·
Okunma
·
Beğeni
·
13,4bin
Gösterim
Adı:
Teşkilat
Baskı tarihi:
Şubat 2016
Sayfa sayısı:
317
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055535681
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yakın Plan Yayınları
Baskılar:
Teşkilat
Teşkilat
Teşkilat
Onlar; Oğuz Kağandan bugüne kadar, Türkün devlet-i ebed müddet fikrini devam ettiren gizli teşkilatın liderleriydi... Kimi, Gök-Türk Devletini; kimi, Selçuklu Beyliğini; kimi, Osmanlı İmparatorluğunu; kimi de Türkiye Cumhuriyetini kurmakla görevlendirildi. Nizamülmülkten İmam-ı Gazaliye, Selçuk Beyden Mevlana Celaleddin-i Rûmiye, Osman Beyden Dursun Fakihe, Sultan Abdülhamitten Enver Paşaya ve Mustafa Kemalden Turgut Özala kadar birçok isme; Teşkilatın gizli sancağı emanet edildi. Pakistanda, Afganistanda, Lübnanda, Azerbaycanda, Bosnada; Osmanlı Devletinin bakiyesinde kurulan elliye yakın devletin harcında Onların gizli faaliyetleri vardı. 

Ve bugün; Türkle Kürtü, Türkle Farsı savaştırmak isteyen Kaos Düzeninin mimarları, hesap etmedikleri bir gerçekle yüzleşmeye başladı: Teşkilatın askerleri, yeni bir düzen için geri dönüyorlardı...

Çam da bizim, kozalak da bizim!

Teşkilat-ı Mahsusa, Osmanlı Devletinin son istihbarat teşkilatı idi. Kurulduğu günlerde, kabinedeki bakanların birçoğu ve üst düzey komutanların büyük bir kısmı dahi böyle bir örgütün varlığından haberdar olmamıştı. Örgütün, Trablusgarptan Hindistana kadar yüzlerce hücresi ve bu hücrelere kayıtlı binlerce ajanı vardı. Üyeleri arasında Mustafa Kemal, Enver Paşa, Celal Bayar, Eşref Kuşçubaşı, Kazım Karabekir, Fuat Balkan, Süleyman Askeri ve Fevzi Çakmak gibi birçok ünlü sima da bulunuyordu.

Teşkilat-ı Mahsusa, Birinci Dünya Savaşı ve sonrasında yaptığı gizli çalışmalarla, elliden fazla devletin kurulmasını sağladı. Teşkilatın gizli hücreleri, aradan yüz yıl geçmesine rağmen henüz ortaya çıkarılamadı. 

Selman Kayabaşı, bu heyecan verici kitapta Kıbrısta Türk Mukavemet Teşkilatını kuran, Bosna Hersekin bağımsızlığını kazanmasında büyük pay sahibi olan ve son olarak Kerkükte ortaya çıkan Teşkilatın; Musuldan Semerkanda, Lübnandan Pakistana, Romadan Selanike ve Azerbaycandan Kafkasyaya kadar, günümüzdeki faaliyetlerinin izini sürüyor. 

Tarih: 
"Mustafa Kemal, saltanatı yıkmak ve yerine Cumhuriyet rejimi kurmak istiyor. Şu halde nasıl olur da onu lider tayin ederiz Sultanım?"

İstihbarat
"Kurşunun hesabını üç kişi bilir: Bir kurşunu veren, bir kurşunu ateşleyen, bir de kurşunu yiyen..."

