Alparslan Çift Başlı Kartallar

8,8/10  (18 Oy) · 
65 okunma  · 
12 beğeni  · 
1.017 gösterim
Tarihi romanlarıyla Osmanlı sultanlarının birbirinden değerli hayat hikâyelerini günümüz okuruna aktaran Okay Tiryakioğlu bu defa Selçuklu topraklarına uzanarak atalarımızın atası Alparslan'ı konuk ediyor sayfalarına. Ve serüven başlıyor!

Çağrı Bey önderliğindeki Selçuklu Devleti, Dandanakan zaferinin ardından gücüne güç katarak batıya doğru ilerlemektedir. Henüz yağız bir delikanlı olan Alparslan ise dövüş hocası olan yenilmez Korgan'dan aldığı eğitimle rüştünü ispatlayarak liderliğe doğru yükselir. Vatan aşkına sevda ateşi katan güzeller güzeli Selcen Kız'ı kaçırma planları yapılırken, devletin bütünlüğünü hırpalayan iç isyanlar da bir bir bastırılır.

Ve nihayet Anadolu'nun kaderini değiştiren Malazgirt Savaşı'nın vakti gelir. Alparslan ile Roman Diyojen'in tarihe mal olmuş bu destansı yüzleşmesine hazır olun.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2013
 • Sayfa Sayısı:
  288
 • ISBN:
  9786050804362
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:
Volkan Akbaba 
31 Mar 00:11 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Alparslan ın cocuklugundan itibaren aldigi egitimleri, akıl hocalarından edindigi degerli bilgileri, iktidarı ele aldiktan sonra muzaffer oldugu mucadeleleri yalin bir dille bizlere aktariyor yazar. Tarihi roman sevenlerin kacirmamasi gereken bir kitap.

Mehmet Y. 
06 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Başarılı bir dili var Tiryakioğlu'nun. Alparslan'da Selçuklu Devleti'nin Dandanakan'dan itibarenki yükseliş yıllarını Sultan Alparslan üzerinden anlatıyor. Sultan Muhammed Alparslan'ın Türkiye'nin Fatihi olmasının beyhude olmadığını onun karakter ve ruh dünyasını gördüğünüzde daha bir iyi anlıyorsunuz. Romanda devrin tarihe mal olmuş pek çok ünlü simasını da az ya da çok görebiliyorsunuz. Alparslan'ın babası Çağrı Bey ile oğlu olmayan amcası Tuğrul Bey'i görebiliyorsunuz. Keza büyük devlet adamı Nizamülmülk, tarihin en büyük şakilerinden Hasan Sabbah ile dönemin meşhur şairi Ömer Hayyam... Ünlü Türk beyi ve Türk denizciliğinin babası Çaka Bey... Anadolu'nun fatihlerinden Afşin Bey, Bizans İmparatoru Romen Diyojen... Romanda hepsi var. Arap asıllı Fransız Hristiyan yazar, oryantalist Amin Maalouf'un Semerkand'da aşağılayıp, iftiralar attığı Türk yiğitlerin ve devlet adamlarının hikayesini büyük Sultan Alparslan'ın romanında bulabiliyorsunuz. Tavsiye ederim...

Oğuzhan ARSLAN 
24 Ara 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Gerçekten dahiyane bir komutan dost sevgili çocukluğu genliği zeka dolu ve hareketli 14 yaşında bey olması kendi taktiğiyle hocasını yenmesi okuyunca o sahneye bayılacaksınız

Kitaptan 17 Alıntı

Mehmet 
08 Mar 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Sungurca heybetli gövdesiyle heyelan halindeki bir dağ gibi gürül gürül girdi içeri, "Düşman iki yüz bini aşmış mevcuduyla yaklaşıyor," dedi belirgin bir tedirginlikle.
Alparslan hiç istifini bozmadan "biz de onlara yaklaşıyoruz."

Alparslan, Okay TiryakioğluAlparslan, Okay Tiryakioğlu

"Gelgelelim bir de sarı renk vardır ki Çaka karındaşım, Türk sarısı derler adına; o ki saf altının, som altının sarısıdır; işte o da merkezde, gönlün payitahtı olan yürekte odaklaşan sevgi demektir. O taşlardan az bulunur, çünkü dumanı tüten yanarcağdağların eteklerinde, kara granitlerin, keski büker, pulluk keser özünde saklı durur. Ama altın da aynı işi görür. Âşık, maşukuna bu renk taşlarla süslü bir beşibiyerde verirse eğer, 'Şimalden cenuba, şarktan garba tüm yollarım sana varır,' demektir."

