O (Sansürsüz Tam Metin)

·
Okunma
·
Beğeni
·
59,3bin
Gösterim
Adı:
O
Alt başlık:
Sansürsüz Tam Metin
Baskı tarihi:
Mayıs 2018
Sayfa sayısı:
1216
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752119277
Kitabın türü:
Orijinal adı:
It
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Altın Kitaplar
Baskılar:
O
O
O
O
O
It
Küçük bir Amerikan kasabası olan Derry’yi diğer kasabalardan farklı kılan şey, kanalizasyon mazgallarının altındaki dehlizlerde yaşayan, kendini kimi zaman kâbuslarda, kimi zaman da gerçek hayatta gösteren bir yaratığın, insanları kendi karanlık dünyasına çeken esrarengiz bir gücün varlığıdır. Bu korkunç yaratıkla uzun yıllar önce savaşıp ardından kasabayı terk eden ve kendilerine yeni bir hayat kurmuş olan yedi çocuk, artık birer yetişkin olmuş ve yaşadıkları dehşet dolu günleri unutmuşlardır. Ancak, anılarının derinliklerine gömülen yaratık yıllar sonra yeniden harekete geçince, onunla bir kez daha hesaplaşmak zorunda kalırlar. Geçmişte kalan kâbuslar, şimdiki zamanda korkunç bir gerçeğe dönüşmüştür artık.

Stephen King’in yazımını dört yılda tamamladığı ölümsüz başyapıtının sansürsüz ve eksiksiz metnini okurken tam da Daily Express’in tarif ettiği gibi, kendinizi O’nun karanlık dünyasında hissedeceksiniz.
1216 syf.
·9 günde·Beğendi·10/10 puan
Okuma alışkanlığı kazanmama vesile olan bu kitaba inceleme yapmayı, bir borç değil de bir görev bilirim.

2017 yılıydı. Her sene çıkan John Flanagan'ın kitaplarını okumak dışında kitap okumakla uzaktan yakından hiçbir alakam yoktu. Kardeşim vizyona giren bir korku filmi olduğunu söyledi ve benim de gelmem için ısrar etti. Uyarlama filmin adı ''O'' ve kitabın yazarı ise Stephen King... Stephen King ismini çok fazla duyuyordum; malum Yeşil Yol, Esaretin Bedeli, Medyum, Mahşer, Hayvan Mezarlığı gibi kitapları yazan adam olması ve bu kitapların çoğunun filme veya diziye uyarlanmasından dolayı aklımda yer etmiş. Merak ettim ve ''tamam, arkadaşları da alıp geliyorum'' dedim. Vardık salona bizimkiler bana en köşedeki yeri ayarladı. Sinema ve film çok izlemediğimden ilk başta sebebini anlayamadım ama 5 dakika sonra film başlayınca oturduğum yerin hoparlörün hemen altı olduğunu çok acı bir şekilde anladım. Tabi bunun yanı sıra filmin korku-gerilim türünden kaynaklı olmasından dolayı önümde ve arkamda da sevgililer vardı da o konulara girmiyorum, sonra inanılmaz düzeyde konudan sapıyorum.

Film başladı ve ben nedense Pennywise'a karşı inanılmaz düzeyde bir samimiyet duydum. Neden bilmiyorum, oldum olası palyaçolardan nefret etmişimdir ve Pennywise sayesinde bu nefret kat kat arttı; ama Pennywise'a karşı nefretten doğan bir sempati duydum. Filmin konusu da fena olmayınca ne yalan söyleyeyim çok hoşuma gitti ve 2019 yılında çıkacak olan devam filmine kadar kitabı okuma kararı aldım.

Yanlışlıkla aldığım en güzel karardır diyebilirim. Bir yerden kitap okumaya başladığınız an bahaneler çerçevesinde bu durum git gide ilerliyor; ama bu bahaneler sizi olumlu yönde ilerletiyor, nasıl mı ?

