Adı:
Diriliş
Baskı tarihi:
Mayıs 2015
Sayfa sayısı:
392
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752119895
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Revival
Çeviri:
Canan Kim
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Altın Kitaplar
New England'ın ufak bir kasabasında küçük bir çocuk ile kasabanın yeni rahibi arasında gizli bir takıntıyı temel alan derin bir bağ oluşur. Ancak, ailesinin başına korkunç bir felaket gelen genç rahip Tanrı'yı lanetleyerek kasabayı terk eder.

Aradan yıllar geçer. Artık bir yetişkin olan küçük çocuk, parçası olduğu rock gruplarıyla bütün ülkeyi dolaşırken eski dostu ile tekrar karşılaşır ve bu karşılaşma şeytanın bile aklına gelmeyecek bir anlaşmayla perçinlenir...

Elli yıllık bir dönemi anlatan ve Stephen King'in şimdiye dek yazdığı en dehşet verici sonla noktalanan Diriliş, King'in neden "dünya edebiyatının merkezinde olduğunu" (Margaret Atwood, New York Times) tartışma götürmez bir şekilde kanıtlayan eşsiz bir şaheser.
(Tanıtım Bülteninden)
392 syf.
·7 günde·Beğendi·8/10
8 / 10 vermişim ki nadirdir bir roman da bu puanı vermem. Konusu bir kere olağan üstü , muhteşem tıpkı pilav üstü kuru gibi acıkmış olabilirim hoş görün diye belirtip tüm King severlere şiddetsiz bir şekilde tavsiyemdir.
392 syf.
·9/10
Benim gibi Stephen King'i 80'lerde okuyanlar tabii hiç bilmeden yazarın en önemli eserlerini o dönemlerde okumuştu: Carrie(Göz), Mahşer-kısa versiyonu, O, Sis, ve elbette gizli bir mücevher değerindeki Kuşku Mevsimi (Esaretin Bedeli de bu kitaptaki hikâyelerden biriydi), muhteşem ve karanlık atmosferiyle Cujo, Hayvan Mezarlığı, Ceset, Sadist vb. Elbette Stephen King yazmaya ara vermedi, ama ben ara verdim. Ne zamana kadar? 3 sene önce Mahşer'in kesilmemiş orijinal hâlini okuyana dek. Mahşer muhteşem bir kitaptı, eksiksiz, tam, dört dörtlük. Karakterleri çok fazla olduğu için karakter geliştirmek adına değil, ama hikâyenin gelişmesi ,ilerlemesi, ve nihayete ermesine dek çok etkileyici bir şekilde kotarılmış bir eserdi. O yani IT adlı kitabının bu sene bizde çıkan orijinal metni ise Mahşer'i bile solluyor, hele de üslûp ve karakter geliştirme anlamında kesinlikle çok daha iyi bir eser olduğunu ortaya koyuyor. Yine de benim için Mahşer bir numara.

Diriliş'i oldukça beğendim. Tabii katıksız, ilk dönemlerin Stephen King'i değil burada karşımıza çıkan: ama detaycı, hikâyesinin bu kadar zengin malzemeyle ortaya koyarak geliştirebilen ve en azından benim açımdan karakter yaratarak onu geliştirme maharetini çok iyi düzeyde kullanan bir Stephen King var karşımızda. Jamie karakterinin 50 seneye yayılan hikâyesi ilgi çekiyor. Gerilim kitaplarında alışık olduğumuz türden hızlı akış, bol diyalog ve sığ betimlemeler yerine, King'in her zaman dikkat çeken detaycılığı yine öne çıkıyor; şaşırtıcı, irkiltici olaylar yerine ruh hallerine daha çok önem veren bir tarzla hikâyesini, tabii oldukça iyi bir finalle sona erdiriyor.

Senelerdir okumadığım Stephen King'in diğer kitaplarını da araya serpiştirerek yaz okumalarıma başlama niyetindeyim...
392 syf.
Hiç gerilim kitabı beklemeyin. Gerilim ile alakası yok kitabın, çok az gerilim var. Ama bu kitabı kötü mü yapıyor? okunmaz mı? King deyince akla gerilim ve korku gelir evet ama adam yine yazmış. Nasıl yetenektir bu! Hep şaşırtıyor beni.

Kitap çok akıcı ilerliyor. Durgun gibi geçen olaylarda bile sayfalar akıyor. Çok merak uyandırıyor. Acaba ne oldu? diye diye okunuyor.

Ana karakterimiz "Jamie" ve Rahip... Rahibin başına gelen talihsiz olay ile tüm hayatı değişiyor. Şunu belirteyim rahibi anlatırken araya diyaloglar koymuş ve o diyaloglarda rahibin bir önemli şeyini anlatıyor.  Spoiler vermeyeceğim. Buraları bile o kadar gizemli ki o ana gelene kadar heyecanla okudum. Tabii burda başka olaylarda yaşanıyor.

Hikayesini çok beğendim. Durağan gibi duran kitap su gibi akıyor.

Küçük Jamie'nin hayatı ile başlayan serüven o büyüdükçe devam ediyor...Baştan sona heyecan dolu bir kitabın sonu müthişti. Okuyunuz bu güzelim kitabı da.
392 syf.
·8 günde·Beğendi·9/10
Stephen King harika kitaplara imza atıyor bunu artık hepimiz biliyoruz. Ama bu kitap bahsedildiği gibi bir gerilim kitabı değildi. Ama yine de çok beğendim. Son sayfalara yaklaştıkça da heyecan katmerlendi diyebilirim.

Kitapta elli yıllık bir dönem ana karakterimiz Jamie'nin ağzından anlatılıyor. Jamie'nin sekiz yaşındayken tanıştığı Rahip Jacops hayatının büyük bir bölümünde ve farklı zamanlarda ona eşlik ediyor. Rahip ailesini trajik bir kazada kaybetmesi sonucunda korkunç bir vaaz verir ve kasabayı terk eder. Zaten olanlar da  bundan sonra başlayacaktır.

Tek tutkusu - takıntısı desek daha doğru olur aslında- elektirik olan  Rahip Jacops bu alandaki gücünü çeşitli hastalıkları olan insanları tedavi etmek için kullanmaya başlar ve kısmen başarırda.Ama asıl amacı çok farklıdır ve Jaime hiç istemese de Rahibe eşlik edecektir. Çünkü King'in de dediği gibi merak korkunç bir şeydir ama aynı zamanda insani bir özelliktir.

Akıcı, heyecanlı ve gizemli bir kitap. Ve sanırım uzunca bir süre şimşek gördüğümde aklıma Rahip Jacops gelecek. Keyifli okumalar diliyorum herkese.
392 syf.
·6 günde·Puan vermedi
Uzun bir aradan sonra Stephen King okudum. Bu kitap son zamanlarda çıkan kitaplarından biriydi. Acaba diyordum alelacele mi yazıldı? Öyle bir intiba vardı üzerimde. Ancak okudum ve çok güzeldi. Ya Stephen King kitaplarında bir şey var. Okutuyor kendini. Bunun başlı başına gizem ve korku olduğunu düşünmüyorum. Aşırı bağlıyor sizi kitaba. Dili çok akıcı. 50 yıllık bir süreci anlatıyor roman. Stephen King romanlarında olmazsa olmaz din konusu yine burada kendini gösteriyor. Arka planda ilerleyen hep bir Rock kültürü ve müzik var. Gizemi iyi vermiş diyebiliriz. Sonuna nasıl gelindiğini anlamıyorsunuz ve ilk başları olduğu gibi aklınızda kalıyor.
392 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10
Evde oğlum sebebi ile serisi olduğu halde okuduğum ilk King romanı. Evet geç kalınmış bir okuma benim için. Daha çok dingin kitaplar tercih eden ben, bazı bölümlerini soluk soluğa okudum. Bu da gösteriyor ki arada bir evlat tavsiyesi almak da fayda var :) olay örgüsü akıcı, güzel ve yaklaşık elli yıllık bir dönemi anlatıyor. Çok ilginçtir, kitabın başında çok naif ve mazbut hayatı olan kişinin hiç bir olumsuzluğu olmamasına rağmen beni bu kadar huzursuz etmesinin sebebini anlayamamıştım. Konu ilerledikçe açığa kavuştu. Bu da Stephen King farkı demek ki. Rahip Jacops ve Jamie'nin hikayesini keyifle ve merakla okudum.
392 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10
Stephen King.
İtiraf edeyim Rahip Danny ismini Google'de aratip.  Aratmadan öncede "acaba' diye ürpererek beklemiştim.
Kitapta 6 yaşından altmışlı yaşlarına kadar yaşadığı ilginç çekimlere tanık olacağınız bir karakter var. Bir gün evinin bahçesinde plastik askerlerle oynarken üzerine bir rahibin gölgesi düşer ve hayatinin sonuna kadar yaşadığı her anda o gölge onun peşini bırakmaz. Zaman zaman biyografi mi okuyorum acaba diye düşündürüp hikayenin doruk noktasınin siradan olacağını düşündürüyor . Ama yanıldığınızı, kitabin diliyle, bir yıldırım düşmesiyle anlıyorsunuz.
Bir rahip, bir sifaci ve elektrik üzerine kurulmuş bir hayat... Karşısında iki dünya arasında anahtar rolü gören bir insan ve binlerce cinayet ve intihar hikayesi... Belki de 'hayatın yönününü değiştirmek hiçbir insanin elinde değildir'i anlatiyor bize. Ya da siz okuyunca ne anlarsaniz artık. Ben tavsiye ediyorum. Kurgu mu gerçek mi diye düşünmek isteyenlere...
392 syf.
·6/10
King'i çok sevmeme rağmen nedense bu kitabı sevemedim ben. Okunmaz mı okunur gayet de güzel okunur ama King'in o yoğun gerilim korku etkisi heyecandan kitabı jet hızıyla okumak isteme arzusu olmadı bende ne yazık ki :(
392 syf.
·21 günde·Puan vermedi
Stephen King'in şimdiye kadar yazdığı en dehşet verici sonla noktalanan romanı...

Küçük bir çocuk ve kasabanın yeni, genç rahibi arasındaki asla kopamayan bağ. Ve rahibin başta hobi gibi görünen ama bir takıntı halini alan tutkusu: elektrik.

Korku duygusunu hissettiren bir kitap. Ama sizi korkutan bir yaratık değil, yaratığa dönüşmeye başlamış bir insan. Yapabileceklerinin sınırının kestiremediğiniz biri. Bu bilinmezlik ve merak duygusu her şey sonuçlanana kadar peşinizi bırakmıyor.

50 yıllık uzun bir dönemi anlattığı için karakter gelişimlerini ve değişimlerini net bir şekilde gözler önüne seriyor. Sürükleyici anlatımına kapılıp gidiyorsunuz.
EN kısmını bilemem ama dehşet verici bir sonla noktalandığına katılıyorum. Bazı ürkütücü mesajları olan bir kitap.
392 syf.
·23 günde·8/10
Yazarın birkaç kitabını okumuş olmakla birlikte bana diğer romanlarından tarz olarak farklı geldi. (ki bunu olumsuz anlamda söylemiyorum)
Zaman zaman durağan olsa da Charlie ve Jamie arasındaki bağın nereye varacağını ve rahibimizin nihai hedefine yönelik merakla bitirdim romanı. "Gizli elektrikle tedavi" konusu ve uygulama sonucu ortaya çıkanlar şaşırtıcıydı. Jamie'nin çocukluğundan yaşlılığına kadar ki değişim süreci, karakteri, yaşantısı detaylı ele alınmış, güzel yansıtılmış.
Kitabı beğendim.Tavsiye ederim.
392 syf.
·10 günde·3/10
Cok fazla detay kitabı sıkıcı hale getirmiş. Konu dağınık, kurgu güzel ama Stephen King tarzı degil. Dolayısıyla beklentimin çok çok altında olduğu için hayal kırıklığı fiyasko. Elime alıp okumak gelmedi icimden. Biraz uyandırdığı merakla bitirdim. Diğer okuduğum kitapları beni hep çok etkilemiştir. Ama bu kitabı tam bir zaman kaybı.
392 syf.
·6/10
Stephen King'in hemen hemen tüm kitaplarını okumuş sadık bir okuyucu olarak bu kitap beni ne yazık ki hayal kırıklığına uğrattı. Kitap, alışkın olduğumuz stephen king kitaplarının aksine oldukça durağan ilerliyor. Her yeni sayfayı belki heyecan verici bir şey olur umuduyla çeviriyorsunuz ama ne yazık ki beklentileriniz karşılanmıyor. Sonunu da tanıtım yazısında iddia edildiği gibi şok edici bulmadım.
Yazmak harika, aynı zamanda korkunç birşey. Hafıza kuyusunun, yıllar boyu sıkıca kapalı duran kapağını açıveriyor.
İnsanlar , göz ardı edilemeyecek kadar büyük şeylere ' odadaki fil ' diyor ama bir fil odada yeterince uzun süre kalsa , onu da görmemeye başlarlar.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Diriliş
Baskı tarihi:
Mayıs 2015
Sayfa sayısı:
392
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752119895
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Revival
Çeviri:
Canan Kim
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Altın Kitaplar
New England'ın ufak bir kasabasında küçük bir çocuk ile kasabanın yeni rahibi arasında gizli bir takıntıyı temel alan derin bir bağ oluşur. Ancak, ailesinin başına korkunç bir felaket gelen genç rahip Tanrı'yı lanetleyerek kasabayı terk eder.

Aradan yıllar geçer. Artık bir yetişkin olan küçük çocuk, parçası olduğu rock gruplarıyla bütün ülkeyi dolaşırken eski dostu ile tekrar karşılaşır ve bu karşılaşma şeytanın bile aklına gelmeyecek bir anlaşmayla perçinlenir...

Elli yıllık bir dönemi anlatan ve Stephen King'in şimdiye dek yazdığı en dehşet verici sonla noktalanan Diriliş, King'in neden "dünya edebiyatının merkezinde olduğunu" (Margaret Atwood, New York Times) tartışma götürmez bir şekilde kanıtlayan eşsiz bir şaheser.
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 180 okur

  • Zeynep Sarımehmet
  • Hilal Durmaz Arıman
  • Unal sahin
  • Firdevs K.
  • Görkem
  • Burhan Erdemir
  • osman göktaş
  • Fatma tarhan
  • Kbayram
  • Beco Uçar

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%5.1
14-17 Yaş
%13.6
18-24 Yaş
%18.6
25-34 Yaş
%20.3
35-44 Yaş
%27.1
45-54 Yaş
%13.6
55-64 Yaş
%1.7
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%59.2
Erkek
%40.8

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%15.4 (12)
9
%20.5 (16)
8
%26.9 (21)
7
%17.9 (14)
6
%3.8 (3)
5
%6.4 (5)
4
%3.8 (3)
3
%5.1 (4)
2
%0
1
%0