Zübük

8,6/10  (56 Oy) · 
310 okunma  · 
48 beğeni  · 
2.366 gösterim
Şimdi çok iyi anladım ki, Zübük bir tane değil, biz hepimiz birer zübüğüz.

Bizim hepimizin içinde zübüklük olmasa, bizler de birer zübük olmasak, aramızdan böyle zübükler büyüyemezdi. Hepimizde birer parça olan zübüklük birleşip işte başımıza böyle zübükler çıkıyor: Oysa zübüklük bizde, bizim içimizde. Onları biz, kendi zübüklüğümüzden yaratıyoruz. Sonra kendi zübüklüklerimizin bir tek Zübük'te birleştiğini görünce ona kızıyoruz. (...)

Benim için şimdilik tek amaç, buradan kurtulmak. Ama gerçekten zübüklerden, kendi zübüklüğümüzden kurtulabilecek miyiz? İşte bu soruya cevap veremediğim için nereye gideceğimi, ne yapacağımı bilemiyorum. Yeni gideceğim yerden sana mektup yazar, önce kendi zübüklüğümden kurtulup kurtulamadığımı anlatırım.
(Tanıtım Yazısı'ndan)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2005
 • Sayfa Sayısı:
  272
 • ISBN:
  9789759038496
 • Yayınevi:
  Nesin Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Sadettin TANIK 
 22 Oca 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Aziz Nesin yine kendine has mizahi yorumlarıyla gerçek bir zübük portresi çiziyor. Zübük tipini olumsuz özelliklerin somut simgesi olarak çizerken; Zübük ile onun işgal etmek istediği toplumsal konum arasındaki büyük aykırılığı gözler önüne serer. Az gelişmiş ülkelerin siyasi arenasında her zaman "Zübük"ler vardır ve var olacaktır. Yakın geçmişimizi anlatan bu kitabı bence okumalısınız.

Şahin Kürekci 
10 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Çoğumuz bu kitabı Kemal Sunal'ın başrolünde olduğu aynı isimli filmden dolayı biliriz. Ahlaksızlığın, rüşvetin, kötülüğün siyasetimizde kol gezdiğini anlatan ve her Aziz Nesin eserinde olduğu gibi hicvi yüksek olan bir yapıttır. Bir insanın sadece yalakalık ve kurnazlık yaparak nasıl devletin en üst kademelerine kadar yükselebileceğini de gözler önüne serer. Kitap 1961 senesinde yazılmış olmasına rağmen günümüze dair derin izler taşımaktadır. Aziz Nesin'in ileri görüşlülüğüne yabancı olmayanlar bunu yadırgamayacak olsalar da bazı yerlerde okur doğrudan bugünü görecektir. Kuvvetle muhtemel Aziz Nesin'in de gelecek nesillere ders ve uyarı olsun amacıyla yazdığı bu eseri mümkünse kendinizden evvel küçüklerinize okutunuz. Madem geleceğin siyaseti onların ellerinde şekillenecek, öyleyse bu gerekli okumayı yaparak çevrelerindeki Zübük'leri nasıl ayırt edebileceklerini de öğrensinler.

kipraa 
09 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Çok eğlenerek okuduğum bir kitap oldu. okurken sesli güldüğümü, kahkaha attığımı bile hatırlıyorum. Toplum gerçekten iyi gözlemlenmiş ve yorumlanmış.

Ali Mehdi Alkaç 
 24 Eki 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Ah zübük... Şahane ötesi bir kitap, memleketimizin profilini mizahi bir dille anlatmış. Trajikomik olaylar içerisinde ülkemizden yansımalar göreceksiniz.

Halim Gençer 
14 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kara mizah dediğimiz türden yazılmış güzel bir Aziz Nesin eseridir.Dönemin politik anlayışı ve halkın buna bakış açısını güzel yansıtmış

Özdemir 
13 Oca 20:01 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Aziz Nesin, ülkemizin erişilmesi gerçekten güç bir mizah ve yergi ustasıdır! Anlatımındaki o kişi şaşırtan rahatlık ve kolaylık, dilindeki arılık, düşüncelerini belirtmekteki ustalıkla, mizah ve yergicilikte şaşırtıcı gücüyle, alanın öncü, ustası olmakta devam ediyor. Romanın özelliği, konunun romanda yer alan çeşitli kişilerin ağzından anlatılması.

HAKAN GÖREN 
02 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

kitabı okurken aklıma nedense erdoğan geldi sürekli yazdığı yılar çok eski ama helal olsun aynısı günümüzde yaşıyor zübükler, tabi o zübükleri yine var edenlerde biziz malesef

in vino veritas 
 03 Oca 19:36 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Henüz yeni bitirdim ve heyacanla bu incelemeyi yazmak istedim.

Almanca öğretmenin hikayesi çok dokunaklı içim cız etti. Okurken o bölümü bende katıldım bir ara sorguladım kendimi. Zübük hakikaten haklı mıydı, kasaba halkı mı zübüğün başına çorap örmüşler. Sonra biraz daha ilerleyince bunun da Zübükzade İbraam Bey'in bir alicengiz oyunu olduğuna kanaat getirdim. Evet gerçeklerimiz biz hepimiz birer zübüğüz. Çünkü onları biz kendi zübüklüğümüzden yaratıyoruz. Sonra, kendi zübüklüklerimizin bir tek Zübük'te birleştiğini görünce ona kızıyoruz.

