Yalnızlar

·
Okunma
·
Beğeni
·
3.226
Gösterim
Adı:
Yalnızlar
Baskı tarihi:
Mayıs 2018
Sayfa sayısı:
238
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754371352
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Ötüken Yayınları
Yazarın ilk eserim dediği "Akümülatörlü Radyo adlı tiyatro oyununun romana dönüşmüş halidir. "Altın çağında, gençliğinde çektiği yoklukların bir toplum düşmanlığına dönüşmesini önleyen, ama iyi niyetlerinin tepkilerini sertlikten kurtaramayan Doktor Rıza... Onun ölümle karşı karşıya getirip hayata yeniden kazandırdığı genç kız: tek umudun ayakta tuttuğu Şükriye... Mutluluğun bir ameleliği olduğunu kavrayamayan Hürrem ile Murat! Kalbi sevgi ile dolu ama bütün sevgilerin ve sorumlulukların kaçağı, yenik Hüseyin bey!
238 syf.
·Beğendi·9/10 puan
Çok ağır bir dönemimde, beni anlayacak bir insana ihtiyacım varken, hatta bunu yüreğimdeki canhıraş çığlıklarla isterken, kütüphanede direk olarak Tarık Buğra'nın olduğu rafa gittim. Bir yerlerde yine yazmıştım, bu adam benimle ilgili bir şeyler biliyor, deye. Kesinlikle yanılmıyorum, çünkü bana kalırsa bu adam insanların bütünüyle ilgili bir şeyler biliyor; en karanlık taraflarını.
Kitabın başından sonuna kadar Murad, Hurrem, Rıza, Şükriye arasında dolandım durdum. Hepsinde bir parçamı buldum. Kendimi bulamadıklarımsa çevremde bulduklarım oldu. Kalbim sıkışa sıkışa okudum. (Aramızda kalsın, bir ara bu kitap benim sebebim olur, bile dedim.)

Bana çok acı verdi. Bilmem belki şimdilerde bir La Fontaine masalı okusam o da bana acı gelebilir ama bu kitap benim için bir dönüm noktası olabilir. Çok İyi veya çok kötü yönde.

Sanırım herkese hitap etmez bu roman ama birine biraz hitap etmişse onun asla unutamacağı bir eser olur.
( Ne yazdığına dönüp bakmacağım, çok sarsıldım.)
240 syf.
·9/10 puan
Herkes saklar yalnızlığını;
Kimi bencillikle,
Kimi küstahlıkla,
Kimi ise büyük umutlara sıkı sıkı sarılarak...
Kendimizden her kaçışta yeni bir "ben" buluyorsak yalnızız vesselam.
Kitabı okuduktan sonra kitabın bendeki tezahürü bu şekildedir.
240 syf.
·12 günde·8/10 puan
"Altın çağında, gençliğinde çektiği yoklukların bir toplum düşmanlığına dönüşmesini önleyen, ama iyi niyetlerini tepkilerini sertlikten kurtaramayan Doktor Rıza... Çürümelere karşı hayatın savunucusu Rıza!

Onun ölümle karşı karşıya getirip hayata yeniden kazandırdığı genç kız... Tek ümidin ayakta tuttuğu Şükriye!

Mutluluğun bir ameleliği olduğunu kavrayamayan Hürrem ile Murad!"

Yazarın karakterleriyle ilgili olan özeti bu. Parça parça yalnızlığa giden insanlar...

Romanda olaydan çok, psikolojik betimlemeler ön planda. Yazardan okuduğum ilk kitaptı ve kalemine, o betimlemelere hayran oldum. Bir sürü satırın altını çizdim, bir sürü yerde kendimi buldum.

