Adı:
Gece Yarısını Dört Geçe
Baskı tarihi:
Ekim 2007
Sayfa sayısı:
704
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752108974
Orijinal adı:
Four Past Midnight
Çeviri:
Gönül Suveren
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Altın Kitaplar
Amerikan Edebiyatı'nın kelime sihirbazı olarak tanımlanan King, bu eserinde bizlere dört uzun korku hikâyesi sunuyor. King'in hikâyelerinin her biri, insan doğası ve bilinçaltının karanlık köşelerinde gizlenen, yüzleşemediğimiz korkuları kaşıyarak tüm duyularımızı alarma geçiriyor. King'in roman kurgusu içinde uygulamaktan vazgeçmediği, olay eşliğinde sürdürdüğü detaycılığı korku ve gerilim ro-manlarını seven okurların keyfini katmerliyor.
Gece Yarısını Dört Geçe'de;
Umacılar: Bir jetin içindeki bazı yolcuların zaman yırtılması içinde kaybolmaları,
Gizli Pencere Gizli Bahçe: Bir yazarın ve onu kendi eserini çalmakla suçlayan bir psikopatın haklılıklarını kanıtlamak için gösterdikleri çaba,
Kütüphane Polisi: Aldığı kitapları geri vermeyi unutan orta yaşlı bir işadamı ile hayatı emen şeytani bir varlık olan kütüphaneci arasındaki mücadele,
Güneş Köpeği: 15 yaşındaki bir çocuğun doğum gününde hediye edilen bir fotoğraf makinesiyle çektiği her karede görünen korkunç ve kötü bir köpekle yaşadığı ürkütücü mücadele anlatılıyor.
(Tanıtım Yazısından)
Kitap dört hikayeden oluşuyor.

İlk hikayede-Umacılar- olay örgüsü çok başarılıydı. Los Angeles'tan Boston'a gitmek için Amerikan Pride Şirketi'nin 29 sefer sayılı uçağına binen bir grup yolcu kalkıştan bir süre sonra uykuya dalar ancak uyandıklarında diğer yolcuların yerlerinde olmadığını görürler. Bu bölümde karakterlerin nakışları muhteşemdi. King bana ilk hikayeden şapka çıkartmayı başardı.

Gizli Pencere-Gizli Bahçe adlı öykü ise başarılı bir yazarın evliliğinin sona ermesinin akabinde Derry'den Tashmore'a taşınmasının ardından bir gün bir adamın 'Hikayemi çaldın!' diye kapıya dayanmasıyla başlayan muhteşem bir öykü. En az filmi kadar başarılı bir yazım.

Kütüphane Polisi derseniz; Yerel Rotary Derneğinde her ayın son cuma gecesi bir konuşmacı ağırlanırdı ancak Sam Peebles şanssız günündeydi ve konuşması beklenen akrobat sakatlandığı için konuşmayı yapamayacaktı. Akrobatın yerine konuşma yapmak zorunda kalan Sam, semt kütüphanesinden aldığı iki kitap sayesinde çok başarılı bir konuşma yaptı ancak esrarengiz kütüphane görevlisinin tüm uyarılarına rağmen kitapları zamanında teslim etmeyi unuttu. Tabi o andan itibaren de nefesi kabus dolu havaya karışmaya başladı.

Son hikaye Güneş Köpeği söyle; Kevin'a 15. yaş gününde tam da istediği gibi bir hediye alındı-Sun 660 Polaroid fotoğraf makinesi- kahretsin Sun bozuk çıktı. Çektiği fotolar anı yansıtmaktan ziyade tam seçilemeyen tuhaf şekillerden ibaretti ve her seferinde daha da farklılaşıyor ve yaklaşıyor gibiydi. Bir köpeğe mi benziyor ne?

Genel olarak; Yine ilginç ve muhteşem bir zeka ürünü bir kitap. Karakterleri bu kadar başarılı bir şekilde oluşturup, her karakterin kendi kişiliğine has olaylara tepki vermesini sağlayan bir yazar daha tanımadım. Yazarın mizah anlayışı ise bana kahkaha attıracak boyuttaydı. Dört öyküyü de beğenmekle beraber en sevdiğim Gizli Pencere oldu. Ondan daha da çok sevdiğim ise yazarın her hikayenin başında öykünün çıkışına dair eklediği kısa önsözlerdi.

Ben bu adama hayranlıktan fazlasını besliyorum! En az bir King kitabı okuyun...
Yine harika bir King kitabı. Bu adam gerçekten işini biliyor. Hikayeyi olay yerinde yaşamak istiyorsanız kesinlikle King okumalısınız. Yazarın, sizi hikayeye bağlayan harika bir dili var.
Yazardan yine mükemmel bir roman daha. İçerisinde Kitaplık Polisi ve Köpek ile ilgili iki adet hikaye var. İlkinde Sam adında bir sigortacı bir konuşma için kitaplıktan iki adet kitap ödünç alıyor ve çok başarılı oluyor. Ancak kitapları ödünç aldığı kadının çok önceden ölmüş olduğunu öğreniyor. Sekreteri Naomi ve sarhoş Dave ona hikayenin tamamını anlatıyor. Kadın tekrar dünyaya gelmeden engellenmesi gerekiyor ancak hem kadın hem de Kitaplık Polisi peşindedir ve Sam'in işi çok zordur. İkinci hikayede de Kevin adlı 15 yaşındaki bir çocuğa doğum günü hediyesi olarak bir fotoğraf makinesi verilir. Ancak makine bozuktur. Hep aynı fotoğrafı çekmektedir. Baba Merrill adlı bir tefeci bunu ilgi çekici bulur. Fotoğraf makinesi ile fotoğraf çekildikçe bir köpek silueti belirmeye başlar. Merrill, makineyi yok etmesini söyler ama gizlice Kevin'in makinesini başka bir makine ile değiştirir. Sonra da fotoğraf çekmeye başlar. Ancak o köpek Kevin'in peşindedir ve babasını zar zor ikna eden Kevin'in fazla zamanı kalmamıştır. Acaba Merrill'i bulup işi çözmek için yeterli zaman var mıdır? Soluksuz okunan bir roman. Mutlaka okunması gerekenlerden.
Parça parça dört ayrı hikayeden oluşan bu kitap beni benden aldı. Bilirsinz kimi zaman fazla ayrıntıya yer veren King romanalrından da değil hikayeler 100-150 sayfadan oluşmakta ve hepsi birbirinden güzel birbirinden ilginç.Hangisi daha güzeldi derseniz ben düşündüğümde bir ayrım yapamıyorum. gizli pencere hikayesinin filmi izlemiştim ve hikaye olarak nasıl olur çok merak ediyordum bekledİğimden çok daha iyiydi.Belki diğer hikayelerinde filmi çekilmiştir bilmiyorum ama tüm hikayeler başlı başına mükemmel film konuları.Elinizde varsa bu kitap yada raflarda görüyorsanız tereddüt etmeyin derim
4 tane novelladan oluşuyor.

UMACILAR
Bir yolcu uçağının zaman yırtılması içinde kaybolmasını ve acayip bir zaman mekan karışımı bi yere gitmesini anlatıyor.Yani havanın kokmadigi ve değişik atmosferi olan bi yere.Spoiler gibi gelebilir ancak bütün novellanin kurgusu,hikayesi her şeyi o kadar müthiş ki bu yanında bir hiç.4 bölümlük olması lazım bi dizi uyarlaması var ki her zamanki gibi berbat,gönül isterki şimdi bir şekilde tekrardan uyarlasalar.Kesinlikle kitaptaki en iyi novella.

GIZLI PENCERE GIZLI BAHÇE
Novelladaki yazarın kapisina kitabımı çaldın diyerek dayanan John Shooter (evet adı havalı baya) 'ın,yazarımızla baya çekişmesini anlatıyor.Olay örgüsü çok güzel ama sonu tahmin edilebilir.Eğer 1 2 kere bile olsun Hollywood polisiye filmi izlediyseniz tahmin edersiniz.Ki benim tahminim şeklinde bitti.Ancak King reyizin o tahmine eklediği bir detay ne gerek var dedirtmedi değil.

KÜTÜPHANE POLISI
Orta yaşlı bir iş adamının kütüphaneden kitap alması ve kütüphaneci kadının ısrarına rağmen kitapları kaybetmesi ve üstüne üstlük kütüphanecinin bir şeytan cikmasini ve bizim adama sarmasını anlatıyor.Hikaye güzel olay güzel ama ne biliyim pek sarmadı.Kendini çok merakla okutmadı be.Yani sonda
-SPOILER-
şeytanla kapışıp yeneceklerini az çok tahmin etmişsinizdir. -SPOILER-

GÜNEŞ KOPEGI
Babasının oğluna doğum gününde kamera almasi(Şu eski, resmi altından veren cinsten)ve her resimde yavaştan yavaştan gözüken korkunç bir köpekle mucadelelerini anlatıyor.Sonu yine klişe bitti lan derken öyle bisey oluyorki o kısım hikayeyi kurtarıyor ve kafanızda to be couinted şarkısı çalıyor :D

Kitabı güzel yapan başka şey ise King reyizin her novella öncesi yazdığı aklıma nerden geldi bunu yazmak tarzı kısa yazıları olmuş.BANA göre sıralama
Umacilar, Gizli bahçe, Güneş köpeği, Kütüphane polisi
King severler tereddüt bile etmesin, alın okuyun..
Uzun vadede okudum,açıkçası Kütüphane Polisi fazla kolay bir konuydu.Yaklaşık 2 gün onu okudum çünkü kolay ve sıkıcı bir anlatımı vardı..Ha eğer bir kitap içinde birden fazla hikaye okumayı sevmiyorsanız önermem çünkü bende sevmem.Benim tarzım değil :)
Stephen king in üslubuna hayran oluyorsunuz , olayları sokağın karşı tarafında izlercesine netlikte aktarıyor. Alışılmadık hikayeler ancak umacılar hikayesi diğerlerinde daha fazla içine çekiyor insanı. Uzun bir kitap olmasına rağmen nasıl bittiğini anlamayacağınız gerilerek okuyacağınız bir kitap.
Korku-gerilim türünde bir eser hiç okumadım ama bir Stephan King okumalıyım diye düşünerek kitabı elime aldım. Öyle sürükleyici akıcı bir eser ki korkuyu gerilimi bana gerçekten hissettirdi.
Bu yazarla aramızda çok kuvvetli bir yazar-okur ilişkisi olduğu için objektif yorum yapmakta her zaman zorlanmışımdır. Birbirinden bağımsız hem gerçek hem de fantastik ögeler barındıran, fevkalade nitelikteki dört hikayeden oluşan ve bütün King kitaplarında olduğu gibi hayal gücü tavan yapmış harikulade bir eser. En etkileyici tarafı da kurguların kusursuzluğu. King kurgu konusunda insanüstü bir yazar.
"Pek de iyi değilim,Sam
Hiç iyi değilim.Uyuyamıyorum... Yemek yiyemiyorum..."
Stephen King
Sayfa 87 - Altın Kitaplar Yayınevi
"Bir adamın karısıyla çocuklarına nasıl davrandığını öğrenmek istiyorsan,onun kitaplarına nasıl baktığını sor."
Stephen King
Sayfa 12 - Altın Kitaplar yayınevi
Bir adamın karısıyla çocuklarına nasıl davrandığını öğrenmek istiyorsan,kitaplarına nasıl baktığını sor
"Sam güldü.Naomi'nin gözlerinde gizli gizli romantik romanlar okuyan kimselere özgü o hülyalı ifade vardı gerçekten"
Stephen King
Sayfa 11 - Altın kitaplar yayınevi
Ama pek çok ressamın eğitim görmeden de başarıya ulaşmış olduğunu biliyordum.Örneğin Grandma Moses'in.Onun eğitime filan hiç ihtiyacı yoktu
Stephen King
Sayfa 53 - Altın Kitaplar Yayınevi (Pis Dave Duncan)

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Gece Yarısını Dört Geçe
Baskı tarihi:
Ekim 2007
Sayfa sayısı:
704
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752108974
Orijinal adı:
Four Past Midnight
Çeviri:
Gönül Suveren
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Altın Kitaplar
Amerikan Edebiyatı'nın kelime sihirbazı olarak tanımlanan King, bu eserinde bizlere dört uzun korku hikâyesi sunuyor. King'in hikâyelerinin her biri, insan doğası ve bilinçaltının karanlık köşelerinde gizlenen, yüzleşemediğimiz korkuları kaşıyarak tüm duyularımızı alarma geçiriyor. King'in roman kurgusu içinde uygulamaktan vazgeçmediği, olay eşliğinde sürdürdüğü detaycılığı korku ve gerilim ro-manlarını seven okurların keyfini katmerliyor.
Gece Yarısını Dört Geçe'de;
Umacılar: Bir jetin içindeki bazı yolcuların zaman yırtılması içinde kaybolmaları,
Gizli Pencere Gizli Bahçe: Bir yazarın ve onu kendi eserini çalmakla suçlayan bir psikopatın haklılıklarını kanıtlamak için gösterdikleri çaba,
Kütüphane Polisi: Aldığı kitapları geri vermeyi unutan orta yaşlı bir işadamı ile hayatı emen şeytani bir varlık olan kütüphaneci arasındaki mücadele,
Güneş Köpeği: 15 yaşındaki bir çocuğun doğum gününde hediye edilen bir fotoğraf makinesiyle çektiği her karede görünen korkunç ve kötü bir köpekle yaşadığı ürkütücü mücadele anlatılıyor.
(Tanıtım Yazısından)

Kitabı okuyanlar 279 okur

  • ABDULKADİR tosun
  • pars
  • Ayşe Narin
  • Drkitapsever
  • Muhammet Mustafa Etik
  • Xerita
  • büyük yolların haydudu
  • Cihan
  • sadocan
  • CR7

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%2.5
14-17 Yaş
%2.5
18-24 Yaş
%22.5
25-34 Yaş
%24.2
35-44 Yaş
%37.5
45-54 Yaş
%8.3
55-64 Yaş
%1.7
65+ Yaş
%0.8

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%64.1
Erkek
%35.9

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%32.9 (24)
9
%15.1 (11)
8
%23.3 (17)
7
%16.4 (12)
6
%5.5 (4)
5
%2.7 (2)
4
%1.4 (1)
3
%1.4 (1)
2
%1.4 (1)
1
%0

Kitabın sıralamaları