Adı:
Siyasetname
Baskı tarihi:
2 Mayıs 2018
Sayfa sayısı:
365
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789944887427
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Selçuklu sultanları Alparslan ve Melikşah'ın veziri olarak otuz yıl boyunca devlet yönetiminde söz sahibi oldu, görüşleriyle sultanların kararlarını etkiledi. Siyasi bir suikasta kurban gitmesinden kısa bir süre önce hükümdarlık sanatı konusunda düşüncelerini kaleme aldı. Melikşah'ın devlet yönetimi hakkında kapsamlı bir rapor istemesi üzerine yazılan Siyasetname, Nizamü'l-Mülk'ün devlet adamı olarak deneyimlerini aktardığı bir el kitabı olmasının yanı sıra, edebi değeriyle de yüzyıllardır dikkati çeken bir eserdir. 
(Tanıtım Bülteninden)
365 syf.
·8 günde
Nizamı Mülk , Hasan Sabbah ve Ömer Hayyam... 3’ ü de birbirinden zeki ve donanımlı insanlar. Aynı zamanda olmaları da çağın en büyük avantajı her ne kadar farklı şeylere hizmet etmiş olsalarda. Devlet yönetiminin ne olduğu , toplumda ki adalet anlayışının nasıl olması gerektiği anlatan eşsiz bir kitap. Bu kitabı okuyan arkadaşlara da Fedailerin Kalesi Alamut ( Vladamir Bartol) ve Semerkant’ı da okumasını tavsiye ediyorum toplumun içindeki durumu daha net görme açısından.
365 syf.
·29 günde·Beğendi·9/10
Daha önceden blogumda Selçuklu Devleti'nin büyük veziri Nizamülmülk'ün Siyasetname isimli eserindeki hikayelerle ilgili bir kitap incelemesi yapmıştım. O incelemeye buradan ( https://okunmuskutuphane.blogspot.com/...k-hikayeleri-dr.html ) ulaşabilirsiniz. Şimdi fırsat oldu ve büyük ve ünlü vezirin Siyasetname isimli eserini de okumuş olduk. Nizamülmülk ismi aslında bir lakap. Siyasetname'de de değinildiği gibi o devirlerde kişilere yaptıkları veya çalıştıkları işlere göre lakaplar verilirmiş. İşte asıl adı Kıvamüddin Ebu Ali Hasan b. Ali B. İshak olan Nizamülmülk yaptığı büyük işlerle bu lakabı almaya hak kazanmış. En bilinen hizmeti belki de Nizamiye Medreseleridir.
Kitaptan öğrendiğimize göre zamanın Sultanı Melikşah vezirlerinden ülkenin idaresi, din ve dünya işlerinde yol gösterici bir kitap yazmalarını ister. Nizamülmülk'de yılların verdiği tecrübesini bu esere aktarır. Siyasetname 51 fasıldan yani 51 bölümden ibaret. Bölümlerin uzunluğu anlatılan konuya göre değişiklik gösteriyor. Bu fasıllarda devlet yönetimi ile sanırım aklınıza gelebilecek tüm sorunlara veya açıklara bir çözüm gösterilmiş. Bir padişahın halkına nasıl davranması gerektiği, çalışanlarına nasıl davranması gerektiği, dinin halk yönetimindeki yeri, adalet, eşitlik vs. vs. gibi bir çok husus anlatılmış. Şunu söyleyebilirim ki bu eser gerçekten de devlet yönetimindekiler için bir başucu kitabı olmalıdır. Kitabı okursanız ve kendinizi bir ülkenin sultanı gibi düşünürseniz verilen öğütlerin gerçekten çok değerli olduğunu anlayacaksınız. Belki akıllara şöyle bir soru gelebilir. Yüzlerce yıl önce yazılmış bir kitap içeriği itibariyle hala geçerliliğini koruyabilir mi? Bu soruya cevabım evet olacaktır. Zira Siyasetname devlet yönetimindeki sorunlara belki felsefi bir bakışla genel bir çözüm yolu üretiyor. Misal siz bir devlet yönetiyorsunuz ve bir şehirde halk ayaklanma emareleri gösteriyor. Nizamülmülk de bunun için oraya hemen adamlarını gönder ve bunun sebebini araştır, oraya ordunu gönderip de halkını küstürme diye bize nasihatte bulunuyor. Bu ve bunun gibi bir çok mesele var. Bazı fasıllar geçmiş hükümdarların hikayeleri ile süslenmiş ve bu durum eserin sıkıcı olmamasına katkı sağlamış. Nizamülmülk'de bu hikayeleri okuyan sıkılmasın diye eklediğini söylemiş zaten.
Bu eserin ne kadar devlet yönetimi ile ilgili olduğu söylenegelse de aslında günümüz itibariyle sadece bu tespitle yetinmek bence yanlış. Bence bir holding patronu da bu eseri okumalı ve tavsiyeler almalı. Zira günümüzde holdinglerde artık neredeyse devletler kadar büyük olabiliyor ve bu eserdeki nasihatler iş dünyasında da geçerli olabilir.
Velhasıl siyasete, yöneticiliğe merakınız varsa kesinlikle okumanız gereken bir başucu kitabı. Tavsiye ederim. İyi okumalar.
https://okunmuskutuphane.blogspot.com
365 syf.
Okuduğum en güzel yönetim kitabı. Mcyavelli dahil çoğu kişinin bundan esinlendiğini düşünüyorum. Irkçı degilim Türklerin tarih boyunca dik başlı oluşu ve köle olarak kullanılamadıkları aklımda yer eden.
368 syf.
·8 günde·Beğendi·10/10
Bu kitapta çok fayda vardır. "Hele devrimizde ne kadar çok okunursa din ile dünya işleri hakkında daha çok uyanık olunur." Okunup uygulandığı zaman nasıl bir kitap olduğu, iki dünyanın sevabının kazanılacağı anlaşılacaktır.
365 syf.
·12 günde·9/10
Amin Maalouf'un Semerkant adlı kitabını okuduktan sonra mutlaka okumam gerekli dediğim üç kitabı not düşmüştüm. İkisi bitti kaldı Fedailerin Kalesi Alamut. Kitabın çevirmeni olan Mehmet Taha Ayar'ın önsöz olarak 20 sayfada çok güzel bilgilere yer verilmiş olması ve güncel kitap o sözlerinin satışı arttırma yönünde uzun tutulması bu kitabın kalitesinin ortaya koyuyor.

