Karabibik

6,2/10  (69 Oy) · 
323 okunma  · 
38 beğeni  · 
1.557 gösterim
ilk köy romanımızdır! Ertesi gün Karabibik yatağından sıçrayarak kalktığında güneş henüz doğmak üzereydi.Kalkar kalkmaz dolma gibi bir sigara tutuşturdu. Ocak sönmüş, koru bile geçmişti. Huri hâlâ horul horul uyumaktaydı. Karabibik kızını ayağıyla dürterek: "Hey! Huri! Zıpla görem... Gün çıkıyo be... Dihiy..." diye bağırdı. Huri gözlerini yan açarak bir şeyler homurdandı. Sağ yanından sol yanına dönerek babasına sırtını çevirdi. Karabibik'in bu tembel kızla uğraşacak zamanı yoktu. Eski püskü ceketini arkasına taktığı gibi kapıdan fırladı. Hava oldukça ayazdı. Dolunaya yakın bir ay, batı ufkuna doğru inmeye başlamıştı.
 • Baskı Tarihi:
  2010
 • Sayfa Sayısı:
  115
 • ISBN:
  9786051001845
 • Yayınevi:
  Kitapzamanı
 • Kitabın Türü:
DUA 
 20 Tem 18:17 · Kitabı okudu

Karabibik esasında kötü yazılmış bir kitap olarak algılansa da 127 sene önce yazıldığını dikkate alıp okuyanlar için güzel anlamlar ifade ediyor. Düşünün kalemi kağıdı geçtim okuma yazma bilenlerin bile az sayıda olduğu bir dönemde yazılıp günümüze kadar ulaşmış.

Dikkat edilmesi gereken diğer bir konu da çeviri kitabı olması. Sonuçta çevirmen yazarın duygularını tam olarak yansıtamamış ta olabilir. Bu nedenle insanlar bu basit uyduruk kitabın türk klasiklerinde ne işi var diyebiliyor.

Roman daha doğrusu hikaye (bu konuda tartışmalar vardır) Türk edebiyatının köy ve köylü konusunu işlemesi bakımından istanbul dışında taşrada geçen ilk örnek kitaptır.

Kitabın konusuna gelince belli bir konu yok. Bu sebeple akıcı bir kitap değil. Zengin bir köylünün öküzlerini tarlasında bedava kullanma uğruna evde kalmış kızını kocaya vermek isteyen bir baba ve ( Bu baba Karabibik oluyor. Ben ilkin isme aldanıp hayvan falan zannetmiştim.) evde kalmış kaba saba tembel ve çirkin bir kızın hayatından ufak bir kesit sunulmuş bizlere.

Kızının evde kalmış kaba saba tembel ve çirkin oluşunu tabiki kitabın içindeki şahane betimlemelerden öğrenmiş oluyoruz. şiveli konuşmalar dışında güzeldi.

BÜŞRA 
16 Tem 20:26 · Kitabı okudu · 3 günde · 10/10 puan

Nabizade Nazım ın yazdığı Karabibik kimine göre uzun bir hikaye kimine göre de romandır. Nabizade Nazım realist konuda işlediği bu roman köy yaşamından bahseder. Tanzimat dönemindeki diğer romanlardan farkı anlatımdaki yalınlık ve roman kahramanlarının yerel dille konuşmalarıdır.

Gizem YALÇIN 
09 May 19:19 · Kitabı okudu · 1 günde · Puan vermedi

Yazıldığı dönem ve ilk köy romanı olması hasebiyle edebi yönü ve üslubu yetersiz gelebilir fakat o dönemin köy hayatını ve insanlarının yaşayışını görmek adına okunabilecek bir eser.

Dilara Adar 
16 Haz 2016 · Kitabı okudu · 3/10 puan

Kendinizi direkt bir hayatın ve durumlar silsilesinin içerisinde buluyorsunuz. Çok iyi bir yapım olmayabilir fakat kitapla ilgili yapılan ağır eleştirilere karşı olduğumu belirteyim. Lütfen öncelikle kitabın yazıldığı dönemi edebi açıdan araştırın.

