Adı:
Kuşatma - 1453
Baskı tarihi:
Temmuz 2013
Sayfa sayısı:
283
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752639829
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Timaş Yayınları
Bir çağı kapayıp başka bir çağ açan İstanbul'un fethi, imparatorlukların ve insanların kaderinde farklı yankılar buldu. Zafer ve yenilgi kutuplarında birbirine zıt öyküler tarihin o unutulmaz anında buluştu. Kuşatma ve fetih, sadece siyasi manevralar, mezhep çatışmaları, askerî hazırlıklar ve çarpışma değil, aynı zamanda sultanların, imparatorların, paşaların ve askerlerin şahsî öyküsü anlamına geliyordu.

Stratejik bir deha ve olağanüstü bir komutan olan, aynı zamanda yedi dil konuşup dönemin âlimlerinin terbiyesinden geçen, Avnî mahlasıyla şiirler yazan II. Mehmed, sultan ve fatih olmanın ötesinde iç hesaplaşmaları, tereddütleri, duygusallıkları olan yirmi bir yaşında bir gençti.

"Kuşatma 1453" romanı, dünya tarihini değiştiren İstanbul'un fethinin ve fatihinin öyküsünü sürükleyici bir kurgu ve zengin tarihsel verilerle anlatıyor.

Konstantiniyye şehri ile sınırlı hale gelen Doğu Roma İmparatorluğu'nun çaresizliği, Latin istilasının Bizans halkında bıraktığı nefret ve bezginlik, gökten inecek Meryem'in şehri koruyacağı efsaneleriyle kendilerini avutan insanlar ve düşmanın hayal bile edemeyeceği donanmalara sahip genç sultan...

Okay Tiryakioğlu'nun kaleminden, tarihin orta yerine saplanmış bir kılıç gibi duran muhteşem kuşatmayı soluk soluğa okuyacaksınız.

