O Sansürsüz Tam Metin

8,7/10  (143 Oy) · 
508 okunma  · 
121 beğeni  · 
3.911 gösterim
Küçük bir Amerikan kasabası olan Derry’yi diğer kasabalardan farklı kılan şey, kanalizasyon mazgallarının altındaki dehlizlerde yaşayan, kendini kimi zaman kâbuslarda, kimi zaman da gerçek hayatta gösteren bir yaratığın, insanları kendi karanlık dünyasına çeken esrarengiz bir gücün varlığıdır. Bu korkunç yaratıkla uzun yıllar önce savaşıp ardından kasabayı terk eden ve kendilerine yeni bir hayat kurmuş olan yedi çocuk, artık birer yetişkin olmuş ve yaşadıkları dehşet dolu günleri unutmuşlardır. Ancak, anılarının derinliklerine gömülen yaratık yıllar sonra yeniden harekete geçince, onunla bir kez daha hesaplaşmak zorunda kalırlar. Geçmişte kalan kâbuslar, şimdiki zamanda korkunç bir gerçeğe dönüşmüştür artık.

Stephen King’in yazımını dört yılda tamamladığı ölümsüz başyapıtının sansürsüz ve eksiksiz metnini okurken tam da Daily Express’in tarif ettiği gibi, kendinizi O’nun karanlık dünyasında hissedeceksiniz.
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2015
 • Sayfa Sayısı:
  1216
 • ISBN:
  9789752119277
 • Orijinal Adı:
  It
 • Çeviri:
  Oya Alpar
 • Yayınevi:
  Altın Kitaplar
 • Kitabın Türü:
Mithril / Luthien 
 30 May 2016 · Kitabı okudu · 37 günde · Beğendi · 10/10 puan

O, ilk sayfada okuyucuları etkisi altına alan, 1216 sayfa boyunca etkisinde tutan, hatta kitap bittikten sonra da etkisinde kalmasına sebebiyet veren harika bir korku/gerilim romanı...
Kitabı, Mahşer'i okumamdan sonra sitedeki dostlarımın "O'yu da oku, literatürde çok kapıştırılır" demeleri ile okudum. Dolayısıyla öncelikle bu karşılaştırma hakkında bir kaç kelime edeyim. Kıyaslayamıyorum... İkisi de gerilimin had safhada aktarıldığı mükemmel edebiyat ürünleri ancak Mahşer her ne kadar gerçek olabilecek bir kurguysa, ve insanı aslında olabilirliği geriyorsa; O da bir o kadar imkansız bir hikaye (Ya da imkansız olduğunu düşünecek kadar yaşlı mıyım yoksa), ve doğa üstü varlıkların ve olayların korkusu hakim hikayeye... O yüzden ikisi de kendi kulvarlarında birer şaheser...
Gelelim O'ya... Hikaye, Derry isimli küçük bir kasabada iki farklı zamanda geçmekte.. 1958'de 7 küçük kahramanımızın 10- 12 yaşlarındaki haliyle başlamış ve tam 27 yıl sonra, 1985'de devam etmiştir. Derry, nehirler ve su kanallarıyla dolu şirin mi şirin ama bir o kadar da tehlikeli bir yerdir. Tehlikeyi yaratan da çoğu kişide "palyaço korkusu" yaratmış olan sevgili, sevimli, çocukların dostu Pennywise'dır...
(Sonrası spoiler:))
Pennywise biçimsizdir, kişinin korkusuyla beslenip şekillenir. En çok korktuğundur. Bu şekilde biçimsiz bir varlık yaratabilmek tam bir ustalık işi... Aynı paragrafta iki kişinin aynı şeye bakarak farklı şeyler görmesini hiç kafa karışıklığına sebebiyet vermeden aktarabilmek, Stephen King'in ustalığının basit bir işareti aslında...
Öte yandan 7 kahramanımıza gelelim... Kendilerine Kaybedenler Kulübü demiş bu 7 çocuğumuzun ortak özelliği, bir şekilde ve bir nedenden dışlanmış olmaları. Birinin aşırı kiloları, diğerinin teninin rengi, bir diğerinin dini inancı, bir diğerinin cinsiyeti, ötekinin sağlık sorunları, başkasının esprileri ve esas oğlanımızın başından geçen bir olay hepsinin toplumdan dışlanmasına ve birbirini bulmasına sebebiyet vermiştir.
King'İn bu kitaptaki en beğendiğim şey, bölüm geçişleri olmuştur. 7 kişinin bakış açısı ve 2 farklı zamanı hesaba katarsak toplamda 14 boyutlu bir hikaye... 14 boyut arasındaki geçişler, cümlenin ortasındaki bir kelimeyle sağlanıyor. Tabi bunda sanırım King kadar sevgili çevirmenin de başarısı büyük.
Yine kitabı okurken sürekli olarak çocuklara ve çocukluğa övgünün olması yüzümü hep gülümsetti... Çocukken sınır tanımayan bir hayal gücümüz var, "imkansızlık" diye adlandırılan kavramı inanç ile yıkabiliyoruz. Ancak büyüdükçe kalıplara giriyoruz, mantık ise içimizdeki pek çok şeyi öldürüyor. Ve aslına bizi güçsüz kılıyor...
Özetle... 10/10'u rahat rahat hak etmiş bir kitap... Okuyun okutun:)

