Kubbe'nin Altında

8,2/10  (36 Oy) · 
84 okunma  · 
31 beğeni  · 
1.203 gösterim
119 Karayolunun aşağısında, Chesters Millde kıyamet kopmak üzere...

Güzel, güneşli bir günde küçük kasabanın dünyayla olan bütün bağlantısı görünmez bir güç tarafından kesilir. Uçaklar görünmez bir kalkana çarpar, şiddetli bir yağmur önüne geleni yıkıp yerle bir eder. Kubbe yavaş yavaş alçalırken bahçevanın eli kopar. Arabalar infilak eder. Aileler birbirinden kaçar, herkes panik içindedir. Hiç kimse bu kalkanın nedenini, neden, ne zaman geldiğini ve ne zaman ortadan kalkacağını bilemez. Bir Irak savaşı gazisi ve acımasız bir politikacı Kubbenin altındaki gücü ele geçirmeye kararlıdır, ama onların asıl düşmanı Kubbe dir, çünkü zaman gittikçe azalmaktadır.
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2011
 • Sayfa Sayısı:
  1024
 • ISBN:
  9789752113244
 • Orijinal Adı:
  Under The Dome
 • Çeviri:
  Pınar Öcal
 • Yayınevi:
  Altın Kitaplar
 • Kitabın Türü:
mithrandir21 | Uğur D. 
 28 Eyl 2016 · Kitabı yarım bıraktı · 4/10 puan

Bir Stephen King romanını kesinlikle yarım bırakmak istemezdim ama maalesef ki kitap beklenilenin çok gerisinde işleyişe sahip. İlk 60 - 70 sayfa gerçekten çok güzel. Adından ve kapak resminden de anlayacağınız üzere bir kasabanın üstüne kubbe iniyor ve birden bu kubbenin etrafında dönen olaylar kubbe ile teması sonucu adeta kaosa sürükleniyor. Buraya kadar her şey çok güzel, sağlam kurgu ve merak ettiricilik de had safhada; ama maalesef kitap gittikçe bu inen kubbe de olması gereken kaos da tam manası ile olmasa da gayet normal karşılanıyor hiç ama hiç kaos olmadan, halkın tedirginliği telaşı olmadan gayet gündelik işlerin yanında kubbeden kurtulmaya çalışılınıyor ve kubbenin normal karşılanması belli bir sayfadan sonra anlamsız gelmeye başlıyor. Kubbe okurda çok fazla merak oluştururken roman karakterlerinde normal karşılanması, 400 küsur sayfa okumama rağmen konuya uygun herhangi bir gelişme olmaması, büyük sayılabilecek bir gelişmenin aslında kitapta büyük bir gelişme gibi sayılmaması ve sadece bir paragraf ile geçiş yapması maalesef okuma hevesimi kaçırdı. Dizisini izlemeye çalıştım maalesef dizisi kitaptan da kötü ve bu kitabın çevirisi ise tamamen kötü. Düşünsenize Amerikalı bir karakter "inşallah" kelimesi ile cümle kuruyor, başka bir Amerikalı karakter cümlelerinde örnek verirken "Ali" ve "Veli" isimlerini kullanıyor.

Son zamanlarda okuduğum Kızıl Gökler Altında Kızıl Denizler ve Amerikan Tanrıları fiyaskolarından sonra King kitabını beğenmemek gerçekten de üzdü beni. Okuma sıranızda başka kitaplar var ise bence önceliği diğer kitaplara vermenizde fayda var.

ESRA KADIOGLU 
14 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Stephen King hayranı olduğumdan olsa gerek, kitap için yapabilecek yorum bile yazmakta zorlanıyorum :) Son derece keyifle 2-3 içinde çabucak bitti. Hikaye her zaman ki gibi gizem dolu, mutlaka okuyun. Sevgiyle kalın

Yasin Bektaş 
20 Mar 19:04 · Kitabı okudu · 65 günde · Beğendi · 7/10 puan

Okuduğum en uzun romanlardan bir tanesi zaman zaman okurken bunaltsa da sonu hiç beklenmedik bir şekilde bitiyor. Güzel bir kitap sayfaların çok olmasından korkmayın :)

Hatice Sultan 
21 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kitaba başlarken kitabın kalınlığı gözümü korkutmuştu.Ama Stephen King okuru olarak onun hikayelerinin akıcılığı ve heyecanını bilirim bu nedenle kitabı okumaya başladım fikir çok ilginç ama bence kitap fazla ayrıntılı ilk başladığımda karakterleri ayırt edemedim bir süre.Ayrıntıların fazlalığı beni sıktı ama yinede sonunu merak ettiğim için azmettim bitirdim.tavsiye eder miyim?Bilemiyorum.Okusanız zaman kaybı demem ama'' mutlaka okunması gereken stephen king kitaplarım'' listesinde değil.

