1000Kitap Logosu
Karabibik

Karabibik

Okuyacaklarıma Ekle
TAKİP ET
Kitapyurdu.com
75TL ve üzeri tüm siparişlerde Kargo Bedava!

Hakkında

115 sayfa ·
Tahmini okuma süresi: 3 sa. 15 dk.
Adı
Karabibik
Basım
Türkçe · Türkiye · Kitapzamanı Yayınları · Ocak 2010 (İlk yayınlanma: 2005) · Karton kapak · 9786051001845
Diğer baskılar
ilk köy romanımızdır! Ertesi gün Karabibik yatağından sıçrayarak kalktığında güneş henüz doğmak üzereydi.Kalkar kalkmaz dolma gibi bir sigara tutuşturdu. Ocak sönmüş, koru bile geçmişti. Huri hâlâ horul horul uyumaktaydı. Karabibik kızını ayağıyla dürterek: "Hey! Huri! Zıpla görem... Gün çıkıyo be... Dihiy..." diye bağırdı. Huri gözlerini yan açarak bir şeyler homurdandı. Sağ yanından sol yanına dönerek babasına sırtını çevirdi. Karabibik'in bu tembel kızla uğraşacak zamanı yoktu. Eski püskü ceketini arkasına taktığı gibi kapıdan fırladı. Hava oldukça ayazdı. Dolunaya yakın bir ay, batı ufkuna doğru inmeye başlamıştı.
Fiyatlar

Okurlar

Kadın
% 72.9
Erkek
% 27.1
0-12 Yaş
13-17 Yaş
18-24 Yaş
25-34 Yaş
35-44 Yaş
45-54 Yaş
55-64 Yaş
65+ Yaş
6.4
10 üzerinden
1.205 Puan · 256 İnceleme
115 syf.
İlk Türkçe köy romanı olarak kabul edildiği için Türk edebiyatında önemli bir yeri vardır. Beş bölümden oluşan eser, roman değil, uzun öykü ya da roman denemesi olarak da sınıflandırılabilir. Toprak sorunu, geçim derdi, insanın doğayla pençeleşmesi, yöresel gözlemle Anadolu gerçeklerimizi yansıtan başarılı bir eserdir.
Karabibik
6.4/10 · 5,3bin okunma
Okuyacaklarıma Ekle
Olayların Antalya'nın Kaş ilçesinin Beymelek köyünde geçtiği romanda kahramanımız Karabibik'in bir çift öküz alma hayallerine ortak oluyoruz. İlk Türkçe köy romanı olarak kabul edildiği için Türk edebiyatında önemli bir yeri vardır. Toprak sorunu, geçim derdi, yöresel gözlemlerle, o yöreni ağzıyla Anadolu gerçeklerimizi yansıtan başarılı bir eserdir.
Karabibik
6.4/10 · 5,3bin okunma
Okuyacaklarıma Ekle
48 syf.
·
2 günde
·
Beğendi
·
8/10 puan
Okul yıllarında ismini ezberlediğimiz ilk köy romanımızı yeni okuma şerefine nail olabildim :) İlk realist roman olan kitabımız aslında öykü tadında kısacık bir roman.. Dolayısıyla kitabı eleştirmek ve eksikliklerinden bahsetmemiz anlamsız olur. Çünkü türünün ilk örneği.. Bahsedilen yörenin ağzıyla yazıldığı için kimilerine ağır gelip başlarda sıksa da birkaç sayfadan sonra kesinlikle daha akıcı ve keyifli oluyor kitap. Yalnızca sonuna biraz takıldım :) Fena değildi. İlk köy romanımız olması bile okumak için yeterli sebep galiba..
Karabibik
6.4/10 · 5,3bin okunma
Okuyacaklarıma Ekle
48 syf.
·
1 günde
·
Beğendi
·
Puan vermedi
Türk Edebiyatı Klasiklerinin, alışıla gelmiş konularının dışında, oldukça doğal ve basit bir yöre yaşantısından kesitler sunan Karabibik, tek emeli iki öküz sahibi olmak isteyen saf ve çalışkan bir köylünün günlük yaşamını konu alır. Hikayede geçen farklı lehçelere ait kelimeler zaman zaman konunun hakimiyetini kaybetmenize neden olsada, oldukça samimi ve içten yapılan konuşmalar insanın ruhunu okşamaktadir. Genç yaşta hayata gözlerini yuman Nabizade Nazim''in tek ve en önemli eseri olan Karabibik, dönem eserlerine yansıtılan konuların ve hayatların oldukça dışında, cok sade, doğal ve günlük köy yaşantısı hikayesi ile klasiklerde farkli bir yer edinmiştir hiç şüphesiz Iyi okumalar.
Karabibik
6.4/10 · 5,3bin okunma
Okuyacaklarıma Ekle
48 syf.
·
9 günde
·
Puan vermedi
Nabizade Nazım'ın 1889'da gerçekçi bir bakış açısıyla Tanzimat Edebiyatı'nın ikinci döneminde yazdığı ilk köy romanımız. Olayların Antalya' nın Kaş ilçesinin Beymelek köyünde geçtiği romanda kahramanımız Karabibik'in bir çift öküz alma hayallerine ortak oluyoruz. Osmanlı'nın son döneminde Anadolu çiftçisinin içinde bulunduğu sefaleti anlatması ve karakterlerin Kaş ağzıyla konuşturulması bakımından da önemli. #karabibik #nabizadenazım #okudumbitti #okumakiyileştirir
Karabibik
6.4/10 · 5,3bin okunma
Okuyacaklarıma Ekle
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.