Uğur D. 
 23 May 2016 · Kitabı okudu · 29 günde · Beğendi · 10/10 puan

King insanı gerçekten de nasıl korkutabileceğini nasıl gerebileceğini çok iyi biliyor. Bu eserinde de okurlarını 1216 sayfa boyunca bir kere bile "kuolrofobi" nin adını anmadan bu fobi sınıfında korkusu olanların belki kitabını okumalarını imkansız hale getirip, kuolrofobisi olmayanlar ile de adeta dalga geçip bu sınıfın içinde yer almalarının aslında ne kadar da kolay olduklarını göstermekte; ama korku dediğimde de hani böyle korkudan "yok ben bu kitabı okuyamıyorum, okurken çığlık attım" seviyesinde anlamamak lazım tabii ki, okurken gerilecek hatta bu uzun soluklu eserde olayların içine o kadar çok gireceksiniz ki kesinlikle öyle veya böyle bir şekilde gece rüyanlarınıza işleyecek kalitede bir eser.

King bu külliyatında kaleminin sihirini resmen konuşturmuş; bölümleri birbirine aynı cümle içinde ortak kelimeler ile bağlaması, iki farklı karakterin gözünden bir cisimi farklı farklı görüp, aynı cümle içinde kafamızı karıştırmadan bize tek bir cisim gibi okutabilmesi (çevirmenin de büyük büyük payı var) ve yaptığı "flashback" ve "flashforwardler" ile dediğim o birbirine bağlamaları filan o kadar güzel, o kadar sorunsuz ki 1216 sayfa boyunca aksiyon filmi havasında sürekli geçişler ile beynimize oyun oynatıyor. Bir yazar düşünün daha kitabın başlarında bir karakter barda içki içsin ve o karakterin kadehleri arka arkaya devirmesini sanki kitabın finali havasında bize soluksuz okutabilsin.

Kitap içinde karakterlerin hepsini artık o kadar iyi tanıyoruz ki, Richie'yi okurken "Bip Bip Richie", Ben'i okurken "Saman Kafa" veya Bill'i okurken "Koca Bill" dememek zor oluyor ya da Beverly'i okurken de aşık olmamak elde değil, Kral bizi bu duruma sokuyor çünkü; ve karakterlerin aslında hepsinin de ayrı ayrı, uzun uzadıya incelenmesi gereken karakterler. Hepsinin bir kusuru var ve hepsinin de belli bir kesimi temsil ettiğini düşünüyorum (kadın, şişko, yahudi, kekeme, siyahi vs.).

