Teşkilat

8,3/10  (82 Oy) · 
204 okunma  · 
69 beğeni  · 
2.532 gösterim
Onlar; Oğuz Kağandan bugüne kadar, Türkün devlet-i ebed müddet fikrini devam ettiren gizli teşkilatın liderleriydi... Kimi, Gök-Türk Devletini; kimi, Selçuklu Beyliğini; kimi, Osmanlı İmparatorluğunu; kimi de Türkiye Cumhuriyetini kurmakla görevlendirildi. Nizamülmülkten İmam-ı Gazaliye, Selçuk Beyden Mevlana Celaleddin-i Rûmiye, Osman Beyden Dursun Fakihe, Sultan Abdülhamitten Enver Paşaya ve Mustafa Kemalden Turgut Özala kadar birçok isme; Teşkilatın gizli sancağı emanet edildi. Pakistanda, Afganistanda, Lübnanda, Azerbaycanda, Bosnada; Osmanlı Devletinin bakiyesinde kurulan elliye yakın devletin harcında Onların gizli faaliyetleri vardı.

Ve bugün; Türkle Kürtü, Türkle Farsı savaştırmak isteyen Kaos Düzeninin mimarları, hesap etmedikleri bir gerçekle yüzleşmeye başladı: Teşkilatın askerleri, yeni bir düzen için geri dönüyorlardı...

Çam da bizim, kozalak da bizim!

Teşkilat-ı Mahsusa, Osmanlı Devletinin son istihbarat teşkilatı idi. Kurulduğu günlerde, kabinedeki bakanların birçoğu ve üst düzey komutanların büyük bir kısmı dahi böyle bir örgütün varlığından haberdar olmamıştı. Örgütün, Trablusgarptan Hindistana kadar yüzlerce hücresi ve bu hücrelere kayıtlı binlerce ajanı vardı. Üyeleri arasında Mustafa Kemal, Enver Paşa, Celal Bayar, Eşref Kuşçubaşı, Kazım Karabekir, Fuat Balkan, Süleyman Askeri ve Fevzi Çakmak gibi birçok ünlü sima da bulunuyordu.

Teşkilat-ı Mahsusa, Birinci Dünya Savaşı ve sonrasında yaptığı gizli çalışmalarla, elliden fazla devletin kurulmasını sağladı. Teşkilatın gizli hücreleri, aradan yüz yıl geçmesine rağmen henüz ortaya çıkarılamadı.

Selman Kayabaşı, bu heyecan verici kitapta Kıbrısta Türk Mukavemet Teşkilatını kuran, Bosna Hersekin bağımsızlığını kazanmasında büyük pay sahibi olan ve son olarak Kerkükte ortaya çıkan Teşkilatın; Musuldan Semerkanda, Lübnandan Pakistana, Romadan Selanike ve Azerbaycandan Kafkasyaya kadar, günümüzdeki faaliyetlerinin izini sürüyor.

Tarih:
"Mustafa Kemal, saltanatı yıkmak ve yerine Cumhuriyet rejimi kurmak istiyor. Şu halde nasıl olur da onu lider tayin ederiz Sultanım?"

İstihbarat
"Kurşunun hesabını üç kişi bilir: Bir kurşunu veren, bir kurşunu ateşleyen, bir de kurşunu yiyen..."

Siyaset
"Şehirde şehir kanunu; itle dalaşacağına, çalıyı dolaşacaksın. Dağda dağ kanunu; itle dalaşacağına, itle dolaşacaksın..."

ve Aşk...
"Galata göz gibi, Süleymaniye gönül gibi bakıyor Baba! Öyle ya, yüreğimde kor bir ateş, kor yüreğimde kör ateş; kör yüreğim kor ateş, kor yüreğim kör ateş..."
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2013
 • Sayfa Sayısı:
  320
 • ISBN:
  9786055535681
 • Yayınevi:
  Yakın Plan Yayınları
 • Kitabın Türü:
Sadettin TANIK 
18 Nis 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · 5/10 puan

Geçmişten günümüze devlet içindeki devleti anlatan bir kitap. Derin yapılar ve ülke menfaati için oynanan oyunlar, yapılan çalışmalar ve suikastlar. Bir numara olmak için çözülmesi gereken şifreler. Akıcı, merak ve ilgi uyandıran bir kitap.