Siyaset
"Şehirde şehir kanunu; itle dalaşacağına, çalıyı dolaşacaksın. Dağda dağ kanunu; itle dalaşacağına, itle dolaşacaksın..."

ve Aşk...
"Galata göz gibi, Süleymaniye gönül gibi bakıyor Baba! Öyle ya, yüreğimde kor bir ateş, kor yüreğimde kör ateş; kör yüreğim kor ateş, kor yüreğim kör ateş..."
320 syf.
·6 günde·Beğendi·10/10 puan
Politik kurgu romanlarıyla adını duyuran Selman Kayabaşı’ndan ilk Türk devletlerinden bu yana bütün Türk devletlerinin istihbari yapılanmasını ve istihbaratın abisi derin devlet yapılanmasını anlatan aksiyon dolu bir kurgu romanı.
Ben ilk okuduğumda kurguyu gerçekle karıştırdım ve kitap işin içinden çıkılmaz hale geldi. Çünkü gerçekle kurgu içiçe anlatılmış, suikastler ve şifrelerle dolu olayları çözmek oldukça zor idi. Ara verip bir iki kitap sonra yeniden elime alınca haz alarak okumayı başarabildim..
Kurguya göre 2000 yıllık köklü bir devlet geleneği olan ve perde arkasında devletin gerçek sahipleri olduğu tasavvur edilen gizli bir yapı var. Türk devletlerinin fesih ve diriliş noktasında görev yapıyor. İşte bu gizli yapılanma:
TEŞKİLAT

Teşkilat'ın asıl misyonu Devlet-i Ebed Müddet ülküsünü yaşatmak.

Nizamülmülk’ten Mustafa Kemal’e kadar birçok isme; Teşkilat’ın gizli sancağı emanet ediliyor ve kimi Selçuklu’yu, kimi Osmanlı’yı, kimi de Türkiye Cumhuriyeti’ni kimi Pakistan’ı kurmakla görevlendiriliyor.

Peki bunlar gerçek mi kurgu mu diye düşündüğümde, kurgu dahi olsa derin devlet yapılanmasını sorgulattı bana. Türkiye'ye ve bölgedeki ülkelere karşı yapılan askeri/silahlı harekatların dışında ekonomik ve istihbarat operasyonlarını bozabilmek için ve devletin bekası için, devletlerin dış politikaya ve askeri hamlelere yön verecek bir derin devlete ihtiyacı olduğu kanaatindeyim. Derin devletten kastım elbette mafyavari çeteler değil, devletin iradesi dışına çıkmayan, ülkeyi yönetenlerin emrinde, milletin meşru hizmetinde derin bir üst akıldan bahsediyorum.Çünkü dış devletler devlet destekli gizli cemiyetler yolu ile bunu yapıyorlar.

Kurguda tarihi de işlediği için o döneme ait bilgileri dipnotlarla okuyucaya aktarması yerinde olmuş, hiç bilmediğim duymadığım bilgiler edindim.Yazarın anlatımı gayet sürükleyici ve bir film tadında.
Bir de mistik çay muhabbetleri var, ben çok sevdim bu çay muhabbetlerini..
* ‘Çay üç'ün olduğu yerde içilir; bir sen, bir seni yaratan, bir de seni seven’,
* ‘Yunus'tan geriye kalan nedir?
Bir gönlü vardı baba, bir de gönlüne gömdüğü..
Bir çay içimlik demliği, bir demlik muhabbeti vardı..‘ gibi..
Selman Kayabaşı’nın kurgusunu ve anlatım tarzını sevdim, okumaya devam edeceğim, ilgili konulara merakı olan varsa tavsiye ederim..
320 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10 puan
Akıcı güzel ve bağlayıcı bir roman. Severek okuduğum ve okunmasını herkese tavsiye ettiğin bir roman oldu. Devleti ve devletin bekasını anlatan bu roman devleti teşkilatı öğrenmek isteyenler için güzel bir kitap
319 syf.
·6 günde·4/10 puan
yazarın gençlik döneminde yazdığından - 23 yaş - mıdır yoksa ilk eseri olduğundan mıdır bilmiyorum ama maalesef benim için hayal kırıklığı yaratan bir kitap oldu. tarihsel gerçekleri siyasi ideolojiyle yorumlayıp, kurgusal bir eser çıkarırsanız en fazla böyle bir kitap ortaya çıkar.

diyalogları çok basit ve inandırıcılıktan uzak. romantizm abartıya kaçmış bir şekilde var. sufizm öğretileri ile ilgili yanlış bilgiler... karekter derinliği çok sığ. bazı karekterler tezatlıklarla dolu. kitabın sonuna geldiğinizde bazı yan olayların neden bize okutulduğu ile ilgili insanın aklında birçok soru işareti oluşuyor.

