7,1/10  (72 Oy) · 
376 okunma  · 
48 beğeni  · 
2.059 gösterim
Romanın kahramanı Suphi, romantik, duygusal, sevgidolu, yumuşak kalpli, yakışıklı bir erkektir.

İlk görüşte, varlıklı bir ailenin güzeller güzeli ancak aşırı kıskanç, kaprisli kızı Zehra'ya aşık olur. Zehra ile evlendikten sonra ilk zamanlar gözü karısından başka birini görmeyen Suphi, evlerine hizmetçi olarak gelen ve Zehra'nın güzelliğine gölge düşüren ay parçası Sırrıcemal'in ateşine düşerek, yeni bir aşkın ateşiyle yanmaya başlar. Ve bu ateş, Sırrıcemal tarafından da körüklenmektedir.

Her şeye rağmen çok sevdiği ve bir türlü kopamadığı karısı Zehra ile ateşinde yandığı Sırrıcemal'in arasında tercih yapmakta zorlanan Suphi, ilk zamanlar farkında olmadığı fakat, farkına varınca da bu benim kaderim dediği Rum dilberi Urani'ye de tutulunca artık, çırpındıkça battığı bir aşk batağının içine, iyice gömülür.

Sevdiği kadınların hiçbirinden vazgeçemeyen Suphi, dönüşü olmayan bir yola girdiğinde, sevdiği erkeği paylaşmaktan asla hoşlanmayan bir kadının, kalbindeki sevgisinin yerini birden ölümcül intikam duygularının alacağını hesaba katmamıştı.
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2005
 • Sayfa Sayısı:
  208
 • ISBN:
  9789759099466
 • Yayınevi:
  İskele Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
handan sarıcaoglu 
02 Kas 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · 6/10 puan

İlkleri okumayı seviyorum.bu kitapta türk edebiyatının ilk psikolojik romanidir. Kitap bana göre cok akıcı değildi yazar aynı olayı uzattikca uzattı zehrayla suphinin evliligiyle başlayıp zehranin kıskançlıkları suphinin aç gozlulugu diyecegim cnku karakter bende o izlenimi bıraktı bu sebeplerle ilişki bitti ve Suphi evin hizmetkarı sirricemalla yeni bir evliliğe yol aldı. Ne yazık ki bu seruvende kısa sürdü. Zehranin intikamiyla karakterlerin tüm hayatı ellerinden gitti beklendik bi sondu olması gereken bumuydu tartışılır ama roman konu itibariyle hakkını vermiş .

Çok sürükleyici olmakla beraber, okuyanın psikoljisini bozan. Sinirlerini altüst eden bir romandı. Ama her şeye rağmen okurun elinden bırakamayacağı ve okuma esnasında kendisininde intikam düşünceleri kuracağı bir roman. Okumanızı tavsiye edebileceğim bir kitap =)))

Zehra,Nabizade Nazım'ın 1894'te Servet-i Fünun 'da yayımlanmış ikinci romanıymış. Bu roman, Türk Edebiyatı'nın ilk psikolojik roman denemelerinden biriymiş öğrendiğim kadarıyla da.
Kitap, bence kendi dönemi içinde düşünüldüğünde , oldukça başarılı kurgulanmış. Karakterler iç dünyaları ile birlikte çok iyi yansıtılmış.
Kıskançlık , aşk, nefret ve intikam duyguları çok can alıcı şekilde işlenmiş.

Yalnız , çok iyi bir eğitim almış olan yazar , çok genç yaşta hayata gözlerini yummuş.
Evlendikten kısa bir süre sonra kemik veremi hastalığına yakalanmış ve otuz bir yaşında vefat etmiş. Kimbilir daha uzun yaşasaydı edebiyata daha ne güzel kitaplar kazandırırdı.

