Şiirler (Sebeb Ey, Risaleler, Gelecek Zaman Risalesi)Erdem Bayazıt

·
Okunma
·
Beğeni
·
4.196
Gösterim
Adı:
Şiirler
Alt başlık:
Sebeb Ey, Risaleler, Gelecek Zaman Risalesi
Baskı tarihi:
Kasım 2017
Sayfa sayısı:
208
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789753550208
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Şiirler - Sebeb Ey, Risaleler, Gelecek Zaman Risalesi
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İz Yayıncılık
"Bir genç adam için şehrin ıstırabını, bozulmuş törenin, inançsızlığın, faziletsizliğin tepkilerini alışılmış düzenden yılgınlığı ve isyanı ve İslâm'da kurtuluşun güzelliğini, maddeden kaçışı, köye kasabaya kaçışı ısrarla anlatan şiirler..." Ahmet Kabaklı
"Barbar güçlerin, teknolojinin yıktığı, Tanrı'dan kopardığı insanın manevî kurtuluşunu arayan Sebeb Ey..." Behçet Necatigil
"Erdem Bayazıt'ın şiiri değil eski dindar şairlerinkinden, Mehmed Âkif'inkinden de çok farklı bir şekil ve üslûpla yazılmıştır..." 
Mehmet Kaplan

Elinizdeki kitap ünlü şairin Sebeb Ey, Risaleler ve Gelecek Zaman Risalesi adlarıyla yayınlanan eserlerini bir araya getiriyor. Böylece Bayazıt'ın okuyucusu şairin ilk üç kitabını topluca edinme imkanı buluyor. 
Şair, şiirlerinde sürekli ölümü anıyor. Özellikle risaleler bölümündeki ölüm risalesinde ölmeyi bir güzel özetlemiş şair.
Ölüm hakkında “duymak kolay, anlatmak değil” diyen şairin anlattıklarından, ölümü biraz duyar gibi oluyoruz. Kitabında ölümü anlatmış;

“Ölüm bize ne uzak bize ne yakın ölüm

ölümsüzlüğü tattık bize ne yapsın ölüm”

Bir gün olup da öleceğini, herkes biliyor... Bu sırrın kapılarından birini şair bize altmışlı yaşlarında ifade ederek, “şu zaman çıkmazında alıp beni bir altmış yaşa bağlıyorsunuz” demiş.

Risaleler kısmında ise tabiat, aşk, savaş, ölüm risaleleri var. Bunlar apayrı konular değil elbet; savaş risalesinde aşktan, tabiat risalesinde ölümden de bahsedilmiş.
Şairin beni fazlaca etkileyen bir şiiri de “sana, bana, vatanıma, ülkemin insanlarına dair” adlı şiiridir.


Bu uzun ve destansı bir tarzda yazılan şiirinde şair, insanlar arasında bir gezintiye çıkıyor sanki. Evladını kaybeden annelerden, hastane koridorlarından, apartman odalarında büyüyen çocukların bilemeyeceğini baharlardan, yazdan, güzden, havalardan ve memleket havasından bahsediyor.
Merhaba Canım İnsanlar,

Adil Erdem Bayazıt,

Maraş sokaklarında,Kara Lise sıralarında, Mavera'da, Dirilis'de...emsali görülmemiş bir kardeşlik bağı ile biribirine sarılan Yedi Güzel Adam'ın namıdiğer "şiir avcısı", ve Şiir Avcısının tek kitabı, daha doğrusu şöyle bildiğim kadarıyla tüm şiirlerinin toplandığı tek kitap "Şiirler" ile birlikteyiz.

Bu kitabı geçen yıl sunum yapacağız diye okumuştum, tabi şiir kitabıdır okuyup rafa bırakmak olmaz, ara sıra iniyordu kütüphanemden, şimdi de Ahizer in bu güzel etkinliği düzenleyip, dürtmesi ile yine,yeniden aldım elime kitabı...Ahizer'e bin minnet :))

Şiir Avcısı;
direnen mısraların şairi,
Tabiatın ve ölümün
Aşkın ve direnişin
Memleketinin,
Afrika'nin, Asya'nın..
Müslümanların,
Şairi...


