Yeşil Yol

9,2/10  (355 Oy) · 
1.384 okunma  · 
323 beğeni  · 
7.335 gösterim
Acımasız katillerin bulunduğu Could Mountain hapishanesinin E bloğuna hoş geldiniz. Buradaki mahkumlar 'Yaşlı Sparky' diye bilinen elektrikli sandalye için sıralarını beklerlerdi.

Hapishane gardiyanlarından Paul Edgecombe için bütün katiller aynıydı. Ta ki John Coffey adındaki mahkumla tanışıncaya dek. Dev cüsseli, çocuk kalpli bu adam Edgecombe'un hayatını değiştirecekti.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  2009
 • Sayfa Sayısı:
  428
 • ISBN:
  9789752100299
 • Orijinal Adı:
  The Green Mile
 • Çeviri:
  Gülden Şen
 • Yayınevi:
  Altın Kitaplar
 • Kitabın Türü:
Aysel 
 25 Eki 2015 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 8/10 puan

Cüssesi kadar kocaman yüreğe, cüssesine ters olan korkuya sahip John Coffey'nin ( coffee gibi söyleniyor ama farklı ) Yeşil Yol`a doğru attığı ürkek adımların şahidi olacaksınız.

Kitabı E bloğunun baş gardiyanı Paul`ün dilinden dinliyorsunuz. İlk başta biraz sıkıcılık yarata bilir ama ortalara doğru kesinlikle kendinize hakim olamıyorsunuz.
İnsanın kitabın içine girip, o kocaman devi kucaklayası, "yalnız değilsin John." diyesi geliyor.
İyinin bazen ne kadar kötü, kötünün bazen ne kadar iyi olabileceği, görünüşün aldatıcı kısımlarına takılmamamızı, insanın tüm ürkütücülüğüne rağmen saf kalabileceğini açıklıyor bize Kocaoğlan..

Sonunun bildiğim gibi bitmemesi için, geriye kalan 10 sayfayı 3 gün erteledim.
Hayatıma yeşil ve siyah bir renk katan gözü yaşlı dev seni özleyeceğim...

Sonunda büyükten küçüğe her insanın duyduğu, duymasa bile bir yerden kulağına çalındığı o efsane kapanış söz:

"Yoruldum, patron.Yollarda yağmurdaki bir serçe kadar yalnız olmaktan yoruldum.Yanımda hiç arkadaş olmamasından bıktım. Nereye gideceğimizi, nereden geldiğimizi söyleyecek biri. İnsanların birbirine kötü davranmasından bıktım. Her gün dünyada hissettiğim ve duyduğum acılardan bıktım. Çok fazla var, sanki her an için kafama cam parçaları batıyor. Anlıyor musun?
Karanlıktan korkuyorum patron lütfen ışığı kapatma…”

Kesinlikle okuyun..

Taner durmaz 
09 May 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Filmini hemen hemen bir çoğumuz izlemisizdir harika bir yapıt başlı başına bir şaheser ve uzun zaman hafızalarda silinmeyecek bir hikaye şiddetle okumanızı tavsiye ederim

Beyza Akdağ 
05 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kocaman bir adam ve o kocaman adamın kendinden büyük yüreği..İyilerin mükafatını aldığı ve kötülerin cezalarını çektikleri baştan aşağı ustalıkla kaleme alınmış,hayranlıkla ve tek solukta okuduğum sayılı kitaplardan birisi.

