Devlerin Savaşı / Yıldırım - Timur

8,5/10  (25 Oy) · 
53 okunma  · 
20 beğeni  · 
2.023 gösterim
İki kudretli hükümdar, ikisi de cihana hükmedecek güçte, cesarette, dirayette.
Biri savaş dehası olarak anılan, dünyanın tek hâkimi olmaya cehdetmiş, önüne çıkacak her engeli devirmeye ant içmiş Emir Timur.

Diğeri Anadolu'dan yeşeren koca çınarın, Osmanlı'nın genç padişahı. Niğbolu fatihi, azmiyle, gözü karalığıyla Haçlılara korku salmış, Timur'a bile "O yiğidin göçtüğü âlemin sultanlığından ne çıkar!" dedirtmiş Sultan Yıldırım Bayezid.

Okay Tiryakioğlu yeni romanı Devlerin ve Savaşı'nda bizleri yine dünya tarihine yön vermiş şahsiyetlerle bir araya getiriyor.

Emir Timur imparatorluğunu batıya doğru genişletmek isterken, Yıldırım hem doğuda hem batıda şanlı bir mücadeleye girişiyor. Bir yandan İstanbul'u kuşatıyor, bir yandan Anadolu'nun birliğini sağlayan adımları atıyor. İstihbarat teşkilatı Karatuğlar, Kanoniklerin en derin hatlarına kadar sızmışken ihanet bir yerlerden yüz gösteriyor; Haçlılar ve Emir Timur arasında gizli bir ittifak oluşuyor.

İki büyük komutan, iki cengâver hükümdar, Ankara'da, Çubuk Ovası'nda çarpışan iki ordu ve hiç bitmeyen nefis muhasebeleri… Belki de en büyük şanssızlıkları aynı zamanda yaşamaktı.

Okay Tiryakioğlu yenginin, yenilginin, dünyaya hükmetmeye bir adım kalmışken kendi içindeki savaşta yenik düşmenin, onurla kaybetmenin destansı romanını yazdı…

Timurlenk, kıl çadırından fırladığı gibi çıktı. Biz de peşinden seğirttik. Bakışlarında merak ve hayret vardı Koca Hakan'ın. Sonra harp alanının kızıl dumanları ve onca pusun arasından çıkanları görünce gözleri faltaşı gibi açıldı. Ak donlu atının iki yanında toplanmaya çalışan piyade ya da süvari, onlarca muharibi baltasının tek bir salvosuyla devirerek geliyordu Yıldırım Bayezid Han. İnanılmazdı ama gerçekten de oydu. Etrafında bir avuç hassa muhafızı olduğu halde karşı konulmaz bir kolaylıkla ilerliyordu.

"Hele şu yiğide bakın," dediğini işittim Timurlenk'in. "Şu yiğide bakın hey! Aman ya Rabbi, şu yiğidi görün ve torunlarınıza anlatın!"
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2014
 • Sayfa Sayısı:
  336
 • ISBN:
  9786050815122
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:
Onur UYGUN 
19 Ara 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Timurla Yıldırım arasındaki münakaşaya anlatırken yaşatan tarihe ışık tutan bir roman

Mehmet Y. 
06 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Daha önce çıkan kitabı Yıldırım Beyazıd'ın devamı niteliğindeki romanda, ağırlıklı olarak Ankara Savaşı öncesindeki durum işleniyor. Gelişmeleri hem Yıldırım'ın hem de Timur'un penceresinden takip edebiliyoruz. Tiryakioğlu benim başarılı bulduğum romancılardan birisi ve bu çizgisini Devlerin Savaşı'na da yansıtmış.

Timur bizce pek tasvip edilmeyen bir başka Türk lideridir. Ancak Özbekistan'ın milli kahramanı olduğunu biliyordum. Bu roman Timur'un ne yapmak istediğini roman örgüsüyle ortaya koyuyor. Kitap bittiğinde Timur'a bakışımız değişebilir. Açıkçası gelgitleri olan bir emir durumda. Mesela bir yandan Hz. Ali ve Hz. Hüseyin sevgisinden dolayı Yezid'in kabrini açtırıp, yaktırıyor. Yıldırım'a derin bir saygı duyuyor, hakkında hiç kötü konuşmuyor. Ona ihanet edenleri, kendi tarafına gelmelerine rağmen hiç makbul karşılamıyor. İbadetine dikkat ediyor, hatta kendilerini hakiki müslüman ve Türk, Osmanlı'yı ise değişmiş ilan ediyor. Ama bir yandan da ele geçirdiği beldelerde sivil halka da ağır zulümler yaptırıyor. Genellikle İslam dünyasında ilerleyip, müslümanlara kılıç çaldırıyor. Döneme ilgi duyanların çok beğenecekleri bir roman olmuş.

Murat KUTLU 
 06 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Tarih derslerinde anlatılanların biraz dışına çıkan. Detaylarda sizi olaylara çeken harika bir kitap. Okay Tiryakioğlu kitaplarında bildiğimiz tarihi bilmediğimiz yönleriyle ortaya koyan, akıcılığıyla kitabı elinizden bıraktırmayan bir tarzla yazıyor.

Tarihte okunur mu zaten biliyoruz demeyin. Okay Tiryakioğlu'nun kitaplarıyla başlayabilirsiniz.

Kitaptan 3 Alıntı