Aklımda sadece bu kitabı okumak vardı. Yakınlardaki bütün kitapçılara gittim ve öncelikle kitap var mı diye aradım durdum. Tabi ki bulamadım ve bende sipariş ettim. Tam sipariş ettiğim gün 6 yıldır hiçbir sıkıntı olmadan site içinde duran ''O''nun temin edilememe durumu oldu maalesef ki, bende gittim kitapçı da çalışan abilerden birine kitabı getirtmeleri rica ettim. Kitap geldi ve geldiği gibi arkadaşın teki benden önce almış. Kafayı sıyırmak üzereydim artık. Yeniden getirmeleri için rica ettim ve 2 gün sonra tekrardan gittim. Bu sefer de ciltsiz versiyonu kalmamış. ''Abi tamam, hangi versiyonu varsa ondan istiyorum ve rica ederim kitap geldiğinde gerekirse kimsenin almaması için Fizik kitaplarının arasına saklayın, lütfen benim için çok önemli''. Kitabın temin edilmesi biraz uzun sürdüğünden ve ''O'' çok uzun bir kitap olduğundan gelirken rastgele bir King kitabı aldım: Hayvan Mezarlığı. Bana kalırsa çok çok güzel bir kitaptı ve yazarın diline aşina olmamı sağladı.

Her neyse kitabım sonunda geldi ve okumaya başladım. 1200 sayfa... Çok uzun duruyor sanki ? Ama göründüğü gibi değil... Ne zaman çocuklar bir araya geldi, Pennywise tatliş tatliş çocukları korkutmaya başladı kitap benim için efsaneleşti. Mükemmel bir kurgu; özellikle birçok insanın sevmediği ve gerçek hayatta sevenlerin onda ne bulduğuna anlam getiremediği palyaço fikrini korku unsuru olarak seçmek ve buna karşılık, Derry'de ''Kaybedenler'' isimli 7 çocuktan oluşan ve her birinin belli bir sembolü ifade ettiği çocukların (kekeme, şişko, zenci, yahudi, gözlüklü, astım hastası ve 7 kişilik gruptaki tek kız olan Beverly) arkadaşlıklarını kullanarak ''O'' isimli isimsiz şahsa karşı mücadele etmeleri beni derinden etkiledi. O kadar etkiledi ki, balık hafızalı olmama rağmen hala çoğu yeri hatırlıyorum ve ara ara dönüp baktığımda büyük bir tebessümle ayrılıyorum.

''O'' dan sonra Sefiller, Beyaz Diş, Suç Ve Ceza, Anna Kararina ve Yüzüklerin Efendisi gibi hayatımda büyük bir yer etmiş olan kitapları da okuduktan sonra tam bir kitap kurdu oldum ve o gün bugündür, her geçen gün daha da tat alarak okumaya devam ediyorum.

