Şair Evlenmesi

6,7/10  (47 Oy) · 
282 okunma  · 
31 beğeni  · 
2.048 gösterim
İlk Türk tiyatro oyunu olarak kabul edilen "Şair Evlenmesi" Batı üslubuyla yazılmış olmasına rağmen geleneksel Türk tiyatrosunun izlerini taşımaktadır. Eser, eski ile yeni, Doğu ile Batı arasında bir köprü olma niteliğine sahiptir. Tek perdelik bir Töre Komedyası özelliği taşıyan "Şair Evlenmesi", görücü usulüyle evliliğin sakıncalarını konu almaktadır.

Batılı tutum ve davranışı, kılık ve kıyafetiyle pek sevilmeyen, eğitimli olmasına rağmen saf bir yapıya sahip Şair Müştak Bey, sevdiği Kumru Hanım'la, kılavuz ve yenge kadınlar aracılığıyla evlenmiştir.

Nikâh sonrasında kendisiyle evlendirilen kişinin, Kumru Hanım'ın çirkin ve yaşlı ablası olduğunu görünce önce bayılır sonra ayılır ve itiraz eder. Mahallelinin de işe karışmasıyla başına gelenleri kabul etmek mecburiyetinde kalan Müştak Bey'in imdadına ise arkadaşı Hikmet Bey yetişir. Mahalle imamına verilen rüşvetle olay çözülür, yapılan hile de sonuçsuz kalır. Sonunda muradına eren Müştak Bey, Kumru Hanım'a kavuşur.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2013
 • Sayfa Sayısı:
  40
 • ISBN:
  9786054782543
 • Yayınevi:
  Sis Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Şeyda 
21 May 17:29 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Tanzimat dönemi yapıtlarına cidden hayranım buda onlardan biri. Aslında ana karakterin başına gelen olay çok trajik ama komik olaylar o kadar ard arda ki insan Şinasi'nin üslubuna hayran kalıyor.

Dilara Adar 
19 Haz 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Dönemiyle birlikte incelendiğinde ne kadar başarılı bir eser olduğunu anlarsınız. (hem yazım hem dil hem içerik ve konu hem de anlatım konusunda.)

Emre Şeyda 
24 Nis 2016 · Kitabı okudu · 5/10 puan

İlk titayro eserimizin yanı sıra bu eseri daha bu yaşımda okumak bana biraz garip geldi. Okul sıralarında rahatlıkla okunacak bir eser olduğunu düşünüyorum. Gerçi içerisinde pek çok bilinmeyen kelime mevcut ama bendeki baskıda her kelime için ayrıntılı anlatımlar mevcuttu. Gerçi çoğu kelimeyi bilsem de yeni kelimeler öğrenmek te bu kitapla vesile olmuş oldu

Eser oldukça kısa. Bir tiyatro uzunluğunda değil ama içerik ve konu olarak oldukça eğlenceli olduğunu gördüm. Keşke daha uzun yazılsaymış desem de o dönemde yazılan ilk tiyatro eseri olmasından dolayı bunun bile büyük bir iş olduğunu görüyorum.

Merve Kocatürk 
25 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Eserlerin özelliklerini çocuklara ezberletmek yerine onlarla kısa da olsa vakit geçirmelerini sağlayıp tadına baktirsak fena olmayacak sanırım

elif akkoca 
16 Oca 21:30 · Kitabı okudu · 1 günde · Puan vermedi

Edebiyat; özellikleri ezbere bilinmesi gereken ''ders'' olmaktan çıkıp çocuklara, gençlere sevdirildiğinde inanıyorum ki Türk Klasikleri daha sevilen kitaplar haline gelecek.
Yazıldığı dönem itibariyle ilk sayılan bu eser, kelime oyunlarının da bolca bulunduğu eğlenceli tek perdelik bir komedi.O dönemden bu döneme karakterlerin özelliğini günümüzde hala taşımasıysa yazarın ileri görüşlülüğünü gösteriyor bizlere.

serdar şahin 
20 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Puan vermedi

Yazılmış ilk tiyatro eserimiz olarak gösterilen Şair Evlenmesi bir solukta okunan bir kitap. Kahramanımıza bir oyuna gelip evlenmek istediği kızın yerine evde kalmış ablası ile nikah kıydırılır. ancak sonrasında Kahramanın arkadaşının verdiği rüşvetle nikahı kıyan imamın aslında nikahı büyük kız için kıydım derken aklı büyük olan kız diye kıvırdığını görürüz. Rüşveti alırken mahallelinin ortasında istemiyorum deyip diğer taraftan sessizce de yan cebime koy demesi kültürümüzde yaygın olan istemem yan cebime koy deyişinin önemli bir başlangıç hikayesi gibidir. Eserde bir yandan yetkilerini suistimal eden din görevlilerini yererken diğer taraftan da mahalllinin nasıl yönlendirilip kullanıldığını görürüz. Basit gibi görünen, biraz da yüzeysel kalan eser aslında dönemi iyi analiz edip toplumu yansıtmak da başarılı bence. Bir de türünün ilk örneği olması açısından değerli bir oyundur

Kübra Doğan 
24 May 23:39 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Görücü usulü evliliği eleştiren komedi türünde eser okunmamasını kayıp olarak düşünürüm.Bol tebessüm ederek okuduğum kitaptı Şair Evlenmesi....:)