yazar kurtlar vadisi dizisinden o kadar etkilenmiş ki bir yerde seyfettin çakır adlı karekterin ismini süleyman çakır diye yazmış. bu kadar kişinin bu kitabı övmesine şaşırdım.
320 syf.
·1 günde
Tavsiye üzerine uzun zaman önce aldığım fakat okumak bir türlü nasip olmayan ancak daha yeni okuayabildiğim bir kitap Teşkilat. Yazarı Selman Kayabaşı kısa süre önce Kurtlar Vadisi Pusu dizisinin konsept danışmanlığını yapıyordu. Şimdilerde Payitaht Abdülhamid dizisinin konsept danışmanlığını yapıyor. Kitap her ne kadar kurgu olsa da gerçeklerle iç içe geçmiş bir anlam örgüsüne sahip. Yazar sunmak istediği bakış açısını bazı dipnotlar ışığında gerçeklerle harmanlayarak yabancı olduğumuz bir pencereden bakmamımızı sağlıyor. Bilge Kağan ve Vezir Tonyukuk'tan, Nizamülmülk ve Gazali'ye oradan da Sultan Fatih ve Akşemseddin'e uzanan kadim bir Teşkilat'ın izlerini sürüyor. Son 200 yılımıza Sultan II. Abdülhamid ve Mustafa Kemal ile ışık tutmaya çalışan yazar bizlere bütün bu olay örgüsünü eşsiz bir aksiyon ve sırlarla dolu ilişkiler eşliğinde sunuyor. Sevban ile Eyzün'ün hikayesi ise size İstihbaratçılar ve entrikalar arasına birazcık nefes aldıracak cinsten. Siyaset, Tarih Aşk ve daha fazlası bu kitapta. Tüm bu konularla ilgileniyorsanız tam size göre bir kitap
317 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Tarihi bir roman şeklinde yazan ve hiç sıkılmadan okuyacaginiz bir eser kendisi.
Tarihi gözlerinizin önünde hayal etmenize yardımcı olacak bir kitap.
317 syf.
Kitabı okumaya başladığınızda gerçekten emin olun ki sizi alıp götürecektir. Selman Kayabaşı "efendi" tarihçilik vasfını hikayecilikle öyle güzel birleştirmiş ki kitabın sonuna nasıl geldiğinizi, satırlarında nasıl kaybolduğunuzu farkedemeyebilirsiniz. Olay örgüsü iyi şekilde hazırlanmış, ve serinin bu ilk kitabında da bölümlere ayrılmış. Bir bölümde aşk, bir bölümde gizli toplantılar, bir bölümde de savaş var!