Bana bu alışkanlığı kazanmama vesile olan dostum King'e, Pennywise'a ve kaybedenler grubundaki bütün kankilerime teşekkür ediyorum.
1216 syf.
·37 günde·Beğendi·10/10 puan
O, ilk sayfada okuyucuları etkisi altına alan, 1216 sayfa boyunca etkisinde tutan, hatta kitap bittikten sonra da etkisinde kalmasına sebebiyet veren harika bir korku/gerilim romanı...
Kitabı, Mahşer'i okumamdan sonra sitedeki dostlarımın "O'yu da oku, literatürde çok kapıştırılır" demeleri ile okudum. Dolayısıyla öncelikle bu karşılaştırma hakkında bir kaç kelime edeyim. Kıyaslayamıyorum... İkisi de gerilimin had safhada aktarıldığı mükemmel edebiyat ürünleri ancak Mahşer her ne kadar gerçek olabilecek bir kurguysa, ve insanı aslında olabilirliği geriyorsa; O da bir o kadar imkansız bir hikaye (Ya da imkansız olduğunu düşünecek kadar yaşlı mıyım yoksa), ve doğa üstü varlıkların ve olayların korkusu hakim hikayeye... O yüzden ikisi de kendi kulvarlarında birer şaheser...
Gelelim O'ya... Hikaye, Derry isimli küçük bir kasabada iki farklı zamanda geçmekte.. 1958'de 7 küçük kahramanımızın 10- 12 yaşlarındaki haliyle başlamış ve tam 27 yıl sonra, 1985'de devam etmiştir. Derry, nehirler ve su kanallarıyla dolu şirin mi şirin ama bir o kadar da tehlikeli bir yerdir. Tehlikeyi yaratan da çoğu kişide "palyaço korkusu" yaratmış olan sevgili, sevimli, çocukların dostu Pennywise'dır...
(Sonrası spoiler:))
Pennywise biçimsizdir, kişinin korkusuyla beslenip şekillenir. En çok korktuğundur. Bu şekilde biçimsiz bir varlık yaratabilmek tam bir ustalık işi... Aynı paragrafta iki kişinin aynı şeye bakarak farklı şeyler görmesini hiç kafa karışıklığına sebebiyet vermeden aktarabilmek, Stephen King'in ustalığının basit bir işareti aslında...
Öte yandan 7 kahramanımıza gelelim... Kendilerine Kaybedenler Kulübü demiş bu 7 çocuğumuzun ortak özelliği, bir şekilde ve bir nedenden dışlanmış olmaları. Birinin aşırı kiloları, diğerinin teninin rengi, bir diğerinin dini inancı, bir diğerinin cinsiyeti, ötekinin sağlık sorunları, başkasının esprileri ve esas oğlanımızın başından geçen bir olay hepsinin toplumdan dışlanmasına ve birbirini bulmasına sebebiyet vermiştir.
King'İn bu kitaptaki en beğendiğim şey, bölüm geçişleri olmuştur. 7 kişinin bakış açısı ve 2 farklı zamanı hesaba katarsak toplamda 14 boyutlu bir hikaye... 14 boyut arasındaki geçişler, cümlenin ortasındaki bir kelimeyle sağlanıyor. Tabi bunda sanırım King kadar sevgili çevirmenin de başarısı büyük.
Yine kitabı okurken sürekli olarak çocuklara ve çocukluğa övgünün olması yüzümü hep gülümsetti... Çocukken sınır tanımayan bir hayal gücümüz var, "imkansızlık" diye adlandırılan kavramı inanç ile yıkabiliyoruz. Ancak büyüdükçe kalıplara giriyoruz, mantık ise içimizdeki pek çok şeyi öldürüyor. Ve aslına bizi güçsüz kılıyor...
Özetle... 10/10'u rahat rahat hak etmiş bir kitap... Okuyun okutun:)
448 syf.
·Beğendi
Biz üç kişiydik...Bedirhan, Nazlıcan ve ben...Oo. Yanlış hikaye. Doğrusu şöyle..

Onlar 7 kişiydiler. Koca ve kekeme Bill, zenci Mike, yahudi Stan, astımlı Eddie, şişman Bill, bip bip Richie ve tabii ki kızıl saçlı Beverly olmak üzere...

Stephen King'in bu eseri, "7 farklı karaktere ve özelliklere sahip bu çocukların bir araya gelme sebeplerini işleyen harika bir gerilim romanıdır" demek isterdim ama beni hiç germediğini ya da korkutmadığını düşünürsek ben bu kitabı sadece her bir karakterin ruhumda ve aklımda yer etmesi bakımından gerçekten çok beğendiğimi söyleyebilirim.
Kusura bakmayın beni uzaydan gelmiş, sarı sivri dişli bir palyaçoyla, (ki bazen mumya ya da örümceğe dönüşebilen bir yaratıkla) korkutamazsınız. Belki de çocukluğumdan beri çok fazla korku filmi izlemiş olmamın da bunda etkisi vardır.
Okuması keyifli miydi peki? Kesinlikle evet...Özellikle de bip bip Richie karakteri güzel taklitleri ve esprileriyle favorimdi. Aslında hepsini sevdim. İmrenilecek dostluklarına da hayran kaldım. O yüzden okumak isteyenlere vakit kaybetmeden bu esere başlamalarını tavsiye ediyorum.

