Dünyaya Hükmeden Sultan Kanuni Gerçeklerin Anlatıldığı Bir Tarih Kitabı

9,5/10  (26 Oy) · 
58 okunma  · 
30 beğeni  · 
2.349 gösterim
Kanuni Sultan Süleyman, sınırları üç kıtaya yayılmış Osmanlı İmparatorluğu'nu sadrazamı, Sokullu Mehmet Paşa; kapudan-ı deryası, Barbaros; mimarı, Mimar Sinan; şeyhülislamı, Ebussuud Efendi; şairi, Bâki olan muhteşem kadrosuyla, yıllarca adaletle yönetti. Kimdi bu cihan sultanı? Nerede, nasıl ve kimler tarafından yetiştirilmişti? Bu yetişme sürecinde nerelerde kalmış ve hangi vazifeleri yerine getirmişti? Buralarda hayatının ilerleyen safhalarını etkileyen ne gibi gelişmeler olmuştu? Saltanat yıllarında hangi seferlere çıkmış, siyasi olarak nasıl bir mücadele sergilemişti?

Televizyon ve gezi programlarıyla 7'den 70'e herkese tarihi sevdiren Talha Uğurluel, şimdi de Kanuni Sultan Süleyman'ı fethettiği beldeleri, bıraktığı eserleri, yaptırdığı kaleleri çektiği fotoğraflar eşliğinde anlatıyor.

Uğurluel, Kanuni'nin çevresindeki insanları, ailesini ve o günün dünyasını yakından tanıtarak tarih anlatımına taze bir soluk getiriyor. "Şehzadelik ve saltanat yıllarında Avrupa'da ve Asya'da neler oluyordu? Kimler, hangi devletleri yönetiyordu? Bu devletlerin gücü, amacı, planları neydi?" sorularının da cevabını veriyor. Bu mukayeseli inceleme, Kanuni ve kadrosunun hangi durumlarda neye göre nasıl bir tavır sergilediğini, nereye hangi amaçla sefer yapıldığını, alınan kararların gerekçelerini tüm açıklığıyla anlamanızı sağlıyor.

Talha Uğurluel, Dünyaya Hükmeden Sultan Kanuni kitabıyla sizleri Kanuni'nin doğduğu Trabzon'dan şehzadelik yaptığı Manisa'ya, padişah olarak geldiği İstanbul'dan fetihlere çıktığı Avrupa'ya götürecek; Hürrem Sultan'dan Pargalı İbrahim'e, Mihrimah Sultan'dan Rüstem Paşa'ya kadar birçok tarihî şahsiyetin bilinmeyen yönlerini anlatacak...
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2013
 • Sayfa Sayısı:
  240
 • ISBN:
  9786050808520
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:

Hem içinde barındırdığı görseller hem de konuşma havasında geçen üslûbuyla hiç sıkılmadan okuyabileceğiniz akılda kalıcı bir eser...

süreyya oruç 
09 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

tarihimizin tarihimizle uzaktan yakından alakası olmayan dizi ve filmlerden öğrenildiği şu günlerde gerçek tarihi gerçek kanuniyi öğrenmek için mükemmel bir kitap. hem de sıradan tarih kitaplarının oluşturduğu çizginin çok dışında ve kanuninin kişilik özelliklerinden de bahseden , Talha hocanın kendi çekimleriyle de süslediği bu kitabı tüm tarihseverler okumalı :))

CANAN P. 
20 Mar 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Dünyaya hükmeden sultan ,adini gerçekten haketmiş. Tüm osmanlı torunlarının okuması gereken bir kitap atalarımızın nereden nasil geldiğini içimizde inanç varsa herşeyi bulabileceğimizi anlatan bir kitap ve kesinlikle okunmalı ve kütüphanede bulundurmalıyız.

Selman Özkılınç 
18 May 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 10/10 puan

Talha Uğurluel'in tarih konusunda kendisine hayran olduğum ve akabinde bütün kitaplarını almaya koyulduğum müthiş eseri.Sultan Süleyman Han'ın günümüz dizilerinde haremden çıkmayan bir padişah gibi gösterilip insanlara empoze edildiği günlerde Kanuni Sultan Süleymanın her yönü ile ne kadar değerli ve önemli bir şahsiyet olduğunun ispatı olan bu eser kesinlikle okunmalı.

FatihTub* 
25 Mar 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Yazarın aynı zamanda sanat tarihçisi olması sebebiyle anlatımı resimlerle ,minyatürlerle desteklemesi güzel olmuş.Tarihi; filmlerden ,dizilerden değil de kaynaklardan öğrenmek isteyenler için bilgilendirici bir kitap.

