Adı:
Doktor Uyku
Baskı tarihi:
Eylül 2013
Sayfa sayısı:
544
ISBN:
9789752117235
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Doctor Sleep
Çeviri:
Zeynep Heyzen Ateş
Yayınevi:
Altın Kitaplar
King'in, tüm zamanların en çok beğenilen eseri Medyum'un (The Shining) unutulmaz karakterlerinden Danny (Dan) Torrance, "Doktor Uyku" olarak karşınızda.

Çocukluğunda bir kışını geçirdiği Overlook Oteli'nin "sakinlerinden" bir türlü kurtulamayan Dan, yıllarca bir şehirden diğerine sürüklenirken, sonunda ufak bir New Hampshire kasabasına yerleşir, bir bakımevinde işe girip, kalan "ışıltısını" ölmekte olan insanları rahat ettirmekte kullanır. Orada Dan'e "Doktor Uyku" adını verirler.

Dan, o güne dek görmediği kadar parlak bir ışıltıya sahip olan küçük bir kızla, Abra Stone'la tanıştığında geçmişiyle barışır ve Abra'nın hayatta kalabilmesi için iblislerle zorlu bir mücadeleye girişir.

İyi ile kötü arasındaki epik savaşın hikâyesi olan Doktor Uyku, Medyum'un sadık milyonlarca okuyucusunu tatmin edecek ve King külliyatının başyapıtını bilmeyenleri de hayal kırıklığına uğratmayacak yeni ve ihtişamlı bir King destanı...
(Tanıtım Bülteninden)
Not: İster istemez arada spoiler olabileceği için hikayeden hiç bahsetmedim, sadece görüşlerimi dile getirdim. En ufak bir spoiler yok, gönül rahatlığıyla okuyun :D

2.Not: Medyum’u okuyup seven ve Doktor Uyku’yu henüz okumamış arkadaşlara bir sözüm var : Bu incelemeyi okumakla bile vakit kaybetmeyin , hemen Doktor Uyku’ya başlayın derim.

Stephen King , her geçen gün beni daha da şaşırtmaya devam ediyor. Medyum ile başlayıp, çok hoşuma giden bu macera Yeşil Yol ile devam etti. Yeşil Yol’da bir aksiyon yok, gerilim yok, ne biçim King kitabı bu! Diyordum tam ve King bana resmen ‘’Sen misin bana bunu diyen’’ dermişçesine mükemmel bir final yaparak, kitapla ilgili bütün kötü düşüncelerimi sildi. ‘’Erkeğim ulan ben, ağlamam’’ laflarını bir kenara bırakıp, gözlerimin dolmasına izin verdim. Eh, yazarın iyi olduğunu -birçok insan gibi- kabullendim. Medyum’u çok sevdiğimden ve baş karakterinin yine Danny Torrence olduğunu olduğunu öğrenince, devam kitabı olan Doktor Uyku ile devam ettim. İyi yaptım mı ? Hemde nasıl! Doktor Uyku bana kalırsa bir devam kitabının olabileceği en uç noktası :

-Karakterleri ilk kitaba göre daha fazla ve hepsi nin belirli özellikleri var ; yani kitapta ‘’ben burdayım’’ diyorlar.

-Olaylar bu sefer hızlı gelişmekle birlikte macera-aksiyon, cadı kadın hiç eksik olmuyor. Allah seni Rose diye… Dişlerin rüyama girecek diye çok korktum; dün gece aklıma Jack Torrance geldi. Gece gece aklınıza gelince bi fena oluyorsunuz; korkudan su içmeye el feneri ile gittim(ciddiyim).

-Gerilim bu kitapta bana kalırsa yok denecek kadar az; ancak herhangi bir eksikliğini hissetmedim.

-İlk kitaptaki soru işaretleri silinip atılıyor

-Kitabı okuyan arkadaşların çoğundan daha çok sevmemin sebebi: Favori serilerimden olan ‘’Danilov Beşlemesi’’ nin 3.kitabı Çarın Laneti ile çok benzemesi oldu. Neden benzediklerini söyleyemiyorum, malum spoiler…

Burda çok önemli bir noktaya değinmek istiyorum. Stephen King, Doktor Uyku ile –benim gözümde- çok çok iyi devam kitabı yazabildiğini kanıtladı. İsterdim ki… Hayvan Mezarlığı için de bunu yapsa ? Çok fazla kafamda soru işareti var ve kitap, kendine devam kitabı yazdırmak için çok müsait. Sizce de süper olmaz mıydı ? Yoksa sadece ben mi bunun hayalini kuruyorum ? Bilmiyorum.

Bir noktaya daha değinmem lazım: İnternette okudum, ''Doktor Uyku'yu Medyum'dan sonra okusanız daha iyi olur, çok gönderme var'' yazıyordu bir yerde. Daha mı iyi olur ? Gönderme felan yok, bildiğimiz devam kitabı bu! Adı Medyum 2 olsa şaşırmam şahsen. Medyum okunmadan çok zevk alamazsınız ve Medyum ile ilgili birçok seyi ilk 50 sayfada spoiler olarak yersiniz. O yüzden Medyum okuyup Doktor Uyku'yu okursanız daha iyi olur felan demiyorum, önce Medyum'u okuyun; yoksa olmaz ! :D

Genelde yanlışlıkla spoiler verdiğim için hikayeyi anlatmadım. Danny Torrence'ın artık yetişkin olup, tekrardan geçmişi ile yüzleşeceğini bilseniz yeter, diye düşünüyorum :D

Sonuç olarak; Kitabı çok sevdim, bayıldım, hiç sıkılmadım, karakterler muazzam, final çok güzel... Eeee daha ne olsun ? 10/10 gider bu kitaba :D
Doktor Uyku, oldukça iyi bir Stephen King romanı. İlk dönemlerin, yani korkunun gerilimin çok belirgin olduğu 70lerin, 80lerin King'i değil , ama yine de çok iyi, çizgisini kendi standardının üstüne çıkarabilmiş bir Stephen King okuyoruz: en önemli özelliklerini sıralarsak: çok rahat okunan; olay örgüsünü sıkıcılığa, tekrara, klişelere teslim etmeden kurarak sona erdirebilen, inandırıcı doğa üstülükleri inandırıcı doğallıklarla bir arada var edebilen; karakterleri ilgi çekici olabilen ama yine de alışıldık insanlar olan bir kitap Doktor Uyku. Kitabın korku ya da gerilimi ne kadar başardığı konusunda düşünürsek, King çok daha sert şeyler kesinlikle yazdı, Doktor Uyku bu anlamda herhalde daha ortalarda bir yerlerde yer alıyor. King, Medyum kitabında çocukluğunu okuduğumuz Dan karakteri aracılığıyla insan hayatının ve ömrün zayıflıkları yenmeye çalışmak, pişmanlıklarla hatalarla günahlarla yüzleşebilecek cesareti ve enerjiyi toplayabilmekle geçtiğini, geçmesi gerektiğini; kendini ve başkalarını affedebilecek bir noktaya ulaşarak "uyku"ya dalmanınsa en güzeli olduğunu söylüyor bize; uyku ve ölüm arasındaki benzerlik ya da benzerlik temennisi kitabın sonuna dek karşımıza çıkıyor.

Doktor Uyku elbette bir Mahşer, O, Sadist, Çağrı, Ceset değil. Yine de oldukça iyi bir King kitabı. Stephen King seven herkese öneririm.

Benzer kitaplar

İncelemeden ziyade yön tayin etme niteliğinde olsun diye bir şeyler karalamak istiyorum.

Doktor Uyku- Medyum'un devam kitabıymış, King'in sıkı takipçileri biliyor fakat benim gibi kör okurlar geç öğrenebiliyor, sağolsun sitede bir arkadaş farkına varmamı sağladı da bende okudum.


Medyum'u gerçekten çok beğenmiştim, hatta Kubrick'in The Shining filmini de izledim fakat film beni kitap kadar etkilemedi laf aramızda Stephen King'de beğenmediğini belirtiyor :P Elbette ki sahneye yönetmenin gözü yerine kendi gözünden bakmanın keyfi başka bir şeyde yok.

Doktor Uyku Overlook otelinde ki bizim küçük ışıltılı Dan'in yetişkinliğini anlatıyor. Kendi adıma okurken büyük keyif aldım, King kitaplarınında en sevdiğim tarafı bu, kitap ne kadar külçe gibi ağır olursa olsun aksiyon, gerilim hiç düşmüyor gıcırdayan kapı sesi bile duymadan tedirginlik veriyor, sayfalar koşar adım o an zaman-mekan ayırdı yaptırmadan kitaba gömülmene sebep oluyor.
Zaten okuduğumuz her kitapta okuduğumuz kitabın zihnimizde filmini çekip yaşamıyor muyuz? Heh işte King abi bunu şahane beceriyor :)

Bu dünyadan uzaklaşıp, fantastik ürkütücü yollarda dolaşmak isteyenlere tavsiyemdir. Keyifli okumalar, tabi mümkünse :))
Bu kitap Medyum'un devam kitabidir. Onu okumadan evvel bunu okumayin. Bir anlami yok!

Stephen amca bir imza gununde mi neyken bir okuyucusu gelmis ve ona sormus "Medyum'daki ufakliga ne oldu?" diye. Ve bunun uzerine Stephen amca uzun uzun dusunmus, o cocuga ne oldu, simdi nerdedir, kimlerledir... Ve sonunda Dr Uyku cikmis ortaya.

Bu kitap benim icin ozel bir kitap oldu. Cunku, evet cok sayida Stephen King kitabi okudum (gerci burada bu konuda kapisamayacagim pek cok arkadas da mevcut, onlarin yaninda haddimi bilirim) ama ilk kez bir karakterin yillar icindeki degisimini okurken (Kucuk Dan'den 30'larindaki Danial'a) aslinda Medyum'dan (80ler?) Dr. Uyku'ya (2010 sanirim) evrilen King'in kalemine tanik oldum.

King bence eskiden daha saf korku yaziyormus. Yani, otelde hayaletler goren bir cocuk, sislerle kaplanmis bir sehirdeki devasa orumcekler, ya da hayvan cesetleri... Evet gerilim ama sadece gerilim...

Ve yine bence sonradan sonraya gerilimin dozu azalmaya, yerini kurgusal zenginlige birakmaya baslamis. Daha gercekci ya da gercek hikayelerden beslenen daha inanilasi kurgular. O yuzden evet gerilimi daha az olsa da okuyucuyu daha cok icine ceken, farkli seyler dusunduren, sasirtan kurgular... Mesela ilk kitaptaki (Medyum) hayaletler ya da anilar bu kitapta daha bir enerjiye evrilmis ve bu enerjiyi kullanan kaynak olarak da isilti sahibi kucuk cocuklaru kullanan bir gruba cevirmis. Evet yine doga ustu ama hikayeyi kayip cocuklarin gozunden, ya da son zamanlarda olmus buyuk tarihi kazalarla harmanlanmis bir sekilde okumak etkiledi.

Bir diger beni etkileyen nokta da, bence bu kitapla Stephen King'in nasil dusundugunu biraz anlar oldugumu hissediyorum. Cok kisa bir zaman evvel Uyuyan Guzeller kitabini okudum. Oradaki Eva, kesinlikle Rose'dan esinlenmis bir karakter, aralarindaki benzerlikler inanilmaz. Ote yandan Dr Uyku olmasi ve uykudan sonraki diger yasam ile yine Uyuyan Guzeller'deki uyku kavrami cok benzer. Sanirim Uyuyan Guzeller'in temelleri Dr. Uyku zamaninda atilmaya baslanmis.

Bir diger deginmek istedigim nokta da su ki, yine sanki zamanla Stephen King, kotu karakterleri sevimli ve iyi taraflarini da goz onunde tutmaya baslamis. Mendyum'da dusmanimiz sadece Dan'i oldurmek isteyen ve enerjisini almak isteyen mutlak kotu ruhlarken burada Rose'un kendi capinda mantikli noktalari var. Evet bir insan gozunden bir insanin bir cocugu oldurmesi kabul edilemez ama o kisi kendisini insan olarak gormuyor, daha ust bir varlik olarak konumlandiriyorsa, ve kendi grubunun cikarlarini on planda tutarak hareket ediyorsa, ve bunu "sizler koyunun, tavugu, inegi oldururken normal de bizler insan oldurunce mi sorun" diyerek konumlandiriyorsa dogru ve yanlisin arasindaki net cizgi siliklesiyor. Ki bence bu zamanla daha da iki iyinin farkli cikarlari savasina dogru kaymis olabilir SK kitaplarinda. Nitekim Uyuyan Guzeller incelememdeki kotu karakter olan Eva icin "bence hic de kotu degil" yorumunu yaptigimi hatirliyorum. Sadece olaya baktigimiz yerle alakali bir durum.

Neyse uzun yazdim, her zamanki gibi muhtesem bir kitap, ilk sayfadan itibaren heyecan dorukta. Kesin okunmali. Ama once Medyum :)
Çok güzel,sıkılmadan okudum. Daha kitabın başında insanı germeye başlıyor usta. Yine süper hayal gücü ile yazılmış.Dan Torrance, Medyumdaki küçük çocuğun büyümesi ve olayların devam etmesi.ÇOK İYİ ESER.. Medyum kitabıyla bağlantılı ve olaylar devam ediyor. Yeni karakterlerle birlikte konusu, kurgusu çok iyiydi.
Medyum'u okuyanlar veya Jack Nicholson'ın başrolde oynadığı Cinnet filmini izleyenler bu kitabı mutlaka okumalı. Oradaki küçük çocuk Dan Torrance büyüdüğünde ne oldu diye merak edenler, cevapları bu kitapta bulacak. Özellikle roman bittikten sonra, kitabın sonunda yazarın bizlerle paylaştığı bilgiler çok içten. Stephen King'e tekrar ve tekrar hayran olmaktan kendinizi alamayacaksınız.
Öncelikle 'Medyum' kitabını okumadıysanız önce onu okuyun çünkü çok fazla gönderme yapıyor

Kitabın akıcılığı, senaryosu, giriş - gelişme okuyucu sıkmadan ilerlemeyi başarıyor. Ayrıca hikayenin başlangıcını 10-15 seneye yayarak kitabın okurda soğuk su etkisi yapmasınıda engellemiş. İşte size kaliteli bir yazarın kaliteli bir kitabı daha.

Tek eksiği ise onca heyecendan sonra sona fazlasıyla basit bir şekilde ulaşılmış olması. Kendi adıma daha heyecanlı, etkileyici bir çarpışma bekliyordum
Eğer Medyum kitabını okumadıysanız bu kitabı sakın okumayın çünkü bu kitap Medyum'un devamı niteliğinde bir kitap. Önce Medyum'u okumanız gerek. Kitap Medyum kadar olmasa da akıcı ve sürükleyici gidiyor. Finali son derece duygusal bir sonla bitiyor. Medyum'u sevenler devamını merak ediyorlarsa okumalılar.
Stephen King'in 1977 yılında yazdığı "medyum"u liseye giderken okumuş ve çok etkilenmiştim. Zaman zaman aklıma acaba oradaki Danny simdi ne yapıyordur diye de kişiselleştirmiştim roman kahramanını ve bunu medyumu okuyan çoğu kişi yapmıştır diye düşünüyorum (hayalimize sağlık :) ). Sanırım Stephen da böyle düşünmüş ki "Dr. Uyku" ile Danny'nin yeni maceralarını bizlere sunmak istedi. Eğer sizlerde yıllar önce Medyum'u okuyanlardan ya da S.Kubrick'in meşhur filmi Cinnet'i (The Shinning) izleyenlerdenseniz devam niteliğindeki bu kitabı kaçırmamalısınız ;) yine de şunu söylemeden geçmek istemiyorum Medyum'da ki lezzeti bulamayabilirsiniz. Sevgiler.
Stephen King'in en çok beğenilen eseri Medyum'un ikinci serisi ve dopdolu maceralarla karşımızda.. Danny artık büyüdü ve Doktor Uyku olarak karşımızda! Sürprizlerle dolu bu kitabı okumamak, Stephen King'e ayıp olur...
Medyum'u okudum çok iyi ve şaşırtıcı bir kitaptı.Zaten Stephen benim yazar idollerimden en kısa zamanda Doktor Uyku'da okunacak.....
“Gollum'un bir keresinde Frodo Baggins'e dediği gibi: Görünüş aldatıcıdır, kıymetlimis. Görünüş çok aldatıcıdır.”
Stephen King
Altın Kitaplar
"... elli yıl önce her şey daha fazlaydı. Petrol, ormanlar, araziler, temiz hava... Birkaç dürüst politikacı bile vardı"

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Doktor Uyku
Baskı tarihi:
Eylül 2013
Sayfa sayısı:
544
ISBN:
9789752117235
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Doctor Sleep
Çeviri:
Zeynep Heyzen Ateş
Yayınevi:
Altın Kitaplar
King'in, tüm zamanların en çok beğenilen eseri Medyum'un (The Shining) unutulmaz karakterlerinden Danny (Dan) Torrance, "Doktor Uyku" olarak karşınızda.

Çocukluğunda bir kışını geçirdiği Overlook Oteli'nin "sakinlerinden" bir türlü kurtulamayan Dan, yıllarca bir şehirden diğerine sürüklenirken, sonunda ufak bir New Hampshire kasabasına yerleşir, bir bakımevinde işe girip, kalan "ışıltısını" ölmekte olan insanları rahat ettirmekte kullanır. Orada Dan'e "Doktor Uyku" adını verirler.

Dan, o güne dek görmediği kadar parlak bir ışıltıya sahip olan küçük bir kızla, Abra Stone'la tanıştığında geçmişiyle barışır ve Abra'nın hayatta kalabilmesi için iblislerle zorlu bir mücadeleye girişir.

İyi ile kötü arasındaki epik savaşın hikâyesi olan Doktor Uyku, Medyum'un sadık milyonlarca okuyucusunu tatmin edecek ve King külliyatının başyapıtını bilmeyenleri de hayal kırıklığına uğratmayacak yeni ve ihtişamlı bir King destanı...
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 151 okur

  • Mrc
  • Özgür Özdemir
  • SihirliFlut
  • Burak Ülke
  • Ehu Ehe
  • Engin Dal
  • Mustafa altun
  • Kitap Odası
  • Emin Can Aşkıncı
  • Ömür

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%0
14-17 Yaş
%14.5
18-24 Yaş
%26.1
25-34 Yaş
%21.7
35-44 Yaş
%27.5
45-54 Yaş
%8.7
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%1.4

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%62.7
Erkek
%37.3

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%39.7 (23)
9
%22.4 (13)
8
%19 (11)
7
%15.5 (9)
6
%1.7 (1)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%1.7 (1)