Şiirlerinde çoklukla başlayıp öze inen bir yapı var..
Mesela "Sana Bana Vatanıma Ülkemin İnsanlarına Dair" şiiri; evladını kaybetmiş analar da var bu şiirde, ansızın çıkagelen haberler de. Beyaz giysilerinden uykular dökülen tabiblerle uyuyor, iki büklüm çapa yapan kadınları görüyorsunuz. Bütün bunları anlatıp

" sonra sen gelmelisin dilimin ucuna adın gelmeli
Adın kurtuluştur ama söylememeliyim
Can kuşum umudum canım sevgilim"

diye bitiriyor.. önce toplumca "biz"i işliyor sonra sen ve benden oluşan "biz" varız diyor...

Risaleler bölümde ise;

Ölümü okuyoruz.Ölümü anlatıyor, bilincinde olarak, korkmadan..

"Okuyorum hayatı
Toprağın üstünden çok
Altındakilere var olduğunu
...
Ölümle tanıştıktan sonra anladım
Sadece bir kimlik belgesi olduğunu yaşamın"

Tabiatı okuyoruz, tabiata bağlı, tabiata borçlu olduğumuzu söylüyor Şiir Avcısı

"Emerek ay ışığını nasıl da büyüyorsun ey kalbim"

Bu bölüme ek olarak şunu da söylerek hemen sosyal mesaj vereyim;
Doğaya borçluyuz, giderek eksiye düşüyor borcumuz, haciz gelecek yakında, her şeyi kaybedeceğiz, çok geç olmadan,farkına var, varalım :)


Aşk Risalesi de yazmış canım insan, ki burda da ölümü seziyoruz, Şiir Avcısının kalemini "ölüm"(yeniden doğuş) beslemiş belli ki...

"Haydi gel sevgilim
Uzanalım toprağın altına
Çiçekler mayalansın göğsümüzde "

Gelir mi böyle bir sevgili, gelse de mayalanır mı gögsümüzde bir demet çiçek -en güzel ihtimal sardunya- bilmem, umarım hep canım insan'la karşılarım, karşılaşırız...

Burda da bunu, şurada da şunu diye devam edersem yazmaya, size okuyacak yer kalmayacak kitaptan, en iyisi mi siz gidin en yakın nöbetçi kitapcıdan alın kitabı okuyun, ve sakın rafa kaldırmayın uzun süreli, vefa önemlidir, yalnız bırakmayın Şiir Avcısını...

" Şiir diye
Bir ömür tüketerek yazdıklarım
2 saatte okunuyor
Bundan daha ucuz ne olabilir
Havadan başka "

Okumak ucuz,anlamak bedel istiyor, anlayabilmek umudu ile..Rahmet'le..

Şiirle, Şiir Avcısı ile, İyi kal canım insan :))
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (14.075 Oy)17.459 beğeni39.418 okunma2.109 alıntı165.102 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (9.991 Oy)12.455 beğeni31.689 okunma2.777 alıntı132.312 gösterim
 • Dönüşüm
  8.2/10 (7.844 Oy)8.130 beğeni25.955 okunma620 alıntı126.449 gösterim
 • Satranç
  8.7/10 (8.452 Oy)8.398 beğeni22.781 okunma1.440 alıntı105.351 gösterim
 • Yedi Güzel Adam
  8.7/10 (483 Oy)661 beğeni1.806 okunma657 alıntı19.831 gösterim
 • Simyacı
  8.5/10 (7.213 Oy)8.130 beğeni23.929 okunma1.895 alıntı102.238 gösterim
 • Şeker Portakalı
  9.0/10 (6.959 Oy)8.350 beğeni23.185 okunma1.126 alıntı112.666 gösterim
 • Uçurtma Avcısı
  9.0/10 (9.131 Oy)10.798 beğeni26.500 okunma1.381 alıntı139.562 gösterim
 • İnsan Neyle Yaşar
  8.4/10 (3.883 Oy)3.753 beğeni14.269 okunma1.014 alıntı69.086 gösterim
 • Kuyucaklı Yusuf
  8.5/10 (4.587 Oy)4.937 beğeni15.705 okunma815 alıntı54.261 gösterim
Evet çok güzel siirlere sahip cok güzel insanlar var fakat bazıları öyle bir okunuyor ki kitabın tadına kapılmak isteyip bir o kadar da her cümleyi sindire sindire hissetmek için aheste aheste okutuyor kendini.
Erdem Bayazıt su gibi aziz insan yüreğine sağlık kitabın girişinde belirttiğin gibi bir ömrü tüketerek yazdıklarını iki saate sığdırıyoruz bundan ucuz ne olabilir havadan başka?
Şairin sebeb ey Risaleler ve Gelecek Zaman Risalesi adlarıyla yayınlanan eserlerinin bir araya getirilmis hali " Şiirler " akıcı ve bi o kadar da her cümlenin kendine öz ayrı bir derinliği olan bu kitabı canı gönülden tavsiye ediyorum.
Madde ve mananın birbirine karıştığı üslubuyla, Yedi güzel adamın bence en güzeli! Okudum ama okumaya devam edeceğim. Çünkü öylece kaldırıp rafa koyamıyorsunuz. Hem şiir niye var? Her defasında açıp tekrar okumak içinnn :))
Aslında inceleme yazsam mı yazmasam mı diye epey karasız kaldım; hem inceleme yazmaya, yazmaya çalışmaya yeni başladığımdan hem de kitabın bir şiir kitabı olmasından dolayı yani üzerine ne yazabilirim ki diye çok düşündüm, azda olsa kendimce bir şeyler söylemeye karar verdim. Öncelikle kitabı yavaş yavaş okumaya çalıştım. Bir dalgınlıkla okuduğum şiirleri durup baştan tekrar okudum. Muhtemelen aradan biraz zaman geçince kitabı da tekrar okurum.

Kitap; herkesin kendinden bir şeyler bulabileceği dizelerle dolu. Gerçeğin yada gerçeklerin şiir olmuş hâlini kitapta birçok kez görebilirsiniz.

Genelde bende özellikle şiir okumaya başladığım zaman bir tedirginlik oluşur ya şairi anlayamazsam ya bu dizeler bende bir heyecan oluşturmazsa diye o yüzden şiir kitaplarına bir kaygıyla başlarım ama bu kitapta daha ilk şiirleri okurken o kaygı kayboldu ve heyecanım kitabın sonuna kadar benimleydi.
Bu incelemeye en beğendiğim dizeleri de ekleyeyim dedim fakat her zaman olduğu gibi kararsız kaldım neyse sonuç olarak ben kitabı çok beğendim ve okumak isteyen herkese de tavsiye ederim.
"Şiir diye bir ömür tüketerek yazdıklarım iki saatte okunuyor" diyor kitabın yazarı Erdem Bayazıt. Gerçekten de 2 saatte olmasa da bir gün içinde rahatça okunuyor. Kimi mısraları okudum, kimisi dokundu. Şiir böyledir işte. Kimi mısraları tank gibi yüreğimizden geçti...
Yedi güzel adamın, belki de en güzeli, en naifi..
Bir şiir sever olarak (ki şiir sevmeyen, okumayan çoğu duygudan biraz eksiktir bence) bayıldım. Her canım istediğinde rastgele bir sayfa açıp bir şiiri, bazen bir iki dizesini okudum. Her duyguya öyle guzel dokunmuş ki bazılarını üç beş kere, hatta uykudan önce okunan dua gibi okuyabilirsiniz..

"Çıkacağız yola
Hesap günü gelince
Yağmur yüzümüze değince
Güneş bir mızrak boyu yükselince."
(Ankara, 1967)
Erdem Bayazit'ın her şiirinde ayrı bir anlam, ayrı bir ahenk, ayrı bir uyum var demek hiç de yanlış olmaz. Şiirlerni okurken dalıp gidiyor insan.. Insan okudum bitti kitabı diyemiyor. Eğer açıp bi şiir okuyayım diyorsanız bu kitabı, Erdem Bayazit'ı okuyabilirsiniz. :)
Her şiiri birbirinden özel, birbirinden güzel,
Çok güzel bir final, son şiir, BULMAK en beğendiğim şiiri...

Bir an kayboldun gibi; yaşadim kıyameti
Yoruldun ama buldun ey kalbim emaneti

Yeniden su yürüdü dalıma yaprağıma
Bir bakışın can verdi kurumuş toprağıma

...
7 güzel adamdan birisi... Adil Erdem Bayazıt... Maraş'ta doğan, Maraş Lisesi'nin ülkeye kattığı değerlerden birisi Adil Erdem Bayazıt...

Söylenecek çok şey var ama üç kelime yetiyor kitabı, şiirleri özetlemeye: Adil Erdem Bayazıt.

"Bir ömrü tüketerek yazdıklarım iki saatte okunuyor" diyor şair. Gerçekten de öyle o iki kapak arasına bir ömür sığıyor. Ama okundukça yüreklere sığmıyor. Aşk, sevda, vatan, ülke, Allah, peygamber sevgisi ... Hepsini ustaca dile getirmiş okumanızı tavsiye eder iyi okumalar dilerim. . .
Her konuyu güzel düşünceleri ve içten duygularıyla süslemiş onun kalemi benim yüreğime ve fikirlerime yol gösterdi ve artık bende "çıkacağım yola hesap günü gelince"
Erdem abi demek istiyorum çünkü şiirlerin de bizlerden istediği öyle güzel şeyler var ki sadece istemiyor da nasıl yapılması gerektiğini de söylüyor, bizimle konuşuyor bize öğütler veriyor var olan güzel duygulardan bahsediyor ama bunları çok iyi anlamak için bir şiir nasıl okunmalıdır onu bilmek lazım, nasıl tam anlamı ile hissedilir bir şiirin ne demek istediğini. Tavsiye ederim
Yeni bir çağa giriyoruz bakın
En serseri bombalar ensesinde kimsesizliğin
Öcünü kusuyor önünüze
Bunalan sessizliğin.
Yaratana Hamd olsun
Yaratıp imtihan edene
İmtihandan geçirip zafere erdirene
Bilinçleri bileyip sabırlar verene
Rahman olana
Rahîm olana
Muîn olana
Hamd olsun.
Hey Bosna!
Boynumuza taktığın hüküm
Geleceği olmayan bir ölüm mü?
Yoksa dirilişe bir önsöz mü?
Damla damla oluşuyor hayat
Ölüm kımıl kımıl
Duymak kolay
Anlatmak değil

Her an
Farkındayım
Az az öldüğümün

Bilincindeyim doğan ayın
Eriyen karın akan suyun
Ve usul usul tükenen zamanın

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Şiirler
Alt başlık:
Sebeb Ey, Risaleler, Gelecek Zaman Risalesi
Baskı tarihi:
Kasım 2017
Sayfa sayısı:
208
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789753550208
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Şiirler - Sebeb Ey, Risaleler, Gelecek Zaman Risalesi
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İz Yayıncılık
"Bir genç adam için şehrin ıstırabını, bozulmuş törenin, inançsızlığın, faziletsizliğin tepkilerini alışılmış düzenden yılgınlığı ve isyanı ve İslâm'da kurtuluşun güzelliğini, maddeden kaçışı, köye kasabaya kaçışı ısrarla anlatan şiirler..." Ahmet Kabaklı
"Barbar güçlerin, teknolojinin yıktığı, Tanrı'dan kopardığı insanın manevî kurtuluşunu arayan Sebeb Ey..." Behçet Necatigil
"Erdem Bayazıt'ın şiiri değil eski dindar şairlerinkinden, Mehmed Âkif'inkinden de çok farklı bir şekil ve üslûpla yazılmıştır..." 
Mehmet Kaplan

Elinizdeki kitap ünlü şairin Sebeb Ey, Risaleler ve Gelecek Zaman Risalesi adlarıyla yayınlanan eserlerini bir araya getiriyor. Böylece Bayazıt'ın okuyucusu şairin ilk üç kitabını topluca edinme imkanı buluyor. 

Kitabı okuyanlar 559 okur

 • l
 • Nevin
 • Cansu Öztürk
 • Şeyma Aydınöz
 • Uyku Çuvalı
 • Kalemkitap
 • Birsen Kurt
 • Zeze
 • Gülsüm Başpınar
 • Süleyman Kemal AK

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%3.3
14-17 Yaş
%12.1
18-24 Yaş
%38.5
25-34 Yaş
%32.4
35-44 Yaş
%9.9
45-54 Yaş
%0.5
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%3.3

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%65.2
Erkek
%34.8

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%53.3 (114)
9
%25.2 (54)
8
%14 (30)
7
%3.3 (7)
6
%1.4 (3)
5
%2.3 (5)
4
%0
3
%0
2
%0.5 (1)
1
%0

Kitabın sıralamaları