Kızıl Pençe Karabekir'in Gözüyle Kuruluş Yılları (1922-1933)

8,2/10  (27 Oy) · 
114 okunma  · 
24 beğeni  · 
2.003 gösterim
Kâzım Karabekir'in yazdıkları, resmi tarihin şekerlemelerine fazla alıştırılan okuru şoke ederken, aynı zamanda Ulrich Beck'in "düşmansız demokrasi" dediği bir akımın tarihimizdeki öncülüğünü yapıyor. Eser boyunca İstiklal Savaşı yıllarındaki Mustafa Kemal Paşa'ya duyduğu saygıyı sık sık vurgulayan Karabekir Paşa, onun 'asalaklar' dediği türedi bir grup tarafından kuşatıldığını ve en büyük hatasının bu gruba dayanarak iktidar sürme karşılığında milletten ve özgürlük mücadelesinden kopmak olduğunu cesaretle ileri sürüyor. Hem de bu cesareti bugün değil, Tek Parti yönetiminin doruk noktası sayılan 1933 yılındaki çıkışıyla göstermiş olan Karabekir Paşa, alttan alta Mustafa Kemal Paşa'nın çevresini saran ve ülkede terör estiren gizli bir örgütün deşifresini de yapıyor.

Kızıl Pençe adını verdiği bu gizli ve eli silahlı örgütün 1 numarası kimdi? Kimleri kullanırdı?

Asker içinde uzantıları var mıydı?

Adam vurmaktan kitap yakmaya, insanları ve ailelerini takip ve taciz etmeye kadar çeşitli kademelerde gerçekleşen ve resmi devletin yanı başına konumlanan bu paralel gizli devletin ipuçlarını Kâzım Karabekir'in emsalsiz analizlerinden öğreneceksiniz.

Mustafa Armağan Kızıl Pençe'de Kâzım Karabekir Paşa'nın yazmış olduğu 3 bağımsız metinden yeni bir metin kuruyor. Paşa'nın söylediklerini netleştiriyor, mesajını anlaşılır kılıyor. Böylece Karabekir'in, çeşitli kitaplarına dağılmış bulunan keskin eleştirel bakışını, tek bir kitabın çatısı altında olanca yoğunluğu ve çıplaklığıyla okurun önüne sunuyor.

Kızıl Pençe yakın tarihimizin kırılma dönemi olan 1922-1933 yıllarında yaşananları 'Kral Çıplak' sözüyle anlatılabilecek bir yalınlıkta ortaya koymayı başarıyor. Rahat üslubu ama sarsıcı tezleriyle Kızıl Pençe'nin, yalan sisinin dağılmakta olduğu günümüzde tarihin normalleşmesi yolunda önemli bir adım olacağına inanıyoruz.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2012
 • Sayfa Sayısı:
  304
 • ISBN:
  9786050801187
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:
K.K 
 06 Haz 2017 · Kitabı okudu · 15 günde

KESİNLİKLE OKUNMALI!!

Bu kitabı bütün Türk genci, yaşlısı, kadını, erkeği, kısacası kendine bilen, okuduğunu anlayabilen herkes okumalı.
Aman Yarabbi! Ne büyük bi yalanı yutturmuşlar bize.. Ne büyük bir sahtekarlık yapmışlar bize.. Yazık ki halen bunun farkında olmayan bir nesil; bir toplumuz. Tarihimiz tamamen kandırmacadan ibaretmiş meğer. Karabekir Paşa bu hakikatleri bize ulaştırmak, yalan yanlış şeylerin yayılmasını önlemek için ziyadesiyle çalışırken buna karşın bütün yalakalar ve sahtekarlarla mücadele etmiş. Yorulmamış, bıkmamış ve vazgeçmemiş. Biz de bunu örnek almalı ve bu kitap ve benzerlerini yani gerçek tarihimizi anlatan kitapları okumalı, anlamalı ve okutturmalıyız. Bu bizim için vatani bir görev. Farkında değiliz maalesef ama bunu yapmak mecburiyetindeyiz.

Kitap o kadar güzeldi ki bütün herkese önerir okumasını şiddetle tavsiye ederim. Çok akıcı olmasına rağmen olayları yeniden araştırırım için normal süresinden daha da uzun sürdü ama değdi.

