1000Kitap Logosu
Leman Altıner
Leman Altıner
Leman Altıner
TAKİP ET
Leman Altıner
@lemanaltiner
18 Nisan
1195 okur puanı
09 Nis 2020 tarihinde katıldı.
105
Kitap
54
İnceleme
1.817
Alıntı
243
İleti
Tanıdığın kimse takip etmiyor
Ortak okuduğunuz kitap bulunmuyor
Leman Altıner
tekrar paylaştı.
Yelizz
Babalar ve Oğullar'ı inceledi.
264 syf.
·
9 günde
·
8/10 puan
Turgenyev 1862'de yayınlanan, nihilizmin simgesi haline dönüşen Bazarov tipini yarattığı Babalar ve Oğullar romanı ile özdeşleşmiş bir yazardır. Ve döneminin Avrupalı bakış açısına sahip tek Rus yazarı olarak da anılmaktadır. Kitap aslında günümüzde de hiç yabancı olmadığımız hatta gündemde oldukça sık yer edinen ve tartışılan bir konuyu ele alıyor. Kuşak çatışması! Bilindiği üzere gündemde kendine sıkça yer edinen ve hala üzerinde tartışılarak kimi kesim tarafından kabul edilen ama kimi kesim tarafından da yok sayılan X ve Z kuşağı farkları ve değişen toplum özellikleri herkesin dilinde. Yazarda bu kitabında bu farklılığı iki kuşak, iki aile ve onların çocukları üzerinden dönemin Rus toplumunun bir kısmını işliyor. Aileler gelenekçi, muhafazakar ve pek yeniliklere açık olmayan özelliklere sahip. Çocukları ise, nihilist, yenilikçi, sorgulayan ve farklı düşüncelere oldukça açıklar. Ve ebeveyn-çocuk ilişkisi ile Rus toplumunun hayatını anlatıyor bunun yanı sıra nihilist karakteri Bazarov üzerinden de, aristokrat ve aydınları acımasızca eleştiriyor ve alay ediyor. Rus toplumunu karakter üzerinden anlatan Oblomov'a benzese de iki roman arasında oldukça farkta bulunuyor. Turgenyev bunu 2 karakter üzerinden ve daha hızlı işliyor. Bazarov güçlü bir kişiliğe sahip olan, sorgulayıcı, kendi otoritesini kendi üzerinde kurmuş ve tüm toplumsal değer yargılarından kendini soyutlamış oldukça gururlu biri. Diğer karakter Arkadiy ise onun izinden gitmeye çalışan ama tam anlamıyla dönüşümünü tamamlamamış birisi. Arkadiy bu yönüyle Rus toplumunun tam bir görünümünü sunarken Bazarov ise değişimin kendisi oluyor. Toplumda değişiyor ama bu hemen değil, yavaş yavaş bazı yargıları yıkarak veya değiştirerek zaman içinde bir oluşum sergiliyor. Bu yönleriyle oldukça sevdiğim ve beğenerek okuduğum bir roman oldu. Ancak bazı yerlerde durağan olması ve bana göre bazı yerlerin biraz daha uzun işlense daha iyi olacağını düşündüğüm bir eser. Özellikle sonu anlatılmak istenen konu itibariyle oldukça vurucu bir şekilde bitiyor. İlerde tekrar okumam gerektiğini düşündüğüm bir eser. Turgenyev Rus edebiyatını sevenlerin mutlaka okuması gerektiğini düşündüğüm bir yazar.
Babalar ve Oğullar
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
23
Yine gece, yine hüzün Ve yine içimde sen Ve yine biliyor musun İçimde sen olunca hüzün de güzel... 🍀 Ahmet Hamdi Tanpınar
25
Leman Altıner
bir alıntı ekledi.
Hayatta en son istediğim şey sonsuz güvenceye kavuşmak ve okların atıldığı yay olmaktı. Ben değişiklik ve heyecan istiyordum. Dört Temmuz bayramındaki havai fişeklerden fışkıran rengârenk kıvılcımlar gibi her yöne atılmak istiyordum.
25