Adı:
Kujo
Baskı tarihi:
Şubat 2015
Sayfa sayısı:
288
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754059830
Kitabın türü:
Çeviri:
Oya Çakır
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Altın Kitaplar
Kujo iri cüssesine rağmen uysal, akıllı ve sevilen bir köpektir. O da diğer köpekler gibi insanlara sadakatla bağlıdır.Ne var ki beklenmedik bir biçimde bir yarasa tarafından ısırılır.Artık ne Kujo bildik bir köpektir, ne de hayat bildik bir şekilde devam edecektir.
288 syf.
·6 günde·Beğendi·8/10
Nihayet okumayı çok istediğim bir yazar olan Stephen King'e bu kitapla başlamış oldum.

Yazara sanırım fazla beklenti yüklediğim için kitabın başlarında tam bir hayal kırıklığıyla karşılaştım. İlk yarıya kadar o kadar sıradan ilerliyordu ki kitap.. Ayrıca başlarda çok kafam da karışıyordu. Sürekli bi o karaktere bir bu karaktere geçiyor ve daha karakterleri tanıma aşamasında olduğum için kimden ve neden bahsettiğini anlayamıyordum.

Kitap, çok da kalın olmadığı için ve yarısına kadar sıkıcı geçtiği için bütün umutları yitirmiştim kitaba dair. İki ayrı aile, bunlardan biri karısını sevmiyor, diğeri kocasını aldatıyor. Dedim "bu kitabın neresinde gerileceğim ben?"

Yarısını geçtikten sonra olaylar biraz daha hızlanmaya başladı. Artık bir şeyleri merak ediyordum! Son yüz sayfanın ise nasıl bittiğini anlayamadım. Fazlasıyla gerildim diyemem ama heyecan yaptım.

