8,4/10  (49 Oy) · 
155 okunma  · 
40 beğeni  · 
1.425 gösterim
Kujo iri cüssesine rağmen uysal, akıllı ve sevilen bir köpektir. O da diğer köpekler gibi insanlara sadakatla bağlıdır.Ne var ki beklenmedik bir biçimde bir yarasa tarafından ısırılır.Artık ne Kujo bildik bir köpektir, ne de hayat bildik bir şekilde devam edecektir.
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2015
 • Sayfa Sayısı:
  288
 • ISBN:
  9789754059830
 • Çeviri:
  Oya Çakır
 • Yayınevi:
  Altın Kitaplar
 • Kitabın Türü:
İsmail | ... 
 16 Nis 11:00 · Kitabı okudu · 2 günde · 8/10 puan

DİPNOT değil YÜKSEK Not:
Kadınlar.Evet hep unuttuğumuz, bir kenara ittiğimiz zararlı ama işimizi görüyor denilen bir robot.Evet bu tanım; tanımlanamayan erkek beyninde duran sabit bir cümle.Yıllarca;sessiz, ruhsuz evlere bırakılan, boş boş bir taraflara bakan kadınlar.Kim yaptı bunu? Erkekler.Bak kasıla kasıla da yazılırmış erkekler.
Kadınlar peki ne isterdi bu dünyadan, erkeklerden?Karıcım, sevgilim pırlanta aldım sana.Bravo!.Hey şaşkın; sen kadını bir pırlanta ile mutlu edeceğinizi zannedersin, evet mutlu olur ama kibrit yanması gibi aniden geçer.Kadın senin , sizin, bizim pahalı elbiselerine ihtiyacı yok.Bir tatlı söz, bir ilgilenme de yeterli değil.Onu(sevdiğini) kırlara götürecen; senin elini arı sokacak veya yere düşcen o gülecek, birbirinizi salıncakta sallayacaksınız ama sen(erkek) fazla oturmayacan.Onu pahalı mağazalarda, kalplerinizin sevgiyle dolacak yerlerinizi, ayakkabı veya elbiselerle doldurmayacan.Evde yalan yanlış bir çay demleyip beraberce bir kitap okuyup, saklambaç, körebe oynayacaksın.Çünkü kadın; asla çocukluğunu unutmaz, mutlu olur o anlara geri dönmekten.Cilt cilt yazı isteyen bu anlayış şimdilik buralarda bitsin.Kısacası kadın bir çiçek gibidir.Her gün ilgi isteyen bir çiçek.Bunun karşısında size ne mi verir?Hoş kokulu, pırıltılı bir bakış.Hazine bu işte.Arama sakın orada burada.

Ve bu satırlar yazılırken Boston'un herhangi bir kasabasında yaşayan mutlu, yarı mutlu bir kadın da aynı bu yalnızlık ve kuru bir sevgi ile hayatına tutunur.Bu kadın Donna isimli genç ve güzel bir kadındır.Kocası Vic ve oğlu Tad'le birlikte bu eski ama huzurlu kasabada yaşarlar.Ama eskiden 4- 5 kişiyi boğazlayıp öldüren katili saymazsak tabii.Bu düşünceler Babaanne- torun vesayeti ile Tad'ın kulağına gelir ve her gece odasının yüklüğünde bir çift göz görür.Anne ve babası ise bunu boş hayaller ve akşam yemeğinde yediği 3 adet sosise atarlar suçu.Baba'nın iş seyahatinin ayrıntıları ise bu olayları biraz unutmaya yarar ama Tad'in kafası hala karabasan ve vampirlerde.

Olaya dönelim.Evde bulunan külüstür bir araba bakıma gidecektir:Evden 30 mil uzaklıkta bulunan Joe ustanın berbat tamirhanesine.Tabii bu arada Joe ustanın karısı ve oğluda bıktıkları bu hayatta bir akraba yolculuğuna çıkmak isterler.Tabii ayyaş Joe'de bundan istifade komşusu Gary ile 3 4 günlük bir kaçamak planları yaparlar.Ama bu plan, tamirhanede bulunan köpeğin bir anda kudurmasıyla değiş
ir.Köpeğin ismi Kujo'dur.Gelelim bu tarafa.Ajans uzmanı Vic ise karısına küçük bir seyahat için veda eder.Donna ise bu pis arabayı tamir için Joe'nin tamirhanesine götürür.Kendisi ve oğluyla birlikte gittiği tamirhanede ise kimseler yoktur.Köşede hırlayan sinsi bakışlı, ağzından salyalar akan Kujo hariç.Evet anne ve oğul kafalarında bir köpek psikolojisi ile arabalarının tamda orada stop edip, benzini bitmesiyle bulundukları cehennemden kurtulabilecekler mi?Arabanın içinden çıkmalarına izin vermeyen verse de çıkmak istemeyen anne ve oğul 50 derece sıcak altında, kocasından ve insanlardan habersiz daha kaç gün kalacaklar o konserve kutusunun içinde?

Stephen Usta yine güzel bir kurgu yapmayı başarmış.Aslında kurgu değil neden?.Çünkü usta Mahşer ve O'da da aynı gerçek, günümüz yaşantısına dair bilgilerle kafamızı nakavt ediyor.Kitap bittikten sonra bahçeye çıkmakta biraz tereddüt ediyorsunuz.Acaba komşunun köpeği veya beslediğimiz köpek kudurmuşsa?İşte bu korkuyu okurların beyninde yaratmak önemli olan.Ama sıradan bir korku gerilim romanı gibi 3 gün okuyup ertesi gün unutmak.Hayır, Usta kolay kolay unutturmaz.Ve deyimler, sınırlı argo cümleler gayet yerinde. Modern kelimeler yerine korkutucu, güldürücü, basitliği , acizliği temsil eden kelimeler çok güzel serpiştirilmiş esere.Gardrop yerine romanlarda yüklük kelimesini kullanıyor mesela.Modern mermer veya altın işlemeli bir yerlerde karabasan pek çıkmaz.Onun için pis, kokan , kuytu, baraka gibi betimlemeler başarıyı artırıyor.
Herkese iyi okumalar...

fazi 
07 Nis 00:04 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Tipik bir Stephen King romanı diyerek incelemeye başlamak doğru olur diye düşünüyorum. Kujo adlı sevecen köpeğin bir nedenden ötürü kuduz olmasıyla başlayan roman Tad, Donna, Vic, Charity, Brett ve Joe'nun hayatının tamamen değişmesini konu ediniyor. Çevirinin de akıcı olduğu romanı bir solukta duraksız okudum ve gerçekten çok beğendim. Zaten Stephen King okuyup beğenmemek mümkün değil bence..

Ebru Hacıalioğlu 
14 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

'90'larda İstanbul-Ankara arası tren yolculuğunda başlayıp bitirdiğim gerilim dolu bir roman. Bu romanı okurken ki gerilimimi hala hatırlıyorum çünkü hayali bir durum değil konu, hayvan mezarlığındaki gibi ruhların gelişi durumu yok mesela. Kuduz bir köpek ile karşı karşıya kalan bir insanın gerilimi, Kitabı okuduktan sonra biraz sinirli bir köpek görsem bir adım geri çekildiğimi hatırlıyorum. Her ne kadar çok tercih etmesem de, hayatımızda yeterince korku/gerilim günler hatta yıllar yaşadığımızdan, arada sırada okuduğum ve hiç de pişman olmadığım bir yazar King. Kujo ise çok olası bir kurgu... Gerçekçi bir korku/gerilim romanı okumak isteyenlere...

Sevilay coşkun 
05 Mar 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · 8/10 puan

Kitap başlarda hatta ortalarına gelindiğinde bile çok durağan bir şekilde ilerliyor ancak köpeğin hastalanmasıyla birlikte büyük merak uyandırmaya başlıyor. Sonunda da artık bulun şunları deyip çıldırmamanız mümkün değil. Sayfaları atlayıp sonunu okumamak için büyük bi çaba gösterdim. Beni bu kitapta köpekten çok bi insanın sevdiğini gözleri önünde kaybederken yaşadıgı çaresizlik etkiledi.

Nuray Durmuş 
17 Ağu 12:35 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Hani bazı kitaplar vardır; okursunuz, birkaç gün sonra da aklınızdan uçup gider... Kujo tam tersi. Sıradan bir korku gerilim değil. Yazar hafızadan silinmeyecek bir kurgu ortaya çıkarmış. Aradan yıllar geçse de unutulmayacak cinsten... Kuduz bir köpek ve etrafa dehşet saçması. Ürkütücü, gerilimli ve çaresizlik. Az da umut...
Yazar yine her şeye rağmen Kujo'yu sevdirdi bize. Bazı satırları okurken köpeğe acıdım... Yazar döktürmüş yine. Bir çırpıda bitirdim..

Kübra 
03 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kujo, Stephen King'in en sevdiğim 3 kitabından biri. Dehşet, gerilim, çaresizlik, küçük bir umut... Okuyalı neredeyse 10 sene olacak, az evvel de filmini izledim, hala tadının damağımda olduğunu fark ettim. Bir kere daha olsa okurum. Muhteşem.

Gökhan Türk 
17 Ağu 23:09 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Kujo yu (okuyalı 20 yıla yakın süre geçmesine rağmen) usta bir yazarın basit bir konuyu nasıl akıldan çıkmaz bir deneyime dönüştürerek okura yaşatmasının örneği olarak tavsiye ederim.

Rogojin 
20 Nis 2016 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Cujo'nun film versiyonu Stephen King'in karamsarlığını bir kenara koyarak , izleyiciyi rahatlatacak bir şekilde bitiyor. Kuduz bir köpeğin sebep olduğu dehşetin anlatılması ergen yaşlarıma göre çok güzeldi, ürkütücüydü; ancak hayvan hakları konusunda öğrendiklerim, izlediklerim, okuduklarım sonrasında esas Cujo'nun insan türü olduğuna emin oldum. Kuduz gibi bütün hayvanları, insanları ve doğayı sömüren, onları dilediği gibi kullanan ve öldüren insan türüdür. O yüzden esas dehşet de hayvanların yaşadığı dehşet oluyor aslinda; buna kısaca göz atmak isteyenler Earthlings belgeselini izleyebilir.

Stephen King genelde doğal ya da doğal olmayan korku unsurlarıyla karşılaşan insanların hayatlarının nasıl dağıldığını anlatıyor; burada da bir anne ve çocuğunun kuduz köpeğin yanında arabada kısılıp yardımsız kaldığını goruyoruz. Oldukça gerçekçi bir gerilim hissini büyüte büyüte King sinemada yumuşatılıp aile değerlerine göre şekil verilmiş olmasına rağmen eserini son derece vurucu ve karanlık bir finalle bitiriyor . Kesinlikle en iyi King eserlerinden biri olarak mutlaka ilgiyi hak ediyor kitap.

Ömer DUMAN 
19 May 15:37 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Stephen kingin iyi kitaplarindan birisi daha akicilik cok iyi king romanlarindaki cocuk karkterlerini sevdirmesini iyi biliyor h.mezarliginda gage bunda tad kitapta gerilim filmi tadinda tavsiye ederim...

Engin AD 
20 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

İçimde ki köpek sevgisini azaltmıştı resmen. Her kitabında olduğu gibi sıkıcı bir son. Ama sonuçta bir Stephan KİNG eserlerinden bir tanesi.

2 /

Kitaptan 8 Alıntı

İsmail | ... 
15 Nis 18:38 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Anneler nedense çocuklarına hiç inanmazlar.Yere şeker döktüğünüzü ya da cam kırdığınızı söylerseniz o başka tabii.

Kujo, Stephen KingKujo, Stephen King
İsmail | ... 
16 Nis 09:50 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Yeryüzü günahsız ve savunmasızların üstüne çullanan canavarlarla doluydu.

Kujo, Stephen KingKujo, Stephen King
fazi 
06 Nis 19:36 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Stephen King - Kujo
"Oysa kurtadamlar, vampirler, gulyabaniler ve kuytulardaki inlerinde gizlenen yaratıklar asla ölmezler."

Kujo, Stephen King (Sayfa 6 - Altın Kitaplar)Kujo, Stephen King (Sayfa 6 - Altın Kitaplar)
İsmail | ... 
 15 Nis 17:36 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Erkeklerin kadınlara oranla çok daha gerçekçi olduklarını yadsımamak gerek.Olgunluğun anlamını iyi bilir, dünyalarında hayallere yer vermezler.Birçoğunun mutluluğu tadamadan, henüz genç sayılabilecek yaşlarda ölüp gidivermeleri belki de bu yüzdendir.

Kujo, Stephen KingKujo, Stephen King
neslihan güneş 
01 Mar 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yarası beresi olmayan birinin bu denli acı çekmesi doğrusu şaşılacak şeydi.

Kujo, Stephen King (Sayfa 132)Kujo, Stephen King (Sayfa 132)
Elvan ÖZTÜRK 
31 Ağu 13:15 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Sen boşlukta kalmanın ne demek olduğunu bilemezsin Vic. Sen erkeksin, erkekler savaşa gider, kadınlarsa evde toz alır. Bomboş odalarda toz alırken rüzgarın uğultusuna kulak verirsin, bazen de rüzgar kendi içindeymiş gibi gelir insana.

Kujo, Stephen King (Altın Kitaplar)Kujo, Stephen King (Altın Kitaplar)