Keyifli Okumalar.
1064 syf.
·3 günde·Beğendi·Puan vermedi
"Uçalım mı beyler bayanlar"
Bundan 10 yıl önce okudugum ilk Stephen King romanlarındandır it. O zaman okudugumda King'in en sevmediğim romanlarından olmustu kitap. Çünkü kitap kısaltılmış dörtyüz sayfaya indirgenmiş olarak çıkmıstı ülkemizde. Yaşı 25 ve üstü olanlar o basımı hatırlayacaktır. Gerçekten korku edebiyatına bir hainlik(miş) o kitap.. Aradan 11 yıl sonra, kitabın orjinal tam metnini içeren romanı edindim. Kitap 1060 sayfa uzunlugunda, eski sürümünün iki bucuk katı uzunlukta bir yapıttı. Okumaya aslında çekimser basladım. Çok fazla bir beklentim yoktu. Ama sayfaları çevirdikçe ve o sayfalar sol tarafımda biriktikçe it dünyasının, derry'nin içinde buldum kendimi. Sanki biz kitabı okumuyoruz da kitabın içinden çıkan kanlı bir el bizi kitaba sokuyordu. Elin kime ait oldugunu hatırlamıyorum ama sanırsam bir palyaço ya da vampirdi. O el bizi çekip derry'nin sessiz ve gizemli sokaklarına bırakıyordu.. Derry kitapta öyle betimlemelerle anlatılmıs ki, derry gözümüzün önünde yasayan bir kasaba. Eczaneleri, sinemaları, hastanesi, otelleri... Tabi ki lunaparkları ve panayır alanları Kitap 7 çocuğun yaşadıgı olaylar üzerinden, arkadaslık, sevgi, vicdan ve korku temaları üzerinde ilerliyor. King olay örgülerini o kadar iyi bağlamıs ki adeta derry üzerine üşememesi için kazak örüyor.. Kitapta ki en beğendiğim detaylar ara kısımları.. Anlatıcının ağzından, anlatıcının kim oldugunu söylemeyeyim okumayanlar için kaçmasın, derry'de geçmişte yaşanan garip olaylar anlatılıyor bu ara kısımlarında. Bazıları günlük parçası bazıları gazete küpürleri. Ve bu parçalar ana hikayeye o kadar güzel bağlanıyor ki sormadan edemiyorum sizde eminim edemeyeceksiniz. "ben ilk basım it'te ne okudum ondörtyüz sayfada." ilk kitapta ara yazılar yoktu. Ve kasabaya o kadar yabancıydık ki. Ve o betimlemeler. Eser yoktu.. Stephen King it romanında bize öyle bir tatil yaptırıyor ki derry'e yerleşip oradaki garip insanları tanıyasınız geliyor. Açıkçası witcham sokağına yerlesim gelmedi değil okurken.. Tabi palyaçolardan korkmuyorsanız. Kimbilir belki bir gün Derry'de yol üstünde karşılasır öylece gelip geçeriz. Belki de bir gün aynı kanalizasyon borusunda aynı cesede farkli zamanlarda bakarız...
1064 syf.
En iyi okuduğum korku romanı. Kitaplarında hayal gücünüzü kullanarak korkunun, gerilimin tadına varabilirsiniz. 

Bir kitabında şu yazısını okumuştum: ''Vampirlere inanmıyorsanız gelin yanıma oturun size vampirlerin gerçek olduğunu inandırayım.'' 
Yani demek istiyor ki öyle bir yazarım ki aklınızı alırım. Sizlere kendimi inandırırım ve bunu kitaplarımda başarırım. Böyle bir yazardan bahsediyoruz. Gerilimde bana göre ve çoğu okura göre de listenin 1.sırasında yer alır. 

