Adı:
Şair Evlenmesi
Baskı tarihi:
Temmuz 2018
Sayfa sayısı:
64
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052954829
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Baskılar:
Şair Evlenmesi
Şair Evlenmesi
Şair Evlenmesi oyunu, alafranga davranışları ve kıyafetiyle mahallelinin pek de hoşuna gitmeyen Müştak Bey adında yoksul fakat ileri görüşlü bir şairin sevip istediği genç ve güzel Kumru Hanım yerine onun huysuz ve yaşlı ablası Sakine Hanım’la evlenmeye mecbur edilmesini konu edinir. Bu küçük entrika etrafında çöpçüsünden bekçisine, imamından yenge hanımına bütün mahalle halkı bir araya gelir. Şinasi, çağdaş bir edebiyatta tiyatro türünün gerekliliğini anlamış, Şair Evlenmesi’ni yazarak Türk tiyatrosunun da ilk yapıtını ortaya koymuştur.

Şinasi (1826-1871) İstanbul’da doğan İbrahim Şinasi, ilk eğitimini mahalle mektebinde alır, 19 yaşında devlet tarafından Paris’e öğrenime gönderilir. Burada maliye okurken, bir yandan da edebiyat ve dilbilimle ilgili araştırmalar yapar, Batı edebiyatını yakından takip etme olanağı bulur. İstanbul’a döndüğünde önce Tercüman-ı Ahval’ i (Agâh Efendi’yle), ardından fikir hayatımızda önemli yeri olan Tasvir-i Efkâr gazetelerini çıkarır. Tasvir-i Efkâr ’ı Namık Kemal’e devrederek ikinci kez Paris’e gider. Orada sürdürdüğü dil çalışmalarının sonucunda kapsamlı bir Türkçe sözlük yazmaya başlar ancak tamamlayamaz. İstanbul’a döndüğünde Tasvir-i Efkâr ’ı yeniden çıkarır, matbaasında yeni teknikler kullanarak kitaplar bastırır. Tanzimat’la başlayan Batılılaşma hareketine dil, edebiyat ve fikir yaşamına getirdiği yeniliklerle öncülük eden Şinasi, kalemini millet, hürriyet ve yenilik fikirlerini yaygınlaştırmak için kullanır. İlk bağımsız Türk gazetesini kurup burada ilk Türkçe tiyatro eserini yayımlamış, Fransız şiirinden çevirilerini Türkçede ilk olarak kitaplaştırıp, kendi şiiriyle de gerek biçim gerek tema bakımından büyük farklar yaratmıştır. Atasözlerini derlediği Durub-ı Emsal-i Osmaniye, gazete yazıları, eserleri onun edebiyatımıza, Türkçeye ve kültürel hayatımıza önemli katkılarındandır.
Bu sene Tanzimat Edebiyati'ni islerken ders kitabimizda 'sair evlenmesi' adli esere denk geldik. Az cok bilinir ki kitapta gorucu usuluyle evlenen ya da evlenecek olan bir insanin *mustak bey* ya da bana gore herhangi bir kurbanin yasadigi hayal kirikligindan bahseder. Neyse konuyu guzel isledik. Sonra bize gorucu usuluyle ilgili fikirlerimizi sordu hocamiz. Bazisi gorucu usuluyle evliligin de insani mutlu edeceginden bahsetti. Insanlarin birbirini sonradan da sevebileceginden... Ben tabii ki karsiydim. Insanlarin birbirini sevmeden ya da sevmesine firsat vermeden direkt evlilik yapmasina.. Insanlarin birbirini sonradan sevebilecegine inancim olmadigini soyledim.. Bunu soyledigimde tabii ki siniftaki bazi arkadaslardan tepki aldim. Bazilari yine saygi duymadan ve anlamadan bos bos konustu.. Edebiyat ogretmenimizin verdigi cevaba da sasirmistim.. *Ben de gorucu usulu ile evlendim ve suan mutluyum* Utandim tabii ve gulumseyerek ekledim *Herkes sizin kadar sansli olmuyor hocam* Sonra ekledim *Gorucu usulunun eski zamandan kaldigini bireylerin ozgur oldugunu ve es secimini hickimsenin baskisi altinda kalmadan kendisine ait oldugunu soyledim* O gunden sonra adim 'Carsi her seye karsi kizim ' oldu... Bu da boyle tuhaf bir animdir.

