·
Okunma
·
Beğeni
·
10,7bin
Gösterim
Adı:
Ruhlar Dükkanı
Baskı tarihi:
Nisan 1996
Sayfa sayısı:
524
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754053173
Kitabın türü:
Çeviri:
Gönül Suveren
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Altın Kitaplar
Baskılar:
Ruhlar Dükkanı
Ruhlar Dükkanı
Siz daha önce de buraya gelmiştiniz.

Tabii gelmiştiniz ya... tabii. Ben gördüğüm yüzü asla unutmam. Buraya gelin de elinizi sıkayım! Bir şey söyleyeyim mi? Sizin yüzünüzü bile görmeden, yürüyüşünüzden tanıdım. Castle Rock'a dönmek için bundan daha iyi bir gün seçemezdiniz. Ne harika değil mi? Av mevsimi yakında başladığında ormanlardaki ahmaklar turuncu giysileri olmayan ve kımıldayan her şeye ateş edecekler. Bunları sonra kar ve sulusepken izleyecek. Ama hepsine daha çok zaman var. Şimdi Ekim ayındayız ve biz Rock'a Ekimin istediği kadar kalmasına izin veririz.
(Kitab'tan)
567 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
*SPOİLER İÇERMEMEKTEDİR.

Gün gelsin ki Stephen King’in hayali kasabasının başına bir şey gelmesin.Kujo ve Hayatı Emen Karanlıkta’da bu kasabanın üzerine bir kabus çökmüştü.Hatta kitapta bolca Kujo ve Hayatı Emen Karanlık’a bolca göndermeler var.O kitapta bulunan karakterlerin o kitaptan sonra ne olduğunu öğreniyoruz.

DİKKAT! Kujo ve Hayatı Emen Karanlık kitabını okumamışsanız ve okumak gibi bir isteğiniz varsa bu kitabı pas geçmenizi öneriyorum üzülerek.

Girişte de söylediğim gibi Castle Rock’ı kabuslar ülkesine sokacak yepyeni bir dükkan açılıyor.Adı “Gerekli Şeyler” olan bu yeni dükkanda gizli arzularınız,kişiliğinizin hiç bilmediğiniz yönleri,hayallerinizi süsleyen hatta hayatınız boyunca sahip olmak isteyip sahip olamadığınız spiritüel objeler satılıyor.

Aklınızdan geçen soruyu duyar gibiyim.Bu objelerin fiyatları ne kadar ? Ödeme iki kısımdan oluşuyor.Birinci kısmı cüzdanınızdaki para ve ikinci kısımsa kasabadaki bir sakine zararsız bir şaka yakmak.Tabiki Castle Rock sakinlerinin gözlerini döndüren bu objeler iş ruhunu satmaya geldiğinde bile bizim küçük kasabamızın sakinlerinin gözlerini döndürmeye devam ediyor ve kasabamızın sakinleri ellerini ceplerine atmaktan çekinmiyor.

Şaka yaparak hayallerimi süsleyen objeye sahip mi oluyorum ? Kısmen evet.Komşunuzun çarşaflarına çamur atarak,bahçesini mahvederek veya bu basit şeylerin uç noktası olacak şekilde komşunuzun kişisel sınırlarını belirli bir ahlak çerçevesinin dışına iterek veya özel hakların gizliliğini ihlal ederek o değerli objelere sahip olabiliyorsunuz.

Peki bundan dükkan sahibinin çıkarı ne ? Bu şakalar onarılmaz boyutlara geldiğinde dükkan sahibi Leland Gaunt oturduğu yerden kasabada çıkan kıyametin tadını dükkanından izleyip gülme şerefine nail olacaktır.

LELAND GAUNT,madem bütün insanların arzularını ve gizli sırlarını biliyor o zaman kim buna dur diyebilecek ? Hepimizin arzuları ve gizli istekleri yok mu ? Hangimiz nefsimize hakim olabiliyoruz ? Kasabada ruhunu bu şeytana satmamış olan ve bütün yaşama arzusunu kaybetmiş biri tabiki.

Kasaba sahipleri ucuza aldıkları,gözlerini döndüren bu objeleri aslında ne kadar büyük bir bedel ödeyerek aldıklarını gördüklerinde üstünden fazlasıyla zaman geçmiş ve kasaba kıyamet yerine dönmüş olacaktır.

