Dünyaya Hükmeden Sultan Kanuni (Gerçeklerin Anlatıldığı Bir Tarih Kitabı)Talha Uğurluel

·
Okunma
·
Beğeni
·
3.181
Gösterim
Adı:
Dünyaya Hükmeden Sultan Kanuni
Alt başlık:
Gerçeklerin Anlatıldığı Bir Tarih Kitabı
Baskı tarihi:
Mart 2013
Sayfa sayısı:
240
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786050808520
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Timaş Yayınları
Kanuni Sultan Süleyman, sınırları üç kıtaya yayılmış Osmanlı İmparatorluğu'nu sadrazamı, Sokullu Mehmet Paşa; kapudan-ı deryası, Barbaros; mimarı, Mimar Sinan; şeyhülislamı, Ebussuud Efendi; şairi, Bâki olan muhteşem kadrosuyla, yıllarca adaletle yönetti. Kimdi bu cihan sultanı? Nerede, nasıl ve kimler tarafından yetiştirilmişti? Bu yetişme sürecinde nerelerde kalmış ve hangi vazifeleri yerine getirmişti? Buralarda hayatının ilerleyen safhalarını etkileyen ne gibi gelişmeler olmuştu? Saltanat yıllarında hangi seferlere çıkmış, siyasi olarak nasıl bir mücadele sergilemişti?

Televizyon ve gezi programlarıyla 7'den 70'e herkese tarihi sevdiren Talha Uğurluel, şimdi de Kanuni Sultan Süleyman'ı fethettiği beldeleri, bıraktığı eserleri, yaptırdığı kaleleri çektiği fotoğraflar eşliğinde anlatıyor.

Uğurluel, Kanuni'nin çevresindeki insanları, ailesini ve o günün dünyasını yakından tanıtarak tarih anlatımına taze bir soluk getiriyor. "Şehzadelik ve saltanat yıllarında Avrupa'da ve Asya'da neler oluyordu? Kimler, hangi devletleri yönetiyordu? Bu devletlerin gücü, amacı, planları neydi?" sorularının da cevabını veriyor. Bu mukayeseli inceleme, Kanuni ve kadrosunun hangi durumlarda neye göre nasıl bir tavır sergilediğini, nereye hangi amaçla sefer yapıldığını, alınan kararların gerekçelerini tüm açıklığıyla anlamanızı sağlıyor.

Talha Uğurluel, Dünyaya Hükmeden Sultan Kanuni kitabıyla sizleri Kanuni'nin doğduğu Trabzon'dan şehzadelik yaptığı Manisa'ya, padişah olarak geldiği İstanbul'dan fetihlere çıktığı Avrupa'ya götürecek; Hürrem Sultan'dan Pargalı İbrahim'e, Mihrimah Sultan'dan Rüstem Paşa'ya kadar birçok tarihî şahsiyetin bilinmeyen yönlerini anlatacak...
(Tanıtım Bülteninden)
tarihimizin tarihimizle uzaktan yakından alakası olmayan dizi ve filmlerden öğrenildiği şu günlerde gerçek tarihi gerçek kanuniyi öğrenmek için mükemmel bir kitap. hem de sıradan tarih kitaplarının oluşturduğu çizginin çok dışında ve kanuninin kişilik özelliklerinden de bahseden , Talha hocanın kendi çekimleriyle de süslediği bu kitabı tüm tarihseverler okumalı :))
Kanuni Sultan Süleyman, Osmanlı padişahları ya da geçmişimiz..Onları tanımak için lafa(diziler, filmler, yabancıların gözüyle gösterilmeye çalışılan çarpık tarihe) bakılmaz, yaptıkları büyük işlere bakılır. Tarihimizi okuyarak, araştırarak, ve örnek alıp uygulayarak en iyi şekilde öğrenebiliriz.Ve günümüz tarihini de, en iyi bu şekilde yorumlayabiliriz.Yavuz Sultan Selim'den Kanuni'ye, Barbaros Hayreddin Paşa'dan Hızır Reis'e tarihimizin fotoğraf destekli anlatıldığı bu güzel eseri okumanızı tavsiye ederim..
Eskiden kitap okumayı sevmezdim, sonradan okumaya başlamak istedim ve Yakamoz'un kokulu kitap serisine başladım ve yavaş yavaş kitap okumaya alıştım. Sonradan inkılap dersi için tesadüfen bu kitabı aldım. Okumaya başladım ve hayran kaldım. Her yazarın kendine has bir yazma tarzı vardır fakat Talha Uğurluel'in yazı tarzını daha çok seviyorum...Çoğu kitapta betimleme vardır ama bu kitaptaki bir başka...Kitap da ismine uyarak sadece Kanuni anlatılmamış en güzel yanlarından biride bu. Siz Kanuniyi öğrenmek için bu kitabı alıyorsunuz ve size Kanuniyle birlikte başka bilgilerde veriyor... Bana kitap okuma aşkını aşılayan bu biiricik kitaba ve yetenekli yazar Talha Uğurluel'e teşekkür ederim...
Dünyaya hükmeden sultan ,adini gerçekten haketmiş. Tüm osmanlı torunlarının okuması gereken bir kitap atalarımızın nereden nasil geldiğini içimizde inanç varsa herşeyi bulabileceğimizi anlatan bir kitap ve kesinlikle okunmalı ve kütüphanede bulundurmalıyız.
Kitaba ne not vereceğime karar veremedim. Sebeplerini açıklayayım.
Kitabın baskı kalitesi çok güzel. Fotoğraflar, minyatürler, renki sayfalar.
Dili son derece akıcı, herkese tarih sevdirecek türden. Çok rahat okunuyor.
Talha Hoca nın heyecanlı üslubu cümlelerine de yansımış. :) ( Tv programlarını da izleyin tavsiye ederim)
Bazen fazlasıyla.
Tarihçi kimliği ile yazmış olduğu kitabında, duygusal yaklaşımlı cümleler okumak beni rahatsız etti. Bazı yerlerde Tarafsızlığını kaybetmiş.
Oysa tarihin bilim olarak sayılmasının iki ana unsuru objektifliği ve yazılı kaynaklara dayalı olması gerektiğidir.
Yazılı kaynağa dayalı olmayan herhangi bir konuyu işleyecekseniz, bu ancak subjektif bir yorum getirecektir. Ya da "Hiç öyle şey olur mu? " gibi yaklaşımlar tarihin bilim dalından çıkarak, rivayet veya efsanelere dayandırılmasına sebep olur.
Beş yüz yıl öncesinden günümüze ulaşan ve merak uyandıran bir konu hakkında, ispatı ancak gözlem ile mümkün olabilecek konularda, yazılacak cümleler ancak subjektif yorum olarak kalmaya mahkumdur.
Yazılmasın demiyorum. Tabii ki yazılsın. Ancak cümlelerdeki ifadede bunun dikkatli ve cesurca ortaya konması gerekir. "Ben böyle olduğunu düşünüyorum ya da düşünmüyorum. " ya da "olasılık" duygusunun verilmesi, tarihçi kimliğinize zarar vermeyecektir.
Kitapta Fatih Sultan Mehmet in Avrupalılar tarafından zehirlendiği kesin bir dille belirtilmiş. Oysa Talha Hoca nın çekmiş olduğu "Tarih tıbbı konuşturdu" isimli belgeselde bunun aksini kendi ispatlamıştır (2015).
Bu ikilemin sebebi de kitabın ilk baskısının 2013 de yapılmış olması. Demek ki 2017 baskısı gözden gecırılmemıs. Editlenmemiş.
İşte bu olmaz. Neden mi? Geleceğe miras bırakılacak olan bir kitapta, daha fazla sorumluluk alınması gerekir. Cunku bu bir roman degıl. Hoca 2015 tarıhıne kadar Fatih'in zehirlendiğine inanıyor olabilir bunda bir gariplik yok. Ama eğer 2015 de bunun aksini ispat eden bir belgesele kendiniz imza atıyorsanız böyle bir ikilem hatanın çok ilerisinde.
Tüm bunlara rağmen Talha Hoca nın kitaplarını OBJEKTİF bir şekilde okumaya devam edeceğim.
Çünkü bu kadar zengin bir tarihe sahip bir milletin çocuklarının tarihlerini yazmaları ve kendilerinden sonraki nesillere aktarmaları gerekmekte ve bunlar oldukça benı coook mutlu etmekte.
Yine de son söz Hocam biraz daha objektif :)
Tarih severler için çerez niteliğin de her sayfasını zevkle çevireceğiniz bir kitap. Resim ve minyatürlerle desteklenmiş sürekli. Talha Uğurluel'in klasik tarzı. Kesinlikle okuyun derim.
Kitabın beğendiğim noktasından başlayayım. Su gibi aktı resmen, dün aldım kütüphaneden bugün teslim ettim. Dili güzel, okuması zevkli. Gelgelelim benim bir tarih kitabından beklediğim kolay okunması değil, objektiflik ve kaynaklardır.

Bir sayfada Molla Kabız kıssası anlatır. Şeyhülislam İbni Kemal'in bilgisiyle onu ezdiğinden bahseder durur. Fakat asıl noktayı kaçırmış olacak ki bu adamın fikri yüzünden idam edilmesi çok normal bir şeymiş gibi yazılıp geçilir. İşin garibi bir kaç sayfa sonra Şah İsmail'i şu sözlerle yerin dibine gömer:"Şiiliği bir devlet politikası haline getirmiş, diğer görüş ve inanışlara hayat hakkı tanımayarak kitleleri önce etkileme sonra da hegomonyasına alıp içinde eritme politikası izlemiştir"

Kitapta bunun gibi çok çelişki var. Bu bir deneme kitabı olsaydı kabul edebilirdim. Fakat kapağına kocaman Gerçeklerin Anlatıldığı Bir Tarih Kitabı yazıyorsan ben senden çok farklı şeyler beklerim.

Osmanlı ve Avrupa'da yaşayıp da en alt tabakada olan insanların ne gibi bir farkı olabilir? Sırf müslüman olmadıkları için binlerce insanın savaşta ölümünü "imha edilmek" olarak betimleten o vahşi gurur nereden geliyor?

Bunun gibi okurken irrite olduğum çok fazla şey oldu.

Olmamış bu kitap. Maalesef beğenmedim. İkinci kitabını da almıştım kütüphaneden, sırf meraktan okuyacağım. Tarih falan öğreneceğimden değil.
Talha Uğurluel'in tarih konusunda kendisine hayran olduğum ve akabinde bütün kitaplarını almaya koyulduğum müthiş eseri.Sultan Süleyman Han'ın günümüz dizilerinde haremden çıkmayan bir padişah gibi gösterilip insanlara empoze edildiği günlerde Kanuni Sultan Süleymanın her yönü ile ne kadar değerli ve önemli bir şahsiyet olduğunun ispatı olan bu eser kesinlikle okunmalı.
Muhatesem bir kitaptı kanuninin akıl oyunlarini anlatan ve hayatindan kesitler veren tabi talha hocanin da heyecanla anlatmasiyla tek solukla okudugum bir kitapti
Tarih kitaplarına pek sıcak bakmazdım.ta ki bu kitaba rastlayana kadar.. Sıkmadan,tarihi size en güzel ve doğru şekliyle anlatılıyo.
Talha Ugurluel tarihimizi farkli bakis acilariyla anlatan bir yazar. Klise bir tarih anlatisindan siyrilan yazarin tarzi da bircoklarindan farkli. Diger kitaplarinda oldugu gibi bu kitabini da elinizden birakamayacaksiniz.
Tarihimi ispatlı, belgeli ve doğru kaynaklardan alınarak, görsel ve güzel anlatımı ile yazarımız bize sunmuş. Kitap aslında 2 cilt çünkü yetmemiş sayfalar.. sonuçta cihan sultanını anlatmaya 2 cilt de yetmez degil mi? Bu bilgileri güvenle okumanın mutluluğu içerisindeyim. Siz hep yazın biz okuyalım talha Hocam....
Osmanlı’nın gücünü sadece kılıç kullanmada, ordu marifetinde aramak son derece yanlıştır. Onu asıl büyük yapan şey, kalbini dünyaya kaptırmama ve hedefine kilitlenebilme kabiliyetidir.
Osmanlı saray kadınları, hayırseverlikte her zaman erkekleri geçmiştir. Çünkü onlar sadece kendi çocuklarının annesi değil, toplumun da annesi olmaya çalışmışlardır.
Kanuni şöyle sormuştur:
Meyve ağaçlarını sarınca karınca,
Günah var mı karıncayı kırınca?

