Endülüs'e Veda

7,5/10  (10 Oy) · 
46 okunma  · 
9 beğeni  · 
1.158 gösterim
Tarık Bin Ziyad denizi geçtikten sonra gemileri yaktı ve İslâm sancağını Avrupa içlerine dikti. Güçlü bir İslam devleti meydana geldi: Endülüs Emevi Devleti. Endülüs Avrupa devletlerine ilimde, teknolojide, medeniyette ve edebiyatta, öncülük etti. Avrupa sekiz asır altın çağını yaşadı. Bu medeniyet merkezi nasıl yıkıldı? Tarık Bin Ziyad'ın torunları baba mirasını nasıl yerle bir etti. İdealini ve ruhunu kaybeden idareciler devleti nasıl yıktı? Günümüze ışık tutan fikirler "Endülüs'e Veda"da...
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2001
 • Sayfa Sayısı:
  270
 • ISBN:
  2880000108559
 • Yayınevi:
  Nesil Yayınları
 • Kitabın Türü:
Muhammet Çelik 
02 Şub 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 7/10 puan

Endülüs devletinin öyküsü, ibretlik bir öyküdür . Kuruluşu şaşası büyüyüşü iman vatan aşkı ve bunun tükenmesiyle birlikte artık kara günlerin başlaması.

Avrupa denen kuzgun ve karga sürüleri arasında varlık kavgası kendi içinde oluşan binlerce parça yem oluşu yok oluşu ve ufak bir ışık eşliğinde Osmanlıya Sığınışı.

Bu hikayenin kitabı tabi ki Yavuz Bahadıroğlunun kaleminden düşen bu kısa hikaye kadar değil. Detayı çok fazla. İbretlik yeri çok büyük.

Herkesin okumasını önemle tavsiye ederim.

Kitaptan 4 Alıntı

Yasin Eren 
03 Şub 18:09 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Al benden de o kadar, üç hadiseye şahid oldum ki, her biri bir devletin köküne girse yıkar, mahveder. Biri hırsızlık, ikincisi sadakatsizlik, üçüncüsü rüşvet.

Endülüs'e Veda, Yavuz Bahadıroğlu (Sayfa 51 - Nesil Yayınları)Endülüs'e Veda, Yavuz Bahadıroğlu (Sayfa 51 - Nesil Yayınları)
Yasin Eren 
07 Şub 17:24 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Bir gül ile bahar gelmez, kurban olduğum, güller dört bir yana açmalı güzelim kelebekler yol boyu ucmalı ki, baharın geldiği anlaşılsın.

Endülüs'e Veda, Yavuz Bahadıroğlu (Sayfa 132 - Nesil Yayınları)Endülüs'e Veda, Yavuz Bahadıroğlu (Sayfa 132 - Nesil Yayınları)
Yasin Eren 
03 Şub 16:48 · Kitabı okudu · 7/10 puan

İnsan dar görüşlüdür, bazen saniyelik zevk için bütün ömrünü telef eder.

Endülüs'e Veda, Yavuz Bahadıroğlu (Sayfa 14 - Nesil Yayınları)Endülüs'e Veda, Yavuz Bahadıroğlu (Sayfa 14 - Nesil Yayınları)
Yasin Eren 
03 Şub 16:59 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Millet takatten düştükçe daha büyük, daha gösterişli saraylar inşa ediliyordu. Devlet küçüldükçe lükse, gösterişe ehemmiyet veriliyordu. Bu haliyle de altın koltuk değneklerine dayanarak ayakta durmaya çalışan bir kötürümü andırıyordu.

Endülüs'e Veda, Yavuz Bahadıroğlu (Sayfa 18 - Nesil Yayınları)Endülüs'e Veda, Yavuz Bahadıroğlu (Sayfa 18 - Nesil Yayınları)