"Teşkilat" bittikten hemen sonra diğer kitaplarını da hızlıca bitiriverin, zira, Kasım ayında serinin son kitabı yayınlanacak.
320 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10 puan
Kitap çok hoşuma gitti. Elimden bırakamadım. Yazar tarihin karanlık dehlizlerini günümüzle bağ kurarak muhteşem bir politik kurgu romanı açığa çıkarmış
320 syf.
·Puan vermedi
Kesinlikle mükemmeldi. Sizi öyle bir dünyaya alıyorki sanki herşey gerçek gibi geliyor. Hani film izlersiniz ve bir anda panik olursunuz ya sanki yaşanan olaylar sizi etkileyecekmiş gibi. İşte bu kitapta onu hissediyorsunuz
320 syf.
·Puan vermedi
Selman kayabaşın Teşkilat adlı kitabında dikkat çekici bilgileri ve anekdotları ile geniş bir bakış açısı kazanmada ve ayrıca sorgulamak ve düşünmek için uygun bir bilgi zemini oluşturulmuş şekilde okurlarını buluşturmuş.
Teşekkürler:)
320 syf.
·5 günde·9/10 puan
Genelde politik kurgu veya tarih içerikli kitapları pek sevemem fakat aşk nelere kâdir ki sevdiceğimin ısrarıyla okudum. :) İnsanın kitap okumayı seven bir hayat arkadaşı olması kadar güzeli yoktur nazarımda. :)
Her neyse efendim, istemeyerek başladığım kitabı, niye hemencik bitti ki ya diyerek kapattım. Devlet içinde gizli devlet mi ararsın, tarihi her yönüyle ele almasını mı ararsın, anı yaşıyormuş gibi hissettirmesini mi ararsın hepsi bu kitapta. Aralarda da aşkla süslenmiş bölümler var. Ayrıca kitabın bir repliği de sevdicekle dilimize düşmüş durumda, "Eyvallah Sevban'ım" :)
Hadi eyvallah millet! :)
317 syf.
·6/10 puan
Politik kurgu romanları ile adını duyuran çokça da okunan yazar Selman Kayabaşı'nın Teşkilat kitabının paylaşımı ile sizlerleyim. Çok uzun zamandır merak ettiğim kitaplar arasında yer almaktaydı. Yarıyıl tatilinde Zonguldak'ta başladığım ancak araya başka kitaplar aldığım için ancak bitirdiğim bu kitap benim kafamı bir hayli karıştırdı. Belki de türü okumaya alışık olmadığımdandır, bilemiyorum. İlk Türk devletlerinden günümüze kadar Okan istihbarat yapılanmalarını, derin devlet yapılanmalarını anlatan kurgusal bir roman. Kurgu dediğime bakmayın. Yazar tarih eğitimi almış olmasının da etkisiyle oldukça donanımlı ve bilgi sahibi. Bu onun kitabına da yansımış. Gerçeklerden yola çıkarak kurgu diyebiliriz. Okurken hangisi doğru hangisi kurgu bilemedim ben.
Türü seven kitapsever dostlar tavsiyemdir.
Kocası ölen hanıma isim vermişler, babası ölen çocuğa isim vermişler, anası ölen bebeye isim vermişler de; çocuğu ölen anaya isim verememişler..
Selman Kayabaşı
Sayfa 110 - Yakın Plan Yayınları
Bizde aşk dediğin, sevilmek değil, sevmektir kızım! Kalp için, sevmekten daha büyük nimet, âşık olmaktan daha daha tatlı bir zevk yoktur.
Selman Kayabaşı
Sayfa 200 - Yakın Plan Yayınları
''Kusura bakmayınız efendim ! Kulun kulda aradığı, Mevla'nın kulda sakladığıdır. Aradığınızı bulabildiniz mi ?''
fatih çağı açarken elindeki meşale de biz vardık
ışığımız sönmeye yüz tuttuğunda köhleneşen devletin yenilemesi için devreye girdik
Şehirde şehir kanunu; itle dalaşacağına çalıyı dolaşacaksın.
Dağda dağ kanunu; itle dalaşacağına itle dolaşacaksın.
Selman Kayabaşı
Sayfa 50 - Yakın Plan Yayınları
Çay dediğimizin usulü üçtür baba. Üç şeyden yapılır; çay, su, şeker. Çay; üç şeyde yapılır; ateş, semaver, demlik. Üç şeyde ikram edilir; çay tepsisi, çay tabağı, çay bardağı. Çayın birçok dilde karşılığı üç harflidir.
Selman Kayabaşı
Sayfa 202 - Yakın Plan Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Teşkilat
Baskı tarihi:
Şubat 2016
Sayfa sayısı:
317
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055535681
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yakın Plan Yayınları
Baskılar:
Teşkilat
Teşkilat
Teşkilat
Onlar; Oğuz Kağandan bugüne kadar, Türkün devlet-i ebed müddet fikrini devam ettiren gizli teşkilatın liderleriydi... Kimi, Gök-Türk Devletini; kimi, Selçuklu Beyliğini; kimi, Osmanlı İmparatorluğunu; kimi de Türkiye Cumhuriyetini kurmakla görevlendirildi. Nizamülmülkten İmam-ı Gazaliye, Selçuk Beyden Mevlana Celaleddin-i Rûmiye, Osman Beyden Dursun Fakihe, Sultan Abdülhamitten Enver Paşaya ve Mustafa Kemalden Turgut Özala kadar birçok isme; Teşkilatın gizli sancağı emanet edildi. Pakistanda, Afganistanda, Lübnanda, Azerbaycanda, Bosnada; Osmanlı Devletinin bakiyesinde kurulan elliye yakın devletin harcında Onların gizli faaliyetleri vardı. 