11. Yüzyılda yaşamış olan Dönemin süper gücü Selçuklu hükümdarları Alparslan ve Melikşah'a toplamda 30 yıl vezirlik yapan Nizamü'l-Mülk'ün devlet yönetimi üzerine rehber niteliği taşıyan bu eşsiz eseri kaleme almış. 51 konu başlığı üzerinde bazılarında hadislerden, halifelerin ve diğer alim kişilerin hayatlarından kıssalarla örneklendirerek kitabı zenginleştirmiştir. Yaklaşık 1000 yıl önce yazılmış olmasına rağmen bazı konu başlıkları halen güncelliğini korumaktadır. Devleti yönetenlerin mutlaka bu kitabı okuyarak birçok konuda hakkaniyetli davranmanın faziletlerini öğrenebilirler. Okumaya yeni başladığım Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümünün belki de kuruluşunu oluşturan bu kitabı okumanızı tavsiye ederim. Herkese iyi okumalar dilerim.
250 syf.
·5 günde·Beğendi·8/10
Bu eser istisnasız iktisat ve idari bilimler fakültesinde okutulması gereken bir kitap. Eserde hayat dersleri, Kur'an-i Kerim'den ayetler, hadisler, dönemin içinde yaşanılan hak ile batıl savaşlarınin anlatımı ve devlet yönetimi hakkında çok güzel noktalara vurgu yapılmıştır. Allah Nizamülmülk'ten razı olsun.
189 syf.
·2 günde
Kitap bayadır kütüphanemdeydi Tarih hocam eser hakkında konuştuğunda merak ettim. Siyaset Bilimi öğrencisi olarak okumak istedim. Kitap hakkında kısa bir bilgi vermek istiyorum.
Siyasetname adlı eser 51 fasıldan oluşmaktadır. 1 Mayıs 1327'de tamamlanmıştır.Vezir eserinin önsözünde 50 fasıl üzerine kaleme aldığını söylese de 51 tane fasıl vardır. Sürekli ekleme yaptığı için sayısını karıştırmış olması muhtemeldir. Eserinde yazılmasına dair ise Selçuklu hükümdarı Melihşah devlet idaresine dair eser kaleme alınmasını istemiştir. Devlet adamları arasında bir yarışma başlatmıştır.Bu yarışmada Melihşah en çok Vezir Nizamü'l-mülk'ün eserini beğenmiştir. Bir Türk hükümdara yazdığı için Türk gelenekleri ve teşkilatına yer vermiştir. Türk geleneklerinde kadınların devlet işlerinde söz sahibi olduğunu biliyoruz. Ama vezir bu konuda geleneklere aykırı düşünceleri var. O konuda hem fikir olmasakta genel anlamdı beğendiğim bir eser oldu.
Kitapta en çok hoşuma giden fasılları hikayeler ve haber diye bahsettiği hadislerle zenginleştirmesi oldu. Bana göre kitabı akıcı yapan bu hikayeler olmuştur. Yakın bir zamanda okuduğum Hükümdar ve Savaş Sanatı'nı arasında benzerlikler olduğunu fark ettim. Bu üç eseri arka arkaya okumak benim için avantajlı oldu. Aralarında bağlantı kurabilmemi sağladı
208 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Muhteşem bir eser. Kesinlikle ruhum o zamanlara ait. Adaletin nasıl uygulandığı... Emanet kavramları daha iyi anlatılamazdı... Tüm siyasetçilerin bu kitabı okumaları lazım. Makam mevki sahibi olmak her yiğidin harcı değil... Ne mutlu hakkı ile yapana...
365 syf.
·4 günde·Beğendi·8/10
11. yy'ın en büyük devlet adamı...
Çağrı Bey'in, Tuğrul Bey'in, Alparslan'ın ve Melikşah'ın arkasındaki en büyük destekçileri.
Öyle ki benim için, devlet adamı denince aklıma gelen ilk isimlerden. Kalbinde tek ritm var adeta: "Adalet".
Bu eseri de Melikşah'ın isteği üzerine yazmıştır. Devlet nasıl olmalı, kendi döneminde aksayan yönler nelerdir devlet yönetiminde ve o devrin en büyük tehlikeleri, bunlarla nasıl mücadele edilmeli bunu kaleme almış.
Bir konuyu açıklıyor kendi fikirleriyle, sonra destekleyici mahiyette kısa hikaye, rivayet, ayet ve hadisler sunuyor. Kendisi şöyle tanımlıyor: "Hem nasihat, hem hikmet, hem destan, hem Kur'an tefsiri, hem peygamber sözleri, hem peygamberler kıssası, hem geçmiş adil padişahların maceralarıdır."

