Şair Evlenmesi

·
Okunma
·
Beğeni
·
13652
Gösterim
Adı:
Şair Evlenmesi
Baskı tarihi:
Temmuz 2018
Sayfa sayısı:
64
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052954829
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Şair Evlenmesi oyunu, alafranga davranışları ve kıyafetiyle mahallelinin pek de hoşuna gitmeyen Müştak Bey adında yoksul fakat ileri görüşlü bir şairin sevip istediği genç ve güzel Kumru Hanım yerine onun huysuz ve yaşlı ablası Sakine Hanım’la evlenmeye mecbur edilmesini konu edinir. Bu küçük entrika etrafında çöpçüsünden bekçisine, imamından yenge hanımına bütün mahalle halkı bir araya gelir. Şinasi, çağdaş bir edebiyatta tiyatro türünün gerekliliğini anlamış, Şair Evlenmesi’ni yazarak Türk tiyatrosunun da ilk yapıtını ortaya koymuştur.

Şinasi (1826-1871) İstanbul’da doğan İbrahim Şinasi, ilk eğitimini mahalle mektebinde alır, 19 yaşında devlet tarafından Paris’e öğrenime gönderilir. Burada maliye okurken, bir yandan da edebiyat ve dilbilimle ilgili araştırmalar yapar, Batı edebiyatını yakından takip etme olanağı bulur. İstanbul’a döndüğünde önce Tercüman-ı Ahval’ i (Agâh Efendi’yle), ardından fikir hayatımızda önemli yeri olan Tasvir-i Efkâr gazetelerini çıkarır. Tasvir-i Efkâr ’ı Namık Kemal’e devrederek ikinci kez Paris’e gider. Orada sürdürdüğü dil çalışmalarının sonucunda kapsamlı bir Türkçe sözlük yazmaya başlar ancak tamamlayamaz. İstanbul’a döndüğünde Tasvir-i Efkâr ’ı yeniden çıkarır, matbaasında yeni teknikler kullanarak kitaplar bastırır. Tanzimat’la başlayan Batılılaşma hareketine dil, edebiyat ve fikir yaşamına getirdiği yeniliklerle öncülük eden Şinasi, kalemini millet, hürriyet ve yenilik fikirlerini yaygınlaştırmak için kullanır. İlk bağımsız Türk gazetesini kurup burada ilk Türkçe tiyatro eserini yayımlamış, Fransız şiirinden çevirilerini Türkçede ilk olarak kitaplaştırıp, kendi şiiriyle de gerek biçim gerek tema bakımından büyük farklar yaratmıştır. Atasözlerini derlediği Durub-ı Emsal-i Osmaniye, gazete yazıları, eserleri onun edebiyatımıza, Türkçeye ve kültürel hayatımıza önemli katkılarındandır.
64 syf.
·Puan vermedi
Merhabalar Edebiyatımızın ilk batı tarzı yazılan tiyatrosu olan “Şair Evlenmesi” İş Bankası Kültür Yayınları’nın Türk edebiyatının klasikleri eserlerinden olanlardan aldım.Şinasi töre ve komedyasını işlemiş.Dönemin özelliklerini ele alırken bir taraftan da tenkit yapıyor.O dönemde ve günümüzde olan usulsüzlüklerden ; adam kayırma,rüşvet ve görücü usülü evlilik ele alınmıştır.Batıya özenen yani alafranga tarzı tiplemelere de yer vererek o dönemi tam olarak yansıtmaya çalışmıştır.Eserdeki kahramanlar olarak Kumru ve Mümtaz yer almaktadır.O dönemi anlamak ve edebiyatımızın gelişim aşamalarını daha iyi anlamak için okunması gereken bir kitap.
Keyifli Okumalar Dilerim
80 syf.
Herkese Merhaba,
İbrahim Şinasi’nin bu eseri Türk tiyatro tarihinde özgün ilk Türk oyunu olması açısından önemli bir eser. Eserde tiyatronun komedi dili işlenmekle birlikte eserin dili son derece sade ve anlaşılır. Görücü usulü ile evlenmenin sakıncalarını anlatan bu kitaptaki karakterler de o dönemin atmosferini ve yaşam tarzını son derece güzel yansıtmış. Herkese keyifli okumalar.
37 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10
Şair Evlenmesi, Şair Evlenmesi bir türlü okuyamadığım ama hep aklımda olan merak ettiğim kitap.

