Adı:
Siyasetname
Baskı tarihi:
Kasım 2012
Sayfa sayısı:
365
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789944887427
Kitabın türü:
Çeviri:
Mehmet Taha Ayar
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İş Bankası Kültür Yayınları
Selçuklu sultanları Alparslan ve Melikşah'ın veziri olarak otuz yıl boyunca devlet yönetiminde söz sahibi oldu, görüşleriyle sultanların kararlarını etkiledi. Siyasi bir suikasta kurban gitmesinden kısa bir süre önce hükümdarlık sanatı konusunda düşüncelerini kaleme aldı. Melikşah'ın devlet yönetimi hakkında kapsamlı bir rapor istemesi üzerine yazılan Siyasetname, Nizamü'l-Mülk'ün devlet adamı olarak deneyimlerini aktardığı bir el kitabı olmasının yanı sıra, edebi değeriyle de yüzyıllardır dikkati çeken bir eserdir.
(Tanıtım Bülteninden)
Nizami Mülk , Hasan Sabbah ve Ömer Hayyam. 3 üne birbirinden zeki ve donanımlı insanlar. Ayni zamanda olmaları da çağın en büyük avantajı her ne kadar farklı şeylere hizmet etmiş olsalarda. Devlet yonetiminin ne olduğu , toplumdaki adalet anlayışının nasıl olması gerektiği anlatan eşsiz bir kitap. Bu kitabı okuyan arkadaşlara da Fedailerin Kalesi Alamut ( Vladamir Bartol) ve Semerkanti da okumasini tavsiye ederim. Toplumun içindeki durumu daha net görme açısından .
Daha önceden blogumda Selçuklu Devleti'nin büyük veziri Nizamülmülk'ün Siyasetname isimli eserindeki hikayelerle ilgili bir kitap incelemesi yapmıştım. O incelemeye buradan ( https://okunmuskutuphane.blogspot.com/...k-hikayeleri-dr.html ) ulaşabilirsiniz. Şimdi fırsat oldu ve büyük ve ünlü vezirin Siyasetname isimli eserini de okumuş olduk. Nizamülmülk ismi aslında bir lakap. Siyasetname'de de değinildiği gibi o devirlerde kişilere yaptıkları veya çalıştıkları işlere göre lakaplar verilirmiş. İşte asıl adı Kıvamüddin Ebu Ali Hasan b. Ali B. İshak olan Nizamülmülk yaptığı büyük işlerle bu lakabı almaya hak kazanmış. En bilinen hizmeti belki de Nizamiye Medreseleridir.
Kitaptan öğrendiğimize göre zamanın Sultanı Melikşah vezirlerinden ülkenin idaresi, din ve dünya işlerinde yol gösterici bir kitap yazmalarını ister. Nizamülmülk'de yılların verdiği tecrübesini bu esere aktarır. Siyasetname 51 fasıldan yani 51 bölümden ibaret. Bölümlerin uzunluğu anlatılan konuya göre değişiklik gösteriyor. Bu fasıllarda devlet yönetimi ile sanırım aklınıza gelebilecek tüm sorunlara veya açıklara bir çözüm gösterilmiş. Bir padişahın halkına nasıl davranması gerektiği, çalışanlarına nasıl davranması gerektiği, dinin halk yönetimindeki yeri, adalet, eşitlik vs. vs. gibi bir çok husus anlatılmış. Şunu söyleyebilirim ki bu eser gerçekten de devlet yönetimindekiler için bir başucu kitabı olmalıdır. Kitabı okursanız ve kendinizi bir ülkenin sultanı gibi düşünürseniz verilen