Mevlana Aşk Beni Sende Öldürür

7,9/10  (17 Oy) · 
66 okunma  · 
15 beğeni  · 
874 gösterim
Üç yüz âlimin birden gördüğü rüyayla Hz. Muhammed'in "Âlimlerin Sultanı" hitabına mazhar olan Bahaeddin Veled.
Daha çocuk yaştayken bile babası Bahaeddin Veled'in ardından yürürken görüldüğünde "Bir ırmak, koca bir ummanı peşine takmış sürükleyip gidiyor" diye hayret uyandıran, bugün de bütün dünyaya yaydığı ışıkla evrensel bir değere dönüşen Mevlana Celaleddin Rumî.

Ve Mevlana'nın hayatına güneş gibi doğan Şems-i Tebrizî.
Kısa sürede geniş bir okuyucu kitlesine ulaşan Okay Tiryakioğlu, bu kez tüm dünyanın gönlünde taht kurmuş bir tarihi şahsiyetin hayatını romanlaştırdı: Mevlana.

İslam uygarlığının o günkü payitahtı konumunda olan Belh şehrinden bir iftira sonucu göç eden Mevlana'nın babası Sultanü'l-Ulema Bahaeddin Veled ve yakınlarının çile dolu yolculuğuyla başlayan kitap, Mevlana'nın herkese şaşkınlık veren manevi gelişimini ilmek ilmek dokuyor.

Mevlana'nın aşkla yoğrulan iç yolculuğunun ve bitmek bilmeyen çilelerinin bir nakış gibi işlendiği bu unutulmaz kitapta, tarihi bilgilerin ışığında anlatılmış çarpıcı bir hikâyeye tanıklık edeceksiniz. Mevlana'yla Konya sokaklarında yürüyecek, Şems'le sema yapacak, çağlar boyu ateşi hiç sönmeyen Mesnevi'nin doğuşuna tanıklık edecek ve tarihe damga vurmuş tasavvuf büyükleriyle birlikte ilahi aşkın şerbetini tadacaksınız...
(Tanıtım Bülteninden)
Yonca Salman 
19 Kas 2016 · Beğendi · Puan vermedi

Mevlana nın babasından anlatmaya başlamış.Olaylar yüzeysel anlatılıyor .Eser biraz ağır bir dile sahip bazı cümleleri iki defa okuduğum oldu ama ona rağmen güzel ve anlamlı bir kitap . İyi okumalar...

Şah Şkr 
02 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Mevlanayı babası Bahaeddin Veled döneminden itibaren anlatan güzel bir eser. Okay Tiryakioğlu'nun eşsiz anlatımı ve konuda Mevlana olunca tadından yenmiyor derler ya işte öyle. Mevlana ile ilgili kitap okuyacaksanız bu kitabı kaçırmayın.

Mehmet Y. 
 06 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hepimizin hakkında az biraz bilgi sahibi olduğumuz Mevlana'yı anlatan bir roman. Elif Şafak'ın Aşk'ıyla kıyaslandığında Şems'e daha az yer veren ve daha mütedeyyin bir Mevlana romanı olduğunu söyleyebilirim. Yavuz romanıyla benzer bir anlatım tekniği uygulamış yazar. Kitaptan altını çizmek istediğim birkaç yeri paylaşayım sizlerle...

Peygamberimiz buyurur ki, "Eğer siz hiç günah işlememiş olsaydınız, Allah sizi yok eder ve günah işleyip hemen arkasından tövbe eden bir kavim yaratırdı."

"Gün olur bir mazlumun ahı, sizin yüzbinlik ordularınızın hakkından gelir. Şimdi dağınık ve başsız olan Türk'ün gazabından çekinin. Bir kez toplanmayı başarırlarsa sizi geldiğiniz o çöllerin kumunda boğmadan geri dönmezler." Mevlana'nın Konya'yı kuşatan Moğol lideri Baycu Han'a söylediği sözler...

Sami DAŞCI 
13 Haz 16:51 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Mevlana yla Konya sokaklarında yürüyecek , Şems le sema yapacak , çağlar boyu ateşi hiç sönmeyen Mesnevi nin doğuşuna tanıklık edecek ve tarihe damga vurmuş tasavvuf büyükleriyle birlikte ilahi aşkın servetini tadacaksınız

Kitaptan 4 Alıntı

İnsan bir sebep varsa gider. Gideceğini söyler. Karşısındakine cevap hakkı tanır. Öyle çekip gidilmez.

Mevlana, Okay TiryakioğluMevlana, Okay Tiryakioğlu
Salih Çermik 
08 Oca 19:45 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Görünenin altında gizli olan, umumiyetle aranıp da bulunamayan hakikate giden bir saklı patikadır.

Mevlana, Okay Tiryakioğlu (Sayfa 130 - Timaş Yayınları - 6. Baskı)Mevlana, Okay Tiryakioğlu (Sayfa 130 - Timaş Yayınları - 6. Baskı)
Salih Çermik 
08 Oca 19:46 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Aramakta samimi olunursa, bir süre sonra bulmanın hakikatine erişilebiliyordu ki, o da arananın cismine değil, varlığının tam merkezine erişebilmekti.

Mevlana, Okay Tiryakioğlu (Sayfa 184 - Timaş Yayınları - 6. Baskı)Mevlana, Okay Tiryakioğlu (Sayfa 184 - Timaş Yayınları - 6. Baskı)