Adı:
Osmancık
Baskı tarihi:
Şubat 2018
Sayfa sayısı:
376
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754370799
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Ötüken Neşriyat
"Osmanlı'nın sırrı nedir" sorusunun cevabını arayan yazarın Osmanlı kuruluş döneminin dinamiklerini ve felsefesini bugünkü dille inşa ettiği romandır. Duvarları süsleyen "Ey Osmancık; beğsin. Bundan sonra öfke bize, uysallık sana; güceniklik bize, gönül alma sana; suçlama bizde, katlanma sende; bundan böyle, yanılgı bize, hoş görmek sana; aciz bize, yardım sana; geçimsizlikler, uyuşmazlıklar, anlaşmazlıklar, çatışmalar bize, adalet sana; kötü göz bize, şom ağız bize, haksız yorum bize, bağışlama sana. Ey Osmancık bundan böyle, bölmek bize, bütünlemek sana; üşengenlik bize, gayret sana; uyuşukluk bize, rahat bize, uyarmak şevklendirmek, gayretlendirmek sana" gibi sözler bu kitabın eseridir.
376 syf.
·12 günde·Puan vermedi
Okulla beraber okuma hızımız düşse de bırakmadım ve sonunu getirdim bu eserin de şükür. Tarık Buğra'yla bu eser vesilesiyle tanıştım. Dili, aradığım edebiyattan biraz uzak olsa da tarihi usta bir edebiyatçı eliyle kendisine has bir üslupla anlattığı kesin. Osman Gazi döneminin bir panaromasını sunmuş adeta. Bazı yerler gerçek tarihe uzak olsa da bu durum zaten roman olduğu için bir nebze olsun kabul edilebilir. Halk ağzını, o dönem Türk-İslam insanının, Osmanlı insanının profilini iyi çizmiş, zihinlerde kolaylıkla yerini temin edebiliyor. Dili sade, akıcı ama edebiyat yani güzel, hayran bırakan anlatımından uzak. Daha ziyade bizden yani halk ağzıyla ama bir o kadar da akıcı anlatımı var. Edebiyatımızın yeri herkesçe malum, okunması gereken bir eserdir. İyi okumalar.
376 syf.
·Beğendi·10/10
Şimdiye kadar dört defa okumama rağmen ilk defa okumuşcasina heyecan duyduğum tek kitap budur. Okudukça Osman Gazi Han'a Olan saygım ve sevgim bir kat daha artıyor. Tarihimize karşı bambaska bir aşk uyaniyor kalbimde. İçeriğinde gerçek dostlugu, gerçek aşkı ve gerçek vatan ve din sevgisini bulabileceğinizi temin ederim. Bir dönüm noktasıdir hiç kuskusuz Osman'ın hayatı...
Tarık Buğra'nın bu eserini içim rahat bir şekilde herkese tavsiye ediyorum. İyi okumalar arkadaşlar.
356 syf.
·8 günde·Beğendi·10/10
Şuan saat 00:52. Dün başladığım kitabın 83. sayfasındayım ve okuyorum. Çok uykum geldi ama uyumak istemiyorum. Osmanlı Devletinin kuruluşunu, Osman Gazi'yi, Osmancık'ı okumak istiyorum. Okuyacağım da, zamana, geceye ve uykuya inat. Çok sevdim ben bu kitabı. Bir an önce bu yazıyı bitirip okumama devam etmek istiyorum. Çok akıcı, çok edebi bir anlatım... Yaşar Kemal'in "Ağrı Dağı Efsanesi" kitabından aldığım tadı aldım...

Ve Bitti...

Gündüz yoğunluklarından dolayı geceleri okuduğum bir roman oldu. Ve saat 02:00.

Osmancık en sevdiğim üç kitap içine girdi. Herkesin mutlaka okuması gereken bir eser diye düşünüyorum...

Osmancığı Osman Beğ yapan, alınyazısıdır, gücünü ve cesaretini sabrı ile yoğurmasıdır, babası Ertuğrul Beğ Gazi'dir ve Şeyh Ede Balı'dır...

- "Dinle oğul" dedi Ertuğrul, doksanı bulan yaşına rağmen dinçliği zedelenmemiş sesiyle, ''Ede Balı'nın terazisi doğru tartar, dirhem şaşmaz. Bana karşı gel; ona gelme. Bana karşı gelirsen üzülür, incinirim; ona karşı gelirsen gözlerim bakmaz, baksa da görmez olur. Ede Balı soyumuzun ışığıdır. Var git şimdi. Şu dediklerimi de vasiyetim say, unutma."
376 syf.
Bana göre, Türk edebiyatının en başarılı tarihi romanı Osmancık’tır. Tarık Buğra’nın 1982 yılında neşrettiği romanı, Osmanlı Devletinin kurucusu Osman Bey’i anlatan bir roman. ‘Osmancık - Cihan devletini kuran irade, şuur ve karakter’ başlığıyla verilen eser klasik manada bir tarihi romanın çok ötesinde.

