Dudaktan Kalbe

8,3/10  (147 Oy) · 
945 okunma  · 
129 beğeni  · 
3.291 gösterim
(1925 yılı) Osmanlıca baskısından bire-bir olarak yayıma hazırlanmıştır.

Reşat Nuri Güntekin,1925 yılında yayımlanan Dudaktan Kalbe adlı romanında farklı sosyal çevrelerden gelen kahramanların yaşam biçimlerini ele alırken ,zaman zaman dönemin toplumsal ve siyasi yaşamına da ayna tutuyor.

Gelenek ve göreneklerin tanıtımında ve kişilik canlandırımında son derece başarılı olan yazar, yalın ve gösterişsiz bir anlatımıyla ve temiz bir İstanbul Türkçesiyle geniş kitlelere seslenebiliyor. 

Ayrıca ilk romanı Çalıkuşu'nda olduğu gibi bu eserde de romanın kahramanlarının duygusal çalkantılarını ve mutsuz yaşam serüvenlerini ustalıkla aktarırken, okuyucuyu da İzmir'den Kütahya'ya, Bozyaka Bağları'ndan İstanbul'a Lamia ve Hüseyin Kenan'ın peşi sıra sürüklüyor adeta onların derin aşklarına tanıklık ettiriyor.
(Tanıtım Yazısından)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2013
 • Sayfa Sayısı:
  400
 • ISBN:
  9789751026453
 • Yayınevi:
  İnkılâp Kitabevi
 • Kitabın Türü:
Başucumda Kitap 
11 Şub 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 9/10 puan

İşte şaheser diyebileceğim bir kitaptı. Anlatımıyla olsun, yaşatışıyla olsun insanı ilk satırdan içine çeken elem dolu bir aşk hikayesi. Bir talihsizlik hikayesi de denebilir. Bir yerme hikayesi, bir geçmişin etkisinin işlendiği bir hikaye de denebilir.

Okurken böylesine kalemine güç gelmiş bir yazara sahip olduğumuz için şükrettim. Benzetmeler şahane. Edebiyatı tam olarak yaşadım diye düşünüyorum. Çiçeğine böceğine girdim kırlarda, tanıklık ettim birkaç Türk'e. Ayrıca kitaptaki karakterler tamı tamına Anadolu insanıydı. Bu konuda biraz ilkel milliyetçiyimdir. :) Balolarda tuvaletlerle dolaşan insanlara nazaran üstdonu giyen bir kadının hikayesini okumak daha da yakınlaştırıyor beni benliğime. Çeşitli bakış açılarından yansıtılmış bölümlerle dolu. Fakat açıkçası Dudaktan Kalbe düşüncesini hâlâ anlayabilmiş değilim. Salim kafayla baş başa kalınca bulmayı ümit ediyorum.

K. K 
21 Haz 00:05 · Kitabı okudu · 13 günde

Okurken buhrana girdiğim bi kitaptı. Gerek duygusal açıdan gerek konusal açıdan bence yazarın en iyi kitaplarından birisi. Çok çok üzüldüğüm, içerlediğim, kızıp öfkelendiğim anlarda bile küçük de olsa umudum vardı Kınalı Yapıncak Kenan Bey'i affedecek ve mutlaka birleşeceklerdi. Sonu iyi olacaktı ya da en azından bu kadar kötü olmayacaktı ama oldu hem de en kötüsünden. Uzun süre düşünüp düşünüp böyle olmamalıydı diyeceğim bir kitaptı.


Yazar duyguları ve karakterleri o kadar iyi aktarmış ki Namık Bey'e, Prenses Cavidan' Ave babası Vefik Paşa'ya dahi acıdığım üzüldüğüm zamanlar oldu. Ama en çok Lamia'ya üzüldüm ve kendimi onun yerinde olsam ne yapardım diye düşünürken buldum. Doktor Vedat mı yoksa yıllardır süren Sergüzeşt mi?

