Vurun Kahpeye Sadeleştirilmiş Metin

8,0/10  (101 Oy) · 
578 okunma  · 
91 beğeni  · 
2.344 gösterim
"Sabah ezanı okunurken Aliye'nin yanında dalmış olanların üçü de uyandılar. Aliye hâlâ dalgın; hâlâ geçen korkunç saatlerin damarlarında tutuşturduğu humma, sarı, hasta yüzünde kızıl dalgalarla dolaşıyordu. Üçü de gözlerini açınca Aliye'nin yanına gittiler, sevgili yüzüne baktılar. Kurumuş dudakları sürekli kımıldanıyor, sürekli siyah kirpiklerinin ipekten birer saçak gibi tamamladığı çürümüş gözkapakları titriyordu." 

Yetmişi aşkın yıl sonra Vurun Kahpeye toplumların yükselişinde ve sancısında "eğitim"in önemini vurgulamasıyla yine gündemde. Eğitime kavuşamamış kişilerin gitgide vatan hainliğine, nihayet insan düşmanlığına yol alabileceklerini, bu tehlikeyi söylüyor. 
-Selim İleri-

Kaleme aldığı her metinle yeniden tartışılan Halide Edib'in bu önemli eseri, gözden geçirilmiş ve sadeleştirilmiş baskısıyla Can Yayınları'nda.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2007
 • Sayfa Sayısı:
  214
 • ISBN:
  9789750721670
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
ihtiyar 
25 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Etkileyici bir dil ile yazılmış ve cehaletin ne kadar acı sonuçlar doğurabileceğini gözler önüne seren bir roman. Kimilerine göre din karşıtı bir yazarlık sergilediği söylenmiş Halide Edib Adıvar’a. Yazarın inancını, dine bakışını bilmem ama bildiğim bir şey var ki, bir din gerçekten öğrenilememişse, din adına insanların nasıl yobazlaştığını, yobazlaşabileceğini yazar çok iyi anlatmış. Bu kitapta ve gerçekte de sorun dinin kendisinde değil, cahil, eğitilmemiş bir güruhun yobazlığıdır. Toplumsal olaylarda aynı zamanda cehaletin etkisiyle insanların ne kadar kolay provoke edilebildikleri ve edilebileceklerini romanın geçtiği tarihte geçerliğini koruduğu kadar, şimdiki zamanda belki de gelecek zamanda da bu gerçeğin değişmeyeceği düşüncesinde kaldım. Romanda başkarakter Aliye cesur, çağdaş, mert, çalışkan, güçlü vb. sıfatları alabilecek bir Türk kadınını ve Türk öğretmenini ifade ederken, öğretmenlik mesleğinin bir zamanlar toplum için ne derece önemli bir enstrüman olduğunu, şimdilerde ise sıradan bir meslek halini aldığını bir öğretmen olarak üzülerek ifade etmek zorundayım. Kurtuluş savaşı zamanında yaşananları aşağı yukarı benzer şekilde farklı hikâye altında okuma fırsatı bulurken, bende en çok iz bırakan genelde hep cehalet olmuştur. Okumadıysanız kesinlikle okumalısınız, tavsiye ederim.

Arhon 
23 Oca 2016 · Kitabı okudu

Kitap Kurtuluş Savaşı yıllarında geçiyor. Aliye öğretmenin fedakarlıklarını okurken duygulandim. Ama çıkar ilişkisi yüzünden köylü halkı kandıran insanlardan nefret ettim. Herkesi okuması gereken bir kitap. Cahilligin ne kadar korkunç bir şey olduğunu daha iyi anlıyorsunuz.

Başucumda Kitap 
02 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kurtuluş, savaşı zamanlarında, Kuvayi Milliye'nin askerlik ettiği, halkı koruduğu zamanlardaki, kasabaya öğretmenlik için gelen, İstanbul kültürünü, İstanbul yaşantısını kasabada da sürdüren, örnek alınacak bir kadının hikayesidir Vurun Kahpeye. Kasabadaki içi bin bir türlü fitne fesatla dolu olan, sözde din adamı Fettah, halkı öyle bir doldurur ki, kendilerine iyilik yapmaya çalışan, toprağını toprağı bellemiş, tek istikameti adalet olan kızı küçümsemelerine, ona düşmanlık beslemelerine, dinden çıkarmalarına ve hatta kahpe ilan etmelerine kadar gider.

Kitabı okuduktan sonra aklıma iki şey geldi ; Bunların biri söz, bir diğeri olay.

Söz : "Aydınların aydınlatamadığı halkı soytarılar aldatır.."

Aklıma gelen olay ise içler acısı. Afganistan'da, muska satıcısıyla kavga eden kadının linç edilerek, zulümle öldürülüşü. İlk önce dövüldü, tekmelendi, Allahuakbar diye bağıran din adamları (!) tarafından zalimce apartmandan atıldı, kafası taşla ezildi. Sonrasında üstünden arabayla geçildi ve benzinle yakıldı. Cinayet işlenirken bazı insanlar polislerden yardım istedi fakat onlar ibretlik bir vaka olsun diye karışmadı. Tek anlatmak istediği, muskacının, gerçek muska satmadığıydı. Ve ayrıca Farkhunda da öğretmendi. Cinayetin sonunda karışmayan 49 polisin 4 tanesi idam cezasına çarptırıldı ve 8'i de 16 yıl hapis cezası aldı. Diğerleri delil yetersizliğinden serbest kaldı. İdama çarptırılan 4 katilin cezası ise iptal edildi.

Edinilen İzlenimler:
1- Kitap hayli canımı sıktı. Bitmesin diye okumadığınız, yavaş yavaş ilerlediğiniz, ara vererek bitirmeye çalıştığınız kitaplar vardır. Ben de ara vererek, bitmesin diye yavaş yavaş ilerledim fakat bunun sebebi içler acısı sonla karşılaşmaktan korkmamdı.
2- Konusunu, dağlayan öyküsünü bir kenara bırakırsak, kitap akıcı şekilde yazılmış. Ben sadeleşirilmiş halini okuduğumdan hemencecik bitirebildim. Sonuçta yazarı Halide Edib Adıvar.
3- Karakterlere yüklenilen kişilikler bi hayli fazla hissettirilmiş. Bu da en önemli etmenlerden birisi zaten.
4- Halide Edib'in kalemine, betimlemelerine tekrar aşık oldum. O cidden bu işin ustalarından.

Anlayacağınız, kitap sizi bayaa bir derinden etkileyecek. Çok sıkıntı çekeceksiniz.

AYŞE ŞİMŞEK 
13 May 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Benim okuğum ilk kitap sanırım buydu. (İlkokuldaki çocuk kitaplarını saymazsak) Ortaokul sıralarında Türk Edebiyatı'ndan bir kitap okumamız gerekiyordu ve annem bana bunu almıştı. Ve ben bu kitabı her cümlesinden etkilenerek okuduğumu hatırlıyorum! O yaşımda ne kadar ne anladım bilmiyorum ama Halide Edip benim kahramanım oluvermişti. Bu kitap sayesinde klasiklere giriş yaptım; önce Türk klasikleri, sonra Dünya...
Halide Edip'in heyecanlı dilini her zaman sevdim. Şimdi belki de tekrar okuyup tekrar sevme zamanı bu kitabı.

Can Murat Demir 
 28 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Halide Edip tam bir vatansever, kitapta da gericiliği ve cumhuriyet savaşımını harika betimlemiş. Bir öğretmenin kişisel devrimini ve mücadelesini sağlam işlemiş. Okunması gereken Türk klasiklerinden bence. Çalıkuşu bana göre dönem romanı olmasından ziyade sağlam bir siyasi roman, bu anlamda şu anda yaşadığımız olaylar örgüsüne baktığınızda aynı olayları hala yaşadığımız aşikar, dinin siyasete alet edilmesi, din eksenli iktidarların modernizm karşıtı uygulamaları vs... hepsini tek bir kitapta toplayan Halide Edip bunu yaparken bir öğretmen hayatını merkeze alıyor. Harika bir romandır

elif karabulut 
03 Nis 2016 · Kitabı okudu · 14 günde · Beğendi · 10/10 puan

Sabah ezanı okunurken Aliye'nin yanında dalmış olanların üçü de uyandılar. Aliye hâlâ dalgın; hâlâ geçen korkunç saatlerin damarlarında tutuşturduğu humma, sarı, hasta yüzünde kızıl dalgalarla dolaşıyordu.

birsen 
29 May 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · 7/10 puan

Kitap zamanımız için belli klişeler barındırsa da yine de sürükleyici bir biçimde okunabiliyor. Ama kitabın baş karakterleri aşırı uçlarda yazılmış ya çok iyiler ya da çok kötüler bu bakımdan karakterlerin biraz zayıf kaldığını düşünüyorum. Daha derinlikli karakterler yazılsaydı daha başarılı bir roman olabilirdi. Kitabın daha çok eski Türkçeyle yazılmasından ve de ayrıca bazı cümlelerin fazla uzun olmasından dolayı aynı cümleyi birkaç defa okumak durumunda kaldığım oldu. O yüzden mümkün olduğunca sadeleştirilmiş olan basımı alıp okumanızı tavsiye ederim.

