Dudaktan Kalbe

8,2/10  (128 Oy) · 
831 okunma  · 
108 beğeni  · 
2.936 gösterim
(1925 yılı) Osmanlıca baskısından bire-bir olarak yayıma hazırlanmıştır.

Reşat Nuri Güntekin,1925 yılında yayımlanan Dudaktan Kalbe adlı romanında farklı sosyal çevrelerden gelen kahramanların yaşam biçimlerini ele alırken ,zaman zaman dönemin toplumsal ve siyasi yaşamına da ayna tutuyor.

Gelenek ve göreneklerin tanıtımında ve kişilik canlandırımında son derece başarılı olan yazar, yalın ve gösterişsiz bir anlatımıyla ve temiz bir İstanbul Türkçesiyle geniş kitlelere seslenebiliyor.

Ayrıca ilk romanı Çalıkuşu'nda olduğu gibi bu eserde de romanın kahramanlarının duygusal çalkantılarını ve mutsuz yaşam serüvenlerini ustalıkla aktarırken, okuyucuyu da İzmir'den Kütahya'ya, Bozyaka Bağları'ndan İstanbul'a Lamia ve Hüseyin Kenan'ın peşi sıra sürüklüyor adeta onların derin aşklarına tanıklık ettiriyor.
(Tanıtım Yazısından)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2013
 • Sayfa Sayısı:
  400
 • ISBN:
  9789751026453
 • Yayınevi:
  İnkılâp Kitabevi
 • Kitabın Türü:
Başucumda Kitap 
11 Şub 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 9/10 puan

İşte şaheser diyebileceğim bir kitaptı. Anlatımıyla olsun, yaşatışıyla olsun insanı ilk satırdan içine çeken elem dolu bir aşk hikayesi. Bir talihsizlik hikayesi de denebilir. Bir yerme hikayesi, bir geçmişin etkisinin işlendiği bir hikaye de denebilir.

Okurken böylesine kalemine güç gelmiş bir yazara sahip olduğumuz için şükrettim. Benzetmeler şahane. Edebiyatı tam olarak yaşadım diye düşünüyorum. Çiçeğine böceğine girdim kırlarda, tanıklık ettim birkaç Türk'e. Ayrıca kitaptaki karakterler tamı tamına Anadolu insanıydı. Bu konuda biraz ilkel milliyetçiyimdir. :) Balolarda tuvaletlerle dolaşan insanlara nazaran üstdonu giyen bir kadının hikayesini okumak daha da yakınlaştırıyor beni benliğime. Çeşitli bakış açılarından yansıtılmış bölümlerle dolu. Fakat açıkçası Dudaktan Kalbe düşüncesini hâlâ anlayabilmiş değilim. Salim kafayla baş başa kalınca bulmayı ümit ediyorum.

aylak28 
07 May 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Bir Reşat Nuri klasiği idi çok beğendimdi okuduğumda .Arada yeniden yeniden okumam gerek anısı canlı kalsın diye .Çok iyibir kitap okuyun mutlaka

Ceren Acer 
29 Mar 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Dudaktan Kalbe ilk okumayı sevdiğim zamanlarda okumuş olduğum bir roman olduğu için, akıcı bir anlatıma sahip olduğu için bende yeri başkadır. Çok uzun zaman olmasına rağmen şimdi ikinci kez okumak zevk verir anca bana. Ölümsüz bir başyapıt. Senelerdir ilgi büyük Dudaktan Kalbe romanına öyle de devam edecektir. Edebi bir nitelik taşıyan bu roman hangi yaşta olursanız olun zihninize kazınacak türden. Tekrar tekrar okumak istediğim romanlarım arasında. Şiddetle tavsiye ederim bu kitabı. REŞAT NURİ GÜNTEKİN kalemi deyince akan sular durur bende.

Ayşen BÜLBÜL 
06 Ara 2015 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 8/10 puan

Reşat Nuri'nin güzel anlatımını bu kitapta da gördüm. Bir yaz eğlencesi aşkın dudakta olduğunu sanan Kenan Bey'le aşkı kalpte zanneden masum Kınalı Yapıncak'ın hikayesi. Keman sesi ile aşık olan genç kız yine keman sesiyle bitirecektir aşkını. Siyah yıldızların hikayesini ben çok beğendim. Bu hikayeden hareketle Kenan'ın kendi kızının gözlerine bakamaması ayrı bir etki olmuş. Bir aşka şahitlik ederken toplumu da izleyip fikir sahibi olabiliyorsunuz. Yazar anlatırken ben de hemen o bağlardaydım sanki. Hemen arkalarında kayaya vuran gölgelerini seyrettim ,hemen yanlarında ben de o yaz havası eşliğinde o eşsiz üzümlerden yedim. İçine sizi çeken bir anlatımı var.

