitabı okudu · 7 günde · 7/10 puan

Ağır ağır, özümseyerek okuduğum nadir kitaplardan biri. Osmanlı'nın, Osman Gazi Han'ı ancak bu kadar net anlatılırdı. Osman Gazi Han sadece Osman Gazi Han değildir. İçinde hem fevri öfkesiyle Osmancık, hem de Kayı'nın vebali üstüne olan Osman Beğ vardır. Gazi Han, ikisi arasındadır. Bazen Osmancık'a, bazen Osman Beğ'e yakındır. Kayı'nın kışlakları, yaylakları; savaşları barışları ardında Osmanlı'nın, Osman Gazi Han'ın doğuşu...

Avni Okan 
10 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Okuduğum en keyifli kitaplardan biri. En iyi karakter gelisimini anlatan bir kitap. Osmanciktan Osman beg'e Osman Beg'den Osman Gazi Hana taşınan bireylesim serüvenini anlatir. Gelişim gosterememis bir insan psikolojisi güçle, enaniyet duygusuyla egoyla ve kibirle kuşatılmış bir insanin yaşamından bahsediyor. Osmancik , güç, cesaret, kararlılık konusunda zirve noktada ama Osmancigi var eden zayiflatan, eksilten, temel noktasi ruhunun bilge tarafıyla tanismamis olmasidir.

İsmail 
04 Eki 2016 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 8/10 puan

Osman Bey'in hayat hikayesinin anlatıldığı tarihi bir roman. Osmanlı Devleti'nin kuruluşunda yaşananlar anlatılıyor. Osman Bey'in bey olmadan önceki ve sonraki kişiliğindeki değişimler , onun kendisi için değil beyliği için yaşadığının kanıtı.
Şeyh Edebali gibi büyük bir zatın sözleri ise örnek alınabilecek hayatımıza yön verebilecek öğütler.

Dilara Taşkın 
21 Mar 19:55 · Kitabı okudu · 4 günde · Puan vermedi

Osmanlı'nın kuruluş zamanını anlatan en güzel kitap diyebilirim. Osman Bey kendi içinde yaşamak zorunda kaldığı duygular, Malhun Hatun'a olan bağlılığı ama en çok Kayı'ya olan bağlılığı... Okunması gereken tarihi bir roman.

Kader Babayiğit 
29 Şub 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Üniversite döneminde tarih hocasının sınavda sormak üzere zorla okuttuğu kitaptan bir tanesiydi. iyi ki okumuşum dediğim bir kitaptır. Osmanlı devletine saygı duymamı sağlamıştır bu kitap. Kesinlikle okunması gerekli.

4 /

Kitaptan 57 Alıntı

Oktay Şen 
18 Şub 21:40 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Başımın bahtı, günlümün tahtı
Göz açıp gördüğüm
Gönül verip sevdiğim

Osmancık, Tarık BuğraOsmancık, Tarık Buğra
Tuğba Karadağ 
07 Mar 11:59 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Vakit gelmeyince güller açar mı ?

Osmancık, Tarık Buğra (Sayfa 82 - Ötüken Yayınları)Osmancık, Tarık Buğra (Sayfa 82 - Ötüken Yayınları)
Uğur Erdoğan 
01 Kas 2014 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Ey Osmancık; beğsin. Bundan sonra öfke bize, uysallık sana; güceniklik bize, gönül alma sana; suçlama bizde; katlanma sende; bundan böyle, yanılgı bize, hoşgörmek sana; aciz bize, yardım sana, geçimsizlikler, uyuşmazlıklar, anlaşmazlıklar, çatışmalar bize, adalet sana; kötü göz bize, şom ağız bize, haksız yorum bize, bağışlama sana...

Osmancık, Tarık Buğra (Sayfa 121 - Ötüken yayınları)Osmancık, Tarık Buğra (Sayfa 121 - Ötüken yayınları)
Tuğba Karadağ 
09 Mar 13:25 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Nefsinin eline düşen hiçbir yere varamaz.

Osmancık, Tarık Buğra (Sayfa 104 - Ötüken Yayınları)Osmancık, Tarık Buğra (Sayfa 104 - Ötüken Yayınları)
Fatih* 
04 Eyl 2014 · Kitabı yarım bıraktı · 4/10 puan

Sev... Sevgin ayak bağı olmasın. Nankör olma...Vefan ayak bağı olmasın.

Osmancık, Tarık Buğra (Sayfa 123)Osmancık, Tarık Buğra (Sayfa 123)
Ayten Ernaz Tiryaki 
13 Nis 04:31 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"...Özlenen baharlar vardır..soyca, sopça, ümmetçe özlenen baharlar. "

Osmancık, Tarık Buğra (Sayfa 235)Osmancık, Tarık Buğra (Sayfa 235)
Tuğba Karadağ 
28 Şub 11:51 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Hey Osmancık, yiğit yiğit, tek yiğit öfkesini yenendir.

Osmancık, Tarık Buğra (Sayfa 16 - Ötüken Yayınları)Osmancık, Tarık Buğra (Sayfa 16 - Ötüken Yayınları)
Avni Okan 
24 May 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

''Dünya'yı bize büyük gösteren bizim küçüklüğümüz, oğul. Hırsımız, sabırsızlığımız, bencilliğimiz.''

Osmancık, Tarık Buğra (Sayfa 11)Osmancık, Tarık Buğra (Sayfa 11)