8,0/10  (71 Oy) · 
294 okunma  · 
51 beğeni  · 
1.530 gösterim
Ben artık zelil ve sefil bir günahkâr oldum. Ben artık tarihin en mel'un çehresi Yehuda'ya bir nazire oldum. Yehuda nasıl dünyanın pek muazzez bir simasını, efendisini birkaç dinar için sattı ise ben de dünyanın beni en çok sevmiş bir ruhunu, o ruhun hududu olmayan emniyetini, muhitini sattım, dünyada en çok sevdiği bir şeyin kalbini ondan çaldım.

Halide Edib Adıvar, kendisine asıl ününü kazandıran yapıtlarından biri olan Handan'da evlilik ve aşk ilişkilerini konu alır. İngiliz terbiyesiyle yetişmiş Handan, II. Abdülhamid rejimine karşı mücadele eden Nâzım'ı reddederek Hüsnü Paşa ile evlenir, ama mutlu olmaz. Mutsuzluğu onu bir beyin kanamasına ve bilinç kaybına götürür.

Handan'ın yeni ve özenli basımını genç kuşakların kaçırmamaları gerekiyor.
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2010
 • Sayfa Sayısı:
  217
 • ISBN:
  9789750708923
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
damla g. 
02 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · 8/10 puan

İhanetin kitabı. İnsan psikolojisinin ve ateş & barut davasının küçük çaplı muhakemesi. Kitap, karakterlerin birbirlerine gönderdikleri mektuplardan oluşuyor. Ortada var olan bir olayı ana karakterler ve yan karakterlerden görmek, görme açımı genişletmeme kendi hayatımda da fayda sağladı diye düşünüyorum. Bu çok hoşuma gitti çünkü yaradılış gereği mahremiyet yazılarını, insanın duyguları en güvendiği kişiye anlatışını okumak (dinlemek) gibi bir imkana kavuşmak, bir karakterin sırlarını diğer karakterlerden saklamak benim gibi okuduğu romanları gerçek hayat hikayeleri saymayı zevkle kabul eden okuyucular için gayet hoş. Hayatımın toyluğu benim ihanet zincirlemelerine korkuyla yaklaşmama sebep olsa da, Halide Edip okumaktan büyük mutluluk duyuyorum. Can yayınlarının kelime çevirisi desteği olmadan aynı zevki alamayacağımı da belirtmek isterim.

Çiğdem Yıldırım 
27 Mar 02:32 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Handan...Fiziksel güzelliklerden arınmış, çevresindeki herkesi karakteri ve ruhuyla kendine hayran bırakan, dönemin ütopik kadını. (Bkz.Üstkadın :) Aynı anda da kendisinden beklenmeyecek zaaflara düşen, güçlü zekası yerine saf kalbinin sesini dinleyerek acı çekmeye mahkum olan naif kadın. Kitap; günümüz koşullarının değil, haliyle, Osmanlı'nın ve İstibdat'ın feminizmini işliyor. Aşk ise çok karmaşık, içinden çıkılmaz bir duygu bu kitapta. Ama benim çıkarımım şu: Mesele Neriman gibi sevmek, Handan gibi sevilmek...

Sadettin TANIK 
06 Nis 2015 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 8/10 puan

Halide Edib Adıvar'ın dili günümüze göre ağır olsa da inanılmaz derecede farklıdır. Kitap mektuplardan oluşuyor. Halide Edib Adıvar okunması gereken bir şahsiyet. Güzel bir kitap tavsiye edebilirim

Zeynep 
 01 Eki 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 8/10 puan

Kitap mektuplardan oluşuyor. Bana göre ağır bir dili vardı okuduğum zamanlarda. Küçük yaşlarda kitabı okumam sebebiyle tekrar okumayı düşündüğüm bir kitap. Yaşadığımız zaman mekan olarak farklı bir dil ve kuşakta olsakta "Handan" kitabı tarihte kadınlar, hakları, kadınların hisleri, hislerine göre seçimleri olabildiği/ olbileceği açısından büyük bir ufka yol açtığını düşünüyorum ve bu bağlamda Halide Edip Adıvar okunmalı dili ağır olup, eskilerin yazarı olsada...

Emine Acarer Sarı 
15 May 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Okuduğum ilk Halide Edip romanı... Mektuplardan
oluşan enteresan bir aşk hikayesi... Handan'ın psikolojisini çözmek gerçekten zor... Dili ağır ama kelime anlamları dipnot olarak verilmiş. Tavsiye ederim.