öğütlerin gerçekten çok değerli olduğunu anlayacaksınız. Belki akıllara şöyle bir soru gelebilir. Yüzlerce yıl önce yazılmış bir kitap içeriği itibariyle hala geçerliliğini koruyabilir mi? Bu soruya cevabım evet olacaktır. Zira Siyasetname devlet yönetimindeki sorunlara belki felsefi bir bakışla genel bir çözüm yolu üretiyor. Misal siz bir devlet yönetiyorsunuz ve bir şehirde halk ayaklanma emareleri gösteriyor. Nizamülmülk de bunun için oraya hemen adamlarını gönder ve bunun sebebini araştır, oraya ordunu gönderip de halkını küstürme diye bize nasihatte bulunuyor. Bu ve bunun gibi bir çok mesele var. Bazı fasıllar geçmiş hükümdarların hikayeleri ile süslenmiş ve bu durum eserin sıkıcı olmamasına katkı sağlamış. Nizamülmülk'de bu hikayeleri okuyan sıkılmasın diye eklediğini söylemiş zaten.
Bu eserin ne kadar devlet yönetimi ile ilgili olduğu söylenegelse de aslında günümüz itibariyle sadece bu tespitle yetinmek bence yanlış. Bence bir holding patronu da bu eseri okumalı ve tavsiyeler almalı. Zira günümüzde holdinglerde artık neredeyse devletler kadar büyük olabiliyor ve bu eserdeki nasihatler iş dünyasında da geçerli olabilir.
Velhasıl siyasete, yöneticiliğe merakınız varsa kesinlikle okumanız gereken bir başucu kitabı. Tavsiye ederim. İyi okumalar.
https://okunmuskutuphane.blogspot.com
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (14.052 Oy)17.435 beğeni39.365 okunma2.096 alıntı164.821 gösterim
 • Dönüşüm
  8.2/10 (7.821 Oy)8.111 beğeni25.921 okunma618 alıntı126.252 gösterim
 • Suç ve Ceza
  9.1/10 (6.037 Oy)7.303 beğeni19.772 okunma3.168 alıntı116.152 gösterim
 • Hayvan Çiftliği
  8.9/10 (6.800 Oy)7.337 beğeni20.521 okunma684 alıntı79.210 gösterim
 • Simyacı
  8.5/10 (7.204 Oy)8.120 beğeni23.903 okunma1.881 alıntı102.033 gösterim
 • Satranç
  8.7/10 (8.441 Oy)8.388 beğeni22.756 okunma1.433 alıntı105.158 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (9.983 Oy)12.440 beğeni31.648 okunma2.748 alıntı132.109 gösterim
 • 1984
  8.9/10 (5.506 Oy)5.786 beğeni15.181 okunma2.201 alıntı78.282 gösterim
 • İnsan Neyle Yaşar
  8.4/10 (3.875 Oy)3.745 beğeni14.254 okunma1.015 alıntı68.974 gösterim
 • Sefiller
  9.1/10 (4.085 Oy)4.800 beğeni15.974 okunma2.764 alıntı102.341 gösterim
Okuduğum en güzel yönetim kitabı. Mcyavelli dahil çoğu kişinin bundan esinlendiğini düşünüyorum. Irkçı degilim Türklerin tarih boyunca dik başlı oluşu ve köle olarak kullanılamadıkları aklımda yer eden.
Bin yıllık bir kitap olmasına rağmen güncelliğini koruyan eser ideal bir devlet yöneticisinin nasıl bir siyaset gütmesi gerektiği üzerinde duruyor.
Alparslan’a ve Melikşah’a vezirlik yapmış olan Nizamülmülk, Melikşah’ın isteği üzerine kitabı kaleme alır ve kısa bir süre sonra da hayata gözlerini yumar.

