Adı:
Endülüs'e Veda
Baskı tarihi:
Ağustos 2016
Sayfa sayısı:
270
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754081060
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Nesil Yayınları
Tarık Bin Ziyad denizi geçtikten sonra gemileri yaktı ve İslâm sancağını Avrupa içlerine dikti. Güçlü bir İslam devleti meydana geldi: Endülüs Emevi Devleti. Endülüs Avrupa devletlerine ilimde, teknolojide, medeniyette ve edebiyatta, öncülük etti. Avrupa sekiz asır altın çağını yaşadı. Bu medeniyet merkezi nasıl yıkıldı? Tarık Bin Ziyad'ın torunları baba mirasını nasıl yerle bir etti. İdealini ve ruhunu kaybeden idareciler devleti nasıl yıktı? Günümüze ışık tutan fikirler "Endülüs'e Veda"da...
"Gemileri yakmak."Biz bu deyimi, geri dönüşü olmayan bir karar alıp, uygulamak  olarak kullanırız genelde. Ama bu deyimin bir de hikayesi vardır.

Ünlu Emevi komutanı Tarık bin Ziyad, kumandaksındaki binlerece kişilik orduyla birlikte Cebeli Tarık boğazından gemilerle İspanya'ya geçmiş. O sırada İspaya kralının yüz bin kişilik devasa ordusuyla üzerlerine doğru geldiğine dair bir dedikodu yayılmış askerler arasında. Tarık bin Ziyad, akserlerinin korku duymaya başladığını fark edince hepini yüksekçe bir tepeye çıkarmış, arkalarında kalan birkaç askere de geldikleri gemleri yakmalarını emretmiş. Askerler bu emre şaşırıp kalmışlar. Ama emir büyük yerden olunca gemileri ateşe vermişler. Tarık bin Ziyad şaşkınlık içindeki askerleri ile birlikte gemilerin yanışını izlemiş. Sonra da gür sesiyle "Askerlerim! Karşımızda deniz gibi ordu, arkamızda ordu gibi deniz var. Artık geriye dönüşümüz kalmadı. Düşmana saldırıp bu toprakları almaktan başka çaremiz yoktur. " demiş. O gün iki ordu savaşa tutuşmuş. Tarık bin ziyad ve ordusu canla başla savaşarak büyük bir zafere imza atmış ve böylece Endülüs Emevi Devleti'nin temelleri atılmıştır. (Bazı tarihçiler Tarık bin Ziyad, gemileri yakmadı, gemileri geri gönderdi diyor. En nihayetinde ikisininde geri dönüşü yok ve aynı anlamlara geliyorlar her ikiside kabulümüzdür. )

Bu devlet, 711-1492 yıllar arasında hüküm sürmüş ve ilim, kültür ve medeniyette dünyanın bir numarası haline gelmiştir. Ayrıca üç semavi dinin, sevgi ve saygı içinde yaşanmasını başarmış bir devlettir Endülüs devleti.

Devletin merkezi olan Kurtuba, Avrupa'nınen kalabalık ve en geniş şehri haline gelmiştir. vezir ve memurların ikamet ettikleri yerler dışında yüz on üç bin ev , altı yüz cami üç yüz hamam (evdeki banyolar hariç), elli hastahane , seksen resmi okul, orta tahsil için on yedi okul, yüksek seviyede tahsil veren bir çok yer , ve bu okullarda tahsil gören dört bin talebe varmış. Ayrıca Kurtuba'da içinde yüz binlerce kitabın bulunduğu yirmi tane devlet kütüphanesi ve buna ek vakıf kütüphaneleri de varmış.

İnsanlar , fen ve din ilimlerinin her çeşidi ile ilgileniyorlar, araştırmalar yapıyorlarmış. Bunu duyunca çok şaşırdım ama hayvanlarda suni tohumlama bile yapılıyormuş. Avrupa'nın aydınlanması da böyle ilim ve medeniyet merkezi olan Endülüs sayesinde olmuştur. Hatta Avrupa'yı rönesans'a Endülüs Devleti'nin taşıdığı söyleniyor.

Endülüs Emevi Devletnde ilme ve alime çok değer verilmiş ve ilim ve fende çok ileri gidilmiştir. Her memleketten insanlar ilim öğrenmek için akın akın kurtuba ya gelmişlerdir. Kurtuba'da büyük ve mükkemmel bir tıp fakültesi kurulmuş ve Avrupa kralları ve devlet adamları buraya tedavi olmak için gelirlermiş. Yine Kurtuba'da altı yüz bin kitap bulunan büyük bir kütüphane yapılmış ve bilhassa tıp ve astronomi alanında çok ileri gidilmiş. Muhyuddin ibn Arabi, Kadı Ebu Bekri ibni Arabi, Nureddin Batruci, Ebu Abdullah bin Muhammed kurtubi, Kadı Iyad Yahsubi gibi pek çok alim yetişmiştir.