Kitabın okunuşu,akıcılığı,konusu ve karakterleri oldukça harikaydı.

Stephen King bu kitap ile bize öyle unutulmayacak bir kasaba hediye etmiş ki ben bu kitabın etkisinden uzun bir süre kurtulabileceğimi düşünmüyorum.

Herkesin birbirini tanıdığını,herkesin birbiriyle kaynaşık olduğu bir kasaba.Bu kasabada herkesin bir zayıf noktası var.Herkesin sevmediği insanlar ve bu insanların birbirleriyle onarılamayacak geçmişleri var.Ve Leland Gaunt denen adam bu insanları öyle bir birbirlerine düşürüyor ki kasaba yeryüzünden silinecek boyuta geliyor.

Kitabın karakterlerine de bir o kadar bayıldım.Özellikle Polly Chalmers’a.Sırf kendi ayakları üzerinde durabilmek için yaptıkları gözü kara bir kadın Polly.Sevdiği adam için gözünü kırpmadan canını verebilecek kadar fedakar olan bir kadın.BAYILDIM POLLY’e!

Kitapta öyle uç karakterler vardı ki başka bir kitapta görebileceğinizi düşünmüyorum.Bunlar hakkında detay verirsem spoiler olacağını düşünüyorum.

Hatta King’in her kitapta dine yer vermesi de şaşırılacak bir şey değil.Bu kasaba da katolikler ve baptistler var.En ufak bir konudan tartışmalar kavgalar yaşıyorlar.Leland Gaunt bu iki dini topluluğu öyle bir birbirlerine düşürüyor ki bırakın skolastik düşünce çarpışmasını adeta Haçlı Seferleri ortaya çıkıyor.

2020 de okuduğum üçüncü kitap olmasına rağmen bu yılın okuduğum ve okuyacağım en harika kitapları listesinde yerini aldı.En başında yaptığım uyarıyı dikkate alarak gözünüzü kırpmadan bu kitabı alabilirsiniz.Herkese de öneriyorum,bu kitaptan öğrenebileceğiniz ve öğretebileceğiniz bir sürü ders var.Okuyun okutun diyorum. :)

Bu incelememi bana şiddetle bu kitabı okumamı öneren ve ağzından bir sürü spoiler kaçıran -_- Roland Deschain abime ithaf ediyorum.
524 syf.
·20 günde·Puan vermedi
Ruhlar Dükkânı, gerçek adıyla Gerekli Şeyler, Leland Gaunt adında bir adamın Castle Rock'ta açtığı bir dükkânı ve müşterilerini anlatıyor. Gaunt iyi bir pazarlamacı: insanların en çok istediği şeyleri çok uygun bir fiyata onlara satıyor, ama karşılığında kasabadaki bir kişiye bir şaka yapmalarını istiyor. Kitap, bu şakaların bir araya gelerek sebep olduğu "şeyleri" anlatıyor.

Tipik bir Stephen King kitabı olarak: bol karakter, bol detay, finale doğru yükselen gerilim, ve hiç fena olmayan bir son. Bol karakter demek bu karakterlerin derinleşememesi demek, evet, ama yine de yazar belirgin çizgilerle bu karakterleri dikkat çekici hâle getiriyor. Yine de diğer eserlerindeki karakterleri düşündüğümüzde acaba hangisi hangi kitaba ait ve birbirinden farkları nedir, diye sorsak bilemeyiz, ya da ben bilemem, en sevdiğim eseri olan Mahşer'den bile karakter hatırlamıyorum. Bunun sebebi King evreninde çok fazla insan olması. Belki bu çok sayıdaki karakter fazla derinliğe sahip değil, ama bu kalabalıklar kesinlikle keyif veriyor, okumaya da doyum olmuyor. Ruhlar Dükkânı'nı okurken yine iyiler ve kötüler arasındaki savaşa tanık oluyoruz. Mahşer'de anlatılan buydu. O'da anlatılan buydu. Kujo'da anlatılan buydu. Falcı'da anlatılan buydu. Tekrar tekrar okuduğumuz hikâyeyi bir kez daha okuyoruz: daha kalabalık, daha eğlenceli. Bu sefer kurgu daha da keyif verici, eğlendirici, düşündürücü.