Yazarın Murad'a olan tabiriyle söyleyeyim: 'Hayatın dışında, zamanı kavrayamayan' insanlarsanız eğer bu kitap tam sizlik olabilir. İyi okumalar...
240 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Akümülatörlü Radyo adıyla bir tiyatro eseri olarak yazılan daha sonra romana çevrilen eserdir. Zor şartlarda eğitimini tamamlayan , Fefnir'i yenip hazineye ulaşan Doktor Rıza ile bohem hayatı yaşayan Murat'ın psikolojik savaşını anlatan Tarık Buğra'nın en sevdiğim romanıdır.
238 syf.
·10/10 puan
Konya Devlet Tiyatrosunda oyununu tekrar tekrar izlediğim ve hayran olduğum Akümülatörlü Radyo'nun zamanında tiyatrodan geri çevrilmesiyle Tarık Buğra'nın romanlaştırdığı eseridir. İçinde gizlediği mânâ, karakterlerin zıtlıkları, dönem şartları, hayaller ve hayallerin yıkılışları ustalıkla, çok güzel bir dille anlatılmış. Okurken tiyatrosunu da izlediğim için büyük bir zevk aldım ve karakterler gözümde bütünüyle canlandı. Herkesin okumasını ve kavramasını umut ediyorum. Ah doktor Rıza ve nükteleri!..
240 syf.
·8 günde·Beğendi·8/10 puan
Tarık Buğra’nın başyapıtı olan Küçük Ağa’nın çok yönlü zenginliğine sahip olmasa da güzel bir roman. Psikolojik tahliller çok iyi ama gerçek hayatta bulunması pek beklenmeyecek çok sayıda kişinin romanda bulunması bana göre bir eksiklik. Diğer romanlarında dönemin iyi bir panoramasını veren Tarık Buğra’nın bu romanı zamandan ve mekandan epey bağımsız. Yani bu yönüyle kitabın konusu daha alemşümul (evrensel).
252 syf.
·13 günde·Beğendi·8/10 puan
Tek amacı değerleri küçültmek, insanları aşağılamak olan gurur abideleri. Seven, ama mecburiyetleri sevgisinin önüne geçenler. Yalnızları oynarız bazen sahnede, kimse anlayamaz bizi ve bir güle ulaşmak için çoğu zaman ne kadar papatyayı çiğnediğimizin farkında değilizdir.
238 syf.
·Beğendi·8/10 puan
"Tarık Buğra'nın Yalnızlar adlı romanını Kasım 2019'da okumuştum. Psikolojik ve ruhsal betimlemelerden oluşan kitapta; Bohem bir hayata sahip olan genç Müzisyen Murat ve Doktor Rıza ile beraber Şükriye ve Hürrem ana karakterleri. Ayrıca eser zamandan bağımsız olarak ele alınmış. Mutlaka okunması gereken bir yapıt..."
238 syf.
·8 günde·Puan vermedi
Tarık Buğra' nın eşsiz eserlerinden birini daha okuduğum için çok mutluyum. Evet Tarık Buğra ve kitabındaki kişiler sanki o hayatı yaşıyor ve benimde orda olduğumu hissettiren yeni bir hayat sunuyor gibi.

Beğeni ve heyecan ile tek nefeste okuyabilecek yeni dünyalara başka hayatlara yelken açabileceksiniz.

Murad , doktor, Hürrem , Şükriye Nigar hanım Hüseyin efendi baş karakterler ve bide Ali efendi var yamak olarak çalışan.

Doktorun zeka dolu hamleleri Murad'ın içine kapanık halleri ve Hürrem'in aşkına rağmen başka bir rüzgara doktor beye kapılırken sessizce kalması güçsüzlük temsili göstermesi
Murad ve Hürrem birbirine aşık iki akraba ama ne Murad ne de Hürrem bu sevgiyi birbirlerine açıklayacak cesaretleri yok , kendini bilen ve duygusal değil aklı ile hareket eden doktor Hürrem'i kendine eş seçer , Murad okumakta olduğu hukuk tahsilini yarıda bırakır bestelere ve müziğe devam eder , yıllardan sonra bir gün Hürrem Murad ile başbaşa kalır Murad artık Hürrem'in kendisine geldiğini düşünür , fakat Hürrem sessizce çeker gider.

Belli bir zaman sonra canı sıkılan daralan Hürrem ailesi ile akraba olan Murad'ın annesine çiftiliğe gider peşi sıra doktor , akabinde orada yaşayan Şükriye evet Murad'ın beşik kertmesi Murad'ın annnesinin hayalinde ki gelin yıllarca bekletir Şükriye'yi Murad' ımın emaneti diye gelen görücüleri geri çevirir keza Hüseyin bey emekli avukat hakim Şükriye' nin babası da Murad'ı damadı olarak görür.