Her şeyden evvel Osmancık bir felsefe taşıyor. Nedir o? Osmanlıyı kuran kişinin karakteri ve hayat görüşü. Tarık Buğra sadece tarihi vak'aları anlatmakla kalmamış, bunu çok başarılı bir edebi üslupla yapmış.

Eser o kadar başarılı ki, artık kendisi adeta bir tarihi evraka dönüşmüş durumda. Öyle ki, bugün hepimizin duyduğu ‘Şeyh Ede Balı’nın Osman Bey’e Nasihatı’ metni aslında tarihi bir vesika değil, tamamen Tarık Buğra’nın kaleminden çıkan bir metindir.

Bunun dışında bir sinema filmi repliği niteliği taşıyan o kadar çok söz var ki romanda. Mesela yine Şeyh Ede Balı ile Osmancık’ın İtburnu’ndaki tekkede yaptıkları ‘dünyanın büyüklüğü’ konuşması…

Buğra, Malhun Hatun ile Osmancık’ın aşkını muhteşem bir şekilde resmetmiştir. İki gencin aşkını bir ülküye, bir dirilişe bağlamıştır. Zaten orman Osmancık’ın Osman Gazi’ye dönüşümünün hikayesidir biraz da.

Köse Mihal, Nilüfer Hatun, Gazi Rahman, Saniye, Ertuğrul Gazi, Dursun Fakı, Abdullah, Akça Koca, Sungur, Kalanoz, Dündar Beğ, Kıyan Selçuk, Savcı ve Gündüz Beyler, Orhan Bey, Konur Alp, Gökçe Bacı, Ak Temür ve diğerleri…

Her biri romana ustaca yerleştirilmiş karakterler. Oğuzların yöreyi yurt tutması, yerleşmesi, Bizans’a yaptıkları akınlar ama illa da adaletin tesisi gibi konular büyük bir maharetle işlenmiş.
Romanda altı çizilesi çok şey var. Ama birinin ben biraz daha kalınca çizeyim altını. Osman Bey bağımsızlığını ilan ederken Cuma hutbesinde ismi zikredilir. Hutbede Dursun Fakı ‘devlet yönetimi ve beylik’ üzerine bir konuşma yapar. Oradaki ifadeler çok mühimdir. Bir de Osman Gazi, vefat ettiğinde geride birkaç şahsi eşyası ve konukları için beslettiği sürüden başka bir şeyi yoktur. Altını, gümüşü, akçası hiç yoktur!