Ve bugün; Türkle Kürtü, Türkle Farsı savaştırmak isteyen Kaos Düzeninin mimarları, hesap etmedikleri bir gerçekle yüzleşmeye başladı: Teşkilatın askerleri, yeni bir düzen için geri dönüyorlardı...

Çam da bizim, kozalak da bizim!

Teşkilat-ı Mahsusa, Osmanlı Devletinin son istihbarat teşkilatı idi. Kurulduğu günlerde, kabinedeki bakanların birçoğu ve üst düzey komutanların büyük bir kısmı dahi böyle bir örgütün varlığından haberdar olmamıştı. Örgütün, Trablusgarptan Hindistana kadar yüzlerce hücresi ve bu hücrelere kayıtlı binlerce ajanı vardı. Üyeleri arasında Mustafa Kemal, Enver Paşa, Celal Bayar, Eşref Kuşçubaşı, Kazım Karabekir, Fuat Balkan, Süleyman Askeri ve Fevzi Çakmak gibi birçok ünlü sima da bulunuyordu.

Teşkilat-ı Mahsusa, Birinci Dünya Savaşı ve sonrasında yaptığı gizli çalışmalarla, elliden fazla devletin kurulmasını sağladı. Teşkilatın gizli hücreleri, aradan yüz yıl geçmesine rağmen henüz ortaya çıkarılamadı. 

Selman Kayabaşı, bu heyecan verici kitapta Kıbrısta Türk Mukavemet Teşkilatını kuran, Bosna Hersekin bağımsızlığını kazanmasında büyük pay sahibi olan ve son olarak Kerkükte ortaya çıkan Teşkilatın; Musuldan Semerkanda, Lübnandan Pakistana, Romadan Selanike ve Azerbaycandan Kafkasyaya kadar, günümüzdeki faaliyetlerinin izini sürüyor. 

Tarih: 
"Mustafa Kemal, saltanatı yıkmak ve yerine Cumhuriyet rejimi kurmak istiyor. Şu halde nasıl olur da onu lider tayin ederiz Sultanım?"

İstihbarat
"Kurşunun hesabını üç kişi bilir: Bir kurşunu veren, bir kurşunu ateşleyen, bir de kurşunu yiyen..."

Siyaset
"Şehirde şehir kanunu; itle dalaşacağına, çalıyı dolaşacaksın. Dağda dağ kanunu; itle dalaşacağına, itle dolaşacaksın..."

ve Aşk...
"Galata göz gibi, Süleymaniye gönül gibi bakıyor Baba! Öyle ya, yüreğimde kor bir ateş, kor yüreğimde kör ateş; kör yüreğim kor ateş, kor yüreğim kör ateş..."

Kitabı okuyanlar 1.297 okur

  • Rukiye Ömeroğulları
  • Mahsum Kılıç
  • Cemre Yücelik
  • Cengiz Durmuş
  • Kemal Akyüz
  • Berkay Tosun
  • Bünyamin Ekelik
  • Ahmet Soydemir
  • Mehmet A. Yolcu
  • Abdullah kibar

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%8.3
13-17 Yaş
%0
18-24 Yaş
%16.7
25-34 Yaş
%41.7
35-44 Yaş
%24.1
45-54 Yaş
%5.6
55-64 Yaş
%0.9
65+ Yaş
%2.8

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%17.6
Erkek
%82.4

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%25.8 (106)
9
%19.2 (79)
8
%19 (78)
7
%10 (41)
6
%5.4 (22)
5
%1.7 (7)
4
%1.2 (5)
3
%0.7 (3)
2
%0.2 (1)
1
%1 (4)

Kitabın sıralamaları