Kitap sonrası filmini de seyrettim ve özellikle ilk 2 saat boyunca müziklerin kalitesizliği haricinde bir sorun görmemiş, kitabın havasını güzel bir şekilde verdiğini düşündüm. Tek sorun müziklerin kalitesizliği ve finalin teknolojik imkanlar yüzünden yetersiz ve günümüz şartlarına göre çok kötü olması. Gerçi kitapta da tek hoşuma gitmeyen taraf da finali idi daha doğrusu daha farklı bekliyordum.

1990 Yapımı Filmi
http://www.imdb.com/...864/?ref_=ttmd_md_nm

2017 Yılında Gösterime Girecek Filmin Prodüksiyon Bilgisi
http://www.imdb.com/title/tt1396484/

Nesli 
23 Haz 2016 · Kitabı okudu · 48 günde · 9/10 puan

Bir kitabın sürekli geçmişe gidip olayları karıştırmadan bu denli okuru içine hapsetmesi şapka çıkarılacak en mükemmel özelliklerinden biridir.Ve görünen o ki Kıng bunun altından çok iyi kalkmış.Kitabı gördüğümde biraz tedirgin oldum nasıl bitecek diye, hatta ön yargılarımdan dolayı dikkat kesilerek okumadığım için çok fazla karışık gelmişti.60. sayfaya geldiğimde gerçekten odaklanarak okumaya karar verdim ve tekrar başa döndüm.İyi ki kaldırıp kenara atmamışım yoksa çok şey kaybedecekmişim. Israrlarından dolayı emeği geçen Uğur ve Ceren’e teşekkürler :) Kitabı okurken bazı yerlerde içinde bir adet ben fark ettim.Aklıma çocukken karanlıkta ya da yalnız kaldığımda evden komşuya tek başıma geçerken korkmuyorum ki korkmuyorum ki lala la la la la deyişlerim aklıma geldi :) Her kelimesinde gözümün önünde sahneler canlandı …Palyaçonun göz yapısı, yüzü öyle güzel betimlenmiş ki artık her gördüğüm palyaçoda sanırım ‘O’ arayacağım.Mazgala doğru geminin arkasından koşan Gerorgie’yi durdurmayı bile istedim.Ama Georgie o mazgala yaklaşacak ve hikaye şimdi başlyacak ..Yıllar önce dağılan arkadaşların yolu heyecan ve gerilim dolu anlarla Derry de yeniden kesişecek……

Damla Köseoğlu 
 04 Haz 2016 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 10/10 puan

- Gözlerinizi kapatın, turuncu saçlı, kırmızı ve kocaman ağızlı bir palyaço hayal edin. 1990 yılında sinemaya da uyarlanan Stephen King'in "O" orijinal ismiyle "It" adlı kitabında 1216 sayfa boyunca başlıca korku unsuru bu palyaço. Belki de bir neslin palyaçoları antipatik bulma nedeni King'in bu romanı ve daha sonra beyaz perdeye aktarılan bu film.
- Kitapta anlatılanlar genel olarak; Derry adlı küçük bir Amerikan kasabasında yaşanan esrarengiz ve bir o kadar da korkutucu olaylar, kaybolan ve sonrasında vücutları parçalanmış halde bulunan çocuklar ve bunlara neden olan yaratıkla mücadele eden yedi çocuğun başından geçen gerilim dolu günler. Yıllar sonra, artık birer yetişkin olmuş bu yedi çocuğun, yaşadıkları dehşet dolu günleri hafızalarının derinlerine gömmüşken O'nun geri dönmesi ve yedi arkadaşın kendilerini yeniden kabusun içinde bulmaları.
- 1216 sayfalık kitabın her sayfasında, her paragrafında kendinizi bu yedi arkadaşın yanındaymışsınız gibi hissedeceksiniz. Yazarın kült hale gelmiş eserlerinden olan "O", gerilim-korku ustası denildiğinde akla neden King'in geldiğini gözler önüne seren bir diğer eser. Olağanüstü betimlemeler, kitapta yer verilen tüm detayları zihninizde rahatça canlandırabilmenizi sağlarken, yazarın hayal gücüne bir kez daha hayran kalacaksınız.