Acikcasi guzel bir eser bu zamanda da gecerli. Yazilan ilk tiyatro eseri olmasindan dolayi herkes begenmeyebilir ama sinasi bizim icin degerli bir sair makale ve oyun yazaridir. Kitabin arkasinda yazana gore de * Sair Evlenmesi* daha yillarca klasikler arasinda kendine yer bulacaktir. Ben de oyle dusunuyorum gorucu usulu ile evlilik var oldukca yasayan bir eser olacak.
Peki sizin gorucu usulu evlilik hakkinda dusunceleriniz neler?
Şinasi , çağdaş bir edebiyatta tiyatro türünün gerekliliğini anlamış , Şair evlenmesi ' ni yazarak Türk tiyatrosunun da ilk yapıtını ortaya koymuştur .
Konusuna değinecek olursak eğer ;
Şair evlenmesi oyunu , alafranga davranışları ve kıyafetiyle mahallelinin pek de hoşuna gitmeyen Müştak Bey adında yoksul fakat ileri görüşlü bir şairin sevip istediği genç ve güzel Kumru Hanım yerine onun huysuz ve yaşlı ablası Sakine Hanım 'la evlenmeye mecbur edilmesini konu edinir .
Bir perdelik bir oyundur .
Okumanızı tavsiye ederim .
İyi Okumalar .
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (14.137 Oy)17.538 beğeni39.613 okunma2.137 alıntı165.911 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (10.028 Oy)12.510 beğeni31.840 okunma2.822 alıntı132.975 gösterim
 • Dönüşüm
  8.2/10 (7.886 Oy)8.171 beğeni26.111 okunma635 alıntı127.122 gösterim
 • Şeker Portakalı
  9.0/10 (6.993 Oy)8.391 beğeni23.301 okunma1.155 alıntı113.307 gösterim
 • Fareler ve İnsanlar
  8.6/10 (5.271 Oy)5.379 beğeni18.202 okunma690 alıntı92.596 gösterim
 • Satranç
  8.7/10 (8.502 Oy)8.445 beğeni22.931 okunma1.461 alıntı106.089 gösterim
 • Simyacı
  8.5/10 (7.247 Oy)8.176 beğeni24.058 okunma1.942 alıntı102.889 gösterim
 • Sergüzeşt
  7.6/10 (1.082 Oy)850 beğeni5.712 okunma421 alıntı15.491 gösterim
 • Dokuzuncu Hariciye Koğuşu
  8.3/10 (2.934 Oy)3.121 beğeni14.005 okunma659 alıntı42.753 gösterim
 • İntibah
  7.6/10 (762 Oy)622 beğeni4.112 okunma605 alıntı13.648 gösterim
Gerçekten iyi bir eser, içinde o dönemden kalma şiveleride barındırıyor olması, ayrı bir güzellik katıyor. Çok kısa olmasına rağmen okudukça insanın yüzünden tebessümü eksik etmiyor.
Okuduğum üçüncü tiyatro oyunu, aralarında en çok Şair Evlenmesi'ni sevdim. Diğerleri Shakespeare'e aitlerdi ve bir türlü okurken anlayamıyordum, bu hoşuma gitti.

Kısacık zaten, edebiyatımızda bu tarz önemli olan eserler herkesin kütüphanesinde bulunmalı bence :)
Şair evlenmesi bir töre ve karekter komedyasıdır. Dönemin toplumsal yapısını ele alan bu eser bir tenkit niteliğindedir. Adam kayırma, rüşvet ve görmeden evliliği anlatan ve hicveden şairin bu eseri toplumdaki bireyleri birebir eserlerine uyarlandığı için kendisini de ortaya koyduğu eserini de başarılı kılmıştır. Alafranga tiplemelere de yer veren şair dönemin zihniyetini doğrudan yansıtmıştır.
Tanzimat dönemi yapıtlarına cidden hayranım buda onlardan biri. Aslında ana karakterin başına gelen olay çok trajik ama komik olaylar o kadar ard arda ki insan Şinasi'nin üslubuna hayran kalıyor.
Kitap hakkında uzun bir inceleme yapamayacağım. Kitabın kendisi bile kısa zaten :D

Şinasi yurt dışına gidip orada "tiyatro" gördükten sonra geri döndüğü zaman ülkesine de bunu yansıtmak istiyor.
İlk tiyatro eseri olması da bu şekilde oluyor.

Kitapta 1 perdelik bir oyun olmakla beraber 30 sayfa sürüyor.
İş Bankasından aldığım kitapta ilk 30 sayfa da oyun geçiyor sonraki 20 sayfada da başkalarının anlattığı şeyler var.

