7,3/10  (98 Oy) · 
503 okunma  · 
71 beğeni  · 
2.522 gösterim
Romanın kahramanı Suphi, romantik, duygusal, sevgidolu, yumuşak kalpli, yakışıklı bir erkektir.

İlk görüşte, varlıklı bir ailenin güzeller güzeli ancak aşırı kıskanç, kaprisli kızı Zehra'ya aşık olur. Zehra ile evlendikten sonra ilk zamanlar gözü karısından başka birini görmeyen Suphi, evlerine hizmetçi olarak gelen ve Zehra'nın güzelliğine gölge düşüren ay parçası Sırrıcemal'in ateşine düşerek, yeni bir aşkın ateşiyle yanmaya başlar. Ve bu ateş, Sırrıcemal tarafından da körüklenmektedir.

Her şeye rağmen çok sevdiği ve bir türlü kopamadığı karısı Zehra ile ateşinde yandığı Sırrıcemal'in arasında tercih yapmakta zorlanan Suphi, ilk zamanlar farkında olmadığı fakat, farkına varınca da bu benim kaderim dediği Rum dilberi Urani'ye de tutulunca artık, çırpındıkça battığı bir aşk batağının içine, iyice gömülür.

Sevdiği kadınların hiçbirinden vazgeçemeyen Suphi, dönüşü olmayan bir yola girdiğinde, sevdiği erkeği paylaşmaktan asla hoşlanmayan bir kadının, kalbindeki sevgisinin yerini birden ölümcül intikam duygularının alacağını hesaba katmamıştı.
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2005
 • Sayfa Sayısı:
  208
 • ISBN:
  9789759099466
 • Yayınevi:
  İskele Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
handan sarıcaoglu 
02 Kas 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · 6/10 puan

İlkleri okumayı seviyorum.bu kitapta türk edebiyatının ilk psikolojik romanidir. Kitap bana göre cok akıcı değildi yazar aynı olayı uzattikca uzattı zehrayla suphinin evliligiyle başlayıp zehranin kıskançlıkları suphinin aç gozlulugu diyecegim cnku karakter bende o izlenimi bıraktı bu sebeplerle ilişki bitti ve Suphi evin hizmetkarı sirricemalla yeni bir evliliğe yol aldı. Ne yazık ki bu seruvende kısa sürdü. Zehranin intikamiyla karakterlerin tüm hayatı ellerinden gitti beklendik bi sondu olması gereken bumuydu tartışılır ama roman konu itibariyle hakkını vermiş .

Çok sürükleyici olmakla beraber, okuyanın psikoljisini bozan. Sinirlerini altüst eden bir romandı. Ama her şeye rağmen okurun elinden bırakamayacağı ve okuma esnasında kendisininde intikam düşünceleri kuracağı bir roman. Okumanızı tavsiye edebileceğim bir kitap =)))

Eda Nur (Şahin'in Belalısı) 
30 May 10:34 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 7/10 puan

Ben roman`ın konusunu beğendim.Yazar Nabizade Nazım kıskançlık konusunu çok güzel işlemiş, kıskançlığın doğurabileceği felaketleri çok iyi anlatmış.Ancak romandaki olaylar bütün olarak gerçekçi değil. Olaylar art arda sürekli gelince inandırılıcığını kaybetmiş. Roman`ın başında kahramanları çok güzel bir şekilde anlatmış. Okuyucularını roman kahramanları hakkında çok güzel bilgilendirmiştirbilgilendirmiş. Ancak sonradan kahramanlar çok değişmiş.Okuyucunun bu durumda şüpheye düşeceğini düşünüyorum. İnsanlar roman okurken kendini bulmak ister.Kendini roman kahramanlarının yerine koyar.Ancak “Zehra “romanında bir kahraman önce iyiyken sonradan çok kötü olmuştur. Bu durumda ikilemde kalınıyor.Ben romanı gerçekçi değil duygusal buldum. Roman`ın dilinin yazıldığı döneme göre sade olduğunu düşünüyorum. Ama yine de tavsiye ederim güzeldi :)))

Zehra,Nabizade Nazım'ın 1894'te Servet-i Fünun 'da yayımlanmış ikinci romanıymış. Bu roman, Türk Edebiyatı'nın ilk psikolojik roman denemelerinden biriymiş öğrendiğim kadarıyla da.
Kitap, bence kendi dönemi içinde düşünüldüğünde , oldukça başarılı kurgulanmış. Karakterler iç dünyaları ile birlikte çok iyi yansıtılmış.
Kıskançlık , aşk, nefret ve intikam duyguları çok can alıcı şekilde işlenmiş.

Yalnız , çok iyi bir eğitim almış olan yazar , çok genç yaşta hayata gözlerini yummuş.
Evlendikten kısa bir süre sonra kemik veremi hastalığına yakalanmış ve otuz bir yaşında vefat etmiş. Kimbilir daha uzun yaşasaydı edebiyata daha ne güzel kitaplar kazandırırdı.