Bildiğimiz tarihin asıl tarih olmayıp kişilerin o gün ki şartlarda kendilerini üstün göstermek adına uydurulup halkın buna inandırılmasını açıkça gösteren Mustafa Armağan . Kazım Karabekir olaylara her ne kadar karşı durmuşsa da gaziye olan saygısı itibari ile pek karşı çıkamamış ama iş işten geçtikten sonra da kendince elinden geleni yapmıştır. Öngörü kapasitesi yüksek olan ve halk tarafından da çok sevilen bir paşanın olaylar bu duruma gelmeden müdahale etmemesi şaşırtıcı açıkçası.

Halil İbrahim 
 21 saat önce · Kitabı okudu · 3 günde

Kazım Karabekir Paşa'nın yurtseverliğin belli kişilerin tekeline alınmasına karşı olduğu, Milli Mücadele Döneminde elini taşın altına koyanların Cumhuriyetin kurulma aşamasında lağvedildiği ve onların yerine Gazi'nin yanında şakşakçıların getirildiği gibi konularını işlediği kitap ve günlüklerinden alıntılarla bizlere sunulmuş bir eser. Sezai Karakoç'un şu sözü kitabın içeriğini anlatıyor gibi:
"Onlar sanıyorlar ki, biz sussak mesele kalmayacak..
Halbuki; Biz sussak tarih susmayacak..
Tarih sussa hakikat susmayacak..(...)"

Lâ Edrî 
21 Eki 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Eser genel manada Kazım Karabekir paşanın şahsi yazılarından derlemedir. Tarihi tek taraflı okumak istemeyen karşıt görüş diye niteleyebileceğimiz Kazım Karabekir paşadan da dinlemek isteyenler için güzel keyifle okunan bir eser. Lakin ezbere bildiklerinize tenkit var bilesiniz.!

CeyrekAsir 
30 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 44 günde · 10/10 puan

Mustafa Armağan, Kazım Karabekir Paşa'nın tuttuğu notlar ve günlüklerden derlemiş ve olayları zincirleme bir şekilde sıralamış. Verilen bilgiler sayfa altlarında kaynak gösterilmiş. 1. meclis ve 2 . meclisin farkını az çok biliyordum, şu an tam öğrenmiş bulunuyorum. Okunması gereken bir kitap. İlkokul dışında tarih bilgisi olmayanlar şok olabilirler bu normaldir. Ama bize öğretilen tarih saçmalıktan ibaret.

Nurettin D 
02 Şub 2015 · Kitabı yarım bıraktı · Puan vermedi

Kitabın ilk cildi olduğunu öğrendiğim için yarım bıraktım. Ilk cildini okuyup buna geçeceğim .

ayhan özköroğlu 
12 Nis 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 9/10 puan

Mustafa Armağan Kazım Karabekir Paşanın anılarından bir metin kurgulamış.Yakın tarihin kara deliklerine ışık tutması sebebi ile Kazım Karabekir'in anılarının önemi tartışılmaz.Ama birçok kitaba dağılmış anılar, çok keskin eleştirel bakışı ve mesajları bu kitabın çatısı altında anlaşılması ve ulaşılması kolay bir hale gelmiş...

Fatih kilicoglu 
23 Tem 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kitap Kazım Karabekir Paşa'nın kendi kaleminden kurtuluş Savaşı'ni ve Cumhuriyet'in ilk yıllarını anlatmaktadır. Bizzat Paşa'nın kendisinin anlattığı hatıralar yakın tarih ile ilgili ezber bozan cinstendir

Kitaptan 31 Alıntı

Beyza 
13 Kas 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

...fakat susmak, artık ebediyen şerefsiz ölmek demekti.

Kızıl Pençe, Mustafa ArmağanKızıl Pençe, Mustafa Armağan
Derûnî Dâvâm 
15 Şub 02:05 · Kitabı okudu · 9/10 puan

... Türkiye'nin korkudan bir yakılıp bir söndürülen "hırsız fenerleri'ne değil, Kâzım Karabekir gibi azim ve imanla mücadele etmiş ve hakikatin nasıl yıkılmaz bir dağ olduğunu bizlere göstermeyi başarmış 'radyumlar'a olan ihtiyacımızı vurgulamaktır.