51 fasıldan oluşan kitap devlet birimlerinin nasıl oluşması ve idare edilmesi gerektiğinden bahsediyor. Özellikle adalet sistemi konusuna birçok yerde vurgu yapılıyor. Devletin bekası için adaletin olmazsa olmazlığını “Küfr ile belki amma, zulm ile payidar kalmaz devlet” sözleriyle dile getiriyor.
Adaletin memurları kadıların nasıl seçileceğinden ve denetleneceklerinden hatta yanlış yola saptıklarında nasıl cezalandırılmaları gerektiğinden detaylıca ve örneklerle bahsediliyor. Nizamın ve intizamın adaletle sağlanabileceğini, halkın en alt tabakasının bile problemlerini kadıya hatta hükümdara kolaylıkla ulaştırabilme imkanı bulunması gerektiğini vurguluyor büyük vezir.

Askeri sistemin esaslarından, tek bir milletten oluşmaması gerektiğinden ve bu durumun tehlikelerinden bilhassa dem vuruluyor.

Ve bonus, komünizmin babasının Karl MARX değil Mezdek olduğunu gösteriyor bu kitap okurlarına. Bundan bin sene evvel malın ortak olması gerektiğini savunan Mezdek, İran’da Sasani İmparatorluğu’nda hayli yandaş topluyor ve hatta Kral’ın tahtının yanında bir tahta kurulacak kadar itibar edilir hale geliyor.

İran’ın İslam aleyhtarı tutumlarını, gizli hile ve desiselerini delilleriyle birlikte okurlarına sunuyor.

Bence özellikle her yönetici adayının, yaşadığı topluma ve devlet yapısına bilinçli olarak bakmak isteyen herkesin okuması gereken kitap. Saygılar. iyi okumalar.
Siyasetçiler için ders kitabı olmalı bu kitap.Nasıl mı?Koyucaksınız bütün siyasetçileri aynı sınıfa,hatta en zıt fikirde olanları yan yana otutturucaksınız.Sonra cümle cümle,kelime kelime okutturucaksınız hepsine,sözlüyü de en kazık yerden sorucaksınız.Sınavdan geçemeyeni bırakıcaksınız sınıfta.

Kitaba dönersek eğer,gerçekten çok değerli bir kitap.Yani kitaptaki birçok şey eskide kalmış gibi görünebilir ama asĺında hiç değil.Çok somut bir örnek:

"Bir Selçuklu hükümdarı kendine çok büyük bir saray yaptırır.Sivri dilli veziri onu şöyle eleştirir:'Eğer kendi paranızla yaptıysanız israf,halkın parasıyla yaptıysanız hainliktir.' diye,ve tabii anında kellesi gider."

