Yeşil Yol

9,2/10  (271 Oy) · 
1.116 okunma  · 
223 beğeni  · 
5.094 gösterim
Acımasız katillerin bulunduğu Could Mountain hapishanesinin E bloğuna hoş geldiniz. Buradaki mahkumlar 'Yaşlı Sparky' diye bilinen elektrikli sandalye için sıralarını beklerlerdi.

Hapishane gardiyanlarından Paul Edgecombe için bütün katiller aynıydı. Ta ki John Coffey adındaki mahkumla tanışıncaya dek. Dev cüsseli, çocuk kalpli bu adam Edgecombe'un hayatını değiştirecekti.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  2009
 • Sayfa Sayısı:
  428
 • ISBN:
  9789752100299
 • Orijinal Adı:
  The Green Mile
 • Çeviri:
  Gülden Şen
 • Yayınevi:
  Altın Kitaplar
 • Kitabın Türü:
Aysel 
 25 Eki 2015 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 8/10 puan

Cüssesi kadar kocaman yüreğe, cüssesine ters olan korkuya sahip John Coffey'nin ( coffee gibi söyleniyor ama farklı ) Yeşil Yol`a doğru attığı ürkek adımların şahidi olacaksınız.

Kitabı E bloğunun baş gardiyanı Paul`ün dilinden dinliyorsunuz. İlk başta biraz sıkıcılık yarata bilir ama ortalara doğru kesinlikle kendinize hakim olamıyorsunuz.
İnsanın kitabın içine girip, o kocaman devi kucaklayası, "yalnız değilsin John." diyesi geliyor.
İyinin bazen ne kadar kötü, kötünün bazen ne kadar iyi olabileceği, görünüşün aldatıcı kısımlarına takılmamamızı, insanın tüm ürkütücülüğüne rağmen saf kalabileceğini açıklıyor bize Kocaoğlan..

Sonunun bildiğim gibi bitmemesi için, geriye kalan 10 sayfayı 3 gün erteledim.
Hayatıma yeşil ve siyah bir renk katan gözü yaşlı dev seni özleyeceğim...

Sonunda büyükten küçüğe her insanın duyduğu, duymasa bile bir yerden kulağına çalındığı o efsane kapanış söz:

"Yoruldum, patron.Yollarda yağmurdaki bir serçe kadar yalnız olmaktan yoruldum.Yanımda hiç arkadaş olmamasından bıktım. Nereye gideceğimizi, nereden geldiğimizi söyleyecek biri. İnsanların birbirine kötü davranmasından bıktım. Her gün dünyada hissettiğim ve duyduğum acılardan bıktım. Çok fazla var, sanki her an için kafama cam parçaları batıyor. Anlıyor musun?
Karanlıktan korkuyorum patron lütfen ışığı kapatma…”

Kesinlikle okuyun..

Taner durmaz 
09 May 21:54 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Filmini hemen hemen bir çoğumuz izlemisizdir harika bir yapıt başlı başına bir şaheser ve uzun zaman hafızalarda silinmeyecek bir hikaye şiddetle okumanızı tavsiye ederim

Beyza Akdağ 
05 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kocaman bir adam ve o kocaman adamın kendinden büyük yüreği..İyilerin mükafatını aldığı ve kötülerin cezalarını çektikleri baştan aşağı ustalıkla kaleme alınmış,hayranlıkla ve tek solukta okuduğum sayılı kitaplardan birisi.

Pluto 
04 May 12:07 · Kitabı okudu · 20 günde · Beğendi · 10/10 puan

Söylenecek çok şey var aslında. Stephan King'in okuduğum ilk kitabıydı. Kitaba ilk başladığımda yazarın, karakterlerin çoğunu birden olaya sokması yüzünden ilk başlarda kimin kim olduğu konusunda zorluk yaşadım. Fakat ilerledikçe taşların yerine oturmasıyla yavaş yavaş zevk almaya başladım kitaptan. Yazarın üslubu mükemmeldi. Zaman zaman geçmişe gitmesi ya da şimdiki zamana tekrar geri dönmesi ayrı bir tat katmıştı. Kitap boyunca kimi zaman nefretle kaşlarım çatıldı, kimi zaman kalbimde büyük üzüntüler hissettim. John ile ağlarken, Percy'ye sinirlendim. Delacroix ile Mr. Jingles'ın küçük numaralarına gülerken, Wharton'dan iğrendim. Elektrikli'ye oturan mahkumların yaşadığı acıları ben de hissettim. Karakterlerin her anında yanlarında durup, küçük bir köşeden izledim onları. Özellikle John Coffey... Yüreği de cüssesi kadar büyük olan dev... Kalbim acıyla attı ne zaman ağlasa. Ve sanki bu kitap dünyanın adil bir yer olmadığını bir kez daha insanın yüzüne vuruyordu.
Konuya gelecek olursak; (spoiler içerir)
Bir gece uzun bir aramadan sonra kocaman bir dev, John Coffey, iki elinde iki minik, çıplak kızla bulunur ve o iki kıza tecavüz ve öldürmeden hüküm giyerek idama mahkum edilir. Ama olayın hiç de öyle olmadığı geç de olsa anlanır. Bu koca cüsseli ama çocuk yürekli dev sadece çocukları kurtarmaya çalışmıştır. Ama elden gelen bir şey yoktur. John Coffey idam edilecektir.