Okuduğum son Stephen King kitabı olmayacak. Tavsiye edilir.
256 syf.
·13 günde·8/10
Küçük bir kasabada sıradan insanların yaşamını hiç beklenmedik olaylar gelerek farklı bir pencereye açılmalarını gösteriyor. Eşini aldatan küçük bir çocuğa sahip bir kadın ve aşırı hırçın sevgilisi, kocasından nefret eden bir kadın daha var. Konumuza gelecek olursak 4 yaşındaki küçük oğlu Ted ile şehirden uzakta tamirhanesi olan Joe'nun evine giderken arabasının evinin önünde stop ederek bozulması ile gerilim ve çaresizlik süreci başlayan Vic'in karısı Donna'nın yaşadığı korkunç ve hafızasından silemeyeceği durumlar gerçekleşiyor. Ted'in çok sevdiği dev Saint Bernard köpek Kujo'nun kendilerine saldırması neticesinde arabanın içinde 50°C' ye varan sıcakta mahzur kalmaları şeklinde ıssız yerde kalıyorlar. Köpeğin kuduz olduğunu çok sonra anlamaları geç kaldıklarını hissettiriyor. Sevdiğim yazarlardan olan Wilbur Smith'in ismi aklıma gelmeyen bir kitabında da kuduz vakasından bir insanın ölümünü en ince detaylarına kadar feci şekilde öğrenmem bu kuduz olayında da o kaliteyi yakalayamasa da okunması gereken güzel bir kitap olduğu gerçeğini saklayamaz. Beni esas düşündüren ve kitabı gerçek hayatta buna benzer bir durumla karşı karşıya gelsem ben ne yaparım düşüncesini devamlı unutturmuyor. Başka bir King kitabında buluşmak üzere herkese iyi okumalar.
 • Çağrı
  8.5/10 (107 Oy)80 beğeni309 okunma53 alıntı2.196 gösterim
 • Ruhlar Dükkanı
  8.7/10 (112 Oy)112 beğeni348 okunma28 alıntı8.357 gösterim
 • Tepki
  8.2/10 (130 Oy)124 beğeni468 okunma48 alıntı2.899 gösterim
 • Üç'ün Çekilişi
  8.6/10 (116 Oy)93 beğeni335 okunma44 alıntı1.719 gösterim
 • Sis
  7.8/10 (182 Oy)135 beğeni687 okunma75 alıntı5.411 gösterim
 • Sadist
  8.7/10 (245 Oy)221 beğeni697 okunma55 alıntı6.205 gösterim
 • Medyum
  8.4/10 (303 Oy)258 beğeni932 okunma168 alıntı7.976 gösterim
 • Mahşer
  8.7/10 (248 Oy)231 beğeni662 okunma253 alıntı7.276 gösterim
 • Göz
  8.0/10 (381 Oy)286 beğeni1.211 okunma92 alıntı7.758 gösterim
 • Büyücü ve Cam Küre
  8.9/10 (95 Oy)77 beğeni257 okunma71 alıntı1.828 gösterim
288 syf.
·2 günde·8/10
DİPNOT değil YÜKSEK Not:
Kadınlar. Evet, hep unuttuğumuz, bir kenara ittiğimiz ama yeri geldiğinde işimizi gören bir robot. Bu ifade edilen tanım, tanımlanamayan erkek beyninde duran sabit bir cümle. Yıllarca; sessiz, ruhsuz evlere bırakılan, boş boş bir taraflara bakan kadınlar. Kim yaptı bunu? Erkekler. Bak kasıla kasıla da yazılırmış erkekler sözcüğü.
Kadınlar peki ne isterdi bu dünyadan, erkeklerden? Karıcığım, sevgilim pırlanta aldım sana. Bravo! Hey şaşkın! Sen kadını bir pırlanta ile mutlu edeceğinizi zannedersin. Evet mutlu olur ama kibrit yanması gibi aniden geçer. Kadın senin , sizin, bizim pahalı elbiselerimize ihtiyacı yok. Bir tatlı söz, bir ilgilenme de yeterli değil. Onu(sevdiğini) kırlara götüreceksin, senin elini arı sokacak veya yere düşeceksin, o gülecek, birbirinizi salıncakta sallayacaksınız ama sen(erkek) fazla oturmayacaksın. Onu pahalı mağazalarda gezdirmene de gerek yok. Kalplerinizin sevgiyle dolacak yerlerinizi ayakkabı ve elbiselerle doldurmayacaksın. Evde yalan yanlış bir çay demleyip beraberce bir kitap okuyup, saklambaç, körebe oynayacaksın. Çünkü kadın asla çocukluğunu unutmaz, mutlu olur o anlara geri dönmekten. Cilt cilt yazı isteyen bu anlayış şimdilik buralarda bitsin. Kısacası kadın bir çiçek gibidir. Her gün ilgi isteyen bir çiçek. Bunun karşısında size ne mi verir? Hoş kokulu, pırıltılı bir bakış. Hazine bu işte. Arama sakın orada burada.

Ve bu satırlar yazılırken Boston'un herhangi bir kasabasında yaşayan mutlu, yarı mutlu bir kadın da aynı bu yalnızlık ve kuru bir sevgi ile hayatına tutunur. Bu kadın Donna isimli genç ve güzel bir kadındır. Kocası Vic ve oğlu Tad'le birlikte bu eski ama huzurlu kasabada yaşarlar. Ama eskiden 4- 5 kişiyi boğazlayıp öldüren katili saymazsak tabii. Bu düşünceler Babaanne- torun vesayeti ile Tad'ın kulağına gelir ve her gece odasının yüklüğünde bir çift göz görür. Anne ve babası ise bunu boş hayaller ve akşam yemeğinde yediği 3 adet sosise atarlar suçu. Baba'nın iş seyahatinin ayrıntıları ise bu olayları biraz unutmaya yarar ama Tad'in kafası hala karabasan ve vampirlerde.

