Bir Dehanın İzleri: II.Abdülhamid Han

·
Okunma
·
Beğeni
·
3416
Gösterim
Adı:
Bir Dehanın İzleri: II.Abdülhamid Han
Baskı tarihi:
Şubat 2018
Sayfa sayısı:
256
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786050824964
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Timaş Yayınları
Osmanlı padişahlarından belki de en çok tartışılanıdır Sultan II. Abdülhamid. Kimileri “Kızıl Sultan” diyor, kimileri “Ulu Hakan”… Siyasi hayatı ve tercihleri sürekli tartışılıyor. Ve bu tartışmalar, daha ziyade sancılı saltanat yıllarındaki siyasi olaylar, anlaşmalar, yürütülen “denge politikası” üzerinden yapılıyor.

Peki şimdi, kişisel hayatı ve bıraktığı eserler üzerinden "insan Abdülhamid"e doğru bir yolculuğa ne dersiniz? Talha Uğurluel, Sultan II. Abdülhamid’in kişisel tarihindeki detaylar üzerinden İmparatorluğun son günlerini anlatıyor.

- Sultan II. Abdülhamid hangi tarikata mensuptu?
- Annesizliğini kimin şefkatli kucağında avuttu?
- Çok erken vefat eden kardeşlerinin hatıralarını nasıl yaşattı?
- Şehzadeliğinde, saltanat yıllarına nasıl hazırlandı?
- Hamidiye Şişli Etfal Hastanesi’nin arkasındaki acılı hikâye neydi?
- Kudüs’teki Yafa Kapısı’nı neden yıktırdı?
- Louis Pasteur’e Mecidî Nişanı’nı neden verdi?
- Bir selam-ı şahâne ile emperyal İngiliz siyasetini nasıl engelledi?
- Yıldız Sarayı’ndaki marangozhanede sanatkâr elleriyle neler üretti?
- Tartışılan II. Abdülhamid- Mehmet Âkif ilişkisinin iç yüzü neydi?
- Ziya Paşa ve Namık Kemal, Abdülhamid’in çağrısı üzerine vatanlarına dönerken Prens Sabahaddin ve Mahmud Celaleddin Paşa anlaşmamakta neden ısrar etti?

Talha Uğurluel, Sultan II. Abdülhamid Han’ın gayri resmi tarihini gün yüzüne çıkarıyor, “Bir Dehanın İzleri”ni sürüyor.
256 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10
Bugün ki kitabımız herkesin tanıdığı ve benim de çok sevdiğim Talha Uğurluel'in Bir Dehanın İzleri 2. Abdülhamid Han isimli kitabı. Talha Bey herkesin malumu olduğu üzere şiir gibi konuşan bir insan. Konuşurken duygulara dokunmasını çok iyi biliyor. İşte bu kitabını da konuşur gibi yazmış. Sultan Abdülhamid de çok yazılması ve okunması gereken bir hükümdar.
Yazar kitabında Sultan Abdülhamid dönemini genel hatlarıyla ele almış. Siyaseti, aile ilişkileri, topluma bakışı vs. Kitap dediğim gibi dönemi genel hatlarıyla vurgulanması gereken olayları öne çıkararak ele almış. Kitapta anlatılan olaylara girmiyorum sonuç olarak tarihi olaylar. Ancak o dönemle ilgili bilmediğim ya da hatırlamadığım bir bilgi var ki benim çok dikkatimi çekti. Şerif Hüseyin desem galiba herkesin aklında şerefsiz Hüseyin yakıştırması gelecek. Bu yakıştırmanın neden bu adama layık görüldüğü tarihin tozlu raflarında yazılı. Açıp okuyun. İşte bu şerefsiz Hüseyin'i Ulu Hakan İstanbul'da bir süre zorunlu misafirliğe tabi tutmuş. Sultan'ın huyu gereği kullanılmaya müsait adamları muhakkak rütbe, para, hediye gibi şeylerle elinin altında tutmak istermiş. Tutamadıklarını da İstanbul'a davet eder, bir köşk tahsis eder yanı başında bulundururmuş. İşte bu şerefsiz Şerif Hüseyin'de vakti zamanında bir süre İstanbul'da zorunlu misafir kalmış ki Avrupa devletlerinin emellerine alet olmasın. Ancak Sultan tahttan hal edildikten sonra memleketine Sultan'dan izin alıp dönemeyen Şerif Hüseyin İttihat ve Terakki'den izin alarak Arabistan'a dönmüş. Sonrası malum. Şerif Hüseyin isyanı.
Velhasıl Sultan Abdülhamid dönemine hızlı bir bakış için okunması gereken bir kitap. Tavsiye ederim. İyi okumalar.

Diğer kitap inceleme ve yorumlarım için http://www.okunmuskutuphane.blogspot.com
256 syf.
Yazarın okuduğum ilk kitabı ve çok beğendim. Kuru tarih bilgisine boğmadan o dönemi son derece akıcı bir şekilde anlatmış. Kitabın son kısımlarında Abdülhamid Han'ın eşinin ve kızının, 1924 yılında Fransa' ya sürgün edilip, 1952 yılına kadar geçimlerini sağlamak için bulaşıkçılık yaptıklarını öğrenmek yüreğimi kanattı. Adnan Menderes NATO toplantısı için Fransa'ya gidip duruma el koymasaydı ve onları ülkemize geri getirmeseydi onları da hazin bir son bekleyecekti büyük ihtimal.
Kitabın resimlerle de zenginleştirilmesi de ayrı bir güzellik katmış. Herkese tavsiyemdir.
256 syf.
·7 günde·Puan vermedi
Müthiş bir eser. Kendi annemi, babamı, büyüklerimi sokakta bırakmış gibi hüzünle, pişmanlıkla ve öfkeyle doldum. Tarih hep yanlış anlaşılmalara maruz kalacaktır. Olayları herkes yüreğiyle görecek, yüreği kirli olan kirli yorumlar yapacak ve yıllar sonra tabaklarımıza sürülecek. Biz ve bizden sonraki nesil de uyumazsak eğer doğruyu görüp ona inanacağız. Yoksa vay halimize. Annelerimiz Fransalarda bulaşık yıkayacaklar biz de yan gelip yatacağız. Bi de şunu düşümüyorum. Zamanında kendimize ne güldürmüşüz. Kendi annelerine bulaşık yıkatıyoruz diye ne sevdirmişiz milleti.
256 syf.
·1 günde·5/10
II.Abdülhamid /Talha Uğurluel
Timaş yayınevi'nin herzaman olduğu gibi dini yönü ağır basan bildiğimiz kitaplarından.
Kitapta Abdülhamid'in çocukluğu,gençliği,üvey annesini,babası Abdülmecidi,amcasının suikastını,sarayları,kasırları,yalıları,köşkleri,Yıldız Sarayını,Abdülhamid 'e suikasti hepsini anlatmış hatta Adnan Menderes 'in idamına,karısının yüzüğünü satışına kadar anlatmışta toprak kayıplarını,verilen imtiyazları,peşkeş çekilen yalıları,israfı,Osmanlı'nın parça parça sökülüşünü ve çözülüşünü ayaklanmaları anlatmamış;anlatmış fakat hep Hamidi'n iyi yönlerini anlatmış.Bütün bu çözülüş ve isyanların sebebinin Abdülhamid'le iligili olmadığını anlatmış.Bu kadar ideolojik bir yaklaşımla bahsettiği kitabında bilgiler sığ ve ilkokul seviyesinde olmuş.
Kitap resimli anlatımı ve renkli sayfa baskısı ile öne çıkmış bu yönünden başka bir artısı olmayan kitabın fiyatı hiç o parayı etmez,para verip almayın.
256 syf.
Talha Uğurluel'in okuduğum 3.kitabı ile karşınızdayım. Elime aldığım gibi bir çırpıda bitti. Tarihi sevmeyen ve tarihe giriş yapmak isteyenlere Talha Uğurluel'i tavsiye ederim. Abdülhamid Han ile alakalı bilmediğimiz birçok bilgi ve görsel sunuyor kitap Daha ne denirki "tarihi sevdiren adam"ın kitaplarını herkes okumalı
256 syf.
Ulu hakan firdevsî aşiyan sultan 2. Abdülhamid'i anlatan bu eser; bizleri Sultan Hamid'in bir kez daha 20. yüzyılın en büyük hükümdarı olduğunu göstermektedir.
256 syf.
·15 günde·Beğendi
Abdülhamit hanın biraz eserleri biraz hayatının anlatıldığı güzel bir kitap.Kızıl sultan diye anlatılanların ne kadar yalan olduğunu okuduğumuzda görüyoruz.İnsana verdiği değeri ve alçak gönüllü bir insan olduğunu okudukça daha iyi anlıyoruz.Okumanızı tavsiye ederim.Akıcı bir kitap.
256 syf.
·101 günde·Beğendi·10/10
Mutlaka okunması icap eden kitaplardan biri. Tek kelimeyle harikulade.Kitaptaki zengin görsel içerik anlatımı oldukça güçlendirmiş Talha hocanın anlatımıyla kitabı zirveye taşımıştır.
256 syf.
·44 günde
Hakan Sultan Abdülhamid Han'ın Duası:

Allah'ım helal etmiyorum!

Şahsımı değil, milletimi bu hale getirenlere, hakkımı helal etmiyorum!

Beni, benim için lif lif yolsalar, cımbız cımbız zerrelerimi koparsalar, sarayımı yaksalar, hanümanımı, hanedanımı söndürseler, çoluğumu gözümün önünde parçalasalar helal ederdim de Sevgili'nin (SalAllahu Aleyhi ve Sellem) yolunda yürüdüğüm için beni bu hale getiren ve milletimi ateşe atan insanlara hakkımı helal etmem!

Allah'ım! Mukaddes isimlerine kurban olduğum Allah'ım!

Ya Âdil!

Bana "Kızıl Sultan" adını takan ve devrilmem için ellerinden geleni yapan Ermenileri, şimdi beni devirenlere parçalatıyorsun!

Bu cellatları da, kim bilir, kimlere parçalatacaksın?..

Fakat yâ Rahman!..

Adaletinle tecelli edersen hepimiz kül oluruz!

Bize acı!

Resûlünün, Sevgilinin, Kainatın Efendisinin nurunu kaydeder gibi olduğu için bu hale gelen millete, rahmetinle, fazlınla, lütfunla tecelli et!

Yâ Kâdir!

Kundaktaki yavruyu gagasına almış, kaçıran leş kuşunu düşürüp çocuğu kurtarmak ancak senin kudretine sığabilir. Leş kuşlarının gagasında kundak çocuğuna dönen milletimi kurtar Allahım!

Ya Ma'bud !..

Ömrümde tek vakit farz namazı kaçırdığımı hatırlamıyorum!

Ama tek vakit namazım olduğunu iddiaya da nefsimde kuvvet bulamıyorum!..

Huzurunda eğileceğime kaskatı kalıyorum ve duada ruh teslim edeceğime yatağımda kıvranıyorum! Sana kulluk gösteremeyen bu kulunu affet Allahım!Eğer, yılları tesbih dizisince süren hükümdarlığımda Seni bir kere anabildim, Resûlüne bir an bağlanabildimse, duamı, o bir kere ve bir an yüzü suyu hürmetine kabul et!

Yâ Sübhan!

Şu titrek elleri, Kıyamet gününde sana "Ümmetim, ümmetim!" diye yalvaracak olan Habibinin eteğinde, şimdi "Milletim, milletim!"diye dilenen bu ihtiyarın duasını geri çevirme! Milletimi evvelâ "Ba'sü ba'de'l-mevtsiz" bir ölümle yok etmeye götüren sahte kurtarıcılar ve sahte kurtuluşlardan kurtar; ve ona bir gün gelecek kurtarıcıları, gerçek kurtuluşu nasib eyle!..

Benim artık bu dünya gözüyle görebileceğim hiçbir saadet ümidim kalmadı.

Bari felâketi olsun bana daha fazla gösterme Allahım!

Ayakta duramaz, haldeyim!

Vadem ne gün dolacak Allahım?..
256 syf.
·6 günde·Beğendi·9/10
Talha Uğurluel’in okuduğum ilk kitabı. Muhtemelen devamı gelecek.
Abdülhamid Han’ın kişisel özelliklerini ve dönemini sıkmadan,boğmadan, akıcı bir dil ile anlatmıştır.
Bu dönemi anlatırken objektifliğini kaybetmemiştir.
Tarihe ilgi duyan kişilere tavsiye ederim.
256 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Talha Ugurluel çocukluğumun tarih hocalarından biridir.. Ortaokuldan beri dinlediğim güzel ve akıcı yorumları sayesinde zaten meraklı olduğum tarihe daha da bı yöneldim.. ll. Abdülhamit han kitabında bugüne kadar yanlış bir algı ile acaba diye bakılan bir hükümdarın gerçek yüzü ortaya çıkıyor.. Burda kitabın adında da belirttiği üzere mükemmel bir deha ve devlet yönetim kabiliyeti ile donanmış bir devlet adamı var.. Dönemin kirli ayak oyunlarına ve gösterdiği feraset ve zeka ile kafa tutan mükemmel bir örnek.. Çocukluğu, yaşantısı aldığı devlet terbiyesi ve ferasetiyle bizler için mükemmel bir ornek..
"Osmanlı tarihinde en çok eser vücuda getiren padişah kimdir?" sorusuna eminim birçok kişi "Kanuni Sultan Süleyman" diyecektir. Ancak cevap "Abdülhamid Han"dır. Anadolu'yu ilçelerine, köylerine kadar karış karış gezen biriyim. Hiçbir Osmanlı padişahı karşıma Abdülhamid Han kadar sık çıkmamıştır. Bugün Türkiye'nin birçok il ve ilçesinde ya kaymakamlık ya belediye binası ya prestijli bir okul ya bir cami, han, hamam onun eseridir. Toplumun kılcallarına bu derece ustaca inebilmek kolay olmasa gerek.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Bir Dehanın İzleri: II.Abdülhamid Han
Baskı tarihi:
Şubat 2018
Sayfa sayısı:
256
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786050824964
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Timaş Yayınları
Osmanlı padişahlarından belki de en çok tartışılanıdır Sultan II. Abdülhamid. Kimileri “Kızıl Sultan” diyor, kimileri “Ulu Hakan”… Siyasi hayatı ve tercihleri sürekli tartışılıyor. Ve bu tartışmalar, daha ziyade sancılı saltanat yıllarındaki siyasi olaylar, anlaşmalar, yürütülen “denge politikası” üzerinden yapılıyor.

Peki şimdi, kişisel hayatı ve bıraktığı eserler üzerinden "insan Abdülhamid"e doğru bir yolculuğa ne dersiniz? Talha Uğurluel, Sultan II. Abdülhamid’in kişisel tarihindeki detaylar üzerinden İmparatorluğun son günlerini anlatıyor.

- Sultan II. Abdülhamid hangi tarikata mensuptu?
- Annesizliğini kimin şefkatli kucağında avuttu?
- Çok erken vefat eden kardeşlerinin hatıralarını nasıl yaşattı?
- Şehzadeliğinde, saltanat yıllarına nasıl hazırlandı?
- Hamidiye Şişli Etfal Hastanesi’nin arkasındaki acılı hikâye neydi?
- Kudüs’teki Yafa Kapısı’nı neden yıktırdı?
- Louis Pasteur’e Mecidî Nişanı’nı neden verdi?
- Bir selam-ı şahâne ile emperyal İngiliz siyasetini nasıl engelledi?
- Yıldız Sarayı’ndaki marangozhanede sanatkâr elleriyle neler üretti?
- Tartışılan II. Abdülhamid- Mehmet Âkif ilişkisinin iç yüzü neydi?
- Ziya Paşa ve Namık Kemal, Abdülhamid’in çağrısı üzerine vatanlarına dönerken Prens Sabahaddin ve Mahmud Celaleddin Paşa anlaşmamakta neden ısrar etti?

Talha Uğurluel, Sultan II. Abdülhamid Han’ın gayri resmi tarihini gün yüzüne çıkarıyor, “Bir Dehanın İzleri”ni sürüyor.

Kitabı okuyanlar 438 okur

  • ONUR LEVENT
  • Muhammed Abdülaziz Tüfekçi
  • Harun Adıgüzel
  • Murad
  • Yaren
  • SemaNur Yavuz
  • Sinem Sena
  • Onurhan ERSÖZ
  • Halit Ömer Özcan
  • Erva

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%11.1
14-17 Yaş
%8.3
18-24 Yaş
%19.4
25-34 Yaş
%38.9
35-44 Yaş
%13.9
45-54 Yaş
%2.8
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%5.6

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%48.7
Erkek
%51.3

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%52.5 (84)
9
%21.3 (34)
8
%17.5 (28)
7
%5 (8)
6
%0.6 (1)
5
%2.5 (4)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0.6 (1)

Kitabın sıralamaları