Kızıl Pençe Karabekir'in Gözüyle Kuruluş Yılları (1922-1933)

8,3/10  (22 Oy) · 
81 okunma  · 
19 beğeni  · 
1.826 gösterim
Kâzım Karabekir'in yazdıkları, resmi tarihin şekerlemelerine fazla alıştırılan okuru şoke ederken, aynı zamanda Ulrich Beck'in "düşmansız demokrasi" dediği bir akımın tarihimizdeki öncülüğünü yapıyor. Eser boyunca İstiklal Savaşı yıllarındaki Mustafa Kemal Paşa'ya duyduğu saygıyı sık sık vurgulayan Karabekir Paşa, onun 'asalaklar' dediği türedi bir grup tarafından kuşatıldığını ve en büyük hatasının bu gruba dayanarak iktidar sürme karşılığında milletten ve özgürlük mücadelesinden kopmak olduğunu cesaretle ileri sürüyor. Hem de bu cesareti bugün değil, Tek Parti yönetiminin doruk noktası sayılan 1933 yılındaki çıkışıyla göstermiş olan Karabekir Paşa, alttan alta Mustafa Kemal Paşa'nın çevresini saran ve ülkede terör estiren gizli bir örgütün deşifresini de yapıyor.

Kızıl Pençe adını verdiği bu gizli ve eli silahlı örgütün 1 numarası kimdi? Kimleri kullanırdı?

Asker içinde uzantıları var mıydı?

Adam vurmaktan kitap yakmaya, insanları ve ailelerini takip ve taciz etmeye kadar çeşitli kademelerde gerçekleşen ve resmi devletin yanı başına konumlanan bu paralel gizli devletin ipuçlarını Kâzım Karabekir'in emsalsiz analizlerinden öğreneceksiniz.

Mustafa Armağan Kızıl Pençe'de Kâzım Karabekir Paşa'nın yazmış olduğu 3 bağımsız metinden yeni bir metin kuruyor. Paşa'nın söylediklerini netleştiriyor, mesajını anlaşılır kılıyor. Böylece Karabekir'in, çeşitli kitaplarına dağılmış bulunan keskin eleştirel bakışını, tek bir kitabın çatısı altında olanca yoğunluğu ve çıplaklığıyla okurun önüne sunuyor.

Kızıl Pençe yakın tarihimizin kırılma dönemi olan 1922-1933 yıllarında yaşananları 'Kral Çıplak' sözüyle anlatılabilecek bir yalınlıkta ortaya koymayı başarıyor. Rahat üslubu ama sarsıcı tezleriyle Kızıl Pençe'nin, yalan sisinin dağılmakta olduğu günümüzde tarihin normalleşmesi yolunda önemli bir adım olacağına inanıyoruz.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2012
 • Sayfa Sayısı:
  304
 • ISBN:
  9786050801187
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:
K. K 
 06 Haz 18:01 · Kitabı okudu · 15 günde

KESİNLİKLE OKUNMALI!!

Bu kitabı bütün Türk genci, yaşlısı, kadını, erkeği, kısacası kendine bilen, okuduğunu anlayabilen herkes okumalı.
Aman Yarabbi! Ne büyük bi yalanı yutturmuşlar bize.. Ne büyük bir sahtekarlık yapmışlar bize.. Yazık ki halen bunun farkında olmayan bir nesil; bir toplumuz. Tarihimiz tamamen kandırmacadan ibaretmiş meğer. Karabekir Paşa bu hakikatleri bize ulaştırmak, yalan yanlış şeylerin yayılmasını önlemek için ziyadesiyle çalışırken buna karşın bütün yalakalar ve sahtekarlarla mücadele etmiş. Yorulmamış, bıkmamış ve vazgeçmemiş. Biz de bunu örnek almalı ve bu kitap ve benzerlerini yani gerçek tarihimizi anlatan kitapları okumalı, anlamalı ve okutturmalıyız. Bu bizim için vatani bir görev. Farkında değiliz maalesef ama bunu yapmak mecburiyetindeyiz.

Kitap o kadar güzeldi ki bütün herkese önerir okumasını şiddetle tavsiye ederim. Çok akıcı olmasına rağmen olayları yeniden araştırırım için normal süresinden daha da uzun sürdü ama değdi.

Bildiğimiz tarihin asıl tarih olmayıp kişilerin o gün ki şartlarda kendilerini üstün göstermek adına uydurulup halkın buna inandırılmasını açıkça gösteren Mustafa Armağan . Kazım Karabekir olaylara her ne kadar karşı durmuşsa da gaziye olan saygısı itibari ile pek karşı çıkamamış ama iş işten geçtikten sonra da kendince elinden geleni yapmıştır. Öngörü kapasitesi yüksek olan ve halk tarafından da çok sevilen bir paşanın olaylar bu duruma gelmeden müdahale etmemesi şaşırtıcı açıkçası.

Nurettin D 
02 Şub 2015 · Kitabı yarım bıraktı · Puan vermedi

Kitabın ilk cildi olduğunu öğrendiğim için yarım bıraktım. Ilk cildini okuyup buna geçeceğim .