Olaya dönersek, Donna'nın evinde bulunan külüstür bir araba bakıma gidecektir: Evden 30 mil uzaklıkta bulunan Joe ustanın berbat tamirhanesine. Tabii bu arada Joe ustanın karısı ve oğluda bıktıkları bu hayatta bir akraba yolculuğuna çıkmak isterler. Tabii ayyaş Joe'de bundan istifade komşusu Gary ile 3 4 günlük bir kaçamak planları yaparlar. Ama bu plan, tamirhanede bulunan köpeğin bir anda kudurmasıyla değiş
ir. Köpeğin ismi Kujo'dur. Ajans uzmanı Vic ise karısına küçük bir seyahat için veda eder. Donna ise bu pis arabayı tamir için Joe'nin tamirhanesine götürür. Kendisi ve oğluyla birlikte gittiği tamirhanede ise kimseler yoktur. Köşede hırlayan sinsi bakışlı, ağzından salyalar akan Kujo hariç. Evet, anne ve oğul kafalarında bir köpek psikolojisi ile arabalarının tam da orada stop edip, benzini bitmesiyle bulundukları cehennemden kurtulabilecekler mi? Arabanın içinden çıkmalarına izin vermeyen verse de çıkmak istemeyen anne ve oğul, 50 derece sıcak altında, kocasından ve insanlardan habersiz daha kaç gün kalacaklar o konserve kutusunun içinde?

Stephen Usta yine güzel bir kurgu yapmayı başarmış. Aslında kurgu değil. Neden? Çünkü usta, Mahşer ve O'da da aynı gerçek, günümüz yaşantısına dair bilgilerle kafamızı nakavt ediyor. Kitap bittikten sonra bahçeye çıkmakta biraz tereddüt ediyorsunuz. Acaba komşunun köpeği veya beslediğimiz köpek kudurmuşsa? İşte bu korkuyu okurların beyninde yaratmak önemli olan. Ama sıradan bir korku gerilim romanı gibi 3 gün okuyup ertesi gün unutmak? Hayır, Usta kolay kolay unutturmaz. Ve deyimler, sınırlı argo cümleler gayet yerinde. Modern kelimeler yerine korkutucu, güldürücü, basitliği , acizliği temsil eden kelimeler çok güzel serpiştirilmiş esere. Gardrop yerine romanlarda yüklük kelimesini kullanıyor mesela. Modern mermer veya altın işlemeli bir yerlerde karabasan pek çıkmaz. Onun için pis, kokan , kuytu, baraka gibi betimlemeler başarıyı artırıyor.
Herkese iyi okumalar...
256 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10
Gerilimi işlemek bir korku/gerilim romanında en önemli unsurlardan biridir. Halihazırda fazla ürkütücü olan olaylar vardır çoğu korku romanında. Musallat olmalar, ruhani durumlar, ya da yaratıklar... Bir de gerilim yaratmak vardır. Stephen King'in Kujo'da ve birçok diğer kitabında yaptığı da bu.

Gerilim yaratmaktan kastımı Kujo üzerinden açıklayayım; bir kuduz köpeğin saçtığı dehşetin romanı ne kadar geniş çaplı olabilir? İlla ki bir sınırı olacaktır. Bu romanı King'den başkası yazmış olsa "fazla uzatılmış" şeklinde yargılanmaya maruz kalabilirdi. Fakat King bir hikaye anlatırken boşlukları doldurmayı rahatça becerebilen bir yazar. Romanın konusu ve içinde bulundurduğu diğer çatışmalar dolu dolu gerilim içermiyor. Olay örgüsü o kadar güzel düzenlenip o kadar sürükleyici işleniyor ki belli anlarda gerilim en tepeye vuruyor. Dehşete düşmemek elde değil!