Neden merak ettim? Yeni edebiyatın ilk tiyatro eseri olduğu için ve ne ilkleri ile karşılaştım.

İbrahim Şinasi' nin kitapta yazan hayatından:

Batı, özellikle Fransız kültürü etkisinde eserler vermiş, ülkenin, Batı örnek alınarak eğitim alanında uygulanacak radikal yöntemlerle gelişebileceğini savunmuş, Batı hatta Fransızca'dan aktarma eserleri tek çözüm olarak görüp, bu amaçla yazarlığında çok yönlü bir çaba içine girmiştir. Gazete çıkarıp makale, şiir ve oyun yazmış, sözlük çalışmaları yapmış. Tanzimat' la başlayan Batılılaşma hareketinin öncülerinden biri olarak dil, edebiyat ve düşünce hayatının değişmesinde etkili olmuş.
Fransız şairlerinden manzum olarak yaptığı ilk ve basit tercümeleri 1858' de Tercüme-i Manzume adıyla yayınlamış. Bunlar, Batı şiiri hakkında Türk okuyucusuna ilk bilgiyi veren çok küçük denemeler. Divan şiirinden tamamı ile farklı denemeler yapmış sanatçı Daha sonra birçok türde eser vererek kendisinden sonra gelecek olan genç sanatçılara da örnek olmayı amaçlamış.

"Her şeyden önce ilklerin sanatçısıdır. İlk tiyatro, ilk çeviri, ilk özel gazete onun esiridir. Edebiyatımızda ilk defa noktalama işaretini kullanan da odur."

Ve bu eserini 1860 yılında Tercüman-ı Ahval da yayınlamış.

Hayatı boyunca en büyük isteği hazırladığı sözlüğü bitirmekmiş ve bitiremeden beyin tümörü yüzünden 13 Eylül 1871 de vefat etmiş. Ayaspaşa mezarlığına defnedilmiş mezarının yeri kaybolmuş!!!

Ve ilk sahnemiz; Müştak Bey' in sevdiği kadın Kumru Hanım ile evlenecek olmasından kaynaklanan telaşıyla, mahrem dostu Hikmet Efendi arasında geçen hem Kumru Hanım'a olan aşkı hem de adını bile duymaya tahammül edemediği Kumru Hanım' ın ablası Sakine Hanım ile ilgili konuşmalarla başlıyor.

Müştak Bey aşktan, sevdiği insana kavuşacağından mutlu ama gelin hanımı görünce bir baygınlık geçiriyor.

Kılavuz kadınların yaptığı hileyle kendisiyle evlendirilen kişinin, sevdiği kadın olan Kumru Hanım değil de Sakine Hanım olduğunu gören Müştak Bey, (yaşanan ve söylenen bir kaç olaydan sonra) edepsizlik ettiği gerekçesiyle kılavuz kadınların nikahı kıyan imamı çağırtmasıyla kendini çıkarcı imamın, cahil mahallelinin karşısında buluyor. Olay Hikmet Bey'in imama verdiği rüşvetle çözülüyor ve sonunda sevdiği kadın ile evleniyor.

Müştak Bey sevincinden havalara uçarken Hikmet Bey' i bir an önce göndermeye çalışırken söylediği sözler "Sen ve hanımın birbirinize her yönden tanıdığınız halde evlenirken ne belalara uğradınız.
...
Ya birbirinin ahvalini asla bilmeyerek ev bark olanların hali nasıl olur bundan kıyas eyle!.."

Eyleyin...

Batıl inançların, bazı geleneklerin boşluğunun, sırf çıkarı uğruna görevini kötüye kullanan din adamlarının ve kılavuzların hilekarlığının görücü usulü ile evlenmenin sakıncalarının, cahilliğin kısa ama dolu bir şekilde anlatımı.

