Endülüs'e Veda

7,9/10  (15 Oy) · 
61 okunma  · 
13 beğeni  · 
1.339 gösterim
Tarık Bin Ziyad denizi geçtikten sonra gemileri yaktı ve İslâm sancağını Avrupa içlerine dikti. Güçlü bir İslam devleti meydana geldi: Endülüs Emevi Devleti. Endülüs Avrupa devletlerine ilimde, teknolojide, medeniyette ve edebiyatta, öncülük etti. Avrupa sekiz asır altın çağını yaşadı. Bu medeniyet merkezi nasıl yıkıldı? Tarık Bin Ziyad'ın torunları baba mirasını nasıl yerle bir etti. İdealini ve ruhunu kaybeden idareciler devleti nasıl yıktı? Günümüze ışık tutan fikirler "Endülüs'e Veda"da...
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2001
 • Sayfa Sayısı:
  270
 • ISBN:
  2880000108559
 • Yayınevi:
  Nesil Yayınları
 • Kitabın Türü:

daha önce İskender paladan tanışık oldugum kirli isabel ve ferdinand burdada karşıma çıktı gırnata ve devrin en muhteşem ve görkemli kocaman devleti yerle yeksan ediliyor.hemde göz göre göre rahatını bozmak istemeyen sultanmı dersiniz idarecimi dersiniz ne derseniz deyin sonuç değişmeyecektir.Üzüldüğüm şeylerden biride devrin koskoca bir kütüphanesi yakılarak imha ediliyor,Endülüs Emevi devletinin,zaten günümüz avrupalılarda bunu itiraf ediyor Endülüs kütüphanesindeki kitaplar yakılmasaydı insanlık daha farklı bir yerde olurdu diye.sonuçolarak kitabı okurken diğer yazarlardanda okurken yazılanları karşılaştırarak tarihin tozlu sayfalarında bir kez daha yolculuk ettim karşıma neler çıktı neler keşke bir roman olarak yazılsa okunsaydı ama hepsi gerçek malesef...kirli isabel lanet olsun sana ..Ferdinand'ın kanınada girdinya.herkese keyifli okumalar.

Muhammet Çelik 
02 Şub 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 7/10 puan

Endülüs devletinin öyküsü, ibretlik bir öyküdür . Kuruluşu şaşası büyüyüşü iman vatan aşkı ve bunun tükenmesiyle birlikte artık kara günlerin başlaması.

Avrupa denen kuzgun ve karga sürüleri arasında varlık kavgası kendi içinde oluşan binlerce parça yem oluşu yok oluşu ve ufak bir ışık eşliğinde Osmanlıya Sığınışı.

Bu hikayenin kitabı tabi ki Yavuz Bahadıroğlunun kaleminden düşen bu kısa hikaye kadar değil. Detayı çok fazla. İbretlik yeri çok büyük.

Herkesin okumasını önemle tavsiye ederim.

Mehmet MUCUK 
16 Ağu 06:20 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Orta okul ve lise çağlarında okunacak ve öğrencilere de tarihi sevdirecek güzel bir eserdir. Tarih romanları okunurken yapılan genel yanlış şudur okunulan şeylerin tamamen gerçek olduğudur. Böyle bir şey yoktur bazı noktalarda yazar kendi yorumunu da katmaktadir. Yavuz Bahadıroğlu, Iskender Pala, Okay Tiryakioğlu gibi yazarların tarih romanları son derece başarılı olmaktadır fakat asıl amaçları tarih anlatmaktan ziyade roman yazmaktır yer yer tarihten uzaklasmaktadirlar bu tarz kitapları okurken bunu akıldan çıkarmamak gerekmektedir.

Kitaptan 4 Alıntı

Yasin Eren 
03 Şub 18:09 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Al benden de o kadar, üç hadiseye şahid oldum ki, her biri bir devletin köküne girse yıkar, mahveder. Biri hırsızlık, ikincisi sadakatsizlik, üçüncüsü rüşvet.

Endülüs'e Veda, Yavuz Bahadıroğlu (Sayfa 51 - Nesil Yayınları)Endülüs'e Veda, Yavuz Bahadıroğlu (Sayfa 51 - Nesil Yayınları)
Yasin Eren 
07 Şub 17:24 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Bir gül ile bahar gelmez, kurban olduğum, güller dört bir yana açmalı güzelim kelebekler yol boyu ucmalı ki, baharın geldiği anlaşılsın.

Endülüs'e Veda, Yavuz Bahadıroğlu (Sayfa 132 - Nesil Yayınları)Endülüs'e Veda, Yavuz Bahadıroğlu (Sayfa 132 - Nesil Yayınları)
Yasin Eren 
03 Şub 16:48 · Kitabı okudu · 7/10 puan

İnsan dar görüşlüdür, bazen saniyelik zevk için bütün ömrünü telef eder.

Endülüs'e Veda, Yavuz Bahadıroğlu (Sayfa 14 - Nesil Yayınları)Endülüs'e Veda, Yavuz Bahadıroğlu (Sayfa 14 - Nesil Yayınları)
Yasin Eren 
03 Şub 16:59 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Millet takatten düştükçe daha büyük, daha gösterişli saraylar inşa ediliyordu. Devlet küçüldükçe lükse, gösterişe ehemmiyet veriliyordu. Bu haliyle de altın koltuk değneklerine dayanarak ayakta durmaya çalışan bir kötürümü andırıyordu.

Endülüs'e Veda, Yavuz Bahadıroğlu (Sayfa 18 - Nesil Yayınları)Endülüs'e Veda, Yavuz Bahadıroğlu (Sayfa 18 - Nesil Yayınları)