Şimdi artık ''O'' kitabına giriş yapabiliriz. Bir kasaba düşünün, bu kasabada çocukların başına bela olan bir palyaçodan bahsediyor. Palyaço ama tam bir baş belası. Şunu da belirtmek istiyorum. King'in videosunu izlemiştim söylediği: Herkes canavarlarla, vampirlerle ve iblislerle korkutur ben farklı olanı, hiç olmayanı deneyeceğim demişti. Evet bu palyaço oldu (PENNYWISE) zaten bu kitabından sonra da çoğu yönetmen Palyaço temalı korku filmleri çekmiş.
Kitaba tekrar değinirsem küçük çocuklar kasabada kayboluyor ve 27 yılda bir gelen Pennywise kaçırıyor ve onlarla besleniyor. Çocukların kabusu oluyor Elm sokağındaki Freddy gibi desek örneğe yerinde olur.

Bazen gerçek görünüyor bazende kabuslarında. Tabii baş rollerde küçük çocuklar bulunuyor, bu çocukların kendi yaşamından hikayelerde ayrı bir güzellik ve anlam katmış kitaba. King'in bir özelliği de tasvir ve betimlemeleri; öyle bir anlatır ki sizleri alır o kasabanın içine sokar sayfaları çevirdikçe kendinizi kasabada buluvermiş görürsünüz ve gerilim iyice artar. Bu işte de en iyisi diyebilirim. Çocuklar büyüyor ve tam 27 yıl sonra tekrar ortaya çıkıyor Pennywise. Bu konuda daha fazla yazmak istemiyorum okuyun ve neler olduğunu görün.

Son olarak şunu da belirtmeden duramayacağım. Ben hiçbir korku filminde bu kadar gerilmemiştim. Kalbimin gece gece nasıl hızlı hızlı vurduğunu ve kitabı yana bırakıp okumadığım anlar oldu. Derin derin nefesler alıp tekrar başlıyordum. O kocaman kitabı elimden attığımı da biliyorum.

Kitap bana göre King'in en iyi kitabı hatta hatta bundan iyi kitap yok. (Korku ve gerilim tarzında en iyisi) 
Zaten Google'a sorunca da en başta ''O'' kitabı çıkıyor.
Kitap aslında güzel, planlı ve akıllıca yazılmış. Ancak filmini izlediğim için kitaba karşı duyduğum merak bir anda sönüverdi. Aslında yarım bırakılmaması gereken bir kitap. En kısa zamanda devam edeceğim.
1216 syf.
·8/10 puan
Gerilim, korku romanları dediğimiz zaman aklımıza gelen ilk isimlerden biri hiç şüphesiz Stephen King'tir. Gerilim romanları sevenlerin bayılacağı türden bir eser.
Bu kitapta 6 arkadaş ve onları en büyük korkularıyla vuran Pennywhise - palyaço- yer alıyor. Düşünsenize en büyük korkunuz ne?En büyük korkunuz sürekli başınıza gelse ne yapardınız? Onu yenmek için nasıl çareler arardınız? Bu 6 arkadaş hayatlarındaki tersliği farkediyor ve onunla mücade ediyorlar sonuna kadar. Acaba yenebilecekler mi O'yu. Çok sevdim kitabı. Ama başta da belirttiğim gibi korku kitabı kategorisindeki bir kitap. Kendine güvenmeyen okumasın.
Her daim kitapla kalın. İyi okumalarr.
1216 syf.
·Beğendi·10/10 puan
İşte çocukluğumun en büyük korkusu kırmızı burun!
Yaşıtlarım bilir mc donaldsta doğum günü kutlamak ayrıcalıktı eskiden.
Sevgili kuzenlerimin doğum günleri için senelerce katılmak zorunda kaldım ben de.
Aslında gayet keyifli olurdu, hamburger yemek, kola içmek üstüne kesin milkshake, çeşitli oyunlar, hepimize kağıttan taçlar, balonlar, balonlar daha çok balonlar ve o lanet olası palyaço!

Tüylerimi diken diken eden, gördüğüm yerde donakaldığım kırmızı burun.

Kaç yaşıma gelirsem geleyim bu korkumu asla yenemedim, hala hepsinden nefret ederim.
Nedeni çok açık;
Çok açık ama siz göremiyor olabilirsiniz yada benimle aynı hisleri paylaşıyorsunuzdur zaten.

