Vurun Kahpeye

8,2/10  (151 Oy) · 
786 okunma  · 
140 beğeni  · 
2.905 gösterim
Romanımızın kilometre taşlarından Vurun Kahpeye, Kurtuluş Savaşı’nın sürdüğü cephelerden birinin, belki de en önemlisinin bağrında geçer: bir taşra kasabasında. Halide Edib Adıvar’ın son derece gerçekçi, ayrıntılara inen gözlem gücüyle yazılmış bu unutulmaz roman, Anadolu aydınlanmasının gerçek kahramanlarına, halkın aydınlanması için hayatlarını hiçe sayan kadınlara adanmış bir ağıt, dönüp dönüp yeniden okunacak bir belge niteliğinde.

Bir yarıyıl ödeviydi Vurun Kahpeye: Okuyacak, özetini çıkaracak, belli başlı kişilerini tahlil edecektik. Bilmem böylesi ödevler yine veriliyor mu? Ödev dosyasında derlediğimiz ödevden, yazdıklarımdan, bugün tek satır, tek sözcük hatırlamıyorum. Ama Aliye’nin yemini -hemen hemen sözcüğü sözcüğüne- ezberimde: Toprağınız toprağım, eviniz evim; burası için, bu diyarın çocukları için bir ana, bir ışık olacağım ve hiçbir şeyden korkmayacağım; vallahi ve billahi!
SELİM İLERİ
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2007
 • Sayfa Sayısı:
  214
 • ISBN:
  9789750721670
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:

Etkileyici bir dil ile yazılmış ve cehaletin ne kadar acı sonuçlar doğurabileceğini gözler önüne seren bir roman. Kimilerine göre din karşıtı bir yazarlık sergilediği söylenmiş Halide Edib Adıvar’a. Yazarın inancını, dine bakışını bilmem ama bildiğim bir şey var ki, bir din gerçekten öğrenilememişse, din adına insanların nasıl yobazlaştığını, yobazlaşabileceğini yazar çok iyi anlatmış. Bu kitapta ve gerçekte de sorun dinin kendisinde değil, cahil, eğitilmemiş bir güruhun yobazlığıdır. Toplumsal olaylarda aynı zamanda cehaletin etkisiyle insanların ne kadar kolay provoke edilebildikleri ve edilebileceklerini romanın geçtiği tarihte geçerliğini koruduğu kadar, şimdiki zamanda belki de gelecek zamanda da bu gerçeğin değişmeyeceği düşüncesinde kaldım. Romanda başkarakter Aliye cesur, çağdaş, mert, çalışkan, güçlü vb. sıfatları alabilecek bir Türk kadınını ve Türk öğretmenini ifade ederken, öğretmenlik mesleğinin bir zamanlar toplum için ne derece önemli bir enstrüman olduğunu, şimdilerde ise sıradan bir meslek halini aldığını bir öğretmen olarak üzülerek ifade etmek zorundayım. Kurtuluş savaşı zamanında yaşananları aşağı yukarı benzer şekilde farklı hikâye altında okuma fırsatı bulurken, bende en çok iz bırakan genelde hep cehalet olmuştur. Okumadıysanız kesinlikle okumalısınız, tavsiye ederim.

Kitap,Aliye adındaki genç bir İstanbullu öğretmenin, kimsenin gitmek istemediği Anadolu topraklarında yaşadığı içler acısı bir durumu anlatır. Aşkla karışık bir vatan sevgisidir onunki. Ve vatanı uğruna namusundan fedakarlık eden bu kızın acı ama bir o kadar da kahramanca ölüme gidişinin öyküsüdür.
Bugün bu topraklar üzerinde güvenli yaşabiliyorsak, gülüp eğlenebiliyorsak, sevip seviliyorsak, rahatça uyuyup yeni bir güne “merhaba” diyebiliyorsak, mutlu bir yaşam sürebiliyorsak… unutmayalım ki tüm bunlar binlerce Aliyelerin namusunu, canını vatanının kurtulması uğruna feda ederek ve binlerce Tosun Paşaların gazi ya da şehit olmasıyla bu imkanlara kavuşabilmişizdir. Bugün bize düşen görev onların hala yaşayan bedenlerine acı ve ızdırap çektirtmemek…

Güler Bilkay Aygün 
01 Haz 23:18 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Lise yıllarımda okumuş ve uzun süre etkisinden kurtulamamıştım. Daha sonra filmini de izledim. Konusuna gelince; İstanbullu bir öğretmenin görev aşkı ile kimsenin gitmek istemediği Anadolu'nun ücra bir köşesine giden Aliye'nin hazin hikayesi. Finalinden çok etkilenmiştim.

