Adı:
Zehra
Baskı tarihi:
Temmuz 2005
Sayfa sayısı:
208
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789759099466
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İskele Yayıncılık
Romanın kahramanı Suphi, romantik, duygusal, sevgidolu, yumuşak kalpli, yakışıklı bir erkektir.

İlk görüşte, varlıklı bir ailenin güzeller güzeli ancak aşırı kıskanç, kaprisli kızı Zehra'ya aşık olur. Zehra ile evlendikten sonra ilk zamanlar gözü karısından başka birini görmeyen Suphi, evlerine hizmetçi olarak gelen ve Zehra'nın güzelliğine gölge düşüren ay parçası Sırrıcemal'in ateşine düşerek, yeni bir aşkın ateşiyle yanmaya başlar. Ve bu ateş, Sırrıcemal tarafından da körüklenmektedir.

Her şeye rağmen çok sevdiği ve bir türlü kopamadığı karısı Zehra ile ateşinde yandığı Sırrıcemal'in arasında tercih yapmakta zorlanan Suphi, ilk zamanlar farkında olmadığı fakat, farkına varınca da bu benim kaderim dediği Rum dilberi Urani'ye de tutulunca artık, çırpındıkça battığı bir aşk batağının içine, iyice gömülür.

Sevdiği kadınların hiçbirinden vazgeçemeyen Suphi, dönüşü olmayan bir yola girdiğinde, sevdiği erkeği paylaşmaktan asla hoşlanmayan bir kadının, kalbindeki sevgisinin yerini birden ölümcül intikam duygularının alacağını hesaba katmamıştı.
Zehra zengin bir ailenin kızıdır. Küçük yaşta annesini yitirir. Sevgi ve şefkatten yoksun kalır. Bu yüzden sinirli, kıskanç ve biraz da huysuzdur. Büyüyünce, babası onu iş yerinde katip olarak çalıştırığı Suphi ile evlendirir.(Severek evlenirler) Sonra eski huyları depreşir. Eşini herkesten kıskanır. Bu kıskançlık Suphiyi çileden çıkartmaktadır. Suphinin annesi ev hizmetleri için yardımcı olması için genç ve güzel bir cariye alır bu durum Zehrayı daha da çekilmez hale getirir.

Cariyenin adı Sırrıcemal'dir. Zehradan daha güzel ve daha gençtir.

Zehranın huyunun bunalan Suphi, Sırrıcemalden hoşlanmaya, ve âşık olmaya başlar.
Zehra babasının vefatından sonra tek ve yalnız kalır.
Suphi'de Sırrıcemal'i alarak başka bir eve taşınarak Zehra'dan boşanır. Zehra bu durumdan sonra intikam atesiyle yanmaktadır.
Suphi Zehra'ya ihanet etmiş ve bu yetmezmiş gibi, Sırrıcemale'de ihanet etmesi; onun karakterinin Zehra'nın hırçın tavırlarına göre değiştiğinin en güzel kanıtı.
Zehra intikam alma çabalarına girer fakat o intikamı kendisinden mi yoksa Suph'den mi aldı orası okuyucuya kalmış. Zehra'nın intikamında rol oynayan Ürani ile Suphi'nin birlikte yaşaması sonucu, suçu hala Suphi harici herkeste arayan bir karakterdir.
Suphi'nin 3 farklı kadına olan aşkı ve hepsi için bir diğerini terk etmesi. Ve bu ilişkiler felaketle ölümle sonuçlanır.
Kıskançlığın doğurabileceği felaketleri çok iyi anlatmış.

Türk edebiyatının ilk psikoloji romanı olmasına rağmen, sürükleyici, akıcı ve güzel buldum.
Psikoloji sevenler için tavsiye ederim.
Keyifli okumalar ^ ^
İlkleri okumayı seviyorum.bu kitapta türk edebiyatının ilk psikolojik romanidir. Kitap bana göre cok akıcı değildi yazar aynı olayı uzattikca uzattı zehrayla suphinin evliligiyle başlayıp zehranin kıskançlıkları suphinin aç gozlulugu diyecegim cnku karakter bende o izlenimi bıraktı bu sebeplerle ilişki bitti ve Suphi evin hizmetkarı sirricemalla yeni bir evliliğe yol aldı. Ne yazık ki bu seruvende kısa sürdü. Zehranin intikamiyla karakterlerin tüm hayatı ellerinden gitti beklendik bi sondu olması gereken bumuydu tartışılır ama roman konu itibariyle hakkını vermiş .
Çok sürükleyici olmakla beraber, okuyanın psikoljisini bozan. Sinirlerini altüst eden bir romandı. Ama her şeye rağmen okurun elinden bırakamayacağı ve okuma esnasında kendisininde intikam düşünceleri kuracağı bir roman. Okumanızı tavsiye edebileceğim bir kitap =)))
Kitabı okuduktan sonra ki hayat felsefem; nerde bir Suphi varsa Allah ıslah etsin :))
Sıkılmadan okuyabileceğiniz bir Türk Klasiği. Okumanızı tavsiye ederim :)
İlk psikolojik romanımızın sadece denemesi olmasına rağmen psikolojimi büyük bir başarıyla bozan, beni yerden yere vuran, Suphi ismine bile lanet okumama neden olan bu kitap karşında hiç de olumlu bir eleştiri yazacağımı zannetmiyorum.
Suphi'nin patronunun kızı olan zehra'ya aşık olması (!) Ve onunla evlenmesiyle başlayan bu roman her satırında insanı çileden çıkarmakta. Suphi'nin bitmek bilmeyen aşkları (!) her seferinde kendisini başka bir kadının kollarına atması beni Suphi ve onun gibi bütün erkeklerden nefret eder hale getirdi. Yazarın kitapta sürekli Suphi'yi masum göstermesi nedeniyle yazardan da soğudum -eh o da erkek sonuçta- Ayrıca feministler bu kitaptan uzak durmalı. Ülkenin ahvalinin iyiliği açısından bu son derece önemli bi husus. Tamam kadınlar da sütten çıkmış ak kaşık değildi de yine de tüm bunlar Suphi'ye başka omuzlarda teselli arama hakkı vermiyor. Hatta kitaptaki hiç kimse yapması gerekeni yapmıyor. Hiç bir masum şahsiyet bulamadım ben.
Şevket kıskanç kızı Zehra'yı Suphi'ye vermeyecekti!!!
Zehra yok yere kuruntulara kapılıp Suphi'yi kendisinden uzaklaştırmayacaktı!!!
Münire oğlu ve gelinine iyilik için bile olsa Sırrı Cemal gibi güzel bir cariyeyi evine almayacakti!!!
Sırrı Cemal de beyine kuyruk sallamayacakti!!!
Daha var da var yani. Kitap şizofren yetiştiriyor diyebilirim. Amacına da ulaşmış durumda zaten. Sinirden ağlamak üzereyim. Suphi neden ölmedi!!! Herkes öldü ama niye o yaşıyor???? Münire niye bu denli acı çekti? O son bir hayvana bile yakışmazken çöplükte bir annenin can vermesi çok mu mantıklı? Ve ben tüm bunlarla kafayi yemek zorunda mıyım? Kitapta kah Zehra olup Suphi'yi kaybedisimle kahroldum. Sırrı cemal de bırakılınca erkeklere sövmeye başladım. En sonunda kitap elimde sinirden kudurmus bir sekilde aklimdaki onlarca soruyla kalakaldim. Seninle tanışmak isterdim Nabizade Nazım bey.
Son olarak yarattığınız müthiş eser zehraya bir soru;
Soyle bana Zehra insan sevdiği adamı sırf intikam için başka bir kadına yollar mi? Yollarsa bu gerçek sevgi olur mu? Peki ya gerçek sevgi buysa biz hiç sevmesek olur mu?
Ben roman`ın konusunu beğendim.Yazar Nabizade Nazım kıskançlık konusunu çok güzel işlemiş, kıskançlığın doğurabileceği felaketleri çok iyi anlatmış.Ancak romandaki olaylar bütün olarak gerçekçi değil. Olaylar art arda sürekli gelince inandırılıcığını kaybetmiş. Roman`ın başında kahramanları çok güzel bir şekilde anlatmış. Okuyucularını roman kahramanları hakkında çok güzel bilgilendirmiştirbilgilendirmiş. Ancak sonradan kahramanlar çok değişmiş.Okuyucunun bu durumda şüpheye düşeceğini düşünüyorum. İnsanlar roman okurken kendini bulmak ister.Kendini roman kahramanlarının yerine koyar.Ancak “Zehra “romanında bir kahraman önce iyiyken sonradan çok kötü olmuştur. Bu durumda ikilemde kalınıyor.Ben romanı gerçekçi değil duygusal buldum. Roman`ın dilinin yazıldığı döneme göre sade olduğunu düşünüyorum. Ama yine de tavsiye ederim güzeldi :)))
Zehra,Nabizade Nazım'ın 1894'te Servet-i Fünun 'da yayımlanmış ikinci romanıymış. Bu roman, Türk Edebiyatı'nın ilk psikolojik roman denemelerinden biriymiş öğrendiğim kadarıyla da.
Kitap, bence kendi dönemi içinde düşünüldüğünde , oldukça başarılı kurgulanmış. Karakterler iç dünyaları ile birlikte çok iyi yansıtılmış.
Kıskançlık , aşk, nefret ve intikam duyguları çok can alıcı şekilde işlenmiş.

Yalnız , çok iyi bir eğitim almış olan yazar , çok genç yaşta hayata gözlerini yummuş.
Evlendikten kısa bir süre sonra kemik veremi hastalığına yakalanmış ve otuz bir yaşında vefat etmiş. Kimbilir daha uzun yaşasaydı edebiyata daha ne güzel kitaplar kazandırırdı.
Suphi Zehrayı severek evlenir.Evlerine hizmetçi olarak gelen Sırrıcemal çok güzel bir bayandır.Zehra ile Sırrıcemal arasında bir rekabet oluşur.Suphi bu rekabete göz yummaktadır.Gözü dışarıda olan Suphi den Zehra öç almaya kalkışır. Zehra'nın oyunları sonucu Suphinin başına neler gelir ve Zehra ya neler olur kitap ı okuyunca anlayacaksınız.
Bu kitap edebiyatımızda ilk psikolojik roman denemesidir dilini beğenmedim Nabizade Nazimin bunu o dönemin yani tanzimat birinci dönemi olduğu için anlayışla karşılanabilir onun haricinde konusu ve işleyişi çok güzel oturmuş psikolojik analizler çok yerinde ve yoğun şekilde yapılmış okuyun derim
İlk psikolojik roman denemesi olarak kabul ediliyor bu kitap. Bence karakterlerin iç dünyasını ve psikolojilerini çok iyi betimlemiş yazar. Böylece okurken karakterlerin düşüncelerini hissedebiliyorsunuz. Bu yönden çok başarılı olduğunu söyleyebilirim. Öte yandan İstanbul'a dair betimlelemeleri de adeta resim çizer gibi yazılmış. Hikayeye gelecek olursak klasik bir konu ama yine de oldukça akıcı. Aslında tüm kitaplardan önce bu klasikleri okumalıyız.
Kitabın birçok kez ismini duydum ama okuyamamıştım merak ettiğimden dolayı okumak istedim. Kitapta kıskançlığı hastalık derecesinde olan bir türlü bu durumdan kurtulamayan zehranin hikayesi anlatiliyor.Kardeşini kıskanıp hayatı herkese ve kendisine zehir eden zehranin bu durumda kurtulmak istemesi ve bu zamanda suphiye aşık olup evlenmesiyle güzl bir yasama başlıyor takı eve gelen güzl hizmetçiyi kıskanmaya başlayana kadar. Suphinin başka bir kadına daha doğrusu kadınlara birden fazla kişiye aşık olmasi zehranin da kndi hayatinida kabusa çevirmesiyle sonuçlanıyor. Zehra kendisini bırakıp diğer kadınlara giden suphiyi unutamıyor gönülden seviyor ama buna rağmen intikam almasıyla iki hayatta tükenip bitiyor. Kitap beklentimi karsilamadi pek çünkü ; Zehrayla suphinin aşkından çok kadın delisi olan bir adam anlatıldı kitapta..Zehra sürekli kndini suçlayıp yataklara düşüp ölümüyle sonuçlanıyor. Kıskançlığın insanlara neler yaptıracağının üzerinde durulmuş daha çok..
Kitap edebi yönden, yazarın kullandığı dil ve üslup olarak iyiydi. Onları eleştirmek haddime değil zaten. (Özellikle de klasiklere girmiş bir kitapsa.) Ama kitabın kurgusunu, olay örgüsünü, karakterlerini hiç sevemedim. Hatta ilk defa bir kitabın karakterlerinden bu kadar nefret ettim. İçinde sevdiğim tek bir karakter ya da olay yoktu. Tüm bunlara rağmen sonu iyiydi. Böyle bir kitap ancak böyle sonlansaydı rahat bir nefes alabilirdim. Kitap Zehra'nın yaptıklarının kötü bir şey olduğunu ve yaptıklarından dolayı cezasını çektiğini göstermek istiyor gibiydi sanki. Fakat birçoklarının aksine ben Zehra'ya pek çok noktada hak verdim. Kitabın olay örgüsünü sevmediğimi söyledim ama bence yazarın amacı zaten olay örgüsünü sevdirmek değil, bilhassa bu tarz şeylerden nefret ettirerek biraz da okuyucuya ders vermek istediğini düşünüyorum.120 yıl sonradan Nabizade Nazım'a selam olsun!..
Sevmek, sevilmek! İşte şu dünyada insanın biraz yüzünü güldüren saadet bu nimetten ibaretti.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Zehra
Baskı tarihi:
Temmuz 2005
Sayfa sayısı:
208
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789759099466
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İskele Yayıncılık
Romanın kahramanı Suphi, romantik, duygusal, sevgidolu, yumuşak kalpli, yakışıklı bir erkektir.