Fatima Abbasova 
 21 Haz 10:58 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Şəxsi fikirlərimə əsasən, məncə, bu kitab Çalıquşu'dan daha təsirlidir. Bəlkə də mövzu baxımından qarşılaşdırılmamalıdır amma bu kitabın sonu ilə başlanğıcı tamamilə sarsıdıcıdır. Öyrəşdiyimiz romanlardan tamamilə fərqlidir.

ÇOK OKUYAN ÇOK GEZEN BİRİSİ 
28 May 15:25 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kenan şöyle demişti "Artık aşk sadece dudaklardan ibaret benim için .Dudaktan kalbe inmeyecek "ama kendisi farkında olmadan yıllarca gizli ve zehirli bir şekilde kalbine inmişti. Bu aşk en sonunda Kenan'ın kalbini zehirledi.
Kenan müzik ilgisi olan ve kısa bir süre sonra ünlenen birisidir . Kenan'ın hayranları etrafı sarmaya başlamıştır . Bunlardan biriside işte küçük kınalı yapıncak Lamia 'dır. Kenan'ın bestelerini dinler.Aralarında ilişki geçici gibi başlasa da sonradan büyük bir aşka dönüşür . Kenan'ın Lamia'ya yaptıkları ,Lamia'ın tek başına kalışı ,küçük Lamia'nın çevresi tarafından dislanisini ,hayatını devam ettirme çabasını anlatır .
Kitabın sonu beklenmedik bir şekilde bitti. Ben daha farklı hayal etmiştim . Kitap güzeldi . Ayrıca filminde var . Kitabı okuduktan sonra filmini de izleyebilirsiniz

Ceren Acer 
29 Mar 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Dudaktan Kalbe ilk okumayı sevdiğim zamanlarda okumuş olduğum bir roman olduğu için, akıcı bir anlatıma sahip olduğu için bende yeri başkadır. Çok uzun zaman olmasına rağmen şimdi ikinci kez okumak zevk verir anca bana. Ölümsüz bir başyapıt. Senelerdir ilgi büyük Dudaktan Kalbe romanına öyle de devam edecektir. Edebi bir nitelik taşıyan bu roman hangi yaşta olursanız olun zihninize kazınacak türden. Tekrar tekrar okumak istediğim romanlarım arasında. Şiddetle tavsiye ederim bu kitabı. REŞAT NURİ GÜNTEKİN kalemi deyince akan sular durur bende.

Gelenek ve göreneklerin tanıtımında ve kişilik canlandırımında son derece başarılı olan yazar, yalın ve gösterişsiz bir anlatımıyla ve temiz bir İstanbul Türkçesiyle geniş kitlelere seslenebiliyor.

Ayşen BÜLBÜL 
06 Ara 2015 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 8/10 puan

Reşat Nuri'nin güzel anlatımını bu kitapta da gördüm. Bir yaz eğlencesi aşkın dudakta olduğunu sanan Kenan Bey'le aşkı kalpte zanneden masum Kınalı Yapıncak'ın hikayesi. Keman sesi ile aşık olan genç kız yine keman sesiyle bitirecektir aşkını. Siyah yıldızların hikayesini ben çok beğendim. Bu hikayeden hareketle Kenan'ın kendi kızının gözlerine bakamaması ayrı bir etki olmuş. Bir aşka şahitlik ederken toplumu da izleyip fikir sahibi olabiliyorsunuz. Yazar anlatırken ben de hemen o bağlardaydım sanki. Hemen arkalarında kayaya vuran gölgelerini seyrettim ,hemen yanlarında ben de o yaz havası eşliğinde o eşsiz üzümlerden yedim. İçine sizi çeken bir anlatımı var.

Mehmet Y. 
08 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Eser tamamen Reşat Nuri'den izler taşıyor. Çalıkuşu, hele de Akşam Güneşi'yle ciddi bağları var. Yazarın ilk eserlerinden olmasına rağmen başarılı üslubuyla okutuyor kendisini. Çocukluktan gençliğe geçen Lamia'nın ünlü bir bestekar olan Hüseyin Kenan'a duyduğu ilgini bir aşka dönüşmesi üzerine kurulmuş bir eser. Reşat Nuri'nin pek çok eserinde olduğu gibi yine ölüm sıkça çıkıyor karşımıza. İnsanın içinde bir sızı bırakan, güzel bir roman Dudaktan Kalbe.

