1000Kitap Logosu
Yavuz

Yavuz

Okuyacaklarıma Ekle
TAKİP ET
Kitapyurdu.com
75TL ve üzeri tüm siparişlerde Kargo Bedava!

Hakkında

256 sayfa ·
Tahmini okuma süresi: 7 sa. 15 dk.
Adı
Yavuz
Basım
Türkçe · Türkiye · Timaş Yayınları · Ekim 2012 · Karton kapak · 9786051141275
Diğer baskılar
Yavuz
Yavuz; Arslan Pençeli Şair Padişah
Kuşatma 1453'ün yazarı Okay Tiryakioğlu'ndan eşsiz bir tarihî şahsiyetin sarsıcı romanı: Yavuz. Sefer güzergâhını soran vezire, "Sır tutmayı bilir misin?" diye soran; "Evet!" cevabını alınca "Ben de bilirim." karşılığını verecek denli temkinli, "dünya"yı kafasında taşıyan bir gaye adamı. Hedefleri uğruna kardeş kavgasını hatta baba-oğul çekişmesini bile göze almak zorunda kalan küçük şehzade. Bu kararlılığına, son nefesine kadar, kaybettiği kardeşleri ve can dostlarının özlemi eşlik etmiş şair bir yürek. Devletine ve ümmetine 400 yıl soluk aldıran eşi benzeri görülmemiş 8 yıllık bir "hamle"nin mimarı halife. Ve çevresindekilere aklı yitirmenin sınırlarını zorlatan bir yaralı son: Şirpençe. Hiç abartılı olmayan ama kahramanlarının dayandıkları manevi gücü de ıskalamayan olgun bir edebî dilin romanı: Yavuz (Tanıtım Bülteninden)
Fiyatlar
Kitapyurdu.com
75TL ve üzeri tüm siparişlerde Kargo Bedava!
İdefix
idefix.com

Okurlar

Kadın
% 39.3
Erkek
% 60.7
0-12 Yaş
13-17 Yaş
18-24 Yaş
25-34 Yaş
35-44 Yaş
45-54 Yaş
55-64 Yaş
65+ Yaş
8.3
10 üzerinden
465 Puan · 49 İnceleme
256 syf.
·
Puan vermedi
En sevdiğim padişahlardan biri keşke anlık yükselmeleri olmasa bu onu çok acımasız gösteriyordu oysa ki şiir yazan bi insanın çok ince ruhlu olduğuna hep inanmışımdır yine de 8 ayda çok büyükler işler yapmış biri keşke daha uzun yaşasaydı..Kitabı çok sevmiştim bi çırpıda bitmişti
Yavuz
8.3/10 · 1.813 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
256 syf.
·
Beğendi
·
Puan vermedi
Bu kitabı lisede okudum. Tarihe bu kitap sayesinde merakım arttı. Üniversitede tarih bölümü okudum. Şimdi ise tarih öğretmeniyim. Bütün sorumlusu bu kitaptır.
Yavuz
8.3/10 · 1.813 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
256 syf.
·
4 günde
·
Beğendi
·
8/10 puan
Yazarın daha önce hiç kitabını okumamıştım biraz ön yargım vardı. Şimdi kitabı bitirdim ve çok beğendim.Cok basit bir dille anlatılan ve kısır döngü içinde geçen diğer tarihi romanların tersine edebi bir dille yazılmış. Konusuna gelince Yavuz sultan selim in kardesleriyle olan taht mücadelesinden başlayarak tüm hayatını anlatıyor.Iskender Pala nın sah sultan kitabı ile hemen hemen aynı içeriğe sahip ama bu kitap daha geniş bir şekilde anlatmış. Bence bu kitap daha iyiydi sah sultan a göre. Allah rahmet eylesin Yavuz sultan selim e ve tüm askerlerine.
Yavuz; Arslan Pençeli Şair Padişah
Okuyacaklarıma Ekle
256 syf.
·
8/10 puan
Ve Eylül Ayının 8.Kitabıda Bitti Otağdan çıkarken buğulu gözleriyle bana bakarak, "Şimdi orada hasta yatan o adam," dedi Piri Paşa titreyen, çatallı sesiyle, "2.375.000 kilometre kare olarak devraldığı toprakları, 6.557.000 kilometre kareye çıkardı. İslam dünyasında birliği ve dirliği tesisetti, ticaret ve hac yollarının güvenliğini sağladı. Tüm bunları yaparken tahta kaplardan tek çeşit yemek yedi ve saraylarda, güzel cariyelerle keyfetmek yerine, harp meydanlarının soğuğu ve dehşetinde askeriyle birlikte kalmayı tercih etti. İşte bu sayededir ki ülkesinin saygınlığı yüksek,insanları müreffeh ve gururlu. Biz tarihe tanıklık ettik Hasan Can. Osmanlı'nın altın devrini, sekiz sene gibi kısacık bir zamanda hazırlayan bu mütevazı adama şükran borçluyuz." "Semş-i asr idi, asrda şemsün, Zilli memdud olur zamanı kasîr." (Asrın güneşiydi; güneşin de ikindi vakti gibiydi. Gölgesi çok uzun; ancak, zamanı kısa )
Yavuz; Arslan Pençeli Şair Padişah
Okuyacaklarıma Ekle
256 syf.
·
6 günde
·
7/10 puan
''Asrın güneşiydi; güneşin de ikindi vakti gibiydi. Gölgesi çok uzun; ancak, zamanı kısaydı.'' 8 yıllık hükümranlık zamanına 300 yıl yetecek kadar hazine bıraktı.Öyleki kendinden sonra gelen hiç bir sultan hazineyi onun kadar dolduramadı.Bu nedenle hazine hep onun mührüyle kapatıldı. Yavuz'u tanımak adına iyi bir eser ama roman olarak tam doyurucu bir içerikte değil.
Yavuz
8.3/10 · 1.813 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.