Yeşil Gece

7,8/10  (61 Oy) · 
331 okunma  · 
52 beğeni  · 
2.167 gösterim
Toplumsal yönü ağır basan bu romanda, medresede yetişen ancak sonra öğretmen okulunu bitirerek Ege Bölgesindeki bir kasabada gerici ve çıkarcı birtakım güçlerle savaşan idealist bir gencin serüveni ele alınıyor. Atatürk Devrimi'nin o coşkulu havası içinde, çok güçlü sezgi ve gözlemlerle kaleme alınmış bu kitapta, toplumumuzun o günkü bütün büyük sorunları, yürekli bir biçimde tartışılıyor. Romanın en önemli kahramanı Şahin Hoca'nın kişiliğini oluşturan nitelikler mücadelesi ve uğradığı yenilgilerin öyküsü sayılabilir.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2013
 • Sayfa Sayısı:
  223
 • ISBN:
  9789751001863
 • Yayınevi:
  İnkılâp Kitabevi
 • Kitabın Türü:
Fatih Erdem 
24 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Tarih ve roman dersimin bana vermiş olduğu en güzel ders oldu bu kitap. Iyi ki bu kitabı seçmişim dedim. Kac insana okuduğu kitapta kendi hayatını bulma bahtiyarlığı verilir ki. Bu kitabin ana karakteriyle aynı kritik donemlerden geçtiğimi gördükçe şaşırdım önce bir medrese öğrencisi sonra bir cumhuriyet aydını oluverdi nasıl mı oldu? çok sancılı, işte ana karakterin zihninde yaşadığı karmaşıkligi bizatihi yaşadım zamanında.. işte beni etkileyen yönüde bu oldu, onun dışında kitap bize cumhuriyet dönemi romanlarının klasik ogretisini anlatıyor ilerici-gerici çatışması ve her dönemin adamı olmayı başaran bukalemunzadeler :)

Bu memleketin yeşil gecesi herhalde bitmez.Bitmesini istemeyenlerin en büyük geçim kaynağı da dindir.Din büyük bir ihtiyaçtır bana göre ancak herkes de dinini istediği gibi yaşama hakkına sahiptir.Dini duygularının sömürülerek kandırılmaya çalışılması çok acı.Kitap ülkemizde geçmişte yaşanan bu tür durumları gözler önüne seriyor. Bazı şeyler hiç değişmemiş.

Emrah Çakmak 
19 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

Eski-Yeni çatışmasını gayet iyi bir üslupla kaleme almış usta yazar.Bir öğretmenin geleceği şekillendirmek adına başvurduğu yollar en ince ayrıntısına kadar işlenmiş.

serdar şahin 
01 Oca 2016 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 8/10 puan

Reşat Nuri'nin kitaplarının çoğunu bundan yaklaşık 10 sene kadar önce okumuştum. Okuduğum kitapların hepsini de hikayesi, anlatım tarzı açısından hep beğendim. Ama bir kitabın nasıl okunması gerektiğini, kitaplarda hikayeden daha fazlası olduğunu daha yeni yeni öğrenmeye başladım (1000kitap ın çok büyük katkısı var, tabi bir de zamanla hayat tecrübesi artıyor). 10 sene önce biraz farkında olsam da aslında kitaplarda ilgili dönemin sosyal, siyasi, kültürel yapısını, insanımızı tarih kitaplarının kuru anlatımına göre daha iyi yansıttığını ve bu konuda iyi birer kaynak olduğunu kavradım. "Yeşil Gece" de Osmanlının 19. yy. sonlarına doğru başlayan aydınlanma mücadelesini birçok tarihi bilgiden daha iyi sunuyor. Dinin hurafelerle, israiliyatta dolması, din adamlarının halkın din duygularını istismar etmesi, cahilliğin ve bağnazlığın nasıl bir imparatorluğu geriye götürdüğünü daha iyi anlıyorsunuz.