Şiirkolik 
25 Tem 16:17 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

reşat nuri güntekin'in dudaktan kalbeyi gençken okumuştum ve hala kütüphanemde durur açıkçası reşat nuri güntekinin en sevdiğim üç kitabtan birincisidir.. kitaba gelcek olursak keman çalan hüseyin kenan ile lamia arasındaki aşkı anlatıyor

aylak28 
07 May 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Bir Reşat Nuri klasiği idi çok beğendimdi okuduğumda .Arada yeniden yeniden okumam gerek anısı canlı kalsın diye .Çok iyibir kitap okuyun mutlaka

2 /

Kitaptan 37 Alıntı

Mehmet Selahaddin Kürkcü 
29 May 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

''Ayrılık, kuvvetli aşkları büyütür, hasta olanları büsbütün öldürür.''

Dudaktan Kalbe, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 262)Dudaktan Kalbe, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 262)
Ayşen BÜLBÜL 
11 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

O vakit benim için belki de öyleydi. Fakat bir şaka, bir yalan,bir eğlence gibi başlayan bu sevda bir gizli zehir gibi dudaklarımdan kalbime indi.

Dudaktan Kalbe, Reşat Nuri GüntekinDudaktan Kalbe, Reşat Nuri Güntekin

Bu kadar nadide bir süs, bir tesadüften değil ancak bir derin sevdadan doğabilir.
(Vedat'ın Lamia'nın gözlerine ithafen söyledikleri.)

Dudaktan Kalbe, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 234 - İnkılap Kitapevi)Dudaktan Kalbe, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 234 - İnkılap Kitapevi)
Hasan Basri Dane 
06 Mar 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Hayalimin dünyasını daha güzel görmek için etrafımdaki ışıkları mahsus söndürmüyor muyum?

Dudaktan Kalbe, Reşat Nuri GüntekinDudaktan Kalbe, Reşat Nuri Güntekin
Rabia Çağlar 
12 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Ben çiçeklere "toprağın sevdası" derim Kınalı Yapıncak... Onlar da toprağın dudağında birer buse olarak açılıp sönüyorlar... Hangisi toprağın kalbine gitmeyi düşünüyor?

Dudaktan Kalbe, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 140)Dudaktan Kalbe, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 140)
Selen Seyhan 
18 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kenan'ın, Lâmia'yı aralarındakinin aşk, sevda olmadığına, sadece bir oyun, bir yaz eğlencesi olduğuna inandırmak için söylediklerinden sonra Lâmia'nın cevabı "Ben bundan sonra sade bu eğlence için yaşamak istiyorum Kenan Bey..."

Dudaktan Kalbe, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 142 - Lâmia)Dudaktan Kalbe, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 142 - Lâmia)
Rabia Çağlar 
01 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Mamafih belki mesut olmak için de asıl çare budur: Sevdayı dudaklardan öteye bırakmamak, zehir gibi kalbe inmesine meydan vermemek.

Dudaktan Kalbe, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 64)Dudaktan Kalbe, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 64)
Rabia Çağlar 
27 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Uyumak mı? Uyku bedbahtlar, hastaların nasibi, anne... Bütün ruhuyla yaşayan mesut insanlar niçin uyusun?

Dudaktan Kalbe, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 23)Dudaktan Kalbe, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 23)
Başucumda Kitap 
28 Oca 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Fakat hiç sebep yokken annesinin boynuna sarılır, yanaklarını, gözlerini, boynunu, ellerini durmadan öperdi. Melek Hanım, bu dakikalarda onun rikkatten ezildiğini, mavi gözlerinin yaşla dolduğunu görürdü. Sebebini sorduğu vakit Kenan, bir şey söyleyemezdi. Çünkü sebebini kendi de bilmezdi. Bu uyumak, su içmek gibi bir tuhaf ihtiyaçtı ki, içinden gelirdi.

Dudaktan Kalbe, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 21 - İnkilap Kitabevi)Dudaktan Kalbe, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 21 - İnkilap Kitabevi)
4 /