CeyrekAsir 
30 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 44 günde · 10/10 puan

Mustafa Armağan, Kazım Karabekir Paşa'nın tuttuğu notlar ve günlüklerden derlemiş ve olayları zincirleme bir şekilde sıralamış. Verilen bilgiler sayfa altlarında kaynak gösterilmiş. 1. meclis ve 2 . meclisin farkını az çok biliyordum, şu an tam öğrenmiş bulunuyorum. Okunması gereken bir kitap. İlkokul dışında tarih bilgisi olmayanlar şok olabilirler bu normaldir. Ama bize öğretilen tarih saçmalıktan ibaret.

ayhan özköroğlu 
12 Nis 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 9/10 puan

Mustafa Armağan Kazım Karabekir Paşanın anılarından bir metin kurgulamış.Yakın tarihin kara deliklerine ışık tutması sebebi ile Kazım Karabekir'in anılarının önemi tartışılmaz.Ama birçok kitaba dağılmış anılar, çok keskin eleştirel bakışı ve mesajları bu kitabın çatısı altında anlaşılması ve ulaşılması kolay bir hale gelmiş...

Fatih kilicoglu 
23 Tem 23:37 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kitap Kazım Karabekir Paşa'nın kendi kaleminden kurtuluş Savaşı'ni ve Cumhuriyet'in ilk yıllarını anlatmaktadır. Bizzat Paşa'nın kendisinin anlattığı hatıralar yakın tarih ile ilgili ezber bozan cinstendir

Kitaptan 5 Alıntı

K. K 
27 May 23:28 · Kitabı okudu · İnceledi

Tek Adam Efsanesi Doğuyor
Mustafa Kemal Paşa kendisine yönelik takdir yarışlarını büyük bir zevkle dinledikten sonra millî ve askerî işlerimizin temelini kuranları, canla başla çalışanları kısacık olsun Meclis kürsüsünden millete ve tarihe emanet etmeye artık gerek görmedi. Bundan en çok kim yararlandı? Tabii ki etrafına topladığı değersiz kimseler... Mustafa Kemal Paşa'dan başka ortada kimse bırakılmadı. O kurtardı ve kurtaracak teranesi, hazıra konmak isteyen dalkavukların diline destan oldu

Kızıl Pençe, Mustafa Armağan (Sayfa 111 - Karabekir Paşa / Tarih: 21 Ağustos 1923)Kızıl Pençe, Mustafa Armağan (Sayfa 111 - Karabekir Paşa / Tarih: 21 Ağustos 1923)
K. K 
31 May 17:57 · Kitabı okudu · İnceledi

Tanin Gazetesi, 11 Kasım
"Gizliden gizliye verilmiş bir karar karşısındayız. Millet Meclisi'nin bu kadar kayıt altında kaldığını, dışarıda verilen kararları tescil eden bir merci konumuna indirildiğini görmek cidden elemli bir durum. Hilafet bizden giderse 5-10 milyonluk Türkiye Devleti'nin İslam dünyası içinde hiçbir öneminin kalmayacağını, Avrupa siyaseti gözünde de küçük ve değersiz bir hükümet konumuna düşeceğimizi anlayabilmek için büyük dirayete gerek yoktur. Milliyetçilik bu mudur? Gerçek milliyet duygusunu kalbinde duyan her Türk, Hilafet makamına dört elle sarılmak mecburiyetindedir... Dolayısıyla sonsuza kadar Türkiye'de kalması güvencesi verilmiş olan Hilafeti elden kaçırma tehlikesini icat etmenin, akıl ve hamiyet duygusuyla, milliyet duygusuyla en ufak bir ilgisi yoktur."

Kızıl Pençe, Mustafa Armağan (Sayfa 136 - Kazım Karabekir anıları, Timaş Yayınları)Kızıl Pençe, Mustafa Armağan (Sayfa 136 - Kazım Karabekir anıları, Timaş Yayınları)
K. K 
24 May 21:02 · Kitabı okudu · İnceledi

Mücadele Yeniden Başlıyor!
En acemi er'in dahi kalbinde önce Allah korkusu, sonra sevgili Peygamberimizin aşkı, ondan sonra da Büyük Millet Meclisimize saygı ve itaat yaşıyor.

Kızıl Pençe, Mustafa Armağan (Kazım Karabekir Paşa, Timaş Yayınları)Kızıl Pençe, Mustafa Armağan (Kazım Karabekir Paşa, Timaş Yayınları)
CeyrekAsir 
 30 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Vatandaş!
Milletin özgürlüğünü tehlikede görürsen karşındaki kim olursa olsun tek dağ başı mezar oluncaya kadar mücadele etmek görevindir!
Çünkü insanlarda hayat denilen şeyin değeri ancak özgürlüktedir.
Hür ol! Esir yaşama!

(Kazım Karabekir)

Kızıl Pençe, Mustafa Armağan (Sayfa 224)Kızıl Pençe, Mustafa Armağan (Sayfa 224)