pluto 
04 May 2017 · Kitabı okudu · 20 günde · Beğendi · 10/10 puan

Söylenecek çok şey var aslında. Stephan King'in okuduğum ilk kitabıydı. Kitaba ilk başladığımda yazarın, karakterlerin çoğunu birden olaya sokması yüzünden ilk başlarda kimin kim olduğu konusunda zorluk yaşadım. Fakat ilerledikçe taşların yerine oturmasıyla yavaş yavaş zevk almaya başladım kitaptan. Yazarın üslubu mükemmeldi. Zaman zaman geçmişe gitmesi ya da şimdiki zamana tekrar geri dönmesi ayrı bir tat katmıştı. Kitap boyunca kimi zaman nefretle kaşlarım çatıldı, kimi zaman kalbimde büyük üzüntüler hissettim. John ile ağlarken, Percy'ye sinirlendim. Delacroix ile Mr. Jingles'ın küçük numaralarına gülerken, Wharton'dan iğrendim. Elektrikli'ye oturan mahkumların yaşadığı acıları ben de hissettim. Karakterlerin her anında yanlarında durup, küçük bir köşeden izledim onları. Özellikle John Coffey... Yüreği de cüssesi kadar büyük olan dev... Kalbim acıyla attı ne zaman ağlasa. Ve sanki bu kitap dünyanın adil bir yer olmadığını bir kez daha insanın yüzüne vuruyordu.
Konuya gelecek olursak; (spoiler içerir)
Bir gece uzun bir aramadan sonra kocaman bir dev, John Coffey, iki elinde iki minik, çıplak kızla bulunur ve o iki kıza tecavüz ve öldürmeden hüküm giyerek idama mahkum edilir. Ama olayın hiç de öyle olmadığı geç de olsa anlanır. Bu koca cüsseli ama çocuk yürekli dev sadece çocukları kurtarmaya çalışmıştır. Ama elden gelen bir şey yoktur. John Coffey idam edilecektir.

Efşan 
 22 Oca 15:32 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Coul Mountain Eyalet Hapishanesinin E Koğuşu başgardiyanı olan Paul Edgecombe için tüm mahkumlar aynıdır. Paul mahkumların yeşil yoldan yürüyüp yaşlı sparkla (elektrikli sandalye) tanışmalarını sağlamaktadır. John Coffey ise küçük kız çocukları olan Cora, Kathe ikizlerini tecavüz edip öldürmekten yargılanan ve idam gününü bekleyen mahkumdur.

O iriyarı vücudunun arkasında yatan çocuk kalbi ise işlediği suçla ne kadar ters orantılı değil mi? Karanlıkta yatmaktan neden korkacak, onu her gördüğünüzde ağlamaktan kızarmış gözlerinden dolayı bu kadar üzüldüğü şeyi neden yaptığını düşündürecek birisi.

Ana karakter Paul Edgecombe bize yaşadığı olayları Georgia Pines Huzurevinden yazıyor. 1932'de yeşil yola gelen John Coffey'i ve idam zamanına kadar olan olaylar tek nefeste okumama neden oldu. (John Coffey'i fareler ve insanlar kitabındaki Lennie'ye çok benzettim.) Korku ve gerilim türünde olan bir kitabın beni bu denli duygusallaştırmasını sevdim. Hiç düşünmeden okumalısınız:)

Spoiler İçerir
Yeşil Yol sevdiğim kitap ve filmlerden. Coffey, iki küçük kızı öldürmekten suçlanıp idama mahkum olur. Görünüşü korkutucu olsa da oldukça hassas biridir. Edgecomb Coffey'i tanıdıktan sonra artık mucizelere de inanmaya başlayacaktır.

