Sodom ve Gomore Bütün Eserleri 11

7,9/10  (66 Oy) · 
241 okunma  · 
51 beğeni  · 
1.945 gösterim
İmparatorlukların çöküşü ve kurtuluş savaşı arasındaki İstanbul anlatılmaktadır. Esasında Yakup Kadri Karaosmanoğlu İstanbulun bir kısmını ele alıp tüm İstanbula lanet okuyor Yurt işgal altındayken, Anadoluda büyük zorluklar içerisinde yaşam savaşı veren halk İstanbulda yaşayan yüksek sosyetenin yaşamının büyük bir bölümünü oluşturan eğlence, eğlence sırasında yaşanan ahlaksızlıklar ve bunun sonucunda gelişen karmaşık olaylarla büyük bir tezat oluşturmaktadır.Kısacası ülkenin bir kısmı ağlarken diğer bir kısmı gayet rahat bir şekilde gülebilmektedir. Bu olay Leyla Nejdet arasındaki ilişki ve çevredeki insanların yaşamlarıyla anlatılmaktadır.
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  311
 • ISBN:
  9789754700497
 • Yayınevi:
  İletişim Yayınları
 • Kitabın Türü:
Salih Çermik 
08 Mar 09:08 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 8/10 puan

Osmanlı'nın son döneminde içinde bulunduğu sıkıntılı zamanlar... Olaylar İstanbul'da geçiyor. Savaşların kızıştığı, nefes almanın dahi zorlu olduğu, İstiklal Mücadelesinin yaşandığı bir dönemde İstanbul'da bulunan Avrupalılaşmış (!), modern (!) insanların hayatı, yaşamları anlatılıyor. İstiklal Harbi'nin bu insanlara rağmen kazanılmış olması Allah'ın büyük bir lütfu olsa gerek. Kitabın en önemli özelliği anlattığı ahlak çöküntüsü. Hatta öyle bir ahlak çöküntüsü ki Lut kavminin helakına sebebiyet veren eylemler dahi mevcut. Kitabı okurken ara ara zihnimde 'Kiralık Konak' kitabı canlandı, birkaç konuda. Ana kahramanlardan biri Leyla Sodom ve Gomore'de. O'nun adının geçtiği yerlerde Kiralık Konak'ın 'Seniha'sı geldi aklıma. Karşılaştırdım biraz bu iki kahramanı. Ve şunu fark ettim ki yazar ahlak çöküşünü bu iki romanında kadınlar üzerinden anlatmış, genel olarak. Kiralık Konak'ta Seniha okuduğu romanlara göre hareket eden bir karakterdi. Bu kitapta da Leyla isimli kahraman Avrupalı dostlarının (!) yaşamına göre hareket etmekte. Kiralık Konak ile ilgili diğer karşılaştırmam ise 'eski-yeni çatışması'. Kiralık Konak'ta bu çatışma Seniha ve ailesi ile dedesi arasında geçerken Sodom ve Gomore'de bu çatışma Leyla'nın nişanlısı olan Necdet'in içinde geçmektedir.
Kitapta insanlar öyle bir sefa içerisinde yaşamaktalar ki memleketin ahvali hakkında hiçbir fikir yürütememekte ve umursamamakta ve hatta kazanılan başarılara inanılmamaktadır. Kitapta memleketin durumu çok az anlatılmış. Bunun sorumlusu olarak yazarı görmek hata olabilir. Çünkü yazar İstanbul'un sosyetelerini, modern insanlarını (!) anlatmakta. Ve bu anlatılana göre şu çıkarımda bulunmak hiç de yanlış olmaz sanırım: Memleketin durumu dönemin sosyetesi tarafından umursanmamakta.
Kitapta dikkatimi çeken bir nokta da Leyla isimli kahramanın yapmış olduğu eylemler. Ne kadar mide bulandırıcı geldi bana anlatamam. Belki de söylediğim kadar abartılı olmayabilir ancak kitapla beraber yaşadığım için anlatılan hareketlerden tiksindim.
Tavsiye edilir.

Yakup Kadri demek, dönem romanı demek benim için. İşgal altındaki İstanbul'u tarih kitaplarından okuyabilirsiniz belki. Ama o dönemdeki ailelerin, tramvayların içine giremez, insanların ruhundaki isyanı hissedemezsiniz. İstanbul ile beraber işgal edilen ruhların köklerinden kopuşunu da. Dönemi ve sonrasını anlamak için ideal eserlerden biri.

silaes 
12 Haz 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Uzun zamandır okumak istediğim , lakin devamlı ertelediğim bir kitaptı. İçeriği hususunda biraz bilgim de vardı.Kitabı bu şekilde yorumlamak doğru olur mu bilmiyorum. bu kitabı okuma listemin en ön sıralarına koymama bir vak'a sebep oldu. Otobüste giderken, lise öğrencisi olduğu bariz olan iki kız öğrencinin aralarındaki konuşmaya kulak misafiri oldum. İçlerinden daha zayıf olanı leydi Diana'nın çok güzel bir kadın olduğunu söyleyince, ister istemez kulaklarımı diktim. Sonra şöyle bir cümle kurdu'' keşke kurtuluş savaşı kazanılmasaydı da İngiltere'ye bağlansaydık, belki o zaman prens Henry'nin karısı olabilirdim dedi, öteki de haklısın bende orlando bloom'un karısı olabilirdim dedi. Tabi ben şok ben iptal. İçimden geçirdim, tıpkı sodom ve gomoredeki gibi diye. Açık konuşmam gerekirse kitabı okumayın, gerçekten hiç gereği yok. Çünkü o günden bu güne hiç bir şey değişmemiş. Cahil hep aynı cahil....
Kitabı dil bakımından ayrıca çok beğendim. Kitap edebi eser olmasının yanında, ayrıca bir kaynaktır da. Biraz farklı bir yorum oldu ama, içimden geçenleri olduğu gibi yazmak istedim.

Mehmet Y. 
08 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Milli Mücadele gerçekten de milli miydi? Yani bir ülke topyekün varını yoğunu ortaya mı koymuştu? bize inkılap tarihi derslerinden anlatılanlara bakılınca bu soruların cevabı "evet" gibi görünüyor ama vaziyet hiç de öyle değil! Sodom ve Gomorre'de İstanbul sosyetesinin kendi menfaatleri uğruna her şeyi yapabilecekleri gayet çarpıcı bir şekilde anlatılmış. Ne yazık ki Milli Mücadele bittiğinde bu güruh ayakta kalmayı başarmış ve ülke kaderinde söz sahibi olmuştur. Cephede dövüşenler ise köylerine geri dönmüş ve yönetilenler haline rücu etmişlerdir.

CANAN 
22 Haz 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · 10/10 puan

Kitaptan çıkarmış olduğum sonuca göre Osmanlı devleti yıkılmaya mahkummuş. Ve Ateş herşeyi temizler sözü çok hoşuma gitti. İstanbulun son zamanlarında olan bir kabulleniş bize hiç yakışmadı diye düşündüm.

Murat Kaya 
02 Mar 2016 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 7/10 puan

I.Dünya Savaşı'nı kaybeden Osmanlı Devleti başkenti İstanbul'un 13 Kasım 1918'de İngiltere,Fransa,İtalya tarafından ortak işgali ile başlayan süreci çok güzel anlatır. Gerek azınlık, gerek aristokrat Osmanlı asil aileleri tarafından balolar, eğlenceler, çılgınlıklar içinde karşılanan generallere, işgalci bürokratlara yalılar, köşkler daha başka neler neler verilmezki....Büyük üzüntü, kızgınlık ve şaşkınlıklar içinde okuyacaksınız....

Fazilet AYSU 
11 Mar 19:21 · Kitabı okudu · 6 günde · 8/10 puan

Sodom ve gomore Tevrat da geçen Lut ve İbrahim'in bir kavmidir. Bu kavim sapıklık ve ahlak yoksunu insanlardır. Yazar İstanbulun işgali sırasındaki halkı sodom ve gomoreye benzetiyor.

Ferda İ. 
07 Haz 13:46 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Kitap ilk okumaya başladığınızda sıkıcı geliyor ve dayanamıyorsunuz. Özellikle ana karakterlerin davranışları sizi sinir ediyor ama okudukça karakterlerdeki psikolojik alt yapıyı anlamaya başlıyorsunuz. Üstelik Kurtuluş Savaşı döneminde böyle olayların olması sizi dehşete düşürüyor. Bu dönemi hep savaşla, acıyla, mutsuzlukla bilen bizler için savaşın bir başka yüzünü de bize gösteriyor. Yine de ana karakterlerden Necdet'in karakterinin daha detaylı incelenmesini ve oldu bittiye getirilmemesini isterdim. Yakup Kadri'nin dili hiç okumayan biri için alışması biraz zor gelebilir ama biraz okuduktan sonra çok hoşunuza gidecektir.

Ezgi KAZANCI 
 22 Tem 15:58 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Mütareke yıllarında bozulan toplum yapısı içerisinde sıkışmış insanların şatafatlı hayatları anlatıyor. Kişiliklerin bozulduğu bu toplum yapısında kendinden ödün vermeyen Necdet'i anlatıyor bu kitap ... Karşılıksız bir sevgiyle bağlandığı Leyla var bir de. Bu iki kişinin aslında iç çekişmesi bize kendimize bile itiraf edemediğimiz şeyleri sunuyor.

Emine Evcen Tuzcu 
25 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Sodom ve Gomere her donemin romanidir bence.Vatan tehlikede iken vatan hainleri mutlaka çıkıyor. Istanbul kurtuluş savaşı sirasinda Sodom ve Gomere ilsn edilmistir.

2 /

Kitaptan 52 Alıntı

Salih Çermik 
06 Mar 12:01 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

-Siz hiç ağlamaz mısınız?
*Hayır, asla alışık değilim.
-O halde bilseniz hayatta ne büyük bir zevkten mahkûmsunuz.

Sodom ve Gomore, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Sayfa 21 - İletişim Yayınları - 32. Baskı)Sodom ve Gomore, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Sayfa 21 - İletişim Yayınları - 32. Baskı)
silaes 
11 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Bir defa affeden aşık artık durmadan affetmeye mahkumdur.

Sodom ve Gomore, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Sayfa 96 - Birikim)Sodom ve Gomore, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Sayfa 96 - Birikim)
Şeyma 
 02 Haz 02:16 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Bazen bir gülümseyişi, bir bakışı en içinden çıkılmaz meseleleri bir anda çözüveriyordu.

Sodom ve Gomore, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Sayfa 133 - İletişim yayınları)Sodom ve Gomore, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Sayfa 133 - İletişim yayınları)
Salih Çermik 
06 Mar 12:03 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Ben içimdeki kıyameti içime sığdırmaya yeterli güçte değilim; ya ben onu boğacağım ya o beni boğacak.

Sodom ve Gomore, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Sayfa 34 - İletişim Yayınları - 32. Baskı)Sodom ve Gomore, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Sayfa 34 - İletişim Yayınları - 32. Baskı)
Salih Çermik 
06 Mar 15:11 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Aramızda artık her şey bitti, öyle mi? Bunu yazmak kolay, fakat okuyup anlamak güçtür!

Sodom ve Gomore, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Sayfa 64 - İletişim Yayınları - 32. Baskı)Sodom ve Gomore, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Sayfa 64 - İletişim Yayınları - 32. Baskı)
silaes 
12 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

İnsanın kalbi ne acayiptir? Bir vakit onun ıstırabına sebep olan şey başka bir vakit sevinmesine sebep oluyor.

Sodom ve Gomore, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Sayfa 209 - Birikim)Sodom ve Gomore, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Sayfa 209 - Birikim)
Şeyma 
29 May 15:56 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Necdet
"Neye kaçtığımı da pekiyi biliyorum. Unutmak için kaçıyorum!"

Sodom ve Gomore, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Sayfa 33 - İletişim yayınları)Sodom ve Gomore, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Sayfa 33 - İletişim yayınları)
Şeyma 
02 Haz 06:31 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Necdet
"İşte bu benim sevdiğim, bu benim yoluna öldüğüm; işte şu dakikada onun yüzünden anlatılamaz bir azapla kıvranıp durduğum afet..."

Sodom ve Gomore, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Sayfa 173 - İletişim yayınları)Sodom ve Gomore, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Sayfa 173 - İletişim yayınları)
Asiye-Melikşah 
20 May 21:53 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Ah,yaşamak ne tatlı!Her şeye rağmen her ihtimale her şüpheye hatta her tecrübeye her kanaate rağmen yaşamak...

Sodom ve Gomore, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Sayfa 72)Sodom ve Gomore, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Sayfa 72)