Gece Yarısını Dört Geçe

8,3/10  (35 Oy) · 
167 okunma  · 
32 beğeni  · 
4.946 gösterim
Amerikan Edebiyatı'nın kelime sihirbazı olarak tanımlanan King, bu eserinde bizlere dört uzun korku hikâyesi sunuyor. King'in hikâyelerinin her biri, insan doğası ve bilinçaltının karanlık köşelerinde gizlenen, yüzleşemediğimiz korkuları kaşıyarak tüm duyularımızı alarma geçiriyor. King'in roman kurgusu içinde uygulamaktan vazgeçmediği, olay eşliğinde sürdürdüğü detaycılığı korku ve gerilim ro-manlarını seven okurların keyfini katmerliyor.
Gece Yarısını Dört Geçe'de;
Umacılar: Bir jetin içindeki bazı yolcuların zaman yırtılması içinde kaybolmaları,
Gizli Pencere Gizli Bahçe: Bir yazarın ve onu kendi eserini çalmakla suçlayan bir psikopatın haklılıklarını kanıtlamak için gösterdikleri çaba,
Kütüphane Polisi: Aldığı kitapları geri vermeyi unutan orta yaşlı bir işadamı ile hayatı emen şeytani bir varlık olan kütüphaneci arasındaki mücadele,
Güneş Köpeği: 15 yaşındaki bir çocuğun doğum gününde hediye edilen bir fotoğraf makinesiyle çektiği her karede görünen korkunç ve kötü bir köpekle yaşadığı ürkütücü mücadele anlatılıyor.
(Tanıtım Yazısından)
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2007
 • Sayfa Sayısı:
  704
 • ISBN:
  9789752108974
 • Orijinal Adı:
  Four Past Midnight
 • Çeviri:
  Gönül Suveren
 • Yayınevi:
  Altın Kitaplar
 • Kitabın Türü:
böcürt 
 30 Nis 2016 · Kitabı okudu · 13 günde · 10/10 puan

Kitap dört hikayeden oluşuyor.

İlk hikayede-Umacılar- olay örgüsü çok başarılıydı. Los Angeles'tan Boston'a gitmek için Amerikan Pride Şirketi'nin 29 sefer sayılı uçağına binen bir grup yolcu kalkıştan bir süre sonra uykuya dalar ancak uyandıklarında diğer yolcuların yerlerinde olmadığını görürler. Bu bölümde karakterlerin nakışları muhteşemdi. King bana ilk hikayeden şapka çıkartmayı başardı.

Gizli Pencere-Gizli Bahçe adlı öykü ise başarılı bir yazarın evliliğinin sona ermesinin akabinde Derry'den Tashmore'a taşınmasının ardından bir gün bir adamın 'Hikayemi çaldın!' diye kapıya dayanmasıyla başlayan muhteşem bir öykü. En az filmi kadar başarılı bir yazım.

Kütüphane Polisi derseniz; Yerel Rotary Derneğinde her ayın son cuma gecesi bir konuşmacı ağırlanırdı ancak Sam Peebles şanssız günündeydi ve konuşması beklenen akrobat sakatlandığı için konuşmayı yapamayacaktı. Akrobatın yerine konuşma yapmak zorunda kalan Sam, semt kütüphanesinden aldığı iki kitap sayesinde çok başarılı bir konuşma yaptı ancak esrarengiz kütüphane görevlisinin tüm uyarılarına rağmen kitapları zamanında teslim etmeyi unuttu. Tabi o andan itibaren de nefesi kabus dolu havaya karışmaya başladı.

Son hikaye Güneş Köpeği söyle; Kevin'a 15. yaş gününde tam da istediği gibi bir hediye alındı-Sun 660 Polaroid fotoğraf makinesi- kahretsin Sun bozuk çıktı. Çektiği fotolar anı yansıtmaktan ziyade tam seçilemeyen tuhaf şekillerden ibaretti ve her seferinde daha da farklılaşıyor ve yaklaşıyor gibiydi. Bir köpeğe mi benziyor ne?

Genel olarak; Yine ilginç ve muhteşem bir zeka ürünü bir kitap. Karakterleri bu kadar başarılı bir şekilde oluşturup, her karakterin kendi kişiliğine has olaylara tepki vermesini sağlayan bir yazar daha tanımadım. Yazarın mizah anlayışı ise bana kahkaha attıracak boyuttaydı. Dört öyküyü de beğenmekle beraber en sevdiğim Gizli Pencere oldu. Ondan daha da çok sevdiğim ise yazarın her hikayenin başında öykünün çıkışına dair eklediği kısa önsözlerdi.

Ben bu adama hayranlıktan fazlasını besliyorum! En az bir King kitabı okuyun...

Serdar Poirot 
24 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Yazardan yine mükemmel bir roman daha. İçerisinde Kitaplık Polisi ve Köpek ile ilgili iki adet hikaye var. İlkinde Sam adında bir sigortacı bir konuşma için kitaplıktan iki adet kitap ödünç alıyor ve çok başarılı oluyor. Ancak kitapları ödünç aldığı kadının çok önceden ölmüş olduğunu öğreniyor. Sekreteri Naomi ve sarhoş Dave ona hikayenin tamamını anlatıyor. Kadın tekrar dünyaya gelmeden engellenmesi gerekiyor ancak hem kadın hem de Kitaplık Polisi peşindedir ve Sam'in işi çok zordur. İkinci hikayede de Kevin adlı 15 yaşındaki bir çocuğa doğum günü hediyesi olarak bir fotoğraf makinesi verilir. Ancak makine bozuktur. Hep aynı fotoğrafı çekmektedir. Baba Merrill adlı bir tefeci bunu ilgi çekici bulur. Fotoğraf makinesi ile fotoğraf çekildikçe bir köpek silueti belirmeye başlar. Merrill, makineyi yok etmesini söyler ama gizlice Kevin'in makinesini başka bir makine ile değiştirir. Sonra da fotoğraf çekmeye başlar. Ancak o köpek Kevin'in peşindedir ve babasını zar zor ikna eden Kevin'in fazla zamanı kalmamıştır. Acaba Merrill'i bulup işi çözmek için yeterli zaman var mıdır? Soluksuz okunan bir roman. Mutlaka okunması gerekenlerden.

Hatice Sultan 
11 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 11 günde · Puan vermedi

Parça parça dört ayrı hikayeden oluşan bu kitap beni benden aldı. Bilirsinz kimi zaman fazla ayrıntıya yer veren King romanalrından da değil hikayeler 100-150 sayfadan oluşmakta ve hepsi birbirinden güzel birbirinden ilginç.Hangisi daha güzeldi derseniz ben düşündüğümde bir ayrım yapamıyorum. gizli pencere hikayesinin filmi izlemiştim ve hikaye olarak nasıl olur çok merak ediyordum bekledİğimden çok daha iyiydi.Belki diğer hikayelerinde filmi çekilmiştir bilmiyorum ama tüm hikayeler başlı başına mükemmel film konuları.Elinizde varsa bu kitap yada raflarda görüyorsanız tereddüt etmeyin derim

zerrin ayça yılmazer 
22 Şub 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Stephen king in üslubuna hayran oluyorsunuz , olayları sokağın karşı tarafında izlercesine netlikte aktarıyor. Alışılmadık hikayeler ancak umacılar hikayesi diğerlerinde daha fazla içine çekiyor insanı. Uzun bir kitap olmasına rağmen nasıl bittiğini anlamayacağınız gerilerek okuyacağınız bir kitap.

İsmail Altunbüker 
24 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Evet eser farklı hikayelerden oluşuyor ama ben saklı bahçe hikayesini çok beğendim güzel bir kitap zaman akıp gidiyor Keyifle okumanız dileği ile Türkiye ...

Kitaptan 4 Alıntı

böcürt 
16 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Kötü eleştirilerin olasılıklarını tutkuyla beklerim ve daha sonra da günlerce yazılanları kara kara düşünürüm. Ama bu durum fazla uzun sürmez; kalemi kağıdı elime alır birkaç çocuk ve yaşlı kadın öldürerek tekrar eski sağlığıma kavuşurum.

Gece Yarısını Dört Geçe, Stephen King (Sayfa 12 - Altın Kitaplar Yayınevi. Giriş Notu bölümünden!)Gece Yarısını Dört Geçe, Stephen King (Sayfa 12 - Altın Kitaplar Yayınevi. Giriş Notu bölümünden!)
böcürt 
16 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

...zaman insan kalbini aşındırır. Geçmişin gölgeleri şimdiki zamanın üstüne düşer. Tatsız olayların gölgeleri büyük ve çok daha tatsız olayları gizler.

Gece Yarısını Dört Geçe, Stephen King (Sayfa 13 - Altın Kitaplar Yayınevi. Giriş Notu bölümünden!)Gece Yarısını Dört Geçe, Stephen King (Sayfa 13 - Altın Kitaplar Yayınevi. Giriş Notu bölümünden!)
böcürt 
24 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Yaşadığım dünyada akıl sağlığımı koruyabildiğim tek yol akla uymaz mantıkdışı hikayelerdir.

Gece Yarısını Dört Geçe, Stephen King (Sayfa 580 - Altın Kitaplar Yayınevi - Güneş Köpeği Hakkında Notlar bölümünden.)Gece Yarısını Dört Geçe, Stephen King (Sayfa 580 - Altın Kitaplar Yayınevi - Güneş Köpeği Hakkında Notlar bölümünden.)