Son olarak şu alıntıyı paylaşmak istiyorum ki gerçekten paylaşılmaya değer:
Şinasi, sevdiği genç kızla bir an evvel evlenmek sevdasıyla yanıp tutuşan beyzadeyi çok isteyen, arzu eden anlamına gelen Müştak;
sevgilisine, karşılıklı  aşkın en üst seviyelerde anlatımı demek olan ve arzulanan bir güzelliği ifade eden Kumru;
problemli durumları ince zekâsıyla çözen kahramana, çoğu kez insanın anlamadığı sır ve derin bilgelikle dolu neden ve sonuç anlamına gelen Hikmet; 
Kumru’nun evde kalmış ablasına, yaşlı ve uyuşuk, bir iş ve uğraşı olmayan, miskin, tembel anlamına gelen Sâkine;
Mahalle bekçiliği yapan, gece karanlığında uya, çamura çıka bata dolaşan anlamındaki Batak Ese;
üstüne vazife olmayan işlere burnunu sokan anlamına gelen Atak Köse;
susmak bilmeyen lafebesi  İmama “lakırdı babası” anlamına gelen Ebul-Lâklâka demesi rastgele verilen adlar değildir.


Tavsiye etmeye gerek var mı ki?
80 syf.
·Beğendi·9/10
Şair Evlenmesi ;Edebiyatımızda batı tarzında yazılan, yazarın o dönemde tiyatro türünün gerekliliğini anlaması bakımından önem teşkil eden, edebiyatımızın tek perdelik tiyatro eseridir...Bir töre komedisi özelliği taşıyan şair evlenmesi, görücü usulü ile evliliğin sakıncalarını anlatır...Eser bir tiyatro ürünüdür.Komedi türü işlenmiş olup amacı; insanları güldürmek, düşündürmek eğitmek, bilgilendirmek ve görücü usülünün görünen yanlışlığını ve olumsuz sonuçlarını tiyatro yoluyla göstermektedir...Yazarın dili
sade ve anlaşılır,anlatımı oldukça akıcıdır. Herkesin okuması gereken önemli bir eser.

Özeti:

Müştak Bey, isimli bir genç şair, mahallesinde oturan Kumru isimli bir kızı sever ve bu kız ile evlenmek ister. Habbe Kadın ve Ziba Dudu, bu evlilik için aracı olurlar.
Nikahtan sonra genç şair Müştak Bey'e Kumru'nun çirkin ve yaşlı ablasını gelin olarak getirirler. Bu bayanın adı Sakine Hanım'dır. Bu oyunda din adamlığı görevini kötüye kullanan Ebüllâklâka da yerini alır. Hikmet Bey, genç şair Müştak Bey'in arkadaşıdır. İşte bu Hikmet Bey, Ebüllâklâka'ya rüşvet vererek arkadaşı Müştak Bey'i bu zor durumdan kurtarır.


Bu tür bizim edebiyatımıza Tanzimatla girmiştir.

YAZAR HAKKINDA

ŞİNASİ(1826 – 1871)

İbrahim Şinasi (1826-1871) İstanbul’da doğmuştur. Türk-Rus savaşında (1827) Şumnu’da ölen bir topçu subayının oğludur; Küçük yaşta yetim kalan Şinasi, annesi tarafından yetiştirilmiştir. İlk öğrenimini Tophane semtindeki mahalle mekteplerinden birinde yapmış, sonra Tophane idaresi kalemlerinden birine çirağ edilmiştir. Orada kendinden yaşlı bir memurdan Doğu bilimlerini, sonradan Müslüman olan yabancı bir uzman memurdan da Fransızca’yı öğrenmeğe başlamıştır. Tophane müşirliğine verdiği bir dilekçe üzerine, okuma için Paris’e gönderilmiş (1849), orada maliye öğrenimi görmüş, bu arada edebiyatla da uğraşmıştır. İstanbul’a dönünce (1853) bir süre yine Tophane’de çalışmış, Reşit Paşa’nın sadrazamlığı sırasında Meclis-i Marif’e üye seçilmiş (1855), Âli Paşa’nın sadrazamlığı zamanında, Reşit Paşa’nın yetiştirmesi olduğu için azledilmiş, fakat Reşit Paşa’nın altıncı ve son defa sadrazam olması üzerine tekrar eski görevine tâyin olunmuş (1857), onun ölümünden sonra (1858) Yusuf Kâmil Paşa’nın koruyuculuğunu kazanmış ise de, az sonra memurluktan kendi isteği ile çekilerek gazeteciliğe başlamıştır (1860). İlkin Agâh Efendi ile birlikte Tercümân-ı Ahvâl adlı bir gazete çıkarmış (21 ekim 1860), altı ay sonra buradan ayrılarak Tasvir-i Efkâr gazetesini çıkarmağa koyulmuştur (27 haziran 1862). Bunu üç yıl kadar tek başına yönetmiş, gazetesini Namık Kemal’e bırakarak tekrar Paris’e gitmiş (1865), orada beş yıl kaldıktan sonra İstanbul’a dönerek (1869) basımevinin ıslahı ile uğraşmış çok çalışma yüzünden beyin yorgunluğundan ölmüştür. 