Miray inal karaaslan 
05 Oca 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Tarih kitaplarına pek sıcak bakmazdım.ta ki bu kitaba rastlayana kadar.. Sıkmadan,tarihi size en güzel ve doğru şekliyle anlatılıyo.

İnci KÇ 
19 Haz 2016 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Talha Ugurluel tarihimizi farkli bakis acilariyla anlatan bir yazar. Klise bir tarih anlatisindan siyrilan yazarin tarzi da bircoklarindan farkli. Diger kitaplarinda oldugu gibi bu kitabini da elinizden birakamayacaksiniz.

Kitaptan 14 Alıntı

Kanuni şöyle sormuştur:
Meyve ağaçlarını sarınca karınca,
Günah var mı karıncayı kırınca?

Ebussuud el-cevap:
Yarın Hakk'ın divanına varınca,
Süleyman'dan hakkın alır karınca.

Dünyaya Hükmeden Sultan Kanuni, Talha Uğurluel (Sayfa 57)Dünyaya Hükmeden Sultan Kanuni, Talha Uğurluel (Sayfa 57)

Barbaros Hayreddin Paşa'yı asıl büyük yapan şey, 1533 yılında, kendi yaşının yarısı kadar genç bir sultanın önüne gelip, "Sultanım, ben, adamlarım, gemilerim, altınlarım ve topraklarımla size aidim." diyebilmesi olmuştur. Allah aşkına çevrenize bir bakın. Bugün küçücük bir memuriyet koltuğu için bile birçok insan birbirinin ayağını kaydırmaya çalışırken, koskoca Cezayir kralı konumundaki bir kişi, gelip herşeyi ile Osmanlı'ya tabi olma kararı alıyor. Yani şahsını, Osmanlı şahsı manevisi içinde eritiyor. Işte asıl büyüklük budur!

Dünyaya Hükmeden Sultan Kanuni, Talha Uğurluel (Sayfa 207)Dünyaya Hükmeden Sultan Kanuni, Talha Uğurluel (Sayfa 207)

Öncelikle şunu izah edelim ki; Osmanlı devlet yapısında kutsal olan öncelik devlettir, toplumdur, insandır. Bu kutsallara kim zarar verirse gözünün yaşına bakılmaz. Yani o kişi devlete çok hizmet etmiş, büyük zaferler kazanmış olabilir. Ancak işlediği suç toplumun genelini ilgilendiriyorsa, hele hele toplu bir fitneye sebebiyet verecekse cezası anında kesilir. Osmanlı devlet geleneğinde insanlar sevilir, vefa gösterilir, vefatı sonrası hayırla yad edilir ama her zaman için bu hassasiyetler ön planda tutulur. Sakın bu sözlerim size abartılı gelmesin. Devlet söz konusu olduğunda Sultan Süleyman bile ikinci planda kalır.

Dünyaya Hükmeden Sultan Kanuni, Talha Uğurluel (Sayfa 222)Dünyaya Hükmeden Sultan Kanuni, Talha Uğurluel (Sayfa 222)

Bir gün yolunuz Marmaris'e düşer ve Kanuni'nin Rodos'un fethi için yaptırdığı Marmaris kalesini görürseniz kalenin hemen yanında, annesi Hafsa Hatun'un asker evlatlarım konaklasınlar diye yaptırdığı kervansarayı da incelemeyi unutmayın. Hatta bu tarihi yapının yanındaki tabelada Hafsa Sultan Kervansarayı başlığı altında, "Rodos Seferi'nde konaklama için inşa ettirilmiştir" yazısını da okursunuz.

Tabi burada üzüldüğümüz bir şey var. Hafsa Hatun bu eseri, yüzyıllar sonra torunlarım sabahlara kadar içip sarhoş olsunlar diye yaptırmamıştı. Ne kötü torunlarız değil mi? Avrupa kaynaklı nice hatırat ve önyargılı yazıdan etkilenerek hazırladığımız bir takım dizi ve filmlerde bu insanları yerin dibine soktuğumuz gibi, onların hayır adına yaptırdığı eserleri de kötü amaçlı kullanmaktan çekinmiyor, bara, pavyona çeviriyor ve adına da Sultan bar diyoruz. Bu manzarayı vicdanlarınıza havale ediyorum.

