Ferah'ın Kapak Resmi

Nur'ummmmmmmm
Nur-AL Biraz Müsaade...
Sadece senin baktığını, sadece senin merceğinden süzülenleri gördüğüm göz bebeğim,
Yapıp yaptığım her iş sana ait olsun istediğim, yazdığım her kelime senin eserin ellerim,
Yokluğuna bir saniye bile tahammül edemediğim, içime her çekişimde yeniden doğduğum nefesim,
Bağlanmaktan değil çözülmekten korktuğum ikinci baharım,
Bir nefes alımlık mesafe kalmasına rağmen aramızda , kavuşmaya daha bir ömrün olduğunu hissettiğim özlemim,
Görüp görememenin bir öneminin olmadığını bilerek, hiç göremeyeceğimi bilsem dahi, hep bakmanı istediğim...
Nerede, hangi durumda olursam olayım, varlığın, gönlüme hep iyi gelecek....

Biraz Kendimde Kalmak...Tekrar Gelene Kadar...
Aynı dili konuşmamıza , aynı topraklar üzerinde yaşamamıza rağmen, bazen bir insanın dilini, fikrini ve amacını çözmek ne kadar da zor geliyor bana. İnsan kendini mutlu etmeye çalışırken çok fena çuvallar ( yani en azından ben öyleyim ) ama bir başkasının bizi mutlu etme girişimine çok çabuk kanarız..Kimi zaman hayatımıza girer biri farkına varmadan. Nefes alıp verir gibi.Kimi zaman da gitmiştir bile bizde kaldığını bilmeden. Anlamadan dinlemeden işte bu demek , inanmak telafisi mümkün olmayan bir pişmanlıktır. Bazı insanlar yanımızda olmasalar da ne kadar önemli olduklarını bilmiyorlar, varlıklarının bize ne kadar iyi geldiğini, bir merhabalarının bize her şeyi unutturup içimizi ısıttığını...
Hayatımızda olmasalar ne kadar eksik olurduk , farkında değiller...Olsun, Sevdiğimiz insanlara kızdığımızda onlardan sevgimizi geri çekme lüksümüz olmuyor olmamalı da...Sevgimizin yüceliği hoşgörüden ve anlamaktan geçiyor.Beklentilerimi karşılayan bir hayatım yok evet...Dinlemeye karar verdim kendimi; hayatımdaki fazlalıklardan. Beni yoran düşüncelerden isteklerden anılardan insanlardan. Beni yoran bağlardan dayatmalardan kurtulmak istiyorum . Kendime ve çocuklarıma bir yaşam borçluyum. Huzurlu ve mutlu bir hayat...
Herkese yetip kendine yetemeyen ben, sanırım kimyam da bozuldu şu saat itibariyle. Heyecanlı ve telaşlıyım, ya da siz de biliyorsunuz endişe ve hüzün yine çok moda. Hiç sevmediğim şeyleri yapasım var bu sıralar, üzmek istiyorum kendimi çevremdekileri. Tüm bu sebeplerden dolayı, biraz kendimde kalmak, sayfama mola vermek istiyorum. Tekrar gelene kadar kendinize iyi davranın.

Esma Teyze ...
40 senedir tanırdım Esma Teyzeyi. Senelerdir aynı mahallede yaşanmışlıklarımız vardı. Çocukluğumun, gençliğimin orta yaşımın teyzesi. Hiç sıradan yaşlı teyzeler gibi değildi . Ninem başım çok ağrıdığında dualar okur, başımdan tuz ve ekmek çevirerek beni ona gönderir dul kadın sevaptır duası kabul olur derdi.
Mahalledeki tek dul kadın Esma teyze idi. Elimde okunmuş tuz ve ekmek kapısını çalardım Esma teyzenin, O da bana hep akide şekeri verirdi. O şekerin tadını hiç unutmadım. Ve hep o yanlış, bu yanlış, bunu böyle yap, şunu böyle yap diye bizi bunaltmadan doğruyu öğretirdi .Beni ve mahallenin tüm çocuklarını çok severdi. Çocuk sahibi olmamasına rağmen.
Yaşayamadığı hayatın hesabını sormadan.
Dün arife günü çaldım Esma teyzemin kapısını yine çocukluğumdaki gibi elinde akide şekerleri, dilinde dua. Mutlu oldun mu hayattan dedim ? Yaşamak çok basit kızım bilmeyi öğrenip bileceksin, sevmeyi öğrenip seveceksin, incinmeyecek incitmeyecek dikkat edeceksin al sana mutluluk dedi.
Gece kalp krizi sonucu vefa etti Esma teyze.Elbet bir gün tebessümle el sallayacağız hayata ama sanki vedaya hazır değildi kalbi daha. Bayram namazı sonrası ise verildi selası.
Birisi gelse de bayramımı kutlasa diye pencere önünde bekleyen Esma teyze artık, kabrinde bekleyenlerden oldu bayramı. İnsan ömrü nedir ki, mezar taşına yazılmış doğum tarihi ölüm tarihi ve bir kısa çizgiden ibaret işte iki nefes arası yaşam.
Mekanın cennet olsun Esma Teyze nurlar içinde uyu ,Seni özleyeceğim ..

Bir Bayram Sabahı...
Kalan ömrümün ilk günü ; hadi be hayat bir kıyak yap da bugün üzme beni. Bir süredir dargın olduğum fakat bu bayram görmeyi istediğim bir kaç arkadaşım var... Onlarla birlikte herkese iyi bayramlar...