Fatma Çatal 
15 Tem 01:13 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 9/10 puan

Umarım Tanrı dünyaya gerçekten John Coffey gibilerini gönderiyordur. (kahve gibi, yalnızca yazılışı farklı) Aksi durumda dünya bu çıldırmış insanlıkla ne kadar başedebilir bilmiyorum. Gözyaşlarımı tutamadım, muhteşemdi.

SİMURG 
 08 Tem 19:18 · Kitabı okudu

Mutlaka okunmasu gerekli bir kitap ve mutlaka seyredilmesi gerekli bir film. Konusu: Gardiyanlık yapan Paul Edgecomb'un görevi, hücrelerinden alınan idam mahkumlarını, elektrikli sandalyenin bulunduğu ölüm odasına kadar olan bir millik yeşil yoldan götürmektir. Edgecomb yıllar boyunca bu yoldan sayısız idam mahkumu nakleder. Ama hiçbirisi onu John Coffey kadar etkilemez. Oldukça iri yarı biri olan Coffey, iki küçük kızı öldürmek suçundan idama mahkum olmuştur. Ürkütücü görünümünün aksine oldukça duygulu ve karmaşık bir iç dünyası olan Coffey, bazı doğa üstü güçlere sahiptir. Edgecomb onunla yakınlaştıkça artık hiç beklenmedik yerlerde mucizelerin olabileceğine inanmaya başlayacaktır.

HÜLYA BİLGİN 
28 Haz 18:03 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Nasıl etkilenilmez ki bu muhteşem duygu hazinesinden.Nasıl güçlü karakterler çizmiş sevgili yazarımız.Ve nasıl bir beyindir ki o insan okurken kendi beyninin zavallılığına hayıflanıyor.Her karaktere ayrı ayrı secde ettim ..Filmini de sevmiştim ama kitapları filmleriyle asla kıyaslamam..

Bennu Akay 
09 Eki 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Ortaokula giderken okumuş, çok beğenmiştim ama ne anlattığını sanırım unuttum. :( filmi de güzeldi. Tekrar okumalıyım diye düşünüyorum.

Güler Bilkay Aygün 
16 Haz 15:53 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Daha sonraki yıllarda filmini de izlemiştim. Sade ve akıcı bir dille yazılmış kolay okunan bir kitap. Özellikle o iri yarı dev gibi mahkumun, çocuk gibi kırılgan kalbi, korkusu çok güzel yansıtılmış.

H. Egemen Akyüz 
04 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Filmini de izlediğim mükemmel bir başyapıt. Sonuna kadar bi şey olur mu acaba diye heyecanla bir anda okuyup bitirdiğim bir kitap. Herkese tavsiye ediyorum, mutlaka okunmalı.

4 /

Kitaptan 92 Alıntı

Aysel 
03 Kas 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"Televizyon fena değil, ona karşı değilim, ama insanı dünyadan koparıp yalnızca kendi camına bağlamasını sevmiyorum. En azından o bakımdan radyo daha iyiydi."

Yeşil Yol, Stephen KingYeşil Yol, Stephen King
Aysel 
25 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"TV seyretmiyorum. Bazen yürüyüşe çıkıyorum; bazen kitap okuyorum."

Yeşil Yol, Stephen KingYeşil Yol, Stephen King
Aysel 
03 Kas 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"Onları sevgileriyle öldürdü," dedi John. "Birbirlerine olan sevgileriyle. Nasıl olduğunu anlıyor musun?"

Yeşil Yol, Stephen KingYeşil Yol, Stephen King
Aysel 
03 Kas 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"Sanırım hiçbir şeyi asla tamamen silip atamazsınız dünya denen bu karanlık aynadan."

Yeşil Yol, Stephen KingYeşil Yol, Stephen King
Aysel 
31 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"Bazen aklınız ve bedeniniz ne kadar yakınırsa yakınsın, ilerlemek daha doğrudur. Bazen işi bitirmenin tek yoludur bu."

Yeşil Yol, Stephen KingYeşil Yol, Stephen King
Aysel 
31 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"Sanırım size kimin zarar verdiğini bilmezseniz, geceleri uykunuz kaçmaz."

Yeşil Yol, Stephen KingYeşil Yol, Stephen King
Aysel 
27 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"Yalnız ve korkmuş olmak herhangi bir yaşta çok kötü ama sanırım en fenası yaşlıyken."

Yeşil Yol, Stephen KingYeşil Yol, Stephen King
Pluto 
29 Nis 08:43 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Bazı adamların yeterli neden sağlandığında nasıl değişebildiklerini görmek hayret vericidir.

Yeşil Yol, Stephen King (Sayfa 112 - Altın Kitaplar)Yeşil Yol, Stephen King (Sayfa 112 - Altın Kitaplar)

Kitapla ilgili 1 Haber

Kitap Uyarlaması Olan 10 Sinema Filmi...
Kitap Uyarlaması Olan 10 Sinema Filmi... Kitaptan sinemaya uyarlanan 10 film.. Filmlerin fragmanlarını izlemek isterseniz diye http://www.sinemalar.com adresinden linkler ekledim.Umarım beğenirsiniz...