Çağrı

8,3/10  (57 Oy) · 
157 okunma  · 
45 beğeni  · 
1.279 gösterim
John Smith paten kaymayı seven sıradan bir çocuktur. Bir gün paten sahasında geçirdiği küçük bir kaza hafif bir beyin sarsıntısına neden olur. John bu olayın üzerinde durmaz ve olağan yaşamına devam eder. Ama artık hiçbir şey eskisi gibi değildir. Farkında olmadığı bazı değişiklikler olmuş, önsezileri ve bazı duyuları gelişmiştir.

Yıllar sonra John bir kaza daha geçirir ve yaşamındaki bazı ayrıntılar belirginleşme başlar. Artık kimsenin duymadığı, bilmediği ve hissetmediği her şey onunla arkadaş olmuştur.
 • Baskı Tarihi:
  2003
 • Sayfa Sayısı:
  380
 • ISBN:
  9789754059649
 • Orijinal Adı:
  Deathzone
 • Çeviri:
  Esat Ören
 • Yayınevi:
  Altın Kitaplar
 • Kitabın Türü:
Muzaffer Akar 
 20 Nis 17:56 · Kitabı okudu · 7 günde · 8/10 puan

Çağrı, King’in okuduğum 21. Kitabı. Yazar her kitabında mistik öğeleri harmanlayarak insanın içindeki en ilkel korkularıyla ayrı ayrı oynuyor. Belki de bu durum okuyucuda bağımlılık yapıyor, bilmiyorum tam açıklaması güç.

Geleceği görmek ister misiniz? Tam olarak görmek değil de hissetmek diyelim. İlk başta çok cazip bir teklif gibi görünse de bence hiç iyi bir şey değil. Okuyun, hak vereceksiniz!

Evet, geleceği hissetmek ve duyumsamakla ilgili bir hikaye Çağrı. Olayları anlatarak ip uçları vermek istemiyorum ama şunu söyleyebilirim; çok iyi tasarlanmış karakterleriyle çıkılan bu yolculukta okuyucu bir an bile sıkılmayacak ve bazen kitap elinde gözler tavanda düşüncelere dalacak.
Özellikle King okumaya yeni başlayanlara bu kitabı tavsiye ediyorum.

Rogojin 
 25 Mar 15:07 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 10/10 puan

Gerçek adıyla "Ölü Bölge", Stephen King'in 70'li yıllarda yazdığı ve doğal olarak en iyi eserlerini verdiği 70 ve 80'li yılların bütün izlerini taşıyan bir klasik. Kitap kesinlikle en iyi King eserlerinden birisi olduğu gibi, baş karakterimiz Johnny Smith de en güzel çizilmiş Stephen King karakterlerinden birisi diyebiliriz, kesinlikle. Ne yazık ki Türkçe adının kitapla hiç bir ilgisi yok.

Kitap, küçükken geçirdiği bir kazanın izlerini senelerce taşıyan ve gençlik yıllarında yaşayacağı büyük ve ölümcül bir trafik kazasının ardından hayatı tamamen değişecek olan Johnny Smith'i anlatıyor. Kitaba korku kitabı diyemeyiz, psikolojik gerilim kitabı dememiz daha uygun. Yazar belki de gelecekte yaşanacak olayları görebilme yeteneğinin insana vereceği huzursuzluğu, bu kişinin ahlâki çıkmazlarla yüzleşerek toplumda kendine bir yer bulamamasını anlatarak farklılığının bedellerinin ödenmek zorunda kalacağı bir dışlanmışlık hikâyesi olarak kurguluyor kitabı. Johnny kitap boyunca karşısına çıkan bir çok olayla istemediği durumlar yaşamak zorunda kalırken farklılığından faydalanmayı seçen insanlardan kendisinden korkanlara, kendisini seven ve destek olanlara dek bir çok insanla beraber hayatta kalmaya çalışarak nihayetine doğru yürüyor.

King'in en sevdiğim yönlerinden birisi olan kafa sesleri, ya da başkalarının sözlerinin baş karakter tarafından sık sık, sanki bir lanet gibi hatırlanması gibi özellikler eserin güzelliğini artırıyor. 90 ve 2000'li yıllardaki eserlerinde ne yazık ki daha çok ayrıntı ve bilgi bolluğu veya aşırılığıyla kitaplarının zedelendiğini gördüğümüz Stephen King burada yeteneğinin en zirvede olduğu, hayâl gücünün en yükseklerde gezindiği dönemlerin bütün güzel yanlarını kitaba katıyor: gerçekçi karakterler, çok güzel kotarılmış diyaloglar, asla aksamayan bir ritim, son derece dozunda verilen bir gerilim hissi ve merak duygusu... King, Johnny'nin üzücü hikâyesini anlatırken onu kendi külliyatının en güzel insanlarından birisine de dönüştürüyor; çünkü basit bir yazarın basit bir gerilim kitabında göz alıcı ve sığ bir heyecan ögesine dönüşebilecek olan geleceği görme yeteneği burada Johnny için bir trajedi aracına, bir kader çelmesine , hayatını kısıtlayan ve daraltan bir sessiz acı çekme merasimine dönüşüyor.

Mahşer, 'O', Sadist, Cujo gibi başyapıtlarıyla Stephen King, bu eseriyle de gerçekten popüler edebiyatın ve korku edebiyatının en değerli ve kalburüstü yazarlarından birisi olduğunu ortaya koyuyor. Bu yüzden hiç King okumamış okurlara gönül rahatlığıyla bu eseri önerebilirim. Ben de 30 sene önce okumuş ve çok sevmiştim. Yeniden okudum ve yine çok sevdim...

Ceylan 
14 Ağu 16:47 · Kitabı okudu · Puan vermedi

King'den oturaklı, harika bi roman. King gerçekleşmesi olanaksız olayları ve durumları bile gerçekmiş gibi anlatmasını biliyor.
Bu roman korkudan ziyade gerilim öğelerinin daha ağır bastığı bir roman olmuş.

Sevomberkom 
27 Haz 23:33 · Kitabı okudu · 26 günde · Beğendi · 9/10 puan

Çağrı Stephen King'in okuduğum ikinci kitabı.Ben Göz kitabından daha çok beğendiğimi söyleyebilirim.Herkesin aradığı katilin beklenmedik bir isim çıkması güzeldi.Yaratıcı bir eser.Gerilim,gizem tarzı kitapları seven okurlara okumalarını tavsiye ederim

Yapmafatma 
20 Nis 19:34 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Stephen King sahiden de bi efsane az sayıda kitabini okusam da her defasında etkilenmemek elde değil. Kurgusu yazışı. Çevirmen de gayet başarılı. Şiddetle tavsiye ederim gayet güzel bir kitap

Serdar Poirot 
24 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Usta yazardan tek kelime ile mükemmel bir roman. John Smith, çocukken bir kaza yapar ve önsezi yeteneği sahibi olur. Ancak öğretmenken ve Sarah ile sevgili iken bir trafik kazası geçirir ve komaya girer. Bu arada İncil satan Greg Stilson adında bir adamın gözü yükseklerdedir. John Smith komadan yıllar sonra çıkar, Sarah evlenmiştir ve ABD başkanı değişmiştir. Ancak en büyük değişim kendisindedir. Önsezi yeteneği giderek gelişmiştir, kişilere dokunarak pek çok şeyi görebiliyordur. Greg Stilson ise işleri büyütür ve önce belediye başkanı sonrasında da temsilciler meclisi üyesi olur. Ama hedefi daha yüksektir. ABD Başkanlığı. Ama önünde Frank Dodd adında bir seri katil yakalayan, bir çok çocuğun hayatını kurtaran bir engel vardır. John Smith. Acaba başarılı olabilecek midir? Soluksuz okunan bir roman.

Korkmaz. 
21 Eyl 2015 · Kitabı okudu

Paten kayan bi çocuğun küçük bi kaza sonucunda ortaya çıkan önsezi ve karmaşık bilinçaltını anlatıyor.Yazar, beynimizin bize ne tür oyunlar oynayabileceğini sınırlarımızı ne kadar zorlayabileceğimizi değişik bi kurguyla gözler önüne seriyor.

Yaşar Altıparmak 
21 Mar 14:20 · Kitabı okudu · 3 günde · 7/10 puan

Sadece gerilim ve medyumluktan ziyade Kingin dönemin amerikan siyaseti üzerinde ki görüşlerini de belirttiği bir kitap. Sonlara doğru yoğun siyasetten sıkıldım ama onun haricinde sürükleyici bir eserdi.

kitap_okuru 
17 Oca 15:55 · Kitabı okudu · 6 günde · 4/10 puan

Stephen King kitapları harikadır ama nedense bu kitabıni ben pek beğenemedim.Uzun bir süre komada kaldıktan sonra geleceği görme ön sezi gibi yeteneklerle uyanan birinin hikayesi.

Gürkan Metin 
15 Oca 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bilim kurgu izler gibiydi. Stephen King yine ustalıkla okuyanı sürükleyen bir kitap yazmış.

Kitaptan 8 Alıntı

Muzaffer Akar 
16 Nis 00:02 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Gecenin yarısında çalan bir telefon genellikle şu üç anlama gelirdi: Sabahın ikisi bile olsa sesini duymandan hoşlandığını sanan kafayı bulmuş eski bir dost; yanlış numara; kötü haber.

Çağrı, Stephen King (Sayfa 56)Çağrı, Stephen King (Sayfa 56)
Muzaffer Akar 
20 Nis 00:15 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Yaşam
Ama işte, elimizden ne geliyorsa onu yapabiliyoruz ve bununla yetinmek zorundayız... beğenmesek de, alışmamız gerekiyor.

Çağrı, Stephen King (Sayfa 381)Çağrı, Stephen King (Sayfa 381)
Muzaffer Akar 
20 Nis 00:10 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Beş duyumla hissedemediğim hiçbir şeye inanamamanın acısını çekiyorum.

Çağrı, Stephen King (Sayfa 340)Çağrı, Stephen King (Sayfa 340)
Muzaffer Akar 
19 Nis 21:53 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Düşün...
...soru: Eğer bir zaman tünelinde geçip 1932 yılına dönebilseydiniz, Hitler'i öldürür müydünüz?

Çağrı, Stephen King (Sayfa 328)Çağrı, Stephen King (Sayfa 328)
Onur Özkan 
 07 Şub 14:53 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Canavarın Çağrısı
"Canavarlar gerçek, hayaletler de.
İçimizde yaşıyorlar, ve bazen, onlar kazanıyor."

Çağrı, Stephen King (Altın Kitaplar)Çağrı, Stephen King (Altın Kitaplar)
KüLKeDiSi 
07 Kas 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bazı şeyler hiç görülmezse, yitirilmiş olan bazı şeyler hiç bulunmazsa çok daha iyi olur.

Çağrı, Stephen KingÇağrı, Stephen King

Bu kaçık dünyada bir kez bir seçim yaptı mı, sonuna dek onunla yaşamayı bilmeliydi insan.

Elimizden ne geliyorsa onu yapabiliyoruz ve bununla yetinmek zorundayız... Beğenmesek de alışmamız gerekiyor. Yitirilen hiç bir şey yoktur, Sarah. Bulunamayacak hiçbir şey.

Çağrı, Stephen KingÇağrı, Stephen King
KüLKeDiSi 
07 Kas 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bu kaçık dünyada bir kez bir seçim yaptı mı, sonuna dek onunla yaşamayı bilmeliydi insan.

Çağrı, Stephen KingÇağrı, Stephen King