Mekânlar ve Olaylarıyla Hz. Muhammed'in Hayatı (Mekke-Medine)

·
Okunma
·
Beğeni
·
4858
Gösterim
Adı:
Mekânlar ve Olaylarıyla Hz. Muhammed'in Hayatı
Alt başlık:
Mekke-Medine
Baskı tarihi:
Ocak 2015
Sayfa sayısı:
264
Format:
Karton kapak
ISBN:
978-605-08-1886-4
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Timaş Yayınları
Tarihi herkese sevdiren adam Talha Uğurluel, şimdi Peygamber Efendimiz'in(sas) hayatını, İslam Tarihi içinde cereyan etmiş nice önemli hadiseyi, Mukaddes Topraklardaki mekânlar eşliğinde, yüzlerce görsel üzerinden anlatıyor.

Uğurluel, Peygamber Efendimiz'in(sas) doğduğu, büyüdüğü, peygamberlikle görevlendirildiği, hicret etmek zorunda kaldığı ve vefat ettiği toprakları Mekke ve Medine olarak iki bölüm halinde gezdiriyor.

Her mümin, Hz. Muhammed'in(sas) memleketine gitmek, evini görmek, çocukluğunu geçirdiği mahallede dolaşmak, koyun güttüğü dağları seyretmek ister. O'nun(sas) yaslandığı bir duvar, abdest aldığı bir kuyu, alnını koyduğu bir zemin, gölgelendiği bir ağaç sahabe tarafından kayıt altına alınmıştır.

Hz. Muhammed'den(sas) sonra nice sahabe Mekke ve Medine'ye uğradıklarında, hac ve umre ibadetlerinde hep O'nun(sas) izini sürmeye özen göstermişlerdir. İşte bu çalışmada böyle bir hassasiyet gözetildi. Hz. Âdem'den günümüze Mukaddes Toprakların genel tarihi yanında Efendiler Efendisi'nin(sas) mukaddes izleri sürülmeye çalışıldı.

Nerede doğdu, Hz. Hatice ile nerede yaşadı, parmağı ile ayı hangi tepenin üzerinden ikiye böldü, gizli gizli sahabeyle kimin evinde buluştu, ilk açık tebliğini hangi mekânda yaptı, suikastçıların elinden kurtulunca hangi istikamete yürüdü, hangi pazarları ziyaret etti, cinlerle ne zaman buluştu, nerede taşlandı, nerede ağladı ve nerede güldü?

Tüm bunları hatta daha fazlasını görmek, öğrenmek istiyorsanız bu çalışma sizin başucu kitabınız olacak. Her okuduğunuzda sizi o kutsal mekânlara götürecek, o mukaddes insanlarla buluşturacak.
(Tanıtım Bülteninden)
Sueda Reyyan
Sueda Reyyan Mekânlar ve Olaylarıyla Hz. Muhammed'in Hayatı'ı inceledi.
264 syf.
·10/10
Kitabı bitirdikten sonra şunu hissettim ki, Peygamber sevdalılarını okuyunca kendim adına hüzünlendim. Peygamberimiz'e olan sevgimi sorgulamama vesile oldu bu kitap.
Talha Uğurluel o kadar güzel anlatmış ki, kendimi anlatılan mekan ve zamanda hissettim. Herkes o mübarek topraklara gitmek ister elbet ama kitabı okuyunca gönülden samimiyetle hayallerime girecek kadar gitmek istedim. Ve bence gitmeden herkesin okuması gerektiğini düşünüyorum.
Peygamber Efendimiz'i (sav) bukadar güzel anlatıp gönüllerde merakını ve sevgisini uyandırdığı için bu ahirzamanda, Rabbim'in yazarı dünya ve ukbada özel olarak lütüflandıracağını düşünüyorum acizane..
Bu mübarek Ramazan günlerinde aşka şevke vesile olacağını düşünerek gönülden tavsiye ediyorum:)
Huzursuz Kitap
Huzursuz Kitap Mekânlar ve Olaylarıyla Hz. Muhammed'in Hayatı'ı inceledi.
264 syf.
·Beğendi
Peygamber Efendimiz'in doğumundan itibaren yaşadığı olaylara ve mekanlara önem veren sahabe buraları adeta koruma altına almış. Daha sonrasında Peygamber aşığı Osmanlı bu mekanlardan bir çoğunun
yerine yeni mescidler yapmış veya restore ederek Mekke ve Medine'ye hizmetlerini sunmuşlar. Bunun yanı sıra Ecdadımız su yolları, kaleler gibi şimdilerde kimisi yok edilmiş, kimisinden kalıntılar bulunanan sayısız eser yapmıştır.
Talha Uğurluel kitabında Mukaddes Topraklar'a turlar ile ziyaretler sırasında gidilen mekanların yanı sıra az sayıda kişinin bildiği kutsal mekanları ve eserleri resimleri ile anlatıyor.
Mekke ve Medine'ye giden, gidemeyen ve gidecek olan herkesin okumasını tavsiye ederim.
264 syf.
·3 günde·9/10
Öncelikle, bu eseri bana "Kitap Kardeşliği" etkinliğinde gönderen sevgili Efşan/Duvar/ Hanıma çok teşekkür ederim...

Eser bir rehber niteliğinde. Fotoğraflar ve krokilerle süslenmiş. Peygamber Efendimizin doğumundan, ölümüne kadar; bulunduğu mekanlar anlatılırken yerine göre örnekler verilmekle birlikte sahabelere ve ayak bastığı her mekan ince ince işlenerek anlatılmış. Osmanlı padişahlarının bu kutsal yerlerde yaptırdığı ve birçoğunun günümüze de hala sapasağlam ayakta kalmış olmasının yanı sıra bir çoğuda maalesef yıkılmış sadece fotoğraflarda kalmış olmasına rağmen detaylı bir şekilde eserde bilgi olarak yerini almış...

Kabe'nin ilk yapılışı, Peygamber Efendimize kadar kaç kez ve ne şekilde yenilendiği, kutsal olan tüm mekanların, Müslümanlar için anlamlarının açıklamalarına da yer verilmiş...

Hac veya Umre ziyaretlerinde eser yol gösterici bir rehber gibi bizlere yönümüzü bulmayı, Mekke ve Medine hakkında engin bilgi sahibi olmamızın yanında manevi hazları da özümsememiz için kaleme alınmış...

Eser, Peygamber Efendimizin hayatı hakkında daha çok bilgi içermeliydi. Eksik mi değil gibi fakat okurken o manevi hazzı daha çok hissetmek isterdim...

Kutsal topraklar hakkında detaylı bilgi birikimine sahip olmak isteyen herkese okumasını tavsiye ederim...
264 syf.
·17 günde·Beğendi·Puan vermedi
“Peygamberimiz(sas) genellikle namazlarını Mescid-i Haram'da bulunan Rükn-i Yemâni ile Hacerü'l Esved arasında kılardı.Böylece yönünü hem Küdüs'e hem de Kâbe'ye dönmüş olurdu.”
Hatice Yazan
Hatice Yazan Mekânlar ve Olaylarıyla Hz. Muhammed'in Hayatı'ı inceledi.
264 syf.
·Beğendi·10/10
Farklı bir anlatımla yazılmış, resimlerle ile zengileşmiş harika bir kitap. Bakış açısı değişmiyor. Hz.Muhammed(sav) daha da çokk seviyorsunuz. Ve keşke o zamanda olsam diyorsunuz. Kesinlikle okuyun derim.
Ali Aykaç
Ali Aykaç Mekânlar ve Olaylarıyla Hz. Muhammed'in Hayatı'ı inceledi.
264 syf.
·Puan vermedi
Talha Uğurluel bu ülkenin gerçekten yetiştirdiği en önemli ve işinin ehli insanlardan biri. Kıtapla ilgili en başta bir önyargım vardı. Piyasada olan Peygamber Efendimiz (s.a.v) ile ilgili kitaplar gibi düşündüm. Yani sıradan kronolojik olarak sırasıyla başlayıp doğumundan ölümüne kadar yaşantısını anlatıyor diye düşünmüştüm. Halbuki kitap tam ters köşe yapmakla beraber kalmadı okurken kitabın içinde hangi olayı anlatıyorsa onunla ilgili bir fotoğraf olunca insanın zihnine ve vücuduna o anları o zamanda olan olayları yaşatıyor hissi verdi. Kitap birazda gezi notları tarzında. Ama ne olursa olsun Efendimiz ( s.a.v )'in hayatına dair bilgiler öğrenmek isteyen herkesin okuması gereken bir eser. Şiddetle tavsiye ediyorum.
Milena
Milena Mekânlar ve Olaylarıyla Hz. Muhammed'in Hayatı'ı inceledi.
264 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10
Kitabın kapağını kaldırınca kendinizi kutsal topraklarda buluyorsunuz. Bence büyülü bir kitap. Keşke gidip ben de oraları görebilseydim diye üzülen bu hasretle yanan insanlar için ilaç gibi. Renkli sayfalar ile şenlenmiş içerik zaten bi harika. Bir de sürekli Osmanlı'nın kutsal topraklara yaptığı şeylerin detaylarindan bahsedince sahiden tadından yenmeyen bir eser olmuş. Çok kaliteli bir baskı ve şimdiye kadar okuduğum oraları anlatan en güzel kitap. Okumuyor yaşıyorsunuz, tavsiye ediyorum demek az kalır, kitaplığında bu kitabı bulundurmayan insanın kitaplığına ben kitaplık demiyorum. Aynı zamanda şu an umreye gitsem yanımdan ayırmam rehber niteliğinde müthiş bir kitap olmuş.
264 syf.
·8/10
Talha Uğurluel'e ait okumuş olduğum ilk kitap. Kitap uzun yıllar araştırma yapılarak hazırlanmış ve ortada çok ciddi bir emeğin olduğu aşikar.Kitabın sayfalarında gezindikçe Efendimiz 'in doğduğu topraklarda, adeta onun izinde yürüdüğü sokaklarda ,savaştığı harp meydanlarında , İslami tebliğ icin Mekkei Mukerreme nin o kavurucu sicaginda yuruyerek 30-40 km uzaklikta ki gittiği panayirlarda geziniyor, hicret icin ciktigi Sevr de gözleriniz örümcek ağını arıyor, peygamberlige hazirlanmak icin ciktigi Cebeli Nur'da tefekküre dalıyor , cennet bahçelerinden bir bahce dedigi Medinei Munevvere deki Hz. Aişe sütununda 2 rekat namaz kılıp dua ediyorsunuz. Ve tabiki ecdadimizin bu Mukaddes topraklardaki hizmetlerine sahit oluyor Kanuni 'nin yaptirdigi kuyudan su içiyor, Abdulhamid 'in camisinde namaz kılıyor Abdulmecid 'in kapısından Mescidi Nebeviye giriyirsunuz. Tum bunlar kitapta tatli bir uslup ile anlatılıyor. Eger daha önce Efendimiz 'in hayatina dair bir kitap okumadiysaniz ilk olarak bu kitabi okumanizi tavsiye etmem..Çünkü kitap birbine yakin mekanlar ile orada geçen olaylar anlatilarak ilerliyor. Bir sayfada Efendimiz veda hutbesini okurken bir diğer sayfada Kabe de hakem olduğu olay anlatilabiliyor.Zaten Talha Ugurluel bunu en basta yani kronolojik bir sekilde ilerlemedigini söylüyor. O yüzden once bir baska kitaptan Efendimiz i okumak yaşadığı olaylari sırasıyla hifzederek ,anlayarak bir temel bilgiler saglanmali ve ardindan bu kitaptaki gorsellerle daha kalıcı hale getirimek daha uygun olacaktir.Ve son olarak bu kitabı sadece siyer kitabi olarak değil de Umre ve Hac ibadeti öncesinde de okudugunzda size cok faydasi olacagi icin okumanız tavsiye ederim
Halil İbrahim
Halil İbrahim Mekânlar ve Olaylarıyla Hz. Muhammed'in Hayatı'ı inceledi.
264 syf.
Hac veya Umre ziyaretlerinde turlarla gezilmeyen mekanları da anlattığı için o Kutsal Beldelere gitmeden önce okunması gereken bir rehber olarak görüyorum. Başta Kabe ve Mescid-i Nebevi olmak üzere bir çok kutsal yerin tarihi hakkında bilgiler vermiş. Kitabın adından da anlaşıldığı üzere Mekke ve Medine'deki mekanlar ve olaylar hakkında bizleri bilgilendirmiş Talha Uğurluel. Osmanlının çok büyük hizmetleri olduğunu gördüm. Osmanlıdan sonra o samimiyeti o topraklarda göremiyoruz maalesef.
Kitap bugün geçti elime henüz başlamadım bile ama şöyle bir karıştırmam bile yetti hayran olmama. İnanılmaz güzel bir iç dizayn olmuş. Sayfaların hemen hepsinde zemin bahsedilen konu,yer ya da insanların resimleri ile renklenmiş. Çok çok ilgi çekici olmuş.
Onur
Onur Mekânlar ve Olaylarıyla Hz. Muhammed'in Hayatı'ı inceledi.
264 syf.
·15 günde·Beğendi
Talha hocanın güzel eserlerinden bir tanesi hem yazı akıcı hemde resimlerle daha güzel bir çalışma olmuş.Mekke ve Medineye gitmiş hissi veriyor.Peygamber Efendimiz(Sav)'in hayatını olaylarla beraber anlama fırsatı bulduk.Hiç düşünmeden alın okuyun derim.
• n u r
• n u r Mekânlar ve Olaylarıyla Hz. Muhammed'in Hayatı'ı inceledi.
264 syf.
·32 günde·7/10
es selam!
kitabın bir kısmını harameyne gitmeden önce geriye kalan kısmını da döndükten sonra okuduğum için okuma müddetim çook ama çok uzun sürdü :)
gitmeden önce orayı görecek olmamın verdiği heyecan ve döndükten sonra orayı görmenin verdiği mutluluk bir başka ️
kitap kutsal topraklarda gidilecek olan hemen hemen her yerin peygamber tarihindeki ve osmanlı tarihindeki önemini anlatıp günümüze gelme sürecini ele almış.
bence ali şeriati’nin hac kitabından sonra kutsal topraklara gideceklerin okuma listesinde bulunmalı :)
Kitaba henüz alıntı eklenmedi.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Mekânlar ve Olaylarıyla Hz. Muhammed'in Hayatı
Alt başlık:
Mekke-Medine
Baskı tarihi:
Ocak 2015
Sayfa sayısı:
264
Format:
Karton kapak
ISBN:
978-605-08-1886-4
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Timaş Yayınları
Tarihi herkese sevdiren adam Talha Uğurluel, şimdi Peygamber Efendimiz'in(sas) hayatını, İslam Tarihi içinde cereyan etmiş nice önemli hadiseyi, Mukaddes Topraklardaki mekânlar eşliğinde, yüzlerce görsel üzerinden anlatıyor.

Uğurluel, Peygamber Efendimiz'in(sas) doğduğu, büyüdüğü, peygamberlikle görevlendirildiği, hicret etmek zorunda kaldığı ve vefat ettiği toprakları Mekke ve Medine olarak iki bölüm halinde gezdiriyor.

Her mümin, Hz. Muhammed'in(sas) memleketine gitmek, evini görmek, çocukluğunu geçirdiği mahallede dolaşmak, koyun güttüğü dağları seyretmek ister. O'nun(sas) yaslandığı bir duvar, abdest aldığı bir kuyu, alnını koyduğu bir zemin, gölgelendiği bir ağaç sahabe tarafından kayıt altına alınmıştır.

Hz. Muhammed'den(sas) sonra nice sahabe Mekke ve Medine'ye uğradıklarında, hac ve umre ibadetlerinde hep O'nun(sas) izini sürmeye özen göstermişlerdir. İşte bu çalışmada böyle bir hassasiyet gözetildi. Hz. Âdem'den günümüze Mukaddes Toprakların genel tarihi yanında Efendiler Efendisi'nin(sas) mukaddes izleri sürülmeye çalışıldı.

Nerede doğdu, Hz. Hatice ile nerede yaşadı, parmağı ile ayı hangi tepenin üzerinden ikiye böldü, gizli gizli sahabeyle kimin evinde buluştu, ilk açık tebliğini hangi mekânda yaptı, suikastçıların elinden kurtulunca hangi istikamete yürüdü, hangi pazarları ziyaret etti, cinlerle ne zaman buluştu, nerede taşlandı, nerede ağladı ve nerede güldü?

Tüm bunları hatta daha fazlasını görmek, öğrenmek istiyorsanız bu çalışma sizin başucu kitabınız olacak. Her okuduğunuzda sizi o kutsal mekânlara götürecek, o mukaddes insanlarla buluşturacak.
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 442 okur

  • Çiğdem
  • Havvanur gümüş
  • Melek SANCILI
  • Ayşe
  • mehmet özbek
  • Taner taner
  • Sevil Eryldz
  • Yasemin Kurt Kurt
  • Mehmet Taha Şeker
  • Üzeyir sağlam

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%1.8
14-17 Yaş
%1.8
18-24 Yaş
%17.9
25-34 Yaş
%48.2
35-44 Yaş
%25
45-54 Yaş
%5.4
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%54.5
Erkek
%45.5

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%62 (106)
9
%17 (29)
8
%12.9 (22)
7
%5.8 (10)
6
%0.6 (1)
5
%1.2 (2)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0.6 (1)