Ferah tekrar paylaştı. 24 Haz 19:28
Ferah, bir alıntı ekledi.
17 Tem 2015

''Gel bu bayram sen benim şekerim ol. Öbür bayram ben senin kurbanın olayım.''

Bedirhan GökçeBedirhan Gökçe

Rahmet, umut ve coşku dolu bir bayramımız olsun...
Bir kaç günlük tatil yarından itibaren başlıyor. Ama bize olmadığı gibi çoğu çalışan kesime de tatil değil tabii. Yıllar önce izlediğim ”CİBALİ KARAKOLU” adlı oyunuyla gönüllerimize taht kuran Nejat UYGUR' un o güzel şiiri aklıma geldi.
''Bayram pazar bilemezsin
Hasta olsan yatamazsın ,
Çocuğun doğsa göremezsin
Anan ölse gömemezsin
Öyle bir meslek ki
Ecelinle bile ölemezsin.''
Bayramı tek başlarına geçirecek olan tüm yalnızların , "Yok mu bayramımı kutlayacak birisi?" diyenlerin , gözü yollarda sevdiklerini bekleyenlerin ve büyük küçük demeden herkesin ellerinden öpüyorum. Sevgi dolu geçsin bayramımız 1k dostları...

Ferah, bir alıntı ekledi.
23 Haz 12:09 · Kitabı okuyor

Kahve...
"Kahve,cehennem kadar karanlık,ölüm kadar kudretli,aşk kadar tatlıdır der Hasan Amca."

Başka Topraklarda Rüzgar Sert Eser, Honggyu Son (Sayfa 49 - Martı)Başka Topraklarda Rüzgar Sert Eser, Honggyu Son (Sayfa 49 - Martı)
Ferah, bir alıntı ekledi.
 23 Haz 12:07 · Kitabı okuyor

"Fakirlik ve aşk, pantolonun cebindeki iğneye benzer"dedi Hasan Amca,"Olduğu gibi bıraksan bile bir zaman,cebini delerek ortaya çıkması doğaldır.Eğer ortaya çıkmazsa,insanın bacağına batar ve kanca gibi deler.

Başka Topraklarda Rüzgar Sert Eser, Honggyu Son (Sayfa 48 - Martı)Başka Topraklarda Rüzgar Sert Eser, Honggyu Son (Sayfa 48 - Martı)
Ferah tekrar paylaştı. 23 Haz 11:53

Takvim yaprağı
Acı tatlı günlerimiz geçti bir bir
Takvim yapraklarında kaldı anılarımız
Artık sevinsek de bir üzülsek de bir
UYandık bu rüyadan kayboldu yaşadıklarımız

Aylar yıllar aktı bu merhaleden
Bize kalan bir tek hasret oldu
Şimdi acı bir hazan mevsimlerden
Gülüşlerimiz yeşil yapraklar gibi soldu

Yine bir umut o güzel günlerden kalan
Gelecekmiş gibi ruhumuza dokunan
Sabah yeli gibi kapımızı çalan
Savrulan o takvimin yaprakları kaldı

Ansak o güzel günleri tek tek
Yüreğimiz dolu dolu  çarpana dek
Yine o yaldızlı hülyalara dönsek
Gözlerimiz kapansa sonsuza dek..
Hasan Ali Gezer

Ferah, bir alıntı ekledi.
23 Haz 06:06 · Kitabı okuyor

Erkekler, kadınlara acı vermedikçe bir gün bile rahat edemeyen mahluklardır.

Başka Topraklarda Rüzgar Sert Eser, Honggyu Son (Sayfa 13 - Martı)Başka Topraklarda Rüzgar Sert Eser, Honggyu Son (Sayfa 13 - Martı)
Ferah, bir alıntı ekledi.
 23 Haz 05:55 · Kitabı okuyor

Genelde insanların korkularını yenmek için başvurdukları şiddete ben de başvururdum.Şiddet gösterebileceğim yegane varlık yine kendimden başkası değildi.İnsanın insanı başkaları aracılığı ile değil de kendi benliği ile öğrendiğini düşünürdüm.Çünkü doğumdan ölüme kadar yanımdan hiç ayrılmayan yine sadece benim.Dahası uyurken bile kendimden ayrılamam.Günün yirmi dört saati kendimle yaşamak zorundayım.Acı verici.

Başka Topraklarda Rüzgar Sert Eser, Honggyu Son (Sayfa 12 - Martı)Başka Topraklarda Rüzgar Sert Eser, Honggyu Son (Sayfa 12 - Martı)

Ölçülebilir Şeylerin Ardından Koşmamaya Merhaba...
_ Mutluluğun bilmem kaç yolu.....
_ Eşinizi sevmenin falanca sayıdaki şekli.....
_ Çocuğunuzu eğitmenin filanca reçetesi.....
_ Aşık olmanın 32 yolu...
_ İşinizde yükselmenin en kısa 12 yolu........
Yalan. Yok böyle şeyler.Yalan. Sabah olur,uyandığınızda bir bakmışsınız ki en sevdiğiniz tsirt bile pijama üstü olmuş. Ne demek istediğim anlaşılmıştır sanırım.. İşbu sebeple gerek yok strese kaygıya.. Günaydın 1K dostları...

Bazı geceler
bazı insanlar
bazı yerlerde
sahiden karşılaşırlar.
Bazı insanlar
bazı aşklar
bazı şarkılar
bu yüzden unutulmazlar...
Murathan Mungan
https://www.youtube.com/watch?v=uHaKmNaSII4