Ben minicikken televizyonda görmüştüm ilk O’nu.
O zaman ailelerde ne izler, neden korkar bilinci yok tabi.
Bütün filmi asla o zamanlar hatırlamasam da aklımdan asla çıkmayan bir kaç sahne yetiyordu her zaman olduğu gibi hayal gücümü ateşe vermeye.

Daha sonra yeniden izledik ablamlar, arkadaşlarım evde toplanıp vcd den.
Hala bende mevcut olan üç cd li film.

Lakin bazı gerçekler değişmez benim hayatımda.
“Amann bundan mı korkmuşuz” diyemedik hiç birimiz. O kadar eski bir film olmasına rağmen.

Lisedeyken kitabını okumaya karar verdim King sevgimden.
Kitaptan ne kadar korkar insan(!)
Satırlarda gezinirken göz ucuyla etrafa bakınmak mı dersin, içerdeki sesten korkup kitabı fırlatmak mı, cam açıkken ürperip yazın ortasında kalkıp camı kapamak mı...

Ve sene oldu 2017!
Aylarca bekledim çekimlerini, cast seçimlerini deli gibi takip ettim içimde tek bir sesle ‘lütfen eskisi kadar iyi olsun’.
Ön satıştan biletler alındı, ilk gün film izlendi tabi.
Çocukluk korkuma o filmde aşık oldum.
Evet burası biraz saçma oldu tabi ama öyle oldu çünkü oyunculuk beni fazlasıyla etkiledi.
Çocukların yeteneklerine de bayıldım.

2019 da filmin ikinci kısmı vizyona girmeden kitabın sansürsüz tam metnini okudum ve ikinci kısma öyle gittim.
Sarı yağmurluğumu giydim, elimde bir sürü kırmızı balonlar ve yanımda bunca şeye rağmen benden utanmayan King sever arkadaşlar.

Bir çok kötü yorum okumama rağmen ben sevdim.
Zaten sevdiğim için de gittim aslında.
Bin küsür sayfalık bir romanı film yapmak kolay değil.
Bazı etik değerlere bağlı kalındığı için değiştirilen yerlere sinirlendim o kadar.

Ayrıca filmde King’in olduğu kısım bu kez beni fazlasıyla etkiledi, bir çok filminde yer alsa da bu filmde kendine atıfta bulunuyordu resmen.Bu kadar satır çocukluğumdan ve filmlerden bahsettim evet.
Çünkü eğer sen sadık bir okuyucuysan böyle büyük bir King eserini kaçırmazsın, e konusu zaten kitabın arkasında yazıyor.

Eğer sen King’in sadık okuyucusu değilsen bu kitap sana göre olmayabilir, bunca sayfanın altına girmeden bir kez daha düşün derim...

Korkuların okuyucu, dile getirmeye bile korktuğun, en derinlerinde yatan yada hep suyun üstünde duran korkularınla yüzleşmeye hazır mısın gerçekten?
Derry’nin çürümüş lağım kokusuyla ciğerlerini doldurmaya...
Kekeme bir çocuğu lider sayabilecek misin kendine...
Eşcinsellerin hakkını arayabilecek misin tüm kalbinle...
Zorbaları taşlar mısın bizimle dayak yiyeceğini bile bile...

