Buick 8

7,6/10  (21 Oy) · 
68 okunma  · 
8 beğeni  · 
810 gösterim
Curt Wilcox'un oğlu, babasının ölümünün ardından merkezde çok, gerçekten çok vakit geçirmeye başladı ama kimse ona orada ne işi olduğunu sormadı veya ayak altından çekilmesini söylemedi. Ne yaptığını anlıyorduk: babasının anısına tutunmaya çalışıyordu. Polisler, yas tutanın psikolojisinden iyi anlar; çoğumuz bu konuda dilediğimizden fazla bilgiye sahibizdir.

O yıl, Ned Wilcox, Statler Lisesi'nde son sınıf öğrencisiydi. Futbol takımını bırakmış, seçim zamanı geldiğinde Ekip D'yi seçmiş olmalıydı. O yaşta bir gencin cuma akşamları maçlara çıkıp cumartesi geceleri partilere gitme seçeneğini bir kenara bırakıp ücret almadan ayak işleri yapmayı yeğlemesi biraz tuhaftı, ama yaptığı tam olarak buydu...
(Kitabın İçinden)
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2003
 • Sayfa Sayısı:
  463
 • ISBN:
  9789752103696
 • Orijinal Adı:
  From a Buick
 • Çeviri:
  Canan Kim
 • Yayınevi:
  Altın Kitaplar
 • Kitabın Türü:
Rogojin 
 05 May 2016 · Kitabı yarım bıraktı · 6/10 puan

Ancak 200 sayfa dayanabildim... Stephen King'i sevmeme ve okumaya devam edecek olmama rağmen bu kitabı aslında ilginç olabilecek bir konuyu ilginç kılmak için çok çabalayan ama bu konuda başarısız olan bir girişim gibi geldi bana. King'in yazarlık yeteneğinin diyaloglarda, bol kişili anlatılarda, kişilerin iç seslerini özellikle de gerilim anlarında konuşturarak gerilim yaratabilmesinde ve belki şu anda aklıma gelmeyen diğer özelliklerinde görüldüğünü kabul etmek gerek. Stephen King bir hikâye anlatıcısı elbette, son kitabı Kâbuslar Pazarı'nın ilk hikâyesi aslında Buick 8'in anlatmak istediği hikâyeyi 30-40 sayfa içerisinde mis gibi anlatıyor; ama burada uzayıp giden diyaloglar, ve bir türlü nasıl insanlar olduğunu anlayamadığımız hikâye anlatıcılarıyla hiç bir şekilde yaratılamayan gerilimin peşi sıra bizi sürüklüyor, birden fazla kişinin anlattığı, çok ilginç olduğuna herkesin hemfikir olduğu ama benim bir türlü dahil olamadığım bir eser çıkmış oluyor ortaya: ortada hikâye anlatan kişiler var ama karakterler yok, hikâye ilginç gibi geliyor ama değil; sonu gelmeyen tükenmek bilmeyen bir ilginç olaylar silsilesinin içinde gibiyiz ama aslında, 200.sayfada anladığım gibi, aslında herşey sıkıcı olmaktan öteye gitmiyor...

işte bu yüzden bıraktım kitabı, aynen eski zamanlarda olduğu gibi sonunu bilmediğim belki de yüzlerce-abarttım- kitaptan birisi olarak kütüphanemin tozlu raflarına yerleştirdim. Pişman değilim. Kitap iyi değil, hatta kötü gerçekten; ama nihayetinde, bütün artılar ve eksiler alt alta getirildiğinde Mahşer'i, Ceset'i, Medyum'u, Hayvan Mezarlığı'nı, O'yu, Falcı'yı, Kuşku Mevsimi'ni, Sadist'i yazmış olan Stephen King'den söz ediyoruz...sadece Mahşer ve O'yu yazmış olması bile yeterli..bu yüzden bir müddet sonra bir diğer kitabıyla devam edeceğim King'in.

Dara 
13 Nis 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Oldukça fantastik bir roman. Sonunda ne olacak, o bagajın hikmeti ne sorularına cevap arayıp duruyorsunuz. Ancak belki yazarın kendine yeterli bir cevabı olmadığından veyahut gizemi koruma isteğinden ötürü cevap alamıyorsunuz. Belki de gizemi, somut hayatla birleştirmeliyiz, bilinmeyen her şey çürümeye ve dolayısıyla unutulmaya mahkumdur. :)

Kitaptan 4 Alıntı

rumeysa. 
20 Oca 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

"İnsanlar hemen hemen her şeye alışabilir.Sanırım hayatlarımızın en iyi yönü bu.Elbette aynı zamanda en korkunç tarafı da."

Buick 8, Stephen KingBuick 8, Stephen King
rumeysa. 
20 Oca 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

"Ya da belki asıl suçlanması gereken Tanrı'ydı;O'nu suçlamak her zaman en kolaydır,çünkü O asla cevap vermez."

Buick 8, Stephen KingBuick 8, Stephen King

İnsanlar hemen hemen her şeye alışabilirler. Sanırım hayatlarımızın en iyi yönü bu. Elnette aynı zamanda en korkunç tarafı.

Buick 8, Stephen KingBuick 8, Stephen King