Machiavelli'nin ve batı dünyasının nasıl Hükümdar eseri varsa doğu uygarlıklarının da ondan daha değerli 'Siyasetnamesi' vardır. Devlete hizmet edecek her insanın okuması gerekir diye düşünüyorum. Fazla devletçi yanı ise bu yüzyıl ihtiyaçlarından uzaklaştırıyor hatta yer yer sıkabiliyor.
Gerçekliği olmasa da özünde değerli kitaptan bir menkıbe ile bitirelim:
Hz. Ömer vefat etmek üzeredir. Oğlu Abdullah, kendisini bir daha ne zaman ve nerede göreceğini sorar. Hz. Ömer, birinci olmadı ikinci olmadı üçüncü gece rüyanda görebilirsin der. Vefatından sonra oğlu Abdullah 12 yıl bekler de babasını rüyasında göremez. 12 yıl gördüğünde neden geciktiğini sorar. Adalet timsali Hz Ömer şu cevabı verir: Sevgili oğlum! Bağdat civarında harap halde bir köprü var idi, görevliler de onarımını ihmal etmişler idi, bir koyunun da ayağı oradaki bir deliğe denk gelivermiş de kırılmış. Şimdiye değin onun davasıyla meşgul idim.
Hz Ömer, Bağdat şehrini kurmadığı için doğruluk payı olmasa da benzer bir hadise için doğruluk payı olabilir. Her devlet adamının inançlı ise şayet, bu hassasiyetle yaşamasını istiyor insan. Şahsen öteki tarafta mizanın ölçüsü bu derece hassas olacaktır kanaatindeyim.
Adalet, mülkün yani devletin temelidir. Yoksa şayet devlet de devlet değil demektir.
264 syf.
“Adalet, dünyanın izzeti ve sultanın gücüdür.”
Hz. Muhammed(sav)