Pennywise ile göz göze geldiğinde dayanacak mı buna kalbin?
evet, bu kitabın filmlerini 2020 de izlemiş ve de 2021 e doğru kitabını alıp okumaya başlamıştım. fakat ne yazık ki sıkıldım. bunu söylemek ne kadar acı olsa da sanırım filmleri unutacak kadar bekledikten sonra bu kitaba tekrar başlayacağım.
kitabın konusu mükemmel fakat okurken ne olacağını bilmek içimdeki heyecanı öldürdü, evet katletti bütün heyecanımı.
bu yüzden size tavsiye it 1 ve 2 yi izlemeyi ve kitabını okumayı planlıyorsanız önce kitabı okuyun.
yoksa bu 1216 sayfalık kitap bitmez
o heyecanı o gerlimi o mükemmel duyguları yaşayabilmek için öncelikle kitabı oku.
hadi başka kitapta görüşürüz, bai
1216 syf.
·11 günde·Beğendi·10/10 puan
Kalınlığından gözünüzü korkmasın kenduskeag nehrinin suları gibi akıp gidiyor.
Okurken gözlere dikkat siz bırakmak istemedikçe en çok yorulan onlar olacak.
Sağ olsun penyywise uykularıma mani oldu Bir korku destanı diye nitelendirilen bu başyapıtı planladığım süre içerisinde bitirdim.
Okuduğumu görünce filmini önerenler oldu ama şimdilik izlemeyeceğim çünkü okurken seyreyledim resmen. Anlatması uzun sürer ki ben kitabın büyüsünü bozmayı sevmiyorum, bu nedenle uzatmıyor şiddetle okumanızı öneriyorum.
Ne çıkacak karşıma diyenler için kısaca:Zihnin okuyan korkularla beslenen binbir surat bir canavarla mücadele eden yedi çocuğun gerilim dolu hikayesi için kitaplığınızda yer açmalısınız.
1064 syf.
·29 günde·Beğendi·10/10 puan
Filmini izlediğimde derinlerime kadar ürpermiştim. Cesaretin ve gücün yaşta değil; içimizde neler biriktirdiğimizde olduğunu hissetmiştim. Okurken ise bunlardan çok daha dolu hislerlerle kapağını kapadım. Sınav dönemime denk gelmesi kitabı çok yayarak okudum ancak sayfa sayısı asla göz korkutmamalı. Stephen King öyle bir kalem ki 1061 sayfayı her çevirişte heyecanınızı katlıyor.
  Oturup kitabın konusunu anlatacak halim yok. Otomatik olarak dünyaya bu bilgiyle geliyoruz bence :D Herkes konusunu bilir. Peki ya çocukların hisleri? Ben ve Bill arasında kalan Beverly gerçekten ne hissetti ve neler düşündü? Henry'nin içindeki öfke neden bu kadar derine saplanmış gibi asla azalmıyordu? Stanley'nin aldığı telefonla neler düşünüp kendini banyoya attığını, Beverly'nin içinde yıllarca tuttuğu nefreti vücudundan damla damla akıtışını tüm ayrıntılarıyla kucaklıyoruz.
Sadece kendilerinin duyup gördükleri kan ve vahşet onları nasıl delirtmedi? Çünkü biliyorlardı, yalnız değillerdi. O'nu alt etmelerini sağlayan da bu birlikti. Sayıları azalmış olsa da geri döndüklerinde yine de birliktelerdi ve bu güç onlara bir kez daha O'nu yeneceklerine dair inançlarını yeşertiyordu.
  Filmlerin birinde çocuklukları ve eğer O geri dönerse yeniden geleceklerini görürken diğerinde Derry'e geri döndüklerini izlemiştik. Kitap bu kadar net bir çizgiyle ayırmıyor. Arada bir 1958'e gidiyor, sonraki bölümde ise 1985'i (yani o zamana göre günümüzü) anlatıyor.
  Evrenin belki de en büyük hatalarından biri korkuydu. Korku bizi yerle bir eden, güçten düşüren şeydi. Korku stresi, stres çoğu zaman yenilgiyi getiriyor. King'in bu 4 senelik birikiminde de korkunun yanında büyüyen güven ile galibiyeti okudum.
  Sadece bunu değil, ayrımcılık ve faşizm unsurlarının ne büyük acılar yarattığını da görüyoruz. Birkaç milyon pigmentin kendisininkilerden farklı olması zamanında birçok insanın başına dert açtı. Asla ders almıyoruz. Asla tam anlamıyla öğrenmiyoruz. Bizden farklı olan anormal değildir. Normal kıstasını belirleyen "ben" olamam. "Ben" olması için bile bir "sen" e ihtiyacım varken, kendimi kimden üstün gördüğümü sanıyorum ki ben? Bununla da kalmıyor. İnsanların cinsel tercihlerinin sonucunda acımasızca öldürüldükleri ve bunu hak ettikleri algısı da çok korkunç bir boyutta Derry kasabasında. Keşke sadece kurgu olsaydı. Keşke sadece bu kitapta ve bunun gibi bazı kitaplarda yer alan bir iğrençlikten ibaret olsa. Ne yazık ki 2021 de bile hâlâ insanların hayatlarına karışıp onların haklarını ellerinden almaya çalışmayı kendine hak görenler var.
  Stephen King'in değindiği her nokta bir yara, bir iz. Evrenin en büyük hatalarından birisi. Yine de bir çocuğun bir sözünü hatırlatmak istiyorum: "Kaykayın üstünde dikkatli olamazsın bayım!" Tüm bu hatalarla, birlikte yalnız olmadığımızı bilerek aydınlığa çıkacağız. Bazen kekelesek de, bazen istemediğimiz kiloları anne zorula taşısak da, bazen birileri bizim için çok fazla endişelense de, bazen plasebolara göğüs germek zorunda kalsak bile... Asla yalnız değiliz.
Çocuklar, gerçek, bir yolun içindeki kurgudur, bu kurgunun gerçeği ise çok basit: esrarlı gücün varlığıdır...
Stephen King
Sayfa 5 - S.K.
"Gerçekten yapman gerektiğinde, her şey uzaktan göründüğünden daha zordur. O zaman tıkanıp kalırsın. Gerçekten yapman gerektiğinde."
Stephen King
Sayfa 49