şerife sena kodaş 
28 Kas 2016 · Kitabı okudu · 28 günde

Zehra zengin bir aile kızıdır. Küçük yaşta annesini yitirir. Sevgi ve şefkatten yoksun kalır. Bu yüzden sinirli, kıskanç ve geçimsizdir. Her şeye öfkelenir. Büyüyünce, babası onu iş yerinde katip olarak çalıştırdığı Suphi ile evlendirir. Zehra bir süre kocasıyla iyi geçinir. Sonra eski huyları depreşir. Eşini herkesten kıskanır, durmadan onu rahatsız eder.

MMT 
01 Ara 2016 · Kitabı okudu · 16 günde · 7/10 puan

Kitabın dilinden bahsedeceğim çünkü ilk başta akıcı gözüken fakat sonrası hiç de öyle olmayan bir kitap. Konu ilginçleştikçe dil akıcılığını kaybetmiş. Lakin kurgu hakkını vermiş. Günümüz yazarlarına örnek olan türden bir kurgu var. Hatta Türk dizilerinin senaryoları da hep bu tarz işlenmiş. Fakat benim gibi psikoloji sevmeyen biriyseniz pek tavsiye etmem.

Emrah KARACAOĞLU 
25 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 3/10 puan

Bir aşk hikayesi günümüzde de yaşanabilmesi mümkün olan bir hikaye. Bir erkek ve sürekli başka kadınları sevmesinin hikayesi kitapta ele alınmış. 3 farklı kadına olan aşkı ve hepsi için bir diğerini terk etmesi. Bunlardan ilki olan Zehra'nın intikam alması.

Sadık Kocak 
23 Oca 20:35 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Bana göre fena değildi. Ayrıca hem kişiler hem de anlatımları düşünecek olursak iyi bile sayılırdı.
Bazı romanlarımız gibi karmaşık değildi. Okudukça sade ve sıkmayan, okuyucuda birinin hayat hikayesini okur gibi izlenim bırakan bir kitaptı ..

Derya 
05 Mar 23:35 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Psikolojik aşk hikayelerini seviyorsanız okumalısınız...dil biraz ağır ama kurgu güzel...üç kadın ve bir adam...karmakarışık bir aşk öyküsü...

Pınar Surucu 
 07 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · 6/10 puan

‘Zehra’ Nabizade Nazım’ın tek romanı.Gerçekçi-psikolojik yapıtlar arasındadır.Konusu oldukça gerçekçi ve içinde hiçbir olağanüstülük bulunmamakta.
Zehra,bayağı kıskanç bir kadın.Ailesine oldukça çektirmiş.Hatta kıskançlığı kardeşini öldürme teşebbüsüne uzanacak kadar güçlü.Babasının Zehra’yı evlendirme amacı biraz da kocasının onu kısıtlayacağını ve belki de kıskançlığının durulacağını düşünmesi.Zehra ile Suphi birbirlerini gördüklerinde aşık olurlar zaten.Evlenirler.Hatta Zehra hamile bile kalır.Karısının kıskançlıkları hala devam etmektedir fakat Suphi bunlara göğüs gerecek kadar karısını sevmektedir.Annesi eve hizmetçi bir kadın aldırır.Adı Sıtkıcemal.Suphi’nin gözü Sıtkıcemal’in güzelliğine kayar.Karakter fazlasıyla dışadönük.Zehra ile Sıtkıcemal’i karşılaştırmaya başlar.Zehra’nın düşünceleri olgunmuş,Sıtkıcemal’in vücudu güzelmiş falan ikisine de aynı anda sahip olma çabasına girer.Zehra tabi kuşkulanır.Sonrasında da zaten Suphi ile Sıtkıcemal ayrı bir eve çıkarlar.Arkasında bıraktığı eşini de karnındaki çocuğunu da Zehra’nın yanında kalan annesini de hiç düşünmeden çekip gider.Zehra intikam alma çabalarına girer fakat o intikamı kendisinden mi yoksa Suphi’den mi aldı orası okuyucuya kalmış.
Karakterlerin hiçbirine kendimi yakın hissedemedim.Suphi zaten aşkı çocuk oyuncağına çevirmiş,gönlü öteki kadından ötekine konan bir adam(?).Zehra intikam alma çabalarında ise üstüne kaç tane kadın sevip onu yüzüstü bırakan Suphi için ‘hâlâ seviyorum.’demesi şaşırtıcı.Sıtkıcemal ise Zehra’nın intikamında rol alan Ürani ile Suphi’nin birlikte yaşaması sonucu suçu hala Suphi harici herkeste arayan bir karakterdi.Belki de hepsi kendini küçük düşürdüğü için sevemedim bir türlü.
Sadeleştirilmiş metin olarak okudum ki hâlâ da Osmanlıca kelimelere rastlamak mümkün.Betimlemeler gayet hoştu.İstanbul’un o zamanki durgun halini göz önüne getirebilmek mümkün.Karakterlerin dış görünüşleri hakkında olan betimlemeler de gayet yeterliydi.Kafanızda o karakterin dış görünüşü hakkında bir resim oluşuyor.Konu bakımından oldukça basit fakat yazıldığı yılı göz önüne alırsak oldukça başarılı bir eser olduğunu düşünüyorum.