Alev 
05 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Yer yer sıkılmış olsam da -özellikle başlarında- bana yeni kelimeler katmış olan bir kitap. Çok derin betimlemelerle köy yaşamı, insanların duygu ve düşünceleri çok güzel anlatılmış. Bazı yerlerde güldüren, bazı yerlerde beklemediğim şeyler yaşatan olaylar oldu. Okunması tavsiyelerim ile..

Sevgi Ergün 
13 Tem 19:29 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

İlk köy romanı özelliğini taşıyan bu eserde çok derin betimlemelerle köy yaşamı, insanların duygu ve düşünceleri çok güzel anlatılmış. Bazı yerlerde güldüren bazı yerlerde de beklenmedik olaylarla insanın ilgisini çeken kitapta Antalya' nın bir köyündeki Karabibik'in kendisine ait bir çift öküz alma amacından yola çıkarak yaşadığı olaylar ve psikolojiler ele alınmış. Herkesin okumasını tavsiye ederim.

Melih Karaman 
01 Şub 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · 5/10 puan

Kitapta dönemin ve bahsi geçen bölgenin köy hayatını, evlilik konusundaki çıkarcılığı, Osmanlı - Rum ilişkilerini gerçekçi anlatım yoluyla okura ulaştırmış. Kitapta köylüler arasındaki şive ve eski Türkçe akıcılığı zorlasa da okunabilir. Bunun yanı sıra kitabın sonunu yayın evinden mi kaynaklanıyor tam olarak bilemiyorum, anlamsız buldum, beğenmedim.

Güllü koç 
22 Ağu 20:52 · Kitabı okudu · 1 günde · Puan vermedi

Okurken çocukluğum köyüm aklıma geldi de ne duygulandım. Hele o köy terimleri daha da tuhaf hissettirdi.(harman, tırmık ...) Sonra kendimi yine bu beton yuvalarında buldum .

EMRE YAMAN 
12 Eki 2016 · Kitabı okudu · 10 günde · 8/10 puan

Kitap ilk köy romanı olması bakımından sizin açınızdan zaten içine çekiyor. Yazarında kitabın başında belirttiği gibi olayları gördüğü gibi anlatması ve şiveli konuşması diğer başka güzellikleri.

Çiftçilikle uğraşan insanların hayatını,düşüncelerini anlatan bir kitap. Okunması kolay, dili zaten köy dili.

Babadan kalma iki dönüm araziyle uğraşan kahramanımız tarlaları genişletmek ve öküz alabilmek için uğraşlar veriyor. Kızını zengin kişiye verip öküzleri almak istiyor. Diğer olaylar bu şekilde ilerleyip gidiyor.

İtiraf edeyim; ders olduğu için okumuştum. Çok da sıkılmıştım okurken. Gerçekçiliğin soğuk bir dille aktarımı diye düşünüyorum. Dönemin şartları köy penceresinden anlatılmış mı , evet, anlatılmış. Ama okurken de daha sonra da Karabibik bahsi her geçtiğinde hep 'bir şeyler eksikti' duygusuna kapıldım. Tabi bu benim fikrim.

2 /

Kitaptan 2 Alıntı

Alev 
04 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 5/10 puan

... aşk ve sevda kumaştan farklı değildi. Bir kumaş ne kadar zarif, ne kadar ağır, ne kadar sağlam olursa olsun, mutlaka onun bir tersinin var olacağını ve zaman geçtikçe örselenip eskiyeceğini bilirdi.

Karabibik, Nabizade Nazım (Sayfa 40)Karabibik, Nabizade Nazım (Sayfa 40)
Mehmet Sinan Gündüz 
09 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

''Barba Yani'de böyle güzel ve ucuz mal var mı? Ne gezer...O hep halkı soymaya bakar...
Hey gidi insafsızlar hey !...

Karabibik, Nabizade Nazım (Sayfa 82 - Bilge Kültür Sanat)Karabibik, Nabizade Nazım (Sayfa 82 - Bilge Kültür Sanat)

Kitapla ilgili 1 Haber