Mor Salkımlı Ev

7,5/10  (55 Oy) · 
276 okunma  · 
50 beğeni  · 
2.760 gösterim
Evin kendisi, çocuğun hafızasında Mor Salkımlı Ev yaftasını taşır. Bu ev, yarım asırdan ziyade, bazan da her gece, bu küçük kızın rüyalarına girmiştir. Arka taraftaki bahçeye nazır pencereler, çifte merdivenlerin sahanlıklarındaki ince uzun pencereleri, baştan başa mor salkımlıdır ve akşam güneşinde mor çiçekler arasında camlar birer ateş levhası gibi parlar.

Halide Edib Adıvar, anılarını iki cilt halinde kaleme almış, bu iki cildi de hayatının ayrı dönemlerinde yazmıştı. Mor Salkımlı Ev, yazarın çocukluk günlerinden 1918 yılına kadar olan dönemi anlatır. 'İstiklâl Savaşı Hatıraları' alt başlığını verdiği Türk'ün Ateşle İmtihanı ise bu tarihten 1923 yılına kadar olan olayları.

Mor Salkımlı Ev'de, ülkesinin tarihine hem bir aydın, hem de bir eylemci olarak büyük katkılarda bulunmuş bir yazarın yetiştiği yılları okuyacaksınız.
(Tanıtım Yazısından)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2012
 • Sayfa Sayısı:
  312
 • ISBN:
  9789750708909
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
1 Çay 1 Kitap™ 
27 Mar 17:03 · Kitabı okudu · 1 günde · Puan vermedi

İlk olarak, annesini küçük yaşlarda kaybetmiş bir kız çocuğu karşılıyor bizleri. Bu küçük kız, bir yandan Mevlevilik tesirinde ve geleneklerine sıkı sıkıya bağlı bir anneanne, diğer yanda isealafranga bir babanın etkisi altında ilk çocukluk dönemini geçiriyor. Fakat benliğini henüz tam idrak edemediğinden üçüncü bir kişiymiş gibi bahsediyor kendinden. Kitapla ilgili yazımız : http://wp.me/p8mxmQ-1t

Birsen Erol 
26 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Halide Edip'in yetiştiği çağı, kültürü, büyüdüğü ortamı geçirdiği süreci anlamak gerçekten iyi bir tecrübe oldu. Bir kere daha bir sanatçıyı iyi algılamak için günlük, anı veya biyografi okumanın önemini kavradım. Dili sadeleştirklmemiş, Can yayınları kelimelerin anlamlarını dipnot olarak vermiş. İsmi geçen hemen herkesle ilgili açıklayıcı dipnot var. Mutlaka faydası var ama yorucu olduğunu düşünüyorum. Şimdi daha iyi kavradım Halide Edip'in Sinekli Bakkal'ı nasıl, hangi alt yapıyla yazdığını.

Deniz Keskin 
16 Şub 16:56 · Kitabı okudu · 22 günde · Puan vermedi

Sadece Halide Edip'in anılarını okumuyoruz bu kitapta. Tanzimat sonrası bir devrin nasıl oluştuğunu, iki karşıt düşüncenin nasıl çatıştığını okuyoruz. Tarihi bir dönemi tüm gerçekliliğiyle okuyoruz.

