Şair Evlenmesi

6,9/10  (79 Oy) · 
449 okunma  · 
53 beğeni  · 
2.789 gösterim
İlk Türk tiyatro oyunu olarak kabul edilen "Şair Evlenmesi" Batı üslubuyla yazılmış olmasına rağmen geleneksel Türk tiyatrosunun izlerini taşımaktadır. Eser, eski ile yeni, Doğu ile Batı arasında bir köprü olma niteliğine sahiptir. Tek perdelik bir Töre Komedyası özelliği taşıyan "Şair Evlenmesi", görücü usulüyle evliliğin sakıncalarını konu almaktadır.

Batılı tutum ve davranışı, kılık ve kıyafetiyle pek sevilmeyen, eğitimli olmasına rağmen saf bir yapıya sahip Şair Müştak Bey, sevdiği Kumru Hanım'la, kılavuz ve yenge kadınlar aracılığıyla evlenmiştir.

Nikâh sonrasında kendisiyle evlendirilen kişinin, Kumru Hanım'ın çirkin ve yaşlı ablası olduğunu görünce önce bayılır sonra ayılır ve itiraz eder. Mahallelinin de işe karışmasıyla başına gelenleri kabul etmek mecburiyetinde kalan Müştak Bey'in imdadına ise arkadaşı Hikmet Bey yetişir. Mahalle imamına verilen rüşvetle olay çözülür, yapılan hile de sonuçsuz kalır. Sonunda muradına eren Müştak Bey, Kumru Hanım'a kavuşur.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2013
 • Sayfa Sayısı:
  40
 • ISBN:
  9786054782543
 • Yayınevi:
  Sis Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Şeyda 
21 May 2017 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Tanzimat dönemi yapıtlarına cidden hayranım buda onlardan biri. Aslında ana karakterin başına gelen olay çok trajik ama komik olaylar o kadar ard arda ki insan Şinasi'nin üslubuna hayran kalıyor.

Şeref Akgül 
09 Eki 2017 · Kitabı okudu · 6/10 puan

kitabı incelerken onun dönemle birlikte incelenirse daha sağlıklı olur divan edebiyatının zayıflaması dilin farsça ve arapçadan anlaşılabilir sade bir dile geçilmesi divanda olmayan tiyatronun ilk eseri olması konularının değişmesiyle bilikte çok özel bir kitaptır şair evlenmesi kitapta konu olarak ta Şinasi görücü usulüyle evliliğin sakıncalarını anlatmaktadır.

Şair Evlenmesi benzeri kitaplar

Emine Şimşek 
 29 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

Şair evlenmesinde İbrahim Şinasi görücü usülüyle evlenmenin zararlarını ve tehlikelerini dönemin özelliklerine uygun bir şekilde açık sade bir dille kaleme almıştır.

Dilara Adar 
19 Haz 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Dönemiyle birlikte incelendiğinde ne kadar başarılı bir eser olduğunu anlarsınız. (hem yazım hem dil hem içerik ve konu hem de anlatım konusunda.)

Emre Şeyda 
24 Nis 2016 · Kitabı okudu · 5/10 puan

İlk titayro eserimizin yanı sıra bu eseri daha bu yaşımda okumak bana biraz garip geldi. Okul sıralarında rahatlıkla okunacak bir eser olduğunu düşünüyorum. Gerçi içerisinde pek çok bilinmeyen kelime mevcut ama bendeki baskıda her kelime için ayrıntılı anlatımlar mevcuttu. Gerçi çoğu kelimeyi bilsem de yeni kelimeler öğrenmek te bu kitapla vesile olmuş oldu

Eser oldukça kısa. Bir tiyatro uzunluğunda değil ama içerik ve konu olarak oldukça eğlenceli olduğunu gördüm. Keşke daha uzun yazılsaymış desem de o dönemde yazılan ilk tiyatro eseri olmasından dolayı bunun bile büyük bir iş olduğunu görüyorum.