Denilebilir ki Selçuklu Sultanı Melikşah’ın hükümdarlığı boyunca yaptığı en şahane işlerden birisi de Siyasetname’nin yazılması için ferman buyurmasıdır. Geçerliliği hala devam eden ve dünya dillerine çevrilen bir eser.

Hükümdarın emrini hayata geçiren Nizamülmülk eserini oluşturduktan sonra şu ifadelerle eserini tarif etmiştir:

“Hem nasihat, hem hikmet, hem destan, hem Kur’an tefsiri, hem hadis, hem peygamberler kıssası, hem geçmiş adil padişahların maceraları, bizden evvelkilerden haber verirken kalanlardan meyveler devşirir. Uzun olmasına uzun lakin özlüdür. Adil hükümdara yaraşır yazılmıştır.”

Kendi eserinin hikmetini bu sözlerle özetlemiştir. Biraz da ben övsem hakkını veremem ama gerekli görüyorum. Zira okuma durumumu uzun süre meşgul eden bir eser oldu. Kendisinin bahsettiği gibi menkıbe ve ayetler kullanmasının yanı sıra büyük bir tarih barındırıyor. Devrinde ve öncesinde yaşanan mezhep savaşları, haşhaşi tehlikesi, isyanlar… ve daha birçok olayı ve bunlar karşısında hükümdarların tutum ve davranışalrını olması gereken ya da olması gereken şeklinde anlatırken hükümdarlarda olması gereken özelliklere değinir.

Bunları yazarken kendisi için örnek aldığı ilkelere de değinir. Bir vezirde olması gereken vasıflar kısmında çoğunun kendisinde olması onun keskin zekasının örneğidir. Kendi döneminde yaklaşık iki hükümdar Alparslan ve Melikşah devri olmak üzere otuz yıl vezirlik makamı ile yaptığı işler; askeri, eğitim, adalet, maliye.. gibi düzenlerle sistemini oturtmuş olması eserinde desistem tavsiyelerinin yansımasına vesile olmuştur. Özellikle Nizamiye medreselerinin dünyaya kattığı devlet adamları ve ilim yuvalarının temeli olduğuna değinmek gerek.