Kızıl Pençe, Mustafa Armağan (Sayfa 11)Kızıl Pençe, Mustafa Armağan (Sayfa 11)
Derûnî Dâvâm 
 15 Şub 01:54 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Türk Tarih Kurumu'na bizzat giderek verdiği emsalsiz mücadeleyi hatırlamak haksızlık olur. Yetkililere,
"Genç nesillere tarihi, tek bir kişinin kahramanlığı üzerine kurarak anlatamazsınız. Bu, o kanlı mücadelede canını siper etmiş olan komutanlara, hele de Mehmetciğe hakarettir. Onların hakkını nasıl yersiniz?" diye çıkıştığında takvimler 1942 yılını gösteriyordu.

Kızıl Pençe, Mustafa Armağan (Sayfa 11)Kızıl Pençe, Mustafa Armağan (Sayfa 11)
Derûnî Dâvâm 
 15 Şub 01:15 · Kitabı okudu · 9/10 puan

... Kâzım Karabekir'e, muhakkak kafalarımızdaki klasik 'asker' şablonunu bir kenara bırakarak bakmamız, bu doğrultuda ayrıca Osmanlı'nın nasıl olup da bu denli çok yönlü askerler yetiştirebildiği üzerinde imal-i fikr etmemiz gerekir.

Kızıl Pençe, Mustafa Armağan (Sayfa 9)Kızıl Pençe, Mustafa Armağan (Sayfa 9)
Derûnî Dâvâm 
15 Şub 01:41 · Kitabı okudu · 9/10 puan

... evi 4 defa basılmış, dosyalarına el konulmuş, hakikatleri ortaya koymak için İstiklal Harbimizin Esasları'nı yazıp, parasını kendi cebinden ödeyerek bastırmış, sonra bunun bir gece itfaiye aracına konularak yakılmaya götürülmesine tanık olmuş, yine de mücadelesinden vazgeçmemişti.

Kızıl Pençe, Mustafa Armağan (Sayfa 10)Kızıl Pençe, Mustafa Armağan (Sayfa 10)
Derûnî Dâvâm 
15 Şub 01:22 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Kâzım Karabekir Paşa tarihin yapılmasına katkıda bulunmuş bir şahsiyet her şeyden önce. Gerek Birinci Dünya Savaşı'nda, gerekse İstiklal Savaşı'nda Doğu cephesinde kazandığı başarılar ders kitaplarında pek zikredilmese de halkın gönlüne ve hafızasına derinden kazınmış durumdadır.

Kızıl Pençe, Mustafa Armağan (Sayfa 10)Kızıl Pençe, Mustafa Armağan (Sayfa 10)
Derûnî Dâvâm 
15 Şub 01:48 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Bir zamanlar kireç ocaklarında yakılan kitaplarının rahatlıkla basılıp satılabildiği günleri göremedi ama hakikatin hakim olacağı, rahatlıkla konuşabileceği bir Türkiye'nin özlemiyle yandı tutuştu.

Kızıl Pençe, Mustafa Armağan (Sayfa 11)Kızıl Pençe, Mustafa Armağan (Sayfa 11)
Derûnî Dâvâm 
15 Şub 02:07 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Kâzım Karabekir'in hayatı ve yazdıkları resmî tarihin radyumudur.

Kızıl Pençe, Mustafa Armağan (Sayfa 11)Kızıl Pençe, Mustafa Armağan (Sayfa 11)
Derûnî Dâvâm 
15 Şub 01:59 · Kitabı okudu · 9/10 puan

2012 Türkiye'si, Karabekir Paşa'nın 70, hatta 80 yıl önce verdiği o efsanevi mücadeleyi ve bu uğurda katlandığı türlü haksızlıkları anlayabilecek noktaya emekleye emekleye de olsa gelmiş bulunuyor.

Kızıl Pençe, Mustafa Armağan (Sayfa 11)Kızıl Pençe, Mustafa Armağan (Sayfa 11)
4 /