4. Murat - Gürz ve Zafer

8,6/10  (39 Oy) · 
122 okunma  · 
33 beğeni  · 
1.187 gösterim
Osmanlı'nın son fatihi IV.Murat...

Ödüllü yazar Okay Tiryakioğlu'nun; Kumandan, Kuşatma 1453, Yavuz ve Kanuni'den sonra, beşinci tarihi romanı: IV.Murat - Gürz ve Zafer.

11 yaşında tahta geçti. Annesi Kösem Sultan'dan iktidarı zor devrabildi. Rüşveti, adam kayırmayı engelledi. Tütünü, alkolü yasakladı. Düzeni hem devlete hem sokaklara getirdi. Tarihin en muktedir liderlerinden oldu.

"Bağdat'ı almaya çalışmak, Bağdat'ın kendinden daha mı güzeldi ne!"
sözü tarihi geçti. Ordusunun başında sefere çıktı, "Bağdat Fatihi" oldu. Hayallerini gerçekleştiremeden 28'inde hayata veda etti. Osmanlı'nın her anı olaylarla dolu dönemi IV.Murat - Gürz ve Zafer'de.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2013
 • Sayfa Sayısı:
  350
 • ISBN:
  9786051143071
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:
Mehtap Akbudak 
28 Haz 2017 · Kitabı okudu · 13 günde · Beğendi · 10/10 puan

Çocuk yaşta büyük travmalarla tahta geçmiş bir padişahın mecburen erken olgunlaşmak zorunda kaldığını ve etrafındaki en yakınlarına bile güvenemediğini yazar çok güzel anlatmış. Devletin özellikle de askerin disiplinini sağlamak için gösterilen gayrete dikkat çekilmiş.Son Fatih'in Bağdat'ı fethetme arzusu ve bu uğurda gösterdiği kararlılık etkileyici.Güçlü bir padişah güçlü bir kalem tarafından güçlü bir üslupla anlatılmış.Bize de severek okumak düştü. :)