Kitapta evlenmeye çalışan bir adama sevdiği güzel kadın değil de onun çirkin ve yaşlı ablası verilmeye çalışılıyor.

Tabii oyunlar yapılıyor sahtekarlıklar falan derken biraz komik biraz üzücü bir oyun okuyoruz.

Geriye kalan kısım ise daha üzücü çünkü Şinasi'nin hayatını anlatıyor ve ölümünü de anlatıyorlar.

Kitap güzeldi 10 puan verdim ama kesinlikle okunmalı diyemem.
Okumak isteyenler için ise güzel bir kitaptır hoşunuza gidecektir umarım :)

Okumak isteyen herkese iyi okumalar dilerim.
Edebiyat derslerinde hep duyduğum Şair Evlenmesi’ni sonunda okumak nasip oldu. Tek perdelik güldürü türündeki tiyatro eseri olan Şair Evlenmesi, Şinasi ve Agah Efendi’nin çıkardığı Tercüman-ı Ahval gazetesinde yayınlanıyormuş. Ancak unutulup gitmiş. Daha sonra Mehmed Tayfur Efendi isimli bir kitapçı bu gazetedeki sahneleri birleştirip kitap haline getirmiş. Günlük konuşma dilinde yazılan eser gayet kolay anlaşılır ve bir solukta okunup bitecektir. Sevdiği Kumru Hanım’la evlenmeyi beklerken onun ablası Sakine Hanım’la evlenen Müştak Bey’in bu karmaşadan nasıl kurtulduğunu okumak oldukça keyif vericiydi. Yıllarca ders kitaplarında gördüğüm bir kitabı okumuş olmaksa bambaşka bir his.
kitabı incelerken onun dönemle birlikte incelenirse daha sağlıklı olur divan edebiyatının zayıflaması dilin farsça ve arapçadan anlaşılabilir sade bir dile geçilmesi divanda olmayan tiyatronun ilk eseri olması konularının değişmesiyle bilikte çok özel bir kitaptır şair evlenmesi kitapta konu olarak ta Şinasi görücü usulüyle evliliğin sakıncalarını anlatmaktadır.
#okudumbitti Çerez tadında mükemmel bir kitap #şairevlenmesi oyunu,alafranga davranışları ve kıyafetiyle mahallelinin pek de hoşuna gitmeyen Müştak Bey adında yoksul fakat ileri görüşlü bir şairin sevip istediği genç ve güzel Kumru Hanım yerine onun huysuz ve yaşlı ablası Sakine Hanım’la evlenmeye mecbur edilmesini konu ediniyor.Bu küçük entrika etrafında çöpçüsünden bekçisine, imamından yenge hanımına bütün mahalle halkı bir araya gelir.
Şinasi, çağdaş bir edebiyatta tiyatro türünün gerekliliğini anlamış, Şair Evlenmesi’ni yazarak Türk tiyatrosunun da ilk yapıtını ortaya koymuştur. #şinasi #türkedebiyatıklasikleri #türkiyeişbankasıkültüryayınları #hayallervekitaplar #kitapyorumum #iyigeceler #refikdurbaş #oyun
Ebulaklaka denen imam bozuntusu , kıydığı nikahı inkâr edip üstüne rüşvet alıyor. Üstüne , nikahını Sakine Hanım'a kıydığı adamın aslen Kumru ile nikahını kıydığı yalanını söylüyor. Ayrıca bir kitap bile olsa Sakine Hanim'i yermeleri ve yerden yere vurmaları hoşuma gitmedi. Bu kitaptaki imam aklıma Ömer Hayyam'ın malum beyitlerini getirdi vesselam...
Türk edebiyatının ilk tiyatro eseri.
1860 senesinde Batılı anlamda ki ilkleri edebiyatımıza getiren Şinasi tarafından yine ilk özel gazete olan Tercüman-ı Ahvâl gazetesinde tefrika edilmiş tek perdelik kısa bir eser.
Kitabın başında birkaç sayfalık ön söz var, kesinlikle okumayın spoilerın dibine vurmuş sağolsun. Sonlarında da Şinasinin son günlerini anlatan bir yazı var.
Görücü usulü evliliğin sakıncalarını anlatıp hicveden kitap da, şair Müştak Bey'in sevdiceği Kumru hanımı istemek için görücü göndermesi fakat işlerin hiç beklemediği gibi gelişmesini anlatıyor. Ayrıca noktalama işaretlerinin de ilk kez kullanıldığı esermiş kendileri.
Hikmet Efendi- Özrün kabahatinden büyük.