Tuğba Dk 
15 Eyl 11:32 · Kitabı okudu · 64 günde · Puan vermedi

Lise yıllarımda okuyup, etkisinden uzun süre kurtulamadığım bir eserdir. Öğretmen Aliye'nin hikayesi... Kurtuluş Savaşı döneminde yaşanan zorluklar, vatan için yapılan fedakarlıklar okunup, pekiştirilmeli.

Duygu 
23 Oca 2016 · Kitabı okudu

Kitap Kurtuluş Savaşı yıllarında geçiyor. Aliye öğretmenin fedakarlıklarını okurken duygulandim. Ama çıkar ilişkisi yüzünden köylü halkı kandıran insanlardan nefret ettim. Herkesi okuması gereken bir kitap. Cahilligin ne kadar korkunç bir şey olduğunu daha iyi anlıyorsunuz.

Başucumda Kitap 
02 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kurtuluş, savaşı zamanlarında, Kuvayi Milliye'nin askerlik ettiği, halkı koruduğu zamanlardaki, kasabaya öğretmenlik için gelen, İstanbul kültürünü, İstanbul yaşantısını kasabada da sürdüren, örnek alınacak bir kadının hikayesidir Vurun Kahpeye. Kasabadaki içi bin bir türlü fitne fesatla dolu olan, sözde din adamı Fettah, halkı öyle bir doldurur ki, kendilerine iyilik yapmaya çalışan, toprağını toprağı bellemiş, tek istikameti adalet olan kızı küçümsemelerine, ona düşmanlık beslemelerine, dinden çıkarmalarına ve hatta kahpe ilan etmelerine kadar gider.

Kitabı okuduktan sonra aklıma iki şey geldi ; Bunların biri söz, bir diğeri olay.

Söz : "Aydınların aydınlatamadığı halkı soytarılar aldatır.."

Aklıma gelen olay ise içler acısı. Afganistan'da, muska satıcısıyla kavga eden kadının linç edilerek, zulümle öldürülüşü. İlk önce dövüldü, tekmelendi, Allahuakbar diye bağıran din adamları (!) tarafından zalimce apartmandan atıldı, kafası taşla ezildi. Sonrasında üstünden arabayla geçildi ve benzinle yakıldı. Cinayet işlenirken bazı insanlar polislerden yardım istedi fakat onlar ibretlik bir vaka olsun diye karışmadı. Tek anlatmak istediği, muskacının, gerçek muska satmadığıydı. Ve ayrıca Farkhunda da öğretmendi. Cinayetin sonunda karışmayan 49 polisin 4 tanesi idam cezasına çarptırıldı ve 8'i de 16 yıl hapis cezası aldı. Diğerleri delil yetersizliğinden serbest kaldı. İdama çarptırılan 4 katilin cezası ise iptal edildi.

Edinilen İzlenimler:
1- Kitap hayli canımı sıktı. Bitmesin diye okumadığınız, yavaş yavaş ilerlediğiniz, ara vererek bitirmeye çalıştığınız kitaplar vardır. Ben de ara vererek, bitmesin diye yavaş yavaş ilerledim fakat bunun sebebi içler acısı sonla karşılaşmaktan korkmamdı.
2- Konusunu, dağlayan öyküsünü bir kenara bırakırsak, kitap akıcı şekilde yazılmış. Ben sadeleşirilmiş halini okuduğumdan hemencecik bitirebildim. Sonuçta yazarı Halide Edib Adıvar.
3- Karakterlere yüklenilen kişilikler bi hayli fazla hissettirilmiş. Bu da en önemli etmenlerden birisi zaten.
4- Halide Edib'in kalemine, betimlemelerine tekrar aşık oldum. O cidden bu işin ustalarından.

Anlayacağınız, kitap sizi bayaa bir derinden etkileyecek. Çok sıkıntı çekeceksiniz.

Buse Kaya 
20 Nis 22:01 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Vatansever, aydın bir kadının düşman işgaline karşı göstermiş olduğu mücadeleyi kahpelikle suçlayan gericiler!!! Vatan savunmasının bedeli bu kadar ağır mı olmalıydı

Yine bir ortaokul çağında okuduğum kitap. Tam olarak ne hissettiğimi anımsamıyorum ama garip geldiğini hatırlıyorum. Eğitimsizleri eğitim vermeye kendini adamış bir öğretmen ve çocuklardan çok yetişkinlerin eğitime ihtiyacı olduğunu anlayıp, onlarla amansız bir mücadeleye girişen ve başarana kadar uğraşacağına söz veren bir kadın. Kendi hayatına mâl olsa bile..