Mehmet Ali Mengüloğlu 
11 Şub 15:16 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Üniversite sınavlarına hazırlanırken okumuştum. O günlerde edebiyat sınavına gireceğimiz için okumuştum. İnşallah bir kez daha bilinçli bir şekilde okuyacağım

Merve Kocatürk 
25 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Eserlerin özelliklerini çocuklara ezberletmek yerine onlarla kısa da olsa vakit geçirmelerini sağlayıp tadına baktirsak fena olmayacak sanırım

Gamby 
22 Kas 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

ÖSS ya da adı her ne olduysa, o sınavlar için bu eserleri okuyan, adlarını ezberleyen liseliler için muhtemelen bu kitap eziyetten başka bir şey değildir. Fakat dönemin olaylarına, ortamına inildiğinde, beyinde tezahür eden havanın birkaç bilgi eşliğinde o devire yaklaşması sağlandığında gayet öğretici ve keyifli bir metin olduğu anlaşılabilir.

Bekir Fatih DEMİRAĞ 
14 Oca 01:08 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Türk Edebiyatının ilk tiyatro eseri.Görücü usulü ile evlenmenin sakıncalarını anlatmış.Kütüphanenizde bulunması gereken bir eser.Hatta genç tiyatroseverler in,tiyatroya gönül vermiş kişilerin oyunu oynayıp kendi aralarında , üzerinde hoş sohbetler yapmaları gerekiyor.

Ömer Levent 
30 Eki 2017 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Okuduğum birkaç tiyatro içinde en iyisiydi.Verdiği mesajlar ve komedisi güzeldi.Arada güldürdü.Çok zorlamadı okurken.Güzel hoş bir kitap.Arada güldürdü.

2 /

Kitaptan 8 Alıntı

Bünyamin Müftüoğlu 
26 Kas 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Can çekişmektense canımı versem bâri
Can fedâ etmek bir iş mi sevince yâri

Şair Evlenmesi, İbrahim Şinasi (Sayfa 16 - Kent Yayıncılık)Şair Evlenmesi, İbrahim Şinasi (Sayfa 16 - Kent Yayıncılık)

İşte o beş yere döktüğü gözyaşlarına acıyıp da şimdi ona ağlıyormuş.

Şair Evlenmesi, İbrahim Şinasi (Sayfa 37 - Ihlamur)Şair Evlenmesi, İbrahim Şinasi (Sayfa 37 - Ihlamur)
'carpediem 
23 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

“Efendi, biliyo musunuz, ben bunun daha bilmen ne-
lerini bilürün. Durun sizi deyivereyin. Bekçi olduğum-
dan için geceleri mahallede dolanırken buna çat pat
çak sokak ortasında irast geliyorun. Bir kere kendici-
ğine “nerene geliyosun?” diye soracak oldum. Bana
ne garşuluk virse iyu. “Taratordan geliyon” demesin
mi? Bu beni maskaralığa alma değil de ne demektir?
Bakın şu ahmağa!

Şair Evlenmesi, İbrahim ŞinasiŞair Evlenmesi, İbrahim Şinasi
Büşra Nur ÇAMSARI 
05 Ara 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

O zamanda Müştak Bey'in yüz görümlüğü olarak Kumru Hanım'a şiir okuması ne büyük gönüllülük..

Bir kumrusun sen taba muvafık

Yapsam yuvanı sinemde layık

Can ü gönülden ben oldum aşık

Yapsam yuvanı sinemde layık

Şair Evlenmesi, İbrahim ŞinasiŞair Evlenmesi, İbrahim Şinasi

Bir kumrusun sen
Yapsam yuvanı
Can ü gönülden
Yapsam yuvanı
Tab'a muvafık,
Sinemde layık;
Ben oldum aşık,
Sinemde layık.

Şair Evlenmesi, İbrahim Şinasi (Sayfa 15 - Bilge Kültür Sanat)Şair Evlenmesi, İbrahim Şinasi (Sayfa 15 - Bilge Kültür Sanat)