Gizem 
13 Mar 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Yeni bir Halide Edib romanı okuduğumda diyorum ki 'evet bu en güzeli olmalı'. Daha ötesi olamazmış gibi. En doğrusu ve gerçeğiymiş gibi. Şüphem yok ki Handan hayatıma dokunan ve bundan büyük mutluluk duyduğum bir kitap. Bu cümleleri yazarken ya da bu kitaptan bahsederken gözlerimin acımasına neden olan bir kitap. Bittiği için arkasından yas tuttuğum ve aynı zamanda beni gülümseten kitap... Duygusal olarak söyleyeceğim çok şey var fakat bu kalbimi parçalayabilir. Bu nedenle dili ve yazılış tarzındaki mükemmellikten bahsetmek isterim. Kurgu o kadar zekice planlanmıştı ki takip ederken hiç tutarsızlık görmedim. Çünkü okuyanlar anlayacaktır ki, bir kitabı bu şekilde ilerletmek zor olsa gerek. Uzun lafın kısası keşke unutsam ve tekrar aynı merak ve heyecanla okusam demiştim önce. Fakat her cümlesini hatırlıyor olmamın bir şey değiştireceğini de düşünmüyorum. Aynı merak ve heyecana sahibim. Bu büyük bir ayrıcalık değil doğrusu. Bu Handan'ın etkisi...

Halide Edib' in en beğendiğim romanı. Ayrıca mektup türüyle tanışmamı ve sevmemi sağlayan kitap. Yazarın olağanüstü Türkçesi ve muazzam edebî gücünün seçkin örneklerinden. Zaten okuduğum her kitabını beğendim bir yazar. Çok insana ağır gelebilecek bir dili var. Ancak ben zaten böyle kitapları seviyorum. Dilin nerelere çıkabileceğini, dille nasıl sanat yapılabileceğini gösteriyor bir yandan da. Uzun yılar önce okuduğum için konusunun ayrıntılarını hatırlayamıyorum. Karakterin yaşamını anlatırken, bazı kitaplarında yaptığı gibi, arka planda dönemin tarihini, toplumsal ve siyasî yaşamını da hikâye ediyor

Sidar Sadık 
06 Ara 2016 · Kitabı okudu · 18 günde · 6/10 puan

Halide Edip'ten böyle bir duyarlılık beklemiyordum açıkçası. Benim ilginç bulduğumu bazıları klişe olarak değerlendirebilir elbette fakat eski tarz roman okumak isteyenler için duygusal ve sürükleyici olduğunu söyleyebilirim.

Elif Öksüz 
01 May 00:18 · Kitabı okudu · 13 günde · 8/10 puan

Okuduğum ilk Halide Edip romanı. Çok iç burkucu ve o döneme göre cesur olduğu söylense de, bence incelikle anlatılmış, cesur olmaktan ziyade vurucu bir roman.

Mehmet Kesdal 
19 Tem 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 1/10 puan

Halide Edip Adıvar'ın Kalp Ağrısı ve Zeyno'nun oğlu romanlarından aldığım lezzeti bu kitapta bulamadım.Okumasam da olurmuş diye düşünmekteyim.

2 /

Kitaptan 20 Alıntı

Hayatın meğer pek siyah, pek yaman, pek korkunç bir siması varmış.

Handan, Halide Edib Adıvar (Sayfa 162 - Can Sanat Yayınları)Handan, Halide Edib Adıvar (Sayfa 162 - Can Sanat Yayınları)
Cansu Koçak 
24 Mar 13:17 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

"Kalbimde hep bahar akşamlarının okşayıcı, dinlendirici sessiz ışıkları, kokuları var! Ne kalbi parça parça eden ihtiras rüzgarları ne de ruhu yakan ateşler! Ben çok, çok mesudum!

Handan, Halide Edib Adıvar (Sayfa 24 - Can)Handan, Halide Edib Adıvar (Sayfa 24 - Can)
Pınar 
 06 Haz 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

İnsan
"İnsanoğlu demirden ve çelikten değil, etten ve duygulardan yapılmıştır. Onu gerçek bir makine gibi kullanmak insanlığını öldürmek demektir.

Handan, Halide Edib AdıvarHandan, Halide Edib Adıvar
Pınar 
06 Haz 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Duygu
"İnsanı yaşatacak olan ne tıp ne de makinedir yavrum, doyurulmuş duygularımızdır sadece."

Handan, Halide Edib AdıvarHandan, Halide Edib Adıvar

Ah bu gençler... Şimdikiler o kadar kendini beğenmiş ve kof ki!

Handan, Halide Edib Adıvar (Sayfa 64 - Can Sanat Yayınları)Handan, Halide Edib Adıvar (Sayfa 64 - Can Sanat Yayınları)

Benim en büyük emelim bütün Anadolu'da dolaşarak halkın ruhunu, dimağını uyandırmak için vaaz etmek olduğunu söylediğim zaman azıcık güldü. Fakat birdenbire ciddileşerek ve zannedersem biraz da korkarak:
- Ruhlarını, dimağlarını yükseltmek istediğin bu adamların evvela bu siyasi zincirden kurtulmaları, başka bir idare altına girmeleri lazım geleceğini düşünmedin mi, dedi.

Handan, Halide Edib Adıvar (Sayfa 60 - Can Sanat Yayınları)Handan, Halide Edib Adıvar (Sayfa 60 - Can Sanat Yayınları)
2 /