Doktor çiftiliğe yeni bir düzen getirir , ilk başlarda Hüseyin beyle anlaşamasalar da
Sonra sonra kaynaşırlar. Roman geri kalan kısmı burada geçer doktor'un Rıza Candar'ın yaptıkları eğlenceli tavırları doktor güçsüz insanlara tahammül edemez karısı da bunlar içindedir karısından uzaklaşır artık hiç ilgi göstermez küçük görür , doktor Şükriye' den hoşlanır ama nedense açılmaz Şükriye her zaman tersler onu iyi enerji almaz ondan ama doktor vazgeçmez ama savaşta vermez , doktor bilir Hürrem' in Murad'a olan aşkını bekler sevsin diye ama maalesef Hürrem' den kopar artık Şükriye vardır onun için ...

Ve Murad dönüş yapar çiftliğe doktor un canı sıkılır gibi olsa da çok umursamaz Murad ' ın gelmesi en çok annesi ve Şükriye' yi mutlu eder. Ve gizliden gizliye Hürrem'i oysa ki Murad doğaya annesinin yemeklerine atlara çiftliğe , oraya dönüş yapar Şükriye' yi istemese de karısı olarak kabul eder ama Murad doktordan ve Hürrem'den habersizdir ...

Murad ile geçen zaman ve Şükriye için hoş olmayan sahneler doktorun Şükriye için sözleri ve Şükriye'nin intihar girişimi ...

Doktor artık veda eder çiftliğe Hürrem'i de orada bırakır tahammül edemez onun güçsüz ve kararsızlığına ...

En başta belirttiğim gibi kendinizi o hayatların içinde buluyor ve sanki o anları yaşananları bir kamera ile çekiyor gibisiniz.
238 syf.
·Beğendi·7/10 puan
Tarık Buğra insanlar arasındaki iletişimi ve çatışmaları çok iyi resmetmiş.Kitap 252 sayfa ancak 120 sayfada meramını iletebilirmiş diye düşünüyorum bazı yerleri gereksiz uzun olmuş.Tabi bizim ne haddimize Tarık Buğra yı eleştirmek.
Insanın içinde bir şey vardır; bir şey. Kopar mı, kırılır mı, zedelenir mi? Bir şey olur işte.. Ondan sonra dünyaları versen de o, o ışığı, o cıvıltıyı bulamazsın artık. Artık olur mu?

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Yalnızlar
Baskı tarihi:
Mayıs 2018
Sayfa sayısı:
238
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754371352
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Ötüken Yayınları
Yazarın ilk eserim dediği "Akümülatörlü Radyo adlı tiyatro oyununun romana dönüşmüş halidir. "Altın çağında, gençliğinde çektiği yoklukların bir toplum düşmanlığına dönüşmesini önleyen, ama iyi niyetlerinin tepkilerini sertlikten kurtaramayan Doktor Rıza... Onun ölümle karşı karşıya getirip hayata yeniden kazandırdığı genç kız: tek umudun ayakta tuttuğu Şükriye... Mutluluğun bir ameleliği olduğunu kavrayamayan Hürrem ile Murat! Kalbi sevgi ile dolu ama bütün sevgilerin ve sorumlulukların kaçağı, yenik Hüseyin bey!

Kitabı okuyanlar 211 okur

  • mualla canatan
  • Onur Korkmaz
  • Merve Maytalman
  • Gülizar
  • Merve Yıldırım
  • Zeynep
  • Alev Karakoç
  • Nursena
  • Muhammet Sevim
  • Eylül Özel

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%0
13-17 Yaş
%11.8
18-24 Yaş
%11.8
25-34 Yaş
%41.2
35-44 Yaş
%5.9
45-54 Yaş
%29.4
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%66.7
Erkek
%33.3

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%28 (14)
9
%20 (10)
8
%20 (10)
7
%18 (9)
6
%2 (1)
5
%8 (4)
4
%0
3
%2 (1)
2
%0
1
%2 (1)