Diriliş

7,9/10  (51 Oy) · 
116 okunma  · 
41 beğeni  · 
1.607 gösterim
New England'ın ufak bir kasabasında küçük bir çocuk ile kasabanın yeni rahibi arasında gizli bir takıntıyı temel alan derin bir bağ oluşur. Ancak, ailesinin başına korkunç bir felaket gelen genç rahip Tanrı'yı lanetleyerek kasabayı terk eder.

Aradan yıllar geçer. Artık bir yetişkin olan küçük çocuk, parçası olduğu rock gruplarıyla bütün ülkeyi dolaşırken eski dostu ile tekrar karşılaşır ve bu karşılaşma şeytanın bile aklına gelmeyecek bir anlaşmayla perçinlenir...

Elli yıllık bir dönemi anlatan ve Stephen King'in şimdiye dek yazdığı en dehşet verici sonla noktalanan Diriliş, King'in neden "dünya edebiyatının merkezinde olduğunu" (Margaret Atwood, New York Times) tartışma götürmez bir şekilde kanıtlayan eşsiz bir şaheser.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2015
 • Sayfa Sayısı:
  392
 • ISBN:
  9789752119895
 • Orijinal Adı:
  Revival
 • Çeviri:
  Canan Kim
 • Yayınevi:
  Altın Kitaplar
 • Kitabın Türü:
ibiaryu 
 19 Oca 18:20 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 8/10 puan

8 / 10 vermişim ki nadirdir bir roman da bu puanı vermem. Konusu bir kere olağan üstü , muhteşem tıpkı pilav üstü kuru gibi acıkmış olabilirim hoş görün diye belirtip tüm King severlere şiddetsiz bir şekilde tavsiyemdir.

Cem 
15 Nis 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Benim gibi Stephen King'i 80'lerde okuyanlar tabii hiç bilmeden yazarın en önemli eserlerini o dönemlerde okumuştu: Carrie(Göz), Mahşer-kısa versiyonu, O, Sis, ve elbette gizli bir mücevher değerindeki Kuşku Mevsimi (Esaretin Bedeli de bu kitaptaki hikâyelerden biriydi), muhteşem ve karanlık atmosferiyle Cujo, Hayvan Mezarlığı, Ceset, Sadist vb. Elbette Stephen King yazmaya ara vermedi, ama ben ara verdim. Ne zamana kadar? 3 sene önce Mahşer'in kesilmemiş orijinal hâlini okuyana dek. Mahşer muhteşem bir kitaptı, eksiksiz, tam, dört dörtlük. Karakterleri çok fazla olduğu için karakter geliştirmek adına değil, ama hikâyenin gelişmesi ,ilerlemesi, ve nihayete ermesine dek çok etkileyici bir şekilde kotarılmış bir eserdi. O yani IT adlı kitabının bu sene bizde çıkan orijinal metni ise Mahşer'i bile solluyor, hele de üslûp ve karakter geliştirme anlamında kesinlikle çok daha iyi bir eser olduğunu ortaya koyuyor. Yine de benim için Mahşer bir numara.

Diriliş'i oldukça beğendim. Tabii katıksız, ilk dönemlerin Stephen King'i değil burada karşımıza çıkan: ama detaycı, hikâyesinin bu kadar zengin malzemeyle ortaya koyarak geliştirebilen ve en azından benim açımdan karakter yaratarak onu geliştirme maharetini çok iyi düzeyde kullanan bir Stephen King var karşımızda. Jamie karakterinin 50 seneye yayılan hikâyesi ilgi çekiyor. Gerilim kitaplarında alışık olduğumuz türden hızlı akış, bol diyalog ve sığ betimlemeler yerine, King'in her zaman dikkat çeken detaycılığı yine öne çıkıyor; şaşırtıcı, irkiltici olaylar yerine ruh hallerine daha çok önem veren bir tarzla hikâyesini, tabii oldukça iyi bir finalle sona erdiriyor.

Senelerdir okumadığım Stephen King'in diğer kitaplarını da araya serpiştirerek yaz okumalarıma başlama niyetindeyim...

Diriliş benzeri kitaplar

Ceylan 
20 Tem 2017 · Kitabı okudu · 6 günde · Puan vermedi

Uzun bir aradan sonra Stephen King okudum. Bu kitap son zamanlarda çıkan kitaplarından biriydi. Acaba diyordum alelacele mi yazıldı? Öyle bir intiba vardı üzerimde. Ancak okudum ve çok güzeldi. Ya Stephen King kitaplarında bir şey var. Okutuyor kendini. Bunun başlı başına gizem ve korku olduğunu düşünmüyorum. Aşırı bağlıyor sizi kitaba. Dili çok akıcı. 50 yıllık bir süreci anlatıyor roman. Stephen King romanlarında olmazsa olmaz din konusu yine burada kendini gösteriyor. Arka planda ilerleyen hep bir Rock kültürü ve müzik var. Gizemi iyi vermiş diyebiliriz. Sonuna nasıl gelindiğini anlamıyorsunuz ve ilk başları olduğu gibi aklınızda kalıyor.

Tuğba 
07 May 21:56 · Kitabı okudu · 21 günde · Puan vermedi

Stephen King'in şimdiye kadar yazdığı en dehşet verici sonla noktalanan romanı...

Küçük bir çocuk ve kasabanın yeni, genç rahibi arasındaki asla kopamayan bağ. Ve rahibin başta hobi gibi görünen ama bir takıntı halini alan tutkusu: elektrik.

Korku duygusunu hissettiren bir kitap. Ama sizi korkutan bir yaratık değil, yaratığa dönüşmeye başlamış bir insan. Yapabileceklerinin sınırının kestiremediğiniz biri. Bu bilinmezlik ve merak duygusu her şey sonuçlanana kadar peşinizi bırakmıyor.

50 yıllık uzun bir dönemi anlattığı için karakter gelişimlerini ve değişimlerini net bir şekilde gözler önüne seriyor. Sürükleyici anlatımına kapılıp gidiyorsunuz.
EN kısmını bilemem ama dehşet verici bir sonla noktalandığına katılıyorum. Bazı ürkütücü mesajları olan bir kitap.

Mehtappp 
06 Eki 2015 · Kitabı okudu · 23 günde · 8/10 puan

Yazarın birkaç kitabını okumuş olmakla birlikte bana diğer romanlarından tarz olarak farklı geldi. (ki bunu olumsuz anlamda söylemiyorum)
Zaman zaman durağan olsa da Charlie ve Jamie arasındaki bağın nereye varacağını ve rahibimizin nihai hedefine yönelik merakla bitirdim romanı. "Gizli elektrikle tedavi" konusu ve uygulama sonucu ortaya çıkanlar şaşırtıcıydı. Jamie'nin çocukluğundan yaşlılığına kadar ki değişim süreci, karakteri, yaşantısı detaylı ele alınmış, güzel yansıtılmış.
Kitabı beğendim.Tavsiye ederim.

neslihan güneş 
26 Oca 2016 · Kitabı okudu · 10 günde · 3/10 puan

Cok fazla detay kitabı sıkıcı hale getirmiş. Konu dağınık, kurgu güzel ama Stephen King tarzı degil. Dolayısıyla beklentimin çok çok altında olduğu için hayal kırıklığı fiyasko. Elime alıp okumak gelmedi icimden. Biraz uyandırdığı merakla bitirdim. Diğer okuduğum kitapları beni hep çok etkilemiştir. Ama bu kitabı tam bir zaman kaybı.

Aysel Turan 
12 Şub 20:16 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

Evde oğlum sebebi ile serisi olduğu halde okuduğum ilk King romanı. Evet geç kalınmış bir okuma benim için. Daha çok dingin kitaplar tercih eden ben, bazı bölümlerini soluk soluğa okudum. Bu da gösteriyor ki arada bir evlat tavsiyesi almak da fayda var :) olay örgüsü akıcı, güzel ve yaklaşık elli yıllık bir dönemi anlatıyor. Çok ilginçtir, kitabın başında çok naif ve mazbut hayatı olan kişinin hiç bir olumsuzluğu olmamasına rağmen beni bu kadar huzursuz etmesinin sebebini anlayamamıştım. Konu ilerledikçe açığa kavuştu. Bu da Stephen King farkı demek ki. Rahip Jacops ve Jamie'nin hikayesini keyifle ve merakla okudum.

Ece 
13 Tem 2015 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Stephen King'in hemen hemen tüm kitaplarını okumuş sadık bir okuyucu olarak bu kitap beni ne yazık ki hayal kırıklığına uğrattı. Kitap, alışkın olduğumuz stephen king kitaplarının aksine oldukça durağan ilerliyor. Her yeni sayfayı belki heyecan verici bir şey olur umuduyla çeviriyorsunuz ama ne yazık ki beklentileriniz karşılanmıyor. Sonunu da tanıtım yazısında iddia edildiği gibi şok edici bulmadım.

Dilara 
12 Şub 21:20 · Kitabı okudu · 10 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bir takıntının ne denli güçlü olabileceğini ve insanı kendi sonuna doğru ne denli hızlı taşıyabileceğini gözler önüne seren efsanevi bir roman... Beni rahibin deneylerinden ve deneklerinin yaşadığı ölüm sonrası deneyimlerinden daha çok endişelendiren tek bir şey oldu o da; rahibin gizli elektriğe olan takıntısı... King hayranlarının zaten kaçırmayacağı kitaplardan biri olduğunu düşünüyorum.

Gamze Yavuz 
07 May 2015 · Kitabı okumayı düşünüyor · Puan vermedi

Stephen Kıng çocukluğumun yazarı.. Okumadığım kaç kitabı kalmıştır sayılacak kadar az. Kitaplarını soluksuz okuyorsunuz.
Diriliş kitabını çok çok merak ediyorum. Şüphesiz ki nefes kesecek...

2 /

Kitaptan 83 Alıntı

Rabia 
08 Nis 2017 · Kitabı okudu

Yazmak harika, aynı zamanda korkunç birşey. Hafıza kuyusunun, yıllar boyu sıkıca kapalı duran kapağını açıveriyor.

Diriliş, Stephen KingDiriliş, Stephen King
ibiaryu 
10 Oca 16:00 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

İnsanlar , göz ardı edilemeyecek kadar büyük şeylere ' odadaki fil ' diyor ama bir fil odada yeterince uzun süre kalsa , onu da görmemeye başlarlar.

Diriliş, Stephen KingDiriliş, Stephen King
ibiaryu 
15 Oca 18:59 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Sigara , dedi o çatlak sesiyle. Kendini öldürmek için ne kadar aptalca bir yol.

Diriliş, Stephen KingDiriliş, Stephen King
ibiaryu 
10 Oca 14:20 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Yetişkinlerin nasıl o kadar çok konuşabildiğine şaşırdığımı hatırlıyorum. Bana çok yorucu görünüyordu.

Diriliş, Stephen KingDiriliş, Stephen King