Ebussuud el-cevap:
Yarın Hakk'ın divanına varınca,
Süleyman'dan hakkın alır karınca.
Barbaros Hayreddin Paşa'yı asıl büyük yapan şey, 1533 yılında, kendi yaşının yarısı kadar genç bir sultanın önüne gelip, "Sultanım, ben, adamlarım, gemilerim, altınlarım ve topraklarımla size aidim." diyebilmesi olmuştur. Allah aşkına çevrenize bir bakın. Bugün küçücük bir memuriyet koltuğu için bile birçok insan birbirinin ayağını kaydırmaya çalışırken, koskoca Cezayir kralı konumundaki bir kişi, gelip herşeyi ile Osmanlı'ya tabi olma kararı alıyor. Yani şahsını, Osmanlı şahsı manevisi içinde eritiyor. Işte asıl büyüklük budur!
... Sultan Süleyman, sadece devlet işlerini değil, teferruat bir çok konuyu da şeyhülislamına soruyor, yanlış bir iş yapmak istemiyordu.
Bir gün Topkapı Sarayı'nın arka bahçesinde bazı meyve ağaçlarını karıncaların sardığını görecektir. İlaçlarsın, kireçlersin geçer. Ama Sultan bir karar veremez. Acaba caiz olur mu? diyerek Ebussuud Efendi' ye sorma kararı alır. Ancak Ebussuud Efendi'yi makamında bulamaz. Sorusunu bir kağıda yazıp odasına bırakır. Bir süre sonra Ebussuud Efendi gelecek, kağıt parçasını görecek ve okuyacaktır. Belli ki Sultan'a ait bir soru. Sorunun cevabını altına hem de şiirin nazmına uygun olarak not edecektir. Bir süre sonra Sultan Süleyman yine gelir. Hocası yine yoktur ama sorusunun altına bir cevap iliştirilmiştir.
Kanuni şöyle sormuştur:
-Meyve ağaçlarını sarınca karınca
Günah var mı karıncayı kırınca
Ebussuud el-cevap:
-Yarın Hakk'ın divanına varınca
Süleyman'dan hakkın alır karınca
....

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Dünyaya Hükmeden Sultan Kanuni
Alt başlık:
Gerçeklerin Anlatıldığı Bir Tarih Kitabı
Baskı tarihi:
Mart 2013
Sayfa sayısı:
240
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786050808520
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Timaş Yayınları
Kanuni Sultan Süleyman, sınırları üç kıtaya yayılmış Osmanlı İmparatorluğu'nu sadrazamı, Sokullu Mehmet Paşa; kapudan-ı deryası, Barbaros; mimarı, Mimar Sinan; şeyhülislamı, Ebussuud Efendi; şairi, Bâki olan muhteşem kadrosuyla, yıllarca adaletle yönetti. Kimdi bu cihan sultanı? Nerede, nasıl ve kimler tarafından yetiştirilmişti? Bu yetişme sürecinde nerelerde kalmış ve hangi vazifeleri yerine getirmişti? Buralarda hayatının ilerleyen safhalarını etkileyen ne gibi gelişmeler olmuştu? Saltanat yıllarında hangi seferlere çıkmış, siyasi olarak nasıl bir mücadele sergilemişti?

Televizyon ve gezi programlarıyla 7'den 70'e herkese tarihi sevdiren Talha Uğurluel, şimdi de Kanuni Sultan Süleyman'ı fethettiği beldeleri, bıraktığı eserleri, yaptırdığı kaleleri çektiği fotoğraflar eşliğinde anlatıyor.

Uğurluel, Kanuni'nin çevresindeki insanları, ailesini ve o günün dünyasını yakından tanıtarak tarih anlatımına taze bir soluk getiriyor. "Şehzadelik ve saltanat yıllarında Avrupa'da ve Asya'da neler oluyordu? Kimler, hangi devletleri yönetiyordu? Bu devletlerin gücü, amacı, planları neydi?" sorularının da cevabını veriyor. Bu mukayeseli inceleme, Kanuni ve kadrosunun hangi durumlarda neye göre nasıl bir tavır sergilediğini, nereye hangi amaçla sefer yapıldığını, alınan kararların gerekçelerini tüm açıklığıyla anlamanızı sağlıyor.

Talha Uğurluel, Dünyaya Hükmeden Sultan Kanuni kitabıyla sizleri Kanuni'nin doğduğu Trabzon'dan şehzadelik yaptığı Manisa'ya, padişah olarak geldiği İstanbul'dan fetihlere çıktığı Avrupa'ya götürecek; Hürrem Sultan'dan Pargalı İbrahim'e, Mihrimah Sultan'dan Rüstem Paşa'ya kadar birçok tarihî şahsiyetin bilinmeyen yönlerini anlatacak...
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 165 okur

  • Seda Arslan
  • Sümeyye
  • Selim Seyfullah SANLAV
  • Yusuf Şahin
  • Oğuzhan Memiş
  • Emre karakaya
  • Bayezid YILDIRIM
  • Ömer Faruk Yücer
  • Samet Karabaş
  • Meltem

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%4.9
14-17 Yaş
%4.9
18-24 Yaş
%31.7
25-34 Yaş
%41.5
35-44 Yaş
%14.6
45-54 Yaş
%0
55-64 Yaş
%2.4
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%46
Erkek
%54

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%56 (42)
9
%17.3 (13)
8
%13.3 (10)
7
%8 (6)
6
%4 (3)
5
%0
4
%0
3
%1.3 (1)
2
%0
1
%0