Adı:
Doktor Uyku
Baskı tarihi:
Eylül 2013
Sayfa sayısı:
544
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752117235
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Doctor Sleep
Çeviri:
Zeynep Heyzen Ateş
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Altın Kitaplar
Baskılar:
Doktor Uyku
Doctor Sleep
King'in, tüm zamanların en çok beğenilen eseri Medyum'un (The Shining) unutulmaz karakterlerinden Danny (Dan) Torrance, "Doktor Uyku" olarak karşınızda.

Çocukluğunda bir kışını geçirdiği Overlook Oteli'nin "sakinlerinden" bir türlü kurtulamayan Dan, yıllarca bir şehirden diğerine sürüklenirken, sonunda ufak bir New Hampshire kasabasına yerleşir, bir bakımevinde işe girip, kalan "ışıltısını" ölmekte olan insanları rahat ettirmekte kullanır. Orada Dan'e "Doktor Uyku" adını verirler.

Dan, o güne dek görmediği kadar parlak bir ışıltıya sahip olan küçük bir kızla, Abra Stone'la tanıştığında geçmişiyle barışır ve Abra'nın hayatta kalabilmesi için iblislerle zorlu bir mücadeleye girişir.

İyi ile kötü arasındaki epik savaşın hikâyesi olan Doktor Uyku, Medyum'un sadık milyonlarca okuyucusunu tatmin edecek ve King külliyatının başyapıtını bilmeyenleri de hayal kırıklığına uğratmayacak yeni ve ihtişamlı bir King destanı...
(Tanıtım Bülteninden)
Not: İster istemez arada spoiler olabileceği için hikayeden hiç bahsetmedim, sadece görüşlerimi dile getirdim. En ufak bir spoiler yok, gönül rahatlığıyla okuyun :D

2.Not: Medyum’u okuyup seven ve Doktor Uyku’yu henüz okumamış arkadaşlara bir sözüm var : Bu incelemeyi okumakla bile vakit kaybetmeyin , hemen Doktor Uyku’ya başlayın derim.

Stephen King , her geçen gün beni daha da şaşırtmaya devam ediyor. Medyum ile başlayıp, çok hoşuma giden bu macera Yeşil Yol ile devam etti. Yeşil Yol’da bir aksiyon yok, gerilim yok, ne biçim King kitabı bu! Diyordum tam ve King bana resmen ‘’Sen misin bana bunu diyen’’ dermişçesine mükemmel bir final yaparak, kitapla ilgili bütün kötü düşüncelerimi sildi. ‘’Erkeğim ulan ben, ağlamam’’ laflarını bir kenara bırakıp, gözlerimin dolmasına izin verdim. Eh, yazarın iyi olduğunu -birçok insan gibi- kabullendim. Medyum’u çok sevdiğimden ve baş karakterinin yine Danny Torrence olduğunu olduğunu öğrenince, devam kitabı olan Doktor Uyku ile devam ettim. İyi yaptım mı ? Hemde nasıl! Doktor Uyku bana kalırsa bir devam kitabının olabileceği en uç noktası :

-Karakterleri ilk kitaba göre daha fazla ve hepsi nin belirli özellikleri var ; yani kitapta ‘’ben burdayım’’ diyorlar.

-Olaylar bu sefer hızlı gelişmekle birlikte macera-aksiyon, cadı kadın hiç eksik olmuyor. Allah seni Rose diye… Dişlerin rüyama girecek diye çok korktum; dün gece aklıma Jack Torrance geldi. Gece gece aklınıza gelince bi fena oluyorsunuz; korkudan su içmeye el feneri ile gittim(ciddiyim).

-Gerilim bu kitapta bana kalırsa yok denecek kadar az; ancak herhangi bir eksikliğini hissetmedim.

-İlk kitaptaki soru işaretleri silinip atılıyor

-Kitabı okuyan arkadaşların çoğundan daha çok sevmemin sebebi: Favori serilerimden olan ‘’Danilov Beşlemesi’’ nin 3.kitabı Çarın Laneti ile çok benzemesi oldu. Neden benzediklerini söyleyemiyorum, malum spoiler…

Burda çok önemli bir noktaya değinmek istiyorum. Stephen King, Doktor Uyku ile –benim gözümde- çok çok iyi devam kitabı yazabildiğini kanıtladı. İsterdim ki… Hayvan Mezarlığı için de bunu yapsa ? Çok fazla kafamda soru işareti var ve kitap, kendine devam kitabı yazdırmak için çok müsait. Sizce de süper olmaz mıydı ? Yoksa sadece ben mi bunun hayalini kuruyorum ? Bilmiyorum.

Bir noktaya daha değinmem lazım: İnternette okudum, ''Doktor Uyku'yu Medyum'dan sonra okusanız daha iyi olur, çok gönderme var'' yazıyordu bir yerde. Daha mı iyi olur ? Gönderme felan yok, bildiğimiz devam kitabı bu! Adı Medyum 2 olsa şaşırmam şahsen. Medyum okunmadan çok zevk alamazsınız ve Medyum ile ilgili birçok seyi ilk 50 sayfada spoiler olarak yersiniz. O yüzden Medyum okuyup Doktor Uyku'yu okursanız daha iyi olur felan demiyorum, önce Medyum'u okuyun; yoksa olmaz ! :D

Genelde yanlışlıkla spoiler verdiğim için hikayeyi anlatmadım. Danny Torrence'ın artık yetişkin olup, tekrardan geçmişi ile yüzleşeceğini bilseniz yeter, diye düşünüyorum :D

Sonuç olarak; Kitabı çok sevdim, bayıldım, hiç sıkılmadım, karakterler muazzam, final çok güzel... Eeee daha ne olsun ? 10/10 gider bu kitaba :D
İncelemeden ziyade yön tayin etme niteliğinde olsun diye bir şeyler karalamak istiyorum.

Doktor Uyku- Medyum'un devam kitabıymış, King'in sıkı takipçileri biliyor fakat benim gibi kör okurlar geç öğrenebiliyor, sağolsun sitede bir arkadaş farkına varmamı sağladı da bende okudum.


Medyum'u gerçekten çok beğenmiştim, hatta Kubrick'in The Shining filmini de izledim fakat film beni kitap kadar etkilemedi laf aramızda Stephen King'de beğenmediğini belirtiyor :P Elbette ki sahneye yönetmenin gözü yerine kendi gözünden bakmanın keyfi başka bir şeyde yok.

Doktor Uyku Overlook otelinde ki bizim küçük ışıltılı Dan'in yetişkinliğini anlatıyor. Kendi adıma okurken büyük keyif aldım, King kitaplarınında en sevdiğim tarafı bu, kitap ne kadar külçe gibi ağır olursa olsun aksiyon, gerilim hiç düşmüyor gıcırdayan kapı sesi bile duymadan tedirginlik veriyor, sayfalar koşar adım o an zaman-mekan ayırdı yaptırmadan kitaba gömülmene sebep oluyor.
Zaten okuduğumuz her kitapta okuduğumuz kitabın zihnimizde filmini çekip yaşamıyor muyuz? Heh işte King abi bunu şahane beceriyor :)

Bu dünyadan uzaklaşıp, fantastik ürkütücü yollarda dolaşmak isteyenlere tavsiyemdir. Keyifli okumalar, tabi mümkünse :))
Doktor Uyku, oldukça iyi bir Stephen King romanı. İlk dönemlerin, yani korkunun gerilimin çok belirgin olduğu 70lerin, 80lerin King'i değil , ama yine de çok iyi, çizgisini kendi standardının üstüne çıkarabilmiş bir Stephen King okuyoruz: en önemli özelliklerini sıralarsak: çok rahat okunan; olay örgüsünü sıkıcılığa, tekrara, klişelere teslim etmeden kurarak sona erdirebilen, inandırıcı doğa üstülükleri inandırıcı doğallıklarla bir arada var edebilen; karakterleri ilgi çekici olabilen ama yine de alışıldık insanlar olan bir kitap Doktor Uyku. Kitabın korku ya da gerilimi ne kadar başardığı konusunda düşünürsek, King çok daha sert şeyler kesinlikle yazdı, Doktor Uyku bu anlamda herhalde daha ortalarda bir yerlerde yer alıyor. King, Medyum kitabında çocukluğunu okuduğumuz Dan karakteri aracılığıyla insan hayatının ve ömrün zayıflıkları yenmeye çalışmak, pişmanlıklarla hatalarla günahlarla yüzleşebilecek cesareti ve enerjiyi toplayabilmekle geçtiğini, geçmesi gerektiğini; kendini ve başkalarını affedebilecek bir noktaya ulaşarak "uyku"ya dalmanınsa en güzeli olduğunu söylüyor bize; uyku ve ölüm arasındaki benzerlik ya da benzerlik temennisi kitabın sonuna dek karşımıza çıkıyor.

Doktor Uyku elbette bir Mahşer, O, Sadist, Çağrı, Ceset değil. Yine de oldukça iyi bir King kitabı. Stephen King seven herkese öneririm.
Danny Torrance'ın dünyası tüm heyecanıyla gerile gerile devam ediyor. ''Medyum'' kitabının devamıdır. Küçük Danny artık büyüdü ve olaylar bam başka bir hikaye ile ilerliyor. Ama ne ilerleme aklımı aldı yine Stephen King.

Germeye, şaşırtmaya yine devam etti Usta. Yep yeni karakterler ile heyecan dorukta. Bana göre Medyum kitabından daha güzel ve daha heyecanlı. Medyum zaten mükemmeldi sizler düşünün artık nasıl bir kitap ile karşı karşıyayız.

Danny'nin hayatı karma karışık bir hal üzerine devam ediyor. Işıltısı yine var ve kuvvetli her zaman ki gibi. Bir de Abra Stone'numuz dahil olmuş, esip kavuruyor ortalığı. Ama Abra iyi kızlardan :) Rosie'muz var cadımız tam cadı ama etkilenecek bir karakter ortaya çıkarmış King.

Rose, kitabı bitirene kadar neredeyse her gece rüyamdaydı. King'in anlattığı gibi ben de hayal etmeye çalışıyordum ve sürekli rüyama girdi ve korkutmaya geliyordu. Baya etkilendim yani. Aslında Rose çok güzel bir kadın ama cadı işte çok çirkin de olabiliyor. Abra'nın en büyük düşmanı. Rose'un bir de ekibi var. Bir sürü karakter var ve olaylar olaylar...

Dany ve Abra nasıl tanışacaklar? Nasıl bir oyunun içinde kalacaklar hepsi kitapta. Güncel olaylar yine var. 11 Eylül saldırısı gibi. Kitapta sürprizler de var ve çok şaşırdım. Tam yerinde olmuş.

Hiç mi hiç sıkılmadım çünkü kitabın başında olaylar başlıyor. Sayfalar aktıkça aktı. Kitabın bitmesini hiç istemiyordum. Bittiğinde üzüldüğüm kitapların arasına girdi.

Danny, Abra, Rosie ve diğerleri sürükleyici hikayeleriyle sizleri bekliyor. Önce Medyum sonra Doktor uyku kitabını okuyunuz.

Kötü de olsa ben Rose'un fanıyım. O kadar rüyalarımı süsledi, bu kadarını hak ediyor. :)

2019'da ise sinemaya uyarlanacakmış çok sevindim bu habere de. Umarım kitabı gibi başarılı bir yapım olur.

Ne diyebilirim ki 10 puan az kalır bu kitaba.
Bu kitap Medyum'un devam kitabidir. Onu okumadan evvel bunu okumayin. Bir anlami yok!

Stephen amca bir imza gununde mi neyken bir okuyucusu gelmis ve ona sormus "Medyum'daki ufakliga ne oldu?" diye. Ve bunun uzerine Stephen amca uzun uzun dusunmus, o cocuga ne oldu, simdi nerdedir, kimlerledir... Ve sonunda Dr Uyku cikmis ortaya.

Bu kitap benim icin ozel bir kitap oldu. Cunku, evet cok sayida Stephen King kitabi okudum (gerci burada bu konuda kapisamayacagim pek cok arkadas da mevcut, onlarin yaninda haddimi bilirim) ama ilk kez bir karakterin yillar icindeki degisimini okurken (Kucuk Dan'den 30'larindaki Danial'a) aslinda Medyum'dan (80ler?) Dr. Uyku'ya (2010 sanirim) evrilen King'in kalemine tanik oldum.

King bence eskiden daha saf korku yaziyormus. Yani, otelde hayaletler goren bir cocuk, sislerle kaplanmis bir sehirdeki devasa orumcekler, ya da hayvan cesetleri... Evet gerilim ama sadece gerilim...

Ve yine bence sonradan sonraya gerilimin dozu azalmaya, yerini kurgusal zenginlige birakmaya baslamis. Daha gercekci ya da gercek hikayelerden beslenen daha inanilasi kurgular. O yuzden evet gerilimi daha az olsa da okuyucuyu daha cok icine ceken, farkli seyler dusunduren, sasirtan kurgular... Mesela ilk kitaptaki (Medyum) hayaletler ya da anilar bu kitapta daha bir enerjiye evrilmis ve bu enerjiyi kullanan kaynak olarak da isilti sahibi kucuk cocuklaru kullanan bir gruba cevirmis. Evet yine doga ustu ama hikayeyi kayip cocuklarin gozunden, ya da son zamanlarda olmus buyuk tarihi kazalarla harmanlanmis bir sekilde okumak etkiledi.

Bir diger beni etkileyen nokta da, bence bu kitapla Stephen King'in nasil dusundugunu biraz anlar oldugumu hissediyorum. Cok kisa bir zaman evvel Uyuyan Guzeller kitabini okudum. Oradaki Eva, kesinlikle Rose'dan esinlenmis bir karakter, aralarindaki benzerlikler inanilmaz. Ote yandan Dr Uyku olmasi ve uykudan sonraki diger yasam ile yine Uyuyan Guzeller'deki uyku kavrami cok benzer. Sanirim Uyuyan Guzeller'in temelleri Dr. Uyku zamaninda atilmaya baslanmis.

Bir diger deginmek istedigim nokta da su ki, yine sanki zamanla Stephen King, kotu karakterleri sevimli ve iyi taraflarini da goz onunde tutmaya baslamis. Mendyum'da dusmanimiz sadece Dan'i oldurmek isteyen ve enerjisini almak isteyen mutlak kotu ruhlarken burada Rose'un kendi capinda mantikli noktalari var. Evet bir insan gozunden bir insanin bir cocugu oldurmesi kabul edilemez ama o kisi kendisini insan olarak gormuyor, daha ust bir varlik olarak konumlandiriyorsa, ve kendi grubunun cikarlarini on planda tutarak hareket ediyorsa, ve bunu "sizler koyunun, tavugu, inegi oldururken normal de bizler insan oldurunce mi sorun" diyerek konumlandiriyorsa dogru ve yanlisin arasindaki net cizgi siliklesiyor. Ki bence bu zamanla daha da iki iyinin farkli cikarlari savasina dogru kaymis olabilir SK kitaplarinda. Nitekim Uyuyan Guzeller incelememdeki kotu karakter olan Eva icin "bence hic de kotu degil" yorumunu yaptigimi hatirliyorum. Sadece olaya baktigimiz yerle alakali bir durum.

Neyse uzun yazdim, her zamanki gibi muhtesem bir kitap, ilk sayfadan itibaren heyecan dorukta. Kesin okunmali. Ama once Medyum :)
Çoğu yazar, eski hikayelerinin peşlerini bırakmadığını defalarca ifade etmiştir. Hikayeler tarafından rahat bırakılmamak da en çok Stephen King'in yaşayacağı bir durum olmalı. Arama motorlarımıza Stephen King kaç kitap yazdı diye soracak olursak karşımıza çıkan rakam 200 oluyor. Haliyle çeşit çeşit hikayelerinden ve fikirlerinden bazıları hala yazarın içinde bir yerlerde yaşamaya devam ediyordur. Kanıtımız elimizde: Doktor Uyku.

Medyum, Stephen King'in en iyi romanı mıdır, tartışılır. Bana göre en iyilerinden biridir. Fakat şunda kesin bir yargıya varabiliriz ki; Medyum, King'in en çok ses getiren eserleridir. Romanın ilk sayfasından itibaren okurunu kuşatması, karakterlerin sanki yanımızda oturuyorlarmış hissi yaratması ve bitmez tükenmez delilik, romanı mükemmel yapan yalnızca birkaç unsur. Bir de hepimizin bildiğini varsaydığım "Cinnet" var. Çeviriden kaynaklanan yanlış anlaşılmalar aklımızda kalmıştır. Sonuç olarak roman ve filmin adı aynı: The Shining. Gel gör ki, romanın da filmin de çevirisinin bununla alakası yok. Bahsettiğimiz "ışıltı", "Medyum" diyerek sıradanlaştırılan, "Cinnet" diyerek de ortadan kaldırılan bir durum oluverdi. Bunu yapmanın ne kadar sakıncalı olduğunu Doktor Uyku ile olan maceramızın başlamasıyla anlıyoruz.

Işıltı, ilk romanda gizemini fazlasıyla koruyan bir unsurdu. Doktor Uyku'da ise romanın daha iyi anlaşılması için ışıltının üzerindeki gizem perdesi biraz daha aralanıyor. Tam anlamıyla bir açıklama beklemeyelim, sonuçta biraz gizemden kimseye zarar gelmez. Yalnızca ışıltının değil, ilk romandaki küçük çocuğumuz Dan Torrence'ın da hikayesi bizlere daha açık bir şekilde veriliyor. Dan'in hayatının gittiği yönün ilk kitapta yaşadıklarıyla ne kadar ilişkisi olduğu anlatılıyor ve bu yapılırken biz de kafamızdaki boşlukları tamamen dolduruyoruz.

Doktor Uyku'nun durmayan temposu, üst düzey yaratıcılığı ve üzerimizde bıraktığı nostalji hissi sonucu, bu hikayenin King'e musallat olmasına sevindiğimi söyleyebilirim. Zamanı en etkili kullanabilen yazarlardan biridir Stephen King ve bu yeteneğiyle her zaman tüylerimizi diken diken etmeyi başarır. The Shining, bizleri kamyon çarpmışa çeviriyor, bu doğru. Uzun bir aradan sonra da bizleri toparlaması için Doktor Uyku geliyor. Stephen King'e minnet duymalıyız.
Ahhhh kitaba bayıldığımı söyleyerek başlamak istiyorum incelemeye. Daha yeni bitirdim ve hissettiklerim tazeyken bir şeyler yazma ihtiyacı duyuyorum.

Kitabımız Medyum'un devamı niteliğinde ve ufaklık Danny'nin yetişkin halini görüyoruz artık. Overlook'taki faciadan sonra yaşamına bir şekilde devam etmiş, babası Jack Torrance gibi alkolik, dibi görmüş hatta tamamen batmış bir halde görüyoruz kendisini. Alkol problemi yüzünden hiçbir işe tutunamayışını, sürekli bir yerden bir yere sürüklenişini adeta izliyoruz King'in bilindik üslubuyla. Derken Frazier'e vardığında Danny'ciğimizin beyninde tabiri caizse "artık dur be adam düzenini kur yerleş şuraya" şimşeği çakar. İşte böyle başlıyor Doktor Uyku'nun hikayesi ama ne hikaye arkadaş, yazsan roman olur dediklerinden :)

Benim okuduğum kitaptan zevk almamı sağlayan en önemli unsur akıcı olmasıdır, Doktor Uyku da bu beklentimi sayfa 150-200'den itibaren olağanüstü bir şekilde karşıladı. Kitap su gibi aktı ve olaylar başladıktan sonra okuyucuyu (yani ben) içine öyle bir alıyor ki elinden bırakası gelmiyor insanın.

Medyum'u okuyun arkadaşlar. Okuyun ki Doktor Uyku'yu da okuyabilesiniz. Medyum beklentinizi karşılamadı mı, olsun Doktor Uyku'yu yine de okuyun bu defa karşılayacak. Çünkü adam King!
Selam! :D
Yine bir Stephen King ile devam ediyoruz. Yazarın o kadar çok kitabı var ki, inanın ilk hangisini okuyacağıma karar vermek çok zor oluyor. Çünkü hepsinin konusu ilginç, hepsi mükemmel.

Ama "Doktor Uyku", beni kapak tasarımıyla çok etkiledi ve okuma listemde hızla değer kazandı. Ve okudum. İnanın pişman değilim. Çok güzeldi <3

*KİTABI DAHA OKUMAMIŞ OLANLARA NOT :
-Evet, eğer daha kitabı okumadıysanız ve "Medyum" kitabı okunacaklar listenizdeyse, DURUN! Size tavsiyem, Medyum kitabını okuduktan sonra bu kitaba dönmeniz.
-Ama eğer illa ki ilk bu kitabı okumayı kafaya koyduysanız, endişelenmeyin, okuyabilirsiniz.

