Kitap
Siyasetname

Siyasetname

OKUYACAKLARIMA EKLE
8.4
582 Kişi
1.791
Okunma
593
Beğeni
21,3bin
Gösterim
365 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 10 sa. 21 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları · 2 Mayıs 2018 · Karton kapak · 9789944887427
Diğer baskılar
Selçuklu sultanları Alparslan ve Melikşah'ın veziri olarak otuz yıl boyunca devlet yönetiminde söz sahibi oldu, görüşleriyle sultanların kararlarını etkiledi. Siyasi bir suikasta kurban gitmesinden kısa bir süre önce hükümdarlık sanatı konusunda düşüncelerini kaleme aldı. Melikşah'ın devlet yönetimi hakkında kapsamlı bir rapor istemesi üzerine yazılan Siyasetname, Nizamü'l-Mülk'ün devlet adamı olarak deneyimlerini aktardığı bir el kitabı olmasının yanı sıra, edebi değeriyle de yüzyıllardır dikkati çeken bir eserdir.  (Tanıtım Bülteninden)
5 mağazanın 23 ürününün ortalama fiyatı: ₺16,7
8.4
10 üzerinden
582 Puan · 145 İnceleme
Murat Kızılsancak
Siyasetname'yi inceledi.
365 syf.
·
3 günde
·
Puan vermedi
Büyük Selçuklu Devletindeki en büyük 2 hükümdar olan Sultan Alparslan ve Alparslan oğlu Sultan Melikşah'a Vezirlik yapan Nizâmülmülk'kaleminden dökülen eser bizlere siyaset anlamında pek çok temel atmaktadır. Bir yöneticinin, aynı zamanda standart bir insanın ulaşması gereken ölçüleri barındıran eser kitapda adalet, liyakat ,hürriyet,eğitim vb. konular üzerinde yoğunlaşıp bu gibi değerlere ne kadar değer verebilirsek,elimizde tutabilirsek o kadar ayakta kalabileceğimizin vurgusunu yapmakta aksi takdirde hiçbir düzenin hiçbir devletin devam etmeyeceğini belirtmekte. Kısacası Siyaset üstadından bu alanda oluşturulmuş Üstün bir Şaheser.
Siyasetname
8.4/10
· 1.791 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
59
Ev Hanımefendisi
Siyasetname'yi inceledi.
365 syf.
Bu kitabi universitede iken okuyup sunumunu yapmıştım. Artık nasıl ele almış ve anlattiysam profesör çok begenmisti. Belkide ben sansliydim cunku eser çok açık ve net bir şekilde ele alinmisti. Nizamulmulk un yönetim ve devletin idarecileri hakkindaki goruslerini ve yonetimdeki aksakliklari cozumleri ile beraber anlatmis. Ayrıca o donemin ve daha evveldeki donemlere ait hikayeler ile anlatimi guclendirmistir. Ve tabiki yazdigi bu eser devlet yöneticileri tarafından oldukca begenilmistir. Cunku padisahlara bir yol gosterici niteligindedir. O donemin siyasetini çok muhteşem bir şekilde ifadelerine sunmustur. Kisacasi DEVLET NASIL YÖNETILIR i anlatan mühim ve kıymetli bir kitap.. Devlet yoneticilerine okunmasi tavsiye edilir :)
Siyasetname
8.4/10
· 1.791 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
5
Armağan
Siyasetname'yi inceledi.
368 syf.
·
Puan vermedi
Siyasetname
Siyasetname kitabında devlet yönetimiyle ilgili konular ele alınıp bu konuyla ilgili hikayeler ve ne yapılması gerektiği anlatılıyor. Herkese okumasını tavsiye ederim.
Siyasetname
8.4/10
· 1.791 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
7
Mehmet ÇEVİK
Siyasetname'yi inceledi.
365 syf.
·
12 günde
·
Beğendi
·
7/10 puan
Bin yıllık bir kitap olmasına rağmen güncelliğini koruyan eser ideal bir devlet yöneticisinin nasıl bir siyaset gütmesi gerektiği üzerinde duruyor. Alparslan’a ve Melikşah’a vezirlik yapmış olan Nizamülmülk, Melikşah’ın isteği üzerine kitabı kaleme alır ve kısa bir süre sonra da hayata gözlerini yumar. 51 fasıldan oluşan kitap devlet birimlerinin nasıl oluşması ve idare edilmesi gerektiğinden bahsediyor. Özellikle adalet sistemi konusuna birçok yerde vurgu yapılıyor. Devletin bekası için adaletin olmazsa olmazlığını “Küfr ile belki amma, zulm ile payidar kalmaz devlet” sözleriyle dile getiriyor. Adaletin memurları kadıların nasıl seçileceğinden ve denetleneceklerinden hatta yanlış yola saptıklarında nasıl cezalandırılmaları gerektiğinden detaylıca ve örneklerle bahsediliyor. Nizamın ve intizamın adaletle sağlanabileceğini, halkın en alt tabakasının bile problemlerini kadıya hatta hükümdara kolaylıkla ulaştırabilme imkanı bulunması gerektiğini vurguluyor büyük vezir. Askeri sistemin esaslarından, tek bir milletten oluşmaması gerektiğinden ve bu durumun tehlikelerinden bilhassa dem vuruluyor. Ve bonus, komünizmin babasının Karl MARX değil Mezdek olduğunu gösteriyor bu kitap okurlarına. Bundan bin sene evvel malın ortak olması gerektiğini savunan Mezdek, İran’da Sasani İmparatorluğu’nda hayli yandaş topluyor ve hatta Kral’ın tahtının yanında bir tahta kurulacak kadar itibar edilir hale geliyor. İran’ın İslam aleyhtarı tutumlarını, gizli hile ve desiselerini delilleriyle birlikte okurlarına sunuyor. Bence özellikle her yönetici adayının, yaşadığı topluma ve devlet yapısına bilinçli olarak bakmak isteyen herkesin okuması gereken kitap. Saygılar. iyi okumalar.
Siyasetname
8.4/10
· 1.791 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
11