Operasyon

8,8/10  (43 Oy) · 
122 okunma  · 
49 beğeni  · 
3.765 gösterim
1912'den sonra Türkiye'yi Karar Odası yönetti. Lideri bir İngiliz'di. ve o gece, Karar Odası'na operasyon düzenlendi. Türkiye Cumhuriyeti Devleti bağımsız bir devlet olarak mı kuruldu, yoksa? Birinci Dünya Savaşı'nın galibi İngiltere, Türkiye'yi nasıl ve kimler aracılığıyla yönetiyordu? Sultan Abdülhamid devrilirken kurulan National Bank of Turkey (Türk Milli Bankası) hangi amaçla kurulmuştu? Bankanın genel müdürlüğüne, neden İngiltere'nin sömürge valiliğinde çalışan Sir Henry Babington Smith atandı? Sultan Abdülhamid'i deviren kadro ile National Bank of Turkey'in nasıl bir ekonomik ilişkisi vardı? 1908 Meşrutiyetinden hemen sonra Mezopotamya petrollerinin tamamı, Turkish Petroleum Company üzerinden nasıl bu bankaya ve İngilizler'e bırakılmıştı?

Birinci Dünya Savaşı'ndan sonra İngilizler, diğer sömürge eyaletlerinde olduğu gibi Türkiye için de aynı yönetim modelini mi kurdu? "Karar Odası" adı verilen yapı nasıl oluşturuldu ve kimler bu yapının içinde yer aldı? Cumhuriyet tarihimizdeki kritik kararlar, uygulanan siyaset, ekonomik projeler Karar Odası'nın kontrolünde miydi? Millî yapının, Karar Odası'na sızdırdığı komutanlar, işadamları, akademisyenler, gazeteciler kimlerdi? Suikastlar, terör örgütleri, çeteler, mafya ve siyaset dünyası... Karar Odası, bir ülkeyi nasıl yönetiyordu? Milli yapı, Karar Odası'na ne zaman ve nasıl bir darbe vurdu? Millî yapıya uyanma emri ne zaman, kim tarafından verildi? Teşkilat, Muhafız, Hanedan kitaplarının yazarı Selman Kayabaşı, bu kez ABD ve İngiltere'nin ortak yönettiği gizli yapıya düzenlenen operasyonu ve operasyonun kodlarını deşifre ediyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2014
 • Sayfa Sayısı:
  272
 • ISBN:
  9786055027216
 • Yayınevi:
  Yakın Plan Yayınları
 • Kitabın Türü:
Çağrı Yağmur 
05 Eyl 01:02 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

Selman Kayabaşı'nın operasyon serisinin ilk kitabı. Kitabı elime ilk alınca çok heyecanlandım ve bi o kadar da merak ettim. Kapağını görünce merakım daha da depreşti. Selman Bey İngilizlerin bu coğrafyadaki geçmişteki oyunlarını çok güzel anlatmış. Yazarın bir önceki kitabı Hanedan'dan esintiler de var. Hattat Hüsrev'in hikayesinin devam etmesi beni heyecanlandırdı.

mütereddit 
21 Mar 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 9/10 puan

Yine bir Selman Kayabaşı romanı... Teşkilat serisinden daha farklı bir kurgu bu kitapta karşımıza geliyor. 1.Dünya Savaşı'nın en büyük nedeni olan ham madde ihtiyacının doğurduğu sömürge sistemini en çarpıcı yönleriyle ele almış yazar. Özellikle kitapta UNUTMA başlıklı mektuplar beni cidden çok etkiledi. Amerika'nın keşfiyle İngilizlerin yerli halkı katletmesi, Güney Afrika topraklarını kendilerince sahiplenmeleri bir kez daha beni öfkelendirdi.Mektuplardan birinde diyorki: Biz savaş nedir bilmezdik dolayısıyla silahlarımız yoktu. Onların savaştan başka bildikleri başka bir şey yoktu dolayısıyla silahları çok üstündü. Etkilenmemek elde değil. Kitapta asıl konu sömürge devletlerinin Türkiye'yi elde etmek için kurduğu Karar Odası adında bir yapıya ARTIK YETER diyecek bir operasyonun yapılması. Herkese tavsiye ederim. Okunması gerektiğini de düşünüyorum.

murat 
02 May 04:04 · Beğendi

Selman kayabaşinin elealdigi bu eser mükemmel bir derece tarihi bir olayı hikaye şeklinde aksettirmesi ve çok ince nüans larda bulunması kitaba bağımlılığı arttırıyor bide içindeki bilmeceler ı çözersiniz eğer ülkemizin nelerle karşılaştığını görmeniz çok mümkün.yazarin eline diline yüreğine sağlık başarılarının devamını diliyorum

Seyfullah Kopuz 
 05 Ağu 11:58 · Kitabı okumayı düşünüyor · Puan vermedi

"1912'sen sonra Türkiye'yi karar odası yönetti...
Lideri bir İngiliz'di.."
Aslında pek çoğumuzun bildiği, kabul ettiği ama söyleyemediği gerçekleri farklı ve akıcı bir üslupla yazıyor Salman Kayabaşı

Ceyhun Ozan 
24 Eyl 21:45 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kurgusal yönü çok iyi olmasa da yakın tarihimiz ve "Dünyanın işleyişi" ile ilgili müthiş tespitler var. Muhsin Yazıcıoğluna Allahtan rahmet dileyerek kendisine sempati duyanların mutlaka okuması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum. Diğerleri okumasa da olur...

erkam demir 
20 Tem 2015 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Yazar türk-islam efkârından.yazar ana fikri sanki çocuklara aldığımız bir hediyeyi gösterip saklarmış edasıyla anlatıyor.bazı satırlarda heyecan yükselmesine karşılık ekserisi normal sıkıcılıkta.

hasan çağrı yağmur 
18 Mar 18:07 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

kitap kurgu olsa da muhsin yazıcıoğlu hakkında yazdıkları çok hoş ve heycan verici. abdülazizi anlattığı bölümler çok güzünlü ve bir okadar da gerçekçi

Muhafazakar Lugat - 1001 Kelime 
19 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

devlet ebed müddet fikrini her kitabında ana tema olarak secen yazar geçmiş ile günümüz arasında bağlantı kurarak olayları romanlaştırmış durumda. kişileri günümüz ile irtibatlandırınca haylı merak uyandırıyor. kitapta yerveilen dipnotlar ise bazı gerçekleri üstü kapalı anlatıyor. kitabı okuduktan sonra bildiklerinizi tekrar sorgulayacaksınız . okumanızı tavsiye ederim pişman olmazsınız eminim

Kitaptan 9 Alıntı

Cihat aytekin 
30 Nis 20:43 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Sen aşık bir nakkaş olsan bir şehri resmedip içine sevgiliyi mi çizersin yoksa sevgiliyi resmedip şehri ona göre mi süslersin?

Operasyon, Selman Kayabaşı (Sayfa 229)Operasyon, Selman Kayabaşı (Sayfa 229)
mütereddit 
20 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Bizim hikayelerimiz ya sevdadan yanadır ya vatandan yana. Kim sevda diye söze başlasa yine vatanı anlatır, kim vatandan söz açsa yine sevdaya kapılır.

Operasyon, Selman Kayabaşı (Sayfa 199 - Yakın Plan Yayınları)Operasyon, Selman Kayabaşı (Sayfa 199 - Yakın Plan Yayınları)
Burak Koç 
26 Nis 14:55 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

İyi insanların bir anda kaybolduğunu, etrafımızın ıssızlaştığını ve bir anda yalnızlaştığımızı gördük. Sadece biz değil herkes aynı anda kaybetti o güzel ve iyi insanları.

Operasyon, Selman KayabaşıOperasyon, Selman Kayabaşı
Çağrı Yağmur 
05 Eyl 00:19 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Tarih bir hikâyedir, tarihçi ise hikâyeci...
Ve her hikâye yalan değildir!

Operasyon, Selman KayabaşıOperasyon, Selman Kayabaşı
hüseyin tuğrul yağmur 
08 Tem 19:13 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Cümleye sığmayan sır kelimeye yüklenir Muhsin, kelimeye sığmayan sır ise heceye... Hecenin de taşıyamayacağı kadar derinse ya bir bakışta ya bir duruşta saklanır.

Operasyon, Selman Kayabaşı (Sayfa 14)Operasyon, Selman Kayabaşı (Sayfa 14)
mütereddit 
20 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"İstanbul uyanmadan Trablusgarp'ın, onlar uyanmadan Mısır'ın, Mısır uyanmadan Suriye'nin, Suriye uyanmadan Azerbaycan'ın uyanmasını bekleyemeyiz. Allah bu millete düşerken yaşattığı acıları kalkarken yaşatmaz inşallah."
"Amin, efendim."

Operasyon, Selman Kayabaşı (Sayfa 194 - Yakın Plan Yayınları)Operasyon, Selman Kayabaşı (Sayfa 194 - Yakın Plan Yayınları)
hüseyin tuğrul yağmur 
09 Oca 14:45 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Unutma!
Üşüyorum... ve bir tek sana güveniyorum.
Çünkü sen artık tarihini biliyorsun. Sultan Abdülaziz'i öldürenleri, ailesini zelil edenleri...
Sultanımız Abdülhamit'i yalnız bırakanları, yalnızlığa terk edenleri... Biliyorsun, değil mi?
İşte bu yüzden artık yerinde durmayacaksın, Beyaz Adam'a baş kaldıracaksın ve Yeter artık! deyip şu dağı tırmanacaksın
Unutma!
Çok az vaktimiz kaldı, Rüzgarlı Vadinin Sakinleri'nde fırtına başlıyor, güneş batmak üzere...
ve ben üşüyorum...
İnan sevgili kardeşim, çok üşüyorum...
(MUHSİN BAŞKANIN SON SÖZLERİ)

Operasyon, Selman KayabaşıOperasyon, Selman Kayabaşı
Emre kafkas 
24 Eyl 00:22 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Afrika
1999'da Accra'da toplanan Afrika Hakikat Komisyonu İngiliz, İspanyol, Fransızların Afrika'dan kaçırdıkları altın, gümüş, madenleriyle bu madenlerin " gasbedilmesi" için öldürülen, sakat bırakılan, köleleştirilen Afrikalıların uğradığı zararın "maddi" kısmını hesapladı. Olmaz ya, bir gün bir "güç" ortaya çıkar da bu insanların çalınan hayatlarının, sömürülen topraklarının hesabını "efendiler" den almaya ve sahibine vermeye kalkarsa bu tazminatın bedeli ne kadar olacaktı? 777 trilyon dolar! Aradan yüzyıllar geçmesine rağmen bugün İngiltere Devleti'nin gayrisafi hasılası bu meblağın yanında "sadece" 2 trilyon dolar. Bir başka hesapla bugünkü ekonomik verilere göre 360 tane Fransa Devleti, 777 tane İspanya Devleti demek.

Operasyon, Selman KayabaşıOperasyon, Selman Kayabaşı
Hüseyin Üçyol 
21 Şub 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Sen Karar Odasının şekillendirdiği zihinle yaşıyorsun

Operasyon, Selman Kayabaşı (Sayfa 269 - Yakın Plan)Operasyon, Selman Kayabaşı (Sayfa 269 - Yakın Plan)