Çağrı Yağmur 
28 Ağu 23:33 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kitap çok hoşuma gitti. Elimden bırakamadım. Yazar tarihin karanlık dehlizlerini günümüzle bağ kurarak muhteşem bir politik kurgu romanı açığa çıkarmış

Fatih Çilek 
 15 Haz 13:23 · Kitabı okumadı · Beğendi · 10/10 puan

Kitabı okuyalı beş seneden fazla oldu ancak halen etkisinden kurtulamadım. Hayatımda okuduğum en güzel politik kurgu roman. Zaten devam eden serinin diğer kitapları okunduğunda herşey daha iyi anlaşılıyor.

Hatice Kübra Savan 
18 Haz 22:51 · Kitabı okudu · 1 günde · 9/10 puan

Tavsiye üzerine uzun zaman önce aldığım fakat okumak bir türlü nasip olmayan ancak daha yeni okuayabildiğim bir kitap Teşkilat. Yazarı Selman Kayabaşı kısa süre önce Kurtlar Vadisi Pusu dizisinin konsept danışmanlığını yapıyordu. Şimdilerde Payitaht Abdülhamid dizisinin konsept danışmanlığını yapıyor. Kitap her ne kadar kurgu olsa da gerçeklerle iç içe geçmiş bir anlam örgüsüne sahip. Yazar sunmak istediği bakış açısını bazı dipnotlar ışığında gerçeklerle harmanlayarak yabancı olduğumuz bir pencereden bakmamımızı sağlıyor. Bilge Kağan ve Vezir Tonyukuk'tan, Nizamülmülk ve Gazali'ye oradan da Sultan Fatih ve Akşemseddin'e uzanan kadim bir Teşkilat'ın izlerini sürüyor. Son 200 yılımıza Sultan II. Abdülhamid ve Mustafa Kemal ile ışık tutmaya çalışan yazar bizlere bütün bu olay örgüsünü eşsiz bir aksiyon ve sırlarla dolu ilişkiler eşliğinde sunuyor. Sevban ile Eyzün'ün hikayesi ise size İstihbaratçılar ve entrikalar arasına birazcık nefes aldıracak cinsten. Siyaset, Tarih Aşk ve daha fazlası bu kitapta. Tüm bu konularla ilgileniyorsanız tam size göre bir kitap

Vildan Eyüpoğlu 
04 Kas 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Puan vermedi

''ÇAMDA BİZİM KOZALAKTA'' ..Milliyetçi duyguları uyandıran ve ülkemizin bilmediğimiz yapılarının gerçekte çok güçlü olduğunu hissettiren bir kitap.Kurgumu gerçek mi ayırmak gerçekten çok güç..(Çay muhabbetini de sevmedim değil)

Kitap ve Kahve Delisi 
05 Nis 08:15 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kitap her ne kadar kurguda olsa başta gerçek bilgiler verip açıklamalar yapmış. Selçuklular zamanında nizamülk tarafından kurulan teşkilat-ı mahsusa'nın ozamanlardan günümüze aktarılmış. Ve yakın tarihteki diplomatik ve siyasi olayların anlatıldığı bir kitap. Devlet-i ebed müddet i merak edenler için adrenalin ve bulmaca çözmenin eksilmediği bir kitap. Kitabın yazarı kurtlar vadisi pusu dizisinin konsept danışmanlığını yapmış bir yazar buda anlatımındaki çeşitliliğe örnek verilebilinir. Bu tarz kitap severlere tavsiye ederim.

Kitap okumak 
23 Ara 2016 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Tarihten beri Derin Devletin mekanizmalarını ve istihbarat başta olmak üzere kurum ve kişilerin karmaşık ilişkilerini roman anlatımı içinde okurlarla buluşturuyor. Konu ilginizi çeker mi bilmeyiz ama eline alan bırakmadan bitiriyor, oldukça sürükleyici ve kafaları karıştıran bir roman.

Murat Aydemir 
17 Mar 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

............Kurgu değil, gerçeķ denilecek kadar güzel ve soluksuz okunacak bir roman. Kanatimce okunmasi ve okutulmasi gereken aksiyon dolu bir roman. Aksiyon, gizem ve heyecan sevenler için kaçirilmayacak bir kitap....

murat İşparahan 
11 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Kitap tarihsel olaylarla bağlantılı ve anlatımı sürükleyici, akıcı olmasının sebebi biraz kurguya inanma isteği çünkü okur kendini bu toprakların insanı olarak güçlü hissediyor.

Ömer Faruk İNCELER 
24 May 22:54 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Her sayfasında insanı şaşırtmayı ve romanın içine çekmeyi çok iyi kurgulayan Selman hocama selam olsun.Her kütüphanede bulunması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum

3 /

Kitaptan 34 Alıntı

Hacer 
13 Oca 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

''Kusura bakmayınız efendim ! Kulun kulda aradığı, Mevla'nın kulda sakladığıdır. Aradığınızı bulabildiniz mi ?''

Teşkilat, Selman KayabaşıTeşkilat, Selman Kayabaşı

"Dağ kanunudur beyler! Kurşunun hesabını; bir kurşunu veren, bir kurşunu ateşleyen, bir de kurşunu yiyen bilir!"

Teşkilat, Selman KayabaşıTeşkilat, Selman Kayabaşı

Çay dediğimizin usulu üçtür baba.
Üç şeyden yapılır; çay, su, şeker.
Çay üç şeyde yapılır; ateş, semaver, demlik.
Üç şeyde ikram edilir; çay tepsisi, çay tabağı, çay bardağı.
Çayın birçok dilde karşılığı üç harflidir.
Bir de çay üçün olduğu yerde içilir baba!
Bir sen, bir seni yaradan, bir de seni seven...

Teşkilat, Selman KayabaşıTeşkilat, Selman Kayabaşı
Vildan Eyüpoğlu 
02 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Edep dediğin , edebi olmalı ki, güzel ola.Bugün hemi kadına , hemi erkeğe ;edebin kendincesi gerek!Şimdi sorarsın , 'Edebin kendincesi nedir , edebisi yok mudur? diye.'
Var tabi ..Olmaz mı? Lakin , günün kadını edebin erkekçesini takınmış; günün erkeği edebin kadıncasını giyinmiş.Kadın da edepli , erkek de edepli olmuş amma edepte edep kalmamış..

Teşkilat, Selman Kayabaşı (Sayfa 77)Teşkilat, Selman Kayabaşı (Sayfa 77)
Vildan Eyüpoğlu 
 02 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Kulun kulda aradığı , Mevla'nın kulda sakladığıdır.

Teşkilat, Selman Kayabaşı (Sayfa 57)Teşkilat, Selman Kayabaşı (Sayfa 57)
hüseyin tuğrul yağmur 
07 Oca 17:56 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Özal olmak özel olmaktır evlat... Özel olmak da, özel ölmektir...

Teşkilat, Selman KayabaşıTeşkilat, Selman Kayabaşı
Hacer 
13 Oca 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Lam, elifle buluştuğunda la olur evlat! 'La ilahe', Allah'tan başka ilah olmadığına iman etmektir. Lam ile elif arasında sema'ya duran mürid, elif veznine bürünür; lam ve elifle cem olur, 'illa' manasına gelir. Sema'nın tesiriyle, dünyadan el çekip Allah'a ulaştığı vakit, illallah (ancak Allah vardır)'a vasıl olur.

Teşkilat, Selman KayabaşıTeşkilat, Selman Kayabaşı
4 /