Kuşatma - 1453

8,4/10  (80 Oy) · 
268 okunma  · 
76 beğeni  · 
1.298 gösterim
Bir çağı kapayıp başka bir çağ açan İstanbul'un fethi, imparatorlukların ve insanların kaderinde farklı yankılar buldu. Zafer ve yenilgi kutuplarında birbirine zıt öyküler tarihin o unutulmaz anında buluştu. Kuşatma ve fetih, sadece siyasi manevralar, mezhep çatışmaları, askerî hazırlıklar ve çarpışma değil, aynı zamanda sultanların, imparatorların, paşaların ve askerlerin şahsî öyküsü anlamına geliyordu.

Stratejik bir deha ve olağanüstü bir komutan olan, aynı zamanda yedi dil konuşup dönemin âlimlerinin terbiyesinden geçen, Avnî mahlasıyla şiirler yazan II. Mehmed, sultan ve fatih olmanın ötesinde iç hesaplaşmaları, tereddütleri, duygusallıkları olan yirmi bir yaşında bir gençti.

"Kuşatma 1453" romanı, dünya tarihini değiştiren İstanbul'un fethinin ve fatihinin öyküsünü sürükleyici bir kurgu ve zengin tarihsel verilerle anlatıyor.

Konstantiniyye şehri ile sınırlı hale gelen Doğu Roma İmparatorluğu'nun çaresizliği, Latin istilasının Bizans halkında bıraktığı nefret ve bezginlik, gökten inecek Meryem'in şehri koruyacağı efsaneleriyle kendilerini avutan insanlar ve düşmanın hayal bile edemeyeceği donanmalara sahip genç sultan...

Okay Tiryakioğlu'nun kaleminden, tarihin orta yerine saplanmış bir kılıç gibi duran muhteşem kuşatmayı soluk soluğa okuyacaksınız.

"Bu kuşatma başarısız olursa eğer, muhaliflerinin babana gösterdikleri hoşgörüyü sana göstermeyeceklerini seziyorsun. Kaybedeceğin itibar kaybıyla tahtında uzun süre oturamayacağının hesabını yapmaya başlıyorsun. Böyle umutsuzluğa kapıldığın zamanlarda Peygamber'in, 'Kostantiniyye, bir gün feth olunacaktır. Onu fetheden asker ne güzel asker, onu fetheden komutan ne güzel komutandır' hadisini hatırlıyor, o komutanın sen olabileceğine dair muhteşem hayallere kapılıyorsun. Yüreğinde müthiş bir güç buluyorsun o anlarda. İşte şimdi yine durmuş, terli bedenin soğuk odanın içinde süratle soğurken, üzerini giyinmen için seni uyaran hizmetkârlarını duymuyorsun bile. Sonra savaş planları ve yeni baştan çizdirip durduğun haritaların üzerinde tekrar ince hesaplara gömülüyorsun..."
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2013
 • Sayfa Sayısı:
  283
 • ISBN:
  9789752639829
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:
Hayalkatibi 
12 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Ortalamanın biraz üzerinde olarak nitelendirebilirim. Tarihi kitaplardaki genel betimleme eksikliği bu romanda yoktu. Duygular, durumlar, olay atmosferi güzel aktarılmıştı. İşleniş bakımından beğenmediğim kısım ise üç farklı bakış tarafından aktarılan kitabın tam olarak okuru içine çekememesiydi. Geçişler pek başarılı olmamıştı. Sayfa sayısını göze aldığımızda tek bir bakış açısının olmasını tercih ederdim. Buna rağmen kitabı ve yazarın üslubunu beğendim. Diğer kitaplarını da okuyacağım.

Mehmet Y. 
06 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Tarihi romanlarıyla tanıdığımız Okay Tiryakioğlu'nun çıkış romanı olan Kuşatma 1453 isminden de anlaşılacağı üzere İstanbul'un Fethi'nin hikayesinin anlatıyor. Tiryakioğlu isimsiz kahramanların yanına elbette Fatih, Çandarlı, Akşemseddin, Zağanos Paşa gibi isimleri de eklemiş. Olaylara Bizans cephesinden de bakan yazar, imparator Konstantin ile İtalyan komutan Justinyani'ye de epeyce yer vermiş ve onları saygıya değer, cesur düşmanlar olarak anlatmış.

Kuşatma - 1453 benzeri kitaplar

Onur 
02 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 15 günde · Beğendi

güzel akıcı ve başarılı bir eser.Kuşatma için verilen mücadeleyi bence güzel anlatılmış.Ne zor şartlarda fetih mücadelesi verilmiş.Ebu Eyüb El Ensari nin ortaya çıkması gerçekten bu insanların ALLAH dostları olduğunu görmüş oluyoruz.

Kitaptan 8 Alıntı

Sena 
04 Şub 00:47 · Kitabı okuyor

"Adale kuvveti öküzlerde de var. İnsana gereken öncelikle akıl kuvveti ve ilimdir."

Kuşatma - 1453, Okay Tiryakioğlu (Sayfa 16)Kuşatma - 1453, Okay Tiryakioğlu (Sayfa 16)
Beytullah Ömer DUMLU 
17 Mar 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Hiç kimse yok kimsesiz,herkesin var bir kimsesi,ben bugün kimsesiz kaldım,ey kimsesizler kimsesi.

Kuşatma - 1453, Okay Tiryakioğlu (Sayfa 29)Kuşatma - 1453, Okay Tiryakioğlu (Sayfa 29)
Kemal kuşçu 
08 Haz 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Tevekkül ediniz sultanım. Güçlü bir tevekkül, müminin kaleler yıkan silahıdır.

Kuşatma - 1453, Okay Tiryakioğlu (Sayfa 164)Kuşatma - 1453, Okay Tiryakioğlu (Sayfa 164)
Sena 
04 Şub 21:48 · Kitabı okuyor

"Sade döşenmiş oda, büyük bir kütüphaneyi andırıyordu. (...)'Böyle bir odada ölünür işte,' diye düşündü, 'bunca filozofun, şairin ve bilim adamının ruhaniyetinin hazır olduğu bir yerde huzur içinde ölmeye hazırım artık.'"

Kuşatma - 1453, Okay Tiryakioğlu (Sayfa 33)Kuşatma - 1453, Okay Tiryakioğlu (Sayfa 33)
Kemal kuşçu 
08 Haz 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

'Kader kendisine boyun eğenlere daima yol gösterir.'

Kuşatma - 1453, Okay Tiryakioğlu (Sayfa 182)Kuşatma - 1453, Okay Tiryakioğlu (Sayfa 182)
Kemal kuşçu 
06 Haz 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"Büyük​ uluslar otobiyografilerini üç kitapta yazarlar: Eylemlerinin kitabı, sözlerinin kitabı ve sanatlarının kitabı. Bu kitaplardan biri, diğer ikisi okunmadıkça anlaşılamaz; ama bu üçünden en güvenilir olanı sonuncusudur." John Ruskin

Kuşatma - 1453, Okay TiryakioğluKuşatma - 1453, Okay Tiryakioğlu