8,0/10  (49 Oy) · 
222 okunma  · 
35 beğeni  · 
1.334 gösterim
Ben artık zelil ve sefil bir günahkâr oldum. Ben artık tarihin en mel'un çehresi Yehuda'ya bir nazire oldum. Yehuda nasıl dünyanın pek muazzez bir simasını, efendisini birkaç dinar için sattı ise ben de dünyanın beni en çok sevmiş bir ruhunu, o ruhun hududu olmayan emniyetini, muhitini sattım, dünyada en çok sevdiği bir şeyin kalbini ondan çaldım.

Halide Edib Adıvar, kendisine asıl ününü kazandıran yapıtlarından biri olan Handan'da evlilik ve aşk ilişkilerini konu alır. İngiliz terbiyesiyle yetişmiş Handan, II. Abdülhamid rejimine karşı mücadele eden Nâzım'ı reddederek Hüsnü Paşa ile evlenir, ama mutlu olmaz. Mutsuzluğu onu bir beyin kanamasına ve bilinç kaybına götürür.

Handan'ın yeni ve özenli basımını genç kuşakların kaçırmamaları gerekiyor.
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2010
 • Sayfa Sayısı:
  217
 • ISBN:
  9789750708923
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:

Bu kitabı Ayşe Kulin'in Handan'ından hemen sonra okudum. Çünkü Ayşe Kulin'in bu karakterden etkilenmesinin bir nedeni vardır diye düşündüm. O dönemin şartlarında düşünürsek Handan'ın etkilenilesi bir kadın olduğu kanıtlanıyor.
Bunun yanında Handan'dan farklı olarak Nazım, Neriman, Refik Cemal, Hüsnü Paşa ve Server de çok önemli karakterler. Hepsinin ayrı ayrı farklı kişilikleri var. Böyle kişilikler bulununca da ister istemez insan ilişkileri ve farklı psikolojik durumlar ortaya çıkıyor. Halide Edip bu ilişkileri ve psikolojik durumları en iyi şekilde yazıya dökmüş denilebilir.
Kitap mektuplardan oluşuyor. Dili ağır ve anlaşılması güç olabilir ancak sayfa altlarında verilen kelime anlamlarının olması anlamayı kolaylaştırıyor.
Bu konuya ilgisi olmayanlar yapılan uzun betimlemelerden ve karakter analizlerinden sıkılabilirler bu da bir gerçek. Ancak ben okunması gereken bir kitap diye düşünüyorum. Çünkü bazı konularla ilgili öğrettiği küçük detaylar barındırıyor.

damla g. 
02 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · 8/10 puan

İhanetin kitabı. İnsan psikolojisinin ve ateş & barut davasının küçük çaplı muhakemesi. Kitap, karakterlerin birbirlerine gönderdikleri mektuplardan oluşuyor. Ortada var olan bir olayı ana karakterler ve yan karakterlerden görmek, görme açımı genişletmeme kendi hayatımda da fayda sağladı diye düşünüyorum. Bu çok hoşuma gitti çünkü yaradılış gereği mahremiyet yazılarını, insanın duyguları en güvendiği kişiye anlatışını okumak (dinlemek) gibi bir imkana kavuşmak, bir karakterin sırlarını diğer karakterlerden saklamak benim gibi okuduğu romanları gerçek hayat hikayeleri saymayı zevkle kabul eden okuyucular için gayet hoş. Hayatımın toyluğu benim ihanet zincirlemelerine korkuyla yaklaşmama sebep olsa da, Halide Edip okumaktan büyük mutluluk duyuyorum. Can yayınlarının kelime çevirisi desteği olmadan aynı zevki alamayacağımı da belirtmek isterim.

Zeynep 
 01 Eki 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 8/10 puan

Kitap mektuplardan oluşuyor. Bana göre ağır bir dili vardı okuduğum zamanlarda. Küçük yaşlarda kitabı okumam sebebiyle tekrar okumayı düşündüğüm bir kitap. Yaşadığımız zaman mekan olarak farklı bir dil ve kuşakta olsakta "Handan" kitabı tarihte kadınlar, hakları, kadınların hisleri, hislerine göre seçimleri olabildiği/ olbileceği açısından büyük bir ufka yol açtığını düşünüyorum ve bu bağlamda Halide Edip Adıvar okunmalı dili ağır olup, eskilerin yazarı olsada...

Emine Acarer Sarı 
15 May 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Okuduğum ilk Halide Edip romanı... Mektuplardan
oluşan enteresan bir aşk hikayesi... Handan'ın psikolojisini çözmek gerçekten zor... Dili ağır ama kelime anlamları dipnot olarak verilmiş. Tavsiye ederim.