Ancak, burada not düşülmesi gereken hususlar var: Yazarın ne kadar objektif olduğundan emin olamıyoruz. Yazarın çizmiş olduğu muhafazakar kesim biraz karikatürize olmuş gibi geldi bana. Diğer bir ifadeyle, muhafazakar karakterler (belki bir iki istisna dışında) hep çıkarcı, bağnaz olarak resmedilmiş. Bahse konu karakterlerin tasviri yapılırken de sivri dişleri görünüyordu gibisinden sürekli içindeki şeytanlığın dışına yansıdığı, medeniyet düşmanı tipler ortaya konmuş. Her ne kadar bağnazlık ve cahillik o dönemde yaygın olsa da akıl ve sağduyu sahibi, hoşgörülü insanların da o dönemde yaşamış olması gerektiğini düşünüyorum. Ama o dönemlerde yaşamadığım için, bir de olaylara muhafazakar kesimin bakış açısından bakan eserler okumadığım için ortaya net birşey koyamıyorum. Ama bu tarz tasvirlerin bulunması ya da muhafazakar kesimden iyi örnek olabilecek karakterlerin olmayışı kitabın akıcılığını ve gerçekçiliğini bozmuyor bence. Ayrıca, kitapta Osmanlının son zamanlarındaki avukatlık, savcılık müesseleri, suç ve masumiyet karinesi gibi kavramların uygulanması (uygulamasında sıkıntılar olsa da), eğitim sisteminde yapılan reformlar gibi hususlarda da bilgi edinebiliyorsunuz. Cumhuriyetle ivme kazanan devrimlerin aslında üç beş kişinin rakı masasında (öyle iddia edenler var) başlatılmadığını, fikri gelişiminin 19. yy. ortalarından itibaren azımsanmayacak sayıda Osmanlı askeri, bürokratı ve aydını tarafından sağlandığı bilgisini de bu kitapla pekiştirmiş oluyorsunuz. Toplayacak olursak Reşat Nuri, Yakup Kadri, Halide Edip gibi yazarların romanlarına aslında yaşayan tarih olarak bakıp geçmişimizi, geçirdiğimiz evrimleri daha iyi anlayabiliriz. Tabi ki objektifliğimizi kaybetmeden

ozge 
03 Ara 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Reşat Nuri'nin günlük yaşantının içerisinde yaşattığı, etkileyici gözlemlerini yansıtan ve günümüzede uyarlanabilecek keyifli bir romanı

Zeynel DEMİR 
03 Kas 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Roman, güzel bir konuyu ele almasına rağmen son kısmın bir anda değişmesi ve son olayın neticesinin bilinmezliğe sürüklenmesi açısından kısmi hataları barındırmaktadır.

Gökhan 
27 Eki 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sonuçta ısmarlama bir kitap olduğu için bazı yerler absürd kaçmış ..

Kitaptan 12 Alıntı

Gizem Gündüz 
26 Haz 10:22 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Fakat şahısların ölmesinden ne çıkardı? Fikirler yaşıyordu ya.

Yeşil Gece, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 245)Yeşil Gece, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 245)
Sena 
14 Mar 16:18 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Mektepte kimse ile sıkı fıkı arkadaş olmaya ihtiyaç duymuyordu.....O vakte kadar kendi düşüncelerinin âleminde yalnız yaşamaya alışmıştı. İç hayatı olmayan insanlar gibi durmadan etrafında konuşulacak, dertleşilecek insan aramaya ihtiyacı yoktu."

Yeşil Gece, Reşat Nuri GüntekinYeşil Gece, Reşat Nuri Güntekin
Ayşen BÜLBÜL 
20 Tem 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Okumayan,anlamayan insanların mesut olmalarına nasıl imkan verilir? Cahil insan ,her zaman,her yerde ya kendi vehimlerine ,batıl fikirlerine ,yahut da başkalarının hasis hırslarına ve menfaatlerine kurban oluyor.

Yeşil Gece, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 48)Yeşil Gece, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 48)

"İstediğimiz şeye inanmak, istediğimiz şeyi zihnimizden çıkarıp atmak kendi elimizde miydi?"

Yeşil Gece, Reşat Nuri GüntekinYeşil Gece, Reşat Nuri Güntekin
Sena 
21 Mar 01:01 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Uzun ayrılıklardan sonra kavuşanlar nasıl birbirini kucaklamadan evvel -geçen zamanın getirdiği değişiklikleri anlamak ister gibi- bir müddet karşıdan birbirlerine bakarlarsa o da kasabaya girmeden evvel onu uzaktan doya doya görmek istiyordu."

Yeşil Gece, Reşat Nuri GüntekinYeşil Gece, Reşat Nuri Güntekin
kad_ER_ 
16 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

"Bir hayale esir olan insanlar delilerin en büyükleridir."

Yeşil Gece, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 158 - İnkılâp Kitabevi)Yeşil Gece, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 158 - İnkılâp Kitabevi)
Damla Yıldız 
13 Eki 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Zaten kafaları değiştirmeden idareyi değiştirmek öyle pek tamah edilecek bir netice vermiyor.

Yeşil Gece, Reşat Nuri GüntekinYeşil Gece, Reşat Nuri Güntekin
Emrah Çakmak 
 19 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Çok doğru söylemişler... İnkılap denilen şey bir günde olmuyor...

Yeşil Gece, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 249 - İnkılap Yayınevi)Yeşil Gece, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 249 - İnkılap Yayınevi)
2 /