Papatyalar, bir alıntı ekledi.
14 Mar 20:52 · Kitabı okuyor · Beğendi

Savcı Bey ,Osman Bey ile inegöl tekfurunun arasında geçen Domaniç Meydan Muharebesinde şehit düştü .
Savcı Bey , şehit olduğu cam ağacının altında toprağa verildi.
Genç kahramanin büyükleri ve arkadaşları , anılarını yaşatmak için , yıllarca o ağacın dallarına kandiller astilar. Geceleri uzaktan bakanlar cam ağacıni ışıl ışıl görüyorlardi. O yöre hala " Kandilliçam " adı ile anılır.

Osmanlı Tarihi, Alphonse De Lamartine (Sayfa 13 - Kapi)Osmanlı Tarihi, Alphonse De Lamartine (Sayfa 13 - Kapi)

Kardeşlik Üzerine

Şu sıralar yaklaşık 2 haftadır, kardeşlik mefhumu üzerine bolca düşünür oldum. Nedir bu kardeşlik denilen şey? en basit cevabı ile aynı ana babadan olma ya da analar veyahut babalardan birisinin aynı olma durumunda doğan çocukların birbirine hitap ettikleri bir sıfat. Makbul olanı aynı anadan babadan olmak. daha bir öz yapar kardeşleri.. İnsanın en yakını kardeşidir mesela, herkesten bir kötülük görürsün kardeşten görmek pek azdır. Ya da herhangi birisinden gördüğün kötülüğü sırtlayıp, bohçalayıp bir kenara koyabilirsin velhasıl kardeşinden gördüğün bir kötülüğü bir türlü sindiremezsin yapışır kalır ve için için seni kemiren bir durum haline gelir. Niye böyle kardeşliğe dair büyük anlamlandırmalar yükleriz. Sanırım toplumun en küçük parçası olan aile kavramı içinde hem kan bağı, hem yaşanmışlık seviyemizin fazla oluşundan dolayı olabilir. Bir de toplumsal yapının bu kavramlara yüklediği anlamlarla sorgulamadan sevgilerini, saygılarını, özverilerini, öğrenilmiş teslimiyet gibi bir şeydir. Halbuki insanlık tarihine baktığımız zaman kardeşlik hiçte kafamızda yücelttiğimiz bir değer gibi görünmez. Misal Habil Kabil kardeşlerin içlerine düşen kıskançlık (bazı hikayelerde evleneceğiz kızı kıskanmak, bazı hikayelerde Tanrıya adanan adağın birisinin kabülü öbürküsünün reddi mevcut. Özünde bir haksızlık bir kıskançlık yatar. Kıskanan tarafın kıskanılan tarafa uyguladığı şiddet, onu yok etme varlığını kendi varlığından daha aza indirip ruhsal ve bedenen yok oluşunu hazırlama gibi sonuçlara yol açar. Birde Yakup Peygamberin en küçük oğlu Yusuf peygamber vardır ki kardeşleri tarafından kör kuyuya atılarak ölümü istenmiştir. Neden kardeşler Yusufu'u kör kuyuya atarlar.. Babanın Yusuf'a duyduğu sevginin eşitsizliği diyebiliriz... Bir eşitsizliği yaratanın bir eşitlilik beklentisi de ironik. Bu eşitsizliğe maruz kalanların eşitliği sağlama çabası da kaynağından uzaklaşıp hedef şaşmasına neden olmuş Mesela bu 11 kardeş Yusuf'u kör kuyuya atıp ölmesini beklemek yerine, Babalarını Yakup peygamberi atmış olsalardı çok daha adil bir tavır sergilenirdi. Ya da ayrım yapmasaydı Yakup peygamber bu kardeşler tatlı tatlı geçineceklerdi. Ama sevgi denilen şey öyle başka bir şey ki kendiliğinden olan bir duygu. Hiç bir şeyin adil dağıtılmadığı gibi yüreklere de adil dağıtılmıyor...
Spinoza'nın sevinci nereden geliyor? isimli kitabı araştırırken gözüme çarpan bir alıntıyı da buraya eklemekte fayda görüyorum kıskançlık haset üzerine..

''''Çoğu zaman karşılaşmalarımızdan türeyen etkilerle edilgenleşmiş ve dolayısıyla, kederli duygulanışların insafında sürüklenen sonlu ve zayıf varlıklar olduğumuzdan, var-kalma çabasının peşinde eyleme gücünü artırmış bir varlıkla karşılaştığımızda ona karşı ilk duygumuzun haset olması şaşırtmamalıdır.'''

Bu arada o sevinci yakaladığım anlarda pekte kaynağını sorgulama derdine düşmüyorum. :D Sevince dönüşmeyi tercih ediyorum. Her neyse fazla uzağa gitmeden, Osmanlı tarihine göz attığımız zaman Osmanlı devletini kuran Osman bey, amcasını öldürmekte başlamış katliama ardından kardeşler hatta oğullar torunlar Allah ne verdiyse isteyen araştırsın! Güç uğruna nice insanların kellesi gitmiş, boğulmuş, zehirlenmiş vs vs (Osmanlı sevicileri hiç bulaşmayın sizi hiç çekemem!) ..Acılı ana yüreğiyle dolu, Oğlunun katili oğluna boyun eğmek zorunda kalan Hatunların saray odalarında gizli gözyaşlarını içine akıttıkları tarihsel süreçler mevcut.

Bir de Antik Yunan tragedyaları içinde en sevdiğim vardır ki? Kardeşlik üzerine çıkarımlar yapabileceğimiz, Spokles'in kaleme aldığı ...Eli kanlı Elektra; annesinin çok sevdiği babasını öldürmesi ve aşığıyla beraber olmasından dolayı sırf kız kardeşi Orestes'i korumak için, yıllarca içinde intikam duygusunu bastıran, kendini dizginleyen.. Orestes'ın ölüm haberini aldıktan sonra, Saraya kılık değiştirip giden , annesinin boğazını kesip intikamını alan Elektra...soylu bir kadın ve kız kardeş :)

“Ey asil ailelerin kızları!
Acımı avutmak için buraya geldiniz;
Biliyorum, anlıyorum, gözümden
Bir şey kaçmıyor, ama vazgeçmiyorum,
Zavallı babama ağlamaktan kendimi alamıyorum.
Fakat siz ki dostluğuma her türlü
Sevgiyle karşılık verdiniz
Bırakın beni bu deliliğime,
Size yalvarıyorum.....

Velhasıl kelam; edebiyatta, sanatın bir çok alanında, seyrettiğimiz filmlerde, dinsel ve tarihsel mitolojinin içinde kardeşliğe dair iyi kötü bir çok örnek vermek içten bile değil... Son olarak kardeşliğe dair gereğinden fazla anlam yüklemek. Ya da bazen cinsel ayrımcılığa maruz kalmış zavallı kadınların, samimi, insani iletişim kurmanın, karşı cinsle yolunun iyi niyetini anlatma çabası yüzünden( yazık ulan bu kadınlara, :D) iletişimlerini kardeşlik atıflarıyla temize çıkarma acziyetleri.. Bu bağlamda kendi adıma değer verdiğim, insanlığına saygı duyduğum, dostlarım( bu kelimeyi kullanmak bile bence çok zor.. İçine yüklediğim anlamlar oldukça yüksek, insanları dostluk sıfatının altında ezmeye hakkım olduğunu düşünmüyorum) Bundan sonra kardeşim demeyeceğim. Çünkü kardeşliğe inanmıyorum. Dayatıcı kan bağını yüceltmekten öteye gitmiyor. Nasıl ki her daim sıkışmış anlarımda söylemenin beni rahatlattığı; Heidegger'in “insan dünyaya atılmıştır ve fırlatılmıştır.. cümlesinde ki gibi Bizler ne doğacağımız coğrafyayı ne cinsel kimliklerimizi, ne de bedenlerimizi, ailelerimizi, etnik ve sosyal sınıflarımızı seçme şansına sahip değilsek.. Kardeşlerimizi de seçme şansına sahip değiliz. Paylaşımın olduğu her yerde çatışmaların olması kadar doğal bir şey yok. Bu onları ne kötü insan yapar ne de iyi.. Fakat arkadaşlarımızı, dostlarımızı, iletişime değer gördüğümüz insanları ve okuyacağımız kitapları veyahut alacağımız kararları, olaylar karşısında göstereceğimiz tavrı ve duruşları seçme şansına sahibiz.. Güzel kitaplar okumak ve güzel karşılaşmalar ve arkadaşlıklar kurmak dileğiyle...

Bir konferans esnasında öğrencilerden biri Hayati İnanç'a sorar . Hocam Şair Nabi'yi anlayamamızın sebebi nedir?
Hayati Hoca cevap verir. Tayyip Bey kaçıncı Devlet başkanımız. Cevap gelir 12.
Oğlum sen Tayyip Bey'e sen 12. başkan dersen anlayamazsın. Nasıl dedi?
Hesap şöyle yapılır.Tuğrul Bey 1 , Alparslan 2 , Osman Bey 28 ,Atatürk 64 , Tayyip Bey 75 . Eğer bu zinciri şu veya bu sebeple kırarsan, şunu demiş olursun Nabi merhum başka bir iklimin insanıdır beni alakadar etmez. Bunun için de anlayamazsın

12 Mart 1921, Şanlı Ecdadımın İstiklâl Marşı'nın Kabulü...
İstiklâl Marşı, Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin millî marşı.

Güftesi, Anadolu'da Millî Mücadele'nin devam ettiği sırada Mehmet Âkif Ersoy tarafından kaleme alınmış şiir. Şairin Kurtuluş Savaşı'nın kazanılacağına olan inancını, Türk askerinin yürekliliğine ve özverisine güvenini, Türk ulusunun bağımsızlığa, Hakk'a, yurduna ve dinine bağlılığını dile getirir.

Şiir, 12 Mart 1921'de Birinci Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından İstiklâl Marşı olarak kabul edilmiştir. Bestesi Osman Zeki Üngör'e aittir. Orkestrasyonu Edgar Manas tarafından yapılmıştır.

Tarihçesi
Maarif Vekaleti, Türk Kurtuluş Savaşı'nın başlarında, İstiklâl Harbi'nin millî bir ruh içerisinde kazanılması imkânını sağlamak amacıyla 1921'de bir güfte yarışması düzenledi. Yarışmaya toplam 724 şiir katıldı. Eser gönderenler arasında Kazım Karabekir, Hüseyin Suat Yalçın, İsak Ferrara, Muhittin Baha Pars ve Kemalettin Kamu gibi tanınmış isimler de vardı. "Çanakkale Şehitleri" ve "Bülbül" gibi şiirlerin sahibi Mehmet Akif'in "Milletin başarılarının para ile övülemeyeceğini" düşündüğü için yarışmaya katılmak istemediği bilinir.

Son şiir gönderme tarihi olan 23 Aralık 1920'den sonra Eğitim Bakanlığı güfteleri incelemiş ancak içlerinde İstiklal Marşı olabilecek bir eser bulamamıştı. Mehmet Akif, Maarif Vekili Hamdullah Suphi Bey'in kendisine yazdığı 5 Şubat 1921 tarihli davet mektubundan sonra fikrini değiştirerek Ankara'daki Taceddin Dergahı'ndaki odasında, Türk Ordusuna hitap ettiği şiiri kaleme aldı ve bakanlığa teslim etti. Şiirde, şair Kurtuluş Savaşı'nın kazanılacağına olan inancını, Türk askerinin yürekliliğine ve özverisine güvenini, Türk ulusunun bağımsızlığa, Hakk'a, yurduna ve dinine bağlılığını dile getirmiştir. Hamdul­lah Suphi Bey, Âkif'in şiirinin önce cephede asker arasında okunma­sına karar verdi. Batı Cephesi Komutanlığına gönderilen şiir, askerin beğenisini kazandı İstiklâl Marşı, 17 Şubat 1921 tarihinde Hakimiyet-i Milliye ve Sebilürreşad gazetelerinde yayınlandı, on iki gün sonra ise Konya'da Öğüt gazetesinde yer aldı.

Ön elemeyi geçen yedi şiir 12 Mart 1921'de Mustafa Kemal'in başkanlığını yaptığı meclis oturumunda tartışmaya açıldı. Mehmet Âkif'in şiiri meclis kürsüsünde Hamdullah Suphi Bey tarafından okundu. Şiir okunduğunda milletvekilleri büyük bir heyacana kapıldı ve diğer şiirlerin okunmasına gerek görülmedi. Bazı mebusların itirazlarına rağmen Mehmet Akif'in şiiri coşkulu alkışlarla kabul edildi.

Güfteye en sert eleştiri Kazım Karabekir'den geldi. Kazım Karabekir, 26 Temmuz 1922'de Bakanlar Kurulu Başkanı Rauf Bey’e yazdığı mektupta yarışma sonucunun iptal edilmesini istemiş ve eleştirilerini sıralamıştır. Eleştirilere karşın güftede bir değişikliğe gidilmedi ve Paşa da bu konuda ısrarcı olmadı.

Mehmet Âkif, kazandığı beş yüz liralık ödülü yoksul kadın ve çocuklarına iş öğreterek yoksulluklarına son vermek için kurulan Darülmesai'ye bağışladı. Şair ayrıca, İstiklâl Marşı'nın Türk Milleti'nin eseri olduğunu beyan etmiş ve İstiklâl Marşı'nın güftesini, şiirlerini topladığı Safahat'a dahil etmemiştir.

Ülke savaş içerisinde olduğu için, Âkif'in şiirinin bestelenmesi iki sene ertelendi; 1923'ün 12 Şubat'ında İstanbul Maarif Müdürlüğü'ne beste yarışması açma görevi verildi.

Şiirin bestelenmesi için açılan ikinci yarışmaya 24 besteci katıldı. Üllkenin içinde bulunduğu zor koşullar nedeniyle sonucu belirleyecek bir değerlendirme yapılamadı. Bu nedenle güfte, ülkenin çeşitli yerlerinde farklı bestelerle okunmaya başlandı. Edirne'de Ahmet Yekata Bey'in, İzmir'de İsmail Zühtü Bey’in, Ankara'da Osman Zeki Bey'in, İstanbul'da Ali Rıfat Bey ve Zati Bey'in besteleri okunuyordu.

1924 yılında Ankara'da toplanan seçici kurul, Ali Rıfat Çağatay'ın bestesini kabul etmiştir. Bu beste 1930 yılına kadar çalındıysa da 1930'da değiştirilerek, dönemin Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Şefi Osman Zeki Üngör'ün 1922'de hazırladığı bugünkü beste yürürlüğe konmuş, toplamda dokuz dörtlük ve bir beşlikten oluşan marşın armonilemesini Edgar Manas, bando düzenlemesini de İhsan Servet Künçer yapmıştır. Üngör'ün yakın dostu Cemal Reşit Rey'le yapılmış olan bir röportajda da kendisinin belirttiğine göre aslında başka bir güfte üzerine yapılmıştır ve İstiklal Marşı olması düşünülerek bestelenmemiştir. Söz ve melodide yer yer görülen uyum (Prozodi) eksikliğinin (örneğin "Korkma, sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak" mısrası ezgili okunduğunda "şafaklarda" sözcüğü iki müzikal cümle arasında bölünmüştür) esas sebebi de budur. Protokol gereği, sadece ilk iki dörtlük beste eşliğinde günümüzde İstiklâl Marşı olarak söylenmektedir.

Osman Hamdi Bey tarihte sevdiğim şahsiyetlerden. Hakkıyla tanınmıyor, tanıtılmıyor diye düşünüyorum. Kitap başarılı hayatı ve eserleri güzel ve anlaşılır bir dille anlatılmış. Okuyun siz de sevin Osman Hamdi Bey’i. İcraatlarıyla hakediyor gerçekten, en azından tanınmayı.

Abdurrahim Karakoç / Yemin
Nusret versin yeri, göğü yaratan
Çekip çıkartalım akı karadan
Ertuğrul Bey, Osman Gazi, Murat Han,
Susarsam, hakkını helâl etmesin!

Anımsamak
cezzar ahmet paşa, bosna'da doğdu. 23 nisan 1804'te akkâ'da öldü. napoléon bonaparte'a karşı akkâ kalesi'ni savunmasıyla ünlü osmanlı veziridir. sayda bölgesindeki çatışmaları yatıştırarak, çeyrek yüzyılı aşkın süre tam bir egemenlik kurmuştur.

gençliğinde istanbul'a giderek hekimoğlu ali paşa'nın hizmetinde bulundu. 1750'ye doğru mısır'a giderek kölemen beyi abdullah'ın hizmetine girdi. cidde yöresinde ayaklanan bedevilere karşı yapılan çete savaşlarına katıldı. abdullah bey'in öldürülmesine misilleme olarak 70 kadar bedeviyi öldürdü. bu nedenle kendisine arapçada "deve kasabı" anlamına gelen cezzar lakabı takıldı. daha sonra beyrut ve sayda hâkimi emir mansur'un ardından şam muhafızı osman paşa'nın hizmetinde bulundu.

1775'te zahir ömer ayaklanmasının bastırılmasında büyük başarı gösterince akkâ muhafızlığına, kısa bir süre sonra da vezirlik verilerek sayda beylerbeyliğine getirildi. lübnan, ürdün ve filistin'deki karışıklıkları yatıştırdı. bu başarıları nedeniyle şam beylerbeyliğine atandı. napoléon bonaparte komutasındaki fransız ordusu1798'de mısır'ı işgale başlayınca, osmanlı devleti cezzar ahmed paşa'dan bölgede yığınak yapmasını istedi. bu arada bonapart, el-ariş, gazze ve yafa'yı işgal etmiş, mart 1799'da akkâ önüne gelmişti. ancak, iki aydan fazla süren kuşatma, osmanlı donanması ve nizam-ı cedid ordusundan destek gören cezzar ahmet paşa'nın güçlü savunması karşısında başarısızlıkla sonuçlandı. napoléon, 21 mayıs 1799'da akkâ'dan çekilmek zorunda kaldı.

cezzar ahmed paşa’nın karşısında ilk yenilgisini yaşayan napolyon'un "akka’da durdurulmasaydım, bütün doğu’yu ele geçirebilirdim!.." sözü kaydedilmiştir. cezzar ahmed paşa ise 1804'te ölümüne değin akkâ beylerbeyliği görevini sürdürmüştür.

kaynak wikipedi

EMİNE KOÇ, bir alıntı ekledi.
06 Mar 22:19 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

İlk surpriz: İstanbul'un şişli ilçesindeki Osmanbey semti Kur'an-ı Kerim basimindan kazanılan paralarla yine Abdülhamit'in teşvikiyle matbaacı Osman efendi tarafından kurulmuştur.

Abdülhamid'in Kurtlarla Dansı 2, Mustafa ArmağanAbdülhamid'in Kurtlarla Dansı 2, Mustafa Armağan
Nesrin Aykaç, bir alıntı ekledi.
 06 Mar 12:31 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Yıldırım Beyazıt atının başını geri çekilen Germiyan askerlerine doğru çevirirken bağırtılı bir sesle mırıldandı: Ben öldürüleceğim belki, fakat devletim yaşayacak, her şey savaş alanında belirlenmelidir; ölümse ölüm,zaferse zafer ikisinin ortası yok. Büyük dedem Osman Beyden, Dedem Orhan Bey'den, babam Murat Bey'den bana kalan aklımın ve kılıcımın gücüyle topraklarıma yeni topraklar katarak yücelttiğim devletimi savunurken, kaçtığım değil savaşarak öldüğüm konuşulmalı."
Namık Doymuş (sayfa 19)

Zafer Vaat Etmeyen Topraklar, Namık Doymuş (Sayfa 19 - undefined)Zafer Vaat Etmeyen Topraklar, Namık Doymuş (Sayfa 19 - undefined)