*PEKİ NEDEN?
Çünkü Medyum kitabının karakterlerinden birisi olan Dan, bu kitapta da karşımıza çıkıyor. Hani arada hatıralarına falan yer veriliyor, ve siz daha Medyum'u okumadıysanız, o kısımları pek anlayamıyorsunuz. Bunun dışında pek bir sıkıntı yok. Kitaptaki ana olaya odaklanırsanız çok da bir şey kaybetmiyorsunuz.

*VE BEN DE DAHA MEDYUM KİTABINI OKUMAMIŞTIM ;)
Dediğim gibi, pek bir zorluk çekmedim ama tabii Stephen amcamızın Medyum'unu da okumadan olmaz. Onu da en kısa sürede okuyacağım.
--------------------------------------------------------------
KISACA KİTABIN KONUSU - spoiler yok!-

İşe ilk başta bir adı "Işıltı" olan kavramı öğrenerek başlıyoruz. Medyum'u okuduysanız zaten bilirsiniz diye düşünüyorum.

Dan, bir bakımevinde çalışmaya başlıyor. Tabii Dan'de de ışıltı var. Bu ışıltıyı bakımevinde ölmek üzere olan insanları rahatlatmakta kullanıyor ve bu nedenle onu "Doktor Uyku" diye çağırmaya başlıyorlar.

Ve aynı anda Dan'e pek de uzak olmayan bir çevrede, çok, çok güçlü bir ışıltıya sahip olan, Abra isimli bir kız yaşıyor. Bu kız daha bebekken Dan'le ışıltısı sayesinde iletişim kurmaya başlıyor.

Ayrıca bir de kötü taraf var. Bu kişiler ışıltıya sahip olan çocukların gücü ile besleniyor. Çocukların güçlerini emmek için onları vahşice öldürüyorlar.

Günlerden bir gün, Abra kötülerin baş hedefi haline geliyor.
------------------------------------------------------------------
Buraya kadar okuduysanız, TEŞEKKÜR EDERİM! <3 :D

Yine tüm Stephen King hayranları okumalı, kesinlikle seveceksiniz!
.
.
Bu günlük bu kadar,
Kitaplarla kalın!
.
.
.
Kitap, başlamadan önce bir süre gözümü korkutmuştu ne yalan söyleyeyim... Okuyacağım 3. Stephen King kitabı olduğundan, henüz olayı nasıl işlediğine dair kafamda net bir şema oluşmadığı için, bu kadar uzun bir korku kitabının sıkacağından korktum. Medyumu okuyup minik Dan'i sevmiş olan herkesin de yapacağı üzere, merak ve hayret içinde okumaya başladım. Bölüm bölüm, sanki bir film izler gibi ele alınan farklı mekanlar ve farklı karakterlere ait diyaloglar romana harika bir tad katmakla birlikte; kitabı yeterince uyanıkken okumanızda fayda var. Zira bazen açıklama amaçlı geriye dönüşler o kadar uzun oluyor ki, hikayenin diğer tarafını unutmuş olabiliyorsunuz. Yani ilk okumada başucu kitabı yapmayı aklınızın ucundan bile geçirmeyin. Karakterlerin hepsini yeteri kadar güçlü bulmuyorum, ön plana çıkan karakterler, çok sayıda yan karakterin arasından bir sıyrılıp bir yok oluyorlar. "Gerçek Kardeşlik" ziyadesiyle kalabalık ve hakettikleri kadar yer aldıklarını düşünmüyorum. Finale yaklaştıkça heyecanlanıyoruz ve kitabı elimizden bırakmak bir kabusa dönüşüyor, merakla devam ederken olay bir hızlanıp bir yavaşlıyor. Biz okuyucular için sinir bozucu evet; fakat yine de en heyecanlı kısmın böyle uzun tutulması bir bakıma iyi. Aslında kitabı çok sevdim, hatta uzun bir süre karavan gördüğümde şöyle bir dönüp ikinci kez bakma gereği hissettim diyebilirim. Yine de bu bir inceleme ve düşüncelerimi saklamayacağım. Sanırım ana ve yan karakterlerin hikayedeki rollerine dair gitgeller bulunabilecek tek kusur. Tabi buna kusur denirse...
Medyum'u okuyanlar veya Jack Nicholson'ın başrolde oynadığı Cinnet filmini izleyenler bu kitabı mutlaka okumalı. Oradaki küçük çocuk Dan Torrance büyüdüğünde ne oldu diye merak edenler, cevapları bu kitapta bulacak. Özellikle roman bittikten sonra, kitabın sonunda yazarın bizlerle paylaştığı bilgiler çok içten. Stephen King'e tekrar ve tekrar hayran olmaktan kendinizi alamayacaksınız.
Öncelikle 'Medyum' kitabını okumadıysanız önce onu okuyun çünkü çok fazla gönderme yapıyor

Kitabın akıcılığı, senaryosu, giriş - gelişme okuyucu sıkmadan ilerlemeyi başarıyor. Ayrıca hikayenin başlangıcını 10-15 seneye yayarak kitabın okurda soğuk su etkisi yapmasınıda engellemiş. İşte size kaliteli bir yazarın kaliteli bir kitabı daha.

Tek eksiği ise onca heyecendan sonra sona fazlasıyla basit bir şekilde ulaşılmış olması. Kendi adıma daha heyecanlı, etkileyici bir çarpışma bekliyordum
Eğer Medyum kitabını okumadıysanız bu kitabı sakın okumayın çünkü bu kitap Medyum'un devamı niteliğinde bir kitap. Önce Medyum'u okumanız gerek. Kitap Medyum kadar olmasa da akıcı ve sürükleyici gidiyor. Finali son derece duygusal bir sonla bitiyor. Medyum'u sevenler devamını merak ediyorlarsa okumalılar.
“Gollum'un bir keresinde Frodo Baggins'e dediği gibi: Görünüş aldatıcıdır, kıymetlimis. Görünüş çok aldatıcıdır.”
Stephen King
Altın Kitaplar
"... elli yıl önce her şey daha fazlaydı. Petrol, ormanlar, araziler, temiz hava... Birkaç dürüst politikacı bile vardı"

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Doktor Uyku
Baskı tarihi:
Eylül 2013
Sayfa sayısı:
544
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752117235
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Doctor Sleep
Çeviri:
Zeynep Heyzen Ateş
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Altın Kitaplar
Baskılar:
Doktor Uyku
Doctor Sleep
King'in, tüm zamanların en çok beğenilen eseri Medyum'un (The Shining) unutulmaz karakterlerinden Danny (Dan) Torrance, "Doktor Uyku" olarak karşınızda.

Çocukluğunda bir kışını geçirdiği Overlook Oteli'nin "sakinlerinden" bir türlü kurtulamayan Dan, yıllarca bir şehirden diğerine sürüklenirken, sonunda ufak bir New Hampshire kasabasına yerleşir, bir bakımevinde işe girip, kalan "ışıltısını" ölmekte olan insanları rahat ettirmekte kullanır. Orada Dan'e "Doktor Uyku" adını verirler.

Dan, o güne dek görmediği kadar parlak bir ışıltıya sahip olan küçük bir kızla, Abra Stone'la tanıştığında geçmişiyle barışır ve Abra'nın hayatta kalabilmesi için iblislerle zorlu bir mücadeleye girişir.

İyi ile kötü arasındaki epik savaşın hikâyesi olan Doktor Uyku, Medyum'un sadık milyonlarca okuyucusunu tatmin edecek ve King külliyatının başyapıtını bilmeyenleri de hayal kırıklığına uğratmayacak yeni ve ihtişamlı bir King destanı...
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 195 okur

  • hknvhh
  • Cemil Adıyaman
  • Büşra Çakmak
  • Tuğçe Ersoy
  • CR7
  • Aslı Murat
  • Ayhan Özdemir
  • Ebru Çetin
  • Yağmur
  • Anıl

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%0
14-17 Yaş
%14.5
18-24 Yaş
%26.1
25-34 Yaş
%21.7
35-44 Yaş
%27.5
45-54 Yaş
%8.7
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%1.4

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%62.7
Erkek
%37.3

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%43.9 (36)
9
%20.7 (17)
8
%15.9 (13)
7
%14.6 (12)
6
%2.4 (2)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%1.2 (1)