Mehmet Y. 
08 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Eser tamamen Reşat Nuri'den izler taşıyor. Çalıkuşu, hele de Akşam Güneşi'yle ciddi bağları var. Yazarın ilk eserlerinden olmasına rağmen başarılı üslubuyla okutuyor kendisini. Çocukluktan gençliğe geçen Lamia'nın ünlü bir bestekar olan Hüseyin Kenan'a duyduğu ilgini bir aşka dönüşmesi üzerine kurulmuş bir eser. Reşat Nuri'nin pek çok eserinde olduğu gibi yine ölüm sıkça çıkıyor karşımıza. İnsanın içinde bir sızı bırakan, güzel bir roman Dudaktan Kalbe.

Müzeyem Adem 
04 Eki 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Okuyalı biraz zaman oldu ama hala hikayeyi hatırlıyorum. Dizisi de vardı bu kitabın ama reyting uğruna yapılan değişiklikler bir zaman sonra, nasıl desem hikayeyi biraz sapıttı. Çok fazla detaya girmeyeyim, merak edenler hiç tereddüt etmeden en yakın kütüphaneye ya da kitapçıya uğrasın, alıp okusun ve Reşat Nuri Güntekin farkını görsün. :)

Kitaptan 29 Alıntı

Mehmet Selahaddin Kürkcü 
29 May 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

''Ayrılık, kuvvetli aşkları büyütür, hasta olanları büsbütün öldürür.''

Dudaktan Kalbe, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 262)Dudaktan Kalbe, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 262)
Ayşen BÜLBÜL 
11 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

O vakit benim için belki de öyleydi. Fakat bir şaka, bir yalan,bir eğlence gibi başlayan bu sevda bir gizli zehir gibi dudaklarımdan kalbime indi.

Dudaktan Kalbe, Reşat Nuri GüntekinDudaktan Kalbe, Reşat Nuri Güntekin

Bu kadar nadide bir süs, bir tesadüften değil ancak bir derin sevdadan doğabilir.
(Vedat'ın Lamia'nın gözlerine ithafen söyledikleri.)

Dudaktan Kalbe, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 234 - İnkılap Kitapevi)Dudaktan Kalbe, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 234 - İnkılap Kitapevi)
Rabia Çağlar 
12 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Ben çiçeklere "toprağın sevdası" derim Kınalı Yapıncak... Onlar da toprağın dudağında birer buse olarak açılıp sönüyorlar... Hangisi toprağın kalbine gitmeyi düşünüyor?

Dudaktan Kalbe, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 140)Dudaktan Kalbe, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 140)
Selen Seyhan 
18 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kenan'ın, Lâmia'yı aralarındakinin aşk, sevda olmadığına, sadece bir oyun, bir yaz eğlencesi olduğuna inandırmak için söylediklerinden sonra Lâmia'nın cevabı "Ben bundan sonra sade bu eğlence için yaşamak istiyorum Kenan Bey..."

Dudaktan Kalbe, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 142 - Lâmia)Dudaktan Kalbe, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 142 - Lâmia)
Rabia Çağlar 
01 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Mamafih belki mesut olmak için de asıl çare budur: Sevdayı dudaklardan öteye bırakmamak, zehir gibi kalbe inmesine meydan vermemek.

Dudaktan Kalbe, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 64)Dudaktan Kalbe, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 64)
Rabia Çağlar 
27 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Uyumak mı? Uyku bedbahtlar, hastaların nasibi, anne... Bütün ruhuyla yaşayan mesut insanlar niçin uyusun?

Dudaktan Kalbe, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 23)Dudaktan Kalbe, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 23)
Başucumda Kitap 
28 Oca 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Fakat hiç sebep yokken annesinin boynuna sarılır, yanaklarını, gözlerini, boynunu, ellerini durmadan öperdi. Melek Hanım, bu dakikalarda onun rikkatten ezildiğini, mavi gözlerinin yaşla dolduğunu görürdü. Sebebini sorduğu vakit Kenan, bir şey söyleyemezdi. Çünkü sebebini kendi de bilmezdi. Bu uyumak, su içmek gibi bir tuhaf ihtiyaçtı ki, içinden gelirdi.

Dudaktan Kalbe, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 21 - İnkilap Kitabevi)Dudaktan Kalbe, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 21 - İnkilap Kitabevi)
Hasan Basri Dane 
06 Mar 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Hayalimin dünyasını daha güzel görmek için etrafımdaki ışıkları mahsus söndürmüyor muyum?

Dudaktan Kalbe, Reşat Nuri GüntekinDudaktan Kalbe, Reşat Nuri Güntekin
3 /