Hatice Kılıç 
21 Şub 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Zehra varlıklı bir ailenin kızı olmakla birlikte çokta güzel bir genç kızdır.. küçük yaşta annesini kaybetmiş ve sevgiden,şefkatten yoksun büyüdüğü için çok kıskanç ve bıraz huysuzdur. ..
Babası kendi yanında kâtip olarak çalıştırdığı Suphi ile evlenmesini sağlar. Zehra bir süre eşiyle çok iyi gecinir fakat bir zaman sonra eski huysuz hali depreşir. .. kocasını kıskanır bu kıskançlık suphiyi çileden çıkartmaktadır. .
Suphinin annesi ev hizmetin yardımcı olması için gençve güzel olan bir cariye alır bu durum zehrayi dahada çekilmez hala getirir. ..
Bu cariyenin adı sırrıcemal'dir .. zehradan daha güzel ve daha gençtir. ..
Zehranın huyundan bunalan Suphi sırrıcemal den hoşlanmayan ve ona aşık olmaya başlar. .
Zehra babasının vefatıyla artk tek ve yanlız kalır. .
Babasının ölümünden sonra suphide sırrıcemal 'i alarak başka bir eve taşınarak zehradan boşanır. Zehra olan bu durumdan sonra intikam ateşiyle yanmaktadır. ..
Ve Zehranın kurduğu bir tuzakla Suphi farkında olmadan tepetaklak olur ...
Kitabın sonun öğrenmek için okuyunuz:) kitabı okuma tavsiyem %99 güzel ve akıcı olan bir kitab ... sonrası ne mi oldu Suphi sırrıcemal 'ede kalmadı zehra'yada Zehranın kıskançlıkları ve intikam ateşi onunda yakasını bırakmadı ...

2 /

Kitaptan 3 Alıntı

"Sevmek, sevilmek!
İşte şu dünyada insanın yüzünü güldüren saadet bu nimetten ibaretti."

Zehra, Nabizade NazımZehra, Nabizade Nazım
Sadık Kocak 
26 Oca 22:37 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 6/10 puan

Başkası olsaydı evin içindeki bu kıskançlıklardan mutsuz olurdu. Oysa Suphi, bununla eğleniyordu. Gerek Zehra'yı ve gerek Sırrıcemal'i davranışlarında serbest bırakmıştı ; belki de onları birbiri aleyhinde kışkırtmaktaydı.

Zehra, Nabizade Nazım (Sayfa 70)Zehra, Nabizade Nazım (Sayfa 70)
Pınar Surucu 
07 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

"Kadın gönlüyle şaka olmaz.Kadınların gönlü oyuncak değildir."

Zehra, Nabizade Nazım (Sayfa 186 - Bordo Siyah Klasik Yayınları)Zehra, Nabizade Nazım (Sayfa 186 - Bordo Siyah Klasik Yayınları)