Halil Yavuz KAYA 
11 Şub 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Halide Edip, anılarını dönemsel olarak anlattığı Mor Salkımlı Ev de ki anılarının ilk bölümüdür.
Çoçukluğunu üçünçü şahsın ağzından anlatırken;Hayat ağacının dallarındaki bir serce gibi bir o dala bir o dala atlamakta... tabi ki bu okurda zaman zaman çoçukluk yıllarındaki zaman şaşırmasına neden olmakta.Taki...! kendini, daha doğrusu içinde kendisininde bulunduğu bir dönemin şahitliğini de yapmakta olduğu bölüme dek sürmekde .Halide Edip şahitliğini yaptığı biyoğrafik anlatınında anılardan ziyade o dönemin içtimayi yaşamında kendi yerini, durumunu pekiştirmektedir.Bunun en güzel kanıtı da Türkün Ateşle İmtihanı eserinin (anılarının ikinci bölümü) İngilizce yazımında kitabın adı:My share in the Turkhis ordeal (Türkün Sıkıntılı Mücadelesindeki Payım) İşte bu "PAYIM" kelimesinin içinde yatmakta...
Hemen ifade etmeliyim ki, O döneme ait harihsel anlatımlardan yine bir anı kitabı olan Yüzbaşı Selahattin'in Romanı ile olsun, Şevket Süreyya'nın Tek Adamıyla olsun bazı ters düşmeler hissettim. Bu bir inceleme konusu olabilir...İfade etmeye çalıştığım terslikler, o günün siyasal, ve iktisadi yaklaşımları ile İttihak ve Terakkinin idarecileri ile politikaları hakkındadır...
Kitap'ı okurken, Halide Edip Handa nı , Sinekli Bakkalı Hangi ruh hali ve hangi ortamda yazdığını, Sinekkli Bakkalının Rabia' sının bir nebze olsa da Halide'nin kendisi olduğunu hissediyorsunuz...
İlk eşi ile dokuz yıllık evliliği ve iki erkek evlat sahibi olmasına rağmen İlk eşi Salih Zeki den uzunca ve övgü dolu ifadelerle bahsetmesine rağmen ayrılığın üzerine bir daha söz açmadan dönemi kapatması bende bir soru işareti yarattı, Neden mi?
İfade edeyim efendim: Halide ismi babası oğlan bekleyip adını Halit koymayı düşünmekte, Ama kız olunca yinede içinde Halit olan Halide olmuş adı. bu bir.
Edip adı yazarlığından dolayı değil Babasının Adını almış. Edip beyden.
Adıvar, İkinci eşinin soyadı...
Olmuş Halide Edip Adıvar...
Çözemediğim bir başka konu . Neden hep hikayenin kahramanları sarışın ve mavi gözlüler ?
Yazarın toplumun herkesimiyle barışık uzlaştırıcı bir yaklaşım çizmesi, barışcıl atmosfer yaratması harikulade bir duyarlılık hissi verdi bende...
Bir de bu kitapta hiç hafızamdan silinmiyeçek bir kelime var..." Maamafih" ortalama her sayfada en az iki kez kullanılmış...
Sözün özü. güzel kitap... ancak tarihsel süreç içinde bazı kitaplarla birlikte mütalaa edilmelidir.....
Güzel okumalar diliyorum....

BARIŞ ALTINTAŞ 
07 Şub 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Halide Edib deyince şöyle bir duruyorum.Cümlelerim hep eksik kalacak sanırım.Halide Edib çocukluğundan kurtuluş savaşı dönemlerine dek olan anılarından bahseder.Mor Salkımlı Ev samimi ve sade bir anlatıma sahip.Bütün eserleri gibi bu da kendini okutuyor.Mor Salkımlı Ev çok da güzel gösteriyor ölümsüz yazarların nasıl salkım salkım yetiştiğini.Halide Edib sunduğu anlatımıyla anılarını bizlerle yeniden yaşatıyor.Eğer bir yazar olabilseydim Halide Edib en başta yol göstericilerimden biri olurdu.Halide Edib okuyan herkes bilir ki satırlar arasında kaybolan zaman heba olmamıştır..!

reyhan® 
19 Oca 09:24 · Kitabı okudu · 31 günde · Beğendi · 9/10 puan

Halide edip in en guzel kitaplarindan degil bence ama anilarini cok guzel annattigi bir eser.Kitaptaki mor salkimli evi keske gorebilseydim diyorum.Evin betimlemesi harika yapilmis.Tavsiye ederim fakat okumayi sevmeyenler icin biraz agir gelebilir.

