Behçet Cantürk'ün Anıları

·
Okunma
·
Beğeni
·
3129
Gösterim
Adı:
Behçet Cantürk'ün Anıları
Baskı tarihi:
2010
Sayfa sayısı:
236
Format:
Karton kapak
ISBN:
9759917258
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Doğan Kitapçılık
Baskılar:
Behçet Cantürk
Behçet Cantürk
Öldürülecek 67 Kürt işadamı listesinin ilk sırasında onun ismi vardı...rnAnne tarafından Ermeniydi.rnHayatı boyunca "Ermeni dönmesi" diye aşağılandı.rnİlk cinayetini 15inde işledi.rn23 yaşında uyuşturucu sevkiyatına başladı.rnKaradeniz mafyasıyla işbirliği onu silah kaçakçılığına götürdü.rnMüteahhit olarak devlet ihalelerine girdi.rnAsala ve PKKya yardım ettiği iddiasıyla işkenceli sorgulamalara maruz kaldı.rnHep beraat etti.rnSon sevkiyatı 5.5 ton baz morfindi.rnZırhlı otomobili 14 ocak 1994 cuma günü durduruldu.rnBir gün sonra Sapancada ölü bulundu.rnŞakağına sıkılan tek kurşunla öldürülmüştü.rnİşte Behçet Cantürkün yaşamöyküsü...
236 syf.
·9/10
Behçet Cantürk, nam-ı diğer Beco, 70'li ve 80'li yıllarda sadece Türkiye'de değil, dünyada da adından sıkça söz ettirmiş biri. 94 yılında evine gitmek için bürosundan çıktıktan sonra şoförü ile beraber kaçırılıp öldürüldü.

Soner Yalçın, Cantürk'ün çocukluğundan 94 yılındaki ölümüne kadar olan süreci çok ustaca toparlamış. Soner Yalçın'ın kesinlikle okunması gereken kitaplarından biri.
280 syf.
·5 günde·Beğendi·8/10
Bu kitap Diyarbakır'ın Lice ilçesinde doğan, babası katırcılık yapan, annesi Ermeni olan, okulda arkadaşları tarafından dönme diye dışlanan, ilk cinayetini 15 yaşında işlemiş bir adamın, seneler sonra uyuşturucu kaçakcılığıyla nasıl milyoner biri olup uluslararası çapta tanındığını anlatıyor.

Soner Yalçın kitabında hayatını anlattığı Behçet Cantürk'ün yaşadığı yıllardaki, bazı siyasi ve toplumsal olaylardan da bahsetmiş. Kitapta mafya-polis ve mafya-siyasetçi ilişkilerinden de bahsediliyor. Bu yüzden kitabın bazı yerlerini üzülerek okudum desem yalan olmaz.

Son olarak başlığın neden Kurtlar Vadisi olduğunu da söyliyeyim. Kurtlar Vadisi izleyenler bilirler. İlk bölümde 3 tane cinayet işleniyor. İlk bölümde öldürülenlerden biride Behçet Cantürk'tür. Zaten kitabı okurken Kurtlar Vadisi dizisinde ele alınan bir çok konunun hatta bazı operasyonların bu kitapta geçtiğini göreceksiniz.
280 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Çok çetin, karışık, zor; kısacası, çetrefilli bir dönem olarak geçen 1990'lı yıllar. 2000'e Doğru dergisine gelen bir mektup bu kitabın da yazılmasının müsebbibi olur. Mektubu yazan kişi, uyuşturucu mafyasının içinde olduğunu belirterek anlatacakları olduğunu söyler. ilk adım atılır. Ve tarihler 1996 yılını gösterir. Behçet Cantürk anıları olarak şu an bile okunan kitabın tarihi yolculuğu bu şekilde başlar.

Kitap 1996 yılından sonra 2003 yılında, Doğan Kitap'tan çıkar. O baskı için yazdığı önsözde, gelişen bazı olaylar hakkında bilgi de veriyor. En son, Temmuz 2019 tarihinde Kırmızı Kitap'tan çıkıyor (keşke bu baskı içinde küçük bir bilgi notu eklenebilseydi).

Bu kitabı ve olayları bugünden geriye giderek okuyoruz. Bu da hem iyi hem de daha anlaşılır olmasını sağlıyor. Eğer bu kitabı 1996 yılında okusaydım, acaba o günlerde ne düşünürdüm? Bilmiyorum. 1990'lı yılların zor ve çetrefilli atmosferinde yaşanan bir cinayet ve buradan hareketle yazılan bir kitap. Bugünden geçmişe doğru gittiğimizde ülke de ve dünya da yaşanan değişimleri de görebiliyoruz.

Behçet Cantürk'ün çocukluğundan ölümüne kadar geçen sürede yaşananları Soner Yalçın'ın kaleminden okuyoruz. Çocukluğu, yaptığı işler, aile yapısı, yakalanması, sorgulanması, tutuklanması, işkenceler, hapishane ve buna benzer çeşitli konular anlatılıyor. Anlatılırken de dönemden de kesitler sunuluyor. Mit; İstanbul ve Ankara emniyeti arasında yaşanan görüş ayrılıkları; Ankara'nın Mit'le işbirliği ve operasyonlar da anlatılıyor.

Uzun uzun emniyet, savcılık ifadeleri. Mahkeme sürecinde sorular ve cevaplarla bir dönem anlatılır. 1980'li yılların sonunda gündeme 'ateş' olarak düşen, 'Mit raporu', 2000'e Doğru dergisinde 7 Şubat 1988 tarihinde yayımlanır. Rapor, Mit içinde bir grup tarafından büyük gazetelere servis edilse de 'büyük(!) ' gazeteler bunu yayımlamaktan korkar. O meşhur Mit Raporu içinde siyaset, emniyet, mafya arasında yaşanan kirli ilişkiler de deşifre edilir. Daha doğrusu o şekilde olduğu iddia edilir.

Bir dönemi anlatan kitap. Soner Yalçın'ın gazeteci kimliği ve kullandığı akıcı bir dil ile olaylar aktarılıyor. 1990'lı yıllarda yaşanan cinayetlerde faili meçhul kalan birisi, Behçet Cantürk anlatılır. Tavsiye ederim.

Bu kitabı 30 Temmuz - 1 Ağustos 2019 tarihleri arası okuyup, inceleme yazısı ise 25 Eylül 2019 tarihinde 1000Kitap sitesine eklenmiştir. 
236 syf.
·6 günde·Beğendi·9/10
Çok güzel bir şekilde anlatılmış bir hayat hikayesi. Tabiri caizse yeraltı dünyasının en tehlikeli adamlarından bir tanesinin hayatı yazılması bence çok iyi olmuş. Günümüze bakınca daha Behçet Cantürk gibisi daha gelmedi.
236 syf.
·3 günde
Behçet Cantürk, nam-ı diğer Beco, 70'li ve 80'li yıllarda sadece Türkiye'de değil, dünyada da adından sıkça söz ettirmiş biri. 94 yılında evine gitmek için bürosundan çıktıktan sonra şoförü ile beraber kaçırılıp öldürüldü.

Soner Yalçın, Cantürk'ün çocukluğundan 94 yılındaki ölümüne kadar olan süreci çok ustaca toparlamış. Soner Yalçın'ın kesinlikle okunması gereken kitaplarından biri.
236 syf.
Kitap, gazetecilik açısından iyi bir çalışma, fakat konusu bakımından çok sıkıcı buldum. Behçet Cantürk, silah ve uyuşturucu kaçakçılığı da dahil çok sayıda yasa dışı iş yapmış bir mafya patronu olarak bilinir. 80 Darbesi dönemi çevresinde gelişen bu olaylara, devlet içinden de işbirlikçiler çıkınca hukuksuzluk daha da büyümüş ve değerli olmayan insanları önemli kılmıştır. Olay örgüsü bakımından çok sıkıcı bulduğum için bu kitabı tavsiye edemeyeceğim.
236 syf.
·5 günde·7/10
Türkiye'nin daha önce hiç bilmediğim isimleri ve bu kadar da derinlemesine bilmediğim bir yüzünü öğrendim. Ülkenin gelmiş geçmiş en büyük mafyasının hayatı ve suikastine giden yol
236 syf.
İçinde uyuşturucu, kaçakçılık gibi kelimelerin bu kadar çok geçtiği başka kitap var mı bilmiyorum. Kitapta haksızlıkla elde edilen para, itibar, zengin hayat gibi şeylerin ne kadar önemsiz ve zarar verici olduğunu iyice anlamış oluyorsunuz. Kitap, ayrıca Türkiye Cumhuriyeti'ni yöneten, kollayan mevkideki kişilerin kendi çıkarları için Türkiye'ye zarar verecek işler yapabildiklerine birkez daha dikkat çekerek geleceğe çok önemli bilgiler içeren dersler veriyor. Soner Yalçın gibi doğruyu arayan örnek kalemleri tanıyıp okudukça araştırarak ve ince eleyip sık dokuyarak kitap seçiyor ve okuyorum.
236 syf.
·1 günde·8/10
Dikkat spoiler içerir.
Lice doğumlu Ermeni kökenli uyuşturucu kaçakçısı Behçet Cantürk'ün sıradışı hayat hikayesinin anlatıldığı güzel bir araştırma eseri. Çocukluğu, kan davası ve nam edinmek için işlediği ilk cinayet, dağa çıkmayı çıkması, hapse girip çıkması ile başlıyor kitap. Sonra taşımacılık işine girmesi, işini büyüttükten sonra Sarı Avni ile tanışması ve profesör lakaplı imalatçı ile eroin işine girmesi, uyuşturucudan büyük para kazanması anlatılıyor. 80li yıllarda yakalanması, Ankara'dan gelen ekibin işkence ile sorgulaması, aile bireylerinin de içeri gelmesi, MIT ve İtalya polisinin sorgusu, idamla yargılanması detaylı bir şekilde anlatılıyor. İçerden çıkması, Dündar Kılıç ile olan ilişkisi, bir süre işlere bulaşmaması, ama sonradan eski işine devam etmesi anlatılıyor. MIT raporu olayı ve en sonunda Tansu Çiller açıklaması sonrasında diğer Kürt iş adamları ile beraber öldürülmesi anlatılıyor. Uyuşturucu kaçakçılığı ve 80li yıllarda kolluk kuvvetlerinin çalışma yöntemini merak edenlerin okuması gereken kitaplardan biri.
280 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10
Behçet Cantürk 70 ve 80’li yıllarda dünyada kendisinden söz ettiren, uyuşturucu piyasasının baronlarından, anne tarafından Ermeni olması nedeniyle de Asala ile bağdaştırılan, eroin işinde PKK’ ya yardım ettiği söz edilen, Avrupa’nın önemli uyuşturucu baronlarıyla beraber ismi geçen, türlü işkenceler gördükten ve içeriden çıktıktan sonra artık mimlenmiş bir Kürt işadamı olarak kalmak isterken, 94 yılının karanlık cinayetlerinden biri olarak kalan bir hayat hikayesi.
Not: Kitabın devamı “Binbaşı Ersever’in İtirafları”dır. Eseri okumama rağmen bir kez daha okuyacağım. Soner Yalçın Binbaşı Ersever'in İtirafları
236 syf.
·Puan vermedi
Behçet Cantürk'ün yaşamını güzel bir şekilde anlatan bir kitap.

Heyecan dolu ve sürükleyici bir şekilde insana yeraltı diye tabir edilen camianın içindeymiş hissi veriyor.

Saygılar...
236 syf.
·Beğendi·8/10
Ünlü mafya babası altın topuklu behçet veya liceli behçet bilinen adıyla behçet cantürk un hayatını anlatıyor. Dönemin olaylarına da yer verilmiş. Yer altı dünyasına dair birçok bilgi paylaşılmış
Behçet Cantürk davasında mahkemeye sunulan deliller yetersizdi.

Behçet Cantürk'ün tahliye edilmesinin ikinci bir nedenini de, Jean- Jacques Rousseau'nun şu sözü açıklıyor: Zengin, yasayı para kesesinde taşır!..
Giyom Tell'in ülkesi İsviçre'de ne karışık işler oluyordu...

Aslında İsviçre'yi Nazım Hikmet'ten daha güzel anlatan yoktu:
"İsviçre'ye bilirsin gülüm/dilsiz kasası derler, /bir yerlerden, bir şeylerden kaçırılan paraların.(...)
"Ve rahat karlı gecelerinde İsviçre'nin/yıldızları biraz da/gözyaşlarımızla yıkanıp yanmıyor mu?" (19)
-----------------------------------------------------------------
19) Nazım Hikmet, "İsviçre'den Geçerken" Yeni Şiirler kitabın dan. (Adam Yayınları)
Uyuşturucu dünyası, siyasal ve ekonomik bakımdan bir tarafa itilmiş etnik azınlıklardan oluşuyordu. Bu işi meslek edinenler, Pakistan'da Peştular, Afganistan'da Tacikler, İran'da Beluciler, Türkiye'de ise Kürtler'di.
PKK lideri Abdullah Öcalan l ekim 1989
tarihinde haftalık 2000'e Doğru dergisine
inanılması zor açıklamalarda bulundu. PKK
lideri Öcalan'a göre MiT, genelkurmay eski
başkanı Orgeneral Necdet Üruğ'a suikast
yapacaktı. Öcalan'ın ikinci cümlesi en az
birincisi kadar şaşırtıcıydı: "Üruğ suikastını biz önledik.
Artık bireyin var olmasının salt nedeni ekonomik başarıydı! Saygın bir konum edinmenin tek yolu, servet ve şöhret sahibi olmaktan geçiyordu...

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Behçet Cantürk'ün Anıları
Baskı tarihi:
2010
Sayfa sayısı:
236
Format:
Karton kapak
ISBN:
9759917258
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Doğan Kitapçılık
Baskılar:
Behçet Cantürk
Behçet Cantürk
Öldürülecek 67 Kürt işadamı listesinin ilk sırasında onun ismi vardı...rnAnne tarafından Ermeniydi.rnHayatı boyunca "Ermeni dönmesi" diye aşağılandı.rnİlk cinayetini 15inde işledi.rn23 yaşında uyuşturucu sevkiyatına başladı.rnKaradeniz mafyasıyla işbirliği onu silah kaçakçılığına götürdü.rnMüteahhit olarak devlet ihalelerine girdi.rnAsala ve PKKya yardım ettiği iddiasıyla işkenceli sorgulamalara maruz kaldı.rnHep beraat etti.rnSon sevkiyatı 5.5 ton baz morfindi.rnZırhlı otomobili 14 ocak 1994 cuma günü durduruldu.rnBir gün sonra Sapancada ölü bulundu.rnŞakağına sıkılan tek kurşunla öldürülmüştü.rnİşte Behçet Cantürkün yaşamöyküsü...

Kitabı okuyanlar 299 okur

  • Murat Bayrak
  • Ali Onur Kaylan
  • Baki Demirbilek
  • Hasan Tunç
  • İlteriş baygu
  • Beatle
  • doktoree
  • Ayşegül Yılmaz
  • Ramazan Özay
  • Bagero Aras

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%3.9
14-17 Yaş
%0
18-24 Yaş
%5.9
25-34 Yaş
%31.4
35-44 Yaş
%37.3
45-54 Yaş
%17.6
55-64 Yaş
%2
65+ Yaş
%2

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%15.4
Erkek
%84.6

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%17.6 (16)
9
%16.5 (15)
8
%19.8 (18)
7
%14.3 (13)
6
%8.8 (8)
5
%1.1 (1)
4
%1.1 (1)
3
%1.1 (1)
2
%0
1
%2.2 (2)