Fen ilimleri de Endülüs'te ileri dereceye ulaşmış, kimya alanında Abbas bin Firnas, cam yapma tekniğini geliştirmiş ve tanıtmıştır. Kimya alanında ki gelişmeler ile yeni ilaçlar da yapılmış ve eczaneler kurulmuş, ilaçlar ile ilgili kitaplar yazılmıştır.

O devirde dünyanın en meşhur ve gözde üniversitesi yine Kurtuba'da kurulmuştur. Dünyanın bir çok yerinden buraya talebeler ilim öğrenmeye gelmişlerdir. Endülüs devleti ilimde altın çağını yaşarken, Avrupa'da okuma yazma bilen bile son derece azmış.

İşte böyle büyük bir medeniyetmiş  Endülüs Emevi devleti. Ne mi oldu bu devlete? Görülmemiş bir vahşetle yok edildi. Papaz Bartolome de Laz Cassas'ın anılarında  İspanyollar tarafından  yapılan vahşetler şu şekilde dile getiriliyor "İspanyollar atlarıyla, kılıçlarıyla ve mızraklarıyla yerlileri kolayca savuşturup öldürdüler ve onlara karşı her türden vahşeti sergilediler,yerli yerleşim bölgelerine zorla girerek küçük çocukları, yaşlı erkekleri, hamile kadınları,hatta yeni doğum yapmış kadınları,karşılarına çıkan herkesi katlettiler, şiddetle vurarak parça parça kestiler,sürüler halinde ağıla toplanmış koyunlar gibi karınlarını yardılar. Bir adamı, tek bir darbede ikiye bölüp bölemeyeceklerine veya bir kişinin başını, gövdesinden ayırıp ayıramayacaklrına ya da bir tek balta darbesiyle,bağırksaklarını çıkarıp çıkaramaycaklarına dair bahislere bile girdiler. Memeden kesilmiş bebekleri ayaklarından tutup annelirinin  göğüslerinden ayırdılar ve baş aşağı kayalara çarptılar bütün bunlar olurken diğerleri ise gülüp,eğleniyorlar bebekleri omuzlarının üzreinden bir nehre atıp "Kıvran seni gidi küçük velet" diye bağırıyorlardı yollarına çıkan herkesi öldürdüler..."  Bunlar sadece bir kısmı...

Bu soykırımın yanında bütün mimari yapılar yıkılmış, camiler tahrip edilip kiliseye çevrilmiş, din adamları  zorla vaftiz edilip hıristiyan olmaya zorlanmış ve katledilmiş, kütüphaneler ve binlerce kitap yakılmış.

Avrupa'da radyolojinin kurucusu olan Madam Curie," Müslüman Endülüs'ten bize 30 kitap kaldı atomu parçalayabildik. Şayet yakılan bir milyon kitabın yarısı kalsaydı çoktan uzayda galaksiler arasında geziyor olacaktık. Orada bilim sıfırlanınca biz yeniden sıfırdan onların yüzyıllar önce keşfettiği şeyleri bulmaya çalıştık ve yüzyıllar kaybettik" diyor. İslam dünyasında iki büyük felaket vardır bunlar Moğol istilası ve ispanyolların geri fethi Rekonkista... Bu iki büyük olay İslamın dünyasının, bilimde altın çağını yaşamasını sekteye uğratmıştır. Yani bazılarımızın dediği gibi "Altın Çağın" bitmesinin sebebi 'Tasavvuf' değildir.

Ben tüm bunları Endülüs'e Veda kitabını okuduktan sonra kısa bir araştırma yaparak öğrendim. Açıkcası VIII. Henry'nin altı karısını bilip de koskoca Endülüs medeniyetinden bir haber olduğum için kendime bir hayli kızdım.

Kitabın konusu Endülüs'te geçtiği için Endülüs Emevi Devlet'i ile ilgili öğrendiğim bu bilgileri paylaşmak istedim.

Kitaba gelecek olursak bin bir zorlukla kurulan, ilmek ilmek işlenen muhteşem bir medeniyetin dünya hırslarına, makam ve mevki sevdasına nasılda heba olduğunu anlatıyor. Aslında kitabın adı '"Endülüs'e Veda" değilde  "Kahpe içerden olunca, kapı kilit tutmaz oğul" olmalıymış. Zira yapılan hainliklere yürek dayanmaz .