Evrensel siyaset kuralları anlatılır kısaca bu kitapta.Halkına zulüm etmemek,çalmamak,çırpmamak,liyakatı esas almak ve de en değerlisi,bütün verilen yetkileri halkının faydası için kullanmak;herhangi bir vatandaşını ayırmadan.
Hepimizin ismen sıkça duyduğu ve içeriģi hakkında genel bir bilgiye sahip olduğu bu eserde Nizamülmülk, yòneticilerin ve devlet adamlarının yònetim politikalarını oturtacakları temel dayanaklara yer vermiş. Fasıllar halinde kaleme aldığı bu eserde bir yöneticinin sahip olması gereken meziyetlerden, takınacağı tutuma kadar her unsur farklı başlıklar halinde ele alınmış. İşin güzel yanı bu fasılların her birinde anlatılan konuya uygun hadis ve hikâye bölümleri oluşturulmuş. Nizamülmülk kendi fikrini açıkladıktan sonra konuya dair varsa örnek bir hadis sunarak, tarihte yaşandığı öne sürülen olaylarla fikrini desteklemiştir. Kitabin bu yònü açıkçası çok hoşuma gitti. Bu durum okuyucuyu sıkmadan, önemli konular hakkında bilgilendiren bir eser olma özelliği kazandırmış Siyasetnâme'ye. Insana faydalı bilgiler katan bir eser olduğunu düşünüyorum. Okuyun derim.
Merhaba değerli kitapseverler,''Siyasetname'', bu kitabı hocamın tavsiyesi üzerine aldım. Fakat almamda daha önceden birçok kişide
gördüğüm için bana farklı bir bakış açısı kazandırabileceği beklentiside vardı. Herneyse kitap hakkında genel olarak
olumsuz görüşlerimi beyan ettim.İfadeler bana aittir, bu ölçüde dikkate alınız. Bu kitap konusunda pek olumsuz eleştiriye
rastlamadım fakat şahsen ben birçok konuya değineceğim, genel olarak olumsuz bir kanaat. Kitabımız zamanının gereklerine ve
algısına uygun fakat günümüz çağını yakalayabildiğini düşünmüyorum. Örnek verecek olursam ''Sun Tzu, Savaş Sanatı'' adlı
eserde mazisi insanoğlunun doğumu ile başlayıp, insanoğlunun sonuna kadar devam edecek olan temel yargıları, evrensel bir ağızla
ifade etmiştir. Fakat ''Siyasetname'' için aynı ifadeleri kullanamayacağım. Çünkü zaman zaman yazarın kişisel ifadelerine
rastlıyoruz ve yine dönemin ''Türk'' asıllı yöneticisinin soyunu övücü ifadeler dikkat çekecek düzeyde
kullanılmıştır. bu esere başlamakta ki diğer bir amacım ise ''Yönetim bilimi konusunda özgün ve bir o kadar da evrensel
ifadeler bekliyordum.'' Fakat olmadı. Çok az da olsa özgün hikayeler ve olaylara da rastladım. Anlamadığım diğer bir nokta ise
şu: Eski zamanlarda Arap Kültürünün etkisi ile yazıldığı gayet belli olan kadınlar hakkında ki görüşleri nasıl tepki görmemiş
anlayamadım. Bir alıntı örneği (Kadınların kamil olmadığı yönünde beyan var,onun dışında kadınlar için '' Onlardan beklenen,
sadece neslin güzel bir şekilde devam etmesi olduğudur.'' artık bu ifadelerin yorumunu size bırakıyorum. Onun dışında kitabı
hocamın tavsiyesi üzerine okumaya başladığım için devam ettirilebildim, kendimi zorlamama rağmen bazı yerlerini göz atarak
geçmek zorunda kaldım. Niyetim kimseyi taşlamak değil fakat bilemiyorum. (Bu kitabı daha önceden okumuş kişilerin yorumlarını
bekliyorum, acaba fazla mı acımasız ifadeler bilemiyorum)
Nizâmülmülk, Büyük Selçuklu Devletinin 2 padişahını da vezirlik yapmış, tecrübe ve ilim irfan sahibi bir insandır. Melikşah'ın emri ve isteği üzerine Siyasetname adlı eseri kaleme almıştır. Siyasetname yazıldığı dönem itibariyle, yoğun olarak İran,Fas ve Türk devletlerinin siyasi yapısını, devlet adamlarını, padişahlıkları ve halkın devlete bakış açısını kıssalar -hikayeler- şeklinde sunuyor.

Bir devletin nasıl yönetilmesi, padişahların ve onun atadığı yöneticilerin halka nasıl davranılması, ortaya çıkan ve çıkması muhtemel problemlere nasıl çözüm bulunulması, devletin-sarayın- halka nasıl bakmasını gerektiğini, toplumun huzurunu gözetmeyi amaçlayacak adımların atılmasıyla ilgili yaşanmış, denemiş bilgiler paylaşılmaktadır. Elbette halkı kışkırtmaya, fitne çıkarmaya çalışanlarla da nasıl baş edilmesi gerektiğini yine hikayelerle ve yaşanmış olaylara dayanarak bahsi geçmektedir. Nizâmülmülk, anlattığı olayların doğrusunun bu olduğu sağlam kalıplarla perçinlemiş. Ahlaki ve devletin halka bakış açısını, hadislere ve bir hikayeyle her olayı anlatmış ve anlaşılabilir duruma getirmiştir.

Dönemin, coğrafyamız da yaşan toplum(ların)un, yaşayışları, düşünceleriyle ilgili ve devletin yaşayış ve düşüncesiyle ilgili bilgilere rahatlıkla erişebilirsiniz. Çeviriyi yapan Mehmet Taha Ayar gayet akıcı bir şekilde yapmış.

Küfr ile belki ama zulm ile paydar kalmaz memleket..
Bu ve bunun gibi kitapların okul müfredatlarına girmesi lazım bu kitabı okuyunca şu anda gördüğümüz tarihderslerindeki islam tarihinin çok daha ötesinde olduğunu göreceksiniz devlet yöneticilerinin tutumlarından tutun yaşam biçimine ve ülkelerin zalim karşısındaki duruşlarına kadar o günlerden bu günlere neler kaybettiğimizi acı bir şekilde fark edeceksiniz.

Herkese öneririm
Selçuklu Devletinin iç yapısını en ince ayrıntısına kadar anlatan ve büyük bir deha olan Nizamü'l Mülk'ün yaptığı işleri,örnek davranışlarını,devletin nasıl yönetilmesi gerektiğini anlatan bir kitap.okullarda okutulması gereken bir kitap.
Selçuklu Veziri Nizamülmülk'ün yazdığı tecrubelerini ve bilgilerini anlattigi eserdir. Nizamülmülk Alparslandan "Şehit Sultan Alparslan", Melikşah'tan ise "Alemlerin efendisi" diye bahseder. Avrupalıların prens'ine göre farkedilir bir özelliği; büyük olmayı değil, büyük kalmayı anlatıyor olmasıdır. Fikirler, öneriler tarihsel örnekler ve hikayeler içermektedir...
Devlet adamlarının günümüz de dahi okuyup uygulaması gereken öğütler içermektedir kitap geçmiş adil padişahlardan övgü ile bahsederek dönemin Selçuk’u sultanına öğütlerde bulunuyor kitap ayrıca hikaye hadis Ayetler barındırarak fasılların amacını daha iyi pekiştirmiştir.
''Öyle insanlar vardır ki, dostlukları ile düşmanlıkları arasında bir fark yoktur. En iyisi, bu tür insanlardan uzak durmaktır. ''
"İlim hazineye bedeldir; zira hazineyi sen muhafaza edersin, ilim ise seni muhafaza eder."
'Öyle insanlar vardır ki, dostlukları ile düşmanlıkları arasında bir fark yoktur. En iyisi, bu tür insanlardan uzak durmaktır. '' Nizamülmülk/Siyasetname
İşi, kifâyetsize tevdî etmek başarısızlığa davettir.
Muhterise tevdî etmek kavgaya,
Kifâyetsiz muhterise tevdî etmek ise fitneye...
Yeryüzünde makbul ve dosdoğru yolda ilerleyen,Allah'ın rahmetinin üzerinde olası Hanefî ve Şafiî diye iki mezhep vardır. Geride kalanlar beyhude ve sapkınlık,şek ve gümandan ibarettir.
Nizamülmülk
Sayfa 135 - Kültür Yayınları
Bir evde varsa dü zen; olmaz o evde düzen
Iki avrat varsa süpürülmemiş kalır hane
Hele iki reis varsa hane mane virane.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Siyasetname
Baskı tarihi:
Kasım 2012
Sayfa sayısı:
365
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789944887427
Kitabın türü:
Çeviri:
Mehmet Taha Ayar
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İş Bankası Kültür Yayınları
Selçuklu sultanları Alparslan ve Melikşah'ın veziri olarak otuz yıl boyunca devlet yönetiminde söz sahibi oldu, görüşleriyle sultanların kararlarını etkiledi. Siyasi bir suikasta kurban gitmesinden kısa bir süre önce hükümdarlık sanatı konusunda düşüncelerini kaleme aldı. Melikşah'ın devlet yönetimi hakkında kapsamlı bir rapor istemesi üzerine yazılan Siyasetname, Nizamü'l-Mülk'ün devlet adamı olarak deneyimlerini aktardığı bir el kitabı olmasının yanı sıra, edebi değeriyle de yüzyıllardır dikkati çeken bir eserdir.
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 284 okur

 • emirtimur
 • Büşra Ayvenli
 • anakronist
 • Esen Beste Güzel
 • Songül Demir
 • Metin Özdemir
 • Semih Cırık
 • Asena
 • Özgün Özmir
 • Ali Çetinkaya

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%5.6
14-17 Yaş
%6.7
18-24 Yaş
%28.9
25-34 Yaş
%30
35-44 Yaş
%20
45-54 Yaş
%6.7
55-64 Yaş
%1.1
65+ Yaş
%1.1

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%28.9
Erkek
%71.1

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%31.8 (35)
9
%20.9 (23)
8
%24.5 (27)
7
%10 (11)
6
%9.1 (10)
5
%2.7 (3)
4
%0.9 (1)
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları