Behçet Cantürk'ün Anıları

8,0/10  (27 Oy) · 
100 okunma  · 
16 beğeni  · 
1.309 gösterim
Öldürülecek 67 Kürt işadamı listesinin ilk sırasında onun ismi vardı...rnAnne tarafından Ermeniydi.rnHayatı boyunca "Ermeni dönmesi" diye aşağılandı.rnİlk cinayetini 15inde işledi.rn23 yaşında uyuşturucu sevkiyatına başladı.rnKaradeniz mafyasıyla işbirliği onu silah kaçakçılığına götürdü.rnMüteahhit olarak devlet ihalelerine girdi.rnAsala ve PKKya yardım ettiği iddiasıyla işkenceli sorgulamalara maruz kaldı.rnHep beraat etti.rnSon sevkiyatı 5.5 ton baz morfindi.rnZırhlı otomobili 14 ocak 1994 cuma günü durduruldu.rnBir gün sonra Sapancada ölü bulundu.rnŞakağına sıkılan tek kurşunla öldürülmüştü.rnİşte Behçet Cantürkün yaşamöyküsü...
Mehmet Ali Filiz 
13 Tem 2017 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 9/10 puan

Çok güzel bir şekilde anlatılmış bir hayat hikayesi. Tabiri caizse yeraltı dünyasının en tehlikeli adamlarından bir tanesinin hayatı yazılması bence çok iyi olmuş. Günümüze bakınca daha Behçet Cantürk gibisi daha gelmedi.

Behçet Cantürk, nam-ı diğer Beco, 70'li ve 80'li yıllarda sadece Türkiye'de değil, dünyada da adından sıkça söz ettirmiş biri. 94 yılında evine gitmek için bürosundan çıktıktan sonra şoförü ile beraber kaçırılıp öldürüldü.

Soner Yalçın, Cantürk'ün çocukluğundan 94 yılındaki ölümüne kadar olan süreci çok ustaca toparlamış. Soner Yalçın'ın kesinlikle okunması gereken kitaplarından biri.

Behçet Cantürk'ün Anıları benzeri kitaplar

Cafer Yaşar Karabulut 
 25 Mar 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

İçinde uyuşturucu, kaçakçılık gibi kelimelerin bu kadar çok geçtiği başka kitap var mı bilmiyorum. Kitapta haksızlıkla elde edilen para, itibar, zengin hayat gibi şeylerin ne kadar önemsiz ve zarar verici olduğunu iyice anlamış oluyorsunuz. Kitap, ayrıca Türkiye Cumhuriyeti'ni yöneten, kollayan mevkideki kişilerin kendi çıkarları için Türkiye'ye zarar verecek işler yapabildiklerine birkez daha dikkat çekerek geleceğe çok önemli bilgiler içeren dersler veriyor. Soner Yalçın gibi doğruyu arayan örnek kalemleri tanıyıp okudukça araştırarak ve ince eleyip sık dokuyarak kitap seçiyor ve okuyorum.

Berke Filiz 
27 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Behçet Cantürk'ün yaşamını güzel bir şekilde anlatan bir kitap.

Heyecan dolu ve sürükleyici bir şekilde insana yeraltı diye tabir edilen camianın içindeymiş hissi veriyor.

Saygılar...

Mahmut küçük 
19 Tem 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Ünlü mafya babası altın topuklu behçet veya liceli behçet bilinen adıyla behçet cantürk un hayatını anlatıyor. Dönemin olaylarına da yer verilmiş. Yer altı dünyasına dair birçok bilgi paylaşılmış