~Şahzek~ 
27 Ara 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Kurtuluş Savaşı yıllarını anlatan İstanbullu bir muallimin köylüyle verdi savaşı anlatıyor.Çok beğendim ve kültür düzeyimi geliştirdi.Herkese öneririm

cenk yiğit 
30 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

7.sınıfta hocamın okuttuğu ve iyikide okutmuş dediğim dini kullanarak, insanları çıkarları için yönlendirenleri anlatan roman. Herkesin okuması gereken bir kitapdır.

gülten kırmızıgül 
15 Şub 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Halide edibin eşsiz romanı kurtuluş savaşı yıllarını çok güzel anlatmış çok beğendim.

Kitaptan 32 Alıntı

Başucumda Kitap 
31 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Hoca Hanım, namus kadının yüzünü açıp açmamasında değildir. Din de peçe demek değildir. Öyle kapalı kadınlar vardır ki kapı arasından her türlü rezaleti yaparlar.

Vurun Kahpeye, Halide Edib Adıvar (Sayfa 27)Vurun Kahpeye, Halide Edib Adıvar (Sayfa 27)
Mâsiva 
06 Nis 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Tanrım! Sen,nefes almamızı bile bize kendi lûtufları diye gösteren zalimlerden bizi bir an için kurtar.

Vurun Kahpeye, Halide Edib AdıvarVurun Kahpeye, Halide Edib Adıvar
Mâsiva 
 08 Nis 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

...sevmek meşakkatti. İyilik,çocuk gibi azaptan,fedakârlıktan,belki de ölümden doğardı.

Vurun Kahpeye, Halide Edib AdıvarVurun Kahpeye, Halide Edib Adıvar
Mâsiva 
05 Nis 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Dünya,bütün memleketin sefaletine,esaretine,talihsizliğine rağmen,çok güzeldi.

Vurun Kahpeye, Halide Edib AdıvarVurun Kahpeye, Halide Edib Adıvar
Mâsiva 
08 Nis 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Toprağınız toprağım,eviniz evim;burası için,bu diyarın çocukları için bir ışık olacağım ve hiçbir şeyden korkmıyacağım; vallahi ve billahi!

Vurun Kahpeye, Halide Edib AdıvarVurun Kahpeye, Halide Edib Adıvar
Mâsiva 
07 Nis 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Her kuvvet,ölüm karsısında cılızdır.Bir daha size söyliyeyim: Ölüler ne konuşur,ne sever,ne sevilir.

Vurun Kahpeye, Halide Edib AdıvarVurun Kahpeye, Halide Edib Adıvar
Ezgi Sezgin 
19 Oca 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

"Nasıl sen, hayatta seni anlamayanlar arasında sevginin, acımanın, dinin, iyiliğin timsali oldunsa, sen nasıl bu güzel hayat abidesinin hilekarlar elinde yıkılmasına karşı cesur oldunsa, tıpkı bende senin gibi korkmayacağım."

Vurun Kahpeye, Halide Edib Adıvar (Sayfa 155)Vurun Kahpeye, Halide Edib Adıvar (Sayfa 155)
Mâsiva 
05 Nis 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

— Hoca Hanım,namus kadının yüzünü açıp açmamasında değildir.Din de peçe demek değildir.Öyle kapalı kadınlar vardır ki kapı arasından her türlü rezaleti yaparlar.Onun için yeni öğretmene yüzü açık diye kasabanın hücuma hiç hakkı yoktur.

Vurun Kahpeye, Halide Edib AdıvarVurun Kahpeye, Halide Edib Adıvar
Berfin Demir 
01 Kas 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Toprağınız toprağım, eviniz evim; burası için, bu diyarın çocukları için bir ana, bir ışık olacağım ve hiçbir şeyden korkmayacağım; vallahi ve billahi!

Vurun Kahpeye, Halide Edib AdıvarVurun Kahpeye, Halide Edib Adıvar
Ezgi Sezgin 
19 Oca 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Dünya ne garip ne garip bir şeydi. Bazen adam, yirmi üç yaşında birdenbire ne kadar ihtiyar, ne kadar bütün dünyayı kavrayan bir deneyime sahip oluyordu.

Vurun Kahpeye, Halide Edib Adıvar (Sayfa 98)Vurun Kahpeye, Halide Edib Adıvar (Sayfa 98)
4 /