Medyum

8,4/10  (118 Oy) · 
433 okunma  · 
95 beğeni  · 
3.453 gösterim
"Sandık bodrumdaki merdivenin altında" demişti Danny. "Taşıyıcılar onu oraya koydular. "
Babası kendisine garip garip bakmış, sonra aşağıya inmişti. Sandık Tony'nin kendisine gösterdiği yerdeydi. Babası Danny'yi almış kucağına oturtmuş kendisini borduma kimin indirdiğini sormuştu. Yukarda oturan Tom mu indirmişti yoksa? Babası bodrumun tehlikeli olduğunu söylemişti. O yüzden evsahibi orasını hep kilitli tutuyordu.
Danny'de açık yüreklilikle bodruma hiç inmemiş olduğunu anlatmıştı babasına. Kapı hep kilitliydi demişti annesi. Arka taraf karanlık ve örümcek dolu olduğu için Danny oraya gitmezdi. Sonra yalan da söylemezdi.
"Peki doktor, nasıl bildin sandığın orada olduğunu?"diye sormuştu babası.
"Tony gösterdi"
Babasıyla annesi Danny'nin başının üzerinden birbirine bakmışlardı.
 • Baskı Tarihi:
  2008
 • Sayfa Sayısı:
  382
 • ISBN:
  9789754055858
 • Orijinal Adı:
  The Shining
 • Çeviri:
  Mehmet Harmancı
 • Yayınevi:
  Altın Kitaplar
 • Kitabın Türü:
Mehtappp 
22 Nis 10:57 · Kitabı okudu · 7 günde · 9/10 puan

Meşhur "The Shining" filminin uyarlandığı kitap. Filmi izlememiştim lakin kitabı okuduktan sonra merakla izlemeyi bekliyorum. Okurken birçok sahnenin gözümde canlanmasını istedim. Okumaya da sitedeki etkinlikten dolayı başlamıştım.
İlk başlarda çok sarmamıştı kitap. Biraz ağır ilerliyor, daha kısa bir anlatımla da aynı tadı verebilirdi bence yazar.
Overlock oteline bakıcı olarak taşınan bir ailenin başına gelen esrarengiz ve korkutucu olaylar...Açıkçası ağır kış şartlarından dolayı otelde 6 ay boyunca hapis kalmak, bir yere gidememek ve kimseyle iletişim kuramamak düşüncesi daha baştan insana kafayı sıyırttırıyor. Kaldı ki orda yaşamaya başlayacak olan bir aile sizce ne kadar süre normal kalabilir? Hele de kaldıkları yerde normal değilse?

Sonlara doğru epeyce hareketlenen, güzel bir Stephen King romanı. Bu yazarın hayal gücüne ve kurgulama yeteneğine hayranım. Üst düzey bir hayal gücüne sahip. Yoksa bu kadar çok kitabı nasıl yazabilirdi ki?
Önce okuyun, sonra da uyarlama filmini izleyin derim. :)

Pelin S. 
 17 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 7/10 puan

Friends dizisindeki Joey sayesinde okumak istedim bu kitabı. Konu bakımdan ilginçti, güzeldi de. Ama uzundu. Biraz daha kısaltılarak aynı etki yakalanabilirmiş bence. Birde daha önce bir karakterden hiç bu kadar nefret ettiğimi, sayıp sövdüğümü hatırlamıyorum. Jack Torrence bunu gerçekten başardı. İlgi uyandırıcı bir kitap.

Mustafa Merthan Merdoğlu 
01 Nis 21:20 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 9/10 puan

Geçtiğimiz aylarda King'in başyapıtı O'yu okurken 505.sayfada Dick Hallorann isminin dipnotunda "bkz: Stephen King - Medyum" yazıyordu. O romanında Dick karakteri pasifti ve kendisiyle ilgili hiçbir şey bilmiyorduk. İki kitap arasında küçük bir bağlantı bulurum umuduyla Medyum'a başladım. Bağlantı buldum mu bulmadım mı söylemiyorum onu siz kendiniz arayacaksınız artık :) O'da olduğu gibi bu romanda da kötü varlık bir mekânın kendisiydi. O'da Derry'nin yenilmesini nasıl basit bulduysam bu romanda da Overlook'u güçsüz buldum. Otelin kendi içerisindeki gerçekleşen bazı olayları kontrol edememesi garip geldi. Elbette yenilmez olsaydı romanın keyfi çıkmazdı ama biraz daha güçlü olmasında sakınca olmazdı. Bence O'dan daha güzeldi. King okumaya başlamak için ideal bir roman. Bir haftada sindire sindire okuyacağınız güzel bir roman.

Spoiler:

348.Sayfada Hallorann Overlook'a giderken Durkin ona silah vermeyi teklif ediyor ve Hallorann reddediyor ya. Hah orada çıldırdım işte, Hallorann'a iyi bir sövdüm ajshdjshd

Betül Akan 
 17 Nis 02:18 · Kitabı okudu · 6 günde · 8/10 puan

-Spoiler içerir-
Okurken gerçek hayatta böyle bir yerin varlığına inandım. Bunun sebebi yazarın anlatım tarzının etkileyici olması. Oldukça sürükleyici bir romandı. Overlook'un sonu konusunda çok rahatladım. Gerçi son kısımda otel şeytanlık etmeye devam ediyordu. Havaya uçmasına rağmen otelin hala kötülük peşinde olması, kötülerin bitmek tükenmek bilmeyen azimlerine gönderme olmalı.

Mustafa Aydın 
23 Ara 2015 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 8/10 puan

Öyle uzun inceleme yazısı yazmayı beceremem ben. Kısaca yazıcam.

Oldukça sürükleyici bir kitap.Dili ağır değil.Akıcılık konusunda gayet yeterli. Giriş,Gelişme ve sonuç romandan çok bir film senaryosu gibi. Okuduğum ilk Stephen King romanıydı ve isminin hakkını kesinlikle veriyor...

Samet körpe 
20 May 10:29 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Kitap genel olarak güzel. Yersiz uzatmalar olmasaydı da keşke sıkılmadan bitirseydim. İlk başlarda gerçekten çok sıkıldım okurken. Acaba başka bi kitapmı okusam falan diye düşündüm. Kitap açıldıkça bağladı ve okuttu kendini. Korku türünde olduğu söyleniyor olsa da, Dram kategorisine de rahatlıkla girebilecek bir kitap. Okuduktan sonra filmini izlemek keyifli. Sırf bunun için bile olsa edinip okumanızı tavsiye ederim. Sıkılmamak şartıyla :P

sibel sürücü 
15 Tem 13:44 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

Stephen King'in eserlerini bilenlerin alışık olduğu tarzda olan sürükleyici ve etkileyici ve korku sınırlarını zorlayan güzel bir roman. Yazarın tarzı, üslubu olamaz dediğiniz olayları inandırıcı hale getiriyor. Karakterler, mekan, olayların ilerleyişi oldukça iyi yansıtılmış. Okumaya değer bir korku romanı.

Melike Tuğçe 
24 May 2016 · Kitabı okudu · 15 günde · Beğendi · Puan vermedi

Oldukça sürükleyici bir kitap.Dili ağır değil.Akıcılık konusunda gayet yeterli. Giriş,Gelişme ve sonuç romandan çok bir film senaryosu gibi. Okuduğum ilk Stephen King romanıydı ve isminin hakkını kesinlikle veriyor...

Oguzhan Kocyiğit 
14 Tem 23:19 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Stephen King ustanın okuduğum ilk eseri. Korku dolu olayların yanı sıra "Aile" üzerinde oldukca durmus reis. Bircok bölümü ürkünç ögelerle dolu. King, iliklerinize kadar hissetmenizi saglamıș. Stanley Kubrick, "The Shining" adı ile uyarlamıstı bilginize..

Yaşar Altıparmak 
10 Şub 09:47 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 10/10 puan

Şimdiye kadar okuduğum en iyi gerilim romanı. Temposu başlarda yavaş olsa da yüzde altmışından sonrası için çok hızlı ilerliyor. İşte o andan sonra elinizden düşüremeyeceğiniz bir kitap.

2 /

Kitaptan 12 Alıntı

''Dünya yaşanması güç bir yerdir Danny. İnsanı umursamaz. Senden benden nefret etmez ama bizi sevmez de.''

Medyum, Stephen KingMedyum, Stephen King
KüLKeDiSi 
13 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

''Bir şeyin olması gereken biçimiyle olduğu biçim hiçbir zaman aynı değildir.''

Medyum, Stephen KingMedyum, Stephen King
Betül 
25 Nis 03:10 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Bütün gün gelmesi beklenen gözyaşları şimdi yağmur gibi boşalıyordu, çaydanlıktan yükselen kokulu buhara başını uzatıp hüngür hüngür ağlamaya başladı. Geçmişin yitirilmiş olması ve acısı, geleceğin korkusu için.

Medyum, Stephen King (Sayfa 19 - Altın Kitaplar Yayınevi)Medyum, Stephen King (Sayfa 19 - Altın Kitaplar Yayınevi)
kitapları seven 
 10 Ara 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

"Bütün gün gelmesi beklenen gözyaşları şimdi yağmur gibi boşanıyordu, Çaydanlıktan yükselen kokulu Buhara başını uzatıp hüngür hüngür ağlamaya başladı. Geçmişin yitirilmiş olması ve acısı, geleceğin korkusu için."

Medyum, Stephen King (Sayfa 18)Medyum, Stephen King (Sayfa 18)
Mustafa Merthan Merdoğlu 
27 Mar 16:37 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Ölüm
"İnsan altmışına yaklaşınca (ya da doğrusunu söylemek gerekirse altmışını aşmışsa) ölümü düşünme zamanı gelmiş demekti. Her an göçebilirdin bu dünyadan. Bütün hafta boyunca hep bunu düşünmüştü. Ölüm, yaşamanın bir parçasıydı. Kişiliğini korumak istersen bunu aklından çıkarmamalıydın. İnsanın kendi ölümünün gerçeğini anlaması güçse de kabul etmesi olanaksız değildi."

Medyum, Stephen King (Sayfa 277 - Altın Kitaplar)Medyum, Stephen King (Sayfa 277 - Altın Kitaplar)
Mustafa Aydın 
17 Ara 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Dalavere, dünyanın çarklarını yağlayan tek şeydir

Medyum, Stephen King (Sayfa 64)Medyum, Stephen King (Sayfa 64)
Elvan ÖZTÜRK 
 24 Ağu 23:51 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Bu sert dünyada görevin budur; sevgini yaşatmak ve ne olursa olsun yoluna devam etmek...

Medyum, Stephen King (Altın kitaplar)Medyum, Stephen King (Altın kitaplar)

<annemin canını acıtmazsın, değil mi baba?>
<Hayır.>
<peki ya benim?>
<Hayır.>
yine sessizlik...

Medyum, Stephen King (Sayfa 117)Medyum, Stephen King (Sayfa 117)
Mustafa Aydın 
 14 Ara 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Çocuklar iple oynatılan kuklalar gibiler.

Medyum, Stephen King (Sayfa 16)Medyum, Stephen King (Sayfa 16)
2 /