Sonuç olarak; başarılı bir Stephen King kitabı Ruhlar Dükkânı. Yazarı seven herkese öneririm.
 • Karanlık Öyküler
  8.5/10 (218 Oy)147 beğeni678 okunma195 alıntı4.533 gösterim
 • Kemik Torbası
  8.5/10 (305 Oy)217 beğeni1.039 okunma138 alıntı5,7bin gösterim
 • Cep
  8.2/10 (253 Oy)149 beğeni700 okunma92 alıntı3.265 gösterim
 • Çağrı
  8.7/10 (230 Oy)147 beğeni625 okunma146 alıntı3.626 gösterim
 • Tepki
  8.4/10 (289 Oy)229 beğeni903 okunma165 alıntı4.397 gösterim
 • Gece Yarısını Dört Geçe
  8.6/10 (191 Oy)137 beğeni594 okunma80 alıntı8,1bin gösterim
 • Çorak Topraklar
  8.9/10 (254 Oy)164 beğeni656 okunma144 alıntı3.218 gösterim
 • Üç'ün Çekilişi
  8.8/10 (283 Oy)176 beğeni748 okunma101 alıntı3.078 gösterim
 • Kujo
  8.5/10 (354 Oy)237 beğeni863 okunma152 alıntı5bin gösterim
 • Sis
  8.2/10 (399 Oy)288 beğeni1.350 okunma207 alıntı9,7bin gösterim
524 syf.
Gerekli Şeyler...
Castle Rock...

Ruhlar Dükkanı en iyi King romanlarından biridir. Bir kasaba düşünün çok sessiz ve huzur dolu ama bir gün bir dükkan açılıyor ve kasabada her şey kabusa dönüşüyor. Dükkanın sahibi çok uzaklardan gelen bir yabancı. İsmi ''Gaunt'' her şeyi değiştirecek olan, insanlara bir şeyler satan ve bir şeyler yapmaya zorlayan bir karakter. Aslında zorlama derken insanları sanki hipnotize ediyor ve olaylar başlıyor.

Çok fazla karakter olmasına rağmen çok iyi anlatmış yine Usta King. Ve yine eski kitaplara selam çakmış daha kitabın başında Çağrı ve Kujo'ya selam gönderiyor. Sonradan sayfalar ilerledikçe bi baktım Hayatı Emen Karanlık'ın ana karakteri karşımda ve en büyük şoku da burada yaşadım. Şok üstüne şok yani... Detay vermeyeceğim tabii ki :)

Dükkanda hayatta en çok istediğiniz şeyler karşınıza çıkıyor ya da geçmişte yaşadığınız en güzel anılardan kalma eşyalar tekrar karşınıza çıkıyor ve bunların fiyatı cüzdandaki paralar değil. Sadece Gaunt'un dediklerini yapmak olacak. Bedel ödemek zorundalar.

Gerilim, heyecan dolu bir aksiyon kitabı. Kanunları çiğnemek adeta normal bir hayata dönüşmüştü. Herkes birbirinden şüpheleniyor ve geçmişteki aralarındaki kavgalar en büyük olayların fitilini ateşlemişti bile. Kitap çok akıcı ve karakterleri tanıdıktan sonra su gibi akacak sayfalar.

Şeytan her zaman aramızda!
Kasabanın zayıflığından ve öfkesinden beslenen Yalnız Adam olan Gaunt ile tanışmaya hazır mısınız?
Ruhlar Dükkanı'na girmeye hazır mısınız?

Acele Edin...
524 syf.
·12 günde·Beğendi·9/10
Çok iyi kurgusu olan bir Stephen Kıng romanı okuyorum. Romanın çok fazla karaktere sahip olduğu doğru fakat bu kesinlikle sizi yoracak ya da size karakterlerin yüzeysel geçildiğini hissetirecek türden değil.Okurken her bir karakterini rahatlıkla sindirebiliyorsunuz ve bunun yanında da sık sık kendi zaaflarınızı sorguluyorsunuz. Örneğin ben Gaunt’un Gerekli Şeyler Dükkanına uğramış olsam bir şey satın almadan çıkamazdım sanırım. Bunu hala düşünüyorum. Kitabın bir filmi olup olmadığını bilmiyorum. Yoksa da kesinlikle uyarlama yapılabilecek kadar güzel bir konuydu.
Stephen Kıng romanlarının en sevdiğim özelliği karakterlerinin histerik bir şekilde ölen bir yakınının ya da birinin sesiyle kendi iç dünyalarında konuşmaları. Ve bu romanda bu fazlasıyla mevcuttu.
Tek kelimeyle “Harika!”
524 syf.
·Beğendi·9/10
Bilenler bilir; dünya üzerinde gerilim- korku edebiyatı denildiğinde en popüler yazarlardan biri olan King'in kitaplarında gerilim ve korku unsuru düşük dozdadır ve genellikle konu ağır ve geniş bir şekilde ilerler. Konuyu anlatırken yazarın kalemi yavaş oynar. 11 22 63 bunun en iyi örneklerindendir bence... Yaratık gibi kitaplarında ise, gerçekle harmanlanmış fantastik öğeler biraz daha ön plana çıkar. 50'nin üzerinde eseri olan yazara her ne kadar edebi yönünün zayıf olduğu ve popüler unsurlara ağırlık verdiği eleştirileri getirilse de ben bunları acımasızca buluyorum. Gelelim Ruhlar Dükkanı'na;
Yazar ile tanışma kitabı arıyorsanız fantastik ve korku öğelerini ustaca harmanladığı son derece akıcı olan ve oldukça merak uyandıran, sade anlatım dili ile bu kitabı kesinlikle tavsiye ederim. Elde etmek istediklerimiz için neleri feda edebileceğimizi ve bunun sonuçlarında ortaya neler çıkabileceğini abarta abarta kurgulanmış yazar, ama nasıl ustaca bir abartı ve kurgu... Ayrıntı vermeyim de, kitabın büyüsü bozulmasın. Bence yazarın orta uzunluktaki eserleri arasında en iyisi. Keyifle okuyun:))
524 syf.
·9 günde·Beğendi·10/10
Çook eskiden okuyup beğendiğim bir kitap. Tesadüfen aklıma geldi. Fantastik bir roman; şiddet, cinayet, gerilim ve insanoğlunun tükenmek bilmeyen hırsından harika bir roman yaratmış Stephen King. Tüm romanlarını okuyamadım ama bunu çok severek okumuştum.
524 syf.
·20 günde·Beğendi·8/10
sayfa 300 den sonra beynim fena karıştı çünkü olay ve kişiler sürekli değişti e tabi daha heyecanlı oldu . kendini vererek okuduğunda anlamaman imkansız olaylar bağlantılar dehşet güzel sadece böyle harika başlayan bir kitabın sonunun daha etkileyici olmasını isterdim süpriz bir son mesela.
524 syf.
·14 günde·Beğendi·8/10
#kitapyorum
#ruhlardükkanı
#king
#2020
-36.kitap
#sayfasayısı 568
#gönülsuveren çevirmen
Merhabalar derken yine bir king klasiği ile sizlerleyiz.İnce bir kitap olarak gördüğümü itiraf etmeliyim.Kitabımızda maine eyaleti ve castle rock kasabası bazılarımıza tanıdık gelebilir.Kurgusu tek kelimeyle harika bir kitaptı diyebilirim.Bazı eserleri birlikte okuduğumuz ve bize bu sefer büyük sabırlar gösteren değerli okurdaşım TC Fadime Aslan ada ayrıca teşekkurler ederim.Birlikte kitap okumaların keyfini sürmeye devam edeceğiz.
Gerekli şeyler dükkanı açmaya karar veresim geldi birden.Kimin neye ihtayacı varsa bay gaunt' un açtığı paranın geçmediği bir yerpeki ne geçiyor burada aldığınız ürüne karşılık birilerine ufak şakalar (cinayet ) yapmanız gerekebilir.Bizim beklentilerimizi karakter sayiları biraz zorlasa da okurken her bir birey yerini buluyor.Yorumu bizde biraz karıştirmış olabiliriz affola.Malum kitabı istanbul aydin arasinda gezdirmişizdir.Tü arkadaşlara keyifli okumalar sağlıcakla kalınız.
524 syf.
·3 günde
Yazarı okudukça daha da sevmeye başladım.Akıcı ve sürükleyici bir kitap idi.Yazarın okuduğum kitapları içindeki en iyisi idi.Kendi dükkanını açan adamın müşterilerinin yaşadıkları Ve daha sonra kendi yaşadıkları anlatılıyor.Ayrıca bloğumdan da yorumumu okuyabilirsiniz.(https://sadeceyagmurr.blogspot.com/...hlar-dukkan.html?m=1) okumalar.
567 syf.
Kitabın, benim için bir hayal kırıklığı olduğunu söylemekten üzüntü duyuyorum. Stephen King'in gerçekten vurucu kitapları var ama bence bu onlardan biri değil. Birincisi, gereksiz derecede ve insanı bıktıracak uzunlukta; çok fazla gereksiz ayrıntıya boğulmuş. İkincisi, sonu ana hatlarıyla tahmin edilebilir (bilmiyorum, ben tahmin ettim birçok şeyi). Üçüncüsü de, çok fazla Amerikan klişesiyle dolu. Beğenmedim. Cinnet'i ve Hayvan Mezarlığı'nı yazan Stephen King bu değil.
524 syf.
·10/10
En çok beğendiğim ve heyecanla okuduğum King romanlarından biri Ruhlar Dükkanı. Bir dükkandan hayatınızda en çok istediğiniz şeyi alabileceğinizi düşünün, ödeyeceğiniz bedelin ise haddi hesabı yok....
567 syf.
·10 günde·10/10
Küçük bir kasabada "gerekli şeyler" adında bir dükkan açılır. Tüm kasaba halkında merak uyandıran bu dükkanda bir çok eşya satılmaktadır. İnsanlar, arzularını tatmin eden, hayalini kurdukları bu eşyaları çok ucuza satın alırlar ama karşılığında yapmaları gereken küçük bir şey daha vardır. Küçük, zararsız bir şaka. Bu durum küçük kasaba da bir lanetin dalga dalga yayılmasına neden olur.
Yine muhteşem bir Stephen King klasiği. Sürükleyici. Kurgusu harika. Birbirinden farklı ve önemsiz gözüken olaylar ustaca birbirine bağlanmış. Okumanızı tavsiye ederim.
“Senden çok hoşlanıyorum Alan.Üstelik ben bir riski göze alamayacak kadar yaşlı değilim.Ancak kontrolden çıkan duyguların insanları nerelere sürüklediğini de bilecek yaştayım.”
Stephen King
Sayfa 160 - Polly

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Ruhlar Dükkanı
Baskı tarihi:
Nisan 1996
Sayfa sayısı:
524
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754053173
Kitabın türü:
Çeviri:
Gönül Suveren
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Altın Kitaplar
Baskılar:
Ruhlar Dükkanı
Ruhlar Dükkanı
Siz daha önce de buraya gelmiştiniz.

Tabii gelmiştiniz ya... tabii. Ben gördüğüm yüzü asla unutmam. Buraya gelin de elinizi sıkayım! Bir şey söyleyeyim mi? Sizin yüzünüzü bile görmeden, yürüyüşünüzden tanıdım. Castle Rock'a dönmek için bundan daha iyi bir gün seçemezdiniz. Ne harika değil mi? Av mevsimi yakında başladığında ormanlardaki ahmaklar turuncu giysileri olmayan ve kımıldayan her şeye ateş edecekler. Bunları sonra kar ve sulusepken izleyecek. Ama hepsine daha çok zaman var. Şimdi Ekim ayındayız ve biz Rock'a Ekimin istediği kadar kalmasına izin veririz.
(Kitab'tan)

Kitabı okuyanlar 713 okur

 • Feride Nizamettin
 • Esra Atay
 • Ezgi Tatar
 • yiğit can kaş
 • Eslem Deniz
 • Doğukan Köse
 • Arife Kaya
 • Derya saman
 • Alper Arslan
 • Yusuf Bozdağ

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%3.5
14-17 Yaş
%4.2
18-24 Yaş
%19.6
25-34 Yaş
%28
35-44 Yaş
%31.5
45-54 Yaş
%9.8
55-64 Yaş
%1.4
65+ Yaş
%2.1

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%65.5
Erkek
%34.5

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%38.1 (96)
9
%12.7 (32)
8
%22.2 (56)
7
%7.1 (18)
6
%3.2 (8)
5
%0.4 (1)
4
%0.4 (1)
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları