Medyum

8,5/10  (157 Oy) · 
552 okunma  · 
134 beğeni  · 
4.531 gösterim
"Sandık bodrumdaki merdivenin altında" demişti Danny. "Taşıyıcılar onu oraya koydular. "
Babası kendisine garip garip bakmış, sonra aşağıya inmişti. Sandık Tony'nin kendisine gösterdiği yerdeydi. Babası Danny'yi almış kucağına oturtmuş kendisini borduma kimin indirdiğini sormuştu. Yukarda oturan Tom mu indirmişti yoksa? Babası bodrumun tehlikeli olduğunu söylemişti. O yüzden evsahibi orasını hep kilitli tutuyordu.
Danny'de açık yüreklilikle bodruma hiç inmemiş olduğunu anlatmıştı babasına. Kapı hep kilitliydi demişti annesi. Arka taraf karanlık ve örümcek dolu olduğu için Danny oraya gitmezdi. Sonra yalan da söylemezdi.
"Peki doktor, nasıl bildin sandığın orada olduğunu?"diye sormuştu babası.
"Tony gösterdi"
Babasıyla annesi Danny'nin başının üzerinden birbirine bakmışlardı.
 • Baskı Tarihi:
  2008
 • Sayfa Sayısı:
  382
 • ISBN:
  9789754055858
 • Orijinal Adı:
  The Shining
 • Çeviri:
  Mehmet Harmancı
 • Yayınevi:
  Altın Kitaplar
 • Kitabın Türü:
Mehtappp 
22 Nis 2017 · Kitabı okudu · 7 günde · 9/10 puan

Meşhur "The Shining" filminin uyarlandığı kitap. Filmi izlememiştim lakin kitabı okuduktan sonra merakla izlemeyi bekliyorum. Okurken birçok sahnenin gözümde canlanmasını istedim. Okumaya da sitedeki etkinlikten dolayı başlamıştım.
İlk başlarda çok sarmamıştı kitap. Biraz ağır ilerliyor, daha kısa bir anlatımla da aynı tadı verebilirdi bence yazar.
Overlock oteline bakıcı olarak taşınan bir ailenin başına gelen esrarengiz ve korkutucu olaylar...Açıkçası ağır kış şartlarından dolayı otelde 6 ay boyunca hapis kalmak, bir yere gidememek ve kimseyle iletişim kuramamak düşüncesi daha baştan insana kafayı sıyırttırıyor. Kaldı ki orda yaşamaya başlayacak olan bir aile sizce ne kadar süre normal kalabilir? Hele de kaldıkları yerde normal değilse?

Sonlara doğru epeyce hareketlenen, güzel bir Stephen King romanı. Bu yazarın hayal gücüne ve kurgulama yeteneğine hayranım. Üst düzey bir hayal gücüne sahip. Yoksa bu kadar çok kitabı nasıl yazabilirdi ki?
Önce okuyun, sonra da uyarlama filmini izleyin derim. :)

Pelin S. 
 17 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 7/10 puan

Friends dizisindeki Joey sayesinde okumak istedim bu kitabı. Konu bakımdan ilginçti, güzeldi de. Ama uzundu. Biraz daha kısaltılarak aynı etki yakalanabilirmiş bence. Birde daha önce bir karakterden hiç bu kadar nefret ettiğimi, sayıp sövdüğümü hatırlamıyorum. Jack Torrence bunu gerçekten başardı. İlgi uyandırıcı bir kitap.

Medyum benzeri kitaplar

Burak Yılmaz 
13 Oca 19:10 · Kitabı okudu · 10 günde · 9/10 puan

Aynı dönemde yaşamış olduğumuz için çok şanslı olduğumuz efsanevi yazar Stephen King'in 1977 yılında yayınlanmış romanı Medyum/The Shining 400 sayfa boyunca sayfaların nasıl hızla akıp geçtiğini unutturuyor. Jack Nicholson'un oynayıp Stanley Kubrick'in yönettiği Cinnet filmi de bu kitaptan uyarlanmış.

Mustafa Merthan Merdoğlu 
01 Nis 2017 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 9/10 puan

Geçtiğimiz aylarda King'in başyapıtı O'yu okurken 505.sayfada Dick Hallorann isminin dipnotunda "bkz: Stephen King - Medyum" yazıyordu. O romanında Dick karakteri pasifti ve kendisiyle ilgili hiçbir şey bilmiyorduk. İki kitap arasında küçük bir bağlantı bulurum umuduyla Medyum'a başladım. Bağlantı buldum mu bulmadım mı söylemiyorum onu siz kendiniz arayacaksınız artık :) O'da olduğu gibi bu romanda da kötü varlık bir mekânın kendisiydi. O'da Derry'nin yenilmesini nasıl basit bulduysam bu romanda da Overlook'u güçsüz buldum. Otelin kendi içerisindeki gerçekleşen bazı olayları kontrol edememesi garip geldi. Elbette yenilmez olsaydı romanın keyfi çıkmazdı ama biraz daha güçlü olmasında sakınca olmazdı. Bence O'dan daha güzeldi. King okumaya başlamak için ideal bir roman. Bir haftada sindire sindire okuyacağınız güzel bir roman.

Spoiler:

348.Sayfada Hallorann Overlook'a giderken Durkin ona silah vermeyi teklif ediyor ve Hallorann reddediyor ya. Hah orada çıldırdım işte, Hallorann'a iyi bir sövdüm ajshdjshd

Simge Kurtuluş 
02 Şub 02:04 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Harikaydı. Çok sevdim. Belki ilk King kitabım oldugundandir fakat gerçekten çok iyi geldi bana. Özellikle korkmak istediğim bir dönemde okudum ve bu türden de daha önce 1 ya da 2 kitap okuduğumdan da olabilir beni oldukça tatmin etti.

Kitapta çoğu kısımlar tüylerimi ürpertti. Özellikle Danny'nin olduğu kısımlar. Onun anlatıldığı kısımlar müthişti. Birçok yerde Jack'ten nefret ettim. Tony bambaşka bir şey zaten.

Başlarda biraz durgun gidiyor kitap ama son sayfalar beni bitirdi. Son 50 sayfadayim ve oradaki kovalamacada kovalanan sanki benmişim gibi kalbim küt küt atıyordu. O kadar heyecanlıydım ki bir ara kitabı bıraktım elimden derin bir nefes alabilmek için.

Her şey iyi hoş da ben bir daha otele gidebilecek miyim onu merak ediyorum. Gidersem tek dolaşmam herhalde. Kitap herkese tavsiyemdir. İyi geceler dilerim incelemeyi okuyan herkese, okur kalın. :)

Betül Akan 
 17 Nis 2017 · Kitabı okudu · 6 günde · 8/10 puan

-Spoiler içerir-
Okurken gerçek hayatta böyle bir yerin varlığına inandım. Bunun sebebi yazarın anlatım tarzının etkileyici olması. Oldukça sürükleyici bir romandı. Overlook'un sonu konusunda çok rahatladım. Gerçi son kısımda otel şeytanlık etmeye devam ediyordu. Havaya uçmasına rağmen otelin hala kötülük peşinde olması, kötülerin bitmek tükenmek bilmeyen azimlerine gönderme olmalı.

stephen king den okuduğum 2.kitaptı harikaydı bu kitabıda. bundan yıllar sonra yeni çıkardığı doktor uyku adlı kitabı, bu kitabın devamı ve çok güzel eserler. Medyum okuyanlar ardından doktor uykuyu okumalarını tavsiye ederim. Çok iyi yazılmış. Adam harbiden King

Mustafa Aydın 
23 Ara 2015 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 8/10 puan

Öyle uzun inceleme yazısı yazmayı beceremem ben. Kısaca yazıcam.

Oldukça sürükleyici bir kitap.Dili ağır değil.Akıcılık konusunda gayet yeterli. Giriş,Gelişme ve sonuç romandan çok bir film senaryosu gibi. Okuduğum ilk Stephen King romanıydı ve isminin hakkını kesinlikle veriyor...

kaderseçilkader 
13 Şub 02:58 · Kitabı okudu · 45 günde · Beğendi · 10/10 puan

Okuduğum 2.Stephen King romanı ve müthiş bir kitap ...Yine filme uyarlanmış bir Stephen King kitabı daha ...Hani bir kapıyı baltayla kırıp içeri bakan aktör Jack Nickolsan'lı müthiş bir film vardı adı cinnet(the shining) işte o filmin kitabı medyum...Kitaba gelecek olursak size tek kelimeyle müthiş bir kurgu,karakter analizi,gerilim yaşatacak eşsiz Stephen King kitabı derim başka da bir şey demeye gerek yok...Verdiğiniz paraya ve okuduğunuz zamana fazlasıyla değen bir eser...Mutlaka tavsiye ediyorum okuyun pişman olmazsınız...Kitabın konusu ise şöyle:Jack torrance,eşiWendy ve oğlu küçük Danny geçici olarak Overlook Otelinde çalışmasıyla başlayan ve sizi soluksuz bırakacak kadar ustaca kurgulanmış bir gerilim korku türünde bir roman hatta devamı niteliğinde doktor who kitabını da okuyabilirsiniz...Ben kitabı çok beğendim umarım siz de okuyup beğenirsiniz...Keyifli okumalar dilerim ...

Samet körpe 
20 May 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Kitap genel olarak güzel. Yersiz uzatmalar olmasaydı da keşke sıkılmadan bitirseydim. İlk başlarda gerçekten çok sıkıldım okurken. Acaba başka bi kitapmı okusam falan diye düşündüm. Kitap açıldıkça bağladı ve okuttu kendini. Korku türünde olduğu söyleniyor olsa da, Dram kategorisine de rahatlıkla girebilecek bir kitap. Okuduktan sonra filmini izlemek keyifli. Sırf bunun için bile olsa edinip okumanızı tavsiye ederim. Sıkılmamak şartıyla :P

2 /

Kitaptan 20 Alıntı

''Dünya yaşanması güç bir yerdir Danny. İnsanı umursamaz. Senden benden nefret etmez ama bizi sevmez de.''

Medyum, Stephen KingMedyum, Stephen King
Simge Kurtuluş 
24 Oca 22:37 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Büyükler, olmayan bir şey gördükleri zaman akıl hastanesine kapatırlar. Bir çocuk yatak odası penceresinde bir vampir gördüğünü söylediğinde sabırla gülümseriz kendisine. Çocuklardaki bütün oluşumları tek bir sözcükle açıklarız...
"Büyüyünce geçer."

Medyum, Stephen King (Sayfa 144)Medyum, Stephen King (Sayfa 144)
Simge Kurtuluş 
25 Oca 02:13 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Yabancıdan kaçabilirsin ama kendi kendinden kaçamazsın.

Medyum, Stephen King (Sayfa 246)Medyum, Stephen King (Sayfa 246)
Simge Kurtuluş 
24 Oca 03:03 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Bazı sorular insanın başına dert açardı. Daha önce de başına gelmişti.

Medyum, Stephen King (Sayfa 70)Medyum, Stephen King (Sayfa 70)
Simge Kurtuluş 
25 Oca 01:20 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Çünkü her insan sevdiğini öldürür...

Medyum, Stephen King (Sayfa 212)Medyum, Stephen King (Sayfa 212)
KüLKeDiSi 
13 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

''Bir şeyin olması gereken biçimiyle olduğu biçim hiçbir zaman aynı değildir.''

Medyum, Stephen KingMedyum, Stephen King
Mustafa Merthan Merdoğlu 
27 Mar 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Ölüm
"İnsan altmışına yaklaşınca (ya da doğrusunu söylemek gerekirse altmışını aşmışsa) ölümü düşünme zamanı gelmiş demekti. Her an göçebilirdin bu dünyadan. Bütün hafta boyunca hep bunu düşünmüştü. Ölüm, yaşamanın bir parçasıydı. Kişiliğini korumak istersen bunu aklından çıkarmamalıydın. İnsanın kendi ölümünün gerçeğini anlaması güçse de kabul etmesi olanaksız değildi."

Medyum, Stephen King (Sayfa 277 - Altın Kitaplar)Medyum, Stephen King (Sayfa 277 - Altın Kitaplar)
Betül 
25 Nis 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Bütün gün gelmesi beklenen gözyaşları şimdi yağmur gibi boşalıyordu, çaydanlıktan yükselen kokulu buhara başını uzatıp hüngür hüngür ağlamaya başladı. Geçmişin yitirilmiş olması ve acısı, geleceğin korkusu için.

Medyum, Stephen King (Sayfa 19 - Altın Kitaplar Yayınevi)Medyum, Stephen King (Sayfa 19 - Altın Kitaplar Yayınevi)
kitapları seven 
 10 Ara 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

"Bütün gün gelmesi beklenen gözyaşları şimdi yağmur gibi boşanıyordu, Çaydanlıktan yükselen kokulu Buhara başını uzatıp hüngür hüngür ağlamaya başladı. Geçmişin yitirilmiş olması ve acısı, geleceğin korkusu için."

Medyum, Stephen King (Sayfa 18)Medyum, Stephen King (Sayfa 18)
2 /