Sadettin TANIK 
06 Nis 2015 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 8/10 puan

Halide Edib Adıvar'ın dili günümüze göre ağır olsa da inanılmaz derecede farklıdır. Kitap mektuplardan oluşuyor. Halide Edib Adıvar okunması gereken bir şahsiyet. Güzel bir kitap tavsiye edebilirim

Gizem 
13 Mar 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Yeni bir Halide Edib romanı okuduğumda diyorum ki 'evet bu en güzeli olmalı'. Daha ötesi olamazmış gibi. En doğrusu ve gerçeğiymiş gibi. Şüphem yok ki Handan hayatıma dokunan ve bundan büyük mutluluk duyduğum bir kitap. Bu cümleleri yazarken ya da bu kitaptan bahsederken gözlerimin acımasına neden olan bir kitap. Bittiği için arkasından yas tuttuğum ve aynı zamanda beni gülümseten kitap... Duygusal olarak söyleyeceğim çok şey var fakat bu kalbimi parçalayabilir. Bu nedenle dili ve yazılış tarzındaki mükemmellikten bahsetmek isterim. Kurgu o kadar zekice planlanmıştı ki takip ederken hiç tutarsızlık görmedim. Çünkü okuyanlar anlayacaktır ki, bir kitabı bu şekilde ilerletmek zor olsa gerek. Uzun lafın kısası keşke unutsam ve tekrar aynı merak ve heyecanla okusam demiştim önce. Fakat her cümlesini hatırlıyor olmamın bir şey değiştireceğini de düşünmüyorum. Aynı merak ve heyecana sahibim. Bu büyük bir ayrıcalık değil doğrusu. Bu Handan'ın etkisi...

Sidar Sadık 
06 Ara 2016 · Kitabı okudu · 18 günde · 6/10 puan

Halide Edip'ten böyle bir duyarlılık beklemiyordum açıkçası. Benim ilginç bulduğumu bazıları klişe olarak değerlendirebilir elbette fakat eski tarz roman okumak isteyenler için duygusal ve sürükleyici olduğunu söyleyebilirim.

Mehmet Kesdal 
19 Tem 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 1/10 puan

Halide Edip Adıvar'ın Kalp Ağrısı ve Zeyno'nun oğlu romanlarından aldığım lezzeti bu kitapta bulamadım.Okumasam da olurmuş diye düşünmekteyim.

Mehmet AYNA 
20 Ara 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bu kitabı üniversite yıllarında hocamızın ödev vermesi üzerine okumuştum. Kitap mektuplardan oluşuyor. Bu nedenle edebiyatımızda mektup türünün özel ve başarılı örneklerinden. Ancak kitap boyunca Halide Edip'in dağınık cümlelerini görüyoruz. Ayrıca birbirini uzun süredir göremeyen karı ve kocanın mektuplarında sayfalarca "Handan" isimli kadın hakkında konuşmaları bana oldukça saçma ve gereksiz gelmişti. Yazarın olayları bağlama şeklinden doğan bir mantıksızlık olsa gerek. Tüm bunlara rağmen edebiyatımız için değerli bir eserdir.

Halide Edip'in sıkılmadan okuduğum romanlarından biri. Diğer romanlarındaki üslup mektuplar sayesinde kırılmış. O dönemin kadınları başka bir dünyanın insanıymış canım, dedirtiyor. Okunası.

2 /

Kitaptan 5 Alıntı

Pınar 
 06 Haz 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

İnsan
"İnsanoğlu demirden ve çelikten değil, etten ve duygulardan yapılmıştır. Onu gerçek bir makine gibi kullanmak insanlığını öldürmek demektir.

Handan, Halide Edib AdıvarHandan, Halide Edib Adıvar
Pınar 
06 Haz 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Duygu
"İnsanı yaşatacak olan ne tıp ne de makinedir yavrum, doyurulmuş duygularımızdır sadece."

Handan, Halide Edib AdıvarHandan, Halide Edib Adıvar
Fadime YeŞİl 
23 Ara 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Onun inandığı Allah hiç de benim çocukluğumda söyledikleri gibi bu kadar çok insana bu kadar çok ceza eden mabuda benzemez.

Handan, Halide Edib Adıvar (Sayfa 51)Handan, Halide Edib Adıvar (Sayfa 51)

Ümitvar görünmeye çalışarak, içimde bir mahşer kabarırken bir taş sükûneti takınarak onu uyutmaya çalıştım.

Handan, Halide Edib AdıvarHandan, Halide Edib Adıvar