Müştak Bey - Hiç özür dilemiyorum.
İbrahim Şinasi
Sayfa 52 - Emre Kitabevi Yayınları
Can çekişmektense canımı versem bâri
Can fedâ etmek bir iş mi sevince yâri
İbrahim Şinasi
Sayfa 16 - Kent Yayıncılık
"Sen ve eşin birbirinizi yakından tanıdığınız halde, evlenirken ne belalara uğradınız bak.
Ya birbirlerini hiç tanımadan ev-bark kuranların hali nasıl olur? Bir de onu düşün."
İbrahim Şinasi
Sayfa 16 - Vakıfk12
Birbirlerinin durumunu bilmeyerek ev bark kuranların hali nasıl olur?
İbrahim Şinasi
Sayfa 26 - İş Bankası Kültür Yayınları 1. Baskı 2018

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Şair Evlenmesi
Baskı tarihi:
Temmuz 2018
Sayfa sayısı:
64
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052954829
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Baskılar:
Şair Evlenmesi
Şair Evlenmesi
Şair Evlenmesi oyunu, alafranga davranışları ve kıyafetiyle mahallelinin pek de hoşuna gitmeyen Müştak Bey adında yoksul fakat ileri görüşlü bir şairin sevip istediği genç ve güzel Kumru Hanım yerine onun huysuz ve yaşlı ablası Sakine Hanım’la evlenmeye mecbur edilmesini konu edinir. Bu küçük entrika etrafında çöpçüsünden bekçisine, imamından yenge hanımına bütün mahalle halkı bir araya gelir. Şinasi, çağdaş bir edebiyatta tiyatro türünün gerekliliğini anlamış, Şair Evlenmesi’ni yazarak Türk tiyatrosunun da ilk yapıtını ortaya koymuştur.

Şinasi (1826-1871) İstanbul’da doğan İbrahim Şinasi, ilk eğitimini mahalle mektebinde alır, 19 yaşında devlet tarafından Paris’e öğrenime gönderilir. Burada maliye okurken, bir yandan da edebiyat ve dilbilimle ilgili araştırmalar yapar, Batı edebiyatını yakından takip etme olanağı bulur. İstanbul’a döndüğünde önce Tercüman-ı Ahval’ i (Agâh Efendi’yle), ardından fikir hayatımızda önemli yeri olan Tasvir-i Efkâr gazetelerini çıkarır. Tasvir-i Efkâr ’ı Namık Kemal’e devrederek ikinci kez Paris’e gider. Orada sürdürdüğü dil çalışmalarının sonucunda kapsamlı bir Türkçe sözlük yazmaya başlar ancak tamamlayamaz. İstanbul’a döndüğünde Tasvir-i Efkâr ’ı yeniden çıkarır, matbaasında yeni teknikler kullanarak kitaplar bastırır. Tanzimat’la başlayan Batılılaşma hareketine dil, edebiyat ve fikir yaşamına getirdiği yeniliklerle öncülük eden Şinasi, kalemini millet, hürriyet ve yenilik fikirlerini yaygınlaştırmak için kullanır. İlk bağımsız Türk gazetesini kurup burada ilk Türkçe tiyatro eserini yayımlamış, Fransız şiirinden çevirilerini Türkçede ilk olarak kitaplaştırıp, kendi şiiriyle de gerek biçim gerek tema bakımından büyük farklar yaratmıştır. Atasözlerini derlediği Durub-ı Emsal-i Osmaniye, gazete yazıları, eserleri onun edebiyatımıza, Türkçeye ve kültürel hayatımıza önemli katkılarındandır.

Kitabı okuyanlar 763 okur

 • İdil
 • naçko
 • Zeynep Arslan
 • Esmanur Ayyıldız
 • Dilara Sevinç
 • Çiçek Korkmaz
 • Neveser
 • Bakışsız Kedi
 • Burak GÜNAYDIN
 • Hümeyra Eroğlu

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%3.9
14-17 Yaş
%9.6
18-24 Yaş
%34.6
25-34 Yaş
%34.6
35-44 Yaş
%10.5
45-54 Yaş
%3.5
55-64 Yaş
%0.9
65+ Yaş
%2.2

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%73.6
Erkek
%26.4

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%14.6 (26)
9
%10.7 (19)
8
%16.9 (30)
7
%21.9 (39)
6
%11.2 (20)
5
%9 (16)
4
%6.2 (11)
3
%2.8 (5)
2
%2.2 (4)
1
%0.6 (1)

Kitabın sıralamaları