Buhara Yanıyor

8,9/10  (27 Oy) · 
105 okunma  · 
31 beğeni  · 
1.214 gösterim
Aradan yüz yıllar geçse de, toplumların hafızasında yaşaması gereken olaylar vardır. Toplumlar bu olayların ışığında geçmişi değerlendirir. Geleceğe doğru daha sağlıklı adımlar atmanın yolu da geçmişi iyi değerlendirmekten geçer. Edebiyat, geçmişle gelecek arasında köprü kurma misyonunu üstlenen önemli bir araçtır. Tarih, gerçeği edebî bir güzelleme içinde kuşaktan kuşağa aktarır. Kalıcı, hatta belirleyici olmaya başlar. Ancak "Buhara Yanıyor" sadece bir roman değil, aynı zamanda iç çekişmeler yüzünden tükenen bir milletin acısı; bir şehrin, bir kültürün, bir medeniyetin hikâyesidir. Olgunlaşmak için pişmek, çelikleşmek için yanmak gerekir.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 1997
 • Sayfa Sayısı:
  222
 • ISBN:
  9789754081602
 • Yayınevi:
  Nesil Yayınları
 • Kitabın Türü:
Nurhan Işkın 
03 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Derinden etkilendiğim bir tarihi roman.Cengiz Han 'ın savaş esnasında ne kadar acımasız olduğunu ve avuçundaki kan pıhtısı ile doguşunu ,kahinlerin onun hakkındaki kehanetlerini " Buhara" ve bu kitaptan öğrenmiştim...Tarihi roman sevenlere tavsiye ederim...

Yasin Eren 
06 Tem 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 7/10 puan

Okuma yönünden son derece akıcı ve anlaşılır bir tarihi roman. Anlatılan bölümlerin çoğu gözlerinde canlanıyor okurun, lakin yazarın o kadar gerçekçi anlatmasına rağmen döneme ait bilgilerin sınırlı olmasının da etkisiyle düşündürmüyor da değil. Kudretli bir devletin; ikilikler, basiretsizlikler ve ihanetler yüzünden Moğollar önünde nasıl yitip gittiği, Ünlü hükümdar Cengiz Han'ın acımasızlığı ve olaylara ibretlik yaklaşımı da kitabın her sayfasında okura eşlik edecektir.

Serdar Poirot 
02 Ara 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Son derece güzel bir tarihi roman. Harzemşahlar devletinin hükümdarı Alaaddin Muhammed ile Cengiz Han'ın ilk tanışması, sonrasında yapılan savaşlar, Alaaddin'in kaçması ve yanında Celaleddin'i de sürüklemesi gibi pek çok olayı anlatıyor. Ayrıca meşhur kumandan Temur Melik ile tanıştığımız roman oluyor. Mutlaka okunması gerekenlerden.

s 
18 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

'İslam dini öyle namazla, oruçla biten bir din mi ki? Bir nizam... Dünya nizamı... Tatbik edilirse halledemediği mesele yok...'
etkileyici bir tarihi roman .okurken sıkılmıyorsunuz.karakterlere çabucak aşina oldum .etkilenmemek elde değil .özellikle sonunda

Muhammet Çelik 
 30 Oca 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 10/10 puan

Koskoca bir imparatorluğun nasıl gaflet ve delalet ile yıkıldığını, kötü yöneticiler yüzünden yüzlerce binlerce kahramanın nasıl hiç olduğu. Güzelim şehirler köyler kasabalar bir anda nasıl yok olduğunun acıklı hikayesi.
Lise çağlarında Bahadıroğlu eserlerini okumak bizim en büyük eğlencemizdi.

serkan karakaş 
09 Mar 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Harzemşahlar dönemi...Şanlı türk tarihini dramatik yönüyle de ele almış yazar. kesinlikle heyecan verici ve sürükleyici bir roman. Tarihe bakıp geleceğe yön vereceksek eğer herkes tarihi sevmeli. Tarih severlere ve yeni başlayanlara tavsiye edebileceğim bir kitap.

Zeynep Korkmaz 
11 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Yavuz Bahadıroğlu tarihi roman denilince ilk aklıma gelen yazarlardan..
Daha ilkokul yıllarımda okuyup etkisinde kaldığım bir roman bu da.. Harzemşahları sevdiren kitap da diyebilirim..
Bir milletin içeriden ihanetle nasıl yıkılabileceği koca bir Türk Devletinin nasıl heder edildiğini anlatır bu kitap ve Elveda buhara ile devam eder. Tarihi roman severim diyenin mutlaka okuması gerekir.

Kitaptan 8 Alıntı

Ali Fuat 
03 Kas 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

"Unutulmak kadar kötü hiçbir şey yoktur bu dünyada, evlat" dedi. "Hiçbir şey yoktur."

Buhara Yanıyor, Yavuz BahadıroğluBuhara Yanıyor, Yavuz Bahadıroğlu
Yasin Eren 
04 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

İslam dini öyle namazla, oruçla biten bir din mi ki? Bir nizam... Dünya nizamı... Tatbik edilirse halledemediği mesele yok...

Buhara Yanıyor, Yavuz Bahadıroğlu (Sayfa 75 - Nesil yayınları)Buhara Yanıyor, Yavuz Bahadıroğlu (Sayfa 75 - Nesil yayınları)
Yasin Eren 
04 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Sultan Muhammed; Allah Müslümandan yanadır.
Temür Melik; Allah çalışandan, dinleyenden, fiiliyle bunu gösterenden yanadır.

Buhara Yanıyor, Yavuz Bahadıroğlu (Sayfa 120 - Nesil yayınları)Buhara Yanıyor, Yavuz Bahadıroğlu (Sayfa 120 - Nesil yayınları)
Ali Fuat 
03 Kas 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Cesur ve akıllı kumandanlardan mahrum asker ne kadar kalabalık olursa olsun, çapulcu sürüsünden farksızdır.

Buhara Yanıyor, Yavuz BahadıroğluBuhara Yanıyor, Yavuz Bahadıroğlu
Yasin Eren 
04 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Cengiz Han
Bir aileyi idare edebilen insan, bir orduyu da idare edebilir. On kişinin idaresiyle on bin, hatta yüz bin kişinin idaresi farklı değildir. Bir cemiyette oğul babasına, küçük kardeş ağabeylerine, gelin kayinvalidesine, kadın kocasına, asker kumandanına bağlı ise, o cemiyetin sırtı yere gelmez.

Buhara Yanıyor, Yavuz Bahadıroğlu (Sayfa 71 - Nesil yayınları)Buhara Yanıyor, Yavuz Bahadıroğlu (Sayfa 71 - Nesil yayınları)
Yasin Eren 
03 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Temür Melik
Aynı topraklar üstünde yaşıyorsunuz. Bu bile olmasa Müslüman olmanız yeter. Din kardeşliği öz kardeşlikten daha kavidir.

Buhara Yanıyor, Yavuz Bahadıroğlu (Sayfa 28 - Nesil yayınları)Buhara Yanıyor, Yavuz Bahadıroğlu (Sayfa 28 - Nesil yayınları)
Yasin Eren 
03 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Temür Melik
Gayen hiçbir zaman intikam olmamalı. Kötü bir duygudur, inan ki... İnsanın akıllı hareket etmesini engeller, belaya düşürür, gözünü karartır.

Buhara Yanıyor, Yavuz Bahadıroğlu (Sayfa 13 - Nesil yayınları)Buhara Yanıyor, Yavuz Bahadıroğlu (Sayfa 13 - Nesil yayınları)