Alparslan, Okay Tiryakioğlu (Sayfa 8 - Timaş Yayınevi)Alparslan, Okay Tiryakioğlu (Sayfa 8 - Timaş Yayınevi)
Ufuk Demir 
13 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

" Bizim şu akşam saatinde şurada güldüğümüz laflar, bundan bin yıl sonra Türk yurdunda ulu orta konuşulacaktır endişeniz olmasın. "

" Bin yıl sonra mı? " diye sordu Alparslan. " Bin yıl sonra, bizden ufacık da olsa bir nişane kalır mı koca arzın üzerinde Hasan? "

" Bizden kalır mı bilmem, ama sizden kalır Es-Sultanü'l Adil... Sizden kalır... "

Alparslan, Okay Tiryakioğlu (Sayfa 222)Alparslan, Okay Tiryakioğlu (Sayfa 222)
Ufuk Demir 
13 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bizler Müslüman'ız... Biliriz ki bu toprağın üstü olduğu kadar altı da vardır.

Alparslan, Okay Tiryakioğlu (Sayfa 60)Alparslan, Okay Tiryakioğlu (Sayfa 60)

Sizin ne kadar acı çektiğinizle ilgilenirim ben yalnızca oğullar; yeteneklerinizle değil... Çünkü yetenek aldatıcı bir zehirdir, gerçekten özgürleşene kadar çalışmak ve sonucunda uzmanlaşmak onun panzehiri...

Alparslan, Okay Tiryakioğlu (Sayfa 17 - Timaş Yayınevi)Alparslan, Okay Tiryakioğlu (Sayfa 17 - Timaş Yayınevi)

Cebrail'le gökten inen
Tanrı ilmi Kuran güzel.
Hem okuyup , hem anlayan,
Edep üzre duran güzel.

Alparslan, Okay Tiryakioğlu (Dede Korkut)Alparslan, Okay Tiryakioğlu (Dede Korkut)
M.Fatih Deniz 
12 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Düşmanımızın değer yargıları bizimkilerle pek çok noktada farklılıklar arz ediyor Flavius.Kadim törelerine göre,kınından bir kez çıkardıkları kılıçlarını kullanmadan geri koymaları,itibarlarını düşürüyor.Bu tavır,korkaklıkla ilişkili bir tür ağır yenilgi olarak kabul ediliyor.Türklerin taarruzdaki başarılarının ve ricattaki maharetsizliklerinin temel sebebi işte budur.

Alparslan, Okay Tiryakioğlu (Sayfa 151)Alparslan, Okay Tiryakioğlu (Sayfa 151)
M.Fatih Deniz 
27 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

"El olma ,elin olma,elden olma.El olan,elin olan,elini,kolunu,vatanını,bayrağını,dinini,namusunu ve dahi devletini kaybeder."
Dede Korkut

Alparslan, Okay Tiryakioğlu (Sayfa 39)Alparslan, Okay Tiryakioğlu (Sayfa 39)
Ufuk Demir 
13 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Şunu demek istiyorum ki İmparator, utançla yaşamaktan daha büyük bir ceza olamaz. O yüzden ben sizi ölüme değil; yakınlarınız, yani gerçek düşmanlarınız arasında yaşamaya mahkûm edeceğim. Bağışlayarak öldürecek, iltifat ederek tüketeceğim. Böylece bana verebileceğinizden çok daha ağır bir cezaya çarptıracağım. Öyle ki, geri döndüğünüzde, sizi düşmanıyla anlaşmış bir hain olarak görecekler. İkimiz de hayata sıkı sıkıya tutunanlardan değiliz Ekselans; vazgeçmeye ve hemen şimdi yaşamlarını umdukları adına feda etmeye hazır adamlardanız. O yüzden bir gün ölüm değil, her gün ölüm cezadır bizim gibilere. İnanın, akıttığınız onca masumun kanına duyduğum öfkeye rağmen, size verilebilecek bundan daha ağır bir ceza bulamadım.

Alparslan, Okay Tiryakioğlu (Sayfa 280 - Alparslan'dan Diyojen'e ithafen)Alparslan, Okay Tiryakioğlu (Sayfa 280 - Alparslan'dan Diyojen'e ithafen)
Halim Gençer 
29 Kas 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

El pusatı keskin olsa bile, düşmana kör olur,seni kanatır diyor Dede Korkut. Bu kulağımıza küpe olmalı. Dostu dahi olsa,insan sırlarını ifşa etmemeli Savtegin; zira dilden sızan her mahrem, ahirde sana karşı çevrilmiş bir silaha dönüşebilir. Kendini en yiğit hissettiğinde bile, başkalarının dilinde bir emanetin olduğunu hatırlayıp zayıf ve dalgın düşersin. Bu da bir savaşçı için ölümün ya da sakatlığın kapıya dayanması demektir.

Alparslan, Okay Tiryakioğlu (Sayfa 221)Alparslan, Okay Tiryakioğlu (Sayfa 221)
2 /