Tuğba Onat 
07 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 632 günde · 6/10 puan

Kitabı edebiyat dersi için ödev konusu olarak almıştım. Aslında güzel bir kitap ama nedense o zaman bana çok sıkıcı gelmişti. en uzun sürede okuduğum kitap bu. Çok fazla beğenmemiştim. Ve dili olsun anlatımı olsun o zaman için bana ağır gelmişti.

yaprak mısra 
11 Nis 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

olur da bir gün roman yazarsam kitabıma nasıl başlayacağım hakkında fikir veren bir kitap. Dili dönemimize her ne kadar ağır gelse de okunması gereken kitaplardan biri

ozlem buyuk 
30 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Halide Edip i çok severim. Kitaplarını da ayri bir heyecanla okurum. mor salkımli ev başta biraz sıksa da sonradan apayri bir tat verdi. Son bölümde yetimhaneyle ilgili yaptıklarıni okuduğumda ise ona bir kez daha hayran oldum. Ülkemizin böyle yüreklere ve beyinlere ayni zamanda idealist kişilere ihtiyaci var.

Nur Zorlu 
18 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 17 günde · 5/10 puan

Yazarin anlattiklari ilgi çekici olmakla beraber okurken zorlandığımı söylüyebilirim çünkü yazarın anlatımı,kullandığı kelimeler biraz ağırdı.. Ama anlattıkları çok etkileyici..

2 /

Kitaptan 52 Alıntı

Mâsiva 
25 May 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Ben bu bayrağın altında doğmuş bir Türk kadınıyım.Burada yaşadım,burada öleceğim."

Mor Salkımlı Ev, Halide Edib AdıvarMor Salkımlı Ev, Halide Edib Adıvar
Mâsiva 
27 May 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Milletinin ve memleketinin geleceği tehlikede olmamak şartıyle ben daima savaşa karşıyım.

Mor Salkımlı Ev, Halide Edib AdıvarMor Salkımlı Ev, Halide Edib Adıvar
Mâsiva 
21 May 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kimi küçücük bir çocuğun gönül amacı, en büyük hükümdarların bile demir kilitli kapılarını açıp içine giriyor.

Mor Salkımlı Ev, Halide Edib AdıvarMor Salkımlı Ev, Halide Edib Adıvar
Birsen Erol 
24 Tem 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Burada hep Kant'ın bir sözünü hatırlarım: "Dünya sahnesine insanların girişini, şiddetle bir nefret duymadan seyretmek mümkün değildir. Çünkü insanların birbirlerine yaptıkları kötülük tabiatın yaptığından çok daha fazladır."

Mor Salkımlı Ev, Halide Edib Adıvar (Sayfa 226)Mor Salkımlı Ev, Halide Edib Adıvar (Sayfa 226)
Mâsiva 
 24 May 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Esasen kendimi bildim bileli yatağa yatmadan "Yattım sağıma,döndüm soluma, sığındım Süphan'ıma,hep şu melekler şahit olsun dinime,imanıma" cümlesini tekrarlamayı öğrenmiştim.

Mor Salkımlı Ev, Halide Edib AdıvarMor Salkımlı Ev, Halide Edib Adıvar
Mâsiva 
 28 May 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Caminin olduğu yere tırmanırken,Hazreti Peygamberin bir sözünü kendi kendime tekrarlıyordum :"Bütün uzun boylular ahmaktır,Ömer'den başka;bütün kısa boylular fitnedir,Ali'den başka..."

Mor Salkımlı Ev, Halide Edib AdıvarMor Salkımlı Ev, Halide Edib Adıvar
Mâsiva 
26 May 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Zaman,bize öğretmenle öğrenci arasındaki dengenin ölçülü olmasının ne kadar çok gerekli olduğunu ispat etmişti.

Mor Salkımlı Ev, Halide Edib AdıvarMor Salkımlı Ev, Halide Edib Adıvar
Mâsiva 
23 May 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Beni ona bağlayan kuvvetli nedenlerden biri de belki bana hiç soru sormamasıydı. Çünkü hayatta sorguya çekilmek kadar beni çileden çıkaran bir şey yoktur.

Mor Salkımlı Ev, Halide Edib AdıvarMor Salkımlı Ev, Halide Edib Adıvar
Umutlu Ev Kadını 
08 Şub 11:27 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"Küçük yaştakinlerin serbest ve tabii inkişafları (gelişmeleri) ancak etraflarının lüzumundan fazla tesiri altında kalmamaları ile mümkündür."

Mor Salkımlı Ev, Halide Edib Adıvar (Sayfa 148 - Can Yayınları)Mor Salkımlı Ev, Halide Edib Adıvar (Sayfa 148 - Can Yayınları)