Çiğdem 
12 Şub 18:53 · Kitabı okudu · 5 günde · Puan vermedi

Zavallı John Coffey !..Zavallı Paul Edgecombe !
Yeşil Yol filmini ilk defa 2003 yılında izlemiştim Ve gerçekten çok duygulanmış,etkilenmiştim.
Hatırlıyorum filmin sonunda gözlerimden yaşlar akmıştı.Daha sonraTv kanallarında ki
hâlâ ara ara yayınlanıyor ve görüyorum ve
her denk geldiğimde hâlâ ilk o günki izlediğim
duyguyla ve etkiyke sıkılmadan izlerim.Kitabını alıp hep okumak istemişimdir.Okumak bu zamana nasipmiş:)Genelde ilk önce kitabı alır daha sonra da filmi varsa mutlaka filmini izlerim.Izlediğimde ise her zaman gördüğüm genelde filmlerin kitaba göre daha yüzeysel olmasıdır.Kitap daha ayrıntı içerir.Fakat ilk defa Kitap=Film diyorum.(bana göre)Çünki ikisi de bana aynı duyguyu ve aynı etkiyi geçirdi.Buna ayrıntı da dahil.Kitap hakkında söylemek istediğim çok şey var .Sadece Orhan Veli nin de bir şiirinde yazdığı gibi "Kelimeler kifayetsiz kalıyor"..Anlatamıyorum..

Fatma Çatal 
15 Tem 2017 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 9/10 puan

Umarım Tanrı dünyaya gerçekten John Coffey gibilerini gönderiyordur. (kahve gibi, yalnızca yazılışı farklı) Aksi durumda dünya bu çıldırmış insanlıkla ne kadar başedebilir bilmiyorum. Gözyaşlarımı tutamadım, muhteşemdi.

Eda tan 
22 Ara 2017 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 10/10 puan

İlk kez sabahattin ali'nin ölümüne iç çeke çeke aglamıstim. Simdi de ikinci kez Jhon Coffey'in ölümüne agladim. Yazacak bi sey bulamiyorum.. Maalesef.

Miraç 
 14 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Mutlaka okunması gereken bir kitap ve filmi de mutlaka izlenmesi gereken bir film.
Kocaman beden, küçücük bir ruhun hikayesi...
"Karanlıktan korkuyorum patron, lütfen ışığı kapatma" dediğinde bütün vücudunuzun iğnelendiğini hissedeceksiniz.

5 /

Kitaptan 120 Alıntı

Aysel 
03 Kas 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"Televizyon fena değil, ona karşı değilim, ama insanı dünyadan koparıp yalnızca kendi camına bağlamasını sevmiyorum. En azından o bakımdan radyo daha iyiydi."

Yeşil Yol, Stephen KingYeşil Yol, Stephen King
Aysel 
25 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"TV seyretmiyorum. Bazen yürüyüşe çıkıyorum; bazen kitap okuyorum."

Yeşil Yol, Stephen KingYeşil Yol, Stephen King
Aysel 
03 Kas 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"Onları sevgileriyle öldürdü," dedi John. "Birbirlerine olan sevgileriyle. Nasıl olduğunu anlıyor musun?"

Yeşil Yol, Stephen KingYeşil Yol, Stephen King
Aysel 
03 Kas 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"Sanırım hiçbir şeyi asla tamamen silip atamazsınız dünya denen bu karanlık aynadan."

Yeşil Yol, Stephen KingYeşil Yol, Stephen King
Aysel 
31 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"Bazen aklınız ve bedeniniz ne kadar yakınırsa yakınsın, ilerlemek daha doğrudur. Bazen işi bitirmenin tek yoludur bu."

Yeşil Yol, Stephen KingYeşil Yol, Stephen King
Aysel 
31 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"Sanırım size kimin zarar verdiğini bilmezseniz, geceleri uykunuz kaçmaz."

Yeşil Yol, Stephen KingYeşil Yol, Stephen King
Aysel 
27 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"Yalnız ve korkmuş olmak herhangi bir yaşta çok kötü ama sanırım en fenası yaşlıyken."

Yeşil Yol, Stephen KingYeşil Yol, Stephen King

Kitapla ilgili 1 Haber

Kitap Uyarlaması Olan 10 Sinema Filmi...
Kitap Uyarlaması Olan 10 Sinema Filmi... Kitaptan sinemaya uyarlanan 10 film.. Filmlerin fragmanlarını izlemek isterseniz diye http://www.sinemalar.com adresinden linkler ekledim.Umarım beğenirsiniz...