Kujo'nun filmini çok küçükken denk gelip biraz izlemiştim, aklımda da çok kalmamış. Sinemaya uyarlanması rahat bir eser, biraz efekt biraz bağırış çağırış ile ortalamanın altı bir uyarlama çıkar ortaya. Ki zaten hatırladığım kadarıyla filmi de öyleydi. Elbette o filmin kitabın içinde barındırdığı anlamı barındırmasını bekleyemezsiniz. Olayların çevresine ışık tutmak King'in kalemi ile mümkün oluyor.

Dürüst oluyorum; Stephen King kaleminden ne çıksa okunur. Bu sadece türün hayranları veya yazarın hayranları için geçerli değil. Stephen King kalemi evrensel niteliğe sahip. Hangi kitabı alırsanız alın, okurken bambaşka hisler besleyeceğinize eminim.
288 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Tipik bir Stephen King romanı diyerek incelemeye başlamak doğru olur diye düşünüyorum. Kujo adlı sevecen köpeğin bir nedenden ötürü kuduz olmasıyla başlayan roman Tad, Donna, Vic, Charity, Brett ve Joe'nun hayatının tamamen değişmesini konu ediniyor. Çevirinin de akıcı olduğu romanı bir solukta duraksız okudum ve gerçekten çok beğendim. Zaten Stephen King okuyup beğenmemek mümkün değil bence..
288 syf.
·7/10
'90'larda İstanbul-Ankara arası tren yolculuğunda başlayıp bitirdiğim gerilim dolu bir roman. Bu romanı okurken ki gerilimimi hala hatırlıyorum çünkü hayali bir durum değil konu, hayvan mezarlığındaki gibi ruhların gelişi durumu yok mesela. Kuduz bir köpek ile karşı karşıya kalan bir insanın gerilimi, Kitabı okuduktan sonra biraz sinirli bir köpek görsem bir adım geri çekildiğimi hatırlıyorum. Her ne kadar çok tercih etmesem de, hayatımızda yeterince korku/gerilim günler hatta yıllar yaşadığımızdan, arada sırada okuduğum ve hiç de pişman olmadığım bir yazar King. Kujo ise çok olası bir kurgu... Gerçekçi bir korku/gerilim romanı okumak isteyenlere...
288 syf.
·Puan vermedi
2006 yılında aldığım, beş yıl sümenaltında tutup bir haftada okuduğum stephen kıng romanı. kitabın üstündeki salyalar saçan st. bernard cinsi köpeğin resmi nedeniyle kitaba soğuk durmuştum. yanılmışım, "çöplükte gül fidanı bulmak kadar hoştu" kitap. reklamcılığın, herşeyi ezip geçen bir tanka benzediğini görmek..
donna'nın çelişkilerini, gel-gitlerini bu kadar saf ve sade anlatılabilmesi stephen kıng dilinin gücüdür. insan psikolojisi çok iyi işlenmiş. roman girift bir şekilde ilerliyor. çalan bir telefonun olaylar arasındaki bir tünel olduğunu görmek çok güzel.
288 syf.
·Beğendi·10/10
Yazarın okuduğum ilk kitabıydı Kujo...
Daha önce kitaplarından esinlenerek çekilmiş dizi veya filmleri izlemiştim ama tabi ki okumak her zaman farklı bir tat bırakır insanın zihninde. Bu kitabı da konu bakımından gayet farklı doğal ve gerilim doluydu.Yarasa tarafından ısırılan bir köpeğin nasıl bir canavara dönüşebileceğini ve canavarların asla ölmeyeceğini bize gerilim dolu anlarla hissettirebilen bir kitap.
288 syf.
·6/10
Kujo, yazarın diğer kitaplarına göre biraz yavan geldi bana. Yazar, gerilim veya korku öğelerinden çok karakterlerin ilişkilerine ve ruh hallerine ağırlık vermiş. Kuduz bir köpeğin saçtığı dehşet ve ondan etkilenen aileleri görüyoruz. Olayları genel olarak hayatlarından memnun olmayan iki kadının bakış açısından takip ediyoruz. Bunlardan birisi yaşadığı küçük yer yüzünden bunalıma girmiş ve kocasını aldatan Donna, diğeri ise kocasıyla ilişkisinden bunalan ve ekonomik olarak kendilerinden daha iyi durumda olan ablasının ailesine özenen Charity. Ortak noktaları ise çocuklarına duydukları sevgi.
Sıkıcı bir kitap değil ama yazarın en iyi kitaplarından da sayılmaz.
288 syf.
·6 günde·Beğendi·10/10
Stephen King'in diğer romanlarına göre fantastik olaylar yok ama en iyi kitaplarından biri diyebilirim. Kitap başlarda biraz durağan ilerlese de olaya hakim olunca elinizden bırakamıyorsunuz. Kuduz bir köpeğin saçtığı dehşet anlatılıyor. Sonlarına doğru korkudan titredim. Sonu beklediğim gibi bitmese de çok güzel bir kitaptı gerilim kitaplarını sevenlerin okuması gereken bir kitap.
288 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
King ve korku türüyle tanıştığım ilk kitap. Erken eserlerinden biri olduğu için acemilikler göze çarpıyordu, karakterlerin geçmişlerinin fazla uzun tutulması gibi. Fakat aradığım korkuyu vermeyi başardı. Donna'nın kendini ve oğlunu hayatta tutma çabası oldukça gergin ve ürkütücüydü. Olanlardan ötürü gözlerim de doldu.
288 syf.
·5 günde·Beğendi·Puan vermedi
Bu romanı tek bir solukta okudum diyebilirim. Kujo iri yarı zararsız bir köpektir.bir gün bir yarasa tarafından ısırılıp lanetlenir. o artık iyi bir köpek değildir. parçalamak ve öldürmek onda Tutku halini almıştır.işe tüm sevdiklerini öldürmekle başlar.soluksuz okuyacağınız bu romanı tavsiye ederim .
Anneler nedense çocuklarına hiç inanmazlar. Yere şeker döktüğünüzü ya da cam kırdığınızı söylerseniz o başka tabii.
Pencereden görünen yarım ay ölülerin feri kaçmış, yarı aralık gözlerini anımsatıyordu.
"Oysa kurtadamlar, vampirler, gulyabaniler ve kuytulardaki inlerinde gizlenen yaratıklar asla ölmezler."
Stephen King
Sayfa 6 - Altın Kitaplar
"Arızalı bir elektrikli merdivene adımlarınızı atarsanız basamaklar gözünüzde büyür"
Stephen King
Sayfa 185

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kujo
Baskı tarihi:
Şubat 2015
Sayfa sayısı:
288
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754059830
Kitabın türü:
Çeviri:
Oya Çakır
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Altın Kitaplar
Kujo iri cüssesine rağmen uysal, akıllı ve sevilen bir köpektir. O da diğer köpekler gibi insanlara sadakatla bağlıdır.Ne var ki beklenmedik bir biçimde bir yarasa tarafından ısırılır.Artık ne Kujo bildik bir köpektir, ne de hayat bildik bir şekilde devam edecektir.

Kitabı okuyanlar 357 okur

 • Sirius Black
 • Frannie Goldsmith
 • Aslı Durgun
 • Mustafa Furkan Küçük
 • Orçun Aksakallar
 • Fatma Yılmaz
 • Fatih Ihsan Kurt
 • Can Çakır
 • Emrah Yıldırım
 • Dr jfu

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%0.8
14-17 Yaş
%8
18-24 Yaş
%20.8
25-34 Yaş
%24
35-44 Yaş
%29.6
45-54 Yaş
%12.8
55-64 Yaş
%1.6
65+ Yaş
%2.4

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%57
Erkek
%43

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%22.5 (32)
9
%24.6 (35)
8
%26.8 (38)
7
%16.2 (23)
6
%6.3 (9)
5
%2.8 (4)
4
%0
3
%0
2
%0.7 (1)
1
%0