Dünyaya Hükmeden Sultan Kanuni, Talha Uğurluel (Sayfa 109)Dünyaya Hükmeden Sultan Kanuni, Talha Uğurluel (Sayfa 109)

Edebî kişiliği ve yazdığı şiirleriyle çevresinde hayranlık uyandıran padişah, sade yaşantısıyla da bir mutasavvıf görüntüsü çizmektedir. Toprak kaplardan yemek yiyen, oğlu Süleyman'ın, buluğ döneminde biraz fazla süslenmesi üzerine, "Oğlum! Annene giyecek birşey bırakmamışsın." ikazını yapabilen bir babadır o.

Dünyaya Hükmeden Sultan Kanuni, Talha Uğurluel (Sayfa 16)Dünyaya Hükmeden Sultan Kanuni, Talha Uğurluel (Sayfa 16)

Arz odasında padişahın oturacağı genişce bir taht bulunmaktadır. Bugün taht denilince bazılarının aklına geldiği gibi Avrupalı kralların oturdukları, ellerini yanlara koydukları koltuk görünümlü tahtlara inat bu taht tam bir yatak şeklindedir. Geniş, bağdaş kurmalık gerçek bir Osmanlı tahtıdır. Burada oturmakta olan padişah alınan kararları tek tek dinler ve, "olur" ya da "olmaz" der. Tabi bu arada oturduğu tahtın önündeki pencereden görünen karşı duvardaki kitâbeyi de göz önünde bulundurmaktan geri kalmaz. Karşı duvar, Birun Avlusu'nu Enderun Avlusu'ndan ayıran duvar olup üzerinde geçişi sağlayan Babüssaade vardır. Bu kapıdan Enderun'a bakan kapı kemeri üzerindeki kitâbede bir Hadis-i Şerif yazmaktadır, "Hikmetin başı Allah korkusudur." Hikmet, hüküm, doğru karar verme anlamına gelir. Doğru karar vermenin başı Allah korkusudur, denmektedir. Yani birgün sen de öldüğünde burada onayladığın ya da reddettiğin şeylerden hesaba çekileceksin! Kararlarını ona göre al!

Dünyaya Hükmeden Sultan Kanuni, Talha Uğurluel (Sayfa 230)Dünyaya Hükmeden Sultan Kanuni, Talha Uğurluel (Sayfa 230)

Harem denilince ne yazık ki aklımıza hep batı kaynaklı sahneler gelir. Içine yüzlerce kadının doldurulduğu saraylar. Sultanların keyfine has ortamlar ve her gece değiştirilen eşler. Bunlar, bu hayali sahneleri kaleme alan ya da tuvale aktaran Avrupalıların içlerindeki çirkefliklerin sanata yansımasından başka birşey değildir. Böyle görmek istedikleri ve kendi nefislerinde böyle arayışlar olduğu için bilemedikleri ortamları böyle yorumlaya gelmişlerdir.

Dünyaya Hükmeden Sultan Kanuni, Talha Uğurluel (Sayfa 29)Dünyaya Hükmeden Sultan Kanuni, Talha Uğurluel (Sayfa 29)

"Hünkârım neden bu kadar yaklaşmışken şehre girmiyoruz." sözleri üzerine, "Halk haftalardır ayakta bizi beklemektedir. Eğer gündüz şehre girersek insanlar bu başarıları bizden bilerek alkışlarlar. Halbuki bu başarılar bizden degil Allah'tandır." diyecek kadar toprak gibi mütevazıdır.

Dünyaya Hükmeden Sultan Kanuni, Talha Uğurluel (16)Dünyaya Hükmeden Sultan Kanuni, Talha Uğurluel (16)

Sultan Süleyman dönemi, Islam dünyası üzerinde en ciddi oyunların oynandığı, en büyük ittifakların yapıldığı ve bütün şer güçlerin bir araya geldiği ender dönemlerden biridir. Ama bu, müthiş kadro kurucu adam ve etrafındaki dehalar, yorulma bilmeyen aksiyon ruhlu askerler, sanatın zirvesini yakalayabilmiş ince ruhlu sanatcılar, dünyevi kaygılardan uzak, yaşatmak için yaşayan halk sayesindedir ki, bütün oyunlar bozulmuştur. Işte yıllardır Sultan Süleyman, kadrosu ve dönemine çamur atmak isteyenlerin fîkrî arka planlarında yatan ard niyetin sebepleri burada aranmalıdır.

Dünyaya Hükmeden Sultan Kanuni, Talha Uğurluel (Sayfa 8)Dünyaya Hükmeden Sultan Kanuni, Talha Uğurluel (Sayfa 8)
2 /