Ayşe Ebrar GÖKKAYA 
20 Tem 21:15 · Kitabı okudu · 2 günde · 4/10 puan

Kitap edebi yönden, yazarın kullandığı dil ve üslup olarak iyiydi. Onları eleştirmek haddime değil zaten. (Özellikle de klasiklere girmiş bir kitapsa.) Ama kitabın kurgusunu, olay örgüsünü, karakterlerini hiç sevemedim. Hatta ilk defa bir kitabın karakterlerinden bu kadar nefret ettim. İçinde sevdiğim tek bir karakter ya da olay yoktu. Tüm bunlara rağmen sonu iyiydi. Böyle bir kitap ancak böyle sonlansaydı rahat bir nefes alabilirdim. Kitap Zehra'nın yaptıklarının kötü bir şey olduğunu ve yaptıklarından dolayı cezasını çektiğini göstermek istiyor gibiydi sanki. Fakat birçoklarının aksine ben Zehra'ya pek çok noktada hak verdim. Kitabın olay örgüsünü sevmediğimi söyledim ama bence yazarın amacı zaten olay örgüsünü sevdirmek değil, bilhassa bu tarz şeylerden nefret ettirerek biraz da okuyucuya ders vermek istediğini düşünüyorum.120 yıl sonradan Nabizade Nazım'a selam olsun!..

Kübra Doğan 
25 May 08:58 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Gerçekten kıskançlığın açtısorunları yalın şekilde ortaya koyduğunu düşünüyorum yazarın yer yer kendimi zehranın yerine koydum doğrusu zehrayı haklı çıkartmak için çok yol denedim zihnimde sonrası haksız olduğunu düşünerek tarafsız bir şekilde okuduğumu okunulası kitaplardan bir tanesidir kesinlikle okumalısınız...

şerife sena kodaş 
28 Kas 2016 · Kitabı okudu · 28 günde

Zehra zengin bir aile kızıdır. Küçük yaşta annesini yitirir. Sevgi ve şefkatten yoksun kalır. Bu yüzden sinirli, kıskanç ve geçimsizdir. Her şeye öfkelenir. Büyüyünce, babası onu iş yerinde katip olarak çalıştırdığı Suphi ile evlendirir. Zehra bir süre kocasıyla iyi geçinir. Sonra eski huyları depreşir. Eşini herkesten kıskanır, durmadan onu rahatsız eder.

CeyrekAsir 
01 Ara 2016 · Kitabı okudu · 16 günde · 7/10 puan

Kitabın dilinden bahsedeceğim çünkü ilk başta akıcı gözüken fakat sonrası hiç de öyle olmayan bir kitap. Konu ilginçleştikçe dil akıcılığını kaybetmiş. Lakin kurgu hakkını vermiş. Günümüz yazarlarına örnek olan türden bir kurgu var. Hatta Türk dizilerinin senaryoları da hep bu tarz işlenmiş. Fakat benim gibi psikoloji sevmeyen biriyseniz pek tavsiye etmem.

Emrah KARACAOĞLU 
25 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 3/10 puan

Bir aşk hikayesi günümüzde de yaşanabilmesi mümkün olan bir hikaye. Bir erkek ve sürekli başka kadınları sevmesinin hikayesi kitapta ele alınmış. 3 farklı kadına olan aşkı ve hepsi için bir diğerini terk etmesi. Bunlardan ilki olan Zehra'nın intikam alması.

Sadık Kocak 
23 Oca 20:35 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Bana göre fena değildi. Ayrıca hem kişiler hem de anlatımları düşünecek olursak iyi bile sayılırdı.
Bazı romanlarımız gibi karmaşık değildi. Okudukça sade ve sıkmayan, okuyucuda birinin hayat hikayesini okur gibi izlenim bırakan bir kitaptı ..

3 /

Kitaptan 7 Alıntı

"Sevmek, sevilmek!
İşte şu dünyada insanın yüzünü güldüren saadet bu nimetten ibaretti."

Zehra, Nabizade NazımZehra, Nabizade Nazım
Zehra Ç. 
24 Tem 19:12 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

"Parçalanası kalp! Kör olası kalp!... Hâlâ onu, o nankörü, o hercaî meşrebi* (kararsız yaradılışa sahip) seviyorsun!

Zehra, Nabizade Nazım (Sayfa 85)Zehra, Nabizade Nazım (Sayfa 85)

Beklemediği bir mutluluğa erişenler için memnuniyetin bu kadarıyla yetinmeyip sürekli bir şeyler istemek, neredeyse genelleşmiş bir şeydir.

Zehra, Nabizade Nazım (Sayfa 22 - Akçağ yayınları)Zehra, Nabizade Nazım (Sayfa 22 - Akçağ yayınları)
Sadık Kocak 
26 Oca 22:37 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 6/10 puan

Başkası olsaydı evin içindeki bu kıskançlıklardan mutsuz olurdu. Oysa Suphi, bununla eğleniyordu. Gerek Zehra'yı ve gerek Sırrıcemal'i davranışlarında serbest bırakmıştı ; belki de onları birbiri aleyhinde kışkırtmaktaydı.

Zehra, Nabizade Nazım (Sayfa 70)Zehra, Nabizade Nazım (Sayfa 70)
Pınar Surucu 
07 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

"Kadın gönlüyle şaka olmaz.Kadınların gönlü oyuncak değildir."

Zehra, Nabizade Nazım (Sayfa 186 - Bordo Siyah Klasik Yayınları)Zehra, Nabizade Nazım (Sayfa 186 - Bordo Siyah Klasik Yayınları)

Düşünce, olasılıkların hareket dairesinin ucunu bacağını araştırarak gerisinden gelmekte olan sevdaya emin bir yol açar.

Zehra, Nabizade Nazım (Sayfa 12 - Kum Saati Yayınları)Zehra, Nabizade Nazım (Sayfa 12 - Kum Saati Yayınları)