Kitap içeriği için bir tavsiyem olacak; okumaya başlamadan önce kitabın sonunda bahsedilen devletler, hükümdarlar, olaylar, tarihi terimler, coğrafi bilgileri… barındıran not kısmına göz atmanız kitaptan daha fazla ifade etmenizi sağlayacaktır. Kitabın kısaca içeriğini kendimce ifade edersem:

51 fasıldan oluşur.
Fasıllar konuyu verir ve içeriğinin açıklanması için hikayeler anlatılır, hadisler ve varsa konuyla ilgili ayetleri içerisinde barındırarak daha çok anlaşılır bir metin oluşturulmuştur.
Tarihte Peygamberlerin önderliği, adaleti, sistemleri, olaylar karşısında verdikleri tepkiler kısmı yer alır.
Taht oyunları kısmında güvenirlik ve adaletin nasıl olması gerektiğini , hükümdarların üzerinde durduğu olaylar anlatılmaktadır. Bir hükümdar adalaetli ve merhametli olurken kendi alt tabakasının da kendisine karşı bir koru barındırmalarını ister. Böyle olmasa laubalilik ön görülemez.
Devlet düzeninde işin başına geçirilecek insanların soy, mall ayrımı yapmadan işe yetkin kimse onun işin başına geçirilmesine ve on işi bir kişiye yıkmayarak işin verimi azaltılıp işsizliği de çoğaltmamak için iş verenin denge politikasına dikkat etmesi gerektiğinin vurgusu yapılır.
Yanlış kararlar alıp halkın ve devletin sıkıntıya düşmesine neden olan padişahlar ve bunun için onlara karşı gelen çocuklarının zekaları ile devleti nasıl kurtardığının birkaç örneğini anlatmıştır.
Kadınların devlet bünyesindeki yeri ve olması gereken olmaması gereken yerleri anlatmıştır.

Hikayeler kısmında köpeğini ibret olsun diye asan çoban hikayesinin hükümdarı nasıl etkilediğini ve aldığı dersle kurduğu düzeni anlatır. Çok uzun olduğu için kitaptan okumanız daha uygun olacaktır. Aynı şekilde Nuşirevan’ın ülkesinde haksızlığa kimse uğramasın diye kısa boylu insnalardan tutun bir çocuğun dahi elinin yetişeceği bir zili astığı ve ülkesinde 7 yıl boyunca bu şikayet zilini sadece bir eşeğin vurduğunu ve onunda sahibi tarafından güçten düştüğü gerekçesi ile yem verilmeyip sokağa atıldığı belirlenip sahibine hesap sorulduğuna dair hikaye anlatılır. Ya da zamansız okunana bir ezanın hükümdara bir işaret olduğu konulu ders verici birçok hikaye…

Bunlar ve bunlardan çok daha fazlasını barınırdan bu eserin ana fikri; bir devlet zulümle asla payidar olmaz. Hak, hukuk, adalet sistemi olmayan askerinden kısan, halkı aç kendisi tok olan, halkın sorunlarından bi haber olan hiçbir hükümdarın saltanatının devamlı olmadığına değinir. Askeriyenin yeni yetme toy delikanlılara değil tecrübeli ihtiyarlara emanet edilmesi gerektiğine, kişilerin altın sahibi değil hüner sahibi olmaları öncelik yaptığınadin ve dünya işlerinin uyum içerisinde olması gerektiğine, herkese yeterli iş istihdam edilmesine, başı boş davranmalara hükümdarın müdahale edip kılıç ve adalet ile bunu düzene koymalarına kadar çok geniş bir yelpazade uzun uzun örnekli anlatımlar vardrı. Sadece devlet adamları değil, hakkını bilmek isteyen kendinden önceki insanların nasıl hak aradığını bilmekten çok ders çıkaracağı bir eserdir.

Son olarak Nizammülk, Hasan Sabbah, Ömer Hayyam gibi dehaların dönemlerinde devlet siyasetini bilmek çok farklı. Semerkant’ta Amin Maulof bunu hikayeleştirir. Nizammülk bunu net sözlerle anlatır. Eserde onlardan söz etmez ama onlarla tanışıklığı olan bu adamın zekasını Hasan Sabbah ve Ömer Hayyam ile değil kendi zekası ile tanımak çok farklı olacaktır.