İlk görüşte, varlıklı bir ailenin güzeller güzeli ancak aşırı kıskanç, kaprisli kızı Zehra'ya aşık olur. Zehra ile evlendikten sonra ilk zamanlar gözü karısından başka birini görmeyen Suphi, evlerine hizmetçi olarak gelen ve Zehra'nın güzelliğine gölge düşüren ay parçası Sırrıcemal'in ateşine düşerek, yeni bir aşkın ateşiyle yanmaya başlar. Ve bu ateş, Sırrıcemal tarafından da körüklenmektedir.

Her şeye rağmen çok sevdiği ve bir türlü kopamadığı karısı Zehra ile ateşinde yandığı Sırrıcemal'in arasında tercih yapmakta zorlanan Suphi, ilk zamanlar farkında olmadığı fakat, farkına varınca da bu benim kaderim dediği Rum dilberi Urani'ye de tutulunca artık, çırpındıkça battığı bir aşk batağının içine, iyice gömülür.

Sevdiği kadınların hiçbirinden vazgeçemeyen Suphi, dönüşü olmayan bir yola girdiğinde, sevdiği erkeği paylaşmaktan asla hoşlanmayan bir kadının, kalbindeki sevgisinin yerini birden ölümcül intikam duygularının alacağını hesaba katmamıştı.

Kitabı okuyanlar 1.000 okur

  • Duygu KILIÇASLAN
  • Kepilleus
  • Sümeyra Sarı
  • Şeyma Özbek
  • MeryeMurat Ustaoğlu
  • Güleser Güntürk
  • Havva AYDIN
  • Ruhi Bey
  • Drkitapsever
  • Ebru Avar

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%3.8
14-17 Yaş
%11.1
18-24 Yaş
%33.6
25-34 Yaş
%30.1
35-44 Yaş
%13.8
45-54 Yaş
%5.2
55-64 Yaş
%0.7
65+ Yaş
%1.7

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%80.6
Erkek
%19.4

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%15 (30)
9
%6.5 (13)
8
%19.5 (39)
7
%22.5 (45)
6
%13.5 (27)
5
%5.5 (11)
4
%3 (6)
3
%4 (8)
2
%1 (2)
1
%1 (2)

Kitabın sıralamaları