Kızıl Pençe Karabekir'in Gözüyle Kuruluş Yılları (1922-1933)

8,4/10  (33 Oy) · 
123 okunma  · 
29 beğeni  · 
2.087 gösterim
Kâzım Karabekir'in yazdıkları, resmi tarihin şekerlemelerine fazla alıştırılan okuru şoke ederken, aynı zamanda Ulrich Beck'in "düşmansız demokrasi" dediği bir akımın tarihimizdeki öncülüğünü yapıyor. Eser boyunca İstiklal Savaşı yıllarındaki Mustafa Kemal Paşa'ya duyduğu saygıyı sık sık vurgulayan Karabekir Paşa, onun 'asalaklar' dediği türedi bir grup tarafından kuşatıldığını ve en büyük hatasının bu gruba dayanarak iktidar sürme karşılığında milletten ve özgürlük mücadelesinden kopmak olduğunu cesaretle ileri sürüyor. Hem de bu cesareti bugün değil, Tek Parti yönetiminin doruk noktası sayılan 1933 yılındaki çıkışıyla göstermiş olan Karabekir Paşa, alttan alta Mustafa Kemal Paşa'nın çevresini saran ve ülkede terör estiren gizli bir örgütün deşifresini de yapıyor.

Kızıl Pençe adını verdiği bu gizli ve eli silahlı örgütün 1 numarası kimdi? Kimleri kullanırdı?

Asker içinde uzantıları var mıydı?

Adam vurmaktan kitap yakmaya, insanları ve ailelerini takip ve taciz etmeye kadar çeşitli kademelerde gerçekleşen ve resmi devletin yanı başına konumlanan bu paralel gizli devletin ipuçlarını Kâzım Karabekir'in emsalsiz analizlerinden öğreneceksiniz.

Mustafa Armağan Kızıl Pençe'de Kâzım Karabekir Paşa'nın yazmış olduğu 3 bağımsız metinden yeni bir metin kuruyor. Paşa'nın söylediklerini netleştiriyor, mesajını anlaşılır kılıyor. Böylece Karabekir'in, çeşitli kitaplarına dağılmış bulunan keskin eleştirel bakışını, tek bir kitabın çatısı altında olanca yoğunluğu ve çıplaklığıyla okurun önüne sunuyor.

Kızıl Pençe yakın tarihimizin kırılma dönemi olan 1922-1933 yıllarında yaşananları 'Kral Çıplak' sözüyle anlatılabilecek bir yalınlıkta ortaya koymayı başarıyor. Rahat üslubu ama sarsıcı tezleriyle Kızıl Pençe'nin, yalan sisinin dağılmakta olduğu günümüzde tarihin normalleşmesi yolunda önemli bir adım olacağına inanıyoruz.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2012
 • Sayfa Sayısı:
  304
 • ISBN:
  9786050801187
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:
K.K 
 06 Haz 2017 · Kitabı okudu · 15 günde

KESİNLİKLE OKUNMALI!!

Bu kitabı bütün Türk genci, yaşlısı, kadını, erkeği, kısacası kendine bilen, okuduğunu anlayabilen herkes okumalı.
Aman Yarabbi! Ne büyük bi yalanı yutturmuşlar bize.. Ne büyük bir sahtekarlık yapmışlar bize.. Yazık ki halen bunun farkında olmayan bir nesil; bir toplumuz. Tarihimiz tamamen kandırmacadan ibaretmiş meğer. Karabekir Paşa bu hakikatleri bize ulaştırmak, yalan yanlış şeylerin yayılmasını önlemek için ziyadesiyle çalışırken buna karşın bütün yalakalar ve sahtekarlarla mücadele etmiş. Yorulmamış, bıkmamış ve vazgeçmemiş. Biz de bunu örnek almalı ve bu kitap ve benzerlerini yani gerçek tarihimizi anlatan kitapları okumalı, anlamalı ve okutturmalıyız. Bu bizim için vatani bir görev. Farkında değiliz maalesef ama bunu yapmak mecburiyetindeyiz.

Kitap o kadar güzeldi ki bütün herkese önerir okumasını şiddetle tavsiye ederim. Çok akıcı olmasına rağmen olayları yeniden araştırırım için normal süresinden daha da uzun sürdü ama değdi.