Tanıtım Bülteninden

Bir töre komedisi özelliği taşıyan "Şair Evlenmesi", görücü usulüyle evliliğin sakıncalarını konu almaktadır. Batılı tutum ve davranışı, kılık ve kıyafetiyle pek sevilmeyen, eğitimli olmasına rağmen saf bir yapıya sahip olan Müştak Bey, şairliğe özenmiş romantik bir gençtir. İki kardeşten yaşı küçük olan Kumru Hanım'ı sevmektedir. Kılavuz ve yenge hanımlar aracılığıyla evlenmeye çalışır. Bu kadınlar mahallenin imamı Ebüllâklaka ile iş birliği yaparak Müştak Bey'i Kumru Hanım'ın ablası Sakine Hanım'la evlendirmeye kalkışırlar. Müştak Bey, nikâh sonrasında kendisiyle evlendirilen kişinin, Kumru Hanım'ın çirkin ve yaşlı ablası Sakine Hanım olduğunu görünce önce bayılır, sonra itiraz eder. Mahallelinin de işe karışmasıyla başına gelenleri kabul etme mecburiyetinde kalan Müştak Bey'in imdadına arkadaşı Hikmet Bey yetişir. Şinasi Batılı bir eseri tercüme etme veya uyarlama yoluna giderek daha geniş kadrolu bir tiyatro eseri meydana getirme yoluna gitmemiş, halk tiyatrosu motiflerini kullanarak tiyatro yazarlarına adeta mesaj vermek istemiştir
80 syf.
·Puan vermedi
Türk klasiklerinden olan bu eser sade ve anlaşılır bir dille yazılmış. Bu yüzden çok hoşuma gitti ve rahatça okudum.
Ve Şinasi'nin bir eserini okumak gurur duydum. İbrahim Şinasi Osmanlı'da ilk sivil gazeteyi yayınlayan kişidir. Bu yüzden benim için ayrı bir özeldi bu kitabı okumak. Bu kitap ilk batı tipi tiyatro eseridir ayrıca bu da çok önemliydi benim için. Şinasi o zamanda aydın olmaya çalışan çaba gösteren ve haklı bilinçlendirmeye çalışan bir aydın. Zamanında ilgi görmemiş ne eseri ne de kendisi ama artık değeri biliniyor.
Yazar, eserinde batıl inançlara inanmanın yanlışlığını, görücü usulü ile evlenmenin sakıncalarını, cahil halkı çok güzel kullanıp sömüren din adamlarını komedi tarzında anlatmış bize. Gülerken düşündüren bir eserdi tabi ki.
Yazarın görücü usulü evlenmenin sakıncalarını, yanlışlarını anlatmış. Kesinlikle katılıyorum bu düşüncelerine. İnsan evleneceği kişiyi görerek ve tanıyarak evlenmeli , hatta o kadar flört ve nişanlılık dönemimde bile tanıyamıyorsunuz karşınızdakini bir de hiç tanımadan kafam almıyor açıkçası. Bana ters diğer türlü düşünenlere tabi ki saygı duyarım. Naçizane bu benim fikrim efendim.
Oyun, Müştak Bey adında yoksul fakat ileri görüşlü bir şairin sevip istediği genç ve güzel Kumru Hanım'la evlenmek istemesi ve Kumru Hanım yerine onun huysuz ve yaşlı ablası Sakine Hanım 'la evlenmeye mecbur edilmeye çalışılmasını anlatır. Trajikomik ve muhteşem bir eser arkadaşlar....
64 syf.
·1 günde·Beğendi·7/10
Tanzimat edebiyatı dönemine dahil olan bu metin, Türk Edebiyatı'nın Batılı anlamdaki ilk tiyatro metni olması özelliği ile bilinir. Türk tiyatrosunun doğaçlama niteliğindeki oyunlardan yazılı metne geçmesi, Şair Evlenmesi ile gerçekleşmiştir.
Tek perdelik bu tiyatro metninde, Damat Müştak Bey'in görücü usulü ile evlendirilmesi macerası işlenir. Müştak Bey aslında Kumru Hanım'la evlenmek istemekdir. Ancak görücü usulü evliliklerden kaynaklı aksaklıklar sebebiyle, bir takım aksilikler yaşanır.
Günlük ağızla yazılmış, nüktedan ve akıcı bir dil kullanılmıştır. Buna rağmen sahnelendiğinde dönemin halkı tarafından çok sevilmemiş ve tepkiler almıştır.
Çok kısa olan bu metinde (yaklaşık 25 sayfa) döneme ve mekana ilişkin detaylı bilginin verilmemiş olması beni birazcık üzdü. Keşke daha fazla detaylandırılsaydı dediğim yerler oldu.
Yine de, günümüz Türk Tiyatrosu'na öncülük eden bu eserin mutlaka okunması gerektiği kanaatindeyim. Zaten çok kısa olan metin, yarım saatte bile okunabileceğinden, size hiçbir şey kaybettirmecektir.
Sevgiyle. :)
64 syf.
·2 günde·Beğendi·Puan vermedi
Hepimizin lise edebiyat derslerinden aşina olduğumuz bir eserdir Şair Evlenmesi. Edebiyatımızda ilklerin adamı İbrahim Şinasi tarafından yazılmış bir töre komedisi. Batılı anlamda ilk tiyatro eserimiz... Tiyatro izleme imkanı çok fazla olmayan biri olarak tiyatro metinleri okumayı çok severim ben. Moliere, Shakespeare, Çehov... Ama şimdiye kadar tiyatromuzun atasını okuma imkanı bulamamıştım. Tek perde olan ve okuru hemencecik içine alan bu güzel kitabı benim gibi tiyatrosever herkese tavsiye ederim. İçinde halk edebiyatının saf dili ve sokaktan insanların sahici ağızları sizi büyük bir içtenlikle karşılayacak emin olun.
64 syf.
·1 günde·8/10
Şinasi , çağdaş bir edebiyatta tiyatro türünün gerekliliğini anlamış , Şair evlenmesi ' ni yazarak Türk tiyatrosunun da ilk yapıtını ortaya koymuştur .
Konusuna değinecek olursak eğer ;
Şair evlenmesi oyunu , alafranga davranışları ve kıyafetiyle mahallelinin pek de hoşuna gitmeyen Müştak Bey adında yoksul fakat ileri görüşlü bir şairin sevip istediği genç ve güzel Kumru Hanım yerine onun huysuz ve yaşlı ablası Sakine Hanım 'la evlenmeye mecbur edilmesini konu edinir .
Bir perdelik bir oyundur .
Okumanızı tavsiye ederim .
İyi Okumalar .
64 syf.
Batılı davranışları ve giyimiyle mahallelinin hoşuna gitmeyen Müştak Bey adında yoksul fakat ileri görüşlü bir şairin sevip istediği genç ve güzel Kumru Hanım yerine onun huysuz ablası Sakine Hanım’la evlenmeye mecbur edilmesini konu edilir. Bu küçük entrika etrafında çöpçüsünden bekçisine, imamından yenge hanımına bütün mahalle halkı bir araya gelmesini okuyacaksın...
.
.
.
#şairevlenmesi
#şinasi
#fuatagram
64 syf.
·1 günde·Beğendi
Tanzimat dönemi yazarlarından İbrahim Şinasi
Batılı tarzda yazdıgı ilk tiyatro eseri.
Kısacık okunması keyifli bir kitap.
Görücü usulu evliliği ve mahalle baskını sade ve naif bir dille anlatmış yazarımız.
Şair Evlenmesi
64 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Gerçekten iyi bir eser, içinde o dönemden kalma şiveleride barındırıyor olması, ayrı bir güzellik katıyor. Çok kısa olmasına rağmen okudukça insanın yüzünden tebessümü eksik etmiyor.
Bir kumrusun sen tab'a muvafık
Yapsam yuvamı sinemde layık
Canü gönülden ben oldum aşık
Yapsam yuvanı sinemde layık

Benim gibi fakir bir şairin vereceği yüz görümlüğü bu kadar olur.
Yüz görümlüğünü nasıl etmeli? Adam sen de, o da kolay. Şöyle birkaç beyit veriveririm olur biter:

Bir kumrusun sen tab'a muvafık
Yapsam yuvanı sinemde layık
Can ü gönülden ben oldum âşık
Yapsam yuvanı sinemde layık

Benim gibi fakir bir şairin vereceği yüz görümlülüğü bu kadar olur.
İbrahim Şinasi
Sayfa 7 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
ZİBA DUDU
Efendim bu kızı mutlaka almalıdır.

EBÜLLAKLAKA
Almalı ya! Almazsa namusuna leke sürmüş olur.

MÜŞTAK BEY
Alamam efendim! Bunda bir yanlışlık var. Çünkü bana nikah ettiğiniz kız bu değildir. Bunun küçüğüdür. Ben onu isterim.
İbrahim Şinasi
Sayfa 15 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Sen ve hanımın birbirinize her yönden tanıdığınız halde evlenirken ne belalara uğradınız.
...
Ya birbirinin ahvalini asla bilmeyerek ev bark olanların hali nasıl olur bundan kıyas eyle!..

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Şair Evlenmesi
Baskı tarihi:
Temmuz 2018
Sayfa sayısı:
64
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052954829
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Şair Evlenmesi oyunu, alafranga davranışları ve kıyafetiyle mahallelinin pek de hoşuna gitmeyen Müştak Bey adında yoksul fakat ileri görüşlü bir şairin sevip istediği genç ve güzel Kumru Hanım yerine onun huysuz ve yaşlı ablası Sakine Hanım’la evlenmeye mecbur edilmesini konu edinir. Bu küçük entrika etrafında çöpçüsünden bekçisine, imamından yenge hanımına bütün mahalle halkı bir araya gelir. Şinasi, çağdaş bir edebiyatta tiyatro türünün gerekliliğini anlamış, Şair Evlenmesi’ni yazarak Türk tiyatrosunun da ilk yapıtını ortaya koymuştur.

Şinasi (1826-1871) İstanbul’da doğan İbrahim Şinasi, ilk eğitimini mahalle mektebinde alır, 19 yaşında devlet tarafından Paris’e öğrenime gönderilir. Burada maliye okurken, bir yandan da edebiyat ve dilbilimle ilgili araştırmalar yapar, Batı edebiyatını yakından takip etme olanağı bulur. İstanbul’a döndüğünde önce Tercüman-ı Ahval’ i (Agâh Efendi’yle), ardından fikir hayatımızda önemli yeri olan Tasvir-i Efkâr gazetelerini çıkarır. Tasvir-i Efkâr ’ı Namık Kemal’e devrederek ikinci kez Paris’e gider. Orada sürdürdüğü dil çalışmalarının sonucunda kapsamlı bir Türkçe sözlük yazmaya başlar ancak tamamlayamaz. İstanbul’a döndüğünde Tasvir-i Efkâr ’ı yeniden çıkarır, matbaasında yeni teknikler kullanarak kitaplar bastırır. Tanzimat’la başlayan Batılılaşma hareketine dil, edebiyat ve fikir yaşamına getirdiği yeniliklerle öncülük eden Şinasi, kalemini millet, hürriyet ve yenilik fikirlerini yaygınlaştırmak için kullanır. İlk bağımsız Türk gazetesini kurup burada ilk Türkçe tiyatro eserini yayımlamış, Fransız şiirinden çevirilerini Türkçede ilk olarak kitaplaştırıp, kendi şiiriyle de gerek biçim gerek tema bakımından büyük farklar yaratmıştır. Atasözlerini derlediği Durub-ı Emsal-i Osmaniye, gazete yazıları, eserleri onun edebiyatımıza, Türkçeye ve kültürel hayatımıza önemli katkılarındandır.

Kitabı okuyanlar 4.052 okur

  • Emine Pelin Karaca
  • Burak
  • Uzaylı Matmazel
  • Serra ilhan
  • Tuuuba
  • Samet Çevik
  • Mehmet Eren Özmen
  • Beyza Coşkun
  • Yılmaz Daşkıran
  • Gonca Akça

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%3.9
14-17 Yaş
%9.6
18-24 Yaş
%34.6
25-34 Yaş
%34.6
35-44 Yaş
%10.5
45-54 Yaş
%3.5
55-64 Yaş
%0.9
65+ Yaş
%2.2

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%73.6
Erkek
%26.4

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%13.1 (124)
9
%8.8 (84)
8
%20.4 (194)
7
%19.1 (181)
6
%9.2 (87)
5
%5.1 (48)
4
%2 (19)
3
%1.2 (11)
2
%0.6 (6)
1
%0.2 (2)

Kitabın sıralamaları