ihtiyar'ın Kapak Resmi

Anna Karenina okuyorum
"Siz hem konuşmaktan, hem de birlikte susmaktan zevk alınabilecek o sevimli kadınlardan birisiniz." Bu sözler Anna Karenina için söyleniyor. Demek ki o sevimli kadınlardan birisiniz dediğine göre hem konuşmaktan, hem de birlikte susmaktan zevk alınacak kadınlardan epey var, Tolstoy'a göre...

Rafın ağır abisi
Kitaplığımdan okumak için Anna Karenina'yı aldığımda, rafta kocaman bir boşluk oluştu. Bir insanın ön dişlerinden üç tanesinin eksilmesi gibi.

ihtiyar, Animal Triste'yi inceledi.
14 Şub 00:52 · Kitabı okudu · 4 günde

Üzerinde uzunca konuşulacak incecik bir kitap. İlk 80 sayfası bence ağırlık merkezi. Yalın bir anlatımla, insana dair değinilebilecek bir çok konuyu 160 sayfalık bir romanla değinebilmeyi başarmak gerçekten etkileyici. Ayrıca dikkatli olmayan okurların da kaçırabileceği bir sürü noktanın içinde yer aldığı ve bu sebeple beğenilmeme ihtimali de olabilecek bir eser. Okuduğunuzda beğenmezseniz kaçırdığınız bir çok nokta vardır demekten başka sözüm olamaz. "Her hayvan cinsel birleşme sonrası hüzünlüdür: Kadınlar ve horozlar hariç" kitap ismini bu Latince özdeyişten alıyor. Zaman kavramının yitirildiği, hafızanın yaştan dolayı kayba uğradığı dolayısıyla belirsizlik üzerine bir anlatım ki bazen çok keskin ve net, bazen tamamen belirsiz ifadelerle çok ilginç bir 80 sayfa.