1000Kitap Logosu
Şair Evlenmesi
Şair Evlenmesi
Şair Evlenmesi

Şair Evlenmesi

OKUYACAKLARIMA EKLE
7.4
2.062 Kişi
8,3bin
Okunma
1.346
Beğeni
29bin
Gösterim
37 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 1 sa. 3 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · Mühür Kitaplığı · 18 Ocak 2017 · Karton kapak · 9786059854764
Diğer baskılar
Şair Evlenmesi ulusal Türk tiyatrosunun ilk temel eseridir. Ayrıca Türk edebiyatının Batılı anlamda ilk tiyatro örneğidir. Bu, tek perdelik komedi olan Şair Evlenmesi’nde sanatçı, geleneksel Türk tiyatrosu ile Batı tiyatro tekniğini kaynaştırmıştır. Sahne dili güçlü olan bu yapıtla Şinasi, ulusal tiyatronun nasıl olması gerektiğini de örneklemiştir. Eserde, genç şair Müştak Bey, Kumru adında bir genç kızı sever ancak, evleneceği gece karşısına yaşlı ve çirkin ablası Sakine Hanım çıkarılır. Yapıtta görücü usulüyle evlilik eleştirilmektedir.
5 mağazanın 74 ürününün ortalama fiyatı: ₺6,82
7.4
10 üzerinden
2.062 Puan · 387 İnceleme
Bookandbooks
Şair Evlenmesi'ni inceledi.
Merhaba^^ Okumuş olduğum şair evlenmesi kitabı hakkında konuşmak istiyorum. Kendisi Türk Edebiyatına ait bir tiyatro eseridir. Kısa olmasının yanı sıra sürükleyici de olduğu için çok kısa bir sürede bitecek olan bir kitap. Konusu ise Müştak Bey adında yoksul bir adamın sevdiği Kumru Hanım'ın yerine Kumru Hanım'ın yaşlı ve huysuz ablası Sakine Hanım ile evleneceğini öğrenmesi ile başlar kitabımız. Tabi sonrasında olanlar olur. Kesinlikle okumanızı tavsiye ettiğim bir kitap.
Şair Evlenmesi
7.4/10
· 8,3bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
12
Coşkun Canoğlu
Şair Evlenmesi'ni inceledi.
64 syf.
·
7/10 puan
İbrahim Şinasi'nin 1860 yılında Tercüman-ı Ahval gazetesinde yayımlanmış eseri “Şair Evlenmesi” bu toprakların bilinen ilk modern Türkçe Tiyatro eseri olarak kabul ediliyor. 29 sayfadan oluşan bu ufak tiyatro metni beklenildiğinin aksine döneminin birden fazla sorununa değinmiştir. Hikâye, kahramanımız Müştak Bey'in görücü usulüyle evlendiği esnada, gelin odasında geçmektedir. Görücü usulüyle yapılan evliliklerin ne gibi riskler taşıdığını trajikomik bir dille anlatan bu eser; nikâhı kıyan Ebüllaklaka gibi imamların paraya nasıl tamah ettiklerini, nikâhı şahitlik eden mahalle ahalisinin ise Ebüllaklaka gibilerinin peşinden nasıl riyakârca gidebildiklerini bizlere gösteriyor. Aradan 161 yıl geçmesine rağmen bazı şeylerin değişmemiş olduğunu görmek üzüntü verici.
Şair Evlenmesi
7.4/10
· 8,3bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
10
nefise kuzucu
Şair Evlenmesi'ni inceledi.
49 syf.
·
2 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
İbrahim Şinasi'nin 1860 yılında Tercüman-ı Ahval Gazetesinde yayımlanmış eseri "Şair evlenmesi" bilinen ilk modern Türkçe Tiyatro eseri olarak kabul ediliyor. Eserin kahramanı müştak bey genç bir kıza aşık olur ve onunla evlenmek ister. Ama mahalleli bir karışıklık sonucu Müştak beyi sevdigi kadınla degilde sevdigi kadının evde kalmış olan ablası sakine hanımla nikahlamak isterler.
Şair Evlenmesi
7.4/10
· 8,3bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
15