Rabia Nur Tekkaya 
 27 Kas 2016 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Stephen king'in okuduğum ilk kitabı. Bundan sonra cesaret edip başkasına başlayamadım zaten. Yazarın halk arasındaki lakabı günde 3 kitap yazan adam. Gerçekten hakkını veriyor başarılı bir yazar kitap da hoş fakat nedense benim için bu kitabın sonu gelmedi. Bitemedi. Gereksiz uzunlukları vardı. King'e daha yeni başlayacaklar bu kitaptan değil de daha başarılı eserlerinden başlasınlar.

Mert G. 
28 Tem 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Ben de ne yazık ki lanet dizisiyle keşfedenlerdenim.Ama sağolsun ikinci bölümünden sonra bırakıverdim,neyse kitaba gelelim.Uzunluğu korkutmasın;akıcı bir dili var.Fantastik bir gizemi olan kitap polisiye ile birleşince tam bir mistik sosa bürünmüş oluyor.Okunmasını öneririm.

Funda 
12 Ağu 12:39 · Kitabı yarım bıraktı · Puan vermedi

Kitabı okumadan önce dizisini izlemiştim. Karakterleri yumuşatıcıya bastırmışlar kitabı okurken anladım. Dizinin sonu tatmin etmedi kitabı okuyayım dedim. Kitap akıcı, her zaman ki gibi karakterler karanlık. Kaynağı, yüksekliği, derinliği amacı bilinmeyen bir bariyer peyda olur kendi halinde bir kasabayı dünyaya bağlayan yolda. Uçak düşer, arabalar kaza yapar. Bütün bu kaosun içinde cinayet işlenir. Detaylı anlatır yazar gözünüzün önünde şekillenir ölümler. Sonra öyle bir sahne yaratır ki yazar....
Hiç bir ölüm beni bir kadının bebeğiyle yolun kenarına düştüğü sahne kadar etkilemedi daha yeni anne olduğumdan bu kadar etkilendim galiba. Okumayı bıraktım eğer o bebek ölürse kaldıramayacağımdan korkuyorum. Belki bir gün bitiririm kitabı ama o gün bu gün değil. Size iyi okumalar.

Barış XVII 
26 Tem 2016 · Kitabı okudu · 14 günde · 8/10 puan

Sizi alıp götüren bir king eseri, gizemi, gerilimi, entrikası bol bi kitap. 1020 sayfa fakat keyifle okunuyor, tek handikapı başlarda çok fazla karakter var ve bu biraz yoruyor, birde eleştiri olarak finali daha çarpıcı olabilirdi sanki. Özetle mükemmel bir kitap değil belki ama ona yakın buldum ben.

Kitaptan 5 Alıntı

Aktörlüğü sevmediğimi fark ettiğimde bırakamayacak kadar zengin olmuştum.

Kubbe'nin Altında, Stephen King (Sayfa 251)Kubbe'nin Altında, Stephen King (Sayfa 251)
mithrandir21 | Uğur D. 
 18 Eyl 2016 · Kitabı yarım bıraktı · İnceledi · 4/10 puan

Burası Etikettir
... ayakkabı kutusu hâlâ dolapta duruyordu. Kutunun üstünde bir de Phil Bushey'in yamuk yumuk harfleriyle BENİMDİR DOKUNAN ÖLÜR! yazıyordu.

Kubbe'nin Altında, Stephen King (Sayfa 342)Kubbe'nin Altında, Stephen King (Sayfa 342)
Yağmur Cenan Boyacı 
13 Ağu 16:27 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"...Bir hataya üzülmek herhalde hiç yoktan iyiydi, ama ister karınca yakmak olsun ister mahkum vurmak, hiçbir şey kötülük yaparken haz duymayı telafi edemezdi..."

Kubbe'nin Altında, Stephen King (Sayfa 1020 - Altın Kitaplar)Kubbe'nin Altında, Stephen King (Sayfa 1020 - Altın Kitaplar)

Kitapla ilgili 1 Haber

1k okurları kitaplardaki karakterlere oyuncu arıyor.
1k okurları kitaplardaki karakterlere oyuncu arıyor. 1k okurları olarak Amerikan Tanrıları'ndaki karakterleri oynayacak oyuncuları 1 Ağustos 2016 günü seçiyoruz.