İzem Balık 
08 Nis 16:28 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Halide Edib Adıvar'ın okuduğum ilk kitabı ve en kısa sürede diğer kitaplarını da almayı düşündürten kitabı. Kurtuluş Savaşı uğruna feda edilen canların temsilcisi niteliğinde bir kitap.

Can Murat Demir 
 28 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Halide Edip tam bir vatansever, kitapta da gericiliği ve cumhuriyet savaşımını harika betimlemiş. Bir öğretmenin kişisel devrimini ve mücadelesini sağlam işlemiş. Okunması gereken Türk klasiklerinden bence. Çalıkuşu bana göre dönem romanı olmasından ziyade sağlam bir siyasi roman, bu anlamda şu anda yaşadığımız olaylar örgüsüne baktığınızda aynı olayları hala yaşadığımız aşikar, dinin siyasete alet edilmesi, din eksenli iktidarların modernizm karşıtı uygulamaları vs... hepsini tek bir kitapta toplayan Halide Edip bunu yaparken bir öğretmen hayatını merkeze alıyor. Harika bir romandır

2 /

Kitaptan 35 Alıntı

Başucumda Kitap 
31 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Hoca Hanım, namus kadının yüzünü açıp açmamasında değildir. Din de peçe demek değildir. Öyle kapalı kadınlar vardır ki kapı arasından her türlü rezaleti yaparlar.

Vurun Kahpeye, Halide Edib Adıvar (Sayfa 27)Vurun Kahpeye, Halide Edib Adıvar (Sayfa 27)
Mâsiva 
06 Nis 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Tanrım! Sen,nefes almamızı bile bize kendi lûtufları diye gösteren zalimlerden bizi bir an için kurtar.

Vurun Kahpeye, Halide Edib AdıvarVurun Kahpeye, Halide Edib Adıvar
Mâsiva 
 08 Nis 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

...sevmek meşakkatti. İyilik,çocuk gibi azaptan,fedakârlıktan,belki de ölümden doğardı.

Vurun Kahpeye, Halide Edib AdıvarVurun Kahpeye, Halide Edib Adıvar
Mâsiva 
05 Nis 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Dünya,bütün memleketin sefaletine,esaretine,talihsizliğine rağmen,çok güzeldi.

Vurun Kahpeye, Halide Edib AdıvarVurun Kahpeye, Halide Edib Adıvar
Mâsiva 
08 Nis 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Toprağınız toprağım,eviniz evim;burası için,bu diyarın çocukları için bir ışık olacağım ve hiçbir şeyden korkmıyacağım; vallahi ve billahi!

Vurun Kahpeye, Halide Edib AdıvarVurun Kahpeye, Halide Edib Adıvar
Mâsiva 
07 Nis 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Her kuvvet,ölüm karsısında cılızdır.Bir daha size söyliyeyim: Ölüler ne konuşur,ne sever,ne sevilir.

Vurun Kahpeye, Halide Edib AdıvarVurun Kahpeye, Halide Edib Adıvar
Ezgi Sezgin 
19 Oca 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

"Nasıl sen, hayatta seni anlamayanlar arasında sevginin, acımanın, dinin, iyiliğin timsali oldunsa, sen nasıl bu güzel hayat abidesinin hilekarlar elinde yıkılmasına karşı cesur oldunsa, tıpkı bende senin gibi korkmayacağım."

Vurun Kahpeye, Halide Edib Adıvar (Sayfa 155)Vurun Kahpeye, Halide Edib Adıvar (Sayfa 155)
Mâsiva 
05 Nis 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

— Hoca Hanım,namus kadının yüzünü açıp açmamasında değildir.Din de peçe demek değildir.Öyle kapalı kadınlar vardır ki kapı arasından her türlü rezaleti yaparlar.Onun için yeni öğretmene yüzü açık diye kasabanın hücuma hiç hakkı yoktur.

Vurun Kahpeye, Halide Edib AdıvarVurun Kahpeye, Halide Edib Adıvar
zeynep yıldırım 
15 Mar 20:50 · Kitabı okudu · 9/10 puan

"Rabbim, sen, nefes almamızı bile bize kendi lutüfları diye gösteren zalimlerden bizi bir an için kurtar"

Vurun Kahpeye, Halide Edib Adıvar (Sayfa 64)Vurun Kahpeye, Halide Edib Adıvar (Sayfa 64)
Ezgi Sezgin 
19 Oca 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Dünya ne garip ne garip bir şeydi. Bazen adam, yirmi üç yaşında birdenbire ne kadar ihtiyar, ne kadar bütün dünyayı kavrayan bir deneyime sahip oluyordu.

Vurun Kahpeye, Halide Edib Adıvar (Sayfa 98)Vurun Kahpeye, Halide Edib Adıvar (Sayfa 98)
4 /