Kitapla alakalı  şunu da söylemeliyim ki çok iyi bir şey çıkacakken sanki aceleye gelmiş ve bir şeyler yarım kalmış gibi bir  havası var. Hikaye güzel, karakterler güzel olayların geçtiği yerler ve olaylar güzel ama sanki tam anlamıya kotarılamamış. İskender Pala bu tarihi romanlarda daha iyi sanki. Ama Yavuz Bahadıroğlu'nun da hakkını yemek istemem okuru sıkmayan hoş bir üslupla yazmış ve kesinlikle okunmaya değer. Ayrıca bu kitap vesilesiyle Endülüs Devleti hakkında araştırma yapıp bir çok şey öğrenmiş oldum. Bunların bir kısımını  sizlerle de paylaştım.

Keyifli okumalar.
daha önce İskender paladan tanışık oldugum kirli isabel ve ferdinand burdada karşıma çıktı gırnata ve devrin en muhteşem ve görkemli kocaman devleti yerle yeksan ediliyor.hemde göz göre göre rahatını bozmak istemeyen sultanmı dersiniz idarecimi dersiniz ne derseniz deyin sonuç değişmeyecektir.Üzüldüğüm şeylerden biride devrin koskoca bir kütüphanesi yakılarak imha ediliyor,Endülüs Emevi devletinin,zaten günümüz avrupalılarda bunu itiraf ediyor Endülüs kütüphanesindeki kitaplar yakılmasaydı insanlık daha farklı bir yerde olurdu diye.sonuçolarak kitabı okurken diğer yazarlardanda okurken yazılanları karşılaştırarak tarihin tozlu sayfalarında bir kez daha yolculuk ettim karşıma neler çıktı neler keşke bir roman olarak yazılsa okunsaydı ama hepsi gerçek malesef...kirli isabel lanet olsun sana ..Ferdinand'ın kanınada girdinya.herkese keyifli okumalar.
 • Sefiller
  9.1/10 (4.331 Oy)5.114 beğeni17.027 okunma3.565 alıntı109.604 gösterim
 • Simyacı
  8.5/10 (7.923 Oy)8.881 beğeni26.417 okunma2.688 alıntı115.238 gösterim
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (15.355 Oy)19.118 beğeni43.558 okunma3.021 alıntı183.622 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (10.756 Oy)13.465 beğeni34.667 okunma3.445 alıntı146.608 gösterim
 • Şah ve Sultan
  8.5/10 (1.714 Oy)1.622 beğeni6.390 okunma699 alıntı25.943 gösterim
 • Dokuzuncu Hariciye Koğuşu
  8.3/10 (3.151 Oy)3.365 beğeni15.043 okunma821 alıntı46.737 gösterim
 • Suç ve Ceza
  9.1/10 (6.500 Oy)7.908 beğeni21.454 okunma4.030 alıntı129.937 gösterim
 • Çalıkuşu
  8.8/10 (4.299 Oy)5.148 beğeni18.876 okunma822 alıntı77.884 gösterim
 • Beyaz Gemi
  8.3/10 (1.916 Oy)1.760 beğeni6.774 okunma763 alıntı27.758 gösterim
 • Osmancık
  8.4/10 (681 Oy)600 beğeni2.671 okunma358 alıntı12.837 gösterim
Endülüs devletinin vedasıydı bu kitap.
Buram buram tarih kokan bir kitaptı.Enes Malik ve arkadaşları Said, Ziyad, Velid'in o güzel kardeşliği yüreğimi burkuyor. Gırnata'yı, Endülüs'ü kurtarmak, dinlerini kurtarmak için canı pahasına savaşan Emir Malik ve kardeşleri, Rıdvan, Ahmet Selim ve kardeşleri, bir gün Endülüs'e ihanet eden El Zagal... Tarih seven varsa kesinlikle beğenecektir. Ben bu kitabı müzik eşliğinde okudum. Öyle film gibi oldu öbür türlü aklım başka yerlere kayıyordu çünkü. Yavuz Bahadıroğlu gerçekten tarihi en iyi yazanlardan çünkü ince ince tarihi işlemiş kitaba. Tarihi kitap okumayı seven mutlaka çok beğenir, sevmeyenin ise değişik okumak hoşuna gidecektir yani beğenir diye sanıyorum.
Tarihi sevdiren adam ünvanına layık bi şekilde endülüs büyük islam devletinin yıkılışını akıcı bi uslüpla anlatmiş..okuyup insanın kendisine ders çıkarması gereken kısımları var..
Endülüs devletinin öyküsü, ibretlik bir öyküdür . Kuruluşu şaşası büyüyüşü iman vatan aşkı ve bunun tükenmesiyle birlikte artık kara günlerin başlaması.

Avrupa denen kuzgun ve karga sürüleri arasında varlık kavgası kendi içinde oluşan binlerce parça yem oluşu yok oluşu ve ufak bir ışık eşliğinde Osmanlıya Sığınışı.

