4. Murat - Gürz ve Zafer

8,6/10  (35 Oy) · 
111 okunma  · 
28 beğeni  · 
1.151 gösterim
Osmanlı'nın son fatihi IV.Murat...

Ödüllü yazar Okay Tiryakioğlu'nun; Kumandan, Kuşatma 1453, Yavuz ve Kanuni'den sonra, beşinci tarihi romanı: IV.Murat - Gürz ve Zafer.

11 yaşında tahta geçti. Annesi Kösem Sultan'dan iktidarı zor devrabildi. Rüşveti, adam kayırmayı engelledi. Tütünü, alkolü yasakladı. Düzeni hem devlete hem sokaklara getirdi. Tarihin en muktedir liderlerinden oldu.

"Bağdat'ı almaya çalışmak, Bağdat'ın kendinden daha mı güzeldi ne!"
sözü tarihi geçti. Ordusunun başında sefere çıktı, "Bağdat Fatihi" oldu. Hayallerini gerçekleştiremeden 28'inde hayata veda etti. Osmanlı'nın her anı olaylarla dolu dönemi IV.Murat - Gürz ve Zafer'de.
(Tanıtım Bülteninden)
  • Baskı Tarihi:
    Nisan 2013
  • Sayfa Sayısı:
    350
  • ISBN:
    9786051143071
  • Yayınevi:
    Timaş Yayınları
  • Kitabın Türü:
Mehtap Akbudak 
28 Haz 2017 · Kitabı okudu · 13 günde · Beğendi · 10/10 puan

Çocuk yaşta büyük travmalarla tahta geçmiş bir padişahın mecburen erken olgunlaşmak zorunda kaldığını ve etrafındaki en yakınlarına bile güvenemediğini yazar çok güzel anlatmış. Devletin özellikle de askerin disiplinini sağlamak için gösterilen gayrete dikkat çekilmiş.Son Fatih'in Bağdat'ı fethetme arzusu ve bu uğurda gösterdiği kararlılık etkileyici.Güçlü bir padişah güçlü bir kalem tarafından güçlü bir üslupla anlatılmış.Bize de severek okumak düştü. :)

Yusuf 
27 Nis 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Osmanlı Devleti'nin şanlı tarihinde çok büyük ve önemli yeri olmasına karşın hak ettiğinden az tanınan bir padişah. Bugün kitaplarda anlatılmaya başlanması sevindirici.

4. Murat - Gürz ve Zafer benzeri kitaplar

Mehmet Y. 
06 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İsyanlarla dolu, zor dönemin padişahı Sultan IV. Murat'ın hikayesini anlatıyor Tiryakioğlu. Devrin yeniçeri ve celali isyanları, saray entrikaları gayet iyi verilmiş. Ölümle salatanat arasında gidip gelen şehzade Murat'ın ruh hali, amcası Mustafa Han, katledilen amcası Genç Osman ve devrin diğer kahramanları Kösem Sultan, Emir Çelebi ile kısmen de olsa Lagari Hasan Çelebi, Hezarfen Ahmed Çelebi ve Evliya Çelebi gibi isimler de var. II. Osman'ın katledilmesi, tütün ve afyon yasağı, Revan ve Bağdat Seferleri, sultanın muazzam bilek gücü ve çok genç yaşta nikristen dolayı vefat... Güzel bir hikaye anlatmış yine yazar.

Kitaptan 13 Alıntı

Bu dünya acımasız ve utanmazlara göre. Sizin yaşadığınız hayatın bir gününü kendi hayatlarında bulsalar geriye onlardan ne kalırdı acaba? Kibarlık ve zarafet zaten çoktan terk etmiş bu diyarlari.

4. Murat - Gürz ve Zafer, Okay Tiryakioğlu (Sayfa 22)4. Murat - Gürz ve Zafer, Okay Tiryakioğlu (Sayfa 22)

Olduğunuz gibi davranmayı sürdürün Sehzade'm.İnsanın başka birisi olmaya çalışmaktansa,olduğu kişi olmakta ısrar etmesi daha onurlu geliyor bana

4. Murat - Gürz ve Zafer, Okay Tiryakioğlu (Sayfa 20)4. Murat - Gürz ve Zafer, Okay Tiryakioğlu (Sayfa 20)

'Siz ki öz milletine galip, dışarıda da birkaç çapulcuya mağlup, yüzü yerde rezillersiniz.'

4. Murat - Gürz ve Zafer, Okay Tiryakioğlu (Sayfa 51)4. Murat - Gürz ve Zafer, Okay Tiryakioğlu (Sayfa 51)
2 /