Keyifli okumlalar!
208 syf.
·36 günde·Puan vermedi
"Devlet idaresi" kavramının fiiliyatından çok daha önem arz eden bir disipline oturtma çalışmasıdır. Eşsiz bir eserdir ve zannediyorum ki öyle kalacak.
208 syf.
·Puan vermedi
Çok sevdiğim bir kişinin tavsiyesi üzerine okumaya karar verdiğim bir kitap...Yaklaşık 1000 yıl önce hüküm sürmüş Büyük Selçuklu devletinin hükümdarları Melikşah ve Sultan Alparslan’ın vezirliğini yapmış Nizamülmülkün devletin bekası,halkın huzuru ve en önemlisi Adaletin iyi uygulanması için kaleme aldığı kitap dili biraz ağır olsada Nizamülmülkün devletin bekası,halkın huzuru ve adaletin sağlanması için yazdıklarını şahit olduğu olaylar,okuduğu hikayeler yeri gelince hadislerle desteklemesi çok güzel kitabı okuyunca B.Selçuklu devletinin neden büyük kalabildiğini anlıyor insan...Okunması gereken çok güzel bir kitap özellikle idare edenler ve yönetenler tarafından.Herkese iyi okumalar diliyorum...
''Öyle insanlar vardır ki, dostlukları ile düşmanlıkları arasında bir fark yoktur. En iyisi, bu tür insanlardan uzak durmaktır. ''
"Bir kimse kendini çok akıllı bilir de, kimse ile istişare etmezse, en akılsızların dahi yapmayacağı yanlışı yapar, utanacağı işleri işlemekten kendini kurtaramaz."
Dünyanın hallerini sordum bir bilgeye
Dedi: Ya düştür, ya rüzgâr, ya efsane

Dedim: Dünya rahatına kim bel bağlar? Şöyle Dedi: Ya ahmak, ya sarhoş, ya bir divane.
Dünyada ilimden iyi dostum yok. İlim hazineden üstündür. Çünkü hazineyi koruman gerekirken, ilim seni korur.
Nizamülmülk
Sayfa 125 - Say Yayınları
'' Şu cihanda bana ilimden daha yakın bir dost bulunmaz. İlim hazineye bedeldir;zira hazineyi sen muhafaza edersin, ilim ise seni muhafaza eder. "
Nizamülmülk
Sayfa 79 - Türkiye İş Bankası/Kültür Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Siyasetname
Baskı tarihi:
2 Mayıs 2018
Sayfa sayısı:
365
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789944887427
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Selçuklu sultanları Alparslan ve Melikşah'ın veziri olarak otuz yıl boyunca devlet yönetiminde söz sahibi oldu, görüşleriyle sultanların kararlarını etkiledi. Siyasi bir suikasta kurban gitmesinden kısa bir süre önce hükümdarlık sanatı konusunda düşüncelerini kaleme aldı. Melikşah'ın devlet yönetimi hakkında kapsamlı bir rapor istemesi üzerine yazılan Siyasetname, Nizamü'l-Mülk'ün devlet adamı olarak deneyimlerini aktardığı bir el kitabı olmasının yanı sıra, edebi değeriyle de yüzyıllardır dikkati çeken bir eserdir. 
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 1.046 okur

  • Osman ÖZTÜRK
  • Kaan Hasan HALICI
  • Malik Doksal
  • Aykut pektaş
  • Mehmet Toyran
  • Betül Şentürk
  • Medusakolik
  • Oktay yılmaz
  • Cihan Eraslan
  • Mehmet Baynal

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%5.6
14-17 Yaş
%6.7
18-24 Yaş
%28.9
25-34 Yaş
%30
35-44 Yaş
%20
45-54 Yaş
%6.7
55-64 Yaş
%1.1
65+ Yaş
%1.1

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%28.9
Erkek
%71.1

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%18.7 (69)
9
%15.2 (56)
8
%21.1 (78)
7
%7.9 (29)
6
%4.9 (18)
5
%1.9 (7)
4
%0.8 (3)
3
%0
2
%0.3 (1)
1
%0

Kitabın sıralamaları