ozakiabi, bir alıntı ekledi.
8 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Tesla'nın (1856-1943) bir efsane olmasının nedeni, kuşkusuz sadece Manhattan ve Colorado'da yapay depremlere neden olması ve Dünya'yı elma gibi ortada ikiye böleceği teziyle övünmesi değildi. Aynı zamanda Marconi'den önce radyoyu icat etti, alternatif akımı buldu ve Westinghouse firmasını bir imalatçısından elektrik endüstrisinin devlerinden birine dönüştürdü. Thomas Edison, Tesla'nın dehasından korktu ve ününü yıkmak için ahlak dışı medya kampanyaları düzenledi (bunlar kısmen başarılı oldular ama yine de Tesla'nın buluşları Westinghouse'u 20. yüzyılına güçlü bir şekilde taşıdı. Dramatik hünerlere olan eğilimine karşın...) kütlesel yapay şimşek topları dökmek ve kablosuz, bir ampulü millerce öteden yakmak gibi Tesla'nın teorileri Dünya'nın elektromanyetik alanıyla ölümcül güneş rüzgarları dalgaları iten demirden, dönen bir top kesintisiz olarak inanılmaz oranlarda güç üreten kütlesel bir elektromıknatıs olduğu gibi konulara dayanır.

Kızıl Tarikat, Aydoğan Vatandaş (Sayfa 77)Kızıl Tarikat, Aydoğan Vatandaş (Sayfa 77)
Uğur Ukut, bir alıntı ekledi.
Dün 00:13 · Kitabı okuyor

-Kendisinin! Kendisi kim olduğunu bilecek ya! En önemlisi budur işte! Kendisinden kaçama dedi Çordon.

Kızıl Elma / Oğulla Buluşma / Beyaz Yağmur / Asker Çocuğu / Deve Gözü, Cengiz Aytmatov (Sayfa 41 - Ötüken neşriyat. Ogulla buluşma.)Kızıl Elma / Oğulla Buluşma / Beyaz Yağmur / Asker Çocuğu / Deve Gözü, Cengiz Aytmatov (Sayfa 41 - Ötüken neşriyat. Ogulla buluşma.)
Doğanay, bir alıntı ekledi.
18 Mar 01:00 · İnceledi · Beğendi

Bütün Türk Gençliğine
KIZIL ELMA uğruna kılıç çekince kından,
Bahtiyarlık denen şey artık geçmez yakından.
Mesut olup gülmeyi sök, çıkar hatırından.
Belki öldükten sonra bir parça güleceksin.

Yolların Sonu, Hüseyin Nihal AtsızYolların Sonu, Hüseyin Nihal Atsız
Anıl Ersoy, Kızıl Elma'yı inceledi.
16 Mar 20:29 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Ziya Gökalp, Türkçülüğün Esasları kitabındaki düşüncelerini bu kitapta şiirle ifade ediyor. Kitabın, adını veren Kızılelma şiiriyle başlaması, ardından da Turan şiiriyle devam etmesi aslında Gökalp'ın savunduğu Türkçülük düşüncesinin biz özeti gibi. Halk Edebiyatı kalıplarını kullanarak yazılan şiirler, destanlar ve masallar yazıldığı dönemde büyük ses getiren ve kitleleri peşinden sürükleyen yapıtlar olmuştur.

Rabia Çağlar, bir alıntı ekledi.
16 Mar 18:08 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sizi dövenle dövüşmenin bir görev olduğunu da anlamıştım. İşte benim zaferim bu idi.

Kızıl Elma / Oğulla Buluşma / Beyaz Yağmur / Asker Çocuğu / Deve Gözü, Cengiz Aytmatov (Sayfa 99)Kızıl Elma / Oğulla Buluşma / Beyaz Yağmur / Asker Çocuğu / Deve Gözü, Cengiz Aytmatov (Sayfa 99)
Emre AK, Kızıl Elma / Oğulla Buluşma / Beyaz Yağmur / Asker Çocuğu / Deve Gözü'ü inceledi.
16 Mar 16:06 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Her kitabını okuyacağım yazarlardan Aytmatov bu kitabını da dokunaklı çeşitli hikayelerden teşkil etmiş.İnsanlığın insan olmanın sorumluluklarına ve yeryüzünde insan marifetiyle yaşanan iyiliğe ve kötülüğe dair bir kaç kesiti gözler önüne sermiş.

Emre AK, bir alıntı ekledi.
16 Mar 16:01 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

At da çok çalışır, ama insan her şeyden önce bir insan olmalıdır... Ancak o zaman yaptığı işten mutluluk duyar, ancak o zaman yaptıklarının bir anlamı olur.

Kızıl Elma / Oğulla Buluşma / Beyaz Yağmur / Asker Çocuğu / Deve Gözü, Cengiz AytmatovKızıl Elma / Oğulla Buluşma / Beyaz Yağmur / Asker Çocuğu / Deve Gözü, Cengiz Aytmatov
Özgür Beden, Ciğerdelen'i inceledi.
15 Mar 22:05 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

HAYAT EN ÇOK KİMİ SEVDİRSE O, BİZİ FÜTURSUZCA SİLKELEYİP GİDER.

Ne hikmettir ki insanlara en zorlu hicran, en çok sevip baş tâcı ettikleri taraftan gelir.
Sosyal medyada gezinirken daha önce ismini hiç duymadığım bir yazar ile karşılaştım. Bu yazar Safiye Erol du.
Üslubu, aşkı anlatışı beni gerçekten etkiledi. Yazar hayranlığım yoktur lakin bu bir ilk olabilir diye düşünüyorum.

Acılarımdan sonra imânım gelir.
Daha sonra ferâgat, daha sonra tevekkül, daha sonra seyran.

Tutkulu bir vatan sevdalısı yazarımızdan Kızılelma ülküsünü duymak beni şaşırtmadı. Yıllarca Avrupa'da edindiği tecrübelerinden biri de ''Türk Türk'e yaranamaz.'' tespitidir.

Bu kıskançlık değildir, can dayanmaz bir yürek ezikliğidir.
Bu dizelerden kaç kişinin haberi var bilinmez. Ama okunmalı ve okutturulmalıdır. Edebiyat ders kitaplarında hakettiği yeri almalıdır.

BİR KADRİ BİLİNMEMİŞ KLASİK'tir ''CİĞERDELEN''

Tavsiye ediyorum.
Lütfen okuyun.

Emre AK, bir alıntı ekledi.
15 Mar 14:42 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Bir erkeği olur olmaz şeyler yüzünden azarlamanın, öğütlerle hırpalamanın doğru olmayacağına inanıyordu. O, kendi yolunu bulurdu.

Kızıl Elma / Oğulla Buluşma / Beyaz Yağmur / Asker Çocuğu / Deve Gözü, Cengiz AytmatovKızıl Elma / Oğulla Buluşma / Beyaz Yağmur / Asker Çocuğu / Deve Gözü, Cengiz Aytmatov