Velhasıl, büyük bir yazarın büyük bir şahsiyeti anlattığı büyük bir roman bu…
376 syf.
·7 günde·Beğendi·10/10
Tarık Buğra son yüzyılın Dede Korkut'udur. Bu kitapta onun en güzel eseridir.. Osmanlının kuruluşunu bu kadar iyi tasvir edebilecek üstüne üstlük efsanevi öğeler katabilecek başka bir kitap bulamazsınız. Ayrıca töre ve tarih bilinci bakımından da kitap iyi bir örnek..
Osman Beye kutun inişi rüya Malhun Hatun, Edebalı, Bay Koca, Savcı Bey, Cankız Ana, ve diğer bütün kahramanlar sanki bir masal gibi ama gerçekten yaşanmış ve koca Osmanlı bu değerler ile kurulmuş.
376 syf.
·31 günde·10/10
Osmancık ile bașlıyor...
Osman Beğ ile olgunlașıyor, Osman Beğ Gazi ile duymayan kalmıyor ve Osman Gazi Hân ile de Taht sahibi oluyor.. Șüphesiz bu yolda tek amacı Gazâ. Oğullarına, torunlarına, gelecek olan nesline bırakacağı nice șeyler vardır. Bu niceliklerin en bașında Gazâ... Bu niceliklerin devamında sevgi, merhamet, adâlet, iyimserlik, kalplilik, tutumluluk, cesurluk ve daha nicesi!
Osmanlı Padișahlarının ilki, Osmanlı Devlet'imizin kurucusu; gönülleri feth eden, büyük kılıç ustası, Kayı boyunun lideri, Ertuğrul Beğ Gazi oğlu Osman.. Iyi ki böyle bir adama sahibiz. Böyle Iman așkı tükenmeyen, yoldașlarını hiç kırmamıș, Malhun Hatunu'na tek kaba söz etmemiș; Türklük ile donanmıș bir adama sahibiz.
Kararlılığı ve sabrı ile birçok yeri almıș ve bizim șuan Batı bölgesindeki Bursa'nın alınmasına zemin hazırlamıș bu müthiș güçte ne güzel düșünceler, ne mübarek ișler varmıș... Șeyh Ede Balı'nın ona katkısı sonsuz.. Șeyh Ede Balı iyi ki var..
Ve tüm bunları okumamı ve idrâk etmemi sağlayan Tarık Buğra sen de iyi ki varsın. Hiç yabancı sözcüğe yer vermeyen ve sade dile meraklı bu insana sonsuz teșekkürler. Candan ve samimi bir yaklașım ile bana sadece adını duymakla kaldığım, Osman Gazi'nin nice ișlerini anlattı. Eserde kusur göremiyorum. Tarık Buğra, iyi bir donanım ile bu kitabı yazmıș, çok belli. Her tabakanın okuyabileceği, harika bir kitap. Hattâ öyle bir kitap ki, Osman Bey ders olarak anlatılırken önerilebilecek bir kitap. Tüm Türk ve Müslüman hatta Rum, Italyan, Arap tüm kabilelerin, tüm insanlığım okuyabileceği, ve Osmanlı Devleti'nin kuruluș așamasını tadabileceği EFSANE bir kitap!
376 syf.
·Beğendi·10/10
Bana göre iki tür kitap vardır bir kez okuyup tekrar elimize almayacağımız kitaplar ve okudukça insana yeni ufuklar açan bazı değerleri tekrar tekrar hatırlatan ve zaman zaman elimize alıp okumak istediği uyandıran her okunuşta gönlümüzü, ruhumuzu abad eden kitaplar...
Tarık Buğra Osmanlı'nın kuruluşunu Osmancık'ın şahsında anlatırken hem o dönemin ruhunu daha iyi idrak etmemizi sağlıyor hem de kendimizi, toplumumuzu, ülkemizi ve dünyayı adalet terazisiyle tartıp o ruhu yeniden anlayıp anlamlandırıp tazelemede yol gösterici oluyor.
Her yaştan okurun farklı yaş dönemlerinde tekrar tekrar okuması gereken bir kitap olduğunu düşünüyor okumayan herkese tavsiye ediyorum. Osmanlı'nın kuruluşunun yanında kendi yaşamınıza dair de pek çok çıkarımda bulunabileceğiniz etkileyici bir kitap.Unutmamamız gereken ; geçmişini bilmeyen geleceğini inşaa edemez. Geçmişi bilmek ise ecdadın tarihi kronolojsini bilmekten ziyade o ruhu idrak etmek ve geleceğimizi o doğrultuda inşa etmeye çalışmaktır.
376 syf.
·5 günde·Beğendi·7/10
Osmancık... Osman Bey... Osman Bey Gazi... Osman Gazi Han...

Osmanlı İmparatorluğu'nun kurucusu Osman Bey'in; güçlü, cesur bir o kadar da amaçsız birinden; güçlü, cesur bir o kadar da kararlı bir yönetici olmasına dönüşen yolculuğu...

Herkes onun gözüpekliğini, cesurluğunu bilmesine rağmen onun iyi bir yönteci olabileceğini düşünmez. Hatta kendisi bile... Beyliğin abisi Gündüz'ün hakkı olduğunu düşünür. Hatta bir gün bunun aksini iddaa eden Şeyh Edebali'nin üzerine atını sürer.

Bir zaman sonra, Edebali'nin kızı Malhun Hatun'a aşık olur. Ama Edebali onun sinirli, sabırsız mizacını bildiğinden kızını vermek istemez.

Zaman geçtikçe Osman Bey kendisini düzeltir; artık sabırlı, sakin, kararlı bir yönetici olmaya uygundur. Bunu kendisi ve herkes anlar...