Şiddetle tavsiye ediyorum.

Ayşen 
24 Mar 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · 6/10 puan

İlçe halkının yaka silktiği, ahlaksızlık ve kalpazanlıkta sınır tanımayan bir adamın hikayesi. İlçe halkı bu adamdan ki kitaba adını veren Zübükzade İbrahim Beyden yaka silkip dert yanıyorlar ancak, her defasında kendi rızalarıyla onun oyunlarına geliyorlar.
İlk defa Aziz Nesin kitabı okuyacaklara tavsiye etmem. Beğenmeyebilirler. Öncelikle Surname ve Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz'dan başlamalılar.

Ahmet Kaydan 
09 Şub 20:21 · Kitabı okudu · 12 günde · Beğendi · 9/10 puan

Aziz Nesin'in okuduğum ilk romanı oldu. Kendine has üslubu ve mizah yönünü çok beğendim. Türk Halkının ferasetini, cehaletini kara mizahla çok iyi ifade etmiş. İçimizdeki Zübükler onları palazlandıran bizler olduğu aşikar. Zübüklük bizim içimizde.

2 /

Kitaptan 5 Alıntı

Sadettin TANIK 
08 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Böyle ineğin böyle danası olur demişler boşuna mı? Bizim gibi avanaklar olduktan kelli Zübük'ün bize yaptığı az bile. Bizi güldürür de ağlatır da... Ağla gözüm ağla.

Zübük, Aziz NesinZübük, Aziz Nesin
Ecem Atasoy 
24 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Derin düşüncelerin sonunda şunu anladım:Bizim Zübükzade'nin yalanlarına inanmazken inanmış görünmemiz, kumara benzer bir iş."Kumarda ütülen doymazmış." derler, ne doğru...Kumarda insan parayı verdikçe, veresi gelir, he mi?Neden?Çünkü zararını çıkaracak da kurtulacak.Bizim de Zübükün yalan dolanına inanır görünmemiz bundan işte...Evet, herif yalan demeye yalan diyor, biliyoruz.Velakin, ya yalan değilse...Hepimize attığı kazıkların bir ucu gök kubbesine, bir ucu yerin yedi kat dibine varmış.Şimdi biz yediğimiz kazıklar çıkar m'ola, diyerek bile bile yalana göz yumuyoruz. Kazıklandıkça, insanın yalana inanası geliyor.

Zübük, Aziz NesinZübük, Aziz Nesin
Sadettin TANIK 
08 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Bu Zübük, Ne Zübükoğlu Zübük'tür, bir bilsen Bey... Bunun oyununa Zaloğlu Rüstem dayanamaz. Çünkü altan güreşir ve kancıklığın her bir kanunu bunda toplanmıştır.

Zübük, Aziz NesinZübük, Aziz Nesin
Onur Özkan 
 22 Eki 2016 · Kitabı okumayı düşünüyor · Beğendi

Zübüklük
Hepimizde birer parça olan zübüklük birleşip işte başımıza böyle zübükler çıkıyor.
Oysa zübüklük bizde, bizim içimizde. Onları biz, kendi zübüklüğümüzden yaratıyoruz. Sonra, kendi zübüklüklerimizin bir tek Zübük’te birleştiğini görünce ona kızıyoruz.
Bu zübükler her yerde var, biz zübükle nerde varsak, onlar da orda…

Zübük İbrahim paramı alıp beni kandırdığı için böyle söylemiyorum.
Ama böyle doğru düşünebilmem için, benim de aldatılmam gerekliydi.
Nasıl aldandığını kimseye söylemedim. Aslında aldatmak isteyen bendim.
Zübükler de işte bu duygumuzdan yararlanıp bizi kandırıyorlar.
Daha doğrusu,biz önce kendimizi kandırıp,onları da bizi kandırsınlar diye zorluyoruz. Kendi içimizdeki zübüklükleri biriktirip,birleştirip zorlaya zorlaya zübük yaratıyoruz. Gerçekte zü­bük biziz, benim, sensin…
Karşımıza bir zübük çıkıyorsa,onun zübüklüğünde bizim de bir parçamız var.

Zübük, Aziz Nesin (1961)Zübük, Aziz Nesin (1961)
Ahmet Kaydan 
17 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Bre Zübük, diye bağırdı, ulan cami cami der durursun, hey binamaz, ömründe bikez şu camiye yolun uğradı mı ?,
Burası doğru ya, Avukat Burhan'ın lafı, gürültüden başçavuşun katırı zartamış gibi güme gitti.
Zübük,
- Biz elhamdülillah Müslümanız ve beş vakte beş daha katıp namazımızı evimizde kılarız.. dedi.
Burhan Bey de,
- Gördünüz mü ya, dedi, namaz evde de kılınır. İlle cami gerekmez. Okul öyle değil, çocuklar evde okuyamaz, okul ister. Cami bitane diyorsunuz, uzak diyorsunuz. Uzaksa daha iyi... İbadet yerine gitmek için zahmete girmek sevaptır.

Zübük, Aziz NesinZübük, Aziz Nesin

Kitapla ilgili 1 Haber
Burası çok ıssız