Kalp Ağrısı

8,1/10  (21 Oy) · 
101 okunma  · 
23 beğeni  · 
1.193 gösterim
Kalp Ağrısı, edebiyatımızın unutulmaz yazarı Halide Edib Adıvar'ın en tanınmış, en duygusal romanlarından biri. İlk kez 1924 yılında yayımlanmış bir aşk romanı. Romanın baş karakteri Zeyno, güçlü, esprili, çekici bir genç kızdır. En yakın arkadaşı Azize ise pek güzel ve çekici ama renksiz, kıskanç biridir. Hasan Bey'le nişanlı gibidirler. Zeyno da Saffet'le evlenmek üzeredir. Ancak Hasan'la Zeyno arasında dile getiremedikleri bir aşk doğmuştur. Zeyno bu tehlikeli durumdan uzaklaşmak için İstanbul dışındaki bir çiftlik evine bir süre dinlenmeye gider. Ama Hasan'la Azize de ona ve nişanlısı Saffet'e sürpriz yapmak amacıyla peşlerinden gidecektir. 

Halide Edib, çoğu romanında yaptığı gibi değişik anlatım teknikleri kullanarak yazmış Kalp Ağrısı'nı. Zeyno'nun güncesini, mektuplarını okurken kendinizi soluk kesici bir aşk öyküsünün içinde buluyor, Adıvar'ın gözünden 1900'lerin ilk yıllarının İstanbul yaşamını tadıyorsunuz. 
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2014
 • Sayfa Sayısı:
  276
 • ISBN:
  9789750721656
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Gamze Karameşe 
26 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bu kitabı okumayanlarin hayatında mutlaka bir eksiklik olacağı inancındayım.Başta önyargılı davranıp alıp almama konusunda tereddütteydim fakat okumaya başlayınca kendimi bir film karesi içinde buldum.Bu diğer aşk hikayelerine benzemiyor.Kitabı okuduktan sonra kafanızda oluşan soru ve cümleler var.Bir kadın düşünün en yakın arkadaşı için kendi aşkından vazgeçen.Bir adam düşünün aşık olduğu kadına bir nefes kadar yakın ama dokunamayan.Peki bir araya gelmek bu kadar zor olabilir mi? Kesinlikle çok zor.Onlar aşkları için aşklarından vazgeçtiler.

Ayşen BÜLBÜL 
09 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Bir Halide Edib kitabı daha. Aşkın insanda bıraktığı kalp ağrısını göreceksiniz. Yazarın her yarattığı ana kadın karakter beni kendine çekmekte hiç sorun yaşamıyor. Dizisinin de çekilmiş olduğunu duymuştum ama hiç izlemedim. Çünkü hayal gücüm bana muhteşem karakterler ve olayın akışına kapılma imkanı vermişti.

Mehmet Y. 
08 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Aşk acısının, insanın içini yakan o büyülü sızının çok iyi verildiği bir roman olmuş bence ancak gelişmelerin ortasına kadar. Sonrasında devreye giren Miralaydan itibaren hikayenin bütün büyüsü gitti benim nazarımda. Devrine göre hayli başarılı sayabileceğimiz güzel bir eser Halide Edip'ten...

Mehmet Kesdal 
12 Haz 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 6/10 puan

Bu kitabı çok küçükken halamın kızı Müzeyyen ablam bana almıştı,daha doğrusu kitapçıda ben seçmiştim.Nedense bu kitabı yeni okudum.İyi ki okumuşum.Şimdi kitabın devamı niteliğinde olan Zeyno'nun Oğlu adlı kitabı almak istiyorum.Eski aşklar şimdikilerden çok farklı sanılır ya ;alakası yok.Okuyun da görün.

Kitaptan 9 Alıntı

Elnare Celilova 
20 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

- Yalnız bana söyle, içimdeki bu daimi rahatsızlıktan, beni bırakmayan Hasandan ve Azizeden nasıl kurtulayım?
- Kurtulmak için çırpınma, muhayyileni serbest bırak, bir gün kendi kendine aynı şeyi düşünmekten zihnin yorulacak, aynı şeyi hissetmekten kalbin yıpranacak, haberin olmadan gençliğin seni başka bir maceraya götürecektir...

Kalp Ağrısı, Halide Edib Adıvar (Sayfa 193)Kalp Ağrısı, Halide Edib Adıvar (Sayfa 193)
Ceren 
13 Haz 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Siz hiç kimseyi sevmeyeceksiniz, fazla ve karışık düşünüyorsunuz. Sevmek kafa ile, düşünme ile değildir. Sevmek... Sevmektir işte !

Kalp Ağrısı, Halide Edib AdıvarKalp Ağrısı, Halide Edib Adıvar
Ceren 
13 Haz 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Keman
Kalplerimiz büyük bir sanatkarın akort ettiği iki güzel keman gibi birbiriyle tamamıyla ahenkli, aynı şarkıları çalıyordu.

Kalp Ağrısı, Halide Edib Adıvar (Sayfa 33 - Can Yayınları)Kalp Ağrısı, Halide Edib Adıvar (Sayfa 33 - Can Yayınları)
Gamze Karameşe 
23 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

O gün çok kuvvetle hissettim ki erkekler,kayıtsız oldukları zaman,umumiyetle tabii bir surette hiçbir kuvvet sarf etmeden kayıtsızdırlar.Halbuki kadınlar,benim gibi yirmi beşine gelmiş,daha çok kafasıyla yaşamış müstakil ruhlu bir kız bile,gerçekten kayıtsız olmak için hayli deruni bir emek sarf etmek mecburiyetindedir

Kalp Ağrısı, Halide Edib Adıvar (Sayfa 22 - Can Yayınları)Kalp Ağrısı, Halide Edib Adıvar (Sayfa 22 - Can Yayınları)

Şimdi yirmi dört saat oluyor. Ben gelince yatağa girdim, Saffet'e beni yalnız bırakmasını rica ettim, yirmi dört saat gözlerim ölü gibi kapalı, yanaklarımdan yaşlar durmadan aktı. Artık kalbimi ağladım, aşkımı ağladım. Demek hepsi, bunlar bir avuç tuzlu sudan ibaretmiş. Gözyaşlarını eskiler niçin şişelere koyup ebediyen sevgililerinin nazarında saklarlarmış, anladım.

Kalp Ağrısı, Halide Edib AdıvarKalp Ağrısı, Halide Edib Adıvar

El ele ve göz göze duruyoruz. Yüzü sapsarı, gözleri iki altın ışık gibi, dudakları durmadan titriyor; eli, içinde sıktığı elimin bir parçası, devamı kadar benim

Kalp Ağrısı, Halide Edib AdıvarKalp Ağrısı, Halide Edib Adıvar
gamzemyok 
 18 Şub 17:23 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Sevdiği fikir, yahut insan için taşıdığı zincirin etlerine batarak kanayan yerlerini öpen,gerildiği çarmıhtan elleri ve göğsü kanarken, kalbini delen çivinin altında ölürken,bu azap vereni takdis ederek, vecd içinde ölmek azizlerin ve pek ender âşıkların, o da tarihe karışmış aşıkların kârıdır. .

Kalp Ağrısı, Halide Edib Adıvar (Sayfa 166)Kalp Ağrısı, Halide Edib Adıvar (Sayfa 166)
gamzemyok 
18 Şub 17:25 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Zevcem olan kadının, yahut sevdiğim, fakat benimle evlenmemiş bir kadının hayatında değil, zihninde bile başka bir erkeğin gölgesinde tahammül edemem.

Kalp Ağrısı, Halide Edib AdıvarKalp Ağrısı, Halide Edib Adıvar
Göktürk 
23 Mar 12:24 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Aşk ilişkileri ve kedi balığı
Şimal denizinde büyük balıklar vardır. Bunları tutarlar diri diri nakletmek için deniz suyu dolu büyük fıçılara koyarlar. Uzun müddet büyük fıçıların içinde kalan balıklara bir nevi sıkıntı, tazeliğini, lezzetini kaybettiren ölüme yakın bir gevşeklikle pörsüten bir hal gelir. Bu vaziyetten kurtarmak için fıçılara kedi balığı denilen küçük balıklar bulundururlar, bu küçük balıklar o kadar mütemadiyen büyük balıkları tazip ederler ki büyük balıklarda daimi tahrik altında taze ve canlı kalırlar.

Kalp Ağrısı, Halide Edib Adıvar (Sayfa 144)Kalp Ağrısı, Halide Edib Adıvar (Sayfa 144)