Kitabın şiirsel dili ve akıcılığı da okumayı ayrı bir güzelleştiriyor. Keyifli okumalar...
376 syf.
Osmancık; tarihin en uzun ömürlü, en büyük devletini kuran irade, şuur ve karakterin Tarık Buğra'nın yorumuyla romanlaştırılmasıdır. Osmancık'ı Osman Beğ'e, Osman Beğ'i Osman Gazi'ye, Osman Gazi'yi Osman Gazi Han'a dönüştüren hayatın hikayesi. Osmancık'ın Zümrüdanka'sı Malhun Hatun'un bu ilerleyişteki yerinin hikayesi. Kayı boyunun nasıl büyük bir devlete dönüşeceğinin hikayesi. Keyifli okumalar
376 syf.
·6 günde·Beğendi·10/10
Nicedir kendi tarihimizi okumamıştım. Diğer milletlerin savaşlarını yaşadıklarını okumak daha hoşuma gidiyordu ta kii Osman Gazi Han a kadar... :))
Kendi ecdadımı kendi kahramanlığımızı töremizi okudum bitirince gözyaşlarıma hakim olmak için kendimi zor tuttum.
Nerelerden nerelere gelmişiz mirasında hiç bişeye sahip olmadığı anlaşılınca boğazıma bişey düğümlendi.
Herkes okumalı bence özellikle çocuklarımıza okutmalıyız ecdadımızı, kahramanlıklarını ve hayatlarını bilsin öğrensinler, kendi geçmişimizden başka hiç bir şeye özenmeyelim..
Okuyun pişman olunacak bir kitap değil.
376 syf.
·10/10
Kitap gerçekten harika Osmancık kendi kendiyle hatta kendi öfkesiyle savaşan, öfkeyi itibar gibi gören bir insanken Edebalı sayesinde kendinden sıyrılıp öfkesiyle olan savaşını yenmesi beğ olmasını Kayı boyunun yaşadığı zorluk ve savaşları gerçekten çok güzel anlatmış Okuduğunuz zaman düşünüp benliğinizden sıyrılmanıza yarayan Türk töresine olan bağlılığı adaletsizlikleri yenip fethedilen topraklara adalet götürmeyi sonrasında o topraklarda ki huzur ve barışı hissedeceğiniz bir kitap
376 syf.
·54 günde·Beğendi·10/10
Tarık Buğra'nın okuduğum ilk kitabı, Osmancık kitabında kullandığı sürükleyici yorumu takdire şayân. Soluksuz okuyağınız bir kitap tavsiye ederim. Teşekkürler.
Gözüm açıp gördüğüm, gönül verip sevdiğim, Orhan'ımın ve karnımdakinin babası; ne ki buyurursun, hep uyarım; ecel gelene kadar yoluna bakarım; yokluğun duymam ve duyurmam; alnıma yazılanı ar saymam, keder saymam. Allah'ın seni koruyup bize bağışlayacağına da inanırım.
Hey Osmancık, yiğit, tek yiğit öfkesini yenendir; gücünü, kuvvetini, gönlünü, başını öfkesinden arındırandır; benliğinden sıyrılan kuldur.
Kadir bilmek, kıymet bilmek; bağlılığın, saygının, güvenin karşılığını vermek, değerli olmanın, sayılmanın, güvenilmenin ilk şartıdır; (eşi Malhun Hatuna karşı) böyle düşünmektedir Osman beğ.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Osmancık
Baskı tarihi:
Şubat 2018
Sayfa sayısı:
376
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754370799
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Ötüken Neşriyat
"Osmanlı'nın sırrı nedir" sorusunun cevabını arayan yazarın Osmanlı kuruluş döneminin dinamiklerini ve felsefesini bugünkü dille inşa ettiği romandır. Duvarları süsleyen "Ey Osmancık; beğsin. Bundan sonra öfke bize, uysallık sana; güceniklik bize, gönül alma sana; suçlama bizde, katlanma sende; bundan böyle, yanılgı bize, hoş görmek sana; aciz bize, yardım sana; geçimsizlikler, uyuşmazlıklar, anlaşmazlıklar, çatışmalar bize, adalet sana; kötü göz bize, şom ağız bize, haksız yorum bize, bağışlama sana. Ey Osmancık bundan böyle, bölmek bize, bütünlemek sana; üşengenlik bize, gayret sana; uyuşukluk bize, rahat bize, uyarmak şevklendirmek, gayretlendirmek sana" gibi sözler bu kitabın eseridir.

Kitabı okuyanlar 4.311 okur

  • Sait Köşk
  • Adem ZAHMA
  • Olcay Tekiner
  • Mercan Özen
  • Cemil Faruk Öztemür
  • birkitapaşığı
  • Özgür Çelikkıran
  • Sinem Akkaya
  • Xenitis_vera
  • Ahmet Emre KAYA

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%7.6
14-17 Yaş
%11
18-24 Yaş
%34.6
25-34 Yaş
%27.4
35-44 Yaş
%12.5
45-54 Yaş
%4.5
55-64 Yaş
%0.9
65+ Yaş
%1.5

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%65.1
Erkek
%34.8

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%32.7 (335)
9
%21.1 (216)
8
%23.4 (239)
7
%12.4 (127)
6
%5.5 (56)
5
%2.3 (24)
4
%1.6 (16)
3
%0.2 (2)
2
%0.3 (3)
1
%0.5 (5)

Kitabın sıralamaları