Bu hikayenin kitabı tabi ki Yavuz Bahadıroğlunun kaleminden düşen bu kısa hikaye kadar değil. Detayı çok fazla. İbretlik yeri çok büyük.

Herkesin okumasını önemle tavsiye ederim.
Orta okul ve lise çağlarında okunacak ve öğrencilere de tarihi sevdirecek güzel bir eserdir. Tarih romanları okunurken yapılan genel yanlış şudur okunulan şeylerin tamamen gerçek olduğudur. Böyle bir şey yoktur bazı noktalarda yazar kendi yorumunu da katmaktadir. Yavuz Bahadıroğlu, Iskender Pala, Okay Tiryakioğlu gibi yazarların tarih romanları son derece başarılı olmaktadır fakat asıl amaçları tarih anlatmaktan ziyade roman yazmaktır yer yer tarihten uzaklasmaktadirlar bu tarz kitapları okurken bunu akıldan çıkarmamak gerekmektedir.
Hikayeci anlatımıyla sıkmayan yer yer aksiyonu ile heyecanlandıran bunları yaparken ise müthiş bir şekilde tarihi öğreten bir kitap. Endülüs Emevi devleti ve onun sön dönemleri hakkında genel bilgi sahibi olmak isteyenlere önerebileceğim bir kitaptır. Özellikle kardeşlerinize, yaşça küçük tanıdıklarınıza okutturmanızı tavsiye ediyorum. İyi okumalar!
Tarih sevgisi olan ve gençlik çağında olanlara tavsiye edilebilecek bir eser. Endülüs Emevi Devletinin yıkılışını ve bu yıkılışta dönen entrikaları görüyoruz. Yavuz Bahadıroğlunun akıcı uslubüyle okuyucuya sunulan bu eseri keyifle okuyabilirsiniz.
Mutsuz sonla biten bir kitap..Arab tarihini biraz anlatiyor..onemli musluman kisileri tanitiyor Tarik bin Ziyad gibi...ama ben Tarik bin Ziyadin nasil Endelusu fethettigini anlatacak zannetim..anlatiyor ama fazla uzerinde durmuyor..
Al benden de o kadar, üç hadiseye şahid oldum ki, her biri bir devletin köküne girse yıkar, mahveder. Biri hırsızlık, ikincisi sadakatsizlik, üçüncüsü rüşvet.
Yavuz Bahadıroğlu
Sayfa 51 - Nesil Yayınları
İnsan dar görüşlüdür, bazen saniyelik zevk için bütün ömrünü telef eder.
Yavuz Bahadıroğlu
Sayfa 14 - Nesil Yayınları
Bir gül ile bahar gelmez, kurban olduğum, güller dört bir yana açmalı güzelim kelebekler yol boyu ucmalı ki, baharın geldiği anlaşılsın.
Yavuz Bahadıroğlu
Sayfa 132 - Nesil Yayınları
Millet takatten düştükçe daha büyük, daha gösterişli saraylar inşa ediliyordu. Devlet küçüldükçe lükse, gösterişe ehemmiyet veriliyordu. Bu haliyle de altın koltuk değneklerine dayanarak ayakta durmaya çalışan bir kötürümü andırıyordu.
Yavuz Bahadıroğlu
Sayfa 18 - Nesil Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Endülüs'e Veda
Baskı tarihi:
Ağustos 2016
Sayfa sayısı:
270
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754081060
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Nesil Yayınları
Tarık Bin Ziyad denizi geçtikten sonra gemileri yaktı ve İslâm sancağını Avrupa içlerine dikti. Güçlü bir İslam devleti meydana geldi: Endülüs Emevi Devleti. Endülüs Avrupa devletlerine ilimde, teknolojide, medeniyette ve edebiyatta, öncülük etti. Avrupa sekiz asır altın çağını yaşadı. Bu medeniyet merkezi nasıl yıkıldı? Tarık Bin Ziyad'ın torunları baba mirasını nasıl yerle bir etti. İdealini ve ruhunu kaybeden idareciler devleti nasıl yıktı? Günümüze ışık tutan fikirler "Endülüs'e Veda"da...

Kitabı okuyanlar 154 okur

 • Serhat
 • Ali Sait Samyürek
 • Halil İbrahim Kayhan
 • ~ 33
 • Srdngct
 • Mehlika
 • Hüseyin Cantürk
 • EŞREF
 • Eyyüp eren
 • Uğur

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%6.6
14-17 Yaş
%6.6
18-24 Yaş
%26.2
25-34 Yaş
%31.1
35-44 Yaş
%18
45-54 Yaş
%9.8
55-64 Yaş
%1.6
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%47.1
Erkek
%52.9

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%27.3 (9)
9
%18.2 (6)
8
%15.2 (5)
7
%27.3 (9)
6
%3 (1)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%9.1 (3)