İsmail Altunbüker 
16 Nis 13:06 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

O
Stephen King'in yazdığı ilk 1 eylül 1986 basılan tam 1216 sayfa olan bu eser neredeyse benimle yaşıt amcam :)) Stephen King'i anlatmaya gerek bile yok :))

Kitabın iyi yanlarına gelirsek ben Stephen King'in o anlatım şeklini seviyorum çok akıcı bir dili var masal gibi bu yüzden çok çabuk bitip gidiyor ...

Kitabın kötü yönü ise aslında kötü sayılmaz ama konu yetişkinler için biraz basit kalıyor korkutmuyor ama şu yönden bakarsak konuya ya gerçekten böyle bir şey olsaydı o zaman acayip korkunç olurdu :))

Kitabın konusu ise Küçük bir Amerikan kasabası olan Derry’yi diğer kasabalardan farklı kılan şey, kanalizasyon mazgallarının altındaki dehlizlerde yaşayan, kendini kimi zaman kâbuslarda, kimi zaman da gerçek hayatta gösteren bir yaratığın, insanları kendi karanlık dünyasına çeken esrarengiz bir gücün varlığıdır. Üç beş arkadaş çocukluğunda bu yaratıkla uğraşır ama kabuslar onları bir türlü rahat bırakmaz ...

Sonuç olarak şöyle diyebiliriz Her ne kadar beni korkutmasa da ben Stephen King'in anlatım tarzını seviyorum güzel bir edebiyatı var Sadece biraz pahalı kitapları var :)) Kurgusu güzel birlik ve beraberliği anlatıyor arkadaşlığın önemini vurgulamış yer yer güldüm eğlenceli ve hoş vakit geçirdim güzel bir eser ben beğendim darısı sizin başınıza okuyan herkese keyifli okumalar dilerim En Tatlı En Güzel Kitaplar Sizlerin Olsun Türkiye ...

Göktuğ Altuntaş 
20 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Yıllar önce kısa versiyonunu okumuştum geçen aylarda da bu tam metnini okudum tek kelimeyle şaheser. Her bir karakter ince ince detay detay işlenmiş. 7 arkadaş çocukluktan ergenliğe, ergenlikten yetişkinliğe adım atarken kasabaya musallat olan yaratığın emellerine tutsak oluyorlar ve tüyler ürpertici hikaye soluksuz sonuna kadar sürüyor. King bu kitabında da bilim kurguyla bağlantısını az da olsa yapmış onuda ekleyelim.

Mustafa Merthan Merdoğlu 
22 Mar 16:56 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Okuduğum ilk King romanı. Bitirdikten sonra "acaba bu yazar fazla mı abartılıyor?" diye düşündüm. Korku/Gerilim türünde olması okudukça insanın kâbuslarına gireceği anlamına gelmez elbette. Ama en azından bazı yerlerinde biraz olsun gerilmeyi beklerdim. Anlatım tarzına gelince, ustalıkla yazıldığının hakkını vermem gerekir. Sadece anlamsız derecede uzun ve bir çoğu gereksiz parantez içleri okumayı zorlaştırıyor. Gereksiz açıklamalar çıkarılsa kitaptan yaklaşık 50 sayfa eksilirdi ve bu yalınlık insanda korku hissi uyandırabilirdi.

Şu anda hatırlamıyorum (kitaba tekrar baktığımda güncelleyeceğim) ama bir sayfasında Medyum romanından bir karakterin kısaca hikâyesinin anlatıldığı dipnot olarak düşülmüştü. Okuduktan sonra hem o karakterin hikâyesini merak ettiğimden, hem de acaba King'in diğer kitapları nasıldır diye düşündüğümden Medyum'a başladım. Hâlâ okuyorum ve O'dan çok daha sürükleyici geldi. Demek ki gerilim romanının insanı gerebilmesi için yazarın kendisini kasmasına gerek yokmuş.

*SPOILER*SÜRPRİZBOZAN*

Sonununda Pennywise'ın bu kadar kolay yenilmesine hâlen anlam veremiyorum. Tamam kahramanlar palyaçoyu manevi güçleriyle yendiler ama çok daha etkileyici bir "boss fight" yazılabilirdi.