"Bu kuşatma başarısız olursa eğer, muhaliflerinin babana gösterdikleri hoşgörüyü sana göstermeyeceklerini seziyorsun. Kaybedeceğin itibar kaybıyla tahtında uzun süre oturamayacağının hesabını yapmaya başlıyorsun. Böyle umutsuzluğa kapıldığın zamanlarda Peygamber'in, 'Kostantiniyye, bir gün feth olunacaktır. Onu fetheden asker ne güzel asker, onu fetheden komutan ne güzel komutandır' hadisini hatırlıyor, o komutanın sen olabileceğine dair muhteşem hayallere kapılıyorsun. Yüreğinde müthiş bir güç buluyorsun o anlarda. İşte şimdi yine durmuş, terli bedenin soğuk odanın içinde süratle soğurken, üzerini giyinmen için seni uyaran hizmetkârlarını duymuyorsun bile. Sonra savaş planları ve yeni baştan çizdirip durduğun haritaların üzerinde tekrar ince hesaplara gömülüyorsun..."
(Tanıtım Bülteninden)
Tarihi romanlarıyla tanıdığımız Okay Tiryakioğlu'nun çıkış romanı olan Kuşatma 1453 isminden de anlaşılacağı üzere İstanbul'un Fethi'nin hikayesinin anlatıyor. Tiryakioğlu isimsiz kahramanların yanına elbette Fatih, Çandarlı, Akşemseddin, Zağanos Paşa gibi isimleri de eklemiş. Olaylara Bizans cephesinden de bakan yazar, imparator Konstantin ile İtalyan komutan Justinyani'ye de epeyce yer vermiş ve onları saygıya değer, cesur düşmanlar olarak anlatmış.
Ortalamanın biraz üzerinde olarak nitelendirebilirim. Tarihi kitaplardaki genel betimleme eksikliği bu romanda yoktu. Duygular, durumlar, olay atmosferi güzel aktarılmıştı. İşleniş bakımından beğenmediğim kısım ise üç farklı bakış tarafından aktarılan kitabın tam olarak okuru içine çekememesiydi. Geçişler pek başarılı olmamıştı. Sayfa sayısını göze aldığımızda tek bir bakış açısının olmasını tercih ederdim. Buna rağmen kitabı ve yazarın üslubunu beğendim. Diğer kitaplarını da okuyacağım.
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (15.355 Oy)19.118 beğeni43.558 okunma3.021 alıntı183.620 gösterim
 • Simyacı
  8.5/10 (7.923 Oy)8.881 beğeni26.417 okunma2.688 alıntı115.238 gösterim
 • Şah ve Sultan
  8.5/10 (1.714 Oy)1.622 beğeni6.390 okunma699 alıntı25.943 gösterim
 • Olasılıksız
  8.5/10 (6.227 Oy)6.933 beğeni20.233 okunma718 alıntı113.891 gösterim
 • Uçurtma Avcısı
  9.0/10 (9.727 Oy)11.475 beğeni28.579 okunma1.576 alıntı149.805 gösterim
 • Hayvan Çiftliği
  8.9/10 (7.485 Oy)8.074 beğeni22.886 okunma849 alıntı90.196 gösterim
 • Dönüşüm
  8.2/10 (8.582 Oy)8.861 beğeni28.815 okunma850 alıntı140.171 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (10.756 Oy)13.465 beğeni34.667 okunma3.445 alıntı146.608 gösterim
 • Satranç
  8.7/10 (9.317 Oy)9.283 beğeni25.744 okunma1.844 alıntı119.272 gösterim
 • Suç ve Ceza
  9.1/10 (6.500 Oy)7.908 beğeni21.454 okunma4.030 alıntı129.937 gösterim
Genel olarak çok güzeldi. Başları hiç ilerlemedi. Niye öyle oldu anlamadım. İlk 100 sayfayı çok zor okudum. Ama ondan sonrası aktı gitti. Hem de güzel aktı gitti. İmparator Konstantinus'u kötü, bencil, korkak biri olarak göstermemiş yazar, bu çok hoşuma gitti. En çok askerler arasındaki konuşmayı,olayları çok sevdim. Ali Haydar en sevdiğim karakter oldu Hemşerim ya ondandır belki. Toplarsak güzel bi' kitaptı. Tarihi böyle romanlaştırınca benim için okuması daha keyifli oluyor.
Bu güzel şehrin fethini yazıya dökmek kolay olmayacağı gibi, bunu tarafsız ve objektif bir şekilde anlatmak da gerçekten çok zor bir iştir. Hele ki böylesine insanı duygulandıran, göğsünü kabartan, kelimelerle anlatılamayacak bir hadiseyi bu kadar güzel, bu kadar objektif bir şekilde okuyucuya yansıtmak.. İşte Okay Tiryakioğlu bunu tam anlamıyla başarmış. Size savaşı, diplomasiyi, kişisel çıkarları, o gergin savaş ortamındaki bireysel ilişkileri, Fatih'in iç dünyasını öylesine güzel anlatmış ki; yazarı tebrik etmekten başka hiçbir şey düşünemiyorsunuz.. Teşekkürler Okay Tiryakioğlu..
Bir Fatih ve fetih romanı...
O zaman şiirlerinden o güzel dizelerle başlayalım Fatih'i anlatmaya. HİÇ KİMSE YOK KİMSESİZ, HERKESİN VAR BİR KİMSESİ BEN BUGÜN KİMSESİZ KALDIM, EY KİMSESİZLERİN KİMSESİ

Atatürk'ten sonra üzerine en çok kitap okuduğum ve beni en çok etkileyen Türk hükümdarıdır Fatih Sultan Mehmet.
Her kitabı hiç bıkmadan okudum... O kadar sonsuz bir deniz ki Fatih, sonuna varamıyorsunuz denizin.Zekası, karakteri, adaleti, sanatçı kişiliği, altı yedi tane dil bilmesi, mühendislik-mimarlık gibi birçok mesleği karakterinde barındırması, Türk ve dünya edebiyatında eserlerin neredeyse hepsini okuması ve bilmesi(De Cameron Hikayelerini Avrupa'daki bir çok insandan önce okuduğu da doğrudur), AVNİ mahlasıyla yazdığı şiirler, mücadeleci ve yılmayan bir kişiliğe sahip olması....
Bunların hepsi beni derinden etkiler, kendine hayran bırakır..
Bu kitapta farklı olan Fatih'in kuşatma sırasındaki yalnızlığını ve psikolojisini çok iyi anlatmış olmasıdır kitabın.
BuyrunFatihindenizindeboğulmaya
Okay Tiryakioğlu, Kuşatma 1453 Fethin o güzel atmosferini soluk soluğa okunabilecek bir tarzda sunmuş okuyucularına. Fatih Sultan Mehmet umutsuzluğa kapıldığı zaman Peygamber efendimizin Hadisi şerifine sığınır ve toparlanırdı. Bu güzel eseri kazandırdığı için yazara teşekkür etmek istiyorum. Okuyunca kendinizi savaştaymış gibi hissedeceksiniz. Akıcı ve etkili bir dil kullanmış. Okumanızı tavsiye ederim.
İyi Okumalar...
Kalbi Selamlar...
Kağıdı kalemi elime aldım.. İlmek ilmek işliyorum kelimeleri.. Peki bende yankılandığı gibi yankılanır mı kelimeler.. Benimle aynı duyguları paylaşır mısın okurken? Her kelime yüreklerde farklı yankı bulur.. Peki güzeli anlatmak için yeterli kelime haznesine sahip misin? Eğriyi doğruyu bir arada nasıl yoğurursun? İstanbul deyince aklında neler yankılanıyor? Nasıl bir aşktır bu şehir? Biraz düşünsek mi? Peki asırlar önceye gitsek madalyonun iki yüzünü kelimelerinle resmedebilir misin? Bir tarafı yüceltirken diğer tarafı yerle bir etmeden kaç kişi tarafsız yorumlar ki yaşananları.. Gelelim bu mucizevi şehrin fetih yıllarına bir şehir şanlı bir fetih öyküsü.. Ve fetheden komutan... Bir Fetih Bir Fatih... Bu güzel şehrin fethini bu denli tarafsız kaleme almak çok da kolay olmasa gerek.. Bu kutlu zaferi ustalıkla kaleme alan yazarı yürekten kutluyorum. Kelimelerine yüreğine sağlık.. Kitap kokusuyla kalın dostlar.. Ya kahraman olacak ya çamura batacaktım. İkisinin ortası yoktuŞiir daha çok genel olanı, tarih ise tek olanı tasvir eder."Osman! Geçmişini iyi bil ki, geleceğe sağlam basasın.
Nerden geldiğini unutma ki,
nereye gideceğini unutmayasın!"
Şeyh Edebali
Dipnot : yolumu yazarla kesiştiren @exyorumcu ya teşekkür ediyorum️ #kuşatma1453 #okaytiryakioğlu #kitapsever #kitapkokusu #kitaptavsiyesi #bookstagram #bookself #bookworm #bookstagram #bookself #bookworm #bookish #booked #booking #bookpic #kitapkurdu #okudumbitti #mylibary #readingbooks #bookskitapdostluğu #books
güzel akıcı ve başarılı bir eser.Kuşatma için verilen mücadeleyi bence güzel anlatılmış.Ne zor şartlarda fetih mücadelesi verilmiş.Ebu Eyüb El Ensari nin ortaya çıkması gerçekten bu insanların ALLAH dostları olduğunu görmüş oluyoruz.
"Ya kahraman olacak ya çamura batacaktım. İkisinin ortası yoktu."
Dostoyevski (Yeraltından Notlar)
Mehmet, çocukluğunda da hocasını aniden gördüğü tüm o muhteşem anlarda olduğu gibi midesinde düğümleniveren bir heyecanla, elini öpmek üzere davrandı. Her defasında olduğu gibi hocası elini çekerek buna mani oldu ve:
- Sultan el öpmez, dedi vakarlı bir edayla.
- Buyurun Hocam. Sizin için ne yapabilirim?
- Benim için değil, diyerek yanıtladı Akşemseddin. Tüm İslâm âlemi içindir arzumuz.
- Burada kılıç tekniği sökmez Ali, burada bileğine sağlam olan kazanır. Yürü aslanım, yürü...
Kıran kırana bir kavga başladı. Moral üstünlüğünü birkaç saniye içinde kaybeden Bizanslılar gerilediler. Kısa süre sonra da geldikleri istikamette kaçıyorlardı; ancak duvar hızasına varamadan ağır kayıplar verdiler.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kuşatma - 1453
Baskı tarihi:
Temmuz 2013
Sayfa sayısı:
283
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752639829
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Timaş Yayınları
Bir çağı kapayıp başka bir çağ açan İstanbul'un fethi, imparatorlukların ve insanların kaderinde farklı yankılar buldu. Zafer ve yenilgi kutuplarında birbirine zıt öyküler tarihin o unutulmaz anında buluştu. Kuşatma ve fetih, sadece siyasi manevralar, mezhep çatışmaları, askerî hazırlıklar ve çarpışma değil, aynı zamanda sultanların, imparatorların, paşaların ve askerlerin şahsî öyküsü anlamına geliyordu.

Stratejik bir deha ve olağanüstü bir komutan olan, aynı zamanda yedi dil konuşup dönemin âlimlerinin terbiyesinden geçen, Avnî mahlasıyla şiirler yazan II. Mehmed, sultan ve fatih olmanın ötesinde iç hesaplaşmaları, tereddütleri, duygusallıkları olan yirmi bir yaşında bir gençti.

"Kuşatma 1453" romanı, dünya tarihini değiştiren İstanbul'un fethinin ve fatihinin öyküsünü sürükleyici bir kurgu ve zengin tarihsel verilerle anlatıyor.

Konstantiniyye şehri ile sınırlı hale gelen Doğu Roma İmparatorluğu'nun çaresizliği, Latin istilasının Bizans halkında bıraktığı nefret ve bezginlik, gökten inecek Meryem'in şehri koruyacağı efsaneleriyle kendilerini avutan insanlar ve düşmanın hayal bile edemeyeceği donanmalara sahip genç sultan...

Okay Tiryakioğlu'nun kaleminden, tarihin orta yerine saplanmış bir kılıç gibi duran muhteşem kuşatmayı soluk soluğa okuyacaksınız.

"Bu kuşatma başarısız olursa eğer, muhaliflerinin babana gösterdikleri hoşgörüyü sana göstermeyeceklerini seziyorsun. Kaybedeceğin itibar kaybıyla tahtında uzun süre oturamayacağının hesabını yapmaya başlıyorsun. Böyle umutsuzluğa kapıldığın zamanlarda Peygamber'in, 'Kostantiniyye, bir gün feth olunacaktır. Onu fetheden asker ne güzel asker, onu fetheden komutan ne güzel komutandır' hadisini hatırlıyor, o komutanın sen olabileceğine dair muhteşem hayallere kapılıyorsun. Yüreğinde müthiş bir güç buluyorsun o anlarda. İşte şimdi yine durmuş, terli bedenin soğuk odanın içinde süratle soğurken, üzerini giyinmen için seni uyaran hizmetkârlarını duymuyorsun bile. Sonra savaş planları ve yeni baştan çizdirip durduğun haritaların üzerinde tekrar ince hesaplara gömülüyorsun..."
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 367 okur

 • Fuat Kaynak
 • Emre Gökçe
 • Betül
 • havva nur
 • Mustafa Kutlu
 • kadir ada
 • ahmet çetin
 • Şeyma ERDOĞAN
 • ABDULKADİR tosun
 • Burak Bay

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%5.4
14-17 Yaş
%1.8
18-24 Yaş
%27.9
25-34 Yaş
%32.4
35-44 Yaş
%21.6
45-54 Yaş
%7.2
55-64 Yaş
%0.9
65+ Yaş
%2.7

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%32.6
Erkek
%67.4

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%28.9 (33)
9
%20.2 (23)
8
%21.1 (24)
7
%19.3 (22)
6
%6.1 (7)
5
%2.6 (3)
4
%1.8 (2)
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları