Operasyon

8,8/10  (26 Oy) · 
72 okunma  · 
25 beğeni  · 
3.489 gösterim
1912'den sonra Türkiye'yi Karar Odası yönetti. Lideri bir İngiliz'di. ve o gece, Karar Odası'na operasyon düzenlendi. Türkiye Cumhuriyeti Devleti bağımsız bir devlet olarak mı kuruldu, yoksa? Birinci Dünya Savaşı'nın galibi İngiltere, Türkiye'yi nasıl ve kimler aracılığıyla yönetiyordu? Sultan Abdülhamid devrilirken kurulan National Bank of Turkey (Türk Milli Bankası) hangi amaçla kurulmuştu? Bankanın genel müdürlüğüne, neden İngiltere'nin sömürge valiliğinde çalışan Sir Henry Babington Smith atandı? Sultan Abdülhamid'i deviren kadro ile National Bank of Turkey'in nasıl bir ekonomik ilişkisi vardı? 1908 Meşrutiyetinden hemen sonra Mezopotamya petrollerinin tamamı, Turkish Petroleum Company üzerinden nasıl bu bankaya ve İngilizler'e bırakılmıştı?

Birinci Dünya Savaşı'ndan sonra İngilizler, diğer sömürge eyaletlerinde olduğu gibi Türkiye için de aynı yönetim modelini mi kurdu? "Karar Odası" adı verilen yapı nasıl oluşturuldu ve kimler bu yapının içinde yer aldı? Cumhuriyet tarihimizdeki kritik kararlar, uygulanan siyaset, ekonomik projeler Karar Odası'nın kontrolünde miydi? Millî yapının, Karar Odası'na sızdırdığı komutanlar, işadamları, akademisyenler, gazeteciler kimlerdi? Suikastlar, terör örgütleri, çeteler, mafya ve siyaset dünyası... Karar Odası, bir ülkeyi nasıl yönetiyordu? Milli yapı, Karar Odası'na ne zaman ve nasıl bir darbe vurdu? Millî yapıya uyanma emri ne zaman, kim tarafından verildi? Teşkilat, Muhafız, Hanedan kitaplarının yazarı Selman Kayabaşı, bu kez ABD ve İngiltere'nin ortak yönettiği gizli yapıya düzenlenen operasyonu ve operasyonun kodlarını deşifre ediyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2014
 • Sayfa Sayısı:
  272
 • ISBN:
  9786055027216
 • Yayınevi:
  Yakın Plan Yayınları
 • Kitabın Türü:
mütereddit 
21 Mar 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 9/10 puan

Yine bir Selman Kayabaşı romanı... Teşkilat serisinden daha farklı bir kurgu bu kitapta karşımıza geliyor. 1.Dünya Savaşı'nın en büyük nedeni olan ham madde ihtiyacının doğurduğu sömürge sistemini en çarpıcı yönleriyle ele almış yazar. Özellikle kitapta UNUTMA başlıklı mektuplar beni cidden çok etkiledi. Amerika'nın keşfiyle İngilizlerin yerli halkı katletmesi, Güney Afrika topraklarını kendilerince sahiplenmeleri bir kez daha beni öfkelendirdi.Mektuplardan birinde diyorki: Biz savaş nedir bilmezdik dolayısıyla silahlarımız yoktu. Onların savaştan başka bildikleri başka bir şey yoktu dolayısıyla silahları çok üstündü. Etkilenmemek elde değil. Kitapta asıl konu sömürge devletlerinin Türkiye'yi elde etmek için kurduğu Karar Odası adında bir yapıya ARTIK YETER diyecek bir operasyonun yapılması. Herkese tavsiye ederim. Okunması gerektiğini de düşünüyorum.

erkam demir 
20 Tem 2015 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Yazar türk-islam efkârından.yazar ana fikri sanki çocuklara aldığımız bir hediyeyi gösterip saklarmış edasıyla anlatıyor.bazı satırlarda heyecan yükselmesine karşılık ekserisi normal sıkıcılıkta.

Muhafazakar Lugat 
19 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

devlet ebed müddet fikrini her kitabında ana tema olarak secen yazar geçmiş ile günümüz arasında bağlantı kurarak olayları romanlaştırmış durumda. kişileri günümüz ile irtibatlandırınca haylı merak uyandırıyor. kitapta yerveilen dipnotlar ise bazı gerçekleri üstü kapalı anlatıyor. kitabı okuduktan sonra bildiklerinizi tekrar sorgulayacaksınız . okumanızı tavsiye ederim pişman olmazsınız eminim

Kitaptan 5 Alıntı

mütereddit 
20 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Bizim hikayelerimiz ya sevdadan yanadır ya vatandan yana. Kim sevda diye söze başlasa yine vatanı anlatır, kim vatandan söz açsa yine sevdaya kapılır.

Operasyon, Selman Kayabaşı (Sayfa 199 - Yakın Plan Yayınları)Operasyon, Selman Kayabaşı (Sayfa 199 - Yakın Plan Yayınları)
Ömer ŞAH 
04 Şub 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Kurtlar gündüz avlanırken cesur ve hızlı, gece avlanırken sinsi ve sakin olmalı, senin avın karanlıktaysa bizimki alacakaranlıkta.

Operasyon, Selman KayabaşıOperasyon, Selman Kayabaşı
mütereddit 
20 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"İstanbul uyanmadan Trablusgarp'ın, onlar uyanmadan Mısır'ın, Mısır uyanmadan Suriye'nin, Suriye uyanmadan Azerbaycan'ın uyanmasını bekleyemeyiz. Allah bu millete düşerken yaşattığı acıları kalkarken yaşatmaz inşallah."
"Amin, efendim."

Operasyon, Selman Kayabaşı (Sayfa 194 - Yakın Plan Yayınları)Operasyon, Selman Kayabaşı (Sayfa 194 - Yakın Plan Yayınları)
hüseyin tuğrul yağmur 
09 Oca 14:45 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Unutma!
Üşüyorum... ve bir tek sana güveniyorum.
Çünkü sen artık tarihini biliyorsun. Sultan Abdülaziz'i öldürenleri, ailesini zelil edenleri...
Sultanımız Abdülhamit'i yalnız bırakanları, yalnızlığa terk edenleri... Biliyorsun, değil mi?
İşte bu yüzden artık yerinde durmayacaksın, Beyaz Adam'a baş kaldıracaksın ve Yeter artık! deyip şu dağı tırmanacaksın
Unutma!
Çok az vaktimiz kaldı, Rüzgarlı Vadinin Sakinleri'nde fırtına başlıyor, güneş batmak üzere...
ve ben üşüyorum...
İnan sevgili kardeşim, çok üşüyorum...
(MUHSİN BAŞKANIN SON SÖZLERİ)

Operasyon, Selman KayabaşıOperasyon, Selman Kayabaşı
Hüseyin Üçyol 
21 Şub 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Sen Karar Odasının şekillendirdiği zihinle yaşıyorsun

Operasyon, Selman Kayabaşı (Sayfa 269 - Yakın Plan)Operasyon, Selman Kayabaşı (Sayfa 269 - Yakın Plan)