Şirpençe

8,6/10  (18 Oy) · 
59 okunma  · 
12 beğeni  · 
1.047 gösterim
Yavuz Sultan Selim diyor ki: Bu seferlerimiz, bu sıkıntılarımız ve bu perişanlıklarımız, hep gönülleri birleştirmek, İslam birliğini temin etmek içindir. Mülk Allah'ındır. Kim Allah'ın yardımı olmadan istediğini elde etmede zafere ulaştığını söylerse, Allah onu kahreder ve aşağı derecelere indirir. Vükela ve ümeranın süslü elbiseler giymesi, padişahlarına tazimden ileri gelir. Biz Allah'dan başka kime tazime mecburuz ki, bu külfeti ihtiyar edelim? Bizim Padişahımız vücudu saran libasa değil, ruhun içindeki inanca bakar.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 1997
 • Sayfa Sayısı:
  230
 • ISBN:
  9789754080452
 • Yayınevi:
  Nesil Yayınları
 • Kitabın Türü:
Serdar Poirot 
05 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Son derece güzel bir serinin final romanı. Yavuz Sultan Selim, Çaldıran'dan galip geldikten sonra devam etmek istemiş ancak Karabağ'da askerin isyan etmesi üzerine geri dönmüştür. Bu arada İslam birliğini sağlamak istemektedir. Ancak Dulkadiroğlu beyliği akrabalığına güvenerek ikili oynamaktadır. Bu arada Memlûk sultanı Kansu Gavri de Şah İsmail ile işbirliğine girmektedir. Acaba Sultan Selim bu engelleri bertaraf edebilecek midir? Tek kelime ile mükemmel bir roman.

DERYA... 
10 Mar 00:52 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Yavuz sultan selim dönemini bütün detayları ile anlatmış yazar...güzel bir kitap...bu arada şirpence Yavuz sultan Selim'in rahatsız olduğu ve ölümüne sebep olan hastalığı...

Mehmet MUCUK 
16 Ağu 06:19 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Orta okul ve lise çağlarında okunacak ve öğrencilere de tarihi sevdirecek güzel bir eserdir. Tarih romanları okunurken yapılan genel yanlış şudur okunulan şeylerin tamamen gerçek olduğudur. Böyle bir şey yoktur bazı noktalarda yazar kendi yorumunu da katmaktadir. Yavuz Bahadıroğlu, Iskender Pala, Okay Tiryakioğlu gibi yazarların tarih romanları son derece başarılı olmaktadır fakat asıl amaçları tarih anlatmaktan ziyade roman yazmaktır yer yer tarihten uzaklasmaktadirlar bu tarz kitapları okurken bunu akıldan çıkarmamak gerekmektedir.

Aysesozenaycan 
27 Kas 2015 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 8/10 puan

Keşke biraz daha uzun olup biraz daha detaya girseydi diye düşünüyorum. Mısır fethi mesela biraz daha detaylansaydı çok daha iyi olurdu bence.

Kitaptan 1 Alıntı

İbrahim Kavas 
15 May 15:41 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Merdüm-i dideme bilmem ne füsûn etti felek
Giryemi kıldı hûn eşkimi füzûn etti felek

Şîrler pençe-i kahrımdan olurken lerzân
Beni bir gözleri âhûya zebûn etti felek "

Şirpençe, Yavuz Bahadıroğlu (Nesil)Şirpençe, Yavuz Bahadıroğlu (Nesil)