Zeynep 
27 May 04:43 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

15 yıl falan önce tırsa tırsa okuduğum ve müthiş derecede zevk aldığım kitap şuanda bana o kadar baya ve yetersiz geldi ki anlatamam. Eskiden kortuğum kelimeleri/cümleleri okurken şuan kahkaha atabiliyorum ne kadar saçma şeylerden ürkmüşüm diye.

Emiş SALDIRAN 
24 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Bir kasabada çocukların korkularından beslenen bir yaratık ve O'nunla savaşmak için bir araya gelen yedi çocuğun başlarından geçenler. Güzel ve sürükleyiciydi.

Serdar Poirot 
 24 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Dikkat spoiler içerir.
Meşhur yazardan tek kelime ile mükemmel bir roman. Maine eyaletinin Derry şehrinde yaşayan palyaço Pennywise yani O, 27 yılda bir uyanmakta ve çocukları yemektedir. Ancak bir seferinde yedi genç yani Kekeme Bill, Rich Tozier, Yahudi Stan Uris, astım hastası Eddie, şişko Ben Hanscom, zenci Mike Hanlon ve ekibin tek kızı Beverly Marsh güçlerini birleştirerek onu yaralamıştır. Ancak sonrasında Mike hariç hepsi bu olayı unutur ve zengin olur. Mike dışında. O Derry'de kalmıştır çünkü. Sonra O, cinayetlerine tekrardan başlar ve Mike herkesi arar. Çünkü çocukluklarında söz vermişlerdir. Eğer bu olay tekrarlanırsa geri döneceklerdir. Dönerler de. Ama acaba çocukluklarındaki gibi başarılı olabilecekler midir? Soluksuz okunan bir roman. Mutlaka okunması gerekenlerden.

3 /

Kitaptan 63 Alıntı

Damla Köseoğlu 
01 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Şahsi görüşümü soracak olursan, bir kadını döve döve bu hale getiren bir erkek frengili bir fareden bile daha aşağılık bir yaratıktır."

O, Stephen King (Sayfa 677 - Altın Kitaplar)O, Stephen King (Sayfa 677 - Altın Kitaplar)
Damla Köseoğlu 
04 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Hiçbir şey sonsuza dek sürmez, belki sevgi hariç."

O, Stephen King (Sayfa 1183 - Altın Kitaplar)O, Stephen King (Sayfa 1183 - Altın Kitaplar)
Muzaffer Akar 
30 Nis 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

...herkesin hayatını gölgeleyen birkaç kabusu vardır.

O, Stephen King (Sayfa 498)O, Stephen King (Sayfa 498)
Uğur D. 
11 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Haberin haber değeri taşıması için olay kadar nerede olduğu da önemlidir. Bu yüzden Los Angles'taki depremde on iki kişi öldüğünde manşet olurken Ortadoğu'da üç bin kişi öldüğünde kimse yazmaz."

O, Stephen King (Sayfa 709)O, Stephen King (Sayfa 709)

"Ne alırsan bedelini ödersin, ancak bedelini ödediğin şeyin sahibisindir..."

O, Stephen King (Sayfa 99)O, Stephen King (Sayfa 99)
Uğur D. 
20 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Korku doğurgandır, çocuğu da öfkedir ve öfke intikam ister.

O, Stephen King (Sayfa 1086)O, Stephen King (Sayfa 1086)
Muzaffer Akar 
30 Nis 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Eğer evrenin işleyişi diye bir şey gercekten varsa, o zaman iyilik, kötülüğü her zaman dengeleyecektir - ama bazen iyiliğin de bir bedeli vardır.

O, Stephen King (Sayfa 495)O, Stephen King (Sayfa 495)
Damla Köseoğlu 
31 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Rütbe, sorumluluk demektir.

O, Stephen King (Sayfa 504 - Altın Kitaplar)O, Stephen King (Sayfa 504 - Altın Kitaplar)