·
Okunma
·
Beğeni
·
3.058
Gösterim
Adı:
Revival
Baskı tarihi:
2014
Sayfa sayısı:
384
Format:
Karton kapak
ISBN:
9781444789171
Kitabın türü:
Dil:
English
Ülke:
United States of America
Yayınevi:
Hodder & Stoughton Ltd
Baskılar:
Diriliş
Revival
A spectacularly dark and electrifying novel about addiction, religion, music and what might exist on the other side of life.

In a small New England town, in the early 60s, a shadow falls over a small boy playing with his toy soldiers. Jamie Morton looks up to see a striking man, the new minister, Charles Jacobs. Soon they forge a deep bond, based on their fascination with simple experiments in electricity.

Decades later, Jamie is living a nomadic lifestyle of bar-band rock and roll. Now an addict, he sees Jacobs again - a showman on stage, creating dazzling 'portraits in lightning' - and their meeting has profound consequences for both men. Their bond becomes a pact beyond even the Devil's devising, and Jamie discovers that revival has many meanings.

This rich and disturbing novel spans five decades on its way to the most terrifying conclusion Stephen King has ever written. It's a masterpiece from King, in the great American tradition of Nathaniel Hawthorne and Edgar Allan Poe.
392 syf.
·7 günde·Beğendi·8/10
8 / 10 vermişim ki nadirdir bir roman da bu puanı vermem. Konusu bir kere olağan üstü , muhteşem tıpkı pilav üstü kuru gibi acıkmış olabilirim hoş görün diye belirtip tüm King severlere şiddetsiz bir şekilde tavsiyemdir.
392 syf.
·9/10
Benim gibi Stephen King'i 80'lerde okuyanlar tabii hiç bilmeden yazarın en önemli eserlerini o dönemlerde okumuştu: Carrie(Göz), Mahşer-kısa versiyonu, O, Sis, ve elbette gizli bir mücevher değerindeki Kuşku Mevsimi (Esaretin Bedeli de bu kitaptaki hikâyelerden biriydi), muhteşem ve karanlık atmosferiyle Cujo, Hayvan Mezarlığı, Ceset, Sadist vb. Elbette Stephen King yazmaya ara vermedi, ama ben ara verdim. Ne zamana kadar? 3 sene önce Mahşer'in kesilmemiş orijinal hâlini okuyana dek. Mahşer muhteşem bir kitaptı, eksiksiz, tam, dört dörtlük. Karakterleri çok fazla olduğu için karakter geliştirmek adına değil, ama hikâyenin gelişmesi ,ilerlemesi, ve nihayete ermesine dek çok etkileyici bir şekilde kotarılmış bir eserdi. O yani IT adlı kitabının bu sene bizde çıkan orijinal metni ise Mahşer'i bile solluyor, hele de üslûp ve karakter geliştirme anlamında kesinlikle çok daha iyi bir eser olduğunu ortaya koyuyor. Yine de benim için Mahşer bir numara.

Diriliş'i oldukça beğendim. Tabii katıksız, ilk dönemlerin Stephen King'i değil burada karşımıza çıkan: ama detaycı, hikâyesinin bu kadar zengin malzemeyle ortaya koyarak geliştirebilen ve en azından benim açımdan karakter yaratarak onu geliştirme maharetini çok iyi düzeyde kullanan bir Stephen King var karşımızda. Jamie karakterinin 50 seneye yayılan hikâyesi ilgi çekiyor. Gerilim kitaplarında alışık olduğumuz türden hızlı akış, bol diyalog ve sığ betimlemeler yerine, King'in her zaman dikkat çeken detaycılığı yine öne çıkıyor; şaşırtıcı, irkiltici olaylar yerine ruh hallerine daha çok önem veren bir tarzla hikâyesini, tabii oldukça iyi bir finalle sona erdiriyor.

Senelerdir okumadığım Stephen King'in diğer kitaplarını da araya serpiştirerek yaz okumalarıma başlama niyetindeyim...
392 syf.
Hiç gerilim kitabı beklemeyin. Gerilim ile alakası yok kitabın, çok az gerilim var. Ama bu kitabı kötü mü yapıyor? okunmaz mı? King deyince akla gerilim ve korku gelir evet ama adam yine yazmış. Nasıl yetenektir bu! Hep şaşırtıyor beni.

Kitap çok akıcı ilerliyor. Durgun gibi geçen olaylarda bile sayfalar akıyor. Çok merak uyandırıyor. Acaba ne oldu? diye diye okunuyor.

Ana karakterimiz "Jamie" ve Rahip... Rahibin başına gelen talihsiz olay ile tüm hayatı değişiyor. Şunu belirteyim rahibi anlatırken araya diyaloglar koymuş ve o diyaloglarda rahibin bir önemli şeyini anlatıyor.  Spoiler vermeyeceğim. Buraları bile o kadar gizemli ki o ana gelene kadar heyecanla okudum. Tabii burda başka olaylarda yaşanıyor.

Hikayesini çok beğendim. Durağan gibi duran kitap su gibi akıyor.

Küçük Jamie'nin hayatı ile başlayan serüven o büyüdükçe devam ediyor...Baştan sona heyecan dolu bir kitabın sonu müthişti. Okuyunuz bu güzelim kitabı da.
392 syf.
·8 günde·Beğendi·9/10
Stephen King harika kitaplara imza atıyor bunu artık hepimiz biliyoruz. Ama bu kitap bahsedildiği gibi bir gerilim kitabı değildi. Ama yine de çok beğendim. Son sayfalara yaklaştıkça da heyecan katmerlendi diyebilirim.

Kitapta elli yıllık bir dönem ana karakterimiz Jamie'nin ağzından anlatılıyor. Jamie'nin sekiz yaşındayken tanıştığı Rahip Jacops hayatının büyük bir bölümünde ve farklı zamanlarda ona eşlik ediyor. Rahip ailesini trajik bir kazada kaybetmesi sonucunda korkunç bir vaaz verir ve kasabayı terk eder. Zaten olanlar da  bundan sonra başlayacaktır.

Tek tutkusu - takıntısı desek daha doğru olur aslında- elektirik olan  Rahip Jacops bu alandaki gücünü çeşitli hastalıkları olan insanları tedavi etmek için kullanmaya başlar ve kısmen başarırda.Ama asıl amacı çok farklıdır ve Jaime hiç istemese de Rahibe eşlik edecektir. Çünkü King'in de dediği gibi merak korkunç bir şeydir ama aynı zamanda insani bir özelliktir.

Akıcı, heyecanlı ve gizemli bir kitap. Ve sanırım uzunca bir süre şimşek gördüğümde aklıma Rahip Jacops gelecek. Keyifli okumalar diliyorum herkese.
392 syf.
·6 günde·Puan vermedi
Uzun bir aradan sonra Stephen King okudum. Bu kitap son zamanlarda çıkan kitaplarından biriydi. Acaba diyordum alelacele mi yazıldı? Öyle bir intiba vardı üzerimde. Ancak okudum ve çok güzeldi. Ya Stephen King kitaplarında bir şey var. Okutuyor kendini. Bunun başlı başına gizem ve korku olduğunu düşünmüyorum. Aşırı bağlıyor sizi kitaba. Dili çok akıcı. 50 yıllık bir süreci anlatıyor roman. Stephen King romanlarında olmazsa olmaz din konusu yine burada kendini gösteriyor. Arka planda ilerleyen hep bir Rock kültürü ve müzik var. Gizemi iyi vermiş diyebiliriz. Sonuna nasıl gelindiğini anlamıyorsunuz ve ilk başları olduğu gibi aklınızda kalıyor.
392 syf.
·Puan vermedi
Berber Hector’un ağzından dökülüyor bu sözler: “Mi majör. Bu bokların hepsi mi ile başlar.”

Blues için söylüyor bunu Hector; ama kökeni Blues olan Rock için de rahatlıkla söylenebilir. Zira baş karakterimiz Jamie Morton’dan da duyuyoruz bu sözü defalarca.

Diriliş de Stephen King kitaplarının çoğu gibi küçük bir kasabada başlıyor. Harlow’da (bu arada Maine’de öyle bir kasaba yok, burası da Castle Rock gibi hayali bir kasaba). 1962’de. Ve küçük bir çocukla. Jamie Morton.

Jamie, 6. doğum gününde ablasının hediye ettiği oyuncak askerlerle oynarken birden üzerine bir gölge düşer. Gölgenin sahibi, kasabanın yeni rahibi Charles Jacobs’tır. Rahip, Jamie’yle ilgilenir, ona bazı savaş taktikleri verir ve ayrılır.

Günler geçtikçe tüm kasaba gibi Jamie ve ailesi de rahibi çok severler. İyi yürekli, çalışkan, saygın bir adamdır Jacobs. Çok güzel bir karısı, şirin bir oğlu vardır.

Jacobs rahipliğin yanı sıra hobi olarak eletrikle ilgilenir. Elektriği farklı biçimlerde kullanmayı heves edinmiştir. Hatta çocuklara din eğitimi verirken de elektriğin şaşırtıcı gücünü kullanır.

Bülent Özgün

İncelemenin tamamı: https://kayiprihtim.com/...-dr-frankenstein-mi/
392 syf.
·6/10
Ufak bir kasabada henüz altı yaşında olan bir çocuğun kasabaya yeni gelen genç rahip ile tanışması ve bu rahiple tanışmasından sonra hayatının sonuna kadar değişen yaşamını konu alan ilginç bir kitap.Hayatlarının çeşitli dönemlerinde sürekli yolları kesişen ve rahibin “elektrik takıntısı” yüzünden aralarında derin bir bağ oluşan ikilinin yaşadıkları sıra dışı olayların kurgulandığı kitap aslında ne bir gerilim ne de bir korku kitabı.Daha çok fantastik bir kitap.Zaman zaman durağanlaşan,gerilimin,korkunun hiç olmadığı,heyecanın vasat kaldığı ve en önemlisi sonunu az çok başından tahmin edebileceğiniz bir eser olarak karşımıza çıkıyor.Kitabın konusunun farklı olduğunu ve bu konunun daha da güzel işlenebileceğini düşünüyorum.Sonuç olarak klasik bir King kitabı diyemiyorum.Açıkçası ben okurken bazen sıkılmadım da değil yani.
392 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10
Evde oğlum sebebi ile serisi olduğu halde okuduğum ilk King romanı. Evet geç kalınmış bir okuma benim için. Daha çok dingin kitaplar tercih eden ben, bazı bölümlerini soluk soluğa okudum. Bu da gösteriyor ki arada bir evlat tavsiyesi almak da fayda var :) olay örgüsü akıcı, güzel ve yaklaşık elli yıllık bir dönemi anlatıyor. Çok ilginçtir, kitabın başında çok naif ve mazbut hayatı olan kişinin hiç bir olumsuzluğu olmamasına rağmen beni bu kadar huzursuz etmesinin sebebini anlayamamıştım. Konu ilerledikçe açığa kavuştu. Bu da Stephen King farkı demek ki. Rahip Jacops ve Jamie'nin hikayesini keyifle ve merakla okudum.
392 syf.
·6/10
King'i çok sevmeme rağmen nedense bu kitabı sevemedim ben. Okunmaz mı okunur gayet de güzel okunur ama King'in o yoğun gerilim korku etkisi heyecandan kitabı jet hızıyla okumak isteme arzusu olmadı bende ne yazık ki :(
392 syf.
·4 günde·5/10
Oldukça yorucu ve sıkıcı bir okuma oldu. Bu 5. Stephen King idi. Bir daha da çok uzun bir süre belki de hiç olmayacak. Konunun başkişisi olması gereken rahibi bırakıp, bir çocuğun 61 yılını anlatan ve iç yaran bir kurgu olmuş. Rahibin başına gelen korkunç olaydan sonra elektriğe olan düşkünlüğünü tam ortaya koysaymış daha çekici ve okunur olurmuş.

390 bet ama 200 betini olduğu gibi atın. Çok gereksiz ayrıntı ve konuyla ilgili olmayan bir yaşantıyı anlatıyor. Sonra es kaza! Rahip Dan ile kesişen yollar ve olaylar. Rahibin takıntısı üzerinden gidilse ve gerilim yüklü olsaydı iyi olacaktı. Öyle sıkıldım ki en sonlarda hızlanan konu bile gidermedi daralmamı. Buick 8 gibi bir öte yaşam kurgulanmış neredeyse ki hiç sevmediğim bir betiktir o da.

Genç bir rahibin geldiği ilk kilise görevinde bir ailenin en küçüğü Jamie ile tanışması, rahibin özel ilgi alanı ile Jamie ve kardeşi Con'a yardım etmesi ile başlayan bağ, 60lı yaşlara dek uzun aralıklarla sürüyor. Aralar hep Jamie'nin kendi yaşamı ile dolu. Ergenliği, gençliği ve yetişkinliği. Sıradan bir yaşam içinde tek sıradışı olan rahip ile yaşadığı dönemler ama gereğinden az yer verilmiş. En son 100 bette ise olayın asıl konuya gelmesiyle rahibin yaşadığı büyük yitim sonucu nasıl bir bilimadamına dönüştüğünü ve deyim yerindeyse Nikola Tesla olması anlatılıyor. Keşke merkezde hep rahip olsaydı. Rahibin Tanrı'ya isyan etmesi ve bir bakıma O'nu yanlışlama girişimi. Sonuç: Ortalama bir konu, sıkıcı bir yaşam öyküsü.
392 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10
Stephen King.
İtiraf edeyim Rahip Danny ismini Google'de aratip.  Aratmadan öncede "acaba' diye ürpererek beklemiştim.
Kitapta 6 yaşından altmışlı yaşlarına kadar yaşadığı ilginç çekimlere tanık olacağınız bir karakter var. Bir gün evinin bahçesinde plastik askerlerle oynarken üzerine bir rahibin gölgesi düşer ve hayatinin sonuna kadar yaşadığı her anda o gölge onun peşini bırakmaz. Zaman zaman biyografi mi okuyorum acaba diye düşündürüp hikayenin doruk noktasınin siradan olacağını düşündürüyor . Ama yanıldığınızı, kitabin diliyle, bir yıldırım düşmesiyle anlıyorsunuz.
Bir rahip, bir sifaci ve elektrik üzerine kurulmuş bir hayat... Karşısında iki dünya arasında anahtar rolü gören bir insan ve binlerce cinayet ve intihar hikayesi... Belki de 'hayatın yönününü değiştirmek hiçbir insanin elinde değildir'i anlatiyor bize. Ya da siz okuyunca ne anlarsaniz artık. Ben tavsiye ediyorum. Kurgu mu gerçek mi diye düşünmek isteyenlere...
Yazmak harika, aynı zamanda korkunç birşey. Hafıza kuyusunun, yıllar boyu sıkıca kapalı duran kapağını açıveriyor.
İnsanlar , göz ardı edilemeyecek kadar büyük şeylere ' odadaki fil ' diyor ama bir fil odada yeterince uzun süre kalsa , onu da görmemeye başlarlar.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Revival
Baskı tarihi:
2014
Sayfa sayısı:
384
Format:
Karton kapak
ISBN:
9781444789171
Kitabın türü:
Dil:
English
Ülke:
United States of America
Yayınevi:
Hodder & Stoughton Ltd
Baskılar:
Diriliş
Revival
A spectacularly dark and electrifying novel about addiction, religion, music and what might exist on the other side of life.

In a small New England town, in the early 60s, a shadow falls over a small boy playing with his toy soldiers. Jamie Morton looks up to see a striking man, the new minister, Charles Jacobs. Soon they forge a deep bond, based on their fascination with simple experiments in electricity.

Decades later, Jamie is living a nomadic lifestyle of bar-band rock and roll. Now an addict, he sees Jacobs again - a showman on stage, creating dazzling 'portraits in lightning' - and their meeting has profound consequences for both men. Their bond becomes a pact beyond even the Devil's devising, and Jamie discovers that revival has many meanings.

This rich and disturbing novel spans five decades on its way to the most terrifying conclusion Stephen King has ever written. It's a masterpiece from King, in the great American tradition of Nathaniel Hawthorne and Edgar Allan Poe.

Kitabı okuyanlar 459 okur

  • Kutlukurt6

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0.5 (1)
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0