Karabibik

6,3/10  (39 Oy) · 
205 okunma  · 
18 beğeni  · 
1.312 gösterim
ilk köy romanımızdır! Ertesi gün Karabibik yatağından sıçrayarak kalktığında güneş henüz doğmak üzereydi.Kalkar kalkmaz dolma gibi bir sigara tutuşturdu. Ocak sönmüş, koru bile geçmişti. Huri hâlâ horul horul uyumaktaydı. Karabibik kızını ayağıyla dürterek: "Hey! Huri! Zıpla görem... Gün çıkıyo be... Dihiy..." diye bağırdı. Huri gözlerini yan açarak bir şeyler homurdandı. Sağ yanından sol yanına dönerek babasına sırtını çevirdi. Karabibik'in bu tembel kızla uğraşacak zamanı yoktu. Eski püskü ceketini arkasına taktığı gibi kapıdan fırladı. Hava oldukça ayazdı. Dolunaya yakın bir ay, batı ufkuna doğru inmeye başlamıştı.
 • Baskı Tarihi:
  2010
 • Sayfa Sayısı:
  115
 • ISBN:
  9786051001845
 • Yayınevi:
  Kitapzamanı
 • Kitabın Türü:
Eren 
19 Nis 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Belirtmek isterim ki ilk köy romanımızdır Karabibik. Karabibik, babadan kalma on iki dönümlük tarlasının dört dönümünü satarak askerlik görevi yerine verilen parayı ödeyen, kalan sekiz dönümlük tarlasıyla yaşamını sürdürmek zorunda olan bir köylüdür. Sekiz dönümlük tarlasından başka bir varlığı olmayan ve çok fakir olan Karabibik bu tarlayı ekerek geçimini sağlamaktadır. Tarlasını sürmesi için Koca İmam’ın öküzlerini kiralar. Kızı Huri’yi Koca İmam’ın kayınçosu Sarı İsmail’le evlendirebilse öküzleri kiralamaktan kurtulacaktır, ancak Sarı İsmail başka bir kadın ile evlenince bu umudu da suya düşer. Çaresiz kalan Karabibik en sonunda Rum bir tefeci olan bakkal Yani'den yüksek faizli borç para almak durumda kalır ve bununla bir çift öküz alır. Artık tarlası da vardır, öküzleri de. Bu durumda muhakkak kızını alacak birisi bulunacaktır. Ve sonunda kavgalı olduğu toprak ağası Yosturoğlu’nun yeğeni Hüseyin kızı Huri’yi sever. Bir süre sonra Yostuoğlu’nun yeğeni Hüseyin Huri ile evlenir. Karabibik artık mutludur. Bir süre sonra hastalanır, ancak kızının mürüvvetini gördüğü için huzurludur.roman böyle devam eder... :)

Dilara Adar 
16 Haz 2016 · Kitabı okudu · 3/10 puan

Kendinizi direkt bir hayatın ve durumlar silsilesinin içerisinde buluyorsunuz. Çok iyi bir yapım olmayabilir fakat kitapla ilgili yapılan ağır eleştirilere karşı olduğumu belirteyim. Lütfen öncelikle kitabın yazıldığı dönemi edebi açıdan araştırın.

Alev 
05 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Yer yer sıkılmış olsam da -özellikle başlarında- bana yeni kelimeler katmış olan bir kitap. Çok derin betimlemelerle köy yaşamı, insanların duygu ve düşünceleri çok güzel anlatılmış. Bazı yerlerde güldüren, bazı yerlerde beklemediğim şeyler yaşatan olaylar oldu. Okunması tavsiyelerim ile..

Melih Karaman 
01 Şub 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · 5/10 puan

Kitapta dönemin ve bahsi geçen bölgenin köy hayatını, evlilik konusundaki çıkarcılığı, Osmanlı - Rum ilişkilerini gerçekçi anlatım yoluyla okura ulaştırmış. Kitapta köylüler arasındaki şive ve eski Türkçe akıcılığı zorlasa da okunabilir. Bunun yanı sıra kitabın sonunu yayın evinden mi kaynaklanıyor tam olarak bilemiyorum, anlamsız buldum, beğenmedim.

EMRE YAMAN 
12 Eki 2016 · Kitabı okudu · 10 günde · 8/10 puan

Kitap ilk köy romanı olması bakımından sizin açınızdan zaten içine çekiyor. Yazarında kitabın başında belirttiği gibi olayları gördüğü gibi anlatması ve şiveli konuşması diğer başka güzellikleri.

Çiftçilikle uğraşan insanların hayatını,düşüncelerini anlatan bir kitap. Okunması kolay, dili zaten köy dili.

Babadan kalma iki dönüm araziyle uğraşan kahramanımız tarlaları genişletmek ve öküz alabilmek için uğraşlar veriyor. Kızını zengin kişiye verip öküzleri almak istiyor. Diğer olaylar bu şekilde ilerleyip gidiyor.

İtiraf edeyim; ders olduğu için okumuştum. Çok da sıkılmıştım okurken. Gerçekçiliğin soğuk bir dille aktarımı diye düşünüyorum. Dönemin şartları köy penceresinden anlatılmış mı , evet, anlatılmış. Ama okurken de daha sonra da Karabibik bahsi her geçtiğinde hep 'bir şeyler eksikti' duygusuna kapıldım. Tabi bu benim fikrim.

Çağrı Doğan 
15 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 7/10 puan

19. yy'ın sonlarına ait bu kitapta, Antalya'nın bir köyündeki Karabibik'in kendisine ait bir çift öküz alma amacından yola çıkarak yaşadığı olaylar ve psikolojik yansımaları ele alınmış. Bir çok kategoride ilk özelliği taşıyan kitap kısa ve eğlenceli

Meral Meri 
08 Ara 2012 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Güzel bir eserdir, Türk Edebiyatımızın köy ve köylü konusunu işleyen ilk yapıt olan Karabibik , Talip Apaydın'dan Kemal Tahir'e bir çok yazarımızı etkilemiştir.

koku nehri 
07 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · 8/10 puan

kitapliğimin tozunu alırken bir anda varlığını bana göstermek istercesine kendini yere atan kitap , yerden kaldırırken aklıma lise edebiyat derslerinden ilk koy romanı olduğunu hatırladım ve okumak için ayırdım. Okurken anadolu insanın hırslı , çalışkan , kıskanç yüzünü ve yer yer de kuşak arasında kalan isimsiz insanların duygularını duyumsadım . Edebi zevk almak için okunacak bir yapıt değil oncelikle ama ilkleri okumayı seviyorsanız buyrun buyrun efenim.

Öznur Bedir 
26 Tem 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · Puan vermedi

Çok beğeniyle okuduğum bir kitap olmadiğını itiraf edebilirim ; fakat ilk köy romanımız olması bakımından bir Türk dili ve edebiyatı öğretmeni olarak okumam gerektiğine inandığım için okudum. Fazlasıyla naturalist bir roman yazmak istemiş Nabizade Nazım ve de başarmış olduğunu düşünüyorum.

2 /

Kitaptan 2 Alıntı

Alev 
04 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 5/10 puan

... aşk ve sevda kumaştan farklı değildi. Bir kumaş ne kadar zarif, ne kadar ağır, ne kadar sağlam olursa olsun, mutlaka onun bir tersinin var olacağını ve zaman geçtikçe örselenip eskiyeceğini bilirdi.

Karabibik, Nabizade Nazım (Sayfa 40)Karabibik, Nabizade Nazım (Sayfa 40)
Mehmet Sinan Gündüz 
09 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

''Barba Yani'de böyle güzel ve ucuz mal var mı? Ne gezer...O hep halkı soymaya bakar...
Hey gidi insafsızlar hey !...

Karabibik, Nabizade Nazım (Sayfa 82 - Bilge Kültür Sanat)Karabibik, Nabizade Nazım (Sayfa 82 - Bilge Kültür Sanat)

Kitapla ilgili 1 Haber

O Kitap Bu Evde Yazıldı
O Kitap Bu Evde Yazıldı Türk edebiyatının önemli eserlerinden Karabibik'i yazan Nabizade Nazım'ın kaldığı ev restore edilerek, 'Karabibik Evi' adıyla hizmete girdi.