Kitabın basım bilgileri

Adı:
O
Alt başlık:
Sansürsüz Tam Metin
Baskı tarihi:
Mayıs 2018
Sayfa sayısı:
1216
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752119277
Kitabın türü:
Orijinal adı:
It
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Altın Kitaplar
Baskılar:
O
O
O
O
O
It
Küçük bir Amerikan kasabası olan Derry’yi diğer kasabalardan farklı kılan şey, kanalizasyon mazgallarının altındaki dehlizlerde yaşayan, kendini kimi zaman kâbuslarda, kimi zaman da gerçek hayatta gösteren bir yaratığın, insanları kendi karanlık dünyasına çeken esrarengiz bir gücün varlığıdır. Bu korkunç yaratıkla uzun yıllar önce savaşıp ardından kasabayı terk eden ve kendilerine yeni bir hayat kurmuş olan yedi çocuk, artık birer yetişkin olmuş ve yaşadıkları dehşet dolu günleri unutmuşlardır. Ancak, anılarının derinliklerine gömülen yaratık yıllar sonra yeniden harekete geçince, onunla bir kez daha hesaplaşmak zorunda kalırlar. Geçmişte kalan kâbuslar, şimdiki zamanda korkunç bir gerçeğe dönüşmüştür artık.

Stephen King’in yazımını dört yılda tamamladığı ölümsüz başyapıtının sansürsüz ve eksiksiz metnini okurken tam da Daily Express’in tarif ettiği gibi, kendinizi O’nun karanlık dünyasında hissedeceksiniz.

Kitabı okuyanlar 3.759 okur

  • Zuhal İspa
  • Burcu
  • Lokman Keskinoğlu
  • İnferno
  • bluebelle
  • Bedirhan
  • Ali ASLAN
  • Yagmur
  • EMRE GÖKNAR
  • Ceren Parlakoğlu

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%3.9
13-17 Yaş
%8.1
18-24 Yaş
%18.5
25-34 Yaş
%31.4
35-44 Yaş
%26.8
45-54 Yaş
%8.3
55-64 Yaş
%0.7
65+ Yaş
%2.3

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%64.7
Erkek
%35.2

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%29.9 (435)
9
%11.1 (162)
8
%9.4 (137)
7
%3.2 (47)
6
%1.4 (21)
5
%0.6 (9)
4
%